Piijsexplosie na 'shock' Oosteuropa 'Bijna alles wat hier te krijgen was verdwijnt' Het speelse museum voor Blokker mag beer Bob niet verkopen economie dat er niet kwam 'Stem over aandelenruil bij ABN/Amro' Affaire giftig veevoer reikt tot in Panama Economie van Vietnam stort in door wegvallen hulp Sovjetunie Israel vreest boycot EG ZATERDAG 21 JULI 1990 ECONOMIE PAGINA 5 In Tsjechoslowakije, dat uit econo misch oogpunt kan doorgaan voor het stabielste land in Oosteuropa, zit sinds begin deze maand met de gevolgen van een "shocktherapie". De prijzen van levensmiddelen zijn verhoogd met tussen de zestig en honderd procent en de benzineprijs is verhoogd met vijftig procent. Dat laatste is bedoeld om het verbruik te verminderen na de aankondiging van de Sovjetunie dat zij de levering van olie met dertig procent vermin dert. De prijsverhogingen hebben ge leid tot hamsterwoede onder de be volking. De minister Vladimir Dlouhy (economische zaken), en zijn collega van financiën, Vaclav Klaus, hebben geprobeerd de men sen tot kalmte te manen. Ze hebben onder meer verklaard dat de verho ging van de benzineprijs nodig is om te voorkomen dat de brandstof op de bon gaat. Volgens Klaus is de verlaging van de subsidies noodza kelijk om een vrije-markteconomie in te kunnen richten. In Hongarije werd begin deze week een reeks nieuwe prijsverho gingen van kracht. Benzine werd twintig procent duurder, alcohol en tabak 25 procent. In de winkels waar met buitenland geld kan wor den betaald zijn de verhogingen nog groter omdat de mogelijkheden tot belastingaftrek zijn verminderd. Sinds begin dit jaar zijn prijzen in Hongarije met gemiddeld 35 pro cent omhoog gegaan. Vooral voor huren, vervoerstarieven, verwar ming en eerste levensbehoeften moet meer worden neergeteld. Net zoals Tsjechoslowakije moet Hongarije het stellen met dertig procent minder Russische olie. De ontbrekende olie moet op de vrije markt worden gekocht met harde valuta's. De bevolking, die al vijf jaar lang de broekriem moet aan trekken, raakt steeds ontevredener over de daling van de levensstan daard, waar hogere lonen niet tegen op kunnen. Roemenië besloot afgelppen woensdag de prijs' van benzine te verhogen met ongeveer zeventig procent. Het besluit werd gerecht vaardigd met het argument dat de olie-invoer, die in vergelijking met een jaar geleden is verviervoudigd, moet worden verkleind. Krantenpa pier en mineraalwater zijn inmid- deld in prijs verdubbeld. Subsidies op levensmiddelen en verwarming zullen nog twee jaar van kracht blij- In Bulgarije heeft het vrijlaten van de prijzen geleid tot een prijsex- plosie. In juni lag het prijspeil 4 pro cent hoger dan in mei. Op het ogen blik bedraagt de inflatie van het land ongeveer vijftig procent. Ben zine is niet duurder geworden, het is vrijwel nergens meer te krijgen. De kapperstarieven zijn met zeventig procent omhoog gegaan. In Polen, waar de prijshervormin gen al sinds het begin van dit jaar Economie kort Panama Zestig Panamese bedrijven hebben besloten de Amerikaanse regering juridisch te vervolgen. Zij eisen 60 miljoen gulden schadevergoeding van Washington als vergoeding voor de verliezer; die zij hebben ge leden als gevolg van de Amerikaan se militaire invasie in december vo rig jaar. Belasting De belastingdienst zal meer werk krijgen door een andere methode voor het behandelen van belas tingaangiften. Indien de belasting dienst een correctie op de aangifte wil aanbrengen, zal de belasting plichtige vooraf schiftelijk dan wel telefonisch op de hoogte gesteld moeten worden. Doel van de opera tie is het aantal bezwaarschriften te rug te dringen. Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) heeft dit de Kamer laten weten. Naai-ateliers Minister De Vries (sociale zaken) voelt er niets voor met harde maat regelen een einde te maken aan de illegale naai-ateliers. Dat blijkt uit een brief van de minister aan de Tweede Kamer. Een overgangsre geling waardoor deze bedrijfjes bin nen twee jaar legaal moeten wor den, wijst hij af. De Vries houdt vast aan het huidige 'strikte' opsporings- en vervolgingsbeleid. Mosselen De hoeveelheid aangevoerde mos- selep in het pas begonnen seizoen heeft een absoluut record te zien ge geven. Het vleesgewicht is boven dien met ruim 28,5 procent bedui dend hoger dan de afgelopen twaalf seizoenen. L. Lucas, hoofd mossel zaken bij het Produktschap voor Vis- en Visprodukten heeft dit gis teren bekendgemaakt in Yerseke. Asko Het Britse conglomeraat Lonrho koopt voor 281 miljoen mark een belang van tien procent in de West- duitse detailhandelsketeten Asko, zo is gisteren in Londen bekendge maakt. Lonrho wil via de deelne ming in Asko profiteren van de mo gelijkheden die de Oosteuropese markt biedt. Het concern heeft al belangen ter waarde van tien mil jard mark in de Bondsrepubliek Duitsland. van kracht zijn, is de stijging niet meer zo groot als elders in Oost europa. Niettemin heeft het land een maandelijks inflatie van gemid deld 3,8 procent. Voor september is een verhoging van de huren aange kondigd van omstreeks tweehon- *OOST-BERLIJN De hervormin gen hebben de prijzen in Oost-Euro pa doen exploderen en de liefde voor planeconomie doen bekoelen. In Oost-Duitsland is er nauwelijks vraag naar een oudecommunisti sche vlag-en de winkels puilen dan ook uit. (foto AP) AMSTERDAM De winkelke ten Blokker moet alle exempla ren van de beer die een sterke gelijkenis vertoont met de 'Bij zonder Ontwikkelde Beer' Bob van De Bijenkorf uit de handel De Bijenkorf had hierover een kort geding aangespannen bij de president van de Amster damse rechtbank. In de uit spraak van gisteren kende de president van de rechtbank De Bijenkorf verder als schadever goeding een voorschot van 50.000 gulden toe. Van AP-correspondent Peter Eng HANOI Vietnam hangt een eco nomische crisis boven het hoofd als gevolg van een drastische vermin dering van de hulp uit de Sovjetu nie en Oost-Europa, in de afgelopen jaren de enige belangrijke bondge noten van het land. De hulp uit niet- communistische landen werd stop gezet nadat Vietnam, dat zojuist is erkend als onderhandelingspartner door de Verenigde Staten, in 1978 Cambodja binnenviel. Ook bij het Internationaal Monetair Fonds en de Wereldbank kan Vietnam niet aankloppen om hulp, omdat de Ver enigde Staten zich daar tot nu toe hebben verzet. Nu in Moskou commerciële be langen langzamerhand de boven toon gaan voeren en het communis me in Oost-Europa heeft afgedaan, komt Vietnam niet langer uit naam van het socialistische broederschap vanzelfsprekend voor hulp in aan merking. Een aantal hulpovereen komsten zal aan het eind van dit jaar dan ook niet worden verlengd. "Onze betrekkingen waren niet in evenwicht en voor beide even nut tig", zegt Anatoly Voronine van de Sovjet-ambassade. "De vriend schap kostte ons een hoop geld. Het wordt tijd dat onze samenwerking zakelijker wordt." AMSTERDAM (ANP) - De Vereni ging van Effectenbezitters (VEB) wil dat de onlangs gevormde bank ABN-Amro de aandeelhouders laat stemmen over het al of niet 'certifi ceren' van de aandelen in de nieuwe bank. Door dit zogeheten 'certifice ren' verliezen de aandeelhouders het grootste deel van hun invloed. De vereniging zei gisteren 'onge lukkig' te zijn met de wijze waarop de nieuwe bankcombinatie de posi tie van de gewone aandeelhouders laat verslechteren "zonder dat deze aandeelhouder de kans wordt gege ven om zich hierover uit te spre ken". Met gecertificeerde aandelen krijgt een aandeelhouder slechts een stukje van elk aandeel, dat ver der in zijn geheel wordt onderge bracht bij een zogeheten adminstra- tiekantoor. Daarmee wordt het kan toor feitelijk eigenaar van de nieu we bank en krijgt het een overheer sende invloed. Het certificeren van aandelen staat bekend als de meest effectieve beschermingsconstructie tegen vij andige overnames. Een neveneffect is, dat de invloed van de houders van de gewone aandelen sterk wordt gereduceerd. Bij een eventu ele stemming moet het administra tiekantoor zich van stemming ont- Volgens zaakwaarnemer Jozef Hanculak van de Tsjechoslowaakse ambassade kreeg Vietnam tot nu toe ongeveer 90 procent van zijn kredieten uit de Sovjetunie, tegen een rentetarief van slechts twee of drie procent per jaar. Daarin komt echter verandering, zegt hij. In de toekomst zullen nog slechts kredie ten worden verstrekt tegen de gang bare internationale rentetarieven. Broekriem Premier Do Muoi zei eind juni in het parlement dat de Vietnamezen op zichzelf zullen worden teruggewor pen en de broekriem zullen moeten aanhalen, omdat de buitenlandse hulp "waar we jaren op hebben ver trouwd" nu snel terugloopt. Goed kope importartikelen zullen niet langer beschikbaar zijn en de staat zal voor zijn uitgaven niet langer kunnen rekenen op enorme lenin gen. Het kort voor de invasie van Qam- bodja gesloten vriendschapsver drag met Moskou is door Vietnam altijd beschouwd als pijler van het buitenlandbeleid. Het Kremlin streeft tegenwoordig echter naar verbetering van de betrekkingen met China, de aartsvijand van Viet nam. Vietnam kan niet langer reke nen op Moskou's steun in politieke aangelegenheden, zoals de kwestie Cambodja- Voronine zegt dat de mi- ROTTERDAM (ANP) - Het Natio naal Econocenter, dat eind septem ber in Rotterdam zou open gaan, komt er niet. Het is niet mogelijk ge bleken de benodigde acht miljoen gulden via sponsors binnen te ha len. Dit heeft de directie van het Econocenter gisteren meegedeeld. De gemeente Rotterdam, die zich bereid had verklaard het bedrag voor te financieren, heeft de voorfi nanciering stopgezet. De gemeente heeft inmiddels 2,3 miljoen gulden in het project gestoken. B en W von den het niet verantwoord opnieuw geld beschikbaar te stellen, aange zien er geen zekerheid bestaat dat het benodigde sponsorgeld op kor te termijn kan worden verworven. litaire steun belangrijk zal worden verminderd, omdat Vietnam niet langer wordt bedreigd. Volgens diplomaten was het bondgenootschap van Vietnam met de Oosteuropese landen slechts ge baseerd op hun gemeenschappelij ke ideologie en daardoor gedoemd ineen te storten toen die landen het communistische systeem afzwoe- "Aan de betrekkingen tussen Vietnam en de landen van Oost-Eu ropa zullen nieuwe voorwaarden verbonden worden", zegt de ambas sadeur van Oost-Duitsland, Diet- mar Grumbach. "Dat geldt voor de samenwerking op zowel econo misch, cultureel als ander gebied, omdat wel duidelijk is dat onze lan den verschillende ideologische grondslagen hebben." Gevoelig Vietnam heeft de laatste tijd de han del met Groot-Brittannie, Japan, Zuid-Korea en andere niet-commu- nistische landen uitgebreid en sinds de terugtrekking vorig jaar september uit Cambodja is ook de relatie met de Europese Gemeen schap verbeterd. Frankrijk besloot vorig jaar als eerste EG-land de hulp aan Vietnam te hervatten en in mei zegde Italië ongeveer 185 miljoen gulden aan hulp toe. Het zal Vietnam echter niet luk ken genoeg nieuwe steun te krijgen Leuvehaven, waarin ook het Imax- theater is gevestigd, is volgens di recteur J. Dogterom al gedeeltelijk ingericht. Aan een aantal attracties, over de distributie in Nederland en de eco nomische achtergronden van het aanleggen van dijken in Nederland, werd in de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag de laatste hand ge legd. Volgens Dogterom was afgelopen maart voor twee miljoen gulden aan sponsorgeld contractueel vastge legd. Ongeveer negen ton zat nog in de pen en was bijna rond. Het bleek echter niet mogelijk de ontbreken de zes miljoen vóór de opening bin nen te krijgen. om het verlies van de hulp uit de Sovjetunie op te vangen. Het is vol gens een economisch adviseur van de regering dan ook onvermijdelijk, dat de economie een gevoelige klap zal krijgen. Hij vertelt dat de Sov jetunie zich heeft teruggetrokken uit een aantal projecten dat reeds van start was gegaan en dat Oost europese landen orders voor Viet namese artikelen hebben afgezegd. De rijstproduktie ondervindt hin der van de vermindering van de le vering van kunstmest door de Sov jetunie en ook dreigen er moeilijk heden doordat dat land minder olie is gaan leveren. De meeste van de 180.000 gastarbeiders in de Sovjetu nie en Oost-Europa zullen naar huis moeten terugkeren als straks ar- beids-samenwerkingsprojecten worden beëindigd of in omvang te ruggebracht. Tussen 1986 en 1990 kreeg Viet nam van de Sovjetunie ruim 31 mil jard gulden aan kredieten voor de handel en technische doeleinden. Ook waren er in die periode volgens Voronine ongeveer 3.000 techni sche adviseurs uit de Sovjetunie in Vietnam. In het begin van de jaren '80 waren dat er overigens nog 8.000 a 9.000. Inferieur Verdere moeilijkheden dreigen vol gens waarnemers wanneer met in- Het gebrek aan bereidheid bij het bedrijfsleven om in het Econocen ter te investeren, wordt direct in verband gebracht met het teleur stellende verloop van de festivitei ten rond het 650-jarig bestaan van Rotterdam. "Je merkt bij het be drijfsleven een zekere moeheid als het gaat om sponsoring", aldus Dogterom. De ruim twee miljoen gulden die in het project zijn geïnvesteerd, moeten volgens de directeur als ver loren worden beschouwd. Wat nu nog over is, zijn de uitgewerkte ideeen en wat onverkoopbare ten toonstellingsstukken. De teleurstelling over het niet doorgaan van het Econocenter is ROTTERDAM (GPD) - Advo caat mr. Boeren is zeer zuinig met zijn woorden. "Het lijkt mij beter hier geen commentaar op te ge ven", aldus de raadsman van grondstoffenhandelaar De Bruyn uit Waspik. Onderwerp van ge sprek is het onderbrengen van het kapitaal (2,5 miljoen gulden) van het bedrijf in Panama. Daar door dreigen schuldeisers van De Bruyn, één van de hoofdrolspe lers in het loodvoerschandaal, naar hun geld te kunnen fluiten. Deze week dreigde de advocaat van Slumps veevoederbedrijf uit Stroobos de 68-jarige Cees de Bruyn, eigenaar van het grond- stoffenbedrijf, in gijzeling te laten nemen, als hij niet 1 miljoen gul den aan Slump zou betalen. Het Haagse gerechtshof bepaalde dinsdag dat Slump recht had op dat geld. Het bedrag dient als voorschot op een uiteindelijk door de rechter toe te kennen schadevergoeding. Slumps advocaat mr. Sand- berg, gaf de ondernemer een et maal de tijd om het bedrag over te maken naar Stroobos. Namens De Bruyn liet mr. Boeren echter weten dat het geld niet beschik baar was. Het Waspikse bedrijf verkeert in surséance van beta ling. De advocaat van Slump wil nu de miljonair De Bruyn per soonlijk failliet laten verklaren. Op die manier zou het gemakke lijker worden hem te dwingen het geld aan Slump te betalen. Het hele loodvoerschandaal is een onoverzichtelijk web van rechtszaken geworden. Maar in de affaire staat een ding vast: vlak voor de uitspraak van de Haagse rechtbank, die De Bruyn per soonlijk aansprakelijk achtte voor de miljoenenschade die de affaire met zich meebracht, ver kocht de ondernemer de op zijn JERUZALEM (AFP/ANP) - In Is raël maken zich steeds meer politici zorgen over mogelijke sancties van de EG tegen Israël. De EG-landen zijn verreweg de belangrijkste han delspartner van Israël: 40 procent van de Israëlische export gaat naar de EG. Die export, waarvan bijna een kwart fruit en groente, was in 1989 goed voor ongeveer 22 miljard gulden. Israël is niet alleen bang voor sancties. Wanneer de EG-'troika' (de minisiers van buitenlandse za ken van Ierland, Luxemburg en Ita lië) volgende week maandag Israël bezoekt, zal men waarschijnlijk ook het Israëlische handelstekort van 6,4 miljard gulden aan de orde stel len. Krachtens een tolverdrag tus sen de EG en Israël heeft Israël van af begin 1989 alle invoerrechten op gang van volgend jaar de voormali ge bondgenoten van Vietnam han del gaan drijven in harde valuta, te gen de op de wereldmarkt gangbare prijzen. In 1989 bedroeg het aandeel van de Sovjetunie en Oost-Europa in de totale handel van Vietnam zo'n 60 procent, zegt Tran Van Chu, die als econoom voor de overheid werkt. Bijna alle katoen, staal en vervoermiddelen werden uit de Sovjetunie geimporteerd en een groot deel van de bouwmaterialen en voedingsmiddelen kwam uit Oost-Europa. "Bijna alles wat nu nog in Viet nam te krijgen is zal gewoon ver dwijnen", zegt bedrijfsadviseur Christopher Bruton. Hij zegt dat ook de export naar Oost-Europa ge vaar loopt, omdat de kwaliteit van de meeste artikelen, zoals kleding en landbouwprodukten, te wensen overlaat. Sommige deskundigen zijn opti mistisch en denken dat de gewijzig de situatie Vietnam op den duur goed zal doen. "De Sovjetunie heeft heel 'veel geld in Vietnam gestoken en kreeg daar heel weinig voor te rug", zegt Bruton. "Vietnam lever de inferieure produkten en techno logie van een laag peil. Het was voor beide partijen een ramp. Vietnam moet nu erkennen dat het een Zuid- oostaziatisch land is en zich terug trekken op de eigen regio." groot. "Het was een vrij uniek idee om een onderdeel van de weten schap zo te belichten, dat het voor een groot publiek begrijpelijk zou zijn", aldus Dogterom. De verschillende onderdelen van het centrum zouden zo worden in gericht. dat het publiek met behulp van theatertechnieken en appara tuur daadwerkelijk aan de diverse "economische spelletjes" konden meedoen. Zo was het de bedoeling om de hele keten van produkt naar winkel in beeld te brengen. Uit te leggen wat reclame is. En het pu bliek met behulp van computerver bindingen kennis bij te brengen over vormen van beleggen, verzeke ringen en de geldmarkt. Volgens Dogterom is het Econo center alleen nog door een wonder te redden. Dat zou dan wel snel moeten gebeuren, want het perso neel dat maanden aan het project heeft gewerkt, staat op het punt te vertrekken. naam staande bedrijfsgebouwen en woonhuizen in Waspik. Voor een bedrag van 2,5 miljoen gul den werd de Amerikaanse inves teringsmaatschappij Longyear Acquisitions and Investments Inc. te Houston op 21 maart 1990 eigenaar van de grond en gebou- Ruim een week later belegde De Bruyn 1,3 miljoen US-dollar bij het in Panama gevestigde be leggingskantoor Folsham Enter prises. Volgens de overeenkomst staat het geld minimaal twee jaar vast, en belooft Folsham een hoog rendement. Slumps advocaat vindt dat De Bruyns raadsman "niet erg ethisch" heeft gehan deld door de bezittingen over te hevelen naar het buitenland. Maar of er sprake is van een straf baar feit, is een tweede. De wet spreekt wel over het onttrekken van goederen aan een faillisse ment, maar ten tijde van de trans actie verkeerde De Bruyn nog slechts in surséance van betaling. Op korte termijn zijn er geen nieuwe stappen te verwachten, omdat De Bruyns bewindvoerder tot begin augustus met vakantie is. Pas dan zal duidelijk worden of het voor Slump inderdaad de beste weg is om het persoonlijk faillisement van De Bruyn aan te vragen. Tot die tijd kan De Bruyn ("geen commentaar") dromen van het hoge rendement dat zijn investering op moet leveren. Tenminste... in de overeen komst met de Panamese firma staat dat terugbetaling mogelijk op zich kan laten wachten, als het resultaat van de beleggingen te genvalt. Folsham belegt in goede ren met een hoog 'risico, dus het kan eens een keertje tegenzitten. Maar veel risico en een beetje te genslag, dat zijn zaken waarmee De Bruyn inmiddels wel ver trouwd is. EG-produkten afgeschaft, met uit zondering van bepaalde landbouw produkten waarvoor nog steeds im portquota gelden. De EG-landen hebben de invoer rechten voor Israëlische produkten afgeschaft, maar Israël vreest ver kleining van zijn markt in 1992, wanneer het vrije verkeer'van goe deren in de EG-landen een feit moet zijn. "Wij zijn het enige land in de wereld dat een positieve handelsba lans met de Verenigde Staten en Ja pan heeft en met zo'n groot han delstekort met de EG," zegt Yaakov Cohen, adjunct-directeur voor eco nomische zaken in het Israëlische inisterie van buitenlandse zaken. Cohen zegt niet te geloven dat de EG "de kip met de gouden eieren zal slachten door sancties af te kon digen." De laatste sanctie van de EG, toen de wetenschappelijke sa menwerking met Israël werd opge schort, noemt Cohen "een schen ding van de geest en de letter van de akkoorden" tussen de EG en Israël. De chef van het EG-Bureau in Tel Aviv, Gwyn Morgan, wuift de Israë lische angst voor sancties weg. De EG is "zeer tevreden" over de Pales tijnse exporten naar de EG, destijds afgedwongen door het Europees Parlement dat weigerde het nieuwe handelsverdrag met Israël te ratifi ceren zolang Israël die exporten te genhield. "De export van citroenen van de Gazastrook naar de EG is van 2300 ton in 1988-1989 gestegen naar 11.823 ton in 1989-1990," zegt Mor gan, "terwijl de export van aubergi nes en peren is gestegen van 90 naar 530 ton. Telkens wanneer er proble men waren met een zending, heb ik onmiddellijk steun van israëlische autoriteiten op het hoogste niveau gekregen." Mogelijk beursfraude Blydenstein-Willink ENSCHEDE (GPD) - Op grond van het vermoeden dat er met voor kennis is gehandeld in aandelen Blydenstein-Willink, heeft de Am sterdamse effectenbeurs gistermid dag de handel in deze stukken tot maandag verboden. Tevens besloot hij alle transacties die eerder op de dag tot stand waren gekomen, onge daan te verklaren. Hij deed dit na een publikatie van het Twentse tex tielbedrijf waarin een fors hogere halfjaarwinst werd aangekondigd. Het was gisteren op een nogal stil le beurs opgevallen dat er een rela tief levendige handel in de stukken van Blydenstein-Willink was. WENEN (AFP) - De landen van Oosteuropa beleven op het ogenblik ongekende prijsstij gingen, die zijn veroorzaakt door een sterke vermipdering van de overheidssubsidies. Ook is er een tekort aan benzine ontstaan doordat de Sovjetunie de leverantie van olie flink heeft teruggeeschroefd. derd procent. Op het ogenblik dek ken de huren slechts vijftien pro cent van de werkelijke kosten. Po len betaalt veel voor zijn strijd tegen de inflatie, want de levensstandaard is in vergelijking met het begin'van dit jaar met eenderde gedaald. De uitvoering van de plannen voor het Econocenter, een soort museum dat op een speelse manier alle facetten van de economie zou tonen, was in een vergevorderd sta dium. De tentoonstellingsruimte in een gloednieuw gebouw aan de houden, vindt de VEB. Mocht de belangenvereniging geen toezegging van de twee bank- partners ontvangen dan zal de VEB op de aandeelhoudersvergadering van ABN én Amro tegen de voorge stelde statutenwijziging stemmen. Volgens de effectenbezitters heb ben de fuserende banken hun aan deelhouders voor een voldongen feit geplaatst: "Zij hebben slechts de mogelijkheid tegen de statuten wijziging te stemmen en hun aande len niet aan te melden". Tegen stemmen is volgens de VEB echter riskant aangezien er op de laatste persconferentie door de BEURSSCHANDAAL - Afgelo pen donderdag zijn in Japan twee beursspeculanten aangehouden. Een van hen is Mitsuro Kotani, die in april via ongeoorloofde handelin gen kans zag de koers van de aande len Fijita Tourist Enterprises sterk op te drijven. De tweede speculant die is aangehouden is Shuichi Ya- mamoto, particulier secretaris van een voormalige ambtenaar die was verbonden aan de huidige regering. Als blijkt dat politici hebben kun nen profiteren van de transacties van Yamamoto kan er een tweede Recruit-schandaal ontstaan. banken werd gezegd dat de aan deelhouders misschien geen tus sentijds dividend zullen ontvangen, terwijl dit bij de omwisseling van hun stukken in de nieuwe aandelen van ABN-Amro holding wel zal ge beuren. "Veel beleggers zien een eventuele niet-uitkering van een in terimdividend als een dwangmaat regel", concludeert de vereniging. De twee banken zijn het oneens met de VEB. In een reactie op het bericht van de Vereniging voor de Effectenbezitters dat de invloed van de gewone aandeelhouders achteruit zal gaan door de certifice ring van de preferente aandelen concluderen de ABN en Amro dat deze aandeelhouders zeker niet in zeggenschap achteruit zal gaan. Daarom zien de banken 'geen enke le reden' om de VEB toezeggingen te doen. Bestaande stemrechtsbeperkin gen voor gewone aandeelhouders gelden niet voor de nieuwe combi natie. Certificering voorkomt dat de houders van de preferente aandelen (aandelen met bepaalde voorkeurs rechten), met een veel geringere in vestering dan gewone aandeelhou ders, een meer dan evenredige zeg- geschap in de nieuwe holding zou den krijgen, zo vinden ABN en Am-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5