TAD LEIDEN 'Er is fulltime werk voor arrestatieteams Gemeente moet zich eens wat soepeler opstellen LEIDSCH m DAGBLAD Leden mogen direct gericht schieten Arrestanten allen afkomstig uit Den Haag Veilige speelplek voor kinderen Geldboete voor slaan ex-vrouw Expositie 'Wat een vondst' in Leidse Hortus Botanicus In discussie met horeca-ondèrnemers over de Leidse Lakenfeesten s ZATERDAG 21 JULI 1990 LEIDEN - Arrestatieteams moeten steeds vaker in actie komen. "Nederland crimi naliseert, dat staat als een paal boven water. Er is full time werk voor arrestatie teams", zo vertelt voorlich ter A. Geelof van de Algeme ne Inspectie van de rijkspo litie. Donderdagavond was een Haags arrestatieteam ac tiefin Leiden. Bij de aanhou ding van zes verdachten van een reeks overvallen viel een dode. "In een democratie is het optreden van het arresta tieteam het toppunt van overheidsgeweld. Er wordt LEIDEN - De vijf mannen, die don derdagavond in Leiden werden aangehouden door een Haags arres tatieteam, komen allen uit Den Haag en omgeving. Ze zijn tussen de 17 en 23 jaar oud, aldus een poli tiewoordvoerder. De identiteit van man die bij het optreden van de Haagse politiemensen overleed, is nog steeds niet vastgesteld. De zes verdachten werden al ge ruime tijd in de gaten gehouden de Haagse politie. Ze worden verdacht van een reeks overvallen op benzi nestations en een juwelierszaak. Bij de laatste overval werd de juwelier doodgeschoten. Omdat het vermoe den bestond dat de zes donderdag avond opnieuw een overval wilden plegen, ditmaal op een Leids benzi nestation, werd tot aanhouding overgegaan. De woordvoerder van de Haagse politie is uiterst terughoudend in het geven van informatie. Hij wijst erop dat er gedurende het gerechte lijk vooronderzoek niet inhoudelijk op de zaak mag worden ingegaan. direct gericht geschoten. Er ger kan het niet", meent Geelof. De Haagse politie wil vrijwel niets kwijt over het keurkorps dat wordt ingezet bij de aanhouding van vuur- gevaarlijke verdachten en ook don derdagavond in Leiden in actie kwam. Volgens woordvoerder Schaepman werkt het geven van in formatie over de teams criminelen alleen maar in de hand. Het enige dat hij kwijt wil is dat het Haagse team ongeveer werkt als de arresta tieteams van de rijkspolitie. Behalve Den Haag hebben ook de gemeentelijke politiekorpsen van steden als Amsterdam en Rotter dam een eigen arrestatieteam. De rest van de gemeentekorpsen, zoals het Leidse, doet in voorkomende gevallen een beroep op een van de vier teams van de rijkspolitie. De teams zijn gestationeerd in Amster dam, Leiderdorp, Den Bosch en Apeldoorn. "Leden van onze arrestatieteams worden lichamelijk en geestelijk gekeurd. Wij zoeken mensen, die zeer stabiel en evenwichtig zijn. Geen schietgrage politiemensen. Als ze door de keuringen heen ko men, krijgen ze op een van de poli tiescholen een 20 weken durende opleiding. Daarna worden ze inge deeld bij een van de teams", aldus Geelof. Elk team telt twintig leden, die zich alleen maar bezighouden met de aanhouding van vuurwapenge vaarlijke verdachten. "Ze doen geen ander politiewerk en zijn con tinu beschikbaar of oproepbaar". Het is gebruikelijk dat van de elite troepen van de politie in groepjes van zeven of acht worden ingezet. Zij trainen altijd in dezelfde samen stelling om een perfecte samenwer king te krijgen. De rijkspolitiemensen hebben een speciale, militair aandoende uitrusting. Ze beschikken vergele ken met de 'gewone' agent, over an dere, volautomatische wapens. En ook hun instructies zijn anders. "Een gewone agent moet eerst in de lucht schieten en mag daarna pas gericht vuren. Leden van arrestatiè- teams hebben toestemming om di rect gericht te schieten als de ver dachte een wapen wil trekken. Het gericht schieten is niet primair be doeld om te doden, maar eerst om uit te schakelen", zegt Geelof. "Het zijn vaak situaties dat het de verdachte is, of de politieman die wordt getroffen. En leden van de ar restatieteams zijn er op getraind dat het de verdachte is, die wordt ge raakt". De vaak spectaculaire aanhou dingen door de gespecialiseerde agenten komen de laatste jaren steeds vaker in het nieuws. En niet altijd positief. In een aantal gevallen bleek dat de teams verkeerde men sen arresteerden, zelfs verwondden. Het dieptepunt was de afloop van de gijzelingsactief van kolonel Van de Kieft in Arhhem, waarbij de mili tair dodelijk werd getroffen en niet de Westduitse gijzelnemer. Vorige week kwam het Haagse team nog in de publiciteit door de aanhouding van zes 'mensen in ver band met de IRA-aanslag. Twee van de zes, die overigens allen ten on rechte werden aangehouden, dien den een klacht in over de ruwe be handeling door het team. Ze wer den bij voorbeeld uit hun auto ge sleurd en met een zwarte kap over het hoofd afgevoerd. Bij de actie in Leiden werden vier verdachten hardhandig afgevoerd. Volgens een ooggetuige werd bij de vijfde een arm gebroken, terwijl hij op de grond lag. Verschillende le den van het team zouden op die arm zijn gaan staan. Het is niet vaak voorgekomen dat door een actie van een arrestatie team mensen om het leven kwa men. "Dat is op de vinger van één hand te tellen", ze^t Geelof. Als er een gewonde of dode valt, komt er een heel apparaat in w'erking, ver telt hij. "De groep wordt dan onmid dellijk begeleid door een arts en een psychiater, dezelfde die de leden van de teams geestelijk heeft ge keurd. Het gaat je niet in je kouwe kleren zitten als je iemand neer schiet, al ben je nog zogoed ge traind. Ik weet dat één lid een arres tatieteam heeft verlaten nadat hij een zware crimineel had doodge schoten. Hij kon er niet tegen". De psychische druk is groot. Op de meest onverwachte momenten kan een lid van een arrestatieteam worden opgeroepen. En het gaat al tijd om gevaarlijke criminelen die zijn bewapend. Het is ook de reden dat men maar zes jaar lid kan zijn van een arrestatieteam. Waterpompen, slootjes en meertjes in de Stevenshof. Wethouder opent waterspeelplaats in Stevenshof LEIDEN - Wethouder Hans de water kan volgens een woordvoer- la Mar heeft gisteren officieel de der van de gemeente geen kwaad. waterspeelplaats langs de Dob- bedreef in de Stevenshof ge opend. Op het terrein is een sys teem aangelegd van waterpom pen, slootjes en meertjes waar mee de kinderen kunnen expe rimenteren. Het ontwerp voor het terrein is van Nanda van Beest, de aanleg kostte de gemeente ruim 260.000 gulden. Het moet een veilige speelplek wor den voor de kinderen in de buurt. Voor de allerkleinsten is een hut aangelegd waarop kan worden ge klauterd. Hierop is ook een glijbaan aangebracht. De oudere jeugd kan water oppompen en dit via een nog in perfecte staat. Het kan het hele jaar door worden gebruikt als Om te voorkomen dat het parkje speelplaats. Het waterpompsys- honden teem wordt na de herfstvakantie af- een uitlaatplaats wordt, is het geheel omheind. In het gesloten, waarna het r wordt aangesloten. DEN HAAG/LEIDEN - "Ik wist niet meer wat ik deed, maar ik weet nu wel dat ik verschrikkelijke spijt van heb", zei de 34-jarige Hagenaar donderdagmiddag tegen de politie rechter. Hij had op 4 september vo rig jaar zijn ex-vrouw in een flat-wo ning in Leiden in elkaar geslagen. De Hagenaar kreeg hiervoor een boete van 500 gulden en twee we ken voorwaardelijk. Volgens getuigen schopte, stompte en sloeg hij zijn ex-vrouw tijdens een ruzie verschillende ke ren. Dat gebeurde in het bijzijn van de twee kinderen. Volgens de raads vrouw van de Hagenaar ging het nu weer goed tussen het slachtoffer en verdachte. Het tweetal gaat binnen kort weer samenwonen. Mogelijk subsidie voor onderkomen van huismeesters LEIDEN - Het college wil bekijken of ze een bijdrage kan leveren in de huisvestingskosten van de vier huismeesters in de Slaaghwijk. Voorwaarde hiervoor is wel dat de onderkomens voor meerdere doelen kunnen worden gebruikt. B en W denken bijvoorbeeld aan een wijksteunpunt. Het college reageert hiermee op vragen van de raadslid C. Vergeer van de SP. Hij vroeg in maart of de gemeente bereid is geld uit te trek ken voor de huismeesters. In ant woord op die vragen wijzen B en W er op dat de kwestie inmiddels door de WBL en bewoners zelf is opge lost. Overigens was er anders evenmin geld los gekomen. "Een en ander behoort tot de verantwoordelijk heid van de verhuurder". Voorts houdt de wijkagent een oog je in het zeil. Hij hoopt dat de speel- attributen een lang leven zijn be schoren. "In ieder geval fiets ik er overdag een paar keer langs om te kijken of er vandalen aan het werk zijn. Probleem is alleen dat ik bin nenkort een maand op vakantie ga. Omdat er geen vervanger komt, is er in die tijd weinig toezicht". In de avonduren wordt het terrein tussen de Dobbedreef en de Anne Frankschool in de gaten gehouden teem van schuiven en waterraderen door de surveillancedienst i de sloten van het speelterrein lei den. De stroom eindigt in een bassin achtig meertje, waarin steigers zijn aangelegd. Deze zijn te bereiken via dobberende plateaus. Het is overi gens niet de bedoeling dat er wordt gezwommen, maar een val in het de politie. De wijkagent hoopt ook op medewerking uit de buurt. "Er zijn veel mensen die vanuit hun wonin gen uitkijken op het terrein. Als ze vernielingen zien, zou het fijn zijn als ze dat meteen op het bureau mel den". Voorlopig verkeert het terrein LEIDEN - Leiden is een historische stad. Dat blijkt niet alleen boven de grond uit de vele monumentale ge bouwen. Eeuwenlange veranderin gen in de stad hebben ook onder de grond hun sporen nagelaten. De bo dem van Leiden bevat een rijke op eenhoping van historisch materiaal. Bij graafwerkzaamheden in de stad treft men niet alleen restanten aan van indrukwekkende bouw werken als stadspoorten en walto- rens, die soms worden gereconstru eerd of waarvan de contouren in de bestrating worden weergegeven. Er wordt ook veel huishoudelijk afval Archeologen halen dat materiaal gevonden. Voorwerpen glas, r boven. Zodra ergens in de stad hout en aardewerk. Deze bodem- graafwerkzaamheden plaatsvin- vondsten geven een beter inzicht in den, ten behoeve van nieuwbouw of voor de aanleg van een riolering, stuit men op eeuwenoude resten in de vorm van funderingen van laat middeleeuwse bouwsels. LEIDEN De horeca-onderne- mers laten zonder uitzondering positieve geluiden horen over de Lakenfeesten. Wel denken zij dat het evenement dat dit jaar zijn zesde uitgave beleefde, nog in een ontwikkelingsfase zit. Meer medewerking van de gemeente ('niet voor elk drang hek een rekening') en een hoger cultureel peil (Wansink: "Bij voorbeeld een optreden van een philharmonisch orkest in de open lucht") zijn de voornaam ste kritiekpunten op de feestpe riode van tien dagen. De kruideniersmentaliteit van de gemeente ondervindt vooral kritiek van Ben Luijkx. "Het is belachelijk dat we de gemeente voor elke dienst tijdens de Lakenfeesten moeten be talen. Wij promoten de stad, de ge meente moet in ruil daarvoor bereid zijn het centrum twee weken lang vogelvrij te verklaren". De ondernemers voelen zich een beetje gebruikt door de gemeente. Luijkx: "Voor elk dranghek dat we huren, moet een flink bedrag op ta fel worden gelegd. Maar de gemeen te profiteert wel flink van extra in komsten. Denk alleen maar aan par- keergelden en de bedragen die de mensen besteden waarover weer belasting wordt betaald". Het argument van Dick Wansink dat de gemeente in de twee weken ook extra kosten maakt, wordt door Petra Hoogeveen van tafel geveegd. "Daarvoor krijgen we weer een aparte rekening". De horeca-onder- nemers zijn het erover eens dat de gemeente eigenlijk twee weken lang geen kosten moet berekenen voor leges, verhuur van dranghek ken en dergelijke. Een alternatief zien ze in het ver hogen van de kraamprijzen op de Lakenmarkt. Een koopman betaalt nu nog rond de 35 gulden voor een standje, dat kan volgens de caféba zen best iets meer worden. "De meeropbrengst kan ten goede ko- die werkelijk iets organiseren tijdens de Laken feesten". Wie dat zijn, is volgens de kroeg bazen volstrekt duidelijk. "De hore ca is de drijvende kracht achter de Lakenfeesten". Ruud Kenter van de Grote Beer investeerde bijvoor beeld samen met zijn compagnon Wil van den Dop voor 70.000 gulden in de festiviteiten van dit jaar. De hele week waren in een grote tent op het Arsenaalplein optredens van verschillende muziekgroepen, er was een drijvend schaakbord, de glibberpaal en een levende Nacht wacht in het Rembrandtpark. Natuurlijk is het vooraf maar de vraag of een dergelijke investering eruit komt. "Van sommige dingen weet jè tevoren dat dat het niets op levert. Die toestand met de Nacht wacht kost alleen maar geld, je doet het toch omdat je het leuk vindt". Plezier Daarmee stipt Kenter een punt aan waarmee allen het roerend eens zijn. Het plezier in het caféwerk moet centraal blijven staan. En dat plezier wordt voor sommigen tij dens de Lakenfeesten vergald door wat Wansink 'valse concurrentie' noemt. Zo is het door de gemeente be taalde culturele programma op het waterpodium bij Annie's Verjaar dag met name Wansink een doorn in het oog. "Geen kwaad woord over de eigenaar van dat café, maar hij wordt natuurlijk wel bevoor deeld met al die gratis optredens voor zijn deur". Hans van der Bijl heeft hiervoor wel een verklaring. "De bierfabrikant die levert aan An nie's, stopt 25 mille in de gemeente- pot. Daardoor zijn alle optredens daar te zien". De sponsoring van het program ma van de de Grote Beer door het Leidsch Dagblad zit Wansink even min lekker. "Daarmee wordt dat be drijf ook voorgetrokken". Korving van De Grote Beer wuift deze kri tiek weg met de opmerking dat het hier een zakelijke transactie betrof 'die jij zelf ook kunt afsluiten'. Van onze redacteuren Henny van Egmond en Roy Klopper De Lakenfeesten 1990 zitten erop. Vorig weekeinde werd het festijn afgesloten met programma onderdelen als De Gouden Pet, Leiden Culinair en de Lakenmarkt. Organisator C. Hugens spreekt van 'een groot succes'. Liefst 350.000 mensen bevolkten het centrum. De redactie van het Leidsch Dagblad nodigde vertegenwoordigers uit van vijf cafés om hun zegje te doen over het evenement en de toekomst ervan. Ben Luijkx (eigenaar van Malle Babbe, d'Overkant, De Harmonie, Blind Date en De Plantage), Ruud Kenter en Stef Korving (De Grote Beer), Dick Wansink (The Duke) en Hans van der Bijl en Petra Hoogeveen (Huis de Bijlen) aan het woord over verleden en toekomst van het tiendaagse feest, want 'de horeca draagt de Lakenfeesten'. In discussie met horeca-ondernemers. Rond de tafel van links naar rechts: Petra Hoogeveen, Hans van der Bijl, Dick Wansink, Ben Luijkx, Ruud Kenter en Stef Korving. Op de rug gezien de verslaggevers van het Leidsch Dag blad. (foto Jan Holvast) De ondernemers melden dat ze ei genlijk niet meer zonder sponsors kunnen. Volgens Kenter is de grens zowel financieel als organisatorisch bereikt. Een beetje medewerking is dan ook van harte welkom. "De La kenfeesten leggen de winkeliers in bijvoorbeeld de Haarlemmerstraat natuurlijk geen windeieren. Onge veer 350.000 mensen in de stad heb ben heel wat te besteden. Men profi teert van onze investeringen, daar tegenover mag best een geldelijke ondersteuning staan", meent Luijkx. Kenter denkt dat de ge meente hierin een rol kan spelen. "Er moet misschien eens een brief uitgaan van het stadhuis naar alle winkeliers en bedrijven. Misschien dat dit indruk maakt". Volksfeest Dat 350.000 mensen tijdens de La kenfeesten naar het centrum ko men, geeft aan dat het evenement in feite een volksfestijn is geworden, vergelijkbaar met de 3 oktober-vie- ring. Luijkx: "Gelukkig wel, het hoeft voor mij niet zo'n cultureel ge doe te worden". Wansink houdt er een andere mening op na. Ook van hem mogen de Lakenfeesten een volksfeest zijn, maar dan ook voor iedereen. Met een gavariëerder mu ziekprogramma worden ook men sen bereikt die nu thuis blijven, zo meent hij. Op dit punt in de discussie wor den de eigenbelangen duidelijk. Luijkx: "Ik moet er niet aan den ken. Aals ik een philharmonisch or kest op de stoep zet, lopen al mijn klanten weg". Hij meent dat de mensen helemaal geen moeilijke toestanden willen. "De programma punten die het beste draaien, heb ben vaak de simpelste opzet. Zet Wies Cavé op de Beestenmarkt en het volk stroomt toe". Wansink is niet overtuigd. "Ook bij een klas siek orkest komen de mensen kij ken, voor mijn part bouw je wat speelse elementen in, zodat de doel groep groter wordt". Incidenten Ondanks de enorme toeloop van het publiek zijn er tijdens de laatste edi tie van de Lakenfeesten nagenoeg geen incidenten geweest. Kenter had bij de Grote Beer twee uitsmij ters ingehuurd. "Ik had ze niet no dig, ze hebben geholpen bij het op halen van glazen". Toch hield hij een negatieve smaak in de mond over aan de festi viteiten. Oorzaak daarvan zijn klachten van een bewoner van het Noordeindeplein 'die mij het licht niet in de ogen gunt'. Na klachten vroeg op de avond over te veel her rie, ging Kenter zelf poolshoogte ne men. De betrokken bewoner vatte dit op als een bedreiging en alar meerde de politie. Nadat de plaatselijke media hier over berichtten, besteedde ook een groot ochtendblad er aandacht aan. Het voorval werd flink opgeblazen, waardoor volgens Kenter het diner- dansant van dezelfde avond werd verpest. "Juist met dat evenement richten wij ons op de oudere men sen. Als die 's ochtends lezen dat het hier een zooitje is, komen ze natuur lijk niet meer". De ondernemers voelen dan ook veel voor een voor alle partijen dui delijke regeling. Luijkx komt in dit kader weer met zijn 'vogelvrij-theo rie' op de proppen. "De gemeente moet volgend jaar duidelijk maken dat alle klachten over geluidsover last tot middernacht niet in behan deling worden genomen. Na dat tijdstip moet hard worden opgetre den tegen overtreders. Dan weet ie dereen waaraan hij toe is". 'Wat een vondst' is de titel van een tentoonstelling die vanaf vandaag te zien is in de oranjerie van de Leid se Hortus en waar een gedeelte uit vier eeuwen huishoudelijke ge bruiksvoorwerpen bijeen is ge bracht. De expositie is opgezet door de sectie Archeologisch Bodemon derzoek van de directie civiele wer ken van de gemeente Leiden. De geselecteerde voorwerpen zijn de afgelopen jaren uit de Leidse bo dem gehaald. Het gaat om vondsten uit de 14de, 15de, 16de en 17de eeuw. Er is veel kook-, eet- drinkge rei bij dat voor het dagelijks gebruik bestemd was. Het drinkgerei be stond voor een groot deel uit steen goed. Een groot aantal gebruiks voorwerpen was van hout, zoals de houten luizenkam en de mesheften. Er zijn ook enkele bijzondere voor werpen te bewonderen zoals pij paarden beeldjes, porceleinen thee kommetjes en Venetiaans glas. Bijzonder zijn ook de door de Hortus opgekweekte planten uit za den die opgegraven zijn en die stammen uit de 14-de en latere eeu wen. De zaden werden gevonden in de verschillende gebruiksvoorwer pen. Er zijn alledaagse zaden bij maar ook zaden van kostbare krui den als koriander en granaatappel. Het verhaal dat achter de vele voorwerpen schuil gaat, wordt geïl lustreerd door historische stads plattegronden en afbeeldingen van binnenhuis-tafereeltjes. Voor geïn- tereseerden is er op woensdag en zondag nog een specialist in archeo logisch bodemonderzoek aanwezig om vragen van mensen te beant woorden over vondsten die gedaan zijn in eigen tuin. Dit 'spreekuur' duurt van 13.00 tot 16.00 uur. De tentoonstelling is tot en met 12 au gustus te zien, dagelijks van 11.00 tot 17.00 uur. Rondleidingen in Heempark LEIDEN - In het Leidse Heem park wordt zondagmiddag 29 juli een rondleiding gegeven. Deze rondleidingen worden tot en met oktober elke laatste zondag van de maand gegeven. De wandelingen staan onder leiding van natuurgid- sen en duren ongeveer anderhalf In het park, dat 2,5 hektare groot is, zijn vele inheemse planten uit heel Nederland samengebracht in een aantal nagemaakte landschap jes. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9