Proefproces OM wegens zelfmoord 5Ongelovige grijns valt soms niet te onderdrukken 'Op een gegeven moment ga je aan jezelf twijfelen Nijmeegse Vierdaagse zit er weer op Seks met patiënten is geen uitzondering VRIJDAG 20 JULI 1990 BINNENLAND PAGINA 3 Vrouw tot wanhoopsdaad gebracht AMSTERDAM (ANP) - Bij de rechtbank in Amsterdam is een voor Nederland uniek proces wegens het aanzetten tot zelfmoord aanhangig gemaakt. Het openbaar ministerie heeft een 31-jarige man uit de hoofdstad gedagvaard omdat hij zijn vrouw dermate geestelijk en lichamelijk mishan deld had, dat zij nog maar een uitweg zag: de dood via het drinken van azijnzuur. Volgens officier van justitie mr. van dus de tenlastelegging, de vrouw ja- Zwieteren is een dergelijk proces renlang zo gekleineerd, vernederd, nog nooit in Nederland gevoerd. De geslagen, gestompt en geschopt zelfmoord pleegde de vrouw op 16 hebben, dat zij hierdoor tot zelf- april 1988. Zij dronk toen azijnzuur moord werd aangezet, waardoor de maag geperforeerd Het Wetboek van Strafrecht zet werd en zij een buikvliesontsteking op dit delict een gevangenisstraf opliep. Twee dagen daarna overleed van maximaal drie jaar. Omdat de zij. zaak een precedent is en er geen ac- Via de familie van het slachtoffer tuele jurisprudentie hierover voor- werd justitie op de hoogte gesteld handen is, zorgde het openbaar mi- van de omstandigheden waaronder nisterie ervoor dat het gerechtshof de vrouw tot haar daad gekomen in Amsterdam zich hierover eerst zou zijn. Het OM besloot daarop de kon uitlaten, echtgenoot te vervolgen. Hij zou, al- AMSTERDAM (ANP) - "Ze hadden niets tegen me, zo bleek al snel. Op gegeven moment ging het verhoor alleen nog over het feit dat ik vege tariër was". De Amsterdamse filmer is sinds woensdagmiddag weer vrij man, na negen dagen in een politie cel te hebben doorgebracht op ver denking op 30 juni de bom voor het Aurora-kantorengebouw in Am sterdam te hebben geplaatst. Tijdens de zogenaamde Oslo-con frontatie met getuigen, die plaats vond op woensdag, bleken drie ge tuigen de man niet te herkennen en wees een vierde een verkeerde man aan. De rechter-commissaris be sloot hem daarop vrij te laten we gens gebrek aan bewijs voor zijn be trokkenheid. Officieel blijft hij ech ter verdachte. In een interview met Radio Noord-Holland zei de verdachte gis teren zich "rot geschrokken te zijn" van zijn arrestatie. "Ik had inmid dels ontdekt dat mijn post werd achtergehouden. Ik belde erover met de PTT in Den Haag, maar daar zeiden ze dat er niets aan de hand was. 'Foutje, meneer. Ga maar naar het postkantoor om het even te re gelen', zeiden ze". De Amsterdammer besloot na een bezoek aan het postkantoor dat het wijzer was om zijn advocaat in te schakelen. Hij werd echter gear resteerd voordat hij daarvoor de kans kreeg. "Op de stoep van het postkantoor werd ik aangehouden door twee "Amsterdammertjes", Verdachte Aurora-bom: kreeg een "gun" tegen mijn hoofd, benen uit elkaar geschopt, gefouil leerd, zak over mijn hoofd en hand boeien om. Ze gooiden me in een auto". "Ik had nog geen idee waarom het ging. Ik dacht eerst dat het met de Wolters Noordhoff-krakers te ma ken had. Daar was ik een paar we ken intensief mee bezig geweest. Ik dacht dat ze via mij de identiteit van de krakers wilden achterhalen". Pas op het hoofdbureau werd hem verteld dat hij ervan werd ver dacht de dader te zijn van de bom aanslag op het Auroragebouw. "Ik moest een beetje lachen. Wat een eer! Daar werden ze een beetje kwaad om". Volgens de man begonnen de ver horen - in totaal waren er vier - vriendelijk. "Ze zeiden dat ze wis ten dat ik de bom niet had gelegd, maar wel ontstoken. Ik zou een beetje stom zijn geweest. Er in ge luisd door mijn "vriendjes". Als je conciërge van het Auroragebouw niets zegt krijg je vijftien jaar. Als je hem zou hebben aangewezen, zegt wie je vriendjes zijn zorgen wij De dag na zijn arrestatie werd hij ouders, vegetariër, alles werd er bij gehaald. 'Je zit wel zielig te snik ken', zeiden ze, 'maar wij gaan straks lekker barbecuen en jij moet hier blijven zitten. Nog jaren'. Heel kinderachtig". "Ze vroegen ook naar mijn verre reizen. Van die open vragerv Ik heb geen contacten in Baskenland, nee. Met niemand. Ik ben er wel eens doorheen gereden op weg naar Por tugal. En zes jaar geleden ben ik met een vriend naar Madrid 'ge weest om Guernica van Pablo Pi casso te bekijken en hebben we het dorpje zelf bezocht. Dat is alles wat ik in Baskenland heb gedaan. De politie heeft er niet dat dat vijf jaar wordt en met goed aan de getuige getoond. "Ik dacht vraagd. De woorden ETA en Spanje gedrag ben je over drie jaar vrij". eerst: nou ga je naar huis. Al i Volgens de Amsterdammer is de seconden werd er op de spiegel ge- ETA tijdens de verhoren nimmer klopt. Hij zou me voor honderd pro- aan de orde geweest. "Op een gege- cent zeker hebben herkend. Na ven moment ging het alleen nog tuurlijk schrik je dan. Het kon ge- over het feit dat ik vegetariër was. woon niet". "Er liep toch een hondje langs op Hij zegt zelf de bewuste avond het moment van de ontploffing? thuis te zijn geweest. "Televisie kij- Vond je dat niet erg... ken en een beetje rommelen". De eerste twee dagen van zijn gevan genschap zegt hij "erg bang" te zijn geweest. "Op een gegeven moment ga je aan jezelf twijfelen. Misschien heb ik het gedaan, maar weet ik het niet meer? Een soort Hitchcock-ef- De man zegt het sterke den te hebben gekregen dat de poli tie bezig is om alles wat met de kraakbeweging te maken heeft in kaart te brengen. Volgens hem heb ben de getuigen foto's van "krakers fect". met kale koppen" - hijzelf is even- Na de confrontatie met de getuige eens kaal en heeft "zich bezighou- werden de verhoren "zwaarder, den" met het destijds gekraakte Pesten. Praten over het verleden. Wolters-Noordhoff-complex presenteerd gekregen, waarop de 'Je v is het r zijn niet gevallen". Tijdens de Oslo-confrontatie moesten de "verdachten" zich hul len in, aldus de Amsterdammer "waterschadekleding" van een groot modehuis. "De getuigen had den kennelijk iemand in een wit jack gezien. De sfeer was wel grap pig. Je staat gewoon modepop te spelen". De getuigen herkenden hem niet en reeds een paar uur later was hij op vrije voeten. Wat hij op zichzelf vindt van de bomaanslagen? Het antwoord komt aarzelend. "Ik ben tegen geweld. Al leen kan het in heel veel gevallen moeten, ontkom je er niet aan. Daar kunnen bommen bij horen. Ook al zou ik zoiets zelf niet doen. Maar ter reur? Met onschuldige slachtoffers? Nee". Jongens en meisjes apart in de Idas HAARLEM (GPD) - Het Coorn- hert Lyceum in Haarlem krijgt het komende schooljaar aparte klassen voor jongens en meisjes tijdens de lessen in natuurkun de, wiskunde, scheikunde en andere exacte vakken. De ge dachte is dat meisjes dan gemo tiveerder met deze vakken aan de slag gaan, zonder dat ze daar bij 'storende' opmerkingen van jongens krijgen. Gehoopt wordt dat meisjes dan sneller beslui ten om in die richting verder te studeren. Het ministerie van Onderwijs heeft toestemming voor dit ex periment in Haarlem gegeven. Het wordt vooral als belangrijk ervaren, omdat de landelijke wervingscampagne Kies Exact mislukt is. Er zijn niet meer meisjes gaan studeren in de exacte vakken. Op het experiment van het Coomhert Lyceum is overigens ook al veel kritiek in de onder wijswereld ontstaan. Het wordt gezien als de eerste stap naar het opnieuw invoeren van aparte scholen voor jongens en meis jes. Dè critici stellen dat het ver leden heeft aangetoond dat het niet goed is om de geslachten op die leeftijd te scheiden. Alleen in Den Haag bestaat nog een aparte mavo voor meesjes. Op de Haarlemse school wordt deze kritiek echter van de hand ge wezen. Het zou immers slechts om een scheiding voor een be perkt aantal lesuren gaan. Het openbaar ministerie meldde in 1988 de advocaat van de verdach te dat het OM voornemens was de zaak niet verder te vervolgen. De fa milie van het slachtoffer kon hierop via een speciale procedure bij het gerechtshof vragen of het OM als nog tot wel vervolgen zou kunnen worden "veroordeeld". Het hof toetst in een dergelijke procedure onder meer of er kans op een veroordeling bestaat. Na de be vestigende beschikking van het hof die een veroordeling niet onaanne melijk achtte, werd de man gedag vaard. Behandeld werd de zaak gisteren nog .niet. De rechtbank verwees de zaak terug naar de rechter-commis saris die eerst nadere onderzoeken moet laten uitvoeren. Zo zal er een cultureel antropoloog gehoord moeten worden, volgens de recht bank om duidelijkheid te krijgen over de vraag of azijnzuur drinken in Suriname (het geboorteland van verdachte en slachtoffer) een ge bruikelijk middel voor zelfmoord is. Ook zal een psychiatrisch rap port van de verdachte moeten wor den opgesteld. Wel verwacht de rechtbank dit jaar de zaak nog te kunnen afhandelen. DEN HAAG (ANP) - Veel mannelij ke psychotherapeuten gaan seksue le contacten aan met vrouwelijke patiënten. Dat blijkt uit een onder zoek dat het ministerie van sociale zaken heeft laten verrichten. De be roepsgroep zou duidelijke ethische gedragsregels en sancties moeten opstellen om dit tegen te gaan, staat er in het gisteren verschenen rap port. Door seks met raakt een patiënte meestal de kook dan ze al was. Het onderzoek is uitgevoerd door mee, waarbij seksuele gevoelens aan beide kanten op de loer kunnen liggen. Volgens de onderzoeksters is het niet genoeg om de leerling therapeuten bij te brengen dat seks met een patiënte "niet mag". Zij moeten de schadelijke gevolgen daarvan leren zien. Aan cliënten moet van tevoren therapeut duidelijk worden gemaakt wat niet en wel bij de behandeling hoort. De onderzoeksters vinden verder dat vertrouwenspersoon x i vijftien reuzepaddestoelen die ZEEWOLDE - Surveillant Leo Smits van Staatsbosbeheer bij een van over een ruig'stuk wiland bij Zeewolde staan verspreid. Gisteren toerden de unieke paddestoelen gevonden. Het grootste exemplaar heeft een diameter van ruim negentig centimeter. (foto and Geweld. De onderzoeksters hielden Staatssecretaris Ter Veld (sociale een schriftelijke enquête onder zaken) heeft het rapport aan de ka- 1.551 psychotherapeuten. Van hen mer gpzonden. reageerden er 823, dat is 53 procent. Zes procent van de ondervraagden gaf toe zelf ooit seksueel contact te hebben gehad met een patiënte. Uit een eerder onderzoek kwa men overigens andere cijfers naar voren. Een kwart van de reagerende therapeuten zei toen clïenten onder behandeling te hebben die seks hadden gehad met hun vorige the rapeut. In dit nieuwe onderzoek erken den de meeste ondervraagden ooit seksuele gevoelens tegenover een of meer cliënten te hebben gehad. Toch vinden de meesten erotisch geladen lichamelijk contact met cliënten niet aanvaardbaar. Suriname wil geld van Pronk PARAMARIBO (GPD) Suriname hoopt dat met het bezoek van minis ter Pronk (ontwikkelingssamen werking) aan de voormalige kolonie de Nederlandse geldkraan nu weer wordt opengedraaid. Het Neder landse beleid dat financiële hulp af hankelijk stelde van sanering van de economie kan in Paramaribo geen goedkeuring vinden. "De In het onderzoeksrapport wordt strenge Nederlandse houding wekt Straling Op korte termijn start een onder zoek naar de hoeveelheid kosmi sche straling waaraan Nederlandse verkeersvliegers bloots'taan op transatlantische routes. Directe aanleiding zijn de zorgelijke gelui den uit de VS over het voortijdig overlijden van verkeersvliegers door kanker; volgens de recentste gegevens gaat het om zo'n duizend doden per miljoen piloten. Deeltijdkaart De Nederlandse Spoorwegen intro duceren met ingang van 1 april vol gend jaar een meerretourkaart. Met deze kaart zouden ook deeltijdwer kers, die vier dagen of minder per week reizen, gebruik kunnen ma ken van het verhoogde reiskosten forfait. Alleen zal de belastingdienst de kaart dan als bewijs moeten aan vaarden. Dode pitbull In Lelystad is door medewerkers van de gemeente opnieuw een dode pitbullterriër gevonden. Het slacht offer van een nog onbekende dader dreef met ingeslagen schedel in het water langs de Oostranddreef. Sinds april van dit jaar zijn nu al vijf dode pitbulls gevonden in verschil lende wateren in en rond Lelystad. Vervuiling Het aantal verontreinigde lokaties op defensieterreinen is ongeveer 1000. Op dit moment zijn bij Defen sie 570 plaatsen bekend waar de bo dem is vervuild. Op basis van een onderzoek naar defensieactiviteiten in het verleden zullen daar waar schijnlijk nog dik 400 plaatsen van bodemverontreiniging bijkomen. Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst (defensie) heeft dit de Ka mer gisteren in een brief meege deeld. Coloradokever De Dienst Landbouwvoorlichting van het Landbouwcentrum in Goes heeft gistermiddag alarm geslagen nadat in de buurt van Hiilst honder den coloradokevers waren gesigna leerd. Het ongedierte kan niet al- 1 n binnen een mum van tijd een ;;.«dappelveld kaalvreten, maar be zorgt ook de plaatselijke bewoners veel overlast. Van onze correspondent Rob Hirdes NIJMEGEN - Het zit er weer op. De 74-ste aflevering van de Nij meegse Vierdaagse beleefde van middag zijn apotheose. Trots zwaai end met de aangereikte bloemen, soms ondersteund door mede-wan delaars, oogstten de duizenden Vierdaagse-lopers de welverdiende lof waarvoor zij vier dagen lang op pad waren geweest. In één klap wa ren op het moment van de intocht alle doorstane ontberingen verge ten. Een glorieuze intocht was overi gens niet voor alle 30.492 dinsdag aan de start verschenen deelnemers weggelegd. Op de naar geurig gras sief gecontroleerd op het gewicht dam. de door de militairen meegetor- ruikende wegen door het Betuwse driks wijdt dat voornamelijk aan land werd het tijdens de eerste het feit, dat de lopers te weinig marsdag al meteen 482 wandelaars vocht tot zich nemen, te machtig. De dijken van het Rijk van Nijmegen eisten vervolgens 939 slachtoffers en gisteren vielen tij dens de gevreesde Zevenheuvelen- weg nog eens 702 deelnemers uit, zodat uiteindelijk vanmorgen ruim 28.000 deelnemers aan de start ver schenen. Opnieuw beleefden de Vierdaag se-lopers een koude start, maar in de loop van de ochtend liep de tem peratuur weer flink op. Door het uit gesproken zomerse weer is de afge- pen dagen lopen dagen een aantal deelnemers vlak voor en kort na de finish flauw gevallen. Vierdaagse-arts R. Hen- omdat ze alle 36 de eerste twee da gen bij herhaling de reglementen met voeten traden. Ze hielden de Vierdaagse verder dan ook voor ge zien en koersten vanochtend met gehuurde bus richting Amster- aangedrongen op een betere bereiding van de therapeuten. De deTtebilitêTt therapeuten zelf zeggen ook dat het aan voorbereiding ontbreekt. Hun beroep brengt nu eenmaal intensief contact met hun cliënten met zich GEDOOD - Door een ongeval op Gisteren zouden zij aanvankelijk het station van Ermelo zijn gister- ste bepakking. Zonder bepakking nog deels per bus het parcours af- middag twee jongeren uit die plaats lopen ze vijftig kilometer en met uit- leggen, maar dat plan werd uitein- gedood. Suzanne Paulien ter Hove rusting, die bij elkaar tien kilo moet delijk toch weer ingetrokken. Tot (16) was op slag dood; de 15-jarige niet geringe verbazing van de orga- Michiel Klein overleed later in het nisatoren meldde zich tijdens de ziekenhuis in Harderwijk aan zijn derde dag het merendeel van hen wegen, is dat veertig kilometer. Al leen gisteren al werden tweehon derd controles uitgevoerd. De Zuidkoreanen, die de afgelo- bij de start. Maar na 300 meter te slachtoffers staken een beveiligd de nodige proble- hebben gelopen, keerde bijna ieder- overpad op het station over op het moment dat er een trein aankwam. Volgens de politie wilden zij de trein nog halen. toch al gediskwalificeerd, hoord. verlammend op de democratie Suriname", aldus vice-president Henck Arron. De Surinaamse regering wil vol ledige Nederlandse steun, zoals dat is bepaald in het ontwikkelingsver drag van 1975, dat Pronk zelf heeft afgesloten met het onafhankelijk Suriname. 3,2 miljard gulden werd toen uitgetrokken, waarvan de helft nog op het Surinaamse spaarbank boekje staat. Dat zou tot een regel matige geldstroom van 200 miljoen gulden per jaar kunnen leiden, vol doende om de Surinaamse regering in het zadel te houden. Paramaribo zegt al tevreden te zijn met een be drag ineens, zoals de royale 500 mil joen waarmee de eerste regering na de militaire coup in 1980 aan de slag kon. Vakantietij d betekent topdrukte voor afdeling rechtshulp ANWB DEN HAAG - Veel valt er niet te la chen op de afdeling Rechtshulp Buitenland van de ANWB in Den Haag. Maar soms toch, hoe wrang de situatie ook is, kunnen de mede werkers van de hulpdienst een on gelovige glimlach niet onderdruk ken. Geen leedvermaak, maar meer verbazing over hoe het toeval nood lottig kan toeslaan. Chef Erik Ha- man schaamt zich er een beetje' Toch vertelt hij: "Een man liep er gens in het buitenland langs de vluchtstrook, omdat hij autopech had. Niks bijzonders, tot hij met een noodgang een enorme truck op zich zag afkomen. Geen nood, dacht hij, ik spring gewoon even naar de an dere zijde van de vangrail. Vervol gens viel de man vijf meter naar be neden omdat hij op een viaduct liep". De man in kwestie brak beide be nen. De afdeling Rechtshulp Bui tenland van de ANWB is nog bezig uit te zoeken of er verzekeringstech nisch iets valt te halen. Want wie heeft schuld aan dit bizarre onge luk? De man sprong zelf, maar kon er niks aan doen dat hij zich be dreigd voelde. "Het is nu wachten op de verklaring van de chauffeur van de truck. Verklaart die dat hij even zat te suffen, dan ziet de zaak er voor het slachtoffer ineens een stuk zonniger uit". Het is vakantie, dus heeft de bui tenlandse divisie van de afdeling rechtshulp van de ANWB het ra zend druk. "Van alle zaken die we per jaar behandelen komt veertig procent binnen in augustus en sep tember. Als je juli en oktober mee rekent zitten we al op zestig procent van het totaal", aldus Haman. Veer tien juristen en juridisch mede werksters van de ANWB bewaken voortdurend de telefoon. Twee ju risten zijn gestationneerd bij het ANWB-steunpunt in Barcelona, omdat daar door de grote toeristen concentratie veel problemen zijn te behandelen. Deze medewerkers hebben samen de beschikking over een uitgebreid netwerk van juristen en advocaten in tientallen landen. Indrukwekkend Samen hebben die medewerkers een indrukwekkende klus te kla ren. Jaarlijks krijgt de afdeling van Haman zo'n 2200 zaken te behande len. Verder krijgt de organisatie per jaar nog zo'n 3000 telefoongesprek ken te verwerken uit het buiten land. Na afloop van een ongelukkig afgelopen vakantiereis brengen jaarlijks nog eens 150 tot 200 betrok kenen een bezoek om zich nader te informeren over juridische bijstand na afloop. Alle ANWB-leden hebben zonder meer recht op gratis rechtshulp in het buitenland, een Internationale Reis- en Kredietbrief (IRK) is alleen nodig als je met de auto op pad gaat. Aan een bekeuring wegens te hard rijden, of vanwege foutparkeren in het buitenland kan de afdeling Rechtshulp vaak niets meer veran deren. "Die moet je gewoon beta len", zegt Haman. Maar toch heeft zijn organisatie belangrijke tips in huis voor automobilisten die in het buitenland worden aangehouden. Veruit de meeste 'zaken' van de afdeling rechtshulp, tachtig pro cent, hebben te maken met afhan deling van schade na auto-ongeluk- ken, met of zonder persoonlijk let sel. "Het gaat dan om het verreke nen van inkomstenderving bij per soonlijk letsel en bijvoorbeeld het vorderen van smartegeld. Per jaar pWctf» nnnH peuteren we voor onze clienten drie b I1UUU miljoen los". Het verlenen van rechtshulp in het buitenland is in veel gevallen terug Ieder land, ieder rechtsstelsel te vinden aan de'staart'van de tota heeft voor het bepalen van het Ie hulpverlening van de ANWB. Ie- smartegeld zijn eigen normen richtlijnen. Vaak moeten maanden na het ongeval w nöar het land waar ze in het zieken huis zijn beland. Want de rechter dat land eist bijvoorbeeld dat een keuring wordt verricht. We gaan dereen kent de Alarmcentrale die de eerste nood tracht te lenigen. In terug de weken, maanden en soms zelfs jaren daarna is de afdeling Rechts hulp nog druk doende aanvaardba re regelingen te treffen. Niet altijd kan de afdeling dan met die mensen mee en zetten Rechtshulp effectief optreden. "We ze thuis voor de deur weer af. Wat krijgen hem elk jaar: de aanrijding wij doen is meer dan alleen geld Qp het Ierse landweggetje, zonder voor ze proberen te verdienen. Bo- getuigen, zonder enig bewijs. Dat vendien kunnen we dit soort zaken wordt heel moeilijk als je dan ach- goed voorbereiden omdat wij pre cies weten op welke moeilijkheden 'dé je kunt stuiten" teraf nog je gelijk wilt halen. Vulden altijd maar een schade formulier in, maar uit angst dat mensen niet weten waar ze hun handtekening onder zetten doen ze dat vaak niet. Soms krijgen we te horen dat de ene partij het formulier van de andere partij niet wilde on dertekenen omdat het in een vreem de taal was gesteld. Pakje eigen for mulier erbij, dan weetje precies wat je ondertekent. De vragen zijn iden tiek. Later heb je in ieder geval een juridisch betrouwbare verklaring omtrent de toedracht van een onge luk". In sommige landen worden ver keersongelukken, zeker als sprake is van persoonlijk letsel, afgehan deld voor de rechter. "Daar sta je dan in de korte broek, van de ene dag op de andere voor een rechter die je taal niet spreekt. In dat soort situaties proberen we hulpzaam te zijn door vocaat te sturen, en in ieder geval een tolk". Haman wenst de gewich tigheid van de rechtszaken niet te overschatten. Dat verkeersongeluk ken voor de rechter komen lijkt voor Nederlanders een angstige er varing, maar is in een ander land de gewoonste zaak van de wereld. Dagelijks krijgt Den Haag be stuurders vanuit den vreemde aan de lijn met bij voorbeeld de vraag waarom een Duitse agent naar hun inkomen vraagt. "In Nederland zou je raar opkijken. Je moet maar net weten dat in de Bondsrepubliek de boete door de rechter wordt vastge steld. Je moet dus een waarborg som betalen, en die wordt soms be paald naar je inkomen. Wie een fors salaris verdient doet er dus verstan dig aan dat soms maar een beetje conservatief op te geven". Wielklem als Nederlanders melden dat ze in Zwitserland samen met Duitsers en Fransen worden aangehouden, ter wijl de Zwitsers gewoon mogen doorkachelen met hun karretje. Geen wonder. De Zwitsers worden op hun kenteken bekeurd, bij bui tenlanders moet je altijd maar af wachten of je je geld krijgt. De poli tie treft daar meer en meer zijn maatregelen tegen, zoals ook de Ne derlandse politie, waar foutparkeer- ders uit het buitenland kennis kun nen maken met de wielklem, zoals Nederlanders dat in Oostenrijk doen. Veel van het optreden van de ANWB bestaat uit 'ritselen en rege len' en het gladstrijken van pro bleempjes. Het uiterlijk vertoon van de ANWB is vaak al genoeg, meent Haman. Toch zal het nooit blijven bij het dreigen met een rechtszaak ten opzichte van bij voorbeeld een grote buitenlandse verzekeringsmaatschappij. "Als je roept dat je gaat procederen, dan moet je het ook doen. Anders zeg gen ze in het buitenland dat die ANWB wel blaft, maar niet bijt". Negentig procent van het aantal hulpgevallen wordt vanuit Den Haag geregeld. Tien procent heeft meer aandacht nodig, en in de helft van die overgebleven zaken wordt geprocedeerd, ook voor de geloof waardigheid van de organisatie. Tot een proces is het niet geko men in het geval van een man die op vakantie in Italië een pizza op zijn hoofd kreeg. Niet omdat het speci fiek Italiaanse gerecht zo zwaar was, maar meer omdat de koek met ingrediënten gloeiend heet uit de oven kwam, verbrandde de Neder landse meneer zijn hoofd. Lachen mag je niet om zo'n ongeluk, maar een ongelovige grijns valt nauwe lijks te onderdrukken.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3