'Albanezen hebben geen last van zwaarlijvigheid' Gronings kraakproces wacht lange nasleep I REPORTAGE i Albanese ambassadeur in Rome: iedereen is viij het land te verlaten HOESTBUI ZATERD \G 21 JULT 1990 in onze correspondent Mar jon van Royen ROME Een groot ijzeren hek. Daarachter wat verweerde palmen, en een wit marmeren engeltje dat zijn beste tijd heeft gehad. De am bassade van de Socialistische Volksrepubliek van Albanië in Ro me maakt dezelfde stoffige, verval len en armoedige indruk als de meer dan 4000 Albanese vluchtelin gen die vorige week vrijdag aan kwamen in de Zuiditaliaanse haven van Brindisi. Een vriendelijke, broodmagere man van een jaar of 40 brengt mij naar een muffe kamer met een le vensgroot portret van de overleden Albanese leider Enver Hoxha aan de muur. In mijn hoofd hoor ik op eens weer die uitgeteerde jonge vluchteling in Brindisi die mij on der zijn gerafelde hemd het kruis liet zien wat hij op zijn borst geta toeëerd had: "In Albanië zijn Chris tus, Mohammed en God vervangen door Enver Hoxha", zei hij. "Overal waar we staan of lopen kijkt hij met zijn blik op ons neer. De familie Hoxha heeft in Albanië dezelfde macht als de Ceaucescus in Roeme- De miezerige ambassademan met de ambassadeur 'himself. Hij heet Dashnor Dervishi, is sinds twee jaar in Rome, en zit al jaren in de diplomatieke dienst. De man is van een vriendelijkheid die bijna in nemend is, maar over de situatie in zijn land laat hij geen woord los. Het is een grote, in sociaal-realistische kleuren uitgevoerde fabeltjeskrant. Ontspanning We willen weten wat hij denkt van zijn landgenoten die aan het begin de maand met duizenden tege- kenland en naar Joegoslavië, ge- o pakt waren en vermoord door de daarmee de behoefte van politie". Bij nader onderzoek bleek dat vrijwel alle vluchtelingen in Brindisi via een informeel informa tiecircuit in Tirana gehoord hadden de dood van deze 350 vluchte- die er in de hele wereld te zien zijn, de ontspanning tussen Oost West, - mensen om te reizen, en andere lan den te leren kennen". wijst me een stoel en vraagt dan of lijk de ambassades in Tirana zijn ik koffie wil. Hij loopt weg in zijn modderkleurige pak, van exact det- zelfde 'snif als de vodden waarin de vluchtelingen vorige week waren gehuld: strak om de billen, olifants- pijpen, en grote puntige kragen. binnengevlucht om tot elke prijs het land te verlaten. "Het zijn vrije burgers", zegt de ambassadeur, "die het recht hebben om het land te verlaten. Zoals alle Albanese bur- het recht hebben om het Dus het regime in Tirana heeft de ze mensen niets te verwijten, en ook lingen. hun achtergebleven familieleden Volgens de jonge landbouw- hebben niets te vrezen? "Oh nee", econoom vormde het bericht over zegt de ambassadeur. "Ze hebben de moordpartij de directe aanlei- misschien een beetje haast gehad ding voor een,sP°.Il^"^ demonstra- om de ambassades binnen te ko- *ie Ya? meer dan 10.000 mensen die men. De meesten zijn over de muur °P de historische datum van 2 juli in naar binnen geklommen, en som- de ambassadewijk van Tirana zou migen hebben de muur zelfs met zijn gehouden. "Toen de politie be- auto's geramd, terwijl de deuren g°n te schieten en op de demon van de ambassades gewoon open- stranten in te slaan, vond de bestor stonden! Maar omgekeerd zijn het ming plaats van de ambassades", ook de ambassades zelf geweest die vertelde de jongen. "De deze situatie een beetje in de hand klommen over de muren van de hebben gewerkt. Zo heeft bijvoor- De Albanezen die vorige week in Brindisi aankwamen zijn 'geen vluchtelingen, weggaan en ook terugkomen wanneer ze maar willen'. Mode uit het begin van de zestiger land te verlaten. Iedereen is vrij om jaren, maar dan heel vuil, heel oud te gaan en te staan waar hij wil. Ze heel versleten. Wanneer de man terugkomt met twee kopjes koffie blijkt dat ik van het begin af aan te doen heb gehad mogen weggaan en ook terugko men wanneer ze maar willen. De plotselinge behoefte van deze men sen om weg te gaan maakt onder deel uit van de grote veranderingen beeld de Duitse ambassade een politiegeweld. Maar de meesten van paar dagen voor de stormloop laten °ns hadden deze vlucht allang in doorschemeren dat ze in West- hun hoofd". Duitsland behoefte hebben aan Een eerste conclusie die men uit 1000 buschaffeurs. Het is duidelijk dit verhaal zou kunnen trekken is dat een aanbod om eens een keer in dat er in Albanië, anders dan in Roe een ander land te gaan werken voor menië het geval was, zoiets moet be- bassades om te ontkomen aan het iets wat in Albanië wel degelijk Iedereen kan zich vrij uitdrukken veel mensen heel aantrekkelijk is, net zoals dat voor u en mij zou zijn". Maar mag nu elke Albanees die het land uit wil weg, informeren staan als een 'georganiseerd cuit'Het woord 'oppositie' is hier voor waarschijnlijk nog te groot. Maar een soort netwerk waarlangs Ja natuurlijk", zegt de ambassa- onderhands informatie wordt uitge- deur. "Iedereen die dat wil kan een wisseld, en verboden boeken het moet bestaan. en kritiek uitoefenen' p Ter ondersteuning van zijn stel- censuur ling haalde hij een nummer tevoor- Bij de ambassadeur kregen we hier schijn van de Albanese partijkrant ring geen directe bevestiging van. Hij 'Bashimi'. Naast een paar foto's van ontkende dat er in Albanië censuur hardwerkende arbeiders, en een fo- zou bestaan. "We kunnen natuurlijk t0 van de Italiaanse voetballer niet alle boeken importeren en in Schillaci, laat hij me op de tweede onze taal vertalen. Maar iedereen pagina een artikel zien onder de mag lezen wat hij wil". Hij ontkende kop: de volksraad gaat niet in op de ook dat er een oppositie is. "In onze werkelijke eisen van het volk. De partij en ook daarbuiten wordt vrij- mensen hebben nieuwe oplossin- uit gedisdussieerd. Een oppositie gen nodig. Zonder getreuzel dus. Maar toch is het in Albanië sinds 40 jaar streng verboden ge weest om het land te verlaten. En er j st^an nog steeds strenge gevange nisstraffen op. Waarom is de rege- bang voor vluchtelingen? Terrasje Het antwoord is kinderlijk naief. "In elk land ter wereld is het verbo den om illegaal de grens over te gaan", zegt de ambassadeur. ",En we wilden ook niet dat onze burgers 'legaal' de grens over gingen, omdat munteenheid, de lek, Astma was het, dat gieren van de 2CV boven de rest van de verkeerschaos uit. Wat dat betreft werd het hier al stiller op de wegen. Sinds de produktie van de Franse Eend in 1988 werd stopgezet, nam het aantal Eenden sneller af dan was verwacht. Minder gewaggel, minder gegier. Ook de protesten waren al snel verstomd. Tenslotte zijn er nu modernere, vluggere en geluidlozere automobielen. Ook de boeren zijn n iet ontevreden. Want voor hen was de 2CV gemaakt. Als ze bij de tijd zijn, rijden ze nu in een Landrover. In 1935 gafCitroën opdracht tot het bedenken van die boerenautomobiel: 'Hij moet met een snelheid van 60 kilometer per uur 2 landbouwers op klompen, 50 kilo aardappelen of een ton kunnen i. De esthetiek speelt geen rol'. Zouden boeren dat nu nog leuk vinden om te lezen? 'Een boer op klompen' heeft een beetje een neerbuigende betekenis. En waarom speelde 'esthetiek geen rol'? Hebben (of hadden in 1935) boeren geen gevoel voor schoonheid? Want waar kwam het tenslotte op neer: een soort auto voor twee paarden op klompen, getrokken door twee andere paarden en extra beladen met 50 kilo aardappelen dan wel met een ton. Een ton voor wat? Dezer dagen waggelt ook de allerlaatste Portugese Eend in Mangualde van de lopende band. Citroen had gehoopt dat stil te kunnen houden. De firma schaamt zich niet voorde2CV, maar vindt wel dat de tijd niet heeft stilgestaan. Dat betekent: geen heimwee en geen gesnotter. Maar dat is juist wat rond Mangualde de kop weer op steekt. De media komen voor de duizendste keer met de '2CV- successtory'. In dat verhaal worden de boeren gek genoeg zelden genoemd. Er wordt net gedaan of die Eend voor studenten ontworpen was, voor jonge huismoeders of voor de kleine man die geen geld had voor iets beters dan die astmatische hoestbui. Onder de niet kapot te krijgen enthousiastelingen voor de 2CV zijn heel wat ecologen. En ecologen zijn de aartsvijanden van de boer. Of liever gezegd: de Franse boeren kunnen die ecologen met hun eigenwijze verhalen hoe het anders en beter moet in de natuur wel levend villen. Een beroemd geval van ecologenwaanzin in de ogen van de boer was het plan wilde beesten terug te brengen in de natuur. In de Vogezen was al jaren geen lynx meer gezien. De ecologen lieten er nieuwe lynxen los. In de Cevennen zag je nooit een aasgier meer. De ecologen zetten er zwermen aasgieren uit. De boeren waren des duivels. Eindelijk liepen hun kippen, kuikens en konijnen in vree en daar moesten ze weer naar de markt voor het kopen van dure hekken en hokken. De Franse boer gaat gebukt onder het nationale misverstand dat alles in Frankrijk beter is. Al is het waar dat nog maar zelden de mesthopen tot aan zijn voordeur liggen. Eii naar de markt gaat hij voortaan in een glimmende Japanner met vierwielaandrijving. Het drama van Mangualde is dan ook niet dat er straks geen 2CVs meer worden gemaakt. Oude 2CVs zijn er nog genoeg. Door de Wamines-Waggelecologie worden ze paspoort krijgen. Het probleem alleen dat er geen landen bereid meer zijn om nog meer immigran ten op te nemen. Van ons mogen ze het land uit. Maar je zult ook een vi sum nodig hebben om ergens an ders een land weer in te komen". Dictatuur Opnieuw moet ik denken aan de verhalen van de vluchtelingen in Brindisi. Iedereen vertelde dat hij of zij er al jaren van droomt de dicta tuur in Albanië te ontvluchten. "De collectieve bestorming van de am bassades was een plan dat al maan denlang leefde", vertelde een jonge landbouweconoom me. "Op een ge geven moment kreeg ik een tele foontje van een vriend die zijn dienstplicht vervult in de bergen in het Oosten van het land", zo ging de jongen verder. "Mijn vriend vertel de me dat er 350 vluchtelingen die te voet geprobeerd hadden te ont snappen over de bergen naar Grie land in worden gesmokkeld, dat is zoals u bedoeld is bij ons niet nodig, der tussenkomst van een logge bur- buitenland niet te wisselen is. De aucratie. "Als dat geen openlijke kritiek en discussie is!..", riep de ambassadeur. Daarna vroegen we naar de verha- maatregel was dus een soort be scherming van de burgers, zodat ze niet in Griekenland of in Italië op terasje zouden gaan zitten, len die de vluchtelingen hadden er dan achter te komen dat ze de Vluchtelingen op het terrein verteld over jarenlange politieke strafgevangenis en mishandelingen die ze hadden ondergaan omdat ze eerder geprobeerd hadden om te vluchten. De ambassadeur sprak toen plotseling over "georganiseer de bendes van dieven en misdadi gers" die er in Albanië zouden be- Volgens hem zijn er in Albanië 'maar een paar politieke gevange nen'. De rest bestaat allemaal uit 'gewone dieven en misdadigers' die gedeeltelijk onderdeel zouden uit maken van deze 'georganiseerde bendes'. Volgens hem zouden veel van de vluchtelingen in Brindisi deel hebben uitgemaakt van deze bendes. "En dat dit de 'werkelijke' reden is waarom misschien velen van hen gezeten" 'Georganiseerde misdadigers' koffie die ze besteld hebben niet kunnen betalen, omdat hun geld niets waard is..". Het beeld van koffiedrinkende Albanezen op terrasjes in het bui tenland is niet alleen lachwekkend, maar wordt bijna pijnlijk als men bedenkt in wat voor staat van on dervoeding en jarenlang gebrek de paar duizend Albanezen waren die we in Brindisi hebben gezien. Een land zonder groente en fruit, met een schrijnend tekort aan alles. Een land waar alleen het brood niet op rantsoen staat. De ambassadeur geeft toe dat dit "het grote probleem van de nabije toekomst van Albanië is". "Maar omgekeerd", zegt hij la chend, "hebben onze mensen geen last van de zwaarlijvigheid en de de gevangenis hebben vetzucht waaronder zoveel mensen hier in het Westen te lijden heb ben". Cynischer dan zo... Van onze correspondent Gijs Schreuders De zware ongeregeldheden op 26 mei rond het Groningse krakersbol werk in het Wolters-Noordhoffcom- plex krijgen nog een lange juridi sche nasleep. Met het vonnis dat de arrondissementsrechtbank Gronin gen deze week wees tegen 127 ver dachten, gaan het Openbaar Minis terie en de advocaten van de veroor deelden niet akkoord. De twee strafbare feiten waar de strijd om draait, zijn omschreven in de artikelen 140 en 141 van het Wet boek van Strafrecht. Artikel 140 be helst "deelneming aan een organi satie die tot oogmerk heeft het ple gen van misdrijven". Daar heeft de Groningse rechtbank alle verdach- vrijgesproken. De veroorde- 'Jk "Cl- STll lp 1 i bovendien voor definitief uitsterven !jngeni ;n de meeste gevallen tot behoed. Nee: het drama wordt pas acuut als de ecologen straks echt de consequentie trekken uit hun Zijn de Vogezen en de Cevennen zonder kleine roofdieren verminkte landschappen? Maar wat zijn de wegen langs de Loire, de Lot en de Dordogne dan zonder de roofzuchtige Eend? Wat de boer van die gedachtengang vindt, is interessant om te weten. Ónder de wielen van de Lelijke Eend hebben immers al heel wat meer kippen het leven gelaten dan in de klauwen van aasgier en lynx. weken gevangenisstraf, zijn uitge sproken wegens het "openlijk met verenigde krachten geweld plegen tegen personen of goederen" (arti kel 141). Zowel het Openbaar Ministerie als de verdedigers hebben "princi piële bezwaren" tegen het vonnis. Om diametraal tegenovergestelde redenen. Er is in het kraakproces ongetwijfeld een principe, een rechtsbeginsel, aan de orde. De re den hiervan is de bivakmuts. De po litie kon niet vaststellen welke han delingen op welke tijdstippen en welke plaatsen door de individuele betrokkenen precies zijn verricht. Ons rechtssysteem kent geen col lectieve schuld. Zuidafrikaanse toe standen - groepsgewijze veroorde ling wegens moord op grond van aanwezigheid in een menigte- tij dens de moord - zijn uitgesloten dankzij het individuele schuldbe ginsel. Maar als een strafbaar feit tot stand komt door de samenwerking van .meerdere personen, die stuk voor stuk verwijtbaar handelen, is er in elk individueel geval sprake van strafbare deelneming. Deelneming Een aantal vormen van deelneming die zich bij allerlei delicten kunnen voordoen (zoals uitlokking, mede- plegen en medeplichtigheid) zijn strafbaar gesteld in het algemene deel van het Wetboek van Straf recht. Daarnaast kent de wet enkele bijzondere vormen van deelne ming, die in afzonderlijke delicts omschrijvingen zijn vervat. Artikel 141 levert een schoolvoor- ,.A beeld: geweld plegen "met verenig- bank acbtte dlt v0°r f11* 127 bet™k" de krachten". Het is achteraf vrijwel kenen bewezen. Ook degenen die nooit vast te stellen wat iemands nlet eigenhandig geweld hebben aandeel is geweest in bijvoorbeeld gepleegd, behoorden tot de v®re" een massale vechtpartij. Volgens h'8de krachten Hun raadslieden vaste rechtspraak van de Hoge «jn van mening dat de rechtbank - --- - - - de werking van arti- uitbreidt en via een omweg alsnog een vorm van collec tieve schuld erkent. Kunnen tot de groep geweldplegers mensen wor- Groningen duidelijk den gerekend die zelf niet ter plaat bijvoorbeeld omdat zij Raad is het bewijs van geweldple- aP fff ging "met verenigde krachten" ge- ^141 te leverd, zodra er vanuit een groep geopereerd. Dat het geval met de krakers die slag le- verden tegen de politie. De recht- het kraakpand broodjes smeerden? 16 Linda de Leeuw zat me op te nemen met een blik die in felheid niet on derdeed voor de oogopslag van haar naamgenote in de jungle. Je moet roofdieren die willen aanvallen, recht in hun ogen kijken, had ik wel eens gehoord. Niet zonder moeite bleef ik strak terugkijken. En waar achtig, na verloop van tijd veran derde haar uitdrukking van venij nig in geamuseerd. "Ben je een p.d.?", vroeg ze met een zweem van een glimlach. Wat was nou weer een p.d.? Ach, natuurlijk. Een privé de tective. Wat verward door het plot selinge compliment antwoordde ik: "Nee, een bankwezen. Eh... ik wérk bij het bankwezen, bedoel ik. Afde ling hypotheken, om precies te zijn". Ze werd onmiddellijk weer waak zaam. "Is die vriend van je ook een bankwezen?". "Ik knikte. Ze had tenslotte inge stemd met mijn komst om iets van me aan de weet te komen. "En Karin wist natuurlijk iets van die vriend. Daarom is hij nu bang te worden be schuldigd van de moord. Vertel eens op, wat had hij op zijn kerfstok?". "Dat weet ik niet". Vermetel voegde ik er aan toe: "En als ik het wist, zou ik het'jou niet vertellen". Dat leek ze te accepteren. "Ik kan er wel naar EEN AVONDJE STAPPEN Jan van Hout roden", zei ze peinzend. "Jouw vriend is een bankman die zijn werkgever enige tonnen lichter heeft gemaakt. Al dan niet met jouw hulp". Ze keek me triomfantelijk aan. "Heb ik gelijk of niet?". Weer kwam ik haar een stukje te gemoet: "Niet wat dat laatste be treft...". "Ik wist het wel...". Haar blauwgrijze ogen werden weer fel. "En nu wil ik dat je zijn maam noemt". Ik schudde mijn hoofd. "Sorry", zei ik vroom, "maar dat zou misbruik van vertrouwen zijn". Ze verhief zich in haar volle lengte van circa een meter vijfenzestig. "Dacht je nou werkelijk, meneer De Klerk", snauwde ze, "dat ik je hier heb laten komen om braaf alles aan jou te vertellen over mijn vermoorde zusje om die zogenaamde vriend van jou vrij te pleiten, zonder dat daar iets tegenover moet staan?". "Daar had ik op gehoopt", bekende ik. "Ik zal je een voorstel doen, me neer de bankklerk". Haar hele hou ding wees er op dat ze me een enor me zak vond. "Ik noem twee namen en als jouw vriend daar bij is, zegje ja. Zo niet, dan is daar het gat van de deur". Ze liep zonder op mijn in stemming te wachten naar de perso nal computer - een derde generatie, zo te zien. Daar had ze tijdens ons te lefoontje ook mijn naam op geregi streerd. Ze drukte een paar toetsen in en op het beeldscherm verscheen een tekst die ik helaas op die afstand niet kon lezen. Ze stond er een tijdje kippig naar te staren, schoof het beeld een eindje op en keerde zich toen weer naar mij. "Steven Col- land", zei ze streng. Ik hield mijn mond stijf dicht, maar ik vreesde dat het me niet helemaal was gelukt plan te verklaren dat hij zich die mijn verrassing te verbergen. Ze avond en nacht bij mij amuseerde" Nu kon ik mijn groeiende verba- ten bedenken met wie hij zich inliet, rechtbank niet "het plegen drijven tot oogmerk". Nee, het oog merk was het behoud van het com plex Wolters-Noordhoff. Een orga nisatie van mensen die samen (of met verenigde krachten) een mis drijf plegen, is daarmee nog geen criminele organisatie in de zin van artikel 140. Niet voor niets spreekt de wet uitdrukkelijk van "misdrij ven" (meervoud), het criminele oog merk móet op zichzelf een zekere duurzaamheid hebben. De deelne ming aan zo'n "duurzaam-crimine- le" organisatie is terecht strafbaar gesteld om bijvoorbeeld niet alleen de heroine-koerier, maar ook de ba zen achter de schermen te kunnen pakken. De toepassing van artikel iiu dij ongeregeldheden in verband met de ontruiming van gekraakte pan den, is vporal omstreden wegens de vrees dat het begrip "criminele or ganisatie" het individuele schuld beginsel uitholt. Het Openbaar Mi- Dat rekt het begrip "deelneming" nisterie lijkt steeds minder moeite behoorlijk op! te hebben met het ten laste leggen In de ogen van het Openbaar Mi- van het oogmerk om misdrijven te nisterie is dit helemaal geen pro- plegen. Te bedenken valt, dat het bleem, omdat de krakers een orga- hierbij om pure voorbereidingshan- nisatie vormden. Ook de rechtbank delingen kan gaan. Er hoeft nog stelt vast dat er voldoende samen- niets gebeurd te zijn. hang en structuur in de krakers- Langs deze weg kan "samenspan- groep zat om van een organisatie te ning" tot strafbaar feit worden be- kunnen spreken. Dus had volgens stempeld, iets waar de wetgever tot de officier van justitie artikel 140 dusver nooit aan heeft gewild. Heel moeten worden toegepast, zoals het huiverig stemt bovendien de ge- Arnhemse gerechtshof al eens deed dachte dat het wetsartikel een poli- in een strafzaak tegen de krakers tieke lading zou kunnen krijgen of van het pand Mariënburch in als een repressiemiddel tegen bur- Nijmegen. gerlijke ongehoorzaamheid of in Terecht stelt het Openbaar Minis- het algemeen tegen actiegroepen terie dat dit punt nu principieel moet worden opgehelderd. Komen de herfst spreekt de Hoge Raad zich maskerde stenengooiers vormen r de Mariënburch-zaak uit. me houden. In toen Linda ineens oud vuil voor hem 'Mafia' i ik: "Ja". Beide r '.Nog terwijl ze sprak, was de Het omstreden artikel 140 i de men figureerden in Karins rode toegangsdeur tot het vertrek geruis- strafwet opgenomen als speciaal boekje. "Misselijk leugenaartje", loos open gegaan en zei een op de wapen tegen de georganiseerde cri- siste Linda, terwijl ze katachtig op drempel verschenen, welverzorgd minaliteit, zeg maar "de mafia". Het me toe liep. "Het enige wat Henkie persoon op zachte toon: "Hij liet jou js jn de praktijk de afgelopen jaren Groeneboom met banken te maken niet in de steek, maar onze club, lie- herhaaldelijk gehanteerd bij de be- geen tranen plengen rechting heeft, is dat hij er geld van leent". Vlak voor mijn stoel staande, nam ze me nogmaals op van top tot teen. "Jij bent dus het mannetje dat Hen- kie's hypotheken regelt en zijn brou werijkredieten. Heb je een goeie reis gehad, helemaal uit Groningen?". "Dat gaat wel", mompelde ik. "Hij is precies het soort vent dat in staat is Karins kluis open te laten breken en haar en passant te laten vermoor den", siste ze voor zich uit. "Tenzij hij het eigenhandig heeft gedaan". Ze staarde me weer aan. "En nou heeft hij geen alibi en is jouw bank bang dat, als hij gepakt wordt, Hen kie niet meer aan zijn verplichtin gen kan voldoen". Ze had blijkbaar verstand van bankzaken. Zoiets, ja", bracht ik uit. "Nou, het spijt me, hoor", zei ze onoprecht. "Maar ik ben niet van ve. Laten we geen tranen plengen rechting van drugshandel, bank- over een op drift geraakte kroegen- overvallen, aanslagen (het betrof de koning...". uitlevring van een lid van de terro ristische organisatie RAF), illegale De wat fatterig aangeklede man gokcircuits en praktijken van kop- in de deuropening had ongeveer pelbazen. Bij het nogal vage begrip mijn lengte, maar was wel een stuk organisatie moet men in dit ver- slanker en donkerder, met veel olie- band zeker niet denken aan een achtige zwarte krullen die over zijn club met een reglement, een be- smalle schedel golfden. "Als Groene- stuur en een ledenvergadering, boom Karin heeft vermoord, moet maar aan de harde kernen van de hij hangen", zei Linda, zonder naar onderwereld. Als rechtspersonen de nu binnengetreden man te kij- (nv, bv, stichting, enz.) een delict ken. "Maar Groeneboom heeft het plegen, bijvoorbeeld fraude in juist niet gedaan", piepte ik, met bankzaken, dan zijn zij strafrechte- schrik bedenkend dat ik ongewild lijk verantwoordelijk op grond van een volstrekt onbekende verdacht artikel 51 van het Wetboek van had. zitten maken. De vrouw stak Strafrecht. De bepaling over "crimi- priemend een wijsvinger uit en boog nele organisaties" heeft daar geen zich naar me toe: "Dan was het Ste- betrekking op. ven Colland! Vertel op, wat weet je De krakers vormden een organi- van hem?". satie, maar deze had volgens de kennelijk een grote verleiding voor het OM het zwaarste geschut in stel ling te brengen, maar de kwaliteit van het recht behoort onder alle om standigheden voorrang te hebben. Uit een oogpunt van vergelding - maar dan letterlijk - is het voorne men om de buitensporige schade te verhalen op de geweldplegers, waarschijnlijk doeltreffender dan het gescherm met artikel 140. Maar ook in toekomstige civiele procedu- praktyken van kop- f?s ?.ver schadevergoeding zijn de et noeal vaee beerin bewijsproblemen by voorbaat le- vensgroot aanwezig. De financiële claims tegen de kra kers (alleen al door particulieren is 850.000 gulden gevorderd) staan in beginsel los van de strafrechtelijke procedure. Toch zal de afwikkeling pas na een definitieve veroordeling plaats kunnen hebben. De eisers staan daarbij voor de in gewikkelde opgave om de individu ele aansprakelijkheid van de be trokkenen vast te stellen. Daar zal nog een taai gevecht voor het Ge rechtshof in Leeuwarden over de uitleg van de strafwet aan vooraf gaan.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2