The Wall, spektakel van de hoop Monumentenzorg op Curasao: redden wat er te redden valt Bodem Amsterdam barst van het witte aardewerk Nieuwe muur op Potzdammerplatz gebouwd om weer te worden afgebroken Bijna 60.000 Bowie- fans in Nijmegen Zomerfestijn in teken van technologische samenleving Stichting LIFT schrijft literaire debuutprijs uit Een groep Russische soldaten poseert voor de gigantische imitatie i Berlijnse muur, die komende zaterdag als decor zal dienen voor The Wall BERLIJN Nog maar twee weken geleden dansten Oostduitsers rond het Gou den Kalf van de D-Mark, ho pend op een leven dat in ie der geval beter zou zijn dan voor de val van de Berlijnse Muur. Op de plaats waar die grimmige scheiding tussen Oost en West over de Pot- sdammerplatz liep, wordt momenteel de laatste hand gelegd aan een nieuwe 'muur', 170 meter lang en 20 meter hoog. Naar schatting 1,2 miljard recht streekse tv-kijkers en een kwart miljoen concertbezoekers zullen za terdag in Berlijn getuige kunnen zijn van een live-uitvoering van The Wall op die Potzdammerplatz. In de schaduw van de Brandenburger Tor zal dan die nieuwe muur wor den opgebouwd en afgebroken. The Wall, al in 1979 door Roger Waters (inmiddels ex-Pink Floyd) geschre ven, wordt aangekondigd als een van de, zo niet het grootst opgezette muzikale evenement in de geschie denis. De kosten van het media-circus zullen in elk geval de vijftien mil joen gulden te boven gaan. De op brengst van het concert gaat naar het Memorial Fund for Disaster Re lief, opgezet door de Britse oorlogs veteraan Group Captain Leonard Cheshire, de officiële Britse waar nemer bij het atoombombardement op Hiroshima. De meeste pecunia zullen aan tv-rechten binnenvloeien en van de verkoop van een live-regi stratie van het concert op CD, die op 31 augustus in de winkels ligt. Het fonds wil in totaal 500 miljoen pond (1,75 miljard gulden) bijeenbrengen voor wereldwijde hulp bij rampen. Behalve honderden figuranten verlenen Sinead O'Connor, Van Morrison, Thomas Dolby, The Band, Joni Mitchell, Marianne Faithfull, Bryan Adams, Jerry Hall, Ute Lemper, Cyndi Lauper, The Scorpions en Waters' eigen Bleeding Heart Band (met daarin Snowy White en Andy Fairweather- Low) hun gratis medewerking. Fluitist James Galway is solist in het Koor van de Gecombineerde Sovjet Strijdkrachten in Duitsland. Andere gasten zijn het Oostberlijn- se Radio Symfonie Orkest en Ra diokoor en zelfs een drumband van het Indische leger. Vanwege de gro te scènewisselingen moest Waters het oorspronkelijke stuk hier en daar licht aanpassen. Helikopters van het Britse 7th Airborne Division hangen spots in het firmament, terwijl op en om de Nieuwe Muur het verhaal zich zal ontvouwen van Pink, het jongetje dat in opstand komt tegen bedrei gende machten en moderne techno logie. The Wall, een van de best ver kochte platen in de geschiedenis van de pop, werd in 1982 door Alan Parker verfilmd met Bob Geldof (de man achter Live Aid) in de titelrol. Waters weigert nu nog te vertellen wie die rol krijgt maar hij heeft ac teurs van naam als Tim Curry en Al- bert Finney gestrikt voor de rol van aanklager en leraar. Veel aandacht krijgen de filmreprodukties en gi gantische opblaaspoppen, die door bouwkranen worden opgehouden. Waters ziet het project als een hoopvol evenement. Niet als de soundtrack bij een historisch mo ment dat de overgang van een land van het ene maatschappelijke in het andere maatschappelijke systeem inluidt. „Ik zou de val van de Ber lijnse Muur niet willen zien als een overwinning van de westerse con sumptiemaatschappij op het staats socialisme in het Oostblok", zei hij onlangs in een interview met de Australische radio. „Als ik al iets wil yieren dan zie ik de val van de Muur als een overwinning van de mense lijke geest". The Wall is tijdens een spectacu laire wereldtour van Pink Floyd in 1980/1981 live uitgevoerd in een mi- se-en-scène die bij het Berlijnse evenement achteraf op absurde wij ze in het niet zal vallen. Eén van de songs van het album, Another Brick in the Wall, werd geaccepteerd als lijflied van de zwarte Zuidafrikaan- se scholieren en vervolgens door het regime Botha verboden. Tijdens die tour verkondigde Waters al het idee dat Berlijn de enige plaats zou zijn waar hij het project eenmalig in de open lucht zou willen uitvoeren. Toen hij zich in september vorig jaar aan het werk zette, oriënteerde hij zich aanvankelijk op een ach- teraflokatie ergens in de Australi sche woestijn. Waters in het betreffende inter view: „Een spel met duizenden spots gemonteerd op vrachtwagens zou dan vanuit een spaceshuttle te zien moeten zijn een idee om de tv-stations geïnteresseerd te krij gen". Een dag na de openstelling van de Muur op 9 november vloog hij naar Berlijn en kreeg het oor spronkelijke idee weer vorm. Wa ters onderhandelde met de West- duitse bondskanselier Kohl en ex- premier Modrow van de DDR, en elk denkbeeldig overheidslichaam op elk niveau. Hij moest daarbij voortdurend vaststellen dat de au toriteiten net zo snel van plaats wis selden als de politieke situatie van positie. Zo snel zelfs dat hij moeilijk de hand kon leggen op vier levens echte tanks die hij op het podium wilde hebben. Waters: „Er moeten toch vele honderden tanks in Duits land zijn, maar iedereen beweert dat-ie ze niet meer gebruikt en dus niet kan Sinds 11 juni hebben Westduitse aannemersbedrijven kameraad schappelijk samengewerkt met het Oostduitse leger om de Potsdam- merplatz eerst tot een diepte van vijf meter af te graven. Naast aller hande oorlogstroep werd een tot dusverre onbekende nazi-bunker aangetroffen, niet zo ver van de oor spronkelijke commandobunker van Hitier. Een maand later was het terrein opgevuld met een nieuwe bodem en togen de podium-bou wers en een langzamerhand tot 400 man aanzwellend produktie-leger- tje aan het werk. The Wall is een conceptalbum waar maatschappelijk commentaar gemengd wordt met een stukje zelf- toegepaste psycho-analyse door de hoofdfiguur, die zich eerst afsluit voor de boze wereld, dan zelf dege nereert en aan het eind van de com positie ook zijn eigen muur afbreekt en zijn ware ik toont. Waters: „It's gonna be very, very big. En na af loop zal ik zeer vermoeid zijn". The Wall wordt zaterdag op Ne derland 2 rechtstreeks uitgezon den door Veronica, aanvang 21.25 uur. Vanaf 19.00 uur tot 00.30 uur is op radio 3 eveneens een verslag te horen. ROTTERDAM/NIJMEGEN (GPD) Voor het optreden van popster David Bowie op 18 au gustus in het Nijmeegse Gof- fertpark zijn reeds 48.000 kaar ten verkocht. Er worden 55.000 bezoekers verwacht. Het pop concert is het vierde in een. reeks. Vorig jaar was Pink Floyd te gast in het Goffertpark. Rondom het terrein worden tribunes geplaatst, zodat ieder een de popster goed kan zien. Er zijn echter geen aparte tribune- kaarten verkijgbaar in de voor verkoop. De poorten van het Goffert park gaan om 18.00 uur open. Het voorprogramma begint om 19.00 uur. Wie er vóór Bowie op het podium zullen staan is nog onbekend. De Spoorwegen zullen veel extra treinen inzetten. De Cen trale Vervoersdienst Nijmegen zorgt op haar beurt voor busver voer van en naar het park. Van onze correspondent Gerlof Leistra Charles de Wolff in Katwijkse kerk LEIDEN Organist en dirigent Charles de Wolff geeft vrijdag 20 juli (20.15 uur) een orgelconcert in de Katwijkse Nieuwe Kerk. Wolff is di rigent van het Bachkoor Holland. In Katwijk op het Van den Heu vel-orgel zal hij Van Bach drie Ko raalvoorspelen spelen over 'Wer nur den lieben Gott lasst walten'. Ook van Max Reger staan twee Koraal voorspelen op het programma: 'Jes- us Meine zuversicht' en 'Wachtet auf ruft uns die Stimme'. Verder worden er werken van Mendels sohn, Duruflé en Messiaen ten ge hore gebracht. AMSTERDAM (ANP) - Tijdens het achtste Zomerfestijn in Amsterdam wordt speciale aandacht geschon ken aan voorstellingen van kunste naars die op niet gebruikelijke wijze ingaan op technologische verwor venheden. In de festivalkrant wordt onderstreept dat de kunstenaars daarmee "impliciet en expliciet commentaar leveren op de techno logische samenleving". Het festijn, dat vandaag begint en duurt tot en met 29 juli, speelt zich zoals altijd af op bijzondere locaties in de hoofdstad. Er is dit jaar geko zen voor de IJ-oevers, het gebied dat de komende tien jaar een ingrij pende stedebouwkundige verande ring ondergaat. Het begint echter vandaag op de Dam, waar de Stichting KAAS de spektakelvoorstelling 'Apprats - De Machine' opvoert. Het theaterspel speelt zich af rond een graafmachi ne, een gasturbine en vlammenwer pers, maar ook aan het publiek, au to's, gebouwen en de ijscoman is een rol toebedeeld. De multidisciplinaire theater groep R.A.M.M. uit Berlijn voert van 20 tot en met 22 juli in Studio STAP aan Arie Biemondstraat 105a aan de Houthaven de theatrale per formance 'Die Akte' op. Het décor van deze voorstelling over bureau cratie wordt gevormd door reken-, type- en kopieermachines en hon derden telefoonboeken. Verder vermeldt het programma van 19 tot en met 29 juli (op 24 juli is de première) voorstellingen door de Afdeling Schouwspel Amsterdam in de Loods 'Olyfant' op het ADM- terrein. Voor de opvoering van het familiedrama 'Les Cenci' van An- tonin Artaud is een band samenge steld "waarin de drone-pipe van de aboriginals, electronische gitaren, Tibetaanse bekkens en geluidsta pes de gewelddadige dromen van het publiek zullen oproepen". Re gisseurs Bodt Jonker willen zo tot een magische, voorbij de tekst reikende zeggingsschap komen. Voor de geïnteresseerde leek be vat de tentoonstelling bovendien tal van wetenswaardigheden. Zo werd in 1817 een verordening aangeno men die het de bewoners verbood hun huizen nog langer wit te pleiste ren. De witte muren zouden slecht zijn voor de gezondheid: 'uit hoofde der wederkaating der zonnestralen op het oogstelsel, waardoor eene onherstelbare verzwakking ver oorzaakt wordt'. Sinds die tijd zijn vooral de kleuren roze, pastelblauw en okergeel populair. Mooi zijn ook de voorbeelden van monumenten die duidelijk de in vloed van het Nieuwe Bouwen ver raden. In 1949 bezocht Gerrit Riet veld Curagao. Hij ontving toen de opdracht van het Wit Gele Kruis voor een tehuis voor gebrekkige kinderen. Helaas werd slechts een gedeelte van het oorspronkelijke plan uitgevoerd, maar de hand van de meester valt duidelijk te herken- Het Koninklijk Paleis op de Dam is dagelijks geopend van 13.30 tot 17.00 uur. Een kaartje kost 3,50 gulden. Voor houders van een 65 plus-kaart en voor kinde ren tot twaalf jaar respectievelijk fl,50 en fl,00. De catalogus kost f39,90. AMSTERDAM Het kleurige ha venfront van Willemstad op Cura sao heeft wel iets weg van Volen- dam. De typisch Hollandse gevels stralen een wat kneuterige sfeer uit. Hier is de architectuur het sterkst beïnvloed door het moederland. El ders in de stad zorgen vooral de ga lerijen voor een onmiskenbaar tro pische sfeer. Daar is veel meer spra ke van een mengelmoes van ver schillende bouwstijlen. In het Ko ninklijk Paleis in Amsterdam is tot 2 september een expositie te zien met als titel 'Willemstad Monumen- tenstad'. DEN HAAG - De Surinaamse dichter Paul Middelijn heeft gisteravond de Etnisch Culturele Kunstvorm-prijs ECKgekregen. Kamerlid Andreé van Es overhandigde hem de prijs in haar functie als jurylid. De prijs, die jaarlijks wordt uitgereikt, benadrukt 'de erkenning van en waardering voor prestaties van allochtone kunste naars'. (l°t° ANP) De Breedestraat in Otrabanda in Willemstad rond 1900: geen blanke op straat. AMSTERDAM - Stichting LIFT, het landelijk steunpunt voor het tweede schrijverscircuit, schrijft ook voor 1991 een LIFT Nationale Debuutprijs uit voor proza en poë zie. Deze literatuurprijs is in 1990 in gesteld om talentvolle schrijvers een debuut te bieden bij uitgevers. De eerste en tweede prijs bestaan uit publikatie van het werk van de bekroonde debutanten, respectie velijk bij uitgeverij In de Knip- scheer en bij Stichting LIFT, in de Literaire LIFT serie (LLS). De uiterste inzenddatum is 20 september 1990, het inzendadres is stichting LIFT, Donker Curtius- straat 7-318, 1051 JL Amsterdam. Daar is het reglement verkrijgbaar; medio december 1990 zullen de na men van de winnaars bekend zijn. De officiële uitreiking van de twee gepubliceerde debuten heeft medio 1991 plaats. Twee jury's beoordelen de bin nengekomen werken. De voorron de-jury selecteert uit deelma- nuscripten zes genomineerden. De makers van deze werken sturen het gehele manuscript op en deze wor den beoordeeld door de hoofdjury. Deze bestaat uit LLS-redacteur Ma- rinus van der Marei, uitgever Jos Knipscheer, schrijver en journalist Joost NiemÖller, Tweede Kamerlid en recensent Aad Nuis en hoofdre dactrice van Lust Gratie Ineke van Mourik. In 1634 veroverde een Nederland se vloot Curacao op de Spanjaar den. Vrijwel meteen begon de West- indische Compagnie met de bouw van fort Amsterdam aan de Sint An- nabaai. Naast het fort verrees de eerste woonwijk van Willemstad: Punda. Na 1700 ontstond aan de overzijde van de baai de tweede wijk, toepasselijk Otrabanda ande re oevergenoemd. Daarna ging het snel en vooral in de twintigste eeuw groeide de stad uit haar voegen. Op de expositie geven kaarten, foto's en maquettes een interessant beeld van die ontwikkeling. Prachtig zijn de zwart-wit foto's van rond de eeuwwisseling. De wel dadige rust straalt de kijker tege moet. De zwarte bewoners (op geen van de foto's is een blanke te zien!) wandelén rond in de hoofdstraat of staan te kijken naar de bedrijvig heid in de haven. Recente kleuren foto's brengen echter het verval in kaart: voorheen statige villa's ma ken een uitgewoonde indruk. De ra men zijn donkere gaten en de mu ren hebben sinds lang geen verf kwast meer gezien. Gelukkig is het tegenoffensief reeds ingevet. Sinds 1954 probeert de Stichting Monumentenzorg ver der verval te voorkomen en onlangs werd Willemstad door de Unesco uitgeroepen tot beschermde stad. Met man en macht wordt nu gepro beerd te redden wat er nog te red den valt. En dat die strijd de moeite waard is, daarvan levert de exposi tie het overtuigende bewijs. Deze voorwerpen werden gevonden bij opgravingen in Amsterdam. Bovenste rij: een graap met twee oren (1650- 1700) en een melkkoker. Middelste rij: papkommen. Onderste rij: een zoutvat (1675-1700), een kopie en een araav met twee oren (speelgoed). (toto Ro7„d de Bnl|» Qp AMSTERDAM (GPD) - Sinds de archeologische dienst van de ge meente Amsterdam in 1972 begon met opgravingen in de stad, zijn er honderdduizenden vondsten ge daan. In de meeste gevallen zijn dat resten van gebruiksvoorwerpen. Soms zijn die vondsten zo opzien barend, dat ze een wijziging vergen van oude plattegronden van de stad. Dat was bijvoorbeeld vorig jaar het geval, bij opgravingen in de bouwput naast het Victoriahotel. Toen werden de funderingen aan getroffen van vroeg middeleeuwse koopmanshuizen en aanlegplaatsen voor schepen. Vorige maand verscheen bij uit geverij Meulenhoff het boek 'Ver borgen Steden' over de stadsar cheologie in Nederland, onder re dactie van H. Sarfatij. Het boek vormde voor veel steden in Neder land aanleiding iets te doen op ar cheologisch gebied. Zo wordt er in het Amsterdams Historisch Museum een tentoon stelling gehouden van vondsten uit de Amsterdamse bodem. Daarbij gaat het speciaal om wit aardewerk uit de 17e eeuw. Het gaat om ge bruiksvoorwerpen die de afgelopen tien jaar op verschillende plekken in de stad werden opgegraven. "Overal waar in de stad werd ge graven, is dit witte aardewerk aan getroffen", zegt drs. M. Jonker, be heerder van de collectie in het Am sterdams Historisch Museum. "Het werd de hele 17e en ook in de 18e eeuw op allerlei plaatsen in Amster dam gebruikt en ook weer wegge gooid". Wereldfaam Jarenlang stond dit soort aarde werk niet al te 2eer in de belangstel ling. Bij antiquairs en op veilingen werden aanzienlijk lagere prijzen betaald dan voor het blauw- of an ders gekleurde aardewerk. Ook op wetenschappelijk terrein bleef de belangstelling voornamelijk tot die gekleurde varianten beperkt. Met name het Delfts blauw verwierf daar door de eeuwenlange produk- tie wereldfaam. Verschillende 17e- eeuwse schilders daarentegen leg den het witte aardewerk wel vast in stillevens of keukeninterieurs. De opgegraven voorwerpen als borden schotels, kommen, zoutva ten, wijnkaraffen of nachtspiegels, blijken zowel van Nederlands als Italiaans fabrikaat. Uit onderzoek bleken de vroege exemplaren af komstig uit Italië. Deze 'faience' zijn vernoemd naar het aardewerk uit de Italiaanse plaats Faenza. Het was alleen betaalbaar voor de rijke stedelingen. Het stond model voor de latere Nederlandse produktie- wijze, die voornamelijk in Delft en omgeving plaatsvond. Tentoonstelling: Uit Amster damse bodem; Italiaanse en Ne derlandse witte faience 1600-1700. Amsterdams Historisch Museum, Kalversraat 92. Geopend tot en met 30 september.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17