Woedende reacties op vernieling van kerkhof Oegstgeest Duizend strandwandelaars in Wassenaar Zoeterwoude vraagt minister om omleiding rijksweg A4 af te wijzen Dag van de Zeevisserij voor het eerst gehouden in dorp zonder haven PAGINA 10 REGIO LEIDEN DINSDAG 24 JULI 13M Onderzoek politie zit muurvast OEGSTGEEST - Met ontzetting en woede is gisteren gerea geerd op het bericht dat vandalen vrijdagavond enige tien tallen grafstenen hebben vernield op de begraafplaats bij het Groene Kerkje in Oegstgeest. Ongeveer 150 nabestaan den kwamen gisteren aan de Haarlemmerstraatweg kijken of het graf van familieleden of vrienden was beschadigd. Het onderzoek van de politie heeft tot nu toe niets opgele verd. Opzichter van de begraafplaats, W.F. Nieuwenburg, had in het weekeinde al een flinke toeloop van belangstellenden te verwerken. Na dat gisteren het nieuws in de krant Leiderdorpse zaal te klein voor zeven tafeltennistafels LEIDERDORP - De Leider- dorpse tafeltennisvereniging De Rijnsleutels komt in de proble men door een verhuizing naar een nieuw gymlokaal in de wijk Buitenhof. De berging van de nog te bouwen accommmodatie zou te klein zijn om zeven grote wedstrijdtafels te kunnen op bergen. De Rijnsleutels moeten ver huizen omdat het gymnastieklo kaal aan de Lijnbaan gaat slui ten. B en W wilden de tafelten nissers in het nieuwe gymlokaal onderbrengen, maar dat lijkt nu niet door te gaan. Het gemeente bestuur heeft bij zijn plannen geen rekening gehouden met de grote hoeveelheid materieel van De Rijnsleutels. Het gemeentebestuur onder zoekt nu of er met wat geschuif een oplossing is te vinden. Het sluiten van het gymlokaal aan de Lijnbaan is het gevolg van de reorganisatie van schoolloka len. Vijf schoolgebouwen krij gen hierdoor een andere be stemming. In de nieuwbouw wijk Buitenhof wordt een nieu we school met een gymlokaal gebouwd. verscheen, kwamen opnieuw veel mensen poolshoogte nemen. Hoe wel Nieuwenburg de scherven van kapotgeslagen vazen en andere los se rommel al had opgeruimd, leidde de aanblik van vernielde stenen soms toch tot emotionele taferelen: "Iedereen was geschokt. Sommige mensen stonden echt te janken". De vernielers zijn volgens hem willekeurig te werk gegaan: "Er zit geen enkele lijn in, ze hebben zowel oude als nieuwe graven bescha digd". Ook lijkt het er op dat de da ders alles met hun 'blote handen' hebben gedaan. "Ze hebben met losse vazen gesmeten en tegen graf stenen getrapt, maar ik heb geen vernielingen gezien die met hamers of andere werktuigen zijn aange bracht", aldus Nieuwenburg. Voetafdrukken Een woordvoerder van de politie verklaart dat het onderzoek muur vast zit. Uit vrijdagavond genomen voetafdrukken leidt zijn korps af dat de daders twee jongens van on geveer twaalf jaar zijn. Een buurtonderzoek, waarbij dit weekeinde enkele tientallen men sen werden ondervraagd, heeft niets opgeleverd. Slechts een per soon verklaarde 'iets te hebben ge zien', maar op deze verklaring zou de politie geen verder onderzoek kunnen baseren. Om de impasse in het onderzoek te doorbreken hoopt de politie dat mensen die iets gezien of gehoord hebben, contact opnemen met het korps. Ook mensen die denken op een andere manier aan het onder zoek te kunnen bijdragen, mogen het volgende nummer draaien: 071 - 155440. Deelnemers aan de strandzesdaagse kwamen gistermiddag zijn ze doorgelopen naar Noordwijk. Wassenaar. Op de achtergrond de pier van Scheveningen. Vandaag WASSENAAR - De duizend deel nemers aan de 32ste strandzes daagse zijn gistermiddag heel huids aangekomen op de Was- senaare camping Duinrell. De eerste loopdag begon 's ochtends in Hoek van Holland en kende geen uitvallers. Wel moesten de nodige blaren worden doorge prikt na de 35 loopkilometers. Vandaag zijn de wandelaars doorgelopen naar het Noordwijk- se bollenbad om vervolgens te overnachten in IJmuiden, Eg- mond aan Zee en Callantsoog. Het eindpunt van de 140 kilome ter lange tocht ligt in Den Helder, de woonplaats van organisator H. Horsman. Deze 53-jarige man or ganiseerde 35 jaar geleden een strandtocht voor een jeugdsocié- teit en liet dat al snel uitgroeien tot meer. Om de 1000 lopers waar voor hun 210 gulden inschrijfgeld te geven, zijn zo'n vijftien vrijwilli gers in de weer. Met een vracht wagens en drie busjes worden de 700 tenten en 1000 slaapzakken dagelijks van slaapplaats naar slaapplaats gebracht en 's mid dags arriveert het eten uit de cen trale keuken. Gisteren stonden bonen, aardappelen en gehakt ballen op het menu, aangevuld met yoghurt. De jongste wandelaar - een jon gen - is 8 jaar oud, de oudste - een man - 73. De meeste wandelaars zijn tussen de 18 en 28 jaar oud en het aantal vrouwen houdt het aantal mannen in evenwicht. Er lopen weinig gezinnen mee en het aantal grote groepen is dit jaar sterk gereduceerd. Er zijn vooral veel kleine clubjes, voornamelijk gehuld in korte broeken en trai ningspakken. Een enkeling is al voor de 25ste keer present. Tegenwind Volgens de organisator was de temperatuur gisteren goed, maar hadden de lopers de tegenwind graag verruild voor een 'zuidwes ter'. De organisatie beschouwt de zesdaagse als een recreatieloop en niet als een prestatieloop. Een gezondheidsverklaring is dan ook niet nodig en de wandelaars hoeven niet voor een bepaalde tijd binnen te zijn. In Wassenaar kwam de eerste loper rond het middaguur binnen en de laatste om half zeven. Na het eten begon voor de een het avondleven en zochten ande ren de slaapzak op. Een nacht wacht zorgde er 's avonds voor dat nachtbrakers slapers niet uit hun slaap haalden. De strandzes daagse deed voor de 30ste keer Duinrell aan en dat leverde de lo pers een katoenen zonneklep op. Voor de organisator van de strandzesdaagse is duizend lo pers een maximum. -Zodra dit aantal inschrijvers is gehaald, sluit de inschrijving. Ook dit jaar moesten daardoor zo'n 250 tot 300 belangstellenden worden teleur gesteld. Van de 1000 lopers ko men er naar schatting 50 tot 60 uit de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek. Marktkoopman mag toch kaas verkopen in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Kaashandelaa) A.M.C. Overdevest uit Stompwijfl mag zijn zuivelprodukten toch gaat verkopen in Zoeterwoude-Rijndijk De Raad van State heeft het besluip van de gemeente om hem geen standplaatsvergunning te geven vernietigd. De gemeente heeft de markt koopman een vergunning gewei- gerd omdat ze meent dat door extrs concurrentie het bestaande voorzie! ningenniveau in gevaar komt. De afdeling rechtspraak van de Raad van State wijst er op dat de gemeen te in 1986 heeft besloten dat stand plaatsenvergunningen alleen ge weigerd kunnen worden indien de openbare orde wordt verstoord, Volgens deze afdeling veroorzaak! de kraam geen overlast en is de ver gunning daarom onterecht gewei gerd. De Raad van State acht het be sluit in strijd met de 'algemene be ginselen van behoorlijk bestuur'. In Zoeterwoude-Rijndijk is slechts één supermarkt en de eige naar daarvan heeft geen bezwaar te gen de komst van een marktkraam. Overdevest merkte tijdens de be handeling van zijn zaak op dat de kern juist behoefte heeft aan een ex tra verkooppunt, door het wegval len van een huis-aan-huis-bezorger van zuivelprodukten. 'Snel einde maken aan illegaal sorteren afval' VOORSCHOTEN/WASSENAAR - De Raad van State vindt dat de pro vincie het Voorschotense bedrijf De Groot, gevestigd aan de Dobbeweg, binnen vijf maanden een vergun ning moet geven voor het sorteren van bouw- en sloopafval. Het Was- senaarse bedrijf J.K. van den Dool, gevestigd aan de Oostdorperweg, moet binnen vier maanden zo'n ver gunning krijgen. De provincie had tijdens de zit ting van de Raad van State toege zegd binnen een half jaar voor een vergunning te zorgen, maar dat gaat de raad niet snel genoeg. 12 april vo rig jaar liepen de vergunningen van de bedrijven af en sinds dat mo ment sorteren ze 'illegaal'. Volgens de Raad van State heeft de provincie bij het behandelen van de aanvraag voor een nieuwe ver gunning de wettelijke termijnen overschreden. Het verweer dat in het nieuwe milieuplan zwaardere eisen worden opgenomen vindt de Raad van State met sterk genoeg. Apotheker laat ondergespoten grafitti in oude luister herstellen OEGSTGEEST - De schildering op het rolluik aan de voorzijde van de Carlina-apotheek aan het Boer- haaveplein in Oegstgeest is in oude luister hersteld. Enige jonge grafit- tispuiters hadden het rolluik en de muur ernaast beklad. Ze werden be trapt en zijn via het Leidse Halt-pro ject aan het werk gezet om de grafit ti te verwijderen. Vervolgens heeft een Amsterdamse kunstschilder het embleem op het rolluik bijge werkt. Apotheker F.L. Beker heeft het embleem drie jaar geleden laten maken, bij de opening van de apo theek. Een amateur-schilder heeft de beeltenis aangebracht. Het idee heeft Beker opgedaan in grote ste den, waar winkeliers hun rolluiken versieren met onderwerpen die te maken hebben met hun vak: "Ik wilde iets met die luiken doen, het grijze vlak doorbreken. Ik zie dit als een verlengstuk van de apotheek". Aan de achterzijde van de apo theek, op de rolluiken voor de assis tentenkamers, is een andere afbeel ding te vinden. Het gaat om een vij zel met stamper waar de kunstenaar een krans omheen heeft geschil derd. In dit oude apothekersgereed schap is, zoals gebruikelijk, een La tijnse spreuk verwerkt. Beker heeft gekozen voor de spreuk 'liefde overwint alles'. Het is overigens geen gewoonte dat apothekers rolluiken aanbren gen. Beker koos voor een beveili ging, omdat hij vreesde dat inbre kers weinig moeite zouden hebben met de schuifdeur. De nachtsluis, waar mensen 's nachts recepten kunnen afhalen, is aan de achterzij i de Oegstgeester Carlina-apo theek grafittispuiters weer terug in oude staat ge- de van de apotheek geplaatst. Dit bood de mogelijkheid om luiken te plaatsen: "In de meeste apotheken is dat niet te realiseren omdat klan ten 's nachts via de voordeur binnen moeten kunnen". De apotheker zegt dat hij al veel positieve reacties op de afbeeldingen heeft gekregen: "Men vindt het leuk". LEIDERDORP/KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Na een diefstal uit een drogisterij aan de Prins Bernhardstraat in Koudekerk zijn gistermiddag twee vrouwen aangehouden en overgebracht naar het Leiderdorpse poli tiebureau. In de winkel wilde een bediende hun tas controleren, maar werd hij weg- dorp geduwd door de man in het gezelschap. Het viertal ontkwam vervolgens in een auto. De twee vrouwen werden later gezien in een auto aan de Achter- hovenweg. Daarin werden ook goederen uit de drogisterij aangetroffen ter rijksweg, waarde van 550 gulden. Op het politiebureau in Leiderdorp bekenden de 1 de inbraak en biechtten ze ook eerdere inbraken op. ZOETERWOUDE/LEIDERDORP - In een brief aan de minister van ver keer en waterstaat vraagt het Zoe- terwoudse college van B en W om een omleiding van de A4 door de Leiderdorpse Achthovenerpolder af te wijzen. Buurgemeente Leider- heeft Rijkswaterstaat ge vraagd een onderzoek te doen naar eventuele omleiding van de dicus tegen een omleiding was. In een aan Rijkswaterstaat gerichte brief van 8 maart dat jaar wees het gemeentebestuur van de buurge meente een dergelijke omleiding buiten het dorp om volledig af. Zoeterwoude is tegen een omlei ding omdat hierdoor een groot deel van het landelijk gebied ten noor den van deze gemeente wordt aan getast. De gemeenteraad van Zoe- Verwerkende industrie centraal in Katwijk wachting van nadere gegevens Rijkswaterstaat, uitgesproken voor een verbreding aan westelijke zijde van het bestaande weggedeelte. De gemeente Leiden vindt een verbreding niet noodzakelijk; het verbreden van de brug over de oude Rijn zou voldoende zijn om het groeiende verkeersaanbod te ver werken. Leiderdorp heeft nog geen standpunt ingenomen over de ver- terwoude heeft zich voorlopig, in af- breding van de A4. KATWIJK. Een kustplaats zonder haven vormt op zater dag 18 augustus voor de eerste keer het decor van de Dag van de Nederlandse Zeevisserij. Na onder meer Urk, Stellendam en IJmuiden is het dit keer Kat wijk dat alle facetten van de vis serij en de visverwerkende in dustrie onder de aandacht van een groot publiek brengt. On der de ruim 100.000 verwachte bezoekers is onder anderen mi nister G. Braks van landbouw, natuurbeheer en visserij. Het evenement wordt door de kust plaats ingepast in de jaarlijkse Vis- serijdagen, die al op 11 augustus be ginnen. Een week lang wordt ver volgens een uitgebreid activiteiten programma afgewerkt, met als hoogtepunten de vlootschouw voor de kust, een visvariamarkt met een lengte van ongeveer twee kilometer en het open huis bij de visverwer kende bedrijven. Door het ontbreken van een eigen haven staat die verwerkende indus trie op de Dag van de Nederlandse Zeevisserij min of meer centraal in het programma. Katwijk geniet met name bekendheid door de haring- handel en wordt wel het Europese centrum voor dit zeebanket ge noemd. In de verwerkende bedrij ven zijn het hele jaar door ongeveer 700 mensen werkzaam en tijdens de topdrukte in het maatjesseizoen ko men daar nog enkele honderden seizoenkrachten bij. Mede dank zij de aanwezigheid van een eigen School voor de Zee visvaart is Katwijk daarnaast nog steeds een belangrijke leverancier van bemanningen voor de hele Ne derlandse kotter- en trawlervloot en beschikt de kustplaats zelf ook nog over een respectabel1 aantal sche pen. Hoewel de gemeente in het ver leden meerdere keren heeft geij verd voor een aanlandingsplaats binnen de eigen grenzen, is IJmui- Subsidie Het ontbreken van een eigen haven als centrale ontmoetingsplaats be tekende overigens voor het organi satie-comité van de Dag van de Ne derlandse Zeevisserij geen handi cap. "Het geeft ons juist de gelegen heid om een aantal andere, wat min der bekende facetten van het visse rij-bedrijfsleven voor het voetlicht te brengen", meent A. van Duijn van het comité. "Bijvoorbeeld dat de verwerking van visprodukten in de afgelopen jaren is uitgegroeid tot een uiterst modern onderdeel van de hele voedingsmiddelenindus trie". De-totale kosten van het evene ment op 18 augustus worden door de organisatie geraamd op onge veer 100.000 gulden, waarbij geen rekening is gehouden met de dien sten die door tal van bedrijven en vrijwilligers belangeloos worden verricht. Het geld is afkomstig van een aantal sponsors, waaronder de plaatselijke visverwerkers, het Na tionaal Visbureau, de provincie Zuid-Holland en de Zeehaven IJmuiden. De gemeente Katwijk heeft een garantie-subsidie van 30.000 gulden toegezegd om eventu ele tekorten te dekken. Om alles in goede banen te leiden zet de politie, met steun van de col lega's in de regio, op deze dag veer tig mensen in. Zij zullen het vooral druk krijgen met de begeleiding van de enorme verkeersstroom die het verwachte aantal bezoekers met zich mee brengt. Net als tijdens de open dag op het vliegkamp Valken burg zal ook nu weer een deel van de provincialeweg tussen Katwijk noord en Noordwijkerhout als par keerterrein voor auto's worden in gericht. Hier vandaan worden de bezoekers met bussen naar het cen trum van de kustplaats vervoerd. In de hele streek zijn omleidingsrou tes uitgezet en regio-bewoners wordt aangeraden de auto zoveel mogelijk thuis te laten. DINSDAG 24 JULI Katwijk loenstenmarkt in het centrum, tot 21.00 uur. Paalzitten, Oosterduinse meer: touwtrekwedstrijd (19.00 uur), voorstellen paalzittérs (19.30 uur), start kampioenschap (21.00 uur). lokaal van de Zonnebloemschool, Jongkmdt Coninckstraat. Katwijk avondwandeling in duingebied aanvang 15.00 uur in het Rijksmu- «prof wielerronde Noordwijk, seum voor Volkenkunde. vanaf 19.00 uur, aansluitend grote fietstocht over 30 km, voor 55- A TO dernyprijs voor profs, plussers, vertrek om 10.00 uur TOjft duathlon: 1500 meter zwem- vanaf hnt Dienstencentrum Ros- BB un* men in zee en 10 km hardlopen. Noordwijkerhout Paalzitten, Oosterduinsemeer, vanaf 11.00 uur diverse aktivitei- ten, o.a. schatgraven, braderie en optreden van Piet Veerman Woubrugge schrijfavond Amnesty Interna tional, van 20.00 tot 22.00 uur in de openbare basisschool, Emma- zomerbridge-drive Leiderdorp se Bridgeclub, aanmelden voor 19.45 uur, Bernhardstraat 3. Noordwijk op het Batzorgel van de Vredes- kerk, aanvang 20.15 uur. Noordwijk toeristische zomermarkt in de Hoofdstraat, tot 22.00 uur. groot vuurwerk t.h.v. Koningin Wilhelmina Boulevard, aanvang Wassenaar lezing 'Meditatie en harmoni eus gedrag', door Frides Lameris, Maharishi Vedisch Instituut, Groot Haesebroekseweg 10, aanvang 20.00 uur. WOENSDAG 25 JULI 'Berkheide' olv natuurgidsen, ver trek om 19.30 uur op parkeerter rein van Soefitempel woensdagavondzang met als solist Henk Post, aanvang 20.00 uur in de Nieuwe Kerk, Voorstraat. Leiden molen, Merenwijk. sBi aanvang 18.15 uur, Koningin Wil- informatiepunt gemeenschap- Al helmina Boulevard. pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 ÊjÈÊj optreden Egerlënder Blaaska- uur bij Vereniging Centraal Wo- wk pei 'De Zeedorper Muzikanten, nen, Gerestraat 20, tel. 121554. aanvang 19.30 uur voor café De Noordwijk m li Redschuur. poppentheater door 'Robhetty', MB woensdagavondzang mmv (22.00 uur). avondviswedstrijd HSV 'De Ar- noud' uit Hillegom, inschrijven vanaf 18.00 uur op tennispark Jonkers nabij Piet Gijzenbrug. Warmond boottocht naar Avifauna voor DONDERDAG 26 JULI Katwijk open avond KNZHRM, Rijn mond, van 19.00 tot 21.30 uur. Leiderdorp bewegingsgym voor dames olv orgelconcert door Sander van Marion, mmv panfluitist, aanvang 20.15 uur in de Grote -of Jeroens- kerk, Voorstraat. strandloop Rabo/Novo, aanvag 19.30 uur bij politiepost t.h.v Pala- mime-spel-theater, door Stich Noordwijkerhout wereldkampioenschappen Alphen jeugdinstuif volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur in gymnastiek film over Suriname: 'Papieren Nederlandertjes', over geëmi greerde Surinaamse kinderen, aanvang 15.00 uur in strandunit MM A TBtB n A Gr00t Hervormd Kerkkoor, uil De Strandgans, Koningin Wilhel- JH? 1 f" |\fl 8 1 11 Rijnsburg, aanvang 20.30 uur in mina Boulevard. k> 1 m f» de Oude Zeekerk, Hoofdstraat. kinderen van 6 t/m 15 jaar. Kom- munikatie Warmond, inl. tel: 10904. Mensendiecktherapeute, van 12.30 tot 13.15 uur en van 13.30 tot 14.15 uur in Sjelter. ting De Ark, aanvang 20.30 uur in het Gat van Palace (bij slecht weer in De Ark, Picképlein).

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10