LEIDSCH DAGBLAD Liga bemiddelt in dreigend conflict NODIG! Britse krant gedagvaard voor 'schadelijk zoetje' Zeldzame hagedissen bij giftige slangen Arabieren: oorlog Irak-Kuwayt voorkomen EG tegen aparte munteenheden Beslag op verdwenen miljoenen van Scargill EG wil Nederland korten voor slechte grenscontrole 5V* ZATERDAG 21 JUL11990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39297 Prijs fl. 1,35 LONDEN/DEN HAAG - De NutraSweet Company heeft gis teren de Engelse krant The Gu ardian gedagvaard wegens 'laster en opzettelijke onwaarheden over de zoetstof aspartaam'. Vol gens een woordvoerder van NutraSweet herhaalt de krant ou de beschuldigingen die grondig zijn onderzocht en weerlegd. Bij de Britten is twijfel ontstaan over de werking van de zoetstof, die bijvoorbeeld in dieetlimona- des voorkomt, maar ook als los 'zoetje' te koop is. De Amerikaan se producent zou uitkomsten van proeven hebben vervalst. Proef dieren die waren gebruikt zouden tumoren hebben opgelopen en vervolgens zijn vernietigd zonder dat daarvan aantekening in het dossier was gemaakt. In Engeland zouden al 4000 klachten zijn ontvangen over de stof, waarvan Nutrasweet de mer knaam is en aspartaam de zogehe ten stofnaam. Gebruikers zouden zware hoofdpijn hebben gekre gen, duizelingen en men zou troe bel zijn gaan zien. Het ministerie van WVC heeft nog geen bevestiging van de alar merende berichten kunnen krij gen. Voorstelbaar is wel, aldus een zegsman, dat bepaalde men sen overgevoelig zouden zijn voor de stof. Allergie kan dus in het spel zijn. Volgens het ministerie van WVC is aspartaam in 1988 toegelaten. ALMERE (GPD/ANP) - In een woonhuis in Almere bevinden zich tientallen van de meest giftige slan gen ter wereld. Het gaat onder meer om Afrikaanse adders en cobra's. Dat bleek gisteren toen de Algeme ne Inspectie Dienst (AID), de doua ne en de Almeerse politie bij een Al- meerder thuis waren om een zen ding dieren uit Zuid-Afrika te con troleren die via Schiphol ons land zijn binnengekomen. Het ging om een doos vol met gif tige slangen. Die kunnen zonder vergunning worden geïmporteerd, aldus een AID-woordvoerder. Om dat de beesten zo giftig zijn, .wordt er weinig in gehandeld en hoeven de slangen niet te worden be schermd tegen uitsterven. De AID wilde de doos controle ren omdat het vermoeden bestond dat er beesten in zaten waar wel een vergunning voor nodig is. Dat bleek het geval. In het onderste comparti ment van de doos werden dertig reuzegordelstaart-hagedissen aan getroffen. Deze planten- en insek- tenetende reptielen zijn beschermd volgens de Zuidafrikaanse wet. DeAlmeerder bleek geen toe stemming te hebben de beesten te importeren. Per stuk leveren ze zo'n duizend gulden op, aldus de AID- woordvoerder. De reptielen zijn in beslag genomen en gaan naar die rentuinen. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt, want het gaat om een zware overtreding. Om de smokkel te verhullen, had de verzender op het deksel van de doos een papier geplakt met de tekst in het Engels: 'Volgende laag. Let op. Meest giftige cobra's van Afrika. Dodelijk binnen 20 minu ten. Zeer agressief. Bijten ook door de zakken heen. Deze zijn bijzonder gemeen'. Volgens een woordvoerder van de politie is het niet direct duidelijk of de Almeerder ook de giftige slan gen mag houden. De wet uitheemse diersoorten is ingewikkeld en de politie wacht voorlopig het onder zoek van AID af. "Als de beesten keurig zijn opgeborgen, is het in principe safe. Er zijn wel meer men sen die zulke slangen als hobby houden. Kan het niet, dan nemen we ze in beslag". De afgelopen vier jaar heeft de AID rond de 2000 inbeslagnemin gen verricht. Slechts in twee geval len werden dieren teruggebracht naar de plaats van herkomst. De 'vangsten' op de luchthaven Schip hol variëren van een olifant, een beer, in pvc-pijpen gepropte pape gaaien, tot tweeduizend baby-kaai mannen enkele jaren geleden. De kaaimannen waren bestemd voor Taiwan waar ze tot tassen zouden worden verwerkt. TUNIS/TEL AVIV (IPS/GPD/AP) - De Arabische Liga doet serieuze pogingen om een ernstige crisis tussen Kuwayt en Irak te voorkomen. De Arabische landen lijken vastbeslo ten om het grensconflict binnen de perken te houden. Zij voelen niets voor een nieuwe oorlog, na die tussen Irak en Iran, en vrezen tevens gewapend ingrijpen van de VS in de broeihaard in het Midden-Oosten. Met een topsnelheid van veertig kilometer per i hun T-Fordje uit 1927 van het Franse Fiers in Normandië Plein in Moskou. De totale afstand bedroeg 3400 kilometer. Secretaris-generaal Klibi van de Arabische Liga zal een bezoek bren gen aan Irak en Kuwayt om ge sprekken te voeren met regerings leiders. De bemiddelingsactie van Klibi volgt op de toegenomen span ning tussen de twee landen. Deze week laaide plotseling een uit de jaren vijftig daterend grens conflict tussen Irak en Kuwayt op. Tijdens een buitengewone vergade ring van de Arabische Liga beschul digde Irak Kuwayt ervan sinds 1980 olie te hebben opgepompt uit een olieveld in Rumaila in het zuiden reden drie Fransen in Van Irak. Irak heeft gisteren zijn het Rode reeks beschuldigingen en dreige- (foto epa) menten aan het adres van Kuwayt MOSKOU (GPD) - EG-topfunctio- narissen Jacques Delors en Frans Andriessen waarschuwden gisteren in Moskou tegen afscheidingen in de Sovjetunie. "De Sovjetunie moet 'Vele miljoenen voor collecties in musea nodig' DEN HAAG (GPD) - Volgens een brief van minister d'Ancona (welzijn, volksgezondheid en cultuur) aan de Kamer zijn er de komende jaren 'zeker ettelijke honderden miljoenen guldens' nodig voor conservering en res tauratie van collecties van mu sea en niet-rijksinstellingen De minister laat weten dit na jaar met een 'Deltaplan' te ko men om de schade aan het cultu rele erfgoed aan te pakken. De bewindsvrouwe spreekt over een zorgwekkende achterstand bij de conservering en de restau ratie van allerlei collecties. Om de achterstand goed te maken is er dit jaar 5 miljoen gulden subsidie van WVC be schikbaar. Dat bedrag loopt op tot 22 miljoen in 1991 en 32,4 miljoen in 1992. Voor latere ja ren moeten nog beslissingen worden genomen. Volgens de minister is uit een eerste rond gang gebleken dat de achter stand bij rijksmusea voor be houd en restauratie van collec ties 140 miljoen gulden be draagt. Eenzelfde bedrag moet wor den gereserveerd voor collecties bij niet-rijksinstellingen. Daar naast is er een enorme achter stand bij de 'passieve conserve ring'. "Van veel depots is be kend dat zij niet aan de eisen van een verantwoord collectie beheer voldoen", aldus de mi nister. een economische eenheid blijven, met één nationale munt. De EG zal niet overgaan tot erkenning van soevereiniteit van republieken die zich onafhankelijk verklaren", al dus Delors, voorzitter van de Eu ropese Commissie. Verschillende republieken, onder meer de Balti- sche, de Oekraïne en Georgië, heb ben al plannen voor een eigen munt. In Litouwen bestaat die op papier al, maar de roebel blijft ook daar het gangbare betaalmiddel. De beide EG-functionarissen zeiden na hun gesprekken met Sovjet-president Gorbatsjov en premier Ryzjkov te willen afwachten wat het nieuwe Unie-verdrag, dat de regering nog naar het parlement moet sturen, in de praktijk voor gevolgen zal heb ben. Gorbatsjov wil de vijftien repu blieken weliswaar grotere zelfstan digheid toekennen, maar binnen de economische en politieke kaders van de Sovjet-federatie. Delors' op merkingen worden hier in Moskou gezien als ondersteuning van de po sitie van Gorbatsjov. Delors en Andriessen sloten gis teren een driedaags officieel bezoek af dat tot doel had Europese hulp verlening aan de Sovjetunie voor te bereiden. Concrete plannen zijn er nog niet, omdat de Europese Com missie eerst een onderzoek wil afronden naar de situatie van de Sovjet-economie. Bondskanselier Kohl heeft bij de westerse industrielanden hulp ter waarde van bijna 30 miljard gulden bepleit. West-Duitsland zegde zelf al ruim 5 miljard aan kredieten toe als onderdeel van toekomstige EG- hulp. Delors en Andriessen noemden gisteren geen getallen. "De belang rijkste reden voor mijn aanwezig heid hier is het openen van de dia loog met de Sovjet-leiding", aldus Delors. Delors zei verder ervan overtuigd te zijn dat het Kremlin de economi- 'sche hervormingen nu snel en radi caal gaat aanpakken. "Gorbatsjov weet precies waarover hij spreekt, als hij het begrip markteconomie gebruikt", aldus de EC-voorzitter. De president van de Russische Federatie Boris Jeltsin, de grootste van de vijftien republieken van de Sovjetunie, wil de economie van zijn republiek op grote schaal priva tiseren en tevens de prijzen vrijla ten. Dat heeft het onafhankelijke persbureau Interfax gisteren be kendgemaakt. en de Verenigde Arabische Emira ten hervat. Het parlement van Kuwayt heeft fel gereageerd op de Iraakse be schuldigingen en er op gewezen dat het emiraat acht jaar lang zijn eigen veiligheid in de waagschaal heeft gesteld door Irak te steunen in de oorlog tegen Iran. Verschillende Arabische landen hebben de vrees geuit dat de Vere nigde Staten zich in het geschil zul len mengen. In Washington acht men een militair conflict tussen Irak en de kleinere Golfstaten op korte termijn onwaarschijnlijk. Maar Israëls luchtmachtcomman dant, generaal Avihu Bin Nun, zei gisteren dat Irak 'morgen' Kuwayt kan aanvallen als het zelfvertrou wen van de Irakezen blijft groeien. De crisis in het Golfgebied heeft bezorgdheid gewekt in Egypte, dat hard werkt aan Arabische eenheid in verband met de in november in Cairo te houden Arabische topcon ferentie. Het heeft Irak en Kuwayt opgeroepen hun geschil op vreedza me wijze op te lossen, maar het is de vraag of het zal kunnen optreden als bemiddelaar omdat de pro-Ameri kaanse politiek van de Egyptenaren irritatie heeft gewekt in Baghdad. Volgens de Stichting Natuur en Milieu is de dioxine-uitstoot door VUILVERBRANDERS al jaren bekend. De overheid reageert dan ook traag met de sluiting van de ovens in Alkmaar, Zaanstad, Leeuwarden en Leiden aldus de stichting die niet verbaasd is over de maatregelen die nu worden getroffen. Slechts drie van de twaalf installaties in Nederland voldoen aan de normen. "En er is sprake van een domino-effect". De religieuze gemeenschap van de SHAKERS wordt met opheffing bedreigd. Er is te weinig aanwas. Een verhaal over een opmerkelijke groepering. MARCEL VAN DAM: "De politiek gedoogt dat het publieke bestel stiekem wordt afgebroken". DENKWIJZER: Vakantie als straf. De spectaculaire comeback van filmacteur RICHARD GERE. LONDEN (GPD) De Britse mijn werkersleider Arthur Scargill heeft gisteren een schriftelijk bevel ge presenteerd gekregen dat hem de toegang tot bankrekeningen in Sheffield, Dublin en Wenen ont zegt. Op die bankrekeningen zou den zich 'Scargills verdwenen mil joenen' bevinden. Eerder had het bestuur van de Britse mijnwerkersbond (de NUM) ZEG MAAR C s TEGEN TT" KAMSTEEG OCCASION DEN HAAG (ANP) - De Europese Commissie wil 250 miljoen gulden inhouden van de ruim zeven mil jard gulden die Nederland in 1988 heeft voorgeschoten in afwachting van exportsubsidies van de Europe se Gemeenschap. De commissie vindt dat de douanecontrole aan de Nederlandse grenzen niet deugt. Die zijn gesignaleerd door een werkgroep die de douanepraktijk doorlicht. Volgens de Europese Commissie heeft Nederland om die reden geen recht op het volledige bedrag aan exportvergoedingen op uitvoer van agrarische produkten naar landen buiten de Europese Ge meenschap. Met deze exportrestitu ties betaatt de EG het prijsverschil wanneer een EG-land landbouw- produkten buiten de Gemeenschap verkoopt voor een prijs lager dan de EG-prijs. Nederland heeft inmiddels een verweerschrift tegen het controle rapport ingediend. In de loop van september zal de Europese Com missie een definitief besluit nemen over de korting. Andere EG-lidsta- ten worden overigens op grond van Zomers kustgebied tot 27 graden in Brabant c Limburg. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Zonnig en'middagtem- peratuur ongeveer 25 graden. Na het weekeinde kans op meer bewolking en iets lagere temperaturen. 32 PAGINA'S de rapportage bij de Europese Com missie nog zwaarder aangeslagen met kortingen. Nederland verzet zich eveneens tegen een voorstel van de Europese Commissie om er met ingang van 1 oktober van dit jaar mee te begin nen van alle export naar landen bui ten de EG 3 procent te controleren. Dat percentage moet oplopen tot 5 in 1992. Nederland daarentegen voelt er meer voor om gericht te controleren waarbij het ene pro- dukt meer en het andere minder aandacht krijgt. HEES&HES ADVOCATEN Plantsoen 41, Leiden. Tel. 071-122541. besloten bondspresident Scargill en secretaris-generaal Peter Heath- field gerechtelijk te vervolgen. Het zal, volgens onafhankelijk juridisch advies, de enige manier zijn beslag te leggen op de geschatte vijf mil joen gulden die de rekeningen be vatten. Het bedrag is afkomstig uit Oost-Europa en zou bestemd zijn geweest voor de Britse mijnwerkers tijdens hun staking van een jaar. Dat is tenminste de indruk van het NUM-bestuur. Mijnwerkerspresi dent Scargill zegt dat het bestemd was voor 'internationale acitivitei- ten'. Het mysterie van de verdwenen miljoenen houdt de Britse pers, jus titie en mijnwerkers al enkele maanden bezig. Een gerechtelijk onderzoek naar de financiële staat van de mijnwerkersbond ont krachtte de geruchten dat de mijn werkersleider de financiële hulp uit Moskou zou hebben gebruikt om er de hypotheek van zijn huis mee af te betalen. Advocaat Gavin Lightman vond wel aanwijzingen van finan cieel wanbeheer en manipulatie. Lightman raadde het vakbondsbe- stuur aan z'n president voor de rechtbank te dagen, waartoe eerder deze week unaniem werd besloten. Problemen Atlas CAPE CANAVERAL (AP) - De eerste commerciële lancering van een Atlas-raket met aan boord een satelliet die het magnetisch veld van de aarde zal verlichten, is giste ren bij de tweede poging mislukt omdat een compressor die de moto ren voor de lancering koel moet houden niet functioneerde, zo heeft een woordvoerder van de NASA be kendgemaakt. Het is onzeker of er vandaag een derde lanceerpoging zal worden ondernomen. Vonnis North in beroep vernietigd WASHINGTON (GPD) - Kolonel Oliver North, de hoofdrolspeler in de Iran-Contra affaire krijgt een nieuw proces nu het hof van beroep zijn veroordeling gedeeltelijk onge daan heeft gemaakt. North was veroordeeld omdat hij met geheime documenten van de Nationale Veiligheidsraad had ge knoeid. Sommige waren veranderd, andere vernietigd. North heeft dat bekend tijdens zijn roemruchte op treden voor de Iran-Contra commis sie van het congres in de zomer van 1987. Maar voor zijn getuigenis voor de Iran-Contra commissie had Nor th immuniteit bedongen. Daarom mocht die bekentenis van North niet als bewijs worden gebruikt in zijn proces. Het hof van beroep is er niet zeker van dat de getuigenis van North toch een rol heeft gespeeld by zijn veroordeling. De rechter in het pro ces North heeft volgens het hof bij zijn instructies aan de jury onvol doende op gewezen dat informatie van de Iran-contra hoorzittingen buiten beschouwing moest blijven. Ook wil het hof weten of getuigen verklaringen tegen North niet door de hoorzittingen waren bei'nvloed. Een lagere rechter moet nu eerst een hoorzitting houden om vast te stellen of en in hoeverre de Iran- contra hoorzittingen een rol hebben gespeeld bij zijn proces en een fac tor zijn geweest bij zijn veroorde ling. WERKTUIGBOUW ONTWIKKELING I Flevoweg 21 V 2318 BZ Leiden I Telefoon 071-219667 Machinebouw Draaien - Frezen Kotteren - RVS en alu. lassen ALGEMEEN KLASSEMENT achterstand op de gele trui na de 19e etappe ■Chiappucci (Ita) 84.45.46 LeMond (VS) 0.05 |Breukink (Ned) 3.31 ado (Spa) 3.42 iLejarreta (Spa) 5.29 ■Bugno (Ital) 7.29 ■Chozas (Spa) 7.49 ICriquielion (Bet) 8.40 ■Hampsten(VS) 9.34 J Patra (Col) 11.30 JL5 LeMond bijna zeker op weg naar gele trui Claudio Chiappucci draagt vanmiddag in de Tour de Fran ce voor het laatst de gele trui. Daarvan is bijna iedereen wel overtuigd met de vandaag te verrijden individuele tijdrit rond het meer van Vassivière voor de boeg. De renners moe ten 45,5 kilometer afleggen over heuvelachtig terrein en rond kwart over vijf zal Greg LeMond zeer waarschijnlijk in het geel worden gehesen. Morgen is dan de in ere her stelde massale intocht der gla diatoren in Parijs, als afslui ting van de laatste etappe over 182,5 kilometer die begint in Bretigny sur Orge. De kaarten lijken in de Franse hoofdstad al geschud en slechts wonde ren kunnen de gele-truidrager van zijn overwinning afhou den. óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27.50 U Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15* Wij nemen een jaarabonnement f 28550 Voor het abonnement Ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis1 (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode- Woonplaats. -Tel. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar 1 Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1