ANC dreigt wapens weer op te pakken IJzeren Gordijn nog intact boven poolcirkel Herrie om heilige koeien in Nepal Etnische rellen bij gesprek over eenheid in Sovjetunie Openen grens Zuid-Korea gaat Noord-Korea niet ver genoeg ZATERDAG 21 JULI 1990 BUITENLAND PAGINA 7 Johannesburg (IPS/Rtr/DPA/AFP/UPI) De Zuidafrikaanse bevrijdingsorganisatie, het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), heeft gedreigd de wapens weer op te nemen als de Zuidafrikaanse regering geen effectieve maatregelen neemt tegen het escalerende geweld in de provincie Natal. De waarschuwing vai komt na het bloedbad dag in Natal waarbij 26 den gedood en meer dan 60 gewon den vielen. Een bus met inwoners van Ndwedwe liep in een hinder laag op de weg van Pietermaritz- burg naar Durban. De buschauffeur werd door zijn hoofd geschoten waarop de bus van de weg raakte. Passagiers die uit de verongelukte bus kropen werden beschoten. Het bloedbad is het laatste dieptepunt in de al jaren durende strijd tussen aanhangers van het ANC en de na tionalistische Zulu-beweging Inka- tha in Natal. Gevechten tussen aan hangers van deze twee groeperin gen hebben de afgelopen drie jaar aan meer dan 3.000 mensen het le ven gekost. Volgens de ANC-vertegenwoor- diger in Zuid-Natal, Patrick Lekota, zijn Inkatha-knokploegen verant woordelijk voor de aanslag op de bus. Inkatha-leider Mangosuthu Buthelezi zei dat het ongeluk ver oorzaakt werd doordat ANC-aan- Parlement DDR: na zomerreces bij Bondsrepubliek OOST-BERLIJN (AFP/DPA) - Het parlement van de DDR heeft giste ren tegen het voorstel gestemd nog voor het zomerreces aansluiting bij de Bondsrepubliek te vragen op ba sis van artikel 23 van de Westduitse grondwet. Een motie van deze strekking was ingediend door de so cialisten en liberalen, die deel uit maken van de brede coalitierege ring van premier Lothar de Maiziè- re. Tegen het voorstel spraken zich de CDU van De Maizière, de rechtse regeringspartij DSU en de ex-com munistische PDS uit. In het parlement ontstond een heftige woordenwisseling tussen de premier en zijn minister van huiten- landse zaken, SPD-voorman Mar kus Meckel. Deze verweet de eerste- minister dat hij spreektijd als rege ringsleider misbruikt voor een par tijpolitieke toespraak. Aanleiding tot de irritatie binnen de coalitie - die zich tot in de Bondsrepubliek heeft uitgebreid - is het verschil van mening over de vraag op welke ma nier de eerste pan-Duitse verkiezin gen op 2 december gehouden moe ten worden. De Oost- en Westduitse christen democraten willen dat bij die ver kiezingen twee aparte kiesdrempels gelden van vijf procent, een voor het grondgebied van de DDR, een voor dat van de Bondsrepubliek. Op die manier zouden 'echt' Oost- duitse partijen als de DSU en de PDS enige tot een zeer reële kans maken om in het nieuwe Duitse par lement door te dringen. Zowel de liberalen als de socialis ten (in Bonn in de oppositie, het ANC hangers een wegversperring had- in woens- den aangebracht. Zijn verklaring is strijdig met de versie van bewoners van een nabij gelegen opvangkamp. Zij verklaarden dat knokploegen, de veronderstelling verkeer- Het was de eerste bespreking tus- ?n de zwarte leider en de president sinds 2 juni. De eerste gespreksron den dat de bus ANC-aanhangers de tussen de delegaties van de rege- vervoerde, verantwoordelijk zijn ring en het ANC (African National - de hinderlaag. Twee functionarissen vs ANC zijn naar Natal gereisd toedracht te onderzoeken. Zij zul len hun bevindingen rapporteren weg te i aan de gezamenlijke werkgroep vertegenwoordigers van het ANC en de Zuidafrikaanse regering die in mei werd ingesteld om de vredes onderhandelingen in Zuid-Afrika voor te bereiden. Als de regering zich niet werke lijk bereid toont het geweld in Natal te beeindigen, zal het ANC deze taak overnemen en met behulp van wapens de bevolking aldaar zelf be schermen, aldus Lekota. ANC-leider Nelson Mandela en president Frederik de Klerk van Zuid-Afrika hebben elkaar gisteren ontmoet. Zij spraken af dat de vol gende ronde in het overleg tussen het ANC en de Zuidafrikaanse rege ring op 6 augustus zal worden ge houden. De Klerks persvoorlichter Caspar Venter zei dat Mandela gevraagd had om het gesprek met De Klerk nadat hij woensdag in Zuid-Afrika terugkeerde na een zes weken du- Geen Nederlandse slachtoffers Congress) had van 2 tot 41 iet Besloten werd toen om samen te de werken om een eind te maken aan het geweld en de obstakels uit de i die onderhandelin- KATHMANDU - De Nepalese koeien dreigen hun heilige status te verliezen. Tenminste, als de po litieke activisten hun zin krijgen, die Nepal van een hindoe-staat' willen veranderen in een seculie re (meer wereldlijke en niet tot een bepaalde orde behorende) staat. Na de onlusten in april klinkt steeds luider de roep om staatkundige hervormingen. Voorvechters van de democratie willen de macht van koning Bi- rendra indammen. Veel Nepale- zen beschouwen hem als de incar natie van de hindoe-god Vishnu. Religieuze activisten zien in se culiere wetten een bedreiging voor de traditionele hindoe-mo narchie en voor allerlei hindoe- voorrechten, om van de koe nog maar niet te spreken. Voor meer dan achthonderd miljoen Hin does, wereldwijd, is de koe een krachtig geloofssymbool. Een koe heeft niets te vrezen zolang een Hindoe in de buurt is. Maar hoewel India de meeste Hindoes telt, biedt de seculiere grondwet daar geen speciale bescherming koeien. Toch komt koeien- slacht alleen voor in de marxis- tisch-georiënteerde districten Keral en West-Bengalen. In het buurland Nepal gelden speciale wetten ter bescherming van de koe en nergens worden die wetten met meer overtuiging ge hanteerd. De straf voor het aanrij den van een koe bij voorbeeld, is even zwaar als die voor het aanrij den van een mens. Koeienslacht is verboden en hotels mogen geen rundvlees serveren. Vaak wordt het daarom geïmporteerd onder het mom van waterbuffelvlees, dat niet tot de verboden con sumpties behoort. De nieuwe politieke vrijheden in Nepal maken de weg vrij voor etnische groepen die een meer wereldlijke kijk op de politiek hebben. Boeddhistische en ande re minderheden willen dat een eind komt aan de overheersing van de Hindoes. De Nepalese Congrespartij, die met het Vere- op iinen DEN HAAG (ANP) Bij de aarbe- ving eerder deze week op de Filipij- nen zijn voor zover bekend geen Ne derlandse slachtoffers gevallen. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken heeft dit gisteren meegedeeld. De Nederlandse ambassade in Manila is wel doende contact te zoe ken met enige op de Filipijnen ver blijvende Nederlanders wier fami lie hier ongerust is omdat zij sinds de aardschokken niets meer van hen hebben vernomen. nigd Links Front (ULF) de inte rimregering vormt, was aanvan kelijk voorstander van verwe reldlijking, maar electorale over wegingen lijken die mening aan te tasten. Vorige week maakte de Con grespartij bekend vooral uit te zijn op meer godsdienstige vrijhe den, daaraan toevoegend dat het niet de bedoeling was om Nepals 'bijzondere traditie' van een hin doe-dynastie teniet te doen. "In elk geval moet er meer gods dienstvrijheid komen, maar wie van Nepal eist dat het een seculie re staat wordt, vraagt om moei lijkheden. India wordt daar nu al jaren door geplaagd," aldus Bal- mu Kunda Dev Panday, hoofdre dacteur van het dagblad Gorkha- patra. De meeste linkse politici, die vinden dat de monarchie verant woording schuldig is aan het par lement, zijn voorstander van een seculiere staat met godsdienst vrijheid. "Ik heb er niets op tegen als Nepal bekend staat als een ko ninkrijk geregeerd door een Hin doe," aldus de oude communisti sche leider Man Mohan Adhikari. Maar het vraagstuk is nog niet opgelost. De onlangs in het leven geroepen commissie voor grond wetswijziging (CRC), die de gods dienstkwestie eerst van minder groot belang achtte, ziet zich nu geplaatst voor een heftig en emo tioneel debat. Voorzitter Bishwanath Upadhyaya: "We hebben drie opties. Doorgaan als hindoe-monarchie, omvorming tot een seculiere staat of helemaal voorbijgaan aan het hindoeïsme en godsdienstvrijheid instellen". Hindoe-leiders en hun volgelin gen beschouwen secularisme echter niet alleen als een bedrei ging van de traditionele monar chie, maar vrezen ook dat het land bloot komt te staan aan christelijke zendingsdrang. Voor al dat laatste zal op heftig verzet stuiten, zo voorspellen Hindoes. Via hongerstakingen hopen voor aanstaande Hindoes een grond wetswijziging, die de prominente rol van hun geloof aantast, te ver ijdelen. ♦Bij een zware explosie in een verf- en chemiefabriek van het Westduitse BASF-concern in de Amerikaanse stad Cincinatti (Ohio) is één werknemer om het leven gekomen. Zeventig werknemers zijn gewond geraaktzo maakte de politie van Cincinatti gisteren bekend. Van hen verkeren er drie in levengevaar. Waardoor het ongeluk is veroorzaakt is nog niet bekend. Ook is nog niet duidelijk hoeveel schade er is aange richt. Meer dan 2.000 mensen in de omgeving van de meer dan 50 jaar oude fabriek moesten worden geëvacueerd. Talrijke ruiten sprongen door de drukgolf tijdens de explosie, zes huizen zijn zo zwaar beschadigd dat zij niet meer bewoonbaar zijn. De brand die na de explosie uitbrak kon pas na twee uur onder controle gebracht worden. ifntci API uc puiiuc ccu ntciuojuijaan zoekt, die de passagiers vlak MOSKOU (Rtr) Terwijl Sovjet president Michail Gorbatsjov giste ren nieuwe besprekingen begon met de leiders van de 15 deelrepu blieken, om te bekijken hoe de Unie bijeen kan worden gehouden, laai de het etnische geweld in de Kau- kasus en in Centraal Azië op. In een treinexplosie bij de Zwarte Zee kwamen vier mensen om het leven, nationalisten in Armenië schoten op Russische gebouwen en staken deze in brand en Kirgiziérs en Oez- beken raakten opnieuw slaags in Centraal Azië. Gorbatsjov vergaderde de hele dag in het Kremlin over een ont werpverdrag voor een nieuwe Unie, waarbij het centrale gezag in Mos kou een deel van zijn macht zou af staan aan de regeringen in de repu blieken, zo meldde het Russische persagentschap Interfax. Hij had daarvoor zijn Presidentiële Raad, de uitvoerende instantie in de Sov jetunie en de Raad van de Federatie die de republieken vertegenwoor digt, bijeengeroepen. De inhoud van de gesprekken is niet bekend gemaakt. In het zuiden van Rusland wer den vier mensen gedood en raakten tien andere gewond toen een trein, die uit Georgië kwam, explodeerde. Een woordvoerder van het ministe rie van binnenlandse zaken zei dat de politie een Azerbajdzjaanse r de SINGAPORE (GPD) - Noord-Ko rea heeft gisteren het aanbod van de Zuid-Koreaanse president Roh Tae Woo om de grens vijf dagen te ope nen van de hand gewezen. Py ongyang noemde het voorstel een 'propagandastunt'. De president had voorgesteld om op 13 augustus de grens bij Panmunjon, in de gede militariseerde zone, voor zowel Noord- en Zuid-Koreanen open te Oost-Berlijn coalitiepartner van de houden. De reactie van het communisti sche regime kwam enkele uren na de radio- en televisietoespraak van president Roh. Hij bood de Noord- Koreanen, die de grens oversteken, onderdak en andere faciliteiten aan. Roh zei, dat de Noord-Koreanen vrij en zich overal in Zuid-Korea mogen bewegen en iedereen mogen ont- Buitenland kort Explosie Een explosie i Sovjet-passa- moeten. gierstrein die onderweg Georgië naar Moskou heeft mensen het leven gekost, zo heeft het officiële persbureau TASS gis- Maar de Noord-Koreaanse presi- vijf dent Kim II Sung vond het voorstel 'niet ver genoeg gaan'. Hij eiste, dat Seoel de barrières langs de grens teren bekendgemaakt. Bij de ont- ontmantelt, de veiligheidswetten Koergan voordeed, vielen ook enige nietig verklaart en alle gevangenen gewonden. Het onderzoek naar de die zonder toestemming Noord-Ko- oorzaak is nog in volle gang. Ambassades Namibia benoemt binnenkort ne- hebben bezocht, vrijlaat. Het was voor het eerst dat Zuid- Korea zulke verzoenende uitspra ken doet. Noord-Korea had eerder landse zaken, Theo Ben-Gurirab, oei bestempelde dat voorstel ook gisteren op de radio Er worden ambassades geopend bij de Verenigde Naties en in de Sovjetunie, de Verenigde Staten, België, Groot-Brittannië, Zweden, Etiopië, Nigeria en Zambia. Namibia, dat in april dit jaar onaf hankelijk werd na meer dan 70 jaar Zuidafrikaanse overheersing, heeft al diplomatieke vertegenwoordi gingen in Algerije, de Bondrepu bliek, Angola, China, Cuba, Frank rijk, India, Japan, Zimbabwe, en Zuid-Afrika. Aanklacht Vjatjeslav Sjostakovsky, van het Democratisch heeft de communistische partijor ganisatie omdat deze hem heeft ontslagen, heeft het persbureau TASS bekend- als een 'propagandastunt'. De Verenigde Nationale Bewe ging voor Democratie, de grootste dissidente groepering in Zuid-Ko rea, noemde het voorstel een 'stap voorwaarts' en eiste de onmiddellij ke vrijlating van alle politieke ge vangenen. Radicale studenten meenden echter, dat de aankondi ging van Roh bedoeld is om de pu blieke aandacht af te leiden van de binnenlandse problemen, waar hij mee wordt geconfronteerd. Synthetische stof tegen aids WASHINGTON (DPA) - Ameri kaanse wetenschapsmensen heb ben een synthetische stof ontwik keld die de verspreiding van het aids-virus hiv in de menselijke cel len tegenhoudt. De ontdekking van twee medische teams van de Uni versiteit van Harvard en het aan Harvard verbonden Dana-Farber Kankerinstituut in Boston is be schreven in de jongste uitgave van het wetenschappelijke tijdschrift 'Science'. De ontdekkers beklemtonen dat het niet om een potentieel genees middel tegen aids gaat. Wel kan het in een vroeg stadium van de hiv-in- fectie wellicht het uitbreken ziekte voorkomen, het wel zolang worden ingenomen als men leeft. explosie iets toeschreeuwde. Hij wilde niet zeggen of hij meende dat er politieke motieven zaten achter de explosie, die mogelijk door een bom werd veroorzaakt. In Armenië, waar het nationalis me is toegenomen sinds het begin van de ruzie met de buurrepubliek Azerbajdzjan over de enclave Na- gorny-Karabach, vielen bendes na tionalistische militanten het kan toor van de Sovjet-procureur aan. Ook werden op diverse plaatsen in Armenië politie- en verkeerscontro- leposten het doelwit van aanvallen, zo meldde het Sovjet-persbureau TASS. In Osj, in de Centraalaziatische republiek Kirgizië, raakten op nieuw vijf mensen gewond bij de voortdurende rellen tussen Kirgi ziérs en Oezbeekse minderheid. Sinds het geweld in het gebied in ju ni begon, zijn meer dan 200 mensen om het leven gekomen bij gevech ten tussen rivaliserende groepen over de toekenning van zeldzame stukken bouwgrond. T-shirt bron van spanning JERUZALEM (AP) T-shirts met daarop de woorden 'Zwarte Zon dag' vormen een nieuwe bron van spanning tussen Israëlische militai ren en Palestijnse demonstranten in de door Israël bezette gebieden. De slogan is bedoeld ter nagedach tenis aan zeven Palestijnse arbei ders, die zondag 20 mei door een geestelijk gestoorde Israëliër wer den doodgeschoten. Militairen en agenten van de grenspolitie hebben de T-shirts, waar zeven kogelgaten op staan af gebeeld, in winkels in beslag geno men. In een geval gingen zij zelfs zo ver om twee jongeren op straat te dwingen de shirts uit te trekken. Bulgaren zetten staking tegen Turken voort Compensatie van 45 gulden SOFIA (AP) In verschillende Bulgaarse steden met een grote Turkse minderheid hebben Bul gaarse nationalisten gisteren voor de derde achtereenvolgende dag ge staakt tegen de aanwezigheid van een beweging van etnische Turken, MOSKOU (AP) - Het parlement de Beweging voor Rechten en Vrij- van de Sovjet-republiek Wit-Rus- heden, in het parlement, land heeft besloten om aan de 1,8 De stakingen, die fabrieken, win- miljoen inwoners van het gebied kels, openbaar vervoer en het za- rond Tsjemobyl geld uit te keren als kenleven stillegden zijn georgani- compensatie voor de gevolgen van seerd door het Comité voor de Ver- de ramp in de kerncentrale in april dediging van Nationale Belangen. 1986. Alle bewoners van gebieden Een lid van de staf van het Comité waar de bodem boven een bepaald niveau radioactief is besmet is krij gen met ingang van augustus maan delijks een bedrag uitgekeerd van 15 roebel (ongeveer 45 gulden). KOUROU - Een Ariane 44L-raket rolt uit de loods naar het lanceerplat- dan moet form Ais aues goetj gaat js de lancering morgen. Dit zou de eerste lancering ippnnmpn Frans Quyana 2jjn sinds de ontploffing van een Ariane-raket infebrua- Jeugdige verkrachter ROCHESTER (Rtr) Een jongen van 10 in Rochester in de staat New York is gearresteerd op verdenking van het verkrachten van twee klei ne meisjes (8 en 4 jaar), aldus de po litie gisteren. De jongen heeft ge zegd, dat hij tot zijn gedrag geko men is na het zien van blote films. Hij is in staat van beschuldiging gesteld. de stakingen misschien een einde wordt gemaakt als het parlement een verklaring intrekt, waarin het akkoord gaat met het re geringsbesluit van december vorig jaar om de Turkse minderheid etni sche en religieuze rechten toe te kennen. Vastgehouden Vorige week werd een Noorse man VIDrrMPC D korte tijd vastgehouden door Sov- KIRKENES Boven de poolcirkel, jet-grenswachten die beweerden Vuu **"»ir de Sovjetunie en Noorwegen hem aan hun kant van de grensri- gaard elkaar grenzen, heerst nog de t_._ Grens Jakobselv te hebben het Democratisch Platform, k c de aangetroffen. Een week eerder rle communistische partijor- q! i Sovjet"zlJde 's werd een Noorse visser, die overi- Moskou aangeklaagd d kilometer lange grens vol- gens ontkende de grens te hebben gens commissaris Hugo Overgaard geschonden, door Sovjet-wachten neen n« peisuureau rnoo ueaenu- ïf" «re?sPolLt!e afgezet achtervolgd en beschoten. Noorwe- gemaakt. Sjostakovsky werd ont- 5==? r?l v gen heeft tegen de schietPart'i ge- cionnr, cic- rnotnr Hm Mccb-m.cn stroom staat. Grensverkenners van nrotesteerd. maar tot on hpdpn pppn vastgelegd. Volgens woordvoerders van de Noorse oliemaatschappij Statoil zit er misschien meer olie dan in de Noordzee. Volgens professor Sverre Lod- het Instituut voor Vre desonderzoek in Oslo wordt Noor slagen als rector van de Moskouse hogere partijschool nadat hij op het 28ste partijcongres had aangekon- de twee landen salueren maar spreken elkaar niet aan, al zeg gen de Noren dat de verkenners te- protesteerd, maar tot op heden geen elkaar opheldering ontvangen van de Sov jet-autoriteiten. digd uit de partij te zullen treden en „;„i. „artii ,„l. genwoord.g niet meer automatisch i schiet-positie innemen als zij el- ka; Schoner rijden In de Bondsrepubliek zullen auto'; vanaf 1 januari schoner rijden, wegen gisch opzicht alleen maar belangrij ker: "Midden-Europa wordt ontwa pend, terwijl de marine-strijdkrach ten in het noorden blijven zorgen voor een behoorlijk spanningsveld. Het Scandinavische gebied deelt niet mee in de ontspanning van de andere gebieden". een handelsnederzetting die zich over beide zijden van de grens uit strekte. Toen Kosereff jong was be hoorde het gedeelte van het dorp aan de overkant van de rivier aan Finland. Na de Tweede Wereldoor- loog werd het gebied door de Sov- r de Sovjetunie in strate- jetunie ingelijfd en de grens herme kaar tegenkomen. Aan Noorse kant is het landschap 0u.d6 tijd vrij somber - lage heuvels, bossen, Aan de Noorse kant - rotsen - en van versterkingen is wei- Sovjet-autoriteiten eisen stens twee weken tevoren op de Achter de Sovjet-grens zandstrand i Grens Ja de grensrivier via een uitmondt, woont Joeri Kosereff, zoon van vluchtelin- tisch gesloten. In de eerste jaren i de oorlog staken per jaar hooguit dertig mensen de grens over. Gaan deweg heeft het grensverkeer zich uitgebreid tot drieduizend reizigers vorig jaar. De Sovjet-autoriteiten hebben twee weken tijd nodig om aanvra gen te behandelen van mensen die vanuit de grensplaats Kirkenes over zee of per vliegtuig een dag tochtje willen maken naar Moer- mansk. Volgens een reisagent moe ten deelnemers aan georganiseerde gen uit de Sovjetunie. "In de oude busreizen drie weken tevoren heeft minister van milieu Klaus hoogte te worden gebracht als ie- de Sovjetunie. De Golfstroom tijd was hier helemaal geen grens. Töpfer gisteren bekengemaakt. mand via Noorwegen de Sovjetunie Vanaf die datum zal niet-loodvrije wü binnenkomen. Aan Sovjet-zijde benzine niet meer de stof 'Scaven ger' bevatten, die wordt vervaar digd op basis van chloor en broom. Deze stof veroorzaakt de uitstoot van dioxine. dertig kilometer brede strook langs de grens verboden gebied voor Sovjet-burgers die er niet wo nen, kennelijk om overlopen tegen te gaan. houdt de Barentszee vrij van ijs, waardoor de Sovjetunie ook in de naar net ons winter kan beschikken over mari- kant had je een winkel ne-bases en de ijsvrije haven Moer- berg", aldus Kosereff. mansk. In het noorden ligt een uit gestrekt zeegebied waarvan de i Hijzelf e oude v tionale grenzen niet duidelijk zijn enig overgebleven visum aanvragen. Mensen die op ei gen gelegenheid over land naar de Sovjetunie willen reizen, moeten ïn her- vier tot vijf weken op een visum wachten. 2ynde Grenspost van Wie over land gaat moet de grens- Duitsland ontkent betrokkenheid bij vlucht Cubanen BONN/HAVANNA (IPS/AFP) - Het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de beschuldi gingen van de hand gewezen dat Westduitse diplomaten Cubaanse dissidenten geld hebben geboden om hun land te verlaten. Donderdag verklaarden ver- meende dissidenten voor de Cu- post van commissaris Overgaard in baanse televisie dat Westduitse en Storskog, twaalf kilometer ten zui- andere westerse functionarissen den van Kirkenes, passeren. Het hen hebben aangezet om hun land grensverkeer in zijn noordelijke te verlaten. Zij zouden daarvoor ie- post ondervindt weinig gevolgen" der een bedrag van m.nstens 5000 van de schommelingen in de ver- dollar aangeboden hebben gekre- houding tussen Oost en West. gen Langs de Grens Jakobselv staan ge- jn de afgelopen weken hebben le borden en grenspalen die duide- tientallen Cubanen hun toevlucht lijk maken dat tien meter verderop gezocht in de ambassades van wes- het verboden Sovjet-gebied begint, terse landen. In de westerse pers wordt druk gespeculeerd over de Toch zijn er ook in het noorden te- ware motieven achter de vluchtpo- kenen van verandering. In augustus gingen en wordt niet uitgesloten dat wordt in Kirkenes een voetbalwed- de Cubaanse politie hierin de hand strijd gehouden tussen Noorse en heeft gehad. Sovjet-grenswachten. Er worden Gisteren hebben opnieuw vijf Cu- onderhandelingen gevoerd om de banen hun toevlucht gezocht in de tijdsduur van een visumaanvraag te Spaanse ambassade in Havana, bekorten tot twee dagen. En Koser- waar al vier asielzoekers verblijven, eff zal voor het eerst een bezoek zo maakte de ambassade bekend, brengen aan de Sovjetunie. Over Een echtpaar met een klein kind een maand gaat hij mee met een liep de hoofdingang binnen, terwijl bustocht naar Moermansk om een twee jongeren over het hek achter tante op te zoeken. Hemelsbreed het gebouw heen sprongen, on- ligt de Sovjet-havenstad 180 kilo- danks de scherpe bewaking van de meter van Kirkenes, maar Kosereff Cubaanse politie buiten en van spe- enkele honderden kilometers ciale Spaanse agenten binnen. Een via Finland moeten omrijden om jonge man werd bij zijn poging ach- verboden militaire Sovjet-zones te ter het stel met het kind aan binnen omzeilen. te dringen garresteerd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7