Gert Hermien willen met Normaal in stadion 'Nederland Muziekland' was drie dagen in Noordwijk Veronique houdt op met 'Centraal Beheer'-slogan Onbewoond eiland(2) PAGINA 18 DONDERDAG 19 JULI 1990 man Bennie Jolink ze noemt, tot iets moois kunnen leiden. Produ cer Crabbendam kon ze niet ver murwen: ze traden op, maar ie der apart en een herhaling van de opmerkelijke samenzang, zoals enkele -weken terug tijdens de door 4500 mensen bezochte fan clubdag van Normaal in Toldijk, was uitgesloten. Mogelijk ver hinderde het playback-gebeu- ren, dat 'Nederland Muziekland' is, spontaniteit. Terwijl Hermien op rode pumps naar de tafel loopt om bij Normaal aan te schuiven, bena drukt Gert Timmerman in 'De Blauwe Gans', dat de jamsessie met Normaal iets eenmaligs moest blijven. "Wel heb ik plan nen om volgend jaar met Her mien en Normaal in een groot stadion voor dertig-, veertigdui zend mensen nog eens op te tre den, want in Toldijk waren er 4500 enthousiastelingen." De te rugkeer naar het levenslied van het tot voor kort in religieuze sfe ren verkerende duo heeft ook met hun hang naar het grote pu bliek te maken. "Ja, de EO was er niet blij mee", zegt Timmerman, "maar ik heb tegen ze gezegd: Wij zijn volkse zangers en willen de boodschap naar een groot pu bliek uitdragen". De EO schakel de het duo, dat op het eerste ge zicht geen spat ouder is gewor den, alleen voor de eigen aan hang in. Die werd Timmerman te beperkt: "De EO benutte onze mogelijkheden niet, daarom hebben we ons oude repertoire weer opgepikt om meer mensen te bereiken". Bezwaren Volgende week is het Tukkerse echtpaar ook in KRO's 1000 mil libar te zien en in de zomertour van de TROS te beluisteren. Dan zal ongetwijfeld hun morgen ver schijnende nieuwe single cen traal staan, die ze in het gat van Palace al ten gehore brachten. De eerste nieuwe wereldse tekst na zeventien jaar zal bij de VW Noordwijk in eerste instantie op weinig bezwaren gestuit hebben: Ja, we blijven toch maar weer in Nederland./ Want we hebben hier de zee en ook het strand! En we zetten alle zorgen aan de kant/ Nee, voor mij hoefik niet naar het buitenland. Maar dat de naam Noordwijk in het lied niet valt, terwijl die eer wel te beurt valt a^n Texel, Ameland en Scheve- ningen, moet de badplaats te leurgesteld hebben. "Laten we er op proosten, hier zijn de meiden uit het Oosten" geven zes in de omgeving van Noordwijk kamperende dames uit Twente en omgeving op span doek tenslotte nog te kennen als de menigte op het Gat van Palace rond half elf uiteenstuift. Ze zin gen luidkeels 'Shalalali, sha- lalala' uit 'De duiven op de dam', dat voor hun ouders een hit ge weest moet zijn. Kwamen zij voor Gert en Hermien, of Nor maal naar Noordwijk? "Nee, voor Clouseau. Die zijn knap, hè? Maar dat was dinsdag". (Volgende week woensdag, Nederland 2, 20.27) Van onze redacteur Emiel Fangmann NOORDWIJK „Wat zouden jullie er van vinden als Veronica zeven weken uit de lucht moet?" vraagt de in een zwarte leren broek geklede Erik de Zwart retorisch. Een paar duizend aanhangers joelen op het Gat van Palace afkeurend. "Goed, bedankt, ik zal het tegen Rob Out zeggen", zegt de presentator, "dan kan de contributie omhoog en dan kunnen we een nog betere advocaat nemen". Toch zal deze korte conversatie om het publiek in de stemming te brengen voor de opnamen in Noordwijk van 'Nederland Muziekland' volgende week het scherm ver moedelijk niet halen. Maar dat de omroep zich in moeilijke tijden gesteund weet, ma ken ook de spandoeken wel duidelijk, waaruit een beste verkozen wordt. 'Veronica gaat in '91 weer 'de boot' in' was waarschijnlijk te re alistisch voor een eerste prijs. Bij de generale repetities gooide 'Ve ronica...Waar je ook bent, wat je ook doet. Hier in Noordwijk-zit je goed' hoge ogen. De winnaar had iets met 'horen, zien en zwijgen' gedaan. De gemeente Noordwijk was voor drie dagen een vrijplaats voor Veronica's 'Nederland Mu ziekland', dat al honderdvijfen twintig afleveringen meegaat. Terwijl restaurant .'De Blauwe Gans' als uitvalsbasis werd ge bruikt, bouwde men maandag de futuristisch ogende decors in het Gat van Palace op met behulp van hoogwerkers en kranen. Eer gisteren waren er camera-repeti ties met alle artiesten, gevolgd door de opnamen van de Vlaam se groep Clouseau die volgende week meegemonteerd worden. Gisteren had, voorafgegaan door een 'generale', de echte opname plaats, gecombineerd met recht streekse Radio 2 uitzendingen overdag. Promotie Gevraagd naar de reden van uit verkiezing van de Zuidhollandse badplaats en de artiestenkeuze zegt de voor de publiciteit van Veronica verantwoordelijk Ellen van Trigt: "Dat kun je aan de pro ducer vragen, maar we mogen geen bedragen noemen". "Nee, dat doen we nooit" beaamt de in Leiden geboren en getogen Lody Crabbendam. "maar er wordt nooit cash geld door een ge meente betaald, wel zorgt ze voor de faciliteiten". In concreto bete kende dit dat Noordwijk de elec- triciteit voor camera-voering le verde, terwijl Veronica een eigen aggregaat voor het licht heeft. Acht reservisten en twee extra ploegen brachten de sterkte van het politiekorps, dat op een nor male avond uit vijf agenten be staat, op 24. Zes leden van de ko ninklijke EHBO vereniging wa ren belangeloos stand by. De Ko ningin Wilhelmina Boulevard werd voor een groot deel afgezet. Daartegenover stond een in sa menwerking met de Stichting VW Noordwijk Promotie ver vaardigd filmpje dat vertoond mag worden, en een kort gesprek van Erik de Zwart met VW-di- rectrice Maijolijn van der Jagt, waarin nog eens over Noordwijk de loftrompet mag worden gesto ken. Aan de andere kant waren weer enige strandtenten van Ve- ronica-vlaggen voorzien. Gert Hermien De eigenlijke opname duurde opvallend kort. Slechts een klei ne drie kwartier waren inge ruimd om onder anderen Girl- street, B.B. Queen met een hit, Gerard Joling met een medley en Mildred Douglas met een hitje, om de videoband vast te leggen. Toch had de aanwezigheid van het Achterhoekse Normaal en 'de Tukkerse sensatie' Gert en Hermien, zoals Normaal-voor- Sotheby's veilt collectie Garbo DEN HAAG (GPD) De commerciële zender RTL-Veronique stopt met het gebruik van de slogan 'Even Luxemburg bellen'. Die tekst werd door Veronique gebruikt in geval van technische storingen. Verzekeringsmaatschappij Centraal Beheer in Apel doorn, die al jarenlang reclame maakt met de slagzin 'Even Apeldoorn bellen', zou zich gestoord hebben aan dit 'plagiaat'. „Nu vertonen we de slogan alleen nog maar als Centraal Beheer ervoor betaalt", aldus een woordvoerder van Veronique. Centraal Beheer is blij met dit besluit. Een woordvoerder; „Dit betekent dus dat we zelf niet meer in contact hoeven te tre den met Veronique. Ik denk dat het goed is dat ze ermee gestopt zijn, het was toch een soort leentje-buur, het getuigde niet van veel creativiteit. Alhoewel het voor ons niet echt nadelig was, want de slogan verwees indirect toch naar ons bedrijf. Ik snapte alleen niet dat ze zelf niets beters konden verzinnen." Dochter Brando aangeklaagd wegens aandeel in moord AMSTERDAM (ANP) - Schil derijen, tapijten en meubelstuk ken uit de persoonlijke collectie van Greta Garbo komen half no vember in New York onder de hamer bij het bekende veiling huis Sotheby's. De waarde van de bezittingen van de onlangs overleden Zweedse actrice wordt geschat op meer dan twin tig miljoen dollar. Dat heeft J. Marion van Sotheby's in New York gisteren bekend gemaakt. Garbo was gedurende vijftig jaar een enthousiast verzamelaar van kunst en antiek. Zo bezat zij onder meer een aantal belangrij ke werken van impressionis tische en moderne schilders, waaronder drie schilderijen ven Renoir die op 13 november in de avondveiling worden aangebo den. Verder bezat Garbo schilde rijen van de kunstenaars André, Atlan, Van Dongen, D'Espagnat, Lhote, Jawlensky en Roualt, die op 14 november worden geveild. Op 15 november vindt de ver koop plaats van .onder andere achttiende-eeuwse meubelstuk ken van Franse origine, tapijten en zeldzame boeken. De belangrijkste stukken uit de Garbo-collectie zullen voor de veiling in New York nog te zien zijn in Parijs en Tokio. PAPEETE (AP) - De dochter van acteur Marlon Brando, Tari- ta Cheyenne, wordt verdacht van medeplichtigheid aan de moord op haar vriend. Ze is daarvoor in de Verenigde Staten in staat van beschuldiging gesteld. De 20-jarige Tarita Cheyenne Brando heeft geweigerd te getui gen tegen haar halfbroer Chris tian, die ervan wordt verdacht op 16 mei in Santa Monica de 26- jarige Dag Drollet bij Brando thuis te hebben doodgeschoten. Ze is na de moord naar Frans Poly- nesië vertrokken, waar ze van daan komt. Haar is nu bevolen daar te blijven, Het is niet direct duidelijk of ze aan de Verenigde Staten zal worden uitgeleverd. Christian Brando heeft tegen over de politie verklaard dat Drollet werd gedood toen tijdens een vechtpartij om een geweer het wapen per ongeluk afging. Normaal begon gisteravond met een warming up voor het Noordwijkse publiek. In 'De Blauwe Gans' werden vlak voor de play back-optredens door Gert Hermien in broederlijk samen zijn met Normaal de kelen gesmeerd. (foto Holvast) Wil iemand het verblijf op een on bewoond eiland overleven, dan heeft hij in ieder geval zoet water nodig. Nadat hij aan land was ge krabbeld, vatte Robinson Crusoë pas weer moed toen hij, voorbij i bocht in het strand, een rivier- in zee zag uitmonden. Hij wierp zich plat op zijn buik en les te met gulzige teugen zijn dorst. Ook het eilandje van Bob en Chris Snoijink bezat een zoetwater- bron. In de droge tijd welde daar wei nig water uit op, zodat ze daar zuinig mee moesten omspringen. Vruchtbomen zijn ook erg belang rijk voor de overlevingskansen i de bewoners van een onbe woond eiland. Op het Fijiaanse Ata vielen, in het juiste seizoen, de mango's, klappernoten en brood vruchten van de bomen. Crusoë kon zich op Tobago tegoed doen t sinaasappelen, citroenen en druiven. Horen boeken ook tot het basis pakket aan voorzieningen dat i op een onbewoond eiland graag bij zich wil hebben? Om er achter te komen aan welke boeken iemand hecht, wórdt hem immers vaak de vraag gesteld welke boe ken hij naar een onbewoond ei land mee zou willen nemen. Wel, „Robinson Crusoë" nam drie bij bels mee van boord, en daar kon hij zich vijfentwintig jaar lang geestelijk mee voeden. Bob Snoijink had, zo blijkt tus sen de regels door, enkele romans bij zich (onder andere van Isabel Allende), en alternatieve boeken die thuishoren in het grensgebied tussen wetenschap en geloof. De foe's roman had hij in ieder geval niet bij zich. Toch lijkt het erg r de hand te liggen om op een onbewoond eiland boeken te lezen r Crusoë-achtige voorgangers. Die moeten dan wel een positieve ondertoon hebben en redelijk goed aflopen, anders zou de stemming van de lezer al te zeer gedrukt worden. De boeken van Defoe en Snoijink komen dus wel in aan merking, maar een roman als „Lord of the Flies" (ooit vertaald als „Heer der vliegen") van de En gelse schrijver William Golding zeker niet. Dit beroemde boek wil juist la ten zien hoe het isolement van een onbewoond eiland de zwartste kanten van het menselijk karak ter naar boven haalt. Dit keer zijn de hoofdpersonen geen varensge zellen of ontevreden westerlingen, maar schoolkinderen. Na een atoomaanval op Engeland wor den zij geëvacueerd. Het vliegtuig stort echter neer op een tropisch eiland, waarbij alle volwassenen- omkomen. Van meet af aan zijn er twee ri valen de verstandige en moedi ge Ralph, die evenwel ook zijn zwakke kanten heeft, en de agres sieve, heerszuchtige Jack. De kin deren kiezen Ralph tot hun leider. Die besluit om Jack de verant woording te geven over de groep jongens die moet zorgen dat er vlees op tafel komt. De jagers gaan echter hun eigen gang en zakken af tot een barbaars ni veau; zij beschilderen hun gezich ten en dansen als wilden om het kampvuur. Tijdens een woeste varkensjacht laat Jack een zwijnskop achter in het woud, als een zoenoffer aan het Beest. Alle maal zijn ze bang voor dit Beest, dat in het duister van de jungle op hen zou loeren. De rottende, met vliegen over dekte varkenskop vormt het sym bolische middelpunt van de ro man, de Heer der Vliegen, ofwel Belzebub, de zetel van het Kwaad. Het verwijst naar de slechtheid en het morele verval van de persona ges die, nu het vernis van de be schaving is verwijderd, hun ware verdorven aard tonen. De moordlust van Jack en zijn stamleden richt zich steeds meer op de groep van Ralph. Nadat en kele van zijn geestverwanten om het leven zijn gebracht, trekt Ralph zich op een hoge rots terug. Het duurt niet lang of Jack zet de achtervolging in. Opgejaagd door de meute, tracht Ralph zijn lot van prooidier te ontlopen. De plotse komst van een Brits mari neschip voorkomt echter dat de prooi wordt gedood. Als bij tover slag veranderen de bloeddorstige jagers dan weer in de „onschuldi ge" kinderen die ze ooit waren. Golding gelooft bepaald niet in de fundamentele goedheid van de mens. Die sombere visie werkt hij uit in een boek waarin nota bene alleen maar kinderen de hoofdrol spelen! En dan te bedenken dat de roman geënt is op een negentien- de-eeuws jongensboek Coral Is land" - „Koraaleiland"), waarin geen sprake is van somberheid en negatieve opvattingen. De jon gens uit dit boek, die na een schip breuk op een koraaleiland belan den, stropen juist de mouwen op en maken er het beste van. Zij de genereren helemaal niet tot beest mensen, en beginnen evenmin dood en verderf om zich heen te zaaien. Integendeel. Zij brengen de wilden de westerse beschaving bij en weten hen ervan te overtui gen dat je andere mensen niet in de kookpot hoort te stoppen. Waar „Heer der Vliegen" de -nachtzijde van de mens toont, daar toont „Koraaleiland" de zonzijde. Wie plannen heeft om naar een onbe woond eiland te gaan, moet dus niet het eerste maar het laatste boek in zijn hutkoffer stoppen. HET 15 NOOPEAKELIJK PE KLEINE THEATERS TE BEHOUPEN ALS ONDERPEEL VAN HET AAN0OP AAN KULTUUR IN EEN TIJP WAARIN SATELLIET - PROGRAMMA'S VAN TWIJFELACHTIGE KWALITEIT STEEPS MEER AANPACHT KRIJGEN..

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18