VS stoppen hulp aan Rode Khmer Rode Leger geteisterd door anarchie en woningnood Overleg met Vietnam over Cambodja ANC: onder voorwaarden gewapende strijd opschorten Italië door droogte en corruptie zonder water Castro laat politieke tegenstanders oppakken Sovjetunie: steun VS aan oppositie niet te tolereren DONDERDAG 19 JULI 1990 BUITENLAND PAGINA 7 PARIJS/WASHINGTON (AP/UPI/Rtr/AFP) De Verenigde Staten beëindigen de steun aan de Cambodjaanse verzetscoalitie en gaan overleg plegen met Vietnam, zo heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker gisteren in Parijs aangekon digd. Volgens Baker heeft de Vietnamese terugtrekking uit Cambodja de weg vrijgemaakt voor de stappen die de VS nu ondernemen. In het Amerikaanse Congres waren niet officieel gereageerd op de toe- reeds stemmen opgegaan voor een spraak van Baker, dergelijk beleid. Vietnam steunt de De Vietnamese ambassadeur bij Cambodjaanse regering, die in 1979 de VN verklaarde dat de beslissing met haar steun aan de macht kwam. van Washington vooruitgang bete- Baker zei niet exact te weten of al- kende in de Amerikaanse Cam- le Vietnamese troepen Cambodja inmiddels hebben verlaten. Vol gens de verzetscoalitie is een deel van de Vietnamezen als Cambodja- nen verkleed achtergebleven en heeft een nog groter deel zich per manent in Cambodja gevestigd. Eenheden van de Rode Khmer, die in het midden van de jaren '70 onder het mom van een landbouw hervormingsprogramma een a twee miljoen mensen ombrachten of van de honger lieten sterven, domine ren de verzetscoalitie. Die moord partij werd door Baker 'buitenge woon tragisch' genoemd. Onder druk van de VS hebben de Verenigde Naties tot nu toe elk jaar een zetel in de Algemene Vergade ring aan de verzetscoalitie gegeven en de Cambodjaanse regering van premier Hun Sen niet erkend. Vol gens een hoge Amerikaanse ambte naar in Washington zijn de Verenig de Staten er op tegen dat de rege- ring-Sen de zetel van de coalitie in de VN overneemt. "Hun Sen werd bij een Vietnamse invasie met ge weld in het zadel geholpen en ver dient geen zetel in de Verenigde Na ties", aldus de Amerikaanse func tionaris. China, dat de Rode Khmer met wapens en geld ondersteunt, had geen directe reactie op de Ameri kaanse beslissing en ook door Mos kou, de voornaamste geldgever en bondgenoot van Vietnam, is nog JOHANNESBURG (DPA/ANP) - Het ANC is 'onder bepaalde voor waarden' bereid de gewapende strijd op te schorten en de oproep voor het internationale sanctiebe leid tegen Zuid-Afrika te beëindi gen. "We hoeven met deze stappen niet te wachten op een nieuwe grondwet, maar nu is de tijd voor actie van onze kant nog niet oppor tuun", zei ANC-leider Nelson Man dela gisteren in Johannesburg. Mandela wilde niet nader op de door het African National Congress (ANC) verlangde voorwaarden in gaan. Hij zei snel contact te willen zoeken met president De Klerk. Mandela keerde gisteren terug in Zuid-Afrika na een rondreis van meer dan zes weken door Europa, Noord-Amerika en Afrika. Het ANC zei dat de reis in alle opzichten, zon der in detail te treden, aan de ver wachtingen heeft voldaan. De scoalitie gedurende het weekeinde een aanval op de noordwestelijke stad Battambang hebben uitge voerd. De stad is de op een na groot ste in het land. ROME - Italië heeft dorst. In gro te delen van het land heerst een schrijnende droogte. Er zijn ste den zoals Palermo, waar de men sen al sinds een paar jaar alleen 's nachts water uit de kraan kunnen krijgen. Dat is nu gereduceerd tot twee keer per week een paar uur. In de miljoenenstad Napels waar al sinds vier maanden een onappetijtelijk bruin-geel goedje uit de waterkranen komt, is het 'drinkwater' nu eindelijk verbo den. En dan zijn er streken zoals het Zuiditaliaanse Calabrië, de Basilicata, of de Abruzze, waar grote delen van de bevolking al leen aan water kan komen via re servoirs en tanks die door het le ger op de dorps- en de stadsplei nen zijn neergezet. Maar ook Noord-Italië wordt getroffen door een schrikbarend watertekort. Aan de Italiaanse Ri- vièra en in de toeristische gebie den van Toscane en Umbrië zou den volgens de hoteleigenaren nu al dertig procent minder toeristen zijn dan vorig jaar. In een groot deel van Italië zijn de kanalen en de rivieren uitge droogd. Het niveau van de water bassins is gedaald tot een 'histo risch minimum'. Het weinige wa ter dat er nog wel is te krijgen, is daarom vaak vuil en heeft vol gens de experts een 'hoog bacte riologisch risico'. De meeste Italianen en ook de toeristen durven geen enkel risi co te nemen. Zij drinken uitslui tend mineraalwater en wassen zich daar ook mee. Nadat de Itali aanse regering vorige maand de btw op het mineraalwater ver hoogde, is op veel plekken het zo geheten 'mineraalwatervolk' in opstand gekomen. Eerst in Na pels, later op Sicilië, en nu ook aan de chique Italiaanse Rivièra gaan de mensen de straat op en richten ze zelfs barricades op om met hun protest de Italiaanse re gering te dwingen de 'noodtoe stand' in hun gebieden af te kon digen. Het voordeel van een erken ning van de noodtoestand is dat de regering hierdoor wordt ver plicht om schepen en treinen met schoon water naar het getroffen gebied te vervoeren. Nu is de be volking aangewezen op het labie le en vaak uiterst opportunisti sche beleid van de gemeenten. Maar ook de boeren en de mid denstanders vragen om het uit roepen van de noodtoestand. De middenstanders kunnen hier door grote belastingvoordelen krijgen en de boeren krijgen de mogelijkheid om schadeclaims in te dienen. De schadeclaim die de zwaar gedupeerde boeren bij de Italiaanse regering hebben inge diend, is nu al opgelopen tot een bedrag van één miljard gulden. De oorzaak van deze buitenge wone droogte is niet zozeer het gebrek aan regen, dat er dit jaar ook is geweest, maar is toch voor al weer het gevolg van het oude Italiaanse verhaal van corruptie, zwendel en inefficiëntie. Zoals een woordvoerder van de milieu beweging het gisteren uitdrukte: "Italië is de afgelopen twintig jaar met zijn waterbronnen omge sprongen als een kind dat eerst het huis volsmeert met jam en dan staat te jammeren dat het pot je leeg is". Het water 'verdwijnt' gewoon, omdat de buizen lekken, omdat ze slecht zijn aangesloten, of om dat ze naar plekken leiden die verder nergens op uit komen. Op Sicilië is er bij voorbeeld een wa terbassin dat al sinds vijf jaar, via een ingewikkeld buizensysteem, tientallen liters water per seconde dag in dag uit zomaar het niets in spuugt. De buizen zijn niet aange sloten op het waterleidingsys teem, omdat er nog steeds grote politieke ruzie is over de vraag welk bouwbedrijf en dus wiens 'vriendje' de aansluiting mag verzorgen. bodja-politiek. Hij zei ook dat het gevaar van de terugkeer van Rode Khmer-leider Pol Pot reëel was en dat daarom alle stappen ter voorko ming daarvan door Vietnam wor den verwelkomd. Prins Norodom Sihanouk, de lei der van de verzetscoalitie, was niet voor commentaar bereikbaar, maar zijn zoon prins Norodom Ranarid dh, verklaarde dat de Rode Khmer alleen door een politieke oplossing kan worden 'geneutraliseerd'. Vol gens hem is de coalitie nog steeds bereid om met de Cambodjaanse re gering te onderhandelen, maar wordt de Rode Khmer niet in de steek gelaten. De prins verklaarde dat China al had laten weten het verlies van de zeven miljoen dollar Amerikaanse hulp voor het niet-communistische verzet te compenseren. Door het af kappen van de steun aan het niet- communistische verzet wordt de Rode Khmer versterkt, aldus Rana riddh. Son Sann, een voormalige pre mier van Cambodja en leider van een andere eenheid binnen de coali tie, zei dat de VS het 'spelletje van Hanoi' speelden. Cambodjaanse guerrillagroepen verklaarden gisteren dat zij de stra tegische stad Stoung, in het midden van het land, stevig in handen heb ben en dat eenheden van de verzet- thuiskomst werd overschaduwd door een gewelddadig incident in de provincie Natal waarbij 28 men sen de dood vonden, een door ex- treem-rechtsen geuit dreigement met een moordaanslag op Mandela, en de arrestatie van negen mensen die de jarige Mandela op het vlieg veld opwachtten met borden "Wel kom thuis Nelson, prettige verjaar dag". Onbekenden beschoten gisteren in Inanda in Natal een bestelwagen en een bus beschoten die vervol gens in een rivier terecht kwamen. Daarbij kwamen 28 mensen om en raakten 56 gewond. Volgens de poli tie waren alle inzittenden zwarten. Enkele uren voor het incident wa ren er gevechten geweest tussen ri valiserende zwarte facties, volgens een plaatselijke journalist tussen ANC-sympathisanten en de conser vatieve Zulu-beweging Inkatha. BAGUIO - President Aquino van de Filipijnen bezocht gisteren de door de aardbeving verwoeste stad Baguio op het eiland Luzon. Het officiële dodental is gisteren verder opgelopen tot 700, maar gevreesd wordt dat dit oploopt tot duizend. De hoop nog mensen levend onder het puin te kunnen halen, neemt met het uur af. Het Filipijnse Rode Kruis liet weten dat nog 600 mensen begraven liggen onder het puin in de export-zone van Baguio. Duizenden overlevenden stonden gisteren in de rij om Baguio per helikopter te kunnen verlaten. Beschadigde gebouwen drei gen in te storten, er is gebrek aan water en voedsel en er dreigen epidemieën. (foto anp) MEXICO-STAD - Elf jongeren zijn door een rechter in de Cubaanse hoofdstad Havana tot zware cel straffen veroordeeld. De jongeren, lid van een illegaal opgerichte men senrechtenorganisatie, stonden de ze week terecht op beschuldiging van terrorisme, rebellie en illegaal bezit van wapens en explosieven. Het uitgesproken vonnis varieerde van acht tot vijftien jaar. Het dagblad Granma, het officiële orgaan van de Communistische Partij op Cuba, beweerde gisteren dat de verdachten hadden toegege ven dat ze het bewind van Fidel Castro omver wilden werpen. Ook zouden de jongeren contacten heb ben onderhouden met Amerikaan se functionarissen in Havana en plannen hebben gehad om aansla gen te plegen tegen regeringsge bouwen. Gisteren zag opnieuw een jonge man kans om de Spaanse ambassa de in Havana binnen te dringen. Daarmee hebben de Spanjaarden nu vier asielzoekers te gast. Vier asielzoekers houden de residentie bezet van de ambassadeur van Ita lië. En vijf anderen zitten al sinds eind vorige week in het huis van de zaakgelastigde van de Tsjechoslo- waken. Deze laatste heeft de Cu baanse autoriteiten gevraagd in te grijpen, maar dat is botweg gewei gerd. Inmiddels zijn ook de spannin gen met Spanje hoog opgelopen. Vorige week drongen Cubaanse agenten door tot op het terrein van de Spaanse ambassade en arresteer den daar een vluchteling die over het hek was geklommen. In eerste instantie was de reactie van de Spanjaarden nogal lauw, maar be gin deze week verklaarde Francisco Fernandez Ordonez, de Spaanse mi nister van buitenlandse zaken, dat het uiterst belabberd is gesteld met de mensenrechten op Cuba. "Er is een hele golf van Cubanen die asiel wil", aldus de minister. Het antwoord van de Cubanen, waarschijnlijk door Castro persoon lijk geschreven, loog er niet om. Fernandez Ordonez werd als 'cy nisch' bestempeld, 'onwetend' en ook als een 'koloniale bestuurder'. Aanleiding voor Madrid om onmid dellijk zijn ambassadeur uit Havana terug te roepen. BRUSSEL (AFP/DPA/Rtr/AP) - De Sovjetunie knoopt diploma tieke banden aan met de NAVO. De Russische ambassadeur in België wordt bij de NAVO geac crediteerd, zo heeft NAVO-se- cretaris-generaal Manfred Wör- ner gisteren bekendgemaakt. Volgens Wörner, die een vier daags bezoek aan Moskou bracht, 'hebben wij hiermee de deur naar een nieuw tijdperk ge opend'. Het is nog niet bekend of de NAVO ook diplomatieke vertegenwoordigers naar Mos kou en Budapest stuurt. Ook Hongarije wil diploma tieke banden met de NAVO aan gaan. De Hongaarse premier Jo- zsef Antall maakte de plannen van zijn regering bekend tijdens zijn bezoek aan het NAVO- hoofdkwartier in Brussel. Antall Sovjetunie stelt ambassadeur aan bij NAVO zei te hebben voorgesteld om de Hongaarse ambassadeur in Brussel, die is geaccrediteerd door de Belgische regering te vens een NAVO-accreditatie te verlenen. De DDR gaat zijn leger, voor afgaand aan de Duitse eenwor ding, verder inkrimpen. Een woordvoerder van het Oostduit- se ministerie van defensie ver klaarde gisteren dat tweehon derd eenheden worden opge doekt. Verder heeft het Oostduitse leger zich teruggetrokken van twee oefeningen met het War schaupact. Volgens staatssecre taris Ablass van Defensie is als gevolg van de vergaande ont spanning in Europa en de nade rende Duitse eenwording "de zin van dergelijke oefeningen verdwenen". De Oostduitse autoriteiten stellen een onderzoek in naar berichten dat in de DDR gesta tioneerde Sovjet-militairen hun wapens aan burgers willen ver kopen. De Sovjet-militaire poli tie had de Oostduitse volkspoli- tie attent gemaakt op enkele ge vallen waarin Sovjet-militairen Kalasjniko v-mitrailleurs en Makarov-pistolen te koop aan geboden zouden hebben. MOSKOU (AP) - De plannen van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken James Baker om een dialoog te beginnen met de Sov jet-oppositie staan gelijk aan in menging in de binnenlandse aange legenheden van de Sovjetunie en worden zeker niet getolereerd. Dit heeft Arkady Maslennikov, een woordvoerder van Sovjet-president Michail Gorbatsjov, gisteren ge zegd. Volgens Maslennikov moeten de VS geen 'aanmoediging of hulp' aan de opkomende oppositie in de Sov jetunie geven. Hoewel er van Ame rikaanse zijde niets is gezegd over financiële hulp, wil de Sovjet-lei- ding die mogelijkheid waarschijn lijk al op voorhand uitsluiten. De aankondiging in Moskou volgt op de bekendmaking van ze ven vooraanstaande leden van de Opperste Sovjet, het parlement van de Sovjetunie, dat zij niet meer bij de communistische partij willen ho ren. Verder heeft het kritische blad Ogonjok gisteren aangekondigd dat het alle banden met de communisti sche partij verbreekt. Baker verklaarde maandag dat het helemaal niet vreemd is wan neer de regering-Bush contact op neemt met de oppositie in de Sov jetunie, wat zij in andere Oost- europese landen ook heeft gedaan. Diverse organisaties in de VS hebben miljoenen guldens gegeven aan de opkomende democratise ringsbewegingen in Oost-Europa. Buitenland kort Verdachten vrij Een Italiaanse rechtbank heeft in hoger beroep alle dertien verdach ten van een bomaanslag op het treinstation in Bologna in 1980 waarbij 85 mensen omkwamen, vrijgesproken. Onder de verdach ten bevinden zich vier neo-fascisten die eerder tot levenslang waren ver oordeeld wegens de terreuraanslag op het station. Executie Chinezen Vijf Chinezen die lid waren van een bende die vrouwen ontvoerde en verkocht zijn eind juni geëxecu teerd. Dat heeft het Chinese blad China Women's News gemeld. Onderzoek De Mohawk-indianen in de Canade se provincie Quebec willen het In ternationaal Gerechtshof in Den Haag vragen om een uitspraak inza ke hun conflict met de blanke ge meenschap over de zeggenschap over een stuk land bij het plaatsje Oka. De blanken willen een golf baan uitbreiden en daarvoor land gebruiken van de indianen. Palestijnen vermoord In het Israëlische gevangenkamp Ketziot in de Negev-woestijn heeft gisteren een Palestijn drie andere Palestijnen vermoord. De slachtof fers zouden om het leven zijn ge bracht omdat zij ervan werden ver dacht samen te werken met de auto riteiten in het kamp. Einde noodtoestand De Zimbabwaanse regering heeft gisteren aangekondigd dat 25 juli de noodtoestand, die sinds 1965 van kracht is, wordt opgeheven. De noodtoestand geeft de regering be langrijke bevoegdheden op het ge bied van veiligheid en economie. Kaper in cel Een rechtbank in Beijing heeft gis teren een 36-jarige Chinees, die op 19 december vorig jaar een Chinees verkeersvliegtuig had gedwongen naar Japan te vliegen, tot acht jaar cel veroordeeld. MOSKOU Binnen het Rode Leger, 3,9 miljoen man sterk, broeit het oproer. De gewapende arm van de communistische partij voelt de krachten wegvloeien door politie ke, sociale en etnische tegenstellin gen. Voorbeelden? Tijdens een de monstratieve bijeenkomst van het nu oppositionele Democratische Platform houdt een van de spre kers, legerofficier Nikolai Bosjka- nov, een spandoek omhoog. "Wij zijn geen slaven van de communis tische partij", met de laatste twee letters van de Russische afkorting KPSS in provocerend runenschrift. In Kirov raken honderd vijftig man nen slaags. Soldaten afkomstig uit Centraal-Aziatische republieken te gen strijdmakkers uit de Russische Federatie. 280.000 gezinsleden van militai ren leven in nog slechtere huizen dan burgergezinnen. Nog eens 100.000 families zullen zich de ko mende tijd bij het leger van 180.000 voegen, die, afkomstig uit Oost-Eu ropa, in het eigen land geen behoor lijk onderdak kunnen vinden. Suggesties uit een brief van offi cieren aan het leiderschap in het Kremlin: schrap 500 miljoen roebel (1,2 miljard gulden) voor nieuw ma terieel en bestem het voor huisves ting van afzwaaiers. Maak van de riante buitenverblijven van de ge neraals, die gemiddeld vijf keer zo veel kosten als is toegestaan, medi sche klinieken en kinderdagverblij ven. Te snel Dimitri Belsky schrijft als militair expert voor het persagentschap No- vosti. Hij was tot zijn pensionering 'politiek officier', bracht elf jaar door in de DDR. "Ik moest het Sov jet-leger zo goed mogelijk aan de lo kale bevolking presenteren, om de vriendschapsbanden aan te halen", glimlacht hij. Kolonel buiten dienst Belsky noemt als een van de voor naamste oorzaken van spanningen in het leger de ontwapenende een zijdige initiatieven van president Gorbatsjov. Niet dat hij daar op te gen is, 'maar het is voor de militaire top te snel gegaan. Hoewel ze wis ten dat het de leiding ernst was, is er pas op het laatste moment gerea geerd'. Belsky doelt op de aankondiging van Gorbatsjov bijna drie jaar gele den dat de omvang van de Sovjet strijdkrachten met een half mijoen zou worden verminderd. Vervol gens kwamen daar nog eens de manschappen bij die uit de voorma lige broederlanden moesten wor den teruggetrokken: 200.000 uit Hongarije en Tsjechoslowakije en nog eens 380.000 uit de bijna voor malige DDR. De haviken in de legertop sloegen politiek alarm. Op het Russische en het Sovjet-partijcongres verweten zij 'de politici' de veiligheid van het land in gevaar te brengen door capi tulatie voor het Westen. De manschappen te velde hebben andere problemen. In theorie krij gen de naar een burger bestaan ver wezen militairen vijf maanden sala ris mee en wordt bemiddeld bij het vinden van een baan. In de praktijk blijkt dat moeilijk realiseerbaar. Het geld is er niet, de banen zijn niet of nauwelijks beschikbaar en, wat de militairen nog het meest steekt, de burgermaatschappij, zelf ge kweld door de economische crisis, gaat er vaak van uit dat defensie de eigen problemen maar moet oplos- Tot eind dit jaar rekent defensie op de terugkeer van 73.000 militai ren en hun gezinsleden. Dus verrij zen er huurkazernes bij garnizoens plaatsen, tweehonderd voor vijfdui zend families dit jaar. Alleen, de bouw stokt. Het defensiecomité van de Opperste Sovjet (parlement) ging op onderzoek uit en rappor teerde vanuit het Russische Kali ningrad-district: tegenwerking van lokale autoriteiten, en de bouwin- dustrie in de Baltische staten (Li touwen!) leverde maar twintig pro cent van het beloofde materiaal. De commissie heeft de regering-Ryzjk- ov tot 15 augustus de tijd gegeven om een nieuw huisvestingspro- Sovjet-soldaten in de DDR. Voor hen is waarschijnlijk geen huis en baan als ze naar hun vaderland terugkeren, een van de grote problemen waartegen het Rode Leger aanhikt. (f0to ap> gramma uit te werken. Anders mis lukt de operatie terugtrekking uit Hongarije en Tsjechoslowakije, voorspellen de parlementsleden. Uitwassen Het anarchisme, de corruptie en de wetteloosheid waarover de gewone Sovjet-burgers steen en been kla gen, is door geen kazernepoort te gen te houden. Glasnost zorgt er voor dat een deel van de geünifor meerde ellende niet in de wapenka mers verborgen blijft. "Militaire ex perts zeggen dat de afgelopen vier jaar 15.000 militairen in actieve dienst z(jn omgekomen. Een op de vijf sterfgevallen was een zelf moord", meldde het onafhankelijke nieuwsagentschap Postfactum on langs. Dat sterftecijfer is hoger dan dat van de Afghaanse oorlog. Maar Belsky minimaliseert het wat: "Nu komt er van alles naar buiten en lijkt het excessief'. vergeefs nog vecht voor erkenning als militaire vakbond, denkt men daar anders over. Vice-voorzitter en kolonel bd Vitali Oerazjtsev: "Het leger is buiten de drastische maat schappelijke veranderingen geble ven. De relaties in het leger zijn al lesbehalve humaan. Soldaten heb ben niets in te brengen tegen wan gedrag van hun superieuren". Afgezwaaide militairen melden excessief drankgebruik, met soms dodelijke afloop vanwege de be roerde kwaliteit van de zelfgestook- te waar. Onbetrouwbaar materieel en onvoldoende aandacht voor vei ligheidsvoorschriften staan volgens hen garant voor dodelijke ongeval len. Berichten in de pers over ver krachting van recruten, vechtpartij en en andere uitwassen verhogen de populariteit van het leger niet. In de republieken is men er als de kippen bij om die toe te schrijven aan een vijandige houding tegen over de eigen 'landgenoten'. Is het dan een wonder dat bijvoorbeeld in de Oekraïne en de Baltische repu blieken op een voor de buitenstaan der operette-achtige manier aan ei gen strijdkrachten wordt gedacht? Een bericht uit de vakbondskrant Trud van dinsdag. Bij de oogst in Stavropol (het 'thuisland' van Gor batsjov) worden gemotoriseerde le gereenheden ingezet. Helaas, als ge volg van de defensiebezuinigingen zijn er onvoldoende chauffeurs be schikbaar. Dan maar de reservisten oproepen, denkt de regionale leger leiding. Deze worden in het holst van de nacht uit hun bed gelicht en naar verzamelpunten afgevoerd. Zonder enige uitleg. Later blijkt dat de meesten al elders bij de oogst ac tief waren. Dit soort 'betonkoppen- mentaliteit' draagt uiteraard niet bij aan overbrugging van de kloof tus sen uniform en kostuum. De progressieven zien Dimitri Ja- zov, defensieminister en sinds eni ge maanden in bezit van de hoogste militaire Sovjet-rang, maarschalk, voorlopig als de garantie tegen eventuele heethoofden. Ook al is Ja- zov dan een verklaard voorstander van georganiseerde eenheid tussen partij en leger. Jazovs promotie tot maarschalk was een stap van Gorbatsjov om het leger te paaien. Belsky: "Gor batsjov heeft het leger in de hand. En vergis je niet: er wordt in de top niet uniform gedacht. Natuurlijk, een deel van de mensen kan zich het 'nieuwe denken' nog niet eigen ma ken. Maar dat deel is ook gewend bevelen zonder nadenken op te vol gen. Het kost bij defensie gewoon allemaal wat meer tijd. Dat is bij jul lie, denk ik, niet anders".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7