Duitsland ziet even af van beruchte tol Spaarbanken YS: luchtballon maakt harde landing Vrachtvervoerders zijn opgelucht Centrale bank VS wil rente niet laten oplopen Rijpe kersen wachten in bomen op de pluk Kringloopteken exclusief voor papierindustrie Bemanning Spaanse boot staakt voor betaling loon Echt niets yerpten? DONDERDAG 19 JULI 1990 ECONOMIE Van onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL/BONN (GPD) De Westduitse regering ziet voorlopig af van de omstreden tolheffing voor vrachtwagens die van de autosnelwegen gebruik maken. Dat heeft minis ter Zimmerman (verkeer) gisteren na het kabinetsberaad medegedeeld. De organisaties van wegvervoerders in de omringende landen halen opgelucht adem. De regering in Bonn is tot dit be sluit gekomen, nadat het Europees Hof van Justitie in Luxemburg tot twee keer de invoering van de zoge naamde "strassenbenützungsge- bühr" had opgeschort. De Europese Commissie had tegen de tolheffing, die vooral buitenlandse vrachtwa gens zou treffen, bij het Hof een pro cedure aangespannen. Vorige maand schortte het Hof de tol, die op 1 juli van kracht had moe ten worden, al met twee weken op. Vorige week gelastte het Hof West- Duitsland de tol voor minstens twee jaar op te schorten. Dat was de ter mijn die het Hof dacht nodig te heb ben om tot een 'uitspraak ten gron de' over deze kwestie te komen. De Duitsers wilden tol heffen van buitenlandse vrachtwagens, omdat de belastingtarieven en accijnzen op brandstof in Duitsland hoger zijn dan in de omringende landen. De vrachtvervoerders uit België, Nederland en Frankrijk zouden daardoor voordeel hebben en de Duitse vrachtrijders oneerlijk be- De vervoersorganisaties waren fel tegen de heffing. In Frankrijk en België werd al met acties gedreigd. In ons land niet omdat minister Ma- ij-Weggen (verkeer) de vrachtver voerders had aangeboden de tolhef fing via een fiscale tegemoetko ming te compenseren. Dat deed de Duitse regering ook voor de eigen vrachtrijders. De fiscale harmonisatie is een van de grote struikelblokken op weg naar de vrije binnenmarkt in het Europa van na 1992. Van Miert en zijn Franse collega Scrivener (fisca le zaken) hebben er bij de EG-lidsta- ten op aangedrongen maatregelen WASHINGTON (KRF) - De trale bank in Amerika brengt i geld in omloop om de rente te druk ken. Volgens bestuursvoorzitter kenbestuur 'zijn monetaire stand punten zorgvuldig in heroverwe ging nemen'. De Amerikaanse centrale banken de twaalf centrale maakten gisteren tevens hun i banken in de Verenigde Staten (Fe deral Reserve Board 'of 'Fed') wer den de voorwaarden voor het afslui- leningen geleidelijk economische ramingen jaar bekend. Die liggen iets lager dan de ramingen van februari. De economische groei van de VS zal dit eenlopende kosten zwaarder en kwam er de laagste tijd jaar 1,5 tot 2 procent bedragen, steeds minder krediet beschikbaar. Daarmee zitten de centrale banken "Er werd een punt bereikt waarop lager dan de regering, die eerder de- te nemen zodat de vrachtrijders in Europa overal met dezelfde kosten te maken hebben. Europees commissaris voor transport, de Belg Karei van Miert, was gisteren blij met het besluit van de Duitse regering. Hij zei te hopen dat de twaalf EG-landen nu snel be sluiten zullen nemen over de har monisering van de accijnzen en be lastingen in het wegenvervoer, waardoor tolheffing overbodig wordt. Samen met de EG-commissaris voor belastingzaken, mevrouw Christiane Scrivener, heeft Van Miert gisteren een brief gestuurd aan het Italiaanse voorzitterschap van de Gemeenschap. In die brief vragen de beide EG-commissaris- sen de regering in Rome om de Eu ropese belastingharmonisatie zo snel mogelijk weer op de agenda te zetten. "De Westduitse regering heeft ge lijk als ze stelt dat de gebruikers van de Europese wegen overal in Euro pa met ongeveer dezelfde kosten te maken moeten hebben. Ons geschil met Bonn gaat over de manier waar op Duitsland dat probeerde af te dwingen. Principieel liggen onze standpunten niet zover uiteen", al dus Van Miert. Waar de Duitsers zich altijd aan geërgerd hebben is dat de accijnzen op diesel in de twaalf EG-lidstaten ver uiteenlopen en dat ook de tarie ven van de wegenbelasting grote verschillen vertonen. Dat maakt, zo vinden de Duitsers, dat de Europe- vervoersbedrijven met zeer uit maken heb ben. Bonn ziet dat als concurrentie vervalsend. het duidelijk werd dat actie t monetaire autoriteiten gerechtvaar digd was", aldus Greenspan. Greenspan deeld dit mee tijdens tijdens een hoorzitting van de bank- commissie van de Amerikaanse Se naat. In de afgelopen dagen zijn de geldmarkttarieven in de VS inder daad gedaald, doordat de centrale banken aan de commerciële ban ken meer geld beschikbaar stellen. De bestuursvoorzitter van de Amerikaanse centrale banken wil de niet zeggen op welk wijze zijn be leid wordt aangepast als regering en Congres erin slagen overeenstem ming te bereiken over een aanzien lijke vermindering van het Ameri kaanse begrotingstekort. Wordt het tekort verminderd, dan zal het ban- week een groei van 2,2 procent noemde. Verder voorzien de centrale ban ken een inflatie van 4,5 tot 5 procent en een geregistreerde werkloosheid toegekend 5,5 tot 5,75 procent van de be- verbond OOST-BERLIJN De regering van de DDR heeft een extra be drag van ruim van 1,4 miljard gulden uitgetrokken om de Oostduitse landbouw te redden. Sinds de monetaire unie met de Bondsrepubliek op 1 juli van kracht werd, is de agrarische sector in de DDR volledig inge stort. De DDR wordt nu over spoeld met landbouwprodukten uit Westduitsland. Met de noodmaatregel wil de Oostduitse regering een extra subsidie voor de landbouwprij zen instellen, de export bevor deren en lonen uitbetalen. Ver der wil het kabinet staatsaan koop van graan en een veel gro tere levering van met name melk aan de Bondsrepubliek. Volgens staatssecretaris Kauffold (landbouw), moet er veel meer geld worden uitge trokken wil de agrarische sector in stand worden gehouden. Al leen al om de oogstmaanden juli en augustus te overleven heb ben de boeren gevraagd om 1,8 miljard mark. Sommigen schat ten dat de landbouw in de twee de helft van dit jaar 9 miljard mark kost en volgend jaar 17 miljard mark. 1,4 miljard moet landbouw DDR redden Het prestigieuze warenhuis Ka- DeWe (Kaufhaus des Westens) in West-Berlijn heeft op de afdeling 'Delicatessen' nu groente en fruit uit de DDR in de verkoop. Daar mee wil het de wanhopige boeren uit de DDR helpen. Sinds 1 juli is de DDR-landbouw van de ene op de andere dag in een diepe crisis verzeild geraakt. Wat in het Ka- DeWe op de delicatessenafdeling ligt, kunnen de boeren in de DDR aan de straatstenen niet kwijt. De meest energieke bedrijven zijn zelf maar de straat op gegaan om hun waren te venten. Maar er zijn fruittelers die de overrijpe kersen maar aan de bomen laten hangen omdat ze geen uitweg zien voor hun problemen. Al voordat de Westduitse mark werd ingevoerd hebben enkele landbouwbedrijven ingezien dat het voor hen moeilijk zou wor den. In de grote steden brachten ze vrachtwagens vol aardbeien of champignons om ze te verkopen tegen prijzen waar iedereen van omviel. Twee grote manden vol aardbeien voor 10 mark, dat was een weelde die de staat tot op dat moment nooit had geboden, want de Konsum en de HO-winkels vroegen meer dan het dubbele, als ze de produkten al hadden. Die straatverkoop is na 1 juli gegroeid. Overal zijn markten verrezen. Voor het Rote Rathaus, het karakteristieke gemeentehuis van Oost-Berlijn is in eerste in stantie als een protest zo'n markt gehouden. Nu staan de kramen er elke week op vaste tijden. Het Een Oostduits jongetje verkoopt op de straat fruit werkt en het is voor de veel land bouwbedrijven bijna de enige manier om nog van produkten af te komen. Het zijn niet alleen de bedrijven rondom Berlijn die de stad opzoe ken om waren aan de man te brengen. Sommigen boeren heb ben er een paar uur rijden voor over om een plek te krijgen waar veel mensen komen. Chef G. Paschke van de LPG Pflanzenproduction uit Krenz- lien stond dinsdag met een aan hangwagen vol aardappelen in de Gontordstrasse achter het station Alexanderplatz. Vijf kilo aardap pelen voor 2 mark bood hij aan. Het is de helft van de prijs die het bedrijf er normaal voor moet heb ben om te kunnen draaien. De verkoop wilde in dit geval niet zo vlotten. De aardappelen uit de DDR zijn niet zo schoon als de westerse aardappelen die in de warenhuizen in de buurt worden aangeboden. Paschke ziet het somber in. Het is de eerste dag dat hij zijn produkten op deze manier aan de man brengt, van de LPG is feite lijk een soort groothandel. Maar de groothandel heeft geen detail handel meer achter zich sinds de grote organisaties Konsum en HO hun politiek hebben veranderd en het aanbod in 80 procent van de DDR-winkels hebben afge stemd op de westerse artikelen. het grootste probleem is dat de boeren van de ene op de andere dag in de markteconomie werden geworpen terwijl er geen markt is. Er is geen veiling waar de boe ren hun produkten te koop kun nen aanbieden. Tot dusver waren er de veilige contracten met de groothandel en de groothandel had de vaste contracten met de af nemers. Het enige probleem was dat de eindgebruiker, de klant, een produkt aangeboden kreeg van vaak bedenkelijke kwaliteit voor een door de staat vastgestel de gesubsidieerde prijs. Daardoor is de chaos en de wanhoop in de landbouw binnen drie weken markteconomie com pleet geworden. In Koenigs Wus- terhausen, een landbouwge- meente vlak onder Berlijn, heeft het gemeentebestuur een crisis centrum in het leven geroepen om de boeren te helpen. Er dreigt een totale ineenstorting van de bedrijven omdat de mensen het nut van verder werken niet meer inzagen. De grootste vrees was dat de boeren het slachtvee zou den verwaarlozen omdat ze er toch geen geld voor kregen. DEN HAAG (ANP) - Het gerechts hof in Amsterdam heeft het gebruik het kringloopsymbool heeft bedrijfstak, het papier en karton pro- roepsbevolking. Voor volgend jaar ducerende en verwerkende indus trieën. Het hof bepaalde dat de Neder landse Federatie Kunststoffen ten wordt een groei met 1,75 tot 2,5 procent voorzien. De regering gaat uit van 2,9 procent. de Benelux gedeponeerd als 'collec tief merk'. Het js een waarborg de consument dat een verpakking ook het symbool gebruikt, of draagtas met het Papier-Karton- dus nu verboden". Kringloopbeeldmerk kan worden gebruikt als grondstof voor nieuw papier of karton. Nu de fabrikant van plastic tasjes moet afzien van gebruik van het symbool, vreest de Consumenten bond dat de voorbereiding van een campagne voor de inzameling van de oplaadbare zeer giftige nikkel en cadmiumbatterijen moet wor den gestaakt. "Op die batterijen i i dat i; AMSTERDAM (ANP) - De beman ning van het Spaanse schip Laura Banda, dat in de Amsterdamse ha ven ligt, is sinds zondag in staking, omdat er over de maanden juni en Economie kort Melk apart De zuivelcoöperatie Noord-Neder land heeft woensdagavond meege deeld de melk van boeren uit het ge bied rond de gesloten verbran dingsoven in Leeuwarden, geschei den te willen verwerken. Vertegen woordiger Jansen van Noord-Ne derland deelde dit mee op een voor lichtingsbijeenkomst in Leeuwar den, voor mensen die onder de rook van de oven wonen. Onder de bewo ners heerst grote onrust over met dioxine besmette melk. Besmette wei Naar verluidt is een deel van de 5000 ton wei die enkele jaren geleden op last van de regering in Bonn van het radioactieve caesium werd ont smet, door middel van dubieuze verkooptrucs weer bij de Westduit se zuivelindustrie terechtgekomen. Dit heeft de Westduitse televisie omroep ZDF woensdagavond ont huld. Autoverkoop De verkoop van auto's in West-Eu ropa is in de eerste helft van 1990 in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar met 0,4 procent afgeno men tot 7,21 miljoen stuks, zo heeft Automotive Industry Data (AID) in zijn tweemaandelijkse publikatie bekendgemaakt. De Japanners ver kochten 3,4 procent meer dan in de eerste helft van 1989 en verwierven een marktaandeel van 11,1 procent tegen 10,7 procent een jaar geleden. Vleesexport Commissarissen van de EG ruziën over de hoeveelheid rundvlees die Namibia mag uitvoeren naar de EG onder het zogenaamde Lomé-ver- drag, een verdrag dat handelsvoor delen verstrekt aan ontwikkelings landen. Door de onenigheid is de opname van het net onafhankelijke Namibia in het Lomé-verdrag ver traagd. EG-landbouwcommissaris Ray MacSharry heeft voor Namibia een quotum van 2500 ton voorge steld. Namibia had ongeveer 20.000 ton gevraagd. Meetnet Taiwan Philips heeft van de overheid op Taiwan de opdracht gekregen een omvangrijk netwerk te leveren voor het meten van de luchtkwaliteit op het eiland. Met de or,der is een be drag gemoeid van ruim 20 miljoen gulden. Het meetnet bestaat uit een centrale en 59 vaste en drie mobiele meetstations. In die stations wordt continu de luchtkwaliteit gemeten. Schandaal rond zoon Bush exemplarisch voor miljardenschandaal WASHINGTON - Neil Bush, zoon van de president, was directielid de Silverado Banking Savings Omdat de bank failliet is zal de cedure tegen de 2 staat voor het verlies moeten op- dent, draaien. Bush wordt nu beschul digd van verstrengeling van belan gen. Als directielid had Bush jr. de De bank directieraad voorgesteld zijn v Kostbaar men. De schatkist zal uiteindelijk voor de kosten moeten opdraaien. Alle failliete spaarbanken hebben met elkaar gemeen dat zij riskante projecten hebben gefinancierd. Zij derhalve in een benijdenswaardige positie: de winsten konden zij zelf opstrijken, verliezen konden zij af wentelen op de overheid. and Loan Association, een spaar- ten geld te lenen voor zijn bedrijf, bank in Denver die in 5 jaar tijd op Over zijn eigen zakelijke belang had kencrisis is het grootste en vooral te grote zorgen over de financiële ri- spectaculaire wijze groeide van 250 miljoen dollar (450 miljoen gulden) tot 2 miljard dollar (3,7 miljard gul den) goederen en vorderingen. Maar in hetzelfde jaar dat de bank zoeken. Minister r 2 miljard dollar te boek stond Thornburgh ziet geen reden justitie Dick jard gulden) bedragen. Maar daar kon zij niet langer aan haar fi nanciële verplichtingen voldoen en ging failliet. De 2 miljard aan activa bleek een luchtballon, die een kei hard landing maakte. Net als andere spaar- en hypo theekbanken financierde de bank in hoofdzaak bouwprojecten. Het onroerend goed, onderpand voor verstrekte leningen, bleek zwaar overgewaardeerd te zijn als gevolg 'van ondeskundige taxatie en het in storten van de markt in onroerend goed. Een officieel onderzoek wees uit dat de directie onverantwoord te werk was gegaan bij het verstrek ken van leningen en speculatieve projecten had gefinancierd. Vorige week werd onthuld dat de bank op aanbeveling van directielid Neil Bush leningen had verstrekt voor olieprojecten, waarin hij zelf belangen had. Bush was niet alleen lid van de directie, hij had boven dien nog een oliebedrijf, waarin zijn twee vennoten geld hadden ge stopt. Het project leverde uiteinde lijk een strop van 45 miljoen dollar (81 miljoen gulden) op. kunnen best nog een paar miljard, bijzondere strafrechtelijke pro- of een paar honderd miljard bijko- te maken. Zij wisten dat de overheid zou inspringen als de bank niet aan haar verplichtingen kon voldoen: de staat verzekert deposi to's van spaarders tot een maxi mum van 100.000 dollar (185.000 gulden). De bankiers verkeerden Republikeinen In het begin waren er grote winsten, want de economie ging goed. De pret leek in de Reagan-jaren van po litiek en economisch optimisme rnnnon n rrtnnrKnnlrnn juli nog geen salaris is betaald. Naast de Laura Pando zijn in totaal vier van de vijf schepen van de Spaanse maatschappij Maritima Antares Santander door de beman ningen stil gelegd. G. Harmsen van de Internationa le Bond voor Zeevarenden (ITF) heeft dat gisteren meegedeeld. Vol gens Harmsen hebben de 32 beman ningsleden in Amsterdam een claim van 25 miljoen peseta's (onge veer 457.000 gulden) op hun werk gever. De Laura Pando ligt boven dien aan de ketting óp last van een reparatiewerf in Portugal die een claim van 750.000 dollar op de scheepseigenaar heeft. Volgens Harmsen neemt kapitein Baltasar de Diego van de Laura Pando aan "dat het gebeurd is met Maritima Antares". Er zouden al twee jaar problemen rond betalin gen zijn. De ITF zal in samenwer king met de Spaanse bond UGT po gingen in het werk stellen om te be middelen tussen het personeel en de werkgever uit het Spaanse Bas- niet op te kunnen. De spaarbanken konden hun gang gaan zonder dat iemand lastige vragen stelde. In de filosofie van Reagan is overheids toezicht op de maatschappij en de economie uit den boze en weet het bedrijfsleven zelf het beste wat goed voor het bedrijfsleven is. Daar om was overheidstoezicht op tal van bedrijfstakken, waaronder spaarbanken, grotendeels afge schaft. De spaarbanken legden zich vooral toe op grote bouwprojecten zoals winkelcentra en kantoorge bouwen. Zolang de vraag naar con sumptiegoederen en kantoorruimte steeg werden er grote winsten ge maakt. Maar nu gaat het minder goed: kantoorgebouwen staan leeg DEN HAAG (GPD) De Neder- en de onroerende goed-markt is in- landse autohandel verwacht een gestort. Veel spaarbanken blijven aanzienlijk aantal tweedehandse met waardeloze vorderingen zitten auto's naar Oosteuropese landen te omdat het onderpand sterk in waar- kunnen exporteren wanneer de bij- de is gedaald. zondere verbruiksbelasting (bvb) Toen de eerste banken drie jaar die op auto's rust, zou worden te geleden failliet gingen was de offi- ruggegeven. De RAI en de vereni- ciële schatting dat de schade be- ging van garagebedrijven Bovag De Laura Banda heeft een lading graan en bijprodukten voor Am sterdam aan boord. De Ana Pando ligt stil in Bordeaux, de Stolt Luisa Pando in New Orleans en de Stolt Maria Pando in Houston. De Charo Pando is nog op weg naar Tunesië. Belasting rem op occasion-handel met Oostblok perkt zou blijven tot enkele miljar den. Noch de regering, noch het congres vond het nodig tot drasti sche maatregelen hebben de staatssecretaris nanciën gevraagd teruggaaf moge lijk te maken. De autohandel zit op het ogenblik Al aan buitenlands geld, reischeques en een reisverzekering gedacht? NeeGa dan vlug nog even naar de Rabobank in de buurt. Da's wel zo makkelijk. Rabobank S Meer bank voor je geld Toen er steeds meer spaarbanken met een voorraad van zo'n 200.000 failliet gingen en het Witte Huis elke occasions, ruwweg 50.000 meer dan maand een hoger bedrag vóór de waar ze normaal behoefte aan heeft, kosten moest opgeven kwam dat Export naar Oost-Europa, waar gro- onderzoek er toch. En al ras bleek te belangstelling voor westerse dat zeer veel politici, democraten en tweedehands auto's bestaat, zou republikeinen, hadden meegewerkt voor de bedrijfstak een belangrijke aan wetgeving die het toezicht op de impuls voor de verkoop van occa- spaarbanken tot het minimum sions zijn. heeft beperkt. Nederlandse occasions kunnen Er is nu een aparte instantie opge- volgens Bovag en Rai echter niet op richt de Resolution Trust Corpora- de Oosteuropese markt concurre- tion die tot doel heeft de faillisse- ren omdat er op het ogenblik geen menten van honderden spaarban- mogelijkheid is om de bvb die is be ken af te wikkelen. Het is een enor- taald, terug te krijgen. In vergelij- me organisatie met vier regionale king met andere landen, zo stellen kantoren voor de verschillende de- de twee organisaties, blijven de au- len van het land. Zij moeten de in- to's daarom te duur om interessant ventaris opmaken en toezicht hou- te zijn voor Oosteuropese afnemers, den op de verkoop van activa. De to-« Teruggaaf van de bvb bij export zou tale schade van de spaarbankencri- per jaar de verkoop van zeker 20.000 sis zal mede afhangen van deze in- tweedehandse auto's naar Oost-Eu- gewikkelde en tijdrovende proce- ropa teweeg kunnen brengen, dure. Het gaat om de verkoop van Rai en Bovag in behandeling be- tienduizenden kantoorgebouwen, stoken het ministerie overigens al flatgebouwen en winkelcentra, die sinds 1973 met het verzoek om te- lang niet meer de prijs waard zijn ruggaaf van de bvb bij uitvoer van die ervoor is betaald.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5