Beperk macht van overheid en de politiek Afronding begroting na zomer nog moeilijker Extra korting schokt gezondheidszorg Brinkman in CDA-blad: Beperking geluidsoverlast militaire oefenvluchten Verdachte bomaanslag Aurora op vrij voeten Kleine 125 miljoen voor vuile bodems rijkswateren ld95 intrextuin DONDERDAG 19 JULI 1990 DEN HAAG (GPD) De macht van de rijksoverheid en de Haagse politiek moet sterk beperkt worden. In plaats daar van moeten de burgers meer op hun eigen verantwoorde lijkheden worden aangesproken. Dat zal ook op financieel gebied moeten. Burgers moeten veel eerder met de finan ciële consequenties van hun wensen geconfronteerd wor den. DEN HAAG (ANP) - Als in NAVO- verband wordt besloten het gebruik van laagvlieggebieden en -routes voor militaire oefenvluchten aan te passen, kan dat leiden tot een ver minderd gebruik en daarmee gerin gere geluidsoverlast van de twee laagvliegroutes in Noord- en Oost- Nederland. Dat valt af te leiden uit een brief die staatssecretaris Van Voorst tot Voorst (defensie) aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Daarin reageert hij op het eindrap port van de Overleggroep laagvlieg routes over de mogelijkheden de geluidshinder van het laagvliegen te beperken. Van Voorst zegt in de brief dat thans in internationaal verband wordt onderzocht of het gebruik van de laagvlieggebieden en -routes kan worden aangepast. Aangeno men mag worden dat de staatsse cretaris hiermee verwijst naar het overleg over de wens van de West- duitse minister van defensie Stol- tenberg het laagvliegen boven de Bondsrepubliek drastisch te beper ken. Stoltenberg wil af van alle laag vliegoefeningen onder de 75 meter hoogte en wil die grens optrekken naar 300 meter. Een verminderde laagvliegactivi teit zou tevens leiden tot ontlasting van de Nederlandse laagvliegrou tes. Deze dienen immers als verbin ding tussen in laagvlieggebieden in de Bondsrepubliek. Van Voorst wil dan ook zijn definitieve standpunt over het rapport van de overleg groep pas bepalen als het interna tionale overleg is afgerond. Eerder meldde het Duitse persbureau DPA dat een besluit in de herfst van dit jaar zal vallen. De ene laagvliegroute loopt van de Waddenzee ten oosten van Drachten, Zwolle, Deventer en Zut- phen Duitsland in. De tweede route komt boven Emmen ons land en loopt ten westen van deze plaats en van Almelo, waarna zij weer in de Bondsrepubliek uitkomt. Het aantal vluchten van de Ne derlandse luchtmacht zal in de toe komst als gevolg van een veranderd tactisch inzicht bij de NAVO afne men van 900 tot 600 per jaar. De Britse en Westduitse luchtmacht zullen echter jaarlijks in totaal 2.100 keer van de Nederlandse routes ge bruik blijven maken, aldus het rap port, dat daarbij nog geen rekening houdt met een eventuele verminde ring van het laagvliegen waarover thans binnen de NAVO wordt ge sproken. De mogelijkheden om laagvlieg oefeningen van de Nederlandse luchtmacht naar het buitenland te verplaatsen zijn zeer beperkt, aldus de overleggroep, waarin vertegen woordigers van de ministeries van defensie en VROM en van de pro vincies Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel, Gelderland en Flevoland zitten. Sinds 1987 oefent de luchtmacht ook in het Canadese Goose Bay in laagvliegen. Nieuwe pil UTRECHT (ANP) - Onder leiding van de prof.dr. A. Drogendijk, dr. A. Alberda en prof.dr. A. Haspels in Utrecht is een nieuwe pil zonder de hormonale stoffen oestrogeen ont wikkeld. Deze pil kan een uitkomst betekenen voor vrouwen die oestro- genen niet goed kunnen verdragen of die niet mogen gebruiken. De nieuwe pil is geen concurrent voor de bestaande pillen, maar meer een aanvulling daarop. Het gaat om een combinatie van Melatonine en pro- gestageen. Onderzoek onder vrij willigsters heeft aangetoond dat Melatonine een remmende werking heeft op de eisprong. Deze mening ventileert CDA-frac- tieleider Brinkman in het CDA-blad Christen-democratische verkennin gen. De christen-democraat meent dat de politiek niet meer in staat is ons land goed te besturen. In feite is er een gigantisch bureaucratisch apparaat opgebouwd waar de bur ger allang geen boodschap meer aan heeft. Door de overheid opge legde normen en regels worden ge negeerd. Van haar kant kijkt de overheid ook steeds minder naar de belangen van de individuele bur ger. Steeds vaker wordt een algeme ne benadering die voor iedereen goed moet zijn, gevolgd. In het blad bepleit Brinkman het overdragen van bevoegdheden en financiële middelen naar bij voor beeld gemeenten, scholen en zie kenhuizen. Binnen het totale bud get kan daar dan de afweging wor den gemaakt waar het geld het best aan besteed kan worden. Brinkman toont zich niet be vreesd dat de democratische con trole binnen het door hem voorge stelde model zal afnemen. In plaats van de beperkte controle door de 225 leden van Tweede en Eerste Ka mer zal de controle juist toenemen omdat er veel meer instanties bij be trokken worden. Tegelijk wordt de Twaalf jaar en tbs voor moord MAASTRICHT (GPD) - De recht bank in Maastricht heeft gisteren een 21-jarige man uit Schinveld (Zuid-Limburg) veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf, terbe schikkingstelling van de overheid en aangepaste behandeling in een inrichting. De niet ter zitting ver schenen jongeman werd schuldig bevonden aan het verkrachten en vermoorden van zijn 20-jarige plaatsgenote Margo Rademakers. Officier van justitie mr L. Ummels had op 4 juli naast TBS en gedwon gen verpleging vijftien jaar gevan genisstraf geëist. Binnenland kort Felicitatie Premier Lubbers en nazi-jager Si mon Wiesenthal waren de eersten die Helmut Kohl feliciteerden met het in Moskou bereikte resultaat waarbij de weg naar een verenigd Duitsland werd vrijgemaakt. Dins dag direct na de terugkeer van Kohl in Bonn, nog voor acht uur 's-och- tends, bracht premier Lubbers de Nederlandse gelukwensen over. Kohl zei dit in een interview met de International Herald Tribune. Stikstof De hoeveelheid stikstofdioxiden in de lucht is in Nederland de laatste tien jaar weinig veranderd. Dat blijkt uit het jaarverslag Luchtkwa liteit 1989 van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne (RIVM). Het gemiddelde ni veau van zwaveldioxide daalt nog steeds, zo leert het jaarverslag. Vol gens RIVM-medewerker D. Onder de Linden wil dat echter niet zeggen dat het nu ineens goed gaat met de lucht in Nederland. Uitbreiding De Nederlandse ambassades in de Oosteuropese landen krijgen extra personeel. In totaal gaat het om on geveer 25 mensen die nagenoeg ge lijkelijk over de verschillende am bassades worden verdeeld. Met de ze uitbreiding en het verwezenlij ken van voorzieningen daarvoor wordt dit jaar begonnen. Voor het lopende jaar is hiervoor 8 miljoen gulden beschikbaar, voor 1991 en voor 1992 telkens 12 miljoen gul den. Advocatuur De Vereniging Sociale Advokatuur Nederland (VSAN) is uit het overleg gestapt met staatssecretaris Kosto (justitie) over de eventuele invoe ring van contractsadvocatuur bij het verlenen van rechtshulp. VSAN heeft Kosto van deze stap op de hoogte gebracht. Justitie voelt wel wat voor invoering van contractsad vocatuur. Daarbij zouden advoca tenkantoren een vaste vergoeding krijgen, maar moeten zij dan ook al le cliënten die om hulp aankloppen, juridisch bijstaan. Asielzoekers Op Schiphol hebben in de eerste zes maanden van dit jaar 3362 mensen asiel aangevraagd. Dat zijn er ruim drie maal zoveel als in het eerste halfjaar van 1989, toen werden er 1081 asielzoekers geregistreerd. Dit heeft de Koninklijke Marechaussee op Schiphol bekendgemaakt. Vol gens kapitein P. Verdonk kwamen de meeste asielzoekers in de eerste maanden van dit jaar ons land bin- democratische controle directer: al le betrokkenen kunnen er zelf aan deelnemen. De sociale controle zal ook toenemen. Daarnaast verwacht Brinkman dat de burger zelf zich weer betrokken gaat voelen bij het geen er over hem of haar wordt be slist. De CDA-voorman toont zich niet bevreesd voor de effecten van zijn opstelling: bijvoorbeeld dat burgers meer zelf zullen moeten gaan beta len voor voorzieningen dan nu het geval is. Brinkman: "Ons hele sys teem is langzamerhand zo anoniem geworden dat we zeggen: ach, er is toch voor betaald". In zijn opzet zal de rijksoverheid wel scherpere normen moeten for muleren. Het mag niet zo zijn dat el ke burger wordt overgeleverd aan een gemeente, school of ziekenhuis waar op een gegeven moment wordt gezegd dat het geld op is. Bij de discussie over de normen wil Brinkman, ook het recht op een voorziening betrekken. In zijn ogen moet elke burger die van een voor ziening gebruik wil maken, ook kunnen aantonen dat men daar recht op heeft. "Het individu moet met de billen bloot", aldus Brink- De fractieleider van het CDA wil zijn vergaande decentralisatie van overheidstaken ook betrekken op het inkomensbeleid, de sociale ze kerheid, het belastingstelsel en het arbeidsvoorwaardenbeleid. In plaats van algemene inko mensmaatregelen zou gedacht moe ten worden aan een meer op speci fieke groepen gericht beleid. Daar bij zou ook de discussie over de koppeling en de boven het mini mumniveau liggende uitkeringen betrokken moeten worden. ASSEN - De deelnemers aan de Werelds-pelen voor gehandicapten hebben ook een mogelijkheid maken van een faciliteit voor hun geestelijk welzijn, namelijk een moskee. Diegenen die vanwege hun handicap niet op <jie grond kunnen neerknielen, worden van dit ritueel ontheven: zij mogen vanuit hun rolstoel AMSTERDAM (GPD) - De 33-jari- ge man die ervan werd verdacht de bomaanslag te hebben gepleegd op het gebouw Aurora in Amsterdam, is gistermiddag vrijgelaten. In een confrontatie met een aantal getui gen, werd de man niet als de eventu ele dader herkend. De bomaanslag op het kantoor complex bij de Overtoom, waarin onder meer de luchtvaartmaat schappijen Britisch Airways en Ibe ria zijn gevestigd, vond op zaterdag avond 30 juni plaats. Een getuige die daarbij aanwezig was, herkende de verdachte niet toen hij gister middag met hem werd geconfron teerd. Vijf andere getuigen, die de dag ervoor een man het Aurora-ge- bouw zagen fotograferen, herken den hem evenmin. Bij de confrontatie werd gebruik gemaakt van de zogenaamde Oslo methode. Daarbij moet een ver- gebruik te dachte tussen een aantal andere gelijk postuur plaats- De getuige moet uit deze rij (foto and de verdachte aanwijzen. Die CDA content met bezuinigingspakket kabinet UTRECHT (ANP/GPD) - De Natio nale Ziekenhuisraad (NZR) heeft gisteren verbaasd gereageerd op het voornemen van het kabinet 120 miljoen gulden extra te bezuinigen op de kosten voor de volksgezond heid. De bezuinigingen gaan vooral ten koste van nieuwbouw en fysio therapie, terwijl de regering in 1989 juist extra geld ter beschikking had overheidssubsidies a raison van cir- gesteld, onder meer voor uitbrei- ca 270 miljoen gulden acht de frac- ding van de capaciteit van de instel- tie "een goede maatregel omdat zo lingen. ook door instellingen en burgers De bezuinigingsplannen van het wordt bijgedragen aan de proble- kabinet vallen samen met de publi- matiek waarmee het kabinet heeft katie van het jaarverslag van de te kampen bij een stijgende rente". NZR over 1989. Daarin stelt de voor- De VVD-fractie spreekt van "een zitter van de Raad, prof. dr. G. van bleek pakket". Financieel woord- Veldhoven, dat het uit'moet zijn voerder De Korte noemt het opval- met de bezuinigingen. "Met het af- lend dat de in het regeerakkoord sluiten van de jaren tachtig dient de van CDA en PvdA beloofde beleids periode te worden afgesloten waar- intensiveringen van twee miljard in de gezondheidszorg zijn aandeel voor 1991 "grotendeels door de in de bezuinigingsdrift ruim heeft kaasschaafmethode ongemaakt zijn geleverd", schrijft hij. gemaakt". In de wereld van de fysiothera- In plaats van te kiezen voor een peuten is meteen verontwaardigd goed beargumenteerde en gerichte gereageerd op het kabinetsplan om bezuinigingen is gekozen voor een op deze soort van hulpverlening te bleek pakket van maatregelen om bezuinigen. "Een overheid die de het financieringstekort met nog steeds grotere betekenis van de geen 0,5 procent te te verlagen naar zorg vlakbij huis erkent moet daar 4,75 procent van het nationaal inko- niet tegelijkertijd een rem op willen men, menen de liberalen, zetten", zo betoogde een woord- De PvdA-fractie thode", luidde het eerste taar van vice-fractievoorzitter Wolffensperger van D66. Pas op Prinsjesdag zal duidelijk worden welke afweging het kabinet heeft gemaakt tussen de financiële doel stellingen en de noodzaak van een ander beleid, zegt de fractie, "maar opnieuw lijken de marges voor een bijstelling van het beleid klein ge houden te worden onder druk van het financieringstekort". frontatie leverde gisteren dus niets op. Voor de rechter-commissaris een doorslaggevende reden de man vrij te laten. Volgens zijn advocaat, mr. P. Tijs terman, moet die vrijlating worden gezien in samenhang met vier getui gen a décharge. Die konden hem een alibi verschaffen voor zowel de 29e als 30e juni. Volgens officier van justitie W. Mijnssen, wordt het gerechtelijk onderzoek gewoon voortgezet. Daarbij is ook de bomaanslag op de Banco Bilbao Vizcaya aan de He rengracht betrokken. Die aanslag gebeurde op vrijdagavond 6 juli, eveneens omstreeks half twaalf 's avonds. Beide aanslagen zijn niet opgeëist door de IRA of ETA. Des ondanks kreeg de Amsterdamse po litie versterking van de koninklijke marechaussee voor de bewaking van Spaanse instellingen in de hoofdstad. Mr. Tij sterman liet weten dat hij, zodra het gerechtelijk onderzoek is afgerond, namens zijn cliënt een schadevergoeding zal eisen voor diens vasthouding. In een interview met Radio Noord-Holland zei de verdachte gistermiddag dat hij al leen tijdens de eerste drie dagen van zijn vasthouding is verhoord. "Ik moest de meest onzinnige vragen beantwoorden, bij voorbeeld waar om ik geen vlees eet". Volgens de Amsterdammer heeft zijn arrestatie met zijn krakersach tergrond te maken. "Ik ben een ac tievoerder en heb me de laatste tijd onder meer bemoeid met de gear resteerde krakers van het Wolters Noordhoff-complex in Groningen". Hij zegt ooit één keer in Spanje te zijn geweest. "Ik ben toen in Madrid geweest met een klasgenoot van de filmacademie. We maakten een film over Picasso". DEN HAAG (GPD) - Minister Ma- ij-Weggen (verkeer) heeft binnen haar begroting 110 miljoen gulden vrijgemaakt om over de periode ™tvrdeVerig^gVanV.rij- pmer stel'zich terughoudend op 1991.1994 vervuilde bodems gevestigde Fysiotherapeuten ten opzichte van het kabmetsak- (WF). koord over de bezuinigingen voor Het CDA is ronduit te spreken volgend jaar. Het over het in het kabinet bereikte ak- v°or een "eindoordeel", vindt frac- koord ruim een miljard gulden te tieleider Wöltgens. Dat bezuinigen met het oog op de begro- PvdA-fractie pas eind augustus ting voor 1991. De fractie woord- de orde, wanneer het kabinet met voerder noemde het gisteren in een een dekkingsplan voor de inkom- eerste reactie "een goede zaak" dat sten komt. Wöltgens wil op een de ministersploeg de oplossing punt geen misverstand laten be- VEENENDAAL - Imkers bespreken eikaars koopwaar op de jaarlijkse bijenmarkt in Veenendaal, de grootste bijenmarkt van Europa die deze week werd gehouden. Het gesprek van de dag was dat vooreen korf met het beste bijenvolk amper 60 gulden werd geboden, de helft minder dan vorig jaar. De meer dan 100 imkers voerden in totaal 407 volken aan. (foto anp) heeft gezocht de uitgaven, Verstandig Het CDA vindt het verstandig dat de oplossingen "zijn gespreid over een breed terrein". De korting op de beperking van staan. "Er mag geen sprake zijn u'°?,;i^HVf°eg J°en gulden vrij Uit heffingen t trac- iozjngen 0p rijkswateren. Dat ge- ♦Tio beurt op basis van de Wet vervui- ling oppervlaktewateren. Het standpunt van Maij blijkt uit een gisteren-door haar aan de Ka mer gezonden Saneringsprogram- waterbodem rijkswateren 1991- bezuinigingen op de individuele 2000.^Van de totale 125 miljoen gul huursubsidie". Kaasschaaf "Het kabinet verbergt gebrek aan creativiteit achter de kaasschaafme den die er nu is vrijgemaakt zal ko mend jaar 19 miljoen gulden wor den uitgegeven. In de jaren daarna stijgen de uitgaven tot 76,8 miljoen voor 1993-1994. Voor de jaren daar- van de noodzaak echt iets te doen, vlot de beurs te laten trekken. En dus werd het eindeloos praten. DEN HAAG Premier Lubbers Schuiven met bedragen ert bedrag- bracht de boodschap dinsdagnacht jes. Tot op de miljoen gulden moest rond drie uur zonder enige glans, er onderhandeld worden. Met elke Het kabinet had besloten blijvend bewindspersoon afzonderlijk in de 1015 tot 1050 miljoen gulden extra hoop dat iemand die al 'verhoord' te snijden in de uitgaven. Hij, de eerste minister, had het. allemaal bers-Kok niet nog maar even voor zichzelf op een rijtje gezet en droeg vervolgens voor. De ene na de andere maatregel Uiteindelijk moest het er toch rolde over zijn lippen. Volgens de reeds eerder bekend geworden lij- Voor het bedrijfsleven is een las tenverzwaring van 150 miljoen gul den per jaar bedacht door hen de kosten van beroepsonderwijs te la ten dragen. Hier hetzelfde verhaal; het bedrag aan bezuinigingen bij .de: wel een bedrag, geen maatrege len. Komen we bij de rijksdienst zelf. Die moet beter en kleiner. Dus voe ren we een korting op het budget ambtenaren door van 175 mil- Onderwijs (dat de kosten nu draagt) joen gulden onder het mom dat, als staat, de maatregel is er nog niet. zij 0,25 procent efficiënter gaan a Onbehagen Eenmalig legt bovendien Economi sche Zaken 50 miljoen op tafel c Onderwijs te helpen de eerder i ken, dat bedrag op tafel moet ko men. Een eerste stap in een efficiën- tiekorting van een procent komen, en zo geschiedde. Lubbers kon het verslag midden in de nacht doen. Een op zich heldere uiteenzet ting maar voor degenen die de af zonderlijke maatregelen nog eens tegen het licht hielden bleef er toch een gevoel van onbehagen over. Zo stevig als de 1015 tot 1050 miljoen klonk, was het niet. Een feit dat ook Lubbers moest toegeven. Zo moet in de sociale zekerheid 250 miljoen gulden gevonden wor den waarvan 100 miljoen door het aantal arbeidsongeschikten te be perken (wao) en de rest door een be- Was er niet, kort voordat de be- zuiniging op de Algemene wedu- signaleerde overschrijding van 200 ambtenaren (opbrengst 700 miljoen miljoen in 1991 te dichten. EZ heeft gulden over vier jaar). Of het alle- het geld 'over' maar alleen jaar. Na 1991 moet dus iets bedacht worden. Waarom was het dan toch zo'n moeizame bevalling geweest? Da genlang was erover vergaderd, op vallend genoeg meestal in onderlin ge contacten tussen de betrokken bewindspersoon, Lubbers en schat kistbewaarder Kok. Op de laatste dag, dinsdag, liefst zestien uur lang waarbij het voltallige kabinet alleen midden in de nacht even het totale beeld mocht accorderen. maal kan, weet niemand. Wel het geld heen gaat: naar betere ar beidsvoorwaarden voor ambtena ren. Zo kunnen zij de loonstijging in de bedrijven tot drie procent blijven Komt de truc Ontwikkelingssamen- volgen. Een sigaar uit eigen doos de koppeling te betalen. Maar Truc geen opbrengst v Doublures Daarnaast boeken grotingsbesprekingen begonnen, wezenwet (aww). Concrete gesteld dat het allemaal een fluitje maatregelen moeten nog gedacht worden. Bovendien komen de ba ten niet bij minister Kok terecht, maar in de sociale fondsen. cent zou worden, zeker geleken met de miljarden die Kok's voorganger Ruding steeds weer als 'probleem' op tafel legde? Wat was dat nu, 800 miljoen gulden als finan cieel gat in 1991 plus nog wat te schrappen claims van totaal '300 miljoen gulden en nog een over schrijding op Onderwijs van 200 miljoen. Dat moet toch even te doen zijn. Nee dus, zoals ook Lubbers moest toegeven. Het totaal was net te groot om het maar achteloos ter- zijde te schuiven. Van de andere ziektekosten particulieren: =4o"mT£ Bij een bezuiniging in de volksge zondheid al van hetzelfde laken een pak. De uitgaven voor het bouwpro- gramma en de fysiotherapie met 120 miljoen gulden omlaag. werking. Minister Pronk mag 25 miljoen op tafel leggen om projec ten van Oostbloklanden in de derde wereld 'over te nemen' omdat de Oosteuropese staten er zelf finan cieel niet meer toe in staat zijn. Hulp miljoen aan baten i aan Oost Europa heeft dat. Dus af- ten van rijkstaken boeken van de reeds eerder uitge trokken 200 miljoen aan hulp vanuit Nederland voor hen. Het korten van een procent op al le subsidies behalve objectsubsi dies in de volkshuisvesting, kinder bijslag, sociale zekerheid en volks gezondheid, oogt kordaat. Zeker het ingevulde bedrag aan opbreng- ■Kok. e nog 25 tot 75 door het afsto- laar derden en het schrappen van doublures. Waar en hoe, mogen topambtenaren nog gaan uitzoeken. Deze besparingen verdwijnen echter weer als sneeuw voor de zon nu het kabinet ook be sloot claims tot 100 miljoen te hono reren. Zo krijgt minister Hirsch Bal- lin (justitie) 80 miljoen voor reorga nisatie rechterlijke macht, opvang sten: 170 miljoen gulden. Élke bë- asielzoekers op Schiphol en de poli- windspersoon mag echter zelf uit- deze aanslag taald: op welke subsidies men kort. De ministers Alders (VROM, 60 mil- kant s het probleem te gering elke bewindspersoon, doordrongen neus voorbij gaat. Hoe dat moet staat nog open. Vast jjoen), May (Verkeer, 38 miljoen) en staat wel dat de besparingen optre- Andriessen (EZ, 24 müjoen) zullen den in de premiesfeer. Dus niet bij £aar meeste moeite mee heb- Kok. Datzelfde geldt voor de door- Hun collegae Ritzen (onder- werking van de bezuiniging bij de en Braks (landbouw) doen niet - mee m de operatie. Zij moeten sa men 100 miljoen gulden zien te be zuinigen. Meer van het bovenstaan- joen gulden die eveneens aan Kok's Pas na de zomer zal moeten blij ken of alle bewindslieden in staat zijn de hen opgelegde taakstellin gen met concrete maatregelen in te vullen. En of die opbrengen wat nu op papier is gezet. Blijft een ander probleem, zoals ook Lubbers toe gaf: een deel van de bezuinigingen komt in de sociale fondsen en de volksgezondheid terecht, terwijl een ander deel van de baten meteen al weer is uitgegeven. Deze midde len zijn dus niet vrij om het finan ciële gat van 800 miljoen gulden te dichten. En dat moet wil het finan cieringstekort volgend jaar niet bo ven 4,75 procent uitkomen, de afge sproken grens. Lubbers schatte het probleem dat zo in feite nog op tafel lag op 400 tot 500 miljoen gulden. Daarvoor moet dus nog in augustus, als het kabinet de dekking van alle uitgaven moet vastleggen, beslist worden. Zonder plotselinge meevallers blijven er dan maar twee wegen open: hogere premies of hogere belastingen. Een lastenverhoging dus. En aangezien er alleen een meevaller te verwach ten is bij de uitgaven voor de werk loosheid, die terecht komt bij de so ciale fondsen, zal daar wel niet aan te ontkomen zijn. Koopkracht Nu is er enige ruimte aangezien de lastendruk volgens de laatste berer keningen in 1991 uitkomt op 53 pro cent, 0,6 procent (twee miljard gul den) lager dan het vastgestelde pla fond. Er kan dus wel iets: 0,1 of 0,2 procent omhoog bijvoorbeeld. Een beetje premies, iets hogere belastin gen voor bepaalde groepen? Augus tus dus. Als het kabinet ook al moet beslissen over de koopkracht in 1991. De door de PvdA gewenste ge lijkwaardiger inkomensverdeling met iets extra's voor alleenstaanden en bejaarden met een klein pen sioen tegenover de CDA-wens iets te doen voor alleenverdieners met kinderen via een hogere kinderbij slag. Die discussie, dat probleem, wordt nu alleen maar groter. Zeker als straks blijkt dat het korten op subsidies ook nog de nodige koop krachteffecten heeft. na is nog geen enkel bedrag gereser veerd. Volgens de minister "lijkt het ter beschikking staande bedrag voor deze kabinetsperiode voldoende". Nader onderzoek naar de mate van vervuiling van de bodems van rijks wateren moet echter nog een duide lijker beeld geven over de benodig de financiële middelen "voor de ko mende jaren en na 1994". Op basis van een eerste mini- mum-berekening zouden het op baggeren van vervuilde bodem in rijkswateren en het storten op grote bergplaatsen ongeveer 500 miljoen gulden vergen. Het gaat tot nu toe dan om 111 plaatsen waar de bodem onder water zodanig is vervuild dat er op het eerste gezicht iets zou moeten gebeuren. In alle gevallen wordt gevaar voor de volksgezond heid of het milieu vermoed. Nader onderzoek moet nog uitwijzen of dat inderdaad zo is en of er opgetre den moet worden.' Maij kondigt aan dat er verder on derzoek gedaan zal worden naar de mate waarin de bodem van rijkswa teren is vervuild. Daarnaast is meer onderzoek nodig naar de manier waarop de vervuiling het best kan worden opgeruimd. Voorts zal er gewerkt worden aan het opstellen van milieu-effect rapportages en de aanleg van depots voor de vervuilde bagger. Er is ook geld uitgetrokken voor het ontwikkelen van technie ken om de vervuilde bagger te reini gen. SOLIDE GRASSCHAAR. Stalen messen van degelijke kwaliteit. De grasschaar is sterk, stevig, duurzaam en knipt het taaiste m rtrr Nu I "Tb voorschoten" Leidseweg 518, gras.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3