TAD LEIDEN Onderzoek naar roof kunst uit De Lakenhal Wou zie ik de meester echt nooit LEIDSCH DAGBLAD Politieagent moet door fout van computer bekeuring toch betalen IN VOETSPOOR VAN 1)1 NO'S 'Wethouder weet niets' Grote bezwaren tegen overslag vuil Haagweg hiH; fkm i avéq s DONDERDAG 19 JULI 1990 'Jij regelt dit bonnetje van mij toch wel even' LEIDEN - Bekeurd worden door je collega, regelen dat de bon uit de computer wordt gehaald, maar uiteindelijk toch 50 gulden moe ten betalen. Dat overkam Rob S., zoals de politieman in het Leidse korpsblad door een collega - een motoragent - wordt genoemd. Het verhaal speelde zich af op een dinsdagmorgen vroeg. De motoragent stond bij het kruis punt bij de Lammenschansweg om verkeersovertreders te pak ken. Omdat er nogal wat overtre dingen op die plek worden ge maakt, is het 's ochtends daar 'een vruchtbaar uurtje', aldus motor agent Willem, die zich zichtbaar had opgesteld. "Om het spelletje voor de overtreders zo sportief mogelijk te maken". Zes mensen waren aangehou den en hadden een bekeuring ge kregen toen collega Rob S. kwam aanrijden. Ook hij maakte de overtreding - rijden op de ver keerde rijstrook - en werd be keurd. Maar Rob werd niet aange houden. Toen de agent de bekeuring thuis had gekregen, sprak hij mo toragent Willem aan. "Jij regelt dit bonnetje van mij toch wel even, je laat me toch niet betalen zeker?". Willem weigerde toe te geven aan het verzoek om de bon uit het computersysteem te halen om zijn collega in spanning te laten zitten, maar gaf uiteindelijk toch opdracht de bekeuring te schrap pen. Omdat het computersys teem faalde, kreeg Rob S. toch een acceptgiro thuis van 50 gul den. "Het is de bevoegdheid van el ke verbalisant om bekeuringen later te seponeren als iemand met een goede verklaring komt", ver telt hoofdcommissaris Mostert, gevraagd om een reactie op het verhaal in het korpsblad. "Alleen de verbalisant kan de bekeurin gen die hij zelf heeft geschreven uit de computer laten halen. Het computersysteem geeft overi gens aan hoe vaak er door men sen wordt geseponeerd. Is dat in een bepaald geval uitzonderlijk veel, dan zoeken we dat uit". Volgens Mostert is in het speci fieke geval door de motoragent besloten de bon te schrappen om dat Rob S. "bij voortduring aan drong om de bon te verwijderen'. Door een foutje in de computer lukte dat niet, zodat de man uit eindelijk toch een rekening kreeg van 50 gulden. Het moraal van het verhaal in het korpsblad van de Leidse politie is, zo meent Mos tert, 'dat je bonnen beter direct kunt betalen'. Of is de moraal dat agenten hun bekeuringen onderling 'regelen'? 'Waarom is deze zaait niet eerder bekeken' LEIDEN - Gemeente-archi varis Schelhaas stelt een on- derzoek in naar de kunstroof Leidse scholen na fusie verder als Holdant College LEIDEN - Holtlant College is de naam die is gekozen voor de scho lengemeenschap die ontstaat na de fusie van vier scholen voor middel baar beroepsonderwijs uit de Leid se regio. Per 1 augustus fuseren het Rijnlands Instituut voor Onderne mersonderwijs (RIO) in Leider dorp, de Leidse Meao, De Noorder- wiek en Het Groene Hart voor kort middelbaar beroepsonderwijs. Het Holtlant College zal opleidin gen verzorgen op het gebied van ad ministratie, handel, toerise, horeca, dienstverlening, gezondheidszorg en mode en kleding. De centrale di rectie bestaat uit M. Candido (alge meen directeur, W. Bleijie (finan cieel directeur) en W. van der Hoe ven (directeur personele zaken). De vier scholen hebben ongeveer twee jaar gepraat over samenwer king. Er zijn ook oriënterende ge sprekken gevoerd met andere Leid se scholen maar die vielen af. Woordvoerster E. Wijsman van het Holtlant College sluit niet uit dat la ter nog andere scholen fuseren met het nieuwe instituut dat ruim 2200 leerlingen telt. Gevolgen voor het personeel heeft de fusie niet, zegt Wijsman. "Scholen die per 1 augustus van dit jaar fuseren krijgen een bonus van het ministerie". Die bonus bestaat uit een financiële vergoeding. Daar door kunnen arbeidskrachten be houden blijven die hadden moeten verdwijnen als de scholen zelfstan dig waren gebleven. Dat zou een ge volg geweest zijn van het feit dat het leerlingenaantal van middelbare scholen terugloopt in verband met het feit dat het geboortecijfer zo'n twintig jaar geleden fors ging dalen. uit het stedelijk museum De Lakenhal tijdens de Tweede Wereldoorlog. B en W heb ben tot dit onderzoek beslo ten na een artikel in deze krant over de diefstal van schilderijen uit de collecties van Dr. Alphons Jaffé en de weduwe Larsen-Menzel. Beide collecties werden in bewa ring gegeven bij De Lakenhal voor het uitbreken van de oorlog, maar zijn voor een deel verdwenen. Duit sers hebben de waardevolle schil derijen voor een habbekrats ge kocht. Na het verschijnen van het artikel stelde het D66-raadslid Hoekema vragen over de kunstroof waarover nooit duidelijkheid is gegeven door De Lakenhal. Ook de toenmalige di recteur E. Pelinck van het museum zegt zich bijna niets meer te herin neren van de verdwijning van de schilderijen. "Ik weet dat er iemand met egn spraakgebrek naar de collecties is komen kijken. Een Duitser, ja", is het enige dat hij kwijt wil. "Verder herinner ik me er niets van. Of het in beslag is genomen, weet ik niet. Me neer, ik ben nu 83, het is lang gele den en ik heb wel andere dingen aan m'n hoofd. U moet zich maar wenden tot de huidige directie. Mis schien dat zij het nog kan nazoeken in het archief van De Lakenhal". Uit het onderzoek van de archie ven, dat door deze krant werd ver richt, kwam naar voren dat de schil derijen voor luttele bedragen zijn verkocht aan Duitsers. De kopers handelden in opdracht van Hitier en Goering. Een deel van de schil derijen is ook teruggevonden in de collecties van Hitier en Goering. Jaffé en Menzel-Larsen, beiden van joodse komaf, hadden hun collec ties juist in bewaring gegeven bij De Lakenhal in een poging ze niet kwijt te raken aan de Duitsers. Het D66-raadslid Hoekema wilde weten of B en W bereid waren de Rijksdienst voor Beelden Kunst in te schakelen voor een verder onder zoek naar de huidige veblijfplaats van de schilderijen. Bovendien wil de Hoekema weten wie de huidige eigenaren zijn en of de vorige eige naren of hun erfgenamen op een of andere manier genoegdoening kon worden gegeven. B en W zijn wel bereid het overleg met de Rijksdienst te voeren, maar willen toch eerst dat gemeente-ar chivaris een onderzoek instelt. Het archief van De Lakenhal bevindt zich op dit moment in het Gemeen te-archief. Uit het onderzoek moet ook blijken hoe het komt dat de ver dwijning van de schilderijen tijdens de oorlogsjaren nooit eerder naar voren is gekomen. Het college schrijft dat het onderzoek wel enige tijd zal vergen maar dat er eind sep tember al een rapport komt op basis n besluit kan worden ge- verdere actie. Vrouw (78) negeert rode verkeerslicht LEIDEN Nadat ze het rode ver keerslicht had genegeerd, is een 78- jarige fietsster uit Leiderdorp gis termiddag aangereden en gewond geraakt. De vrouw stak omstreeks kwart over drie de Churchilllaan over. Een 31-jarige automobilist uit Leiden kon haar niet meer ontwij ken. Voor hem stond volgens de po litie het licht op groen. De vrouw is opgenomen in het AZL, ze liep schaafwonden op en een gebroken Dief overlopen LEIDEN Een 17-jarige Leidenaar is gisteravond gesnapt toen hij rond sloop in de kantine van de voetbal vereniging Leiden aan de Smaragd laan. De jongeman werd ontdekt door een lid van de vereniging die in de kantine bezig was. Hij is overge dragen aan de politie, die vermoedt dat de dader is binnengekomen met behulp van een sleutel die hij eerder zou hebben gestolen. Kunstschilder A. Rosemeier 102 jaar LEIDEN De Leidse kunstschilder A. Rosemeier vierde gisteren zijn 102e verjaardag. Hij werd namens het gemeentebestuur gefeliciteerd door wethouder Walenkamp in zijn woning aan de Burggravenlaan. Gedurende 85 jaar heeft de Leidenaar gewerkt als kunstschilder. Stedelijk museum De Lakenhal heeft drie werken van hem in bezit. Ter gelegenheid van de 85ste verjaardag van Rosemeier, in 1973, werd een eretentoonstelling gehouden in het museum aan de Oude Singel. De jarige is wat hardhorend maar zijn gezondheid is verder redelijk goed. jJÉjjl w - Hf:,W .v LEIDEN Om meer bezoekers naar de binnenstad te lokken heeft de ge meente gisteren voetstappen van dinosauriërs aangebracht op stoeptegels. Het spoor leidt van de dino-tentoonstélling in het Pesthuis via de rotonde naar het Galgewater en naar de Haarlemmerstraat. Er zijn ongeveer 200 afdrukken aangebracht met groene, niet-giftige verf. Gekozen is voor de afbeelding van de poot van de triceratops, de groot ste en zwaarste dinosauriër. Triceratops betekent 'kop met de drie horens'. De voetstap is op ware grootte, 45 bij 45 centimeter, geschilderd. Verwacht wordt dat de voetstappen eind oktober, als de tentoonstelling is afgelopen, zijn afgesleten. Is dat niet het geval dan worden tegels vervan gen waarop de afbeelding nog is te zien. Met het aanbrengen van de voet sporen is een bedrag gemoeid van 1500 gulden. De expositie Dinosauriërs in Leiden heeft al zo'n 70.000 bezoekers getrok ken. In het museum is een kortingkaart verkrijgbaar die kan worden ge bruikt bij andere attracties en bij horecagelegenheiden in het centrum. Het overgrote deel van de inmiddels 70.000 bezoekers heeft de kaart mee genomen. WV-medewerker Bart in 't Veld heeft nog geen exacte cijfers be schikbaar over het aantal kaarten dat daadwerkelijk is gebruikt. Hij heeft alle deelnemende winkeliers gevraagd te turven hoeveel er binnen komen, maar pas volgende maand wordt een tussenstand opgemaakt. "De eerste geluiden die ik hoor zijn echter uitermate positief'. Inmiddels wordt een eerste herdruk gemaakt van de kortingskaarten. In 't Veld: "We waren uitgegaan van 100.000 bezoekers, maar dat was dus te weinig". De tekst op de nieuwe kaarten is deels vertaald in het Engels, zo dat ook de buitenlandse toeristen begrijpen wat ze ermee kunnen doen. (foto LEIDEN - Buurtbewoners hebben grote bezwaren tegen de afvoer van het huisvuil uit de Leidse regio naar Wijster via het Van Gend Loos terrein aan de Haagweg. Gisteren bleek tijdens een roerige informa tie-avond dat de buurt vreest voor overlast van vrachtwagens die da gelijks grote hoeveelheden afval overladen op een trein. Wethouder De la Mar van milieu poogde duidelijk te maken dat de afvoer van het huisvuil voor de om wonenden niet tot onaanvaardbare overlast zal leiden. Via een video film werd getoond hoe het contai nersysteem werkt. In Leiden bete kent het dat het huisvuil van de Ga- briël Metzustraat, waar nu de vuil verbranding staat, naar de Haagweg wordt vervoerd met vrachtwagens. Het vuil zit dan in hydraulisch ge sloten containers die niet stinken. Deze contaniers worden op een trein geladen. De la Mar verzekerde de in groten getale opgekomen bewoners dat er niet 's nachts wordt gewerkt op het goederenstation. De trein arriveert 's middags om half twee. Dan ver voeren vier vrachtwagens dertig vuilcontainers van de verbran dingsoven naar de Haagweg, waar na de trein om half acht kan vertrek ken. Het vuil wordt dan in Wijster tussen drie uur 's nachts en negen uur 's morgens gelost, zodat de trein weer op tijd terug kan zijn in Lei den. Omdat Van Gend Loos in het najaar of begin 1991 vertrekt naar Alphen aan den Rijn - op de Haag weg wordt teveel overlast veroor zaakt - verwacht de gemeente Lei den niet dat de hinder voor de buurt toeneemt. Maar die mededeling werd volstrekt niet geaccepteerd. "U overvalt de buurt", zo vond een bewoner. Er is namelijk geen in spraak, het besluit staat al vast. Er is namelijk op korte termijn geen en kele andere manier om het vuil af te voeren. Vervoer over water naar Al phen aan den Rijn waar een over slagstation is, levert voorlopig nog te veel problemen op en het over slagstation in Voorhout is vol, zo had De la Mar verteld. De Groen-Linkswethouder deed verwoede pogingen om de aanwezi gen te overtuigen van de noodzaak van de vuiloverslag. Hij erkende ook dat de aan- en afvoer van het vuil met vrachtwagens een pro bleem is. Er zijn twee routes voor de vrachtwagens. De korte route gaat via het station naar de Morsweg, passeert twee keer' de spoorlijn en draait het terrein op. Testritten heb ben uitgewezen dat een vrachtwa gen in maximaal 24 minuten heen en terug is en dan ook nog voldoen de tijd heeft om de volle container op de trein te zetten en een lege mee terug te nemen. Er worden in totaal vier vrachtwagens ingezet. Wethouder De la Mar beloofde nog duidelijk te scheppen over de toename van de overlast voordat wordt begonnen met het afvoer van het afval per trein, dat nu voor het eerst is gepland op 4 september. "Als na een week blijkt dat het leidt tot onaanvaardbare overlast, moe ten we wat anders doen", meende de wethouder. Hetzelfde gold eigenlijk voor de gevreesde stankoverlast. De verze kering van een NS-woord voerder dat de hydraulisch gesloten contai ners geen stank veroorzaken, werd met gelach begroet. "U zegt dat u vorige week nog heeft geroken bij de containers en dat u niets heeft geroken. Maar aan die mededeling heb ik niets. Dat is volstrekt niet ob jectief', meende een bewoner. De mededeling 'als het stinkt gaan we er wat anders aan doen' stelde hem niet gerust. Want bij de bewoners overheerste het wantrouwen. Zij vertelden bij voorbeeld dat na jaren overlast van Van Gend Loos, die in strijd met de hinderwetvergunning toch nog twee en een half jaar actief is ge weest, er nu garanties over de toe komst van het terrein moesten wor den gegeven. Hoelang wordt het vuil via deze plek afgevoerd, wat ge beurt er met de gebouwen van Van Gend Loos die vrijkomen en kan de gemeente garanderen dat de overlast niet toeneemt bij voor beeld door de verdubbeling van de spoorlijn Leiden-Alphen aan den Rijn. Op veel vragen kon De la Mar geen antwoord geven, omdat hij nog niet over de juiste informatie beschikt. En dat leverde hem veel kritiek op van de omwonenden. "Hij weet niets, terwijl dit een infor matie-avond moet zijn", verzuchtte een van de aanwezigen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN Van onze redacteur Roy Klopper LEIDEN - 'Bedankt voor al les', meldt het kaartje bij een bloemstuk in de vensterbank van basisschool Paus Johannes XXIII aan de Donizettilaan. Het bloemetje is door een leerlinge aan haar onderwijzeres gege ven. Volgerid jaar zien ze elkaar niet meer, de school wordt defi nitief gesloten. Dit betekent dat woensdag 18 juli rond het middaguur voor de laatste keer de schoolbel klinkt voor 94 Jo- hannes-leerlingen. Het gevolg van een uitspraak die de Raad van State enige weken geleden deed: de school moet dicht, omdat onvol doende leerlingen de schoolbanken bevolken. Het is officieus de laatste dag dat onderwijs wordt gegeven. Na een musical die 's ochtends wordt opge voerd door de oudste leerlingen, trekken de zeven onderwijzers zich met hun eigen groep terug in de lo kalen. In een kring wordt gepraat over de toekomst. Emotionele laatste dag Paus Johannes XXTÏT Woensdagmiddag rond het mid daguur lopen verschillende ouders het schoolplein op. Sommigen laten hun emoties de vrije loop, huilen uit bij elkaar. Even later komen de kin deren de lokalen uit. Ze hebben al lemaal een mok gekregen met het vignet van de school. Buiten aangekomen worden de meesten weer naar binnen gezeuld door hun ouders. Een laatste handje voor de juf en een bloemetje. Dan weer naar buiten, langs Hoeksel die zich bij de deur heeft geposteerd. Voor iedereen is er een schouder klopje en een bemoedigend 'succes op de nieuwe school'. Dan komen ook bij de kinderen de emoties los. "Nou zie ik de meester echt nooit meer" snikt een jochie tegen zijn moeder. Verliezer Iets later toont de directeur zich een goed verliezer. "We hebben er alles aan gedaan, op juridisch vlak heb ben we alle troeven uitgespeeld. De rechter heeft ons ongelijk gegeven, daarbij moeten we ons neerleggen". Hij houdt echter vol dat de sluiting onnodig is. "Indien het ministerie van onderwijs ons nog twee jaar had gegeven, hadden we voldoende leerlingen gehad". Hoeksel was vier jaar directeur van de school. In die tijd zijn hevige gevechten gevoerd om de dreigen de sluiting af te wenden. "Ik had het niet willen missen, hoe treurig het resultaat ook is, het is zeer interes sant om thuis te raken in het bedrijf dat onderwijs heet", rooms-katholieke scholen zijn on dergebracht. "Dat geeft aan dat de ouders tevreden zijn met ons onder wijs". Het leeuwendeel van de kin deren gaat naar de St. Joseph- en de Pacellischool, een handjevol naar De Hoeksteen, Noorderkring en De Toonladder. Uiteenlopend De verschillende groepen reageren heel uiteenlopend op het naderende afscheid. De allerkleinsten zitten met een vrolijk gezicht hun juf of meester aan te kijken, dé ouderen zijn meer onder de indruk. Hoeksel: "De hele toestand dringt bij hen na tuurlijk meer door, maar ze zien er tevens tegenop om voor een of twee jaar naar een andere school te moe ten". Hoeksel heeft er nu vrede mee dat zijn directeurschap de langste tijd heeft geduurd. Vooral de wijze waarop is gestreden stemt hem ge lukkig. "De samenwerking tussen de Stichting Katholiek Onderwijs Leiden (SKOL), ouders, leerkrach ten en directie was geweldig. Ieder een is tot op het laatste moment be trokken gebleven, niemand heeft kinderen tussentijds van school ge haald of elders gesolliciteerd". Herplaatst De samenwerking heeft er in gere sulteerd dat behalve de leerlingen ook alle leerkrachten vlot zijn her plaatst bij andere scholen die vallen onder het bestuur van de SKOL. De directeur, die zelf onderwijzer wordt op de Pacelli, meldt dat één oudere leerkracht op eigen verzoek stopt met werken. "Als de school niet was gesloten, was ze nog wel even doorgegaan". 's Avonds is er een koud buffet voor alle ouders, er worden wat toe spraken gehouden. "Laten we ons de positieve zaken uit het verleden herinneren, dan valt het afscheid gemakkelijker", houdt Hoeksel de aanwezigen voor. Vandaag en morgen is hij met zijn collega's druk bezig met het uitrui men van de school. Het meubilair verhuist naar de andere SKOL- scholen, het gebouw wordt vrijwel leeg opgeleverd aan de gemeente. Die wil er instellingen voor volwas senenonderwijs in vestigen. Op 2 september melden leerkrachten en leerlingen van de dan voormalige Paus Johannessschool zich bij een andere school. Tijdens de receptie in de avonduren kregen de scheidende leerkrachten een bord aangeboden van de ouders. Links directeur P. Hoeksel. (foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9