Toetsenist van Grateful Dead (38) overleden ANC wil omroepbestel Zuid-Afrika veranderen Vlieland PAGINA 18 VRIJDAG 27 JULI 1990 I SAN FRANCISCO (AP) - Brent Mydland (38), de toetsenist van de Californische band Grateful Dead, is overleden. Hij werd gis teren dood aangetroffen in zijn huis in Lafayette, een voorstad van San Francisco. De doodsoor zaak is nog niet vastgesteld. De band had er net een tour van drie weken door de VS op zitten. Mydland was dinsdag naar Lafayette teruggekeerd. De Grateful Dead is een pro- dukt van de beroemde Californi sche tegencultuur van de jaren '60, maar is ook nu nog actief. Mydland tekende voor de be kende Grateful Dead song "Far From Me", en was mede-compo- nist van het recente "We Can Run (But We Can't Hide)". Spijkerhoek krijgt vier nieuwe acteurs HILVERSUM (GPD) - De Nederlandse drama-serie Spij kerhoek van RTL-Veronique komt vanaf oktober weer we kelijks op het scherm. Vier nieuwe acteurs zullen in deze derde serie afleveringen hun opwachting maken. De ver trouwde hoofrolspelers blij ven, behalve Marijke Veu- gelers als mevrouw Chiavelli. Veugelers heeft onlangs be kendgemaakt te stoppen met Spijkerhoek. Actrice Lies de Wind, in de tweede serie al een paar maal kort in beeld, gaat een belang rijke rol spelen als de moeder van de harde Gerard Verlin den. Lies de Wind (70) is af komstig van het toneel: ze heeft onder andere grote rollen gespeeld in 'Een dag uit de dood van verdomde Lowietje' en 'Boefje'. Jeroen Jansen (26) is dé tweede nieuweling die een rol krijgt in Spijkerhoek. Jeroen speelt een taxi-chauffeur die samen met Dirk-Jan van den Akker een bedrijfje gaat opzet ten, en met hem naar vader Marijke Veugelers en Michiel Kerbosch in Spijkerhoek Rein van den Akker gaat zoe ken. Jeroen Jansen heeft o.m. gastrollen gespeeld in Zeg 'ns AAA. Victor Reinier (27) gaat in Spijkerhoek de rol spelen van de niéuwe toetsenist in de pop groep Shift. Reinier deed tv-er- varing op in een Ikon- tv-serie en in de VPRO-produktie 'Cur sus voor beginners in de lief de'. De 26-jarige Karin Brandsen maakt aan het einde van de nieuwe serie haar opwachting als serveerster in de snackbar van Mario Chiavelli. Zij speel de eerder in diverse theater- produkties, zoals '100 jaar Car ré' en 'Berlin to Broadway'. KRO-tv filmt Amsterdamse band rond café 'De Grote Beer' LEIDEN De Amsterdamse band 'Les Charmeurs' is zondag middag in verband met opna men voor het KRO-televisiepro- gramma 1000 Millibar in het Leidse café 'De Grote Beer'. De opnamen duren van twee tot half vijf. Rond de Witte Singel vinden aan het eind van de middag bui tenopnamen plaats. Zo worden er enige spectaculaire achtervol gingsscènes op het water be loofd, waarbij men richting Pest huis gaat. Jan O., zanger en ac cordeonist van de band, zal in het water van de gracht door een haai achterna worden gezeten.'s Avonds om tien uur geeft de groep, die franstalige muziek maakt, in 'De Grote Beer' een concert dat eveneens door de KRO geregistreerd wordt. Drummer Hans Asscheman en trombonist Patrick Noordeman maken tevens deel uit van het Leidse muziekcorps K G. Cen traal in de groep staat flamenco gitarist Alain Labrie. De contra bas wordt bespeeld door Arie van Duyvenvoorden. BURBANK-CALIFORNIË Bugs Bunny, het tekenfilmkonijn, viert vandaag zijn vijftigste verjaardag. Continu zijn er de laatste dertig jaar zo'n 160 korte films en 5 televisie-series ie zien geweest, waarbij wijlen Mel Blanc de stem van het dier vertolkte. In 1960 was Bugs voor het eerst op televisie te zien. Het konijn is het meest beke ken stripkarakter aller tijden. In 1949 trad het dier zelfs in een film met Doris Day op, 'My Dream is Yours'. (foto afi*> NOS hoeft Turkse presentatrice niet in vaste dienst te nemen AMSTERDAM (ANP) De NOS hoeft de Turkse journa liste Nihal Dogan, presen tatrice van het televisiepro gramma Paspoort voor Tur ken, niet in vaste dienst te nemen. De fungerend presi dent van de rechtbank in Amsterdam, mevrouw mr C.L. Kuijper-Keijzer, heeft dat gisteren bepaald in haar uitspraak in het kort geding dat Dogan had aangespan- Zij verwerpt ook de be schuldiging van Dogan dat de NOS zich schuldig zou maken aan discriminatie, omdat vol gens haar allochtone pro grammamakers niet, en Ne derlanders wel in vaste dienst worden genomen. De president vindt dat zij tegen over de gemotiveerde be twisting door de NOS van die stelling onvoldoende materi aal heeft aangedragen om haar bewering ook maar eni germate te staven. De NOS heeft aangevoerd dat al lochtone freelancers niet an ders worden behandeld dan autochtone. Directe aanleiding tot het kort geding was de halvering van de werktijd, van 40 tot 20 uur, die Dogan in het komen de seizoen nog aan het pro gramma Paspoort zou mogen besteden. De rechter meent echter dat de NOS daarbij niet verweten kan worden niet te goeder trouw te heb ben gehandeld, omdat zij Do gan heeft aangeboden te zoe ken naar vervangende op drachten. Dogan werkt al vijftien jaar voor de NOS als presen tatrice van het programma Paspoort. De journalistenor ganisatie NVJ, die de uit komst van het kort geding van groot belang acht voor de positie van alle freelancers bij de omroep, heeft haar bij het geding gesteund. De NVJ is met Dogan van mening dat na zoveel jaren regelmatig werk geen sprake meer kan zijn van werk op free-lance- basis, maar dat een vaste dienstbetrekking op zijn plaats is. De journalistenor ganisatie heeft al vaker het beleid van de omroep ten op zichte van freelancers in het algemeen en allochtone pro grammamakers in het bij zonder bekritiseerd. De NVJ laat het er dan ook niet bij zitten, zo liet zij van daag weten. Bekeken wordt nog of mevrouw Dogan een bodemprocedure zal starten of in hoger beroep zal gaan. De NVJ zegt diep teleurge steld te zijn over het vonnis. Met name steekt het de jour nalistenorganisatie dat de rechter alleen heeft gekeken naar het formele contract en niet naar de manier waarop Dogan vijftien jaar lang haar werk hééft gedaan. De uit spraak draagt bepaald niet bij aan de verbetering van de in NVJ-ogen onaanvaardbaar slechte rechtspositie van free-lance-omroepmede- werkers, meent de journalis tenvakbond. INVERNESS - De prinses van Wales, Diana, vertoonde zich gisteren tijdens een bezoek aan het Schotse Inverness met een nieuwkorterkap sel. Wellicht heeft de hittegolf, die jiu al twee weken lang in Engeland heerst, bijgedragen tot deze keuze. (foto ap> Johannesburg (IPS) De Zuid- afrikaanse anti-apartheidsbewe ging Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) heeft geëist dat de structuur van het Zuidafrikaan- se omroepbestel op de agenda komt te staan van de onderhan delingen tussen de regering en het ANC. De Zuidafrikaanse Omroepor ganisatie (SABC) wordt door het ANC gezien als de „propagan damachine" van de regerende Nationale Partij, die sinds 1948 aan de macht is. Op dit moment vallen bijna alle radio- en televi siestations onder de SABC, die daarmee een monopoliepositie heeft. Tegelijkertijd controleert de SABC de enkele omroeporga nisaties die ze niet in handen heeft. Voordat radio- en televisiesta tions uitzenden moet toestem ming worden gevraagd bij de SABC. Op overtreding hiervan staan hoge boetes, ook als uitge zonden wordt in de zogenaamde onafhankelijke thuislanden. Ook Radio Freedom, de zender van het ANC, heeft SABC's stempel van goedkeuring nodig als ze in de toekomst vanuit Zuid-Afrika wil opereren. De Nationale Partij heeft zich altijd het recht toegemeten om te bepalen wat het radio- en televi sie-publiek aan informatie en vermaak voorgeschoteld kreeg. Volgens de academicus Michael Markovitz, die onlangs een on derzoek deed in opdracht van de Organisatie van Film- en Media werkers (Fawo), zijn veel media wetten ontworpen om het we reldbeeld van het Zuidafrikaan se publiek te vernauwen tot dat van de Nationale Partij. In een land waar de helft van de bevolking niet kan lezen en schrijven zijn radio en televisie erg belangrijk. De twee media bereiken naar schatting twee derde van de Zuidafrikanen. Het ANC en andere organisa ties als de Fawo en de Zuidafri kaanse Alliantie van Musici pro beren de greep van de overheid op deze media te verkleinen. „De regering heeft niet het recht de SABC te beschouwen als haar ei gendom. Het is onacceptabel dat slechts de visie van een kant aan bod komt", aldus Joel Netshiten- zhe van de afdeling informatie en voorlichting van het ANC. Volgens ANC-woordvoerder Stanly Mabizela is zijn organisa tie niet van plan de SABC over te suur te vervangen door een ande re. „We willen verschillende me ningen en visies horen en zien, zoals dat hoort in een meer-par- tijenstelsel," aldus Mabizela. •Vier Italiaanse ministers uit kabinet wegens televisie-wet ROME (AP) Vier Italiaanse ministers zijn gisteravond uit het kabinet gestapt vanwege een wetsontwerp over het televisie- beleid. De vier ministers, Sergio Mat- tarella van Onderwijs, Mino Mar- tinazzoli van defensie, Carlo Francanzani van staatsindustrie en Riccardo Misasi van hulp aan het zuiden, behoren allen tot de christendemocratische partj van premier Giulio Andreotti. Als of ficiële reden voor hun vertrek voerden zij aan dat een amende ment op de mediawet die de re gering probeert door te voeren, niet strookt met de Europese wetgeving op dat gebied. Vol gens politieke waarnemers moet het ontslag echter worden opge vat als een onderdeel van een po litieke machtstrijd die binnen de Italiaanse Christendemocrati sche Partij gaande is. De vier op gestapte ministers behoren tot een factie onder aanvoering van oud-premier en partijleider Ci- riaco de Mita. De Mita moest zijn leiderschap vorig jaar opgeven ten gunste van Andreotti. Van de Italiaanse coalitierege ring maken 16 christendemocra ten deel uit. Welke gevolgen het vertrek van vier van hen voor de coalitie zal hebben was nog niet duidelijk. WACHT.' pat &aat 1c/aaar niêtl iaat op pg avonp egur een vréémd HUIZ& HO00PWONK AAM. Gerrit Jan Zwier ning; de paarse bloemen van de lamsoor zorgen op dit moment voor kleur en fleur op de slikken en wadkust. Dichtbij het slaapka merraam bevindt zich een ruig stukje natuur, waarin nachtega len, braamsluipers en spotvogels hun nest hebben. De ochtendzang van de nachtegaal is soms zo luid, dat de bewoners de slaap niet meer kunnen vatten. In de duinen rondom brengen kiekenduiven en velduilen hun jongen groot. Toen ik deze zomer het kooikers huis voor het eerst bezocht, trof ik daar een ouderwets, landelijk ta fereeltje aan. Bij de moestuin wa ren B.M. en zijn vriendin bezig emmers vol verse capucijners te doppen. Deze klimplanten om zoomden een grote tuin die héle maal met gaas was overdekt. Want zonder gaas, zo vertelde B. mij, die er met zijn blonde baard en roodverbrande gezicht uitzag zoals een buitenman eruit hoort te zien, zouden zijn biologisch-dyna- mische groenten heel gauw door de fazanten en konijnen worden opgevreten. Hij had al veel schade geleden door een enkel duinko nijntje, dat zich in de moestuin in het Land van Kokanje waande. B. vond de straaljagers een minder groot probleem dan de verdroging waarmee Vlieland de laatste jaren te kampen heeft. Door de grote recreatiedruk is er maandenlang veel extra water nodig, waardoor de grondwater spiegel daalt. Het gevolg is dat de duinen verdrogen en de vegetatie verarmt. Met de jaarlijkse oogst aan cranberries kan men geen jampot meer vullen. En wat die straaljagerij betrof: die was eer der storend dan schadelijk. Al herinnerde hij zich nog heel goed de dag dat hij op het pad naar zijn huis bijna oog in oog kwam te staan met een piloot, die op onge veer tien meter hoogte over hem heen raasde. Door de luchtdruk en het kabaal werd hij tegen de grond geworpen. En dat op een plek die voor menige stedeling het romantische beeld van landelijk leven vertegenwoordigt! Nederland is klein en overvol, dat blijkt ook telkens weer in de va- kantietijd. Het inwonertal van schaars bevolkte streken, die enig natuurschoon hebben te bieden, wordt in de zomer verveelvou digd. Neem mijn favoriete wad deneiland Vlieland, waar mo menteel duizenden toeristen naar de branding staren, door de bos sen wandelen en over de schelpen paadjes fietsen. Het strand biedt niet alleen vermaak aan badgas ten, maar ook aan honden en rui- In de bossen zijn, naast wandel en fietspaden, ook tracés uitgezet voor paarden. De schelpenpaden worden, behalve door fietsers, ook intensief gebruikt door joggers. Auto's worden op Vlieland niet toegelaten. Een mooie regeling, die de rust op het eiland ten goede komt, en die ervoor zorgt dat de Vlielanders, die dol zijn op auto rijden, niet op de anderhalve au toweg, die het eiland rijk is, in de file hoeven te staan. Ook op het wad is 's zomers veel te doen. In de vaargeulen maken zeilboten en motorjachten elkaar het leven zuur; vlak onder de kust wordt de aanwezige ruimte tus sen kanovaarders, kajakkers, surfers, pierenstekers en een enke le waterskiër verdeeld. Zelfs in het luchtruim is het een drukte van belang. Kinderen, maar ook volwassen mannen, be volken de duintoppen, en staren in devote aandacht naar hun vlie gers, die in de meest wonderlijke vormen tegen de wind opboksen. Hoog daarboven brommem vlieg tuigjes voorbij, die van Texel of Ameland zijn opgestegen, en een rondvlucht boven de eilanden ma ken. De ware heersers in het lucht ruim zijn echter de straaljagers, die vele dagen per week boven de zandplaten van Vlieland en Ter schelling oorlogje spelen. Ze ko men laag over de Waddenzee aan vliegen, laten een bom op het zand vallen, trekken dan weer op en maken een bocht boven de Noord zee. Zo hoort het te gaan, maar soms gaat het mis. Menige straal jager is in het verleden in de gol ven verdwenen of op het land neergestort. De piloten mikken ook wel eens verkeerd en dan ont staan er duinbranden. Of ze ver liezen onderweg hun lading - twee dagen geleden meldde de krant nog dat een jachtbommenwerper een oefenraket van tweehonderd kilo had verloren. De piloot had er geen idee van waar hij het ding was kwijtgeraakt. Men hoopt nu maar dat het in de Waddenzee is verdwenen. Met wat voor argumenten kun nen dit kabaal en deze overlast nog verdedigd worden nu Rus land niet langer de Grote Vijand meer is? Daar heeft Defensie geen enkele moeite mee: de straaljagers moeten operationeel blijven. Mis schien verschijnen er binnenkort, in het kader van de groeiende ont spanning, ook wel Migs boven de Vliehors. In de Oude Kooi, niet ver van de Vliehors, staat tussen de wilgen en elzenbosjes het best verstopte huis van Vlieland. Voor de oorlog woonde op deze plaats een zonder ling. Nadien raakte het kooikers huis in verval. In het geheel her bouwde huis woont nu een ambte naar van Staatsbosbeheer, die zijn erf in een ecologische droom heeft herschapen. In het duinland, aan de voor kant van de woning, grazen scha pen, de enige kudde van het ei land. Achter het huis staat een rij bijenkasten. De raten worden in deze tijd gevuld met lamsoorho- ZIJN ER PROBLEMEN TUSSEN DE REGERINGSPARTIJEN EXCELLENTIE 7

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18