'Doorbraak in medische wereld Ventilatie nieuwbouw is vaak onvoldoende 'Actieborden langs snelweg moeten weg' Zuid-Holland: 15.000 vervuilde plaatsen Revolutionair medicijn kan 80.000 levens redden Meer aids onder vrouwen en kinderen' 0uöïlinito£ VRIJDAG 27 JULI 1990 REGIO PAGINA 11 AMERSFOORT Zeventig tot tachtig procent van de ventilatie systemen in nieuwbouwwoningen werkt niet goed. De apparatuur met bijbehorende luchtkanalen is tij dens de bouw verkeerd geïnstal leerd of niet goed afgesteld. Het ge volg is dat veel vocht in de huizen blijft hangen en op den duur schim mel kan ontstaan. In sommige ge vallen krijgen bewoners gezond heidsklachten door zuurstofgebrek. Tot deze conclusie komt het Raads Bureau voor Verenigingen van Koopwoningen (Rabuveco) in Amersfoort op basis van onderzoek verricht in zestig complexen nieuw bouwwoningen verspreid over het hele land. Ook enkele woningen in Leiderdorp en ruim 40 huizen in de nieuwbouwwijk Zeeburg in Noord- wijkerhout werden bekeken. De woningen in Leiderdorp voldeden net aan aan de norm, in Noordwij- kerhout viel daarvan nog niets te zeggen aangezien de woningen op het moment van de controle nog niet waren afgebouwd. Het ventilatiesysteem is volgens mede-directeur B. Apperloo van Rabuveco het belangrijkste onder deel van de moderne woningen. "De huizen worden potdicht afgele verd. De isolatie is perfect. Dat bete kent dat vuile lucht zonder ventila tiesysteem het huis niet uit kan. Daarom moet in elke nieuwbouw woning een ventilatiesysteem aan- Schimmel, vocht en gezondheidsklachten wezig zijn dat voldoet a Ongezond Zo'n ventilatiesysteem bestaat vaak uit een simpel blikken kastje waar in een ventilator ronddraaid en waaraan een stelsel van buizen is gekoppeld. Via vier gaten, één in het toilet, één in de badkamer en twee in de keuken wordt lucht afge zogen. Verse lucht moet via de ven- tilatieroosters in ramen en kozijnen het huis binnenkomen. Er zijn ook mgewikkelder, zogenoemde geslo ten systemen waarbij ramen mogen niet worden geopend. De appara tuur zorgt zowel voor de afvoer van vuile lucht als voor de aanvoer van schone lucht en soms ook nog voor de verwarming van de woning. Met name wanneer iets mankeert aan de meer ingewikkelde gesloten systemen, kunnen gezondheids klachten ontstaan door tekort aan zuurstof zoals slaperigheid, loom heid. en lusteloosheid. Van de onderzochte huizen met een gesloten systeem bleek tachtig procent niet te voldoen aan de norm die bepaalt dat 225 kubieke meter lucht per uur moet worden afgezo gen. Sommige ventilatoren zaten daar met 200 kubieke meter dicht tegenaan, maar andere bleven met 36 kubieke meter ver onder de norm. In een aantal gevallen, waar sprake was van gezondheidsklach ten, heeft medisch onderzoek plaatsgevonden. Eindresultaat van het onderzoek was volgens Apper loo steeds een tekort aan zuurstof in het bloed. Huizen uitgevoerd met een sim pel ventilatiesysteem bleken in 70 procent van de gevallen niet in orde. De gevolgen: muren zijn pikzwart van de schimmel en behang komt van de muren zetten. Ramen met dubbel glas zijn in deze woning voortdurend beslagen. Fataal Secretaris E. van der Voort van het Nederlands Verbond van Onderne mingen in de Bouwnijverheid (NVOB) zegt verrast te zijn door de onderzoeksresultaten. "Of de be vindingen kloppen, kan ik zo niet zeggen. Ik wil eerst de onderzoeks gegevens eens goed bekijken en na gaan hoe representatief ze zijn. Wat ik wel vreemd vind, is dat we weinig klachten krijgen over vochtoverlast in nieuwe woningen. Die zouden er toch volop moeten zijn wanneer de ventilatiesystemen niet goed func tioneren". De afdeling bouw- en woningtoe zicht van de gemeente Leiden krijgt eigenlijk nauwelijks klachten bin nen over niet goed werkende venti latiesystemen. Een woordvoerder van de afdeling: "Bij de oplevering van complexen nemen we steek proeven voor wat betreft de kwali teit van de ventilatie. Af en toe moet er iets worden bijgesteld, maar meestal is deze in orde". In Alphen aan den Rijn zijn er in het verleden wel problemen ge weest. Dat lag volgens een woord voerder van de afdeling bouw- en wonigntoezicht echter niet aan de apparatuur, maar aan de bewoners zelf. "Dichtstoppen van alle lucht roosters en elke kier is fataal. Dan ventileert een huis niet meer", aldus de ambtenaar. Sinds er extra voor lichting is gegeven aan de Alphena- ren, behoren de problemen tot de verleden tijd. Provincies boos op DEN HAAG De provincies Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Zeeland hebben be zwaar tegen de 'motto-borden' (met het spelende kind) die mi nister Maij twee weken geleden langs de wegen liet plaatsen. Verspreid over het land staan ongeveer 80 borden (2,5 bij 3,5 meter) om de actie 'Te snel kost te veel' te ondersteunen. De provincies zien de borden worden als reclame-uitingen en die zijn in de provinciale land schapsverordeningen aan de rand van de weg 'verboden'. De Zuidhollandse gedeputeerde E. minister Maij van Heemst heeft Maij-Weggen inmiddels gevraagd de borden weg te halernte verwijderen. Volgens het ministerie echter gaat het om verkeersaanduidin- gen. Daarom vallen de motto- borden niet onder de provincia le verordening en is ontheffing niet nodig. Een woordvoerder van het ministerie verklaart dat de mi nister bereid is met de provin cies nader van gedachten te wisselen, maar dit uitsluitend 'omdat de borden betrekkelijk nieuw zijn'. Van Heemst denkt echter dat het vrijwel uitgeslo ten is dat Maij een ontheffing krijgt. Bovendien meent hij dat het plaatsen van de borden rechtsongelijkheid in de hand werkt, omdat kleine onderne mers al jaren proberen een ont heffing te krijgen voor reclame borden aan de kant van de weg. Gezien het ideële doel van de actie is Van Heemst wel bereid te zoeken naar alternatieven. Kleinere borden op de grens van het stedelijk gebied zijn wel licht acceptabel. Van Heemst denkt de minister te kunnen dwingen de borden te verwijde ren. Mocht dat onverhoopt niet lukken kan de provincie de bor den zelf verwijderen. DEN HAAG - In de provincie Zuid- Holland moeten mogelijk zo'n 15.000 bodemverontreinigingen worden opgeruimd. Een inventari satie van de provincie, die nog niet is afgerond, heeft inmiddels al Van onze redacteur Wim Wegman LEIDEN - "Ons medicijn is een doorbraak die voor de me- dische wereld misschien wel net zo belangrijk is als de ont dekking van penicilline of röntgenstraling. Het opent de weg naar een hele reeks medicijnen voor ziekten die nu nog niet zijn te behandelen. En dit is nog maar het begin; het pionierswerk. Wie weet wat ons de komende tien jaar alle maal nog te wachten staat". Dr. Wendy Dixon, vice-president marketing en verkoop van het Leid- se biotechnologische bedrijf Cen- tocor is enthousiast over het nieuwe produkt Centoxin; een nieuw medi cijn tegen een uiterst gevaarlijke vorm van bloedvergiftiging. Het middel - dat het resultaat is van ja renlang onderzoek binnen Cen- tocor - is gebaseerd op een revolu tionair. nieuw principe en lijkt veel belovend. Of de doorbraak echt zo groot is als Dixon zegt, moet wor den afgewacht, want het zal nog moeten blijken of het principe ook bij andere ziekten kan worden toe gepast. Is dat echter het geval, dan wacht het bedrijf een gouden toe komst. Het nieuwe medicijn, dat moge lijk begin volgend jaar goedge keurd en op de markt gebracht wordt, is speciaal bedoeld tegen in fecties van zogeheten gram-negatie ve bacteriën. Als dergelijk bacte riën in de bloedbaan terecht komen - na zware verwondingen of na een operatie - hebben ze ernstige gevol gen voor de patiënt. De infecties kunnen leiden tot hevige koorts, zware stoornissen aan lever of nie ren en uiteindelijk zelfs de dood. Volgens Dixon overlijden in Euro pa en de Verenigde Staten jaarlijks meer dan 160.000 meftsen aan deze ziekte, een belangrijk deel van hen na een besmetting tijdens een ope ratie. "En dat aantal is de afgelopen jaren scherp gestegen". Gifstoffen Tot voor kórt was er weinig aan de besmetting te doen. De bacteriën zijn weliswaar eenvoudig te bestrij den - daarvoor bestaat inmiddels een heel scala aan antibiotica. De ziekteverschijnselen worden echter niet zo zeer door de bacteriën ver oorzaakt, als wel door de gifstoffen die ze in zich dragen. En daartegen is op dit moment geen middel voor handen. Bij een normale bestrijding wordt het probleem trouwens al leen maar verergerd. Als de bacte riën op grote schaal worden ge dood, komen er nog meer gifstoffen in het bloed vrij. Een forse dosis an tibioticum kan dus, opmerkelijk ge noeg, tot gevolg hebben dat de pa tiënt bijna onmiddellijk komt te overlijden. Centocor denkt het antwoord op dit probleem te hebben gevonden. Het bedrijf heeft daarbij gebruik ge maakt van zogenoemde monoklo- nale anti-lichamen; dat zijn een be paald soort eiwitten die betrekke lijk recent - beginjaren '70 - zijn ont dekt. Zo'n anti-lichaam kan zich, als een soort lego-blokje, aan één speci fiek eiwit hechten, maar dan ook al leen aan dat ene eiwit. Zoals de gif stof die de gram-negatieve bacte riën uitscheiden. Dr. Dixon: "We hebben nu mo- noklonale anti-lichamen gevonden die zich binden aan deze gifstoffen en ze op die manier onschadelijk maken. We hebben bovendien een methode ontwikkeld om ze op grote schaal te produceren. Dat gebeurt overigens hier in Leiden". Het mooie aan de monoklonale anti-li chamen is dat het eiwitten zijn die normaal in het lichaam voorkomen. "Ze hebben daardoor niet of nauwe lijks bijwerkingen; in tegenstelling tot chemisch gefabriceerde medicij- Tien jaar Volgens Dr. Dixon hebben studies uitgewezen dat Centoxin ook inder daad werkt. "De resultaten waren De produktie van monoklonale anti-lichamen bij Centocor. Op basis van deze stoffen hoopt dit bedrijf de komen dejaren een hele reeks van nieuwe, revolutionaire geneesmiddelen te maken. (foto pr.) verbluffend. Bij de proeven, die in verschillende ziekenhuizen zijn ge houden, bleek dat het medicijn het aantal ziektegevallen met 40 pro cent terugbracht. Bij ernstig zieke „patiënten liep dit cijfer zelfs op tot 75 a 80 procent. Afgezet tegen het enorme aantal besmettingen, bete kent dit dat Centoxin jaarlijks zeker 80.000 levens kan sparen". Centocor heeft het medicijn in middels laten registreren bij het Committee for Proprietary Medici nal Products (CPMP), een Europees bureau dat goedkeuring kan verle nen voor alle twaalf lidstaten van de EG. Geeft het bureau inderdaad zijn goedkeuring - Dixon verwacht dat dit begin volgend jaar gebeurt - dan kan Centocor het medicijn onmid dellijk in alle EG-landen op de markt brengen. Met Centoxin is het Leidse be drijf nog niet aan het einde van zijn mogelijkheden. Integendeel, stelt Dr. Dixon. "We zijn op dit moment bezig geneesmiddelen te ontwikke len tegen multiple sclerosis, ader verkalking en een bepaalde vorm van trombose. Allemaal op basis van monoklonale anti-lichamen". "De resultaten van die onderzoe ken zien er tot dusver bemoedigend uit. Dat wil echter niet zeggen dat de medicijnen op korte termijn be schikbaar komen. Met de ontwikke ling en de goedkeuring van genees middelen is al gauw zo'n tien jaar gemoeid", laat zij er relativerend op volgen. 12.000 plaatsen opgeleverd waar de grond in meer of mindere mate is vervuild. De provincie verwacht dat deze lijst uiteindelijk wordt aange vuld met nóg 3000 plekken. De schoonmaak zal waarschijnlijk tot ver na het jaar 2000 duren, zo blijkt uit het jaarverslag Water en Milieu over 1989 van de provincie. Volgens G.S. begint de totale om vang van de bodemvervuiling pas nu goed zichtbaar te worden. Eind vorig jaar waren al niet minder dan 2100 plaatsen opgenomen in het provinciale sanerings-programma. Daarin staan overigens nog niet eens alle vervuilingen in Zuid-Hol land. De gemeenten Rotterdam en Den Haag kennen hun eigen pro gramma's. Voor de verschillende scoonmaak-operaties in deze pro vincie is tot 1989 al een bedrag uit getrokken van 425 miljoen gulden. In zijn jaarverslag constateert het provinciebestuur dat het milieu op tal van terreinen is verslechterd. De kwaliteit van de lucht bleek te zijn verminderd, wat onder meer ook tot leidde tot een flink aantal smog-pe- rioden. Uit metingen is voorts ge bleken dat de hoeveelheid stikstof dioxide in de lucht de normen ruim schoots overschreed. Het ozon-ge- halte - één van stoffen die smog ver oorzaakt - bleek op alle meetpunten in de provincie een aantal keren dicht tegen de richtlijnen aan te zit ten of die zelfs te overschrijden. Zware metalen Het gehalte aan zware metalen in de bodem is eveneens een punt van zorg. Volgens het provinciebestuur is uit een onderzoek gebleken dat in enkele landbouw- en natuurgebie den één of meer van deze stoffen bo ven de normen uitkomen. In de veenweide-gebieden zit vaak te veel koper, lood en zink in de bodem. In de Duin- en Bollenstreek is het ge halte aan kwik vaak te hoog. De vervuiling door het verkeer is voor het eerst sinds jaren weer toe genomen. Tot 1989 is de uitstoot aan verontreinigingen gedaald, onder meer door het de invoering van ka talysatoren. Het gebruik van de au to is echter zo gegroeid - in 1989 met 5 procent - dat dit effect weer teniet is gedaan. Alleen met het oppervlaktewater lijkt het iets beter gesteld te zijn. De meeste plassen en meren voldoen Vliegtuig moet personeel aantrekken HEERENVEEN (GPD) Een ingenieursbureau uit Heerenveen acht de vraag naar vakbekwaam personeel kennelijk zo'n groot pro bleem, dat naar een wel erg opvallende campagnevorm wordt ge zocht. Morgen cirkelen vliegtuigjes boven het Hollandse en Zeeuw se strand. De sleep wijst de badgasten op de behoefte aan hts'ers en mts'ers. Als het mooie zomerweer inderdaad komt, worden op het strand tussen de drie en vier miljoen mensen verwacht. Het bereik is dus groot. Volgens het ingenieursbureau hebben gewone perso neelsadvertenties niet het gewenste resultaat opgeleverd. Sombere verwachtingen van regionaal aids-adviesteam: DEN HAAG - Het HIV-Advies- team Minderjarigen, werkzaam in het noordelijk deel van Zuid-Hol land, voorspelt dat er in de toe komst meer vrouwen aan aids zullen lijden. Daardoor zal deze dodelijke infectieziekte ook steeds meer kinderen treffen. Het team, onder meer samenge steld uit kinderartsen, juristen, psychologen met als coördinator dr. F. de Jong-Wieth (orthopeda goog), werd een half jaar geleden opgericht om te kunnen inspelen op de problemen die straks op hem afkomen. Het zogeheten HAM-team wil niet worden over vallen door het feit dat er plotse ling een golf van met aids-be- smette kinderen zijn hulp in roept. Klaar zijn als het zo ver is en de emoties binnen de perken houden, is wat voor ogen staat. Twee keer is het team inmid dels al om advies gevraagd of een aidstest noodzakelijk was. In bei de gevallen werd - na een uitvoe rig gesprek met de kinderen - een met redenen omkleed advies 'niet nodig' gegeven. Telefonisch heeft het HAM-team al behoorlijk wat vragen te beantwoorden gehad. Dokter W.J.O. Beaumont, hoofd infectieziekten van de GG en GD in Den Haag, lid van het adviesteam en voorzitter van het Aids Platform in de Haagse regio, zegt, dat een test vooral in beeld komt als de lichamelijke ver schijnselen van de ziekte daartoe aanleiding geven. Bij de twee kin deren was daarvan, volgens hem, geen sprake. Rechtvaardigen twee concrete gevallen het recht van bestaan van het HAM-team? Beaumont beantwoordt die vraag met een volmondig 'ja'. De preventieve werking en de discussie over aids bij kinderen zijn door de komst ervan aangewakkerd. De arts zegt: "Het HAM-team probeert een zo breed mogelijk advies te krijgen. De uitkomst is dat het kind de centrale plaats inneemt en niet de hulpverlener". Ethische vragen over het testen van kinderen op aids zijn er legio. Is zo'n test wèl in het belang van het kind? Dokter Beaumont: "Stel dat pleegouders een kind in huis krijgen van wie de ouders drugs gebruiken. Zij hopen dat het kind niet besmet is. Moet zo'n kind dan ook worden getest? Het team moet de afweging maken wat de achtergrond (zoals onte rechte angst) voor de aanvraag van de test is en of dat inderdaad in het belang van het kind is. Bovendien moet het kijken wat de nadelen ervan zijn. De conclu sie moet te begrijpen en te verkla ren zijn. Leg je de situatie goed uit, dan kun je veel angst rond de onbekendheid met de infectie wegnemen. Waar we naartoe wil len is dat aids een geïntegreerd ziekte is in de samenleving. Er op een verstandige manier mee om gaan en proberen het inhoudelijk goed te hanteren". Om besmet te raken, zo is de ge dachte bij de leek, is niet zo veel nodig. Beaumont wijst, als voor beeld, op de geboorte van baby's zoals dat jaren terug gebeurde. Beschermende handschoenen' droegen dokters en vroedvrou wen niet terwijl geboorten met veel bloed gepaard gingen. "Drie op de duizend Nederlandse vrou wen en een groter percentage bui tenlandse vrouwen kunnen ande re via bloed met hepatitis B (le verontsteking) besmetten", zegt hij."Een ziekte die veel besmette lijker is dan aids. Hepatitis is ech ter nooit een beroepsziekte ge worden. Met andere woorden: de huid vormt een goede bescher ming bij het contact met leveront steking en aids". Dokter Beaumont vertelt dat hij signalen heeft gekregen waar uit blijkt dat kinderen op aids worden getest. Met name bij bui tenlandse adoptiekinderen komt het voor. De Haagse arts zet daar vraagtekens bij. Zegt: "Testje een baby alvorens het anderhalf jaar oud is, dan kunnen er bij het kind anti-stoffen worden aangetroffen. Maar dan hoeft het helemaal geen drager van het hiv-virus te zijn. Gevolg? Zo'n kind wordt voor adoptie geweigerd. Dat in de eer ste plaats. Maar in het land waar het vandaan komt krijgt het geen aandacht meer, omdat het ten do de is opgeschreven. Niemand be kommert zich er meer over". Hellend vlak Beaumont: "Stel je voor dat een organisatie voor adoptiekinderen een project opzet die voor seropo- sitieven zorgt. Ook hier kun je je afvragen of dat ethisch juist zou zijn. Je kunt je afvragen of ze in de toekomst het dna op erfelijke fac toren onderzoeken. Zo kun je op een hellend vlak komen waarvan de gevolgen niet helemaal zijn te overzien. De ander kant is: er is al leen maar gekeken naar het be lang van de adoptie-ouders en niet naar die van het kind. Wan neer je heel gemakkelijk kinde ren test, dan heeft dat consequen ties voor prostituees, homo's, ver zekeringen en banen. Er zijn al tijd wel argumenten te vergelij ken op grond waarvan je kinde ren test". Dokter Beaumont benadrukt dat het HAM-team niet alleen ge richt is op baby's en kleine kinde ren. In de groep 14 tot 18 jaar, zegt hij, zijn kinderen die zelf best we ten wat ze willen. Toch moet er een afweging worden gemaakt in het belang van en met het oog op de eventuele gevolgen van het seropositief zijn en het functione ren in de samenleving. Op dit moment kan een kind met aids medisch weinig worden geboden. De infectie kan tijdelijk worden geremd. Tegen die ach tergrond, meent dokter Beau mont, moet er worden gekeken wat voor het kind van belang is. "Pas dan kun je zeggen of een test het is wel of niet in zijn of haar be lang. Vaak blijkt een goed en nuchter gesprek de zaak inn rusti ge banen te leiden". Bekendheid Een kind wordt op de aanwezig heid van het hiv-virus getest. Wie mag dat allemaal weten? Beaumont: "Dat is de vraag. Het gaat net als met een steen die in het water wordt gegooid: de kring wordt steeds wijder. Het lijkt erop datje wat voor het kind doet, maar het kan heel anders uitpakken. Het kan volledig wor den gemeden. Zodanig, dat het als een soort oude lepralijfder met een ratelaar door het leven moet. ],n dit geval praat je over het be schermen van gevoelige privacy. Dus heb je rekening te houden met de wet. Ik vraag me af of een arts middels het Medisch Tucht college kan worden aangespro ken als hij die informatie naar buiten heeft gebracht zonder toe stemming van de mensen die wet telijk verantwoordelijk zijn voor Dokter W. Beaumont: "Je kan op een hellend vlak komen waarvan de gevolgen niet zijn te overzien". (foto Loek Zuyderduin) het kind. Het HAM-team kan wie er wel en wie niet moet wor- vanuit juridisch oogpunt en de den ingelicht. Niemand, betekent belangen van het kind adviseren dat meestal". aan de bacteriologische eisen. Dit is vooral te danken aan het toenemen de aantal zuiveringsinstallaties en het stopzetten van directe lozingen. Het aantal milieu-klachten is fors gestegen. Op de zes telefoonnum mers die hiervoor in Zuid-Holland beschikbaar zijn, kwamen in 1989 17.500 meldingen binnen. Dat is de helft meer dan het jaar daarvoor. Veel van die klachten hadden overi gens betrekking op de kwaliteit van de lucht. De provincie vermoedt dat de stij ging is veroorzaakt door de smog, die vorig jaar door het zeer mooie weer geregeld plaats had. Het pro vinciebestuur denkt echter ook dat mensen zich meer en meer bij het milieu betrokken voelen, en dus ook eerder een klacht indienen. Arbeidsbureaus werven mensen voor metaalsector BEVERWIJK/LEIDEN - Arbeids bureaus, het Centrum Vakoplei ding en het uitzendbureau Start wil len in vier weken tijd ten minste 250 werkzoekenden recruteren voor vakgerichte metaalopleiding. Dat is vanmiddag bekend gemaakt in Be verwijk. Er is een publiekscampag ne georganiseerd onder het motto 'Zullen we samensmeden?'. Een promotieteam bezoekt evenemen ten en is er een 06-informatielijn opengesteld. In het wervingsgebied (Noord- Holland, het noorden van Zuid-Hol land, het noordwesten van Utrecht en de Flevopolder) zijn jaarlijks 15.000 vacatures in de metaalindus trie. Een steeds groter deel daarvan blijkt moeilijk vervulbaar. Als er geen baan voorhanden is nadat een cursist zijn opleiding met goed gevolg heeft afgerond, kan de betrokkene deelnemen aan een door het uitzendbureau Start te be heren arbeidspool. Daarbij is zijn inkomen gegarandeerd en krijgt hij de gelegenheid praktijkervaring op te doen om de kans op een vaste baan te verhogen. De eerste deelnemers kunnen in september aan hun vakopleiding beginnen bij de Centra voor Vakop leiding in Leiden, Alkmaar, Am sterdam en Haarlem. Voor werkzoe kenden die op deze wijze niet kun nen worden geholpen, wordt een al ternatieve oplossing gezocht. Daar bij wordt gedacht aan andere pro jecten van arbeidsbureaus. Honderd jaar geleden stond in de krant: (Advertentie) Stoomtram HAARLEM-LEIDEN. Goed koopst vervoer van Bestelgoede- ren naar HaarlemPer zending van 5 Kilogram of minder ge wicht 10 Cents. Zendingen tot een gewicht van 200 Kilogram worden als bestelgoed aangeno men. In dit tarief is begrepen het loon voor het te huis bezorgen. Goederenkantoor te Leiden: Apothekersdijk No. 9. N.B. De Stoomtram is ook de goedkoop ste reisgelegenheid naar Haar lem. Eerste klasse 50 Cents, 2de klasse 40 Cents. Te Bredevoort is een oud ka non, waaruit ter eere van den aartsbisschop van Utrecht, die een bezoek aan het dorp bracht, eenige schoten werden gelost, ge sprongen. Twee kinderen, die er bij stonden, zijn gedood, terwijl een persoon ernstig werd ge wond. Vijfentwintig jaar geleden: Het Leidse College van B. en W. heeft zich nog geen oordeel ge vormd over de toekomstige be stemming van de voormalige uitspanning Oud-Hortuszicht aan de Witte Singel. Het gebouw is uitgewoond en verkeert in een zeer slechte toestand. Was dit niet het geval, dan bestond de mogelijkheid om een en ander met bescheiden middelen voor bijv. repetitieruimte voor vere nigingen geschikt te maken. B. en W. zu-llen de zaak nog eens bekijken. Bij een even brutale als snelle inbraak is uit de etalage van de Noordwijkse juwelier Brugge-, man aan de Hoofdstraat voor een bedrag van circa 10.000 gul den aan gouden ringen ont vreemd. Om half vier 's nachts wierpen onbekenden een trot toirtegel door de etalageruit van de winkel. Het is de derde maal binnen enkele jaren, dat deze ju welier op een dergelijke wijze wordt beroofd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11