'Problemen door slechte uitrusting van brandweer' Paardenmarkt is nu alleen nog maar show Koster Zoeterwoude verdacht van ontucht met 2 jonge kinderen Verwaarloosde en gedumpte hond komt bij in dierentehuis Oegstgeest Opnieuw drie paalzitters stappen af 'Blij met een rustige morgen in de badplaats Noordwijk' PAGINA 10 REGIO LEIDEN VRIJDAG 27 JULI 199o! Duinwaterbedrijf wast handen schoon: (Vervolg van pagina 1) WASSENAAR - Het duin waterbedrijf Zuid-Holland verbaast zich erover dat het weghalen van stukken duin weg tot zoveel commotie heeft geleid bij Duinrell. brandweer en de gemeente Wassenaar. Dat de brand weer gisteravond vast kwam te zitten bij het blussen van de duinbrand wijt de ad junct-directeur aan een ge brekkige uitrusting van de plaatselijke brandweer en niet aan de weggehaalde ver harding. "In het duingebied zijn grote delen waar je met de auto niet kunt ko men. Als daar brand is, stelt dat bij zondere eisen aan een brandweer wagen", zegt adjunct-directeur G.S. Huijboom. Zijn in Den Haag geves tigde bedrijf heeft de bewuste ver harding weggehaald 'met het oog op een stukje natuurbehoud en zorg INBRAAK - Bij een inbraak in een Zoeterwouds bedrijf zijn 1200 gul den en vier kentekenbewijzen buit gemaakt. De dieven wisten het pand aan de Keerweer binnen te dringen door met behulp van een schroevedraaier een raam aan de achterzijde van het pand open te wrikken. om het milieu'. Het wil het verkeer zoveel mogelijk terugdringen en de duinen weer een natuurlijk karak ter geven. Als grondeigenaar mag het be drijf dat doen, maar volgens de ge- meentevoorlichter W. Issendonck was een beetje overleg toch wel het minste geweest. Huijboom neemt aan dat het overleg er wel degelijk is geweest, maar wil dat nog onder zoeken. Feit is dat de zes tot zeven kilometer lange weg een belangrij ke rol speelt in het gemeentelijke rampenplan en het vannacht en vanochtend alleen maar goed is af gelopen omdat de wind zacht was en de samenwerking met Duinrell goed. Aangestoken Volgens een woordvoerder van de brandweer, D.R. Gussekloo, heeft dit recreatiebedrijf veel ervaring met grote en kleinere branden. De brand van vannacht rekent hij tot de grootste duinbranden van de laatste vijfjaar in zijn gemeente. Dat de brand spontaan is ontstaan, sluit hij uit: "Om half negen is de brand ontdekt en dan is de zon niet sterk genoeg meer om door glas heen te branden of op een andere manier schade aan te richten". Hij houdt het op onvoorzichtig gedrag of brandstichting in wat hij noemt het 'verboden duin'. Door de droogte van de laatste weken kon het vuur zich snel ver spreiden en de brandweer doet een dringend beroep op recreanten om geen vuur te gebruiken in de dui- Eis officier: acht maanden cel i boom werd gevonden heeft inmidddels onderdak ge- OEGSTGEEST - 'Ik hoop dat men sen bellen om de eigenaar van deze hond te verlinken. Wat deze man of vrouw heeft gedaan is zo schofterig, die moet een stevige douw krijgen". Mevrouw C. Wentzel, beheerder van dierentehuis Postbrug uit Oegstgeest, is ontzettend boos. Gis teren werd een sterk verwaarloosde hond naar het tehuis gebracht die met een touw aan een boom was vastgebonden. De hond, een soort golden retrie ver, werd gisteren door een wande laar toevallig ontdekt in de bosjes op de kruising van de President Kennedylaan en de Irislaan. "Dat vind ik nog het ergste", zegt Went zel. "Als mensen dan hun dier per se kwijt willen, laten ze het dan des noods 's nachts hier aan het hek van het tehuis vastbinden. Dan worden de dieren in ieder geval snel gevon den en goed verzorgd". De hond die gisteren werd gevon den zat waarschijnlijk drie of vier dagen zonder water en voedsel vast gebonden. Na onderzoek door een dierenarts bleek dat de naar schat ting twaalf a dertien jaar oude hond het avontuur waarschijnlijk over leeft. Momenteel ziet het dier er ech ter nog weinig florissant uit. "Hij heeft een chronische oorontsteking en een verwaarloosde huidaandoe ning. Bovendien heeft is zijn hele rug kapotgebeten omdat hij onder de vlooien zit", vat Wentzel de kwa len van de hond samen. Waarschijnlijk is het dier het slachtoffer van vakantiegangers die het niet meer de moeite vonden om hun huisdier in een tehuis onder te brengen en hem daarom maar op een willekeurige plaats 'in de vrije natuur' achterlieten. Dit jaar valt het volgens Wentzel mee met dit jaarlijks terugkerende verschijnsel, maar 'dat is nog geen reden om de vlag uit te hangen'. Wentzel: "Je kunt er geen staat op maken. Dit jaar is het nog maar twee keer voorgekomen dat een hond aan een boom werd gebon den, maar je hebt ook jaren dat er zes in een week worden binnenge bracht. Gelukkig zijn er ook jaren dat het helemaal niet gebeurt. Maar dat zijn helaas uitzonderingen". DEN HAAG/ZOETERWOUDE - De eerste keer werd de zaak nog in de doofpot gestopt. Na de tweede keer dat de 45-jarige Zoeterwoudenaar ontucht met een minderjarig kind pleegde, werd de politie ingeschakeld. Officier van justitie Van Ek eis te gistermorgen een gevange nisstraf van acht maanden, waarvan vijf voorwaardelijk. De man die koster was en in die hoe danigheid een verenigingsgebouw bestierde, vergreep zich op 13 sep tember vorig jaar aan een meisje dat toen drie jaar oud was. Het kind speelde in een crèche die in het ge bouw is gehuisvest. Na de ontuchti ge betasting kwam ze overstuur bij de moeder die de zaak vervolgens bij de dominee aankaartte. Het geval werd in der minne ge schikt met de afspraak dat de man zich niet meer in de crèche zou ver tonen. Een paar maanden later, op 20 januari van dit jaar, ging het ech ter weer mis. Nu was het slachtoffer een 10-jarig meisje. De politie werd deze keer wel ingeschakeld. De kos ter werd op staande voet ontslagen, en moest zijn huis verlaten. De Zoeterwoudenaar zei niet te begrijpen waarom hij over de schreef is gegaan. Tegenover de po litie verklaarde hij het gebeurde als een 'kinderlijke stoeipartij' te zien. Volgens het psychiatrisch rapport voelt de man zich niet seksueel aan getrokken tot kleine kinderen en zijn er geen psychische stoornissen. De officier sprak van 'stuitende handelingen', waaraan de kinderen overigens geen schadelijke gevol gen lijken te hebben overgehouden. Toch zag hij nog wel hoop voor de man: "Zolang hij maar ver van die kinderen weg blijft". De officier eis te een gevangenisstraf, maar zei ook genoegen te kunnen nemen met verplichte dienstverlening. De Zoe terwoudenaar heeft onlangs een nieuwe baan gevonden en een ge vangenisstraf zou ertoe leiden dat hij die weer kwijtraakt. Uitspraak op 9 augustus. NOORDWIJKERHOUT - Er zijn opnieuw drie paalzitters die hun po ging om het wereldrecord te bre- r.en, in rook hebben zien opgaan. Gisteravond om kwart over negen werd de Leidse Henk Scheepmaker om medische redenen van de paal gehaald. Vanmorgen moest Marina Jongbloed uit Amsterdam om de zelfde reden haar recordpoging sta ken na ruim 60 uur op de paal in het Oosterduinsemeer te hebben door gebracht. Vannacht om drie uur kon de Noordwijkerhouter Willem van Duin naar huis. Hij viel in slaap op de paal en belandde in het water. Van Duin deed dit jaar voor de tweede keer mee met het WK paal- zitten. Hij viel de eerste keer ook in slaap na ruim 66 uur. Het wereldre cord staat op 113 uur. Dat is op zon dagmiddag om twee uur verbroken. INBRAAK - Bij een inbraak in een woning aan de Loevestein in Lei derdorp zijn gistermiddag sieraden en een geldkistje weggenomen. In brekers wisten kwamen binnen via het balkon aan de achterzijde van hpt huis. Bijdragen: Erna Straatsma en Kees van Kuilenburg Veeverloskundige H. Boekhout sinds 1924 vaste gast op evenement in Voorschoten VOORSCHOTEN "De paardenmarkt van Voorscho ten heeft een goede naam in de provincie, maar het eve nement is een beetje ingezakt. Als er nu 200 paarden wor den aangevoerd is dat heel wat. Toen ik in 1924 voor het eerst hier naar de markt ging stonden er 829 te koop. Het is nu alleen nog maar show". Aan de vooravond van het jaarlijkse festijn vertelt paardenliefhebber en voormalig veeverloskundige H. Boekhout hoe het vroeger was. werd hier nog Erik Breukink met echtgenote Gea op het Noordwijkse strand: "Je ver dient nog een zakcentje". (foto Jan Holvast) NOORDWIJK - Een groot ver schil met de avond daarvoor. Was het toen een compleet gekkenhuis rond 'bronzen' Erik Breukink, gis termorgen liepen hij en zijn echt genote Gea onopgemerkt langs het Noordwijkse strand en konden ook nog even winkelen, zonder daarbij te worden lastig gevallen door handtekeningenjagers, op dringerige belangstellenden en bobo's. Verschijnselen overigens die de succesvolle Tour de Fran ce-ren- ner niet als erg hinderlijk be schouwt en bij het vak behorend. "Maar soms word het je toch wel eens wat te veel en dan ben je blij met zo'n rustige morgen in Noord- wijk. Een badplaats die wel iets heeft. Een prachtig strand, maar vooral veel leuke winkeltjes", merken de Breukinks op. De renner had samen met zijn collega's Maarten Ducros, Gert Jakobs, Henk Lubberding, Frans Maassen en Peter Winnen de nacht doorgebracht in de bloe- menbadplaats, waar zij de avond daarvoor hadden gekoerst. De kennis van Breukink over de badplaats Noordwijk is beperkt. "Ik kan het eigenlijk alleen verge lijken met Bergen aan Zee. Daar hebben mijn ouders een vakantie huisje en daar kom ik nog wel eens. Ik heb de indruk dat Noord- wijk wat toeristischer is. Overi gens is het nu wel gezellig omdat het niet zo gek druk is. Wat dat be treft vond ik het vanmorgen wel leuk. We konden even lekker uit waaien en dat is in deze hectische dagen wel eens noodzakelijk". Die hectische tijd duurt voor Breukink nog een dikke week. Dan stopt hij voorlopig met het rijden rond de kerktorens en wachten er weer enkele ritten koersen, in afwachting van het wereldkampioenschap dat in sep tember in Japan wordt verreden. "Maar al met al vind ik deze twee weken niet zo erg. Het hoort erbij en je verdient nog een zakcentje", aldus de beroepswielrenner, die in de avonduren in het Westland- se Wateringen nog een criterium zegevierend afsloot. Morgenochtend om zes uur ver trekt de 85-jarige Voorschotenaar met vijf pony's naar de markt in de Voorstraat. Hij herinnert zich nog precies hoe hij de eerste keer naar de markt in Voorschoten ging: op de fiets. De jonge Boek hout volgde toen nog een studie veeverloskunde en woonde in Schiedam. "Ik had nog nooit van Voorschoten gehoord maar ie mand zei me dat daar een grote paardenmarkt was. Voor iemand anders heb ik daar toen een paard verkocht. Het dier leverde 1350 gulden op, dat was verschrikke lijk veel. Nu worden paarden soms voor 10 tot 15.000 gulden verkocht". In 1926 vestigde Boekhout zich in Voorschoten als veeverloskun dige. Hij nam zijn intrek in een boerderij bij de Papelaan, langs de spoorlijn, en schafte enkele paarden aan. Later kwamen er pony's bij. "Dat zijn zulke lieve, schattige beestjes. De eerste heb ik 50 jaar geleden gekocht voor 47,50 gulden. Een pony was toen Progri amma paarden en po ny's in de Voorstraat van Voor schoten heeft plaats van 06.00 tot 10.00 uur, waarna de markt officieel wordt geopend door burgemeester P. Cannegieter. Op het programma staan in de ochtenduren verder activiteiten als Koekslaan in de Voorstraat, een standwerkersconcours in de Schoolstraat en de beklimming van de toren van de Dorpskerk. In de Prins Bernhardlaan wordt van 13.30 tot 18.00 uur een kortebaandraverij gehouden. Chiel van Praag presenteert 's avonds vanaf 20.15 uur in de Voorstraat een muziekshow, ge volgd door een vuurwerk aan de Vliet om 23.00 uur. Op het par keerterrein bij sporthal De Vliethorst staat een kermis. nog pure luxe niet gefokt". Ondeugend Voor de oorlog werd er nog echt gehandeld op de jaarlijkse paar denmarkt. "Iedereen had toen een paard. De bakker en de krui denier hadden een hitje voor hun wagen staan. Er waren ook veel zigeuners op de markt die met woonwagens rondreden. Die had den ook zo'n eigengefokt paardje voor hun wagen staan en probeer den die dan soms te verhande len". Na de oorlog daalde de aanvoer van paarden geleidelijk. In 1980 waren nog 400 paarden in de Voorstraat te zien, vorig jaar slechts 150. Het organiserend Co mité tot Instandhouding van de Voorschotense Paardenmarkt, waar Boekhout zelf 20 jaar in heeft gezeten, hoopt dat dit jaar de 200 wordt gehaald. Boekhout denkt niet dat dat zal lukken. "Als er 100 paarden komen zou ik al heel blij zijn. De handelaren krijgen een speciale aanvoerpre- mie, anders zou er waarschijnlijk niemand meer komen. De kosten zijn te hoog en de paarden bren gen te weinig op. Er zijn hier wel veel dames en meisjes die een paard of pony willen hebben, maar ze kunnen zo'n dier in de Randstad nergens kwijt. Er zijn in de omgeving van Voorschoten nog maar weinig weilanden waar paarden kunnen lopen en een stal vinden is nog moeilijker. De boe ren die hier nog wonen hebben zelf ook geen paarden meer". Elk jaar is de aanvoer van po ny's groter en komen er minder paarden. Dat heeft vermoedelijk te maken met het feit dat de vier voeters alleen nog voor het ple zier worden aangeschaft. Pony's zijn goedkoper en hebben minder ruimte nodig. Veel paarden die te koop zijn komen tegenwoordig uit de plaat selijke manege. "Er zijn veel kin deren die het leuk vinden om met een paard op de markt te staan. Krijgen ze een consumptiebon van het comité en na een uurtje vertrekken ze weer". Ook volwassenen houden wel eens de schijn op dat ze voor de handel naar de markt komen. Boekhout verklapt daar zelf ook aan mee te doen. "Ik neem mor gen wel vijf pony's mee, maar voor sommige vraag ik zo'n hoge prijs dat ik zeker weet dat nie mand ze zal kopen". Van de vijf wil hij er eentje echt kwijt. "Dat is een allemachtig lief beestje, maar ik ben er niet mee getrouwd. Ik probeer 'm toch weer te verko pen. Dat handelen blijft in je zit ten". De sfeer is er, ondanks die 'schijnhandel' in de vroege och tenduurtjes, nooit minder om. Het evenement, met veel attrac ties er omheen, trekt jaarlijks enorm veel publiek. Boekhout merkt terloops op dat vooral vrouwen dol zijn op de edele viervoeters. Hij heeft geen idee waar dat aan ligt. "Vroeger werd ik regelmatig opgebeld door meisjes uit de stad die op mijn po ny's wilden rijden. Die meiden zijn toch gek dat ze hun geld be steden aan borsteltjes om paar den te kammen". Hit of ruin Boekhout is vol lof over de amb tenaren die in het organiserend comité zitten. Zij hebben de taak om de paardenmarkt in stand te houden nu de paardenhandela ren tot een uitstervend ras begin nen te horen. "Het zijn bijna alle maal jonge gasten die nu in het comité zitten. Verstand van paar den hebben ze natuurlijk niet. Ze zullen er eerder bang voor zijn dan dat ze er één aanhalen. Ze zien dat een dier een paard is, maar weten waarschijnlijk niet of het om een hit of een ruin gaat. Maar dat geeft niet. Ze doen hun uiterste best om de zaak goed te laten verlopen. Heel prijzens waardig". Hoewel Boekhout een groot paardenliefhebber is, heeft hij nog nooit paard gereden. "Nee, ik ben veel te bang om er doorheen te zakkert", grapt hij. "Zo'n springconcours, dat vind ik wel leuk om naar te kijken. Die spier kracht en dat uithoudingsvermo gen van die beesten, dat kun je dan goed zien". Voor Boekhout is het paard dan ook 'het dier der dieren'. "Paarden èng, nou dat hoor je niet vaak. Je moet je ver heven voelen boven tempera mentvolle paarden. Je kunt op ze inpraten en dan doen ze wat je wilt. Die beesten zijn geschapen om overheerst te worden door de mens. Hun trekkracht is jaren lang gebruikt door ons, totdat je de tractor kreeg". Er zijn ook een heleboel dieren die volgens Boekhout 'nutteloos' zijn. Van muizen bijvoorbeeld is de Voorschotenaar geen liefheb ber. Hij is er zelfs doodsbang voor. "Het klinkt misschien wel vreemd, maar als er hier eentje door de kamer loopt ga ik op een stoel staan". soosavond Stichting Homo seksualiteit Alphen. vanat 20.00 uur in het SHA-gebouw, Prinses Marijkestraat. Katwijk concert door Michelle Leclerc op het Van den Heuvelorgel van de Nieuwe Kerk, Voorstraat, aan vang 20.15 uur. Leiden orgelconcert door Charles de Wolft, aanvang 20.15 uur in de Pieterskerk. Noordwijk laatste zomerbridg-drive van De Vuurbaak, aanvang 20.00 uur, Dorpscentrum in De Rank, Golf- muziektheater met Gospelcon cert door 'Power Praise', aanvang 20.00 uur bij Het Gat van Palace (bij ongunstig weer in De Ark). Noordwijkerhoul wereldkampioenschap Paalzit- ten: verkiezing Miss Zomer 1990, van 20.00 tot 22.30 uur bij het Oosterduinsemeer. duinwandeltocht over diverse afstanden, start tussen 9.00 en 13.00 uur bij strandpost Kees van Duyn en Hotel Noordzee. stoomtreinritten door de Zuid duinen, vertrek ieder uur vanaf 10.00 uur bij de Vriesche Wei. open huis bij Katwijkse Red- dings Brigade, op beide strand- posten, van 10.30 tot 17.00 uur. muziek door De Zeedorper Mu zikanten in het centrum, van 14.00 tot 17.00 uur. open luchtschaken op het Leiden rommelmarkt in de Ijshal Lei den aan de Vondellaan, van 9.00 tot 16.00 uur. film: 'Faja Lobi', over mensen en natuur in Suriname, aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Noordwij kerhout wandeling door de Amsterdam se waterleidingduinen onder des kundige leiding, verzamelen om 6.00 uur op parkeerterrein de Zilk, Joppeweg (aanr Noordwijkerhout 72096). Paalzitten Oosterduinsemeer: soundmix/playback show (14-16 uur), schatgraven (16 uur), Lam bada Kontest (20 uur). Paardenmarkt: aanvoer var 6.00 tot 10.00 uur. diverse evene menten vanaf 11.00 uur o.a Warmond creatieve zomermarkt op het pleintje bij de Pomp, van 11.00 tot 16.00 uur. Dorpsfeest Horeca-Warmond, van 21.30 tot 02.00 uur op de Baan. ZONDAG 29 JULI Katwijk zeilwedstrijden Skuytevaert, van 10.00 tot 17.00 uur voor de Boulevard. en 12.00 uur bij clubhuis Swifttoer, Roomburgerweg. rondleiding door natuurgidsen van het IVN, in het Heempark, Oegstgeest film: 'Faj Suriname, aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Noordwijk bootviscompetitie HSV De Sportvisser, verzamelen om 05.30 uur bij Hüzemeijer, West- einderpiassen. toeristische zomermarkt met levende muziek, van 13.00 tot 18.00 uurop het Vuurtorenplein. Noordwijkerhout Paalzitten aan het Oosterduin semeer: o.a. paalzitloop (11 uur), sluntvliegtuig (15 uur), nieuw we reldrecord (16 uur). Voorschoten modeshow van handgedrukte Paapjes-kleding, aanvang 14.00 uur in Ambachts- en Baljuwhuis, Voorstraat, inl. tel: 01717- 5784/071-122839.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10