'Bijltjesdag' voor velen toch weer een martelgang DONDERDAG 19 JULI 1990 PAGINA 13 De verschillen waren ook giste ren weer groot. Voor velen was 'bijltjesdag', zoals de tweede dag in de Nijmeegse Vierdaagse door de routiniers wordt, ge noemd een echte martelgang. Zij sleepten zich trekkebenend en veelal steunend op een vaste of toevallige wandelmaat in de richting van de bevrijdende fi nish en met de veelal toch ijdele hoop dat het morgen beter wordt. Maar anderen daarente gen maalden de kilometers soe peitjes weg alsof het geen enke le inspanning vergt. "Gek wordt ik daarvan", merkt een van de 'waggelaars' zuur kijkend op. Tijdens de 74ste Vierdaagse ook weer tal van streekgenoten van de partij, die jaarlijks door de 'wandelkoorts' worden aan grepen en half juli naar Nijme gen trekken in de hoop en ver wachting het felbegeerde kruisje te behalen. De meesten van de vele duizenden lopers zullen het ook dit jaar wel weer halen. Vooral ook omdat het voor de ruim 30.000 deelnemers de eerste twee dagen ideaal wandelweer was. Onder de deelnemers ook ve len die uit branie hebben uitge roepen 'dat stukkie' wel even te zullen lopen. Die komen bedro gen uit en al spoedig in het groepje kanslozen terecht, die al na enkele kilometers besef fen dat het toch wel iets meer is dan even mee doen. Toch is het opmerkelijk dat de meesten van hen een jaar later weer van de partij zijn, maar hebben er dan vele tientallen kilometers trai ning opzitten. Het is zoals een van de deelnemers zei: "Vorig jaar heb ik gevloekt en gezwo ren dat het mijn eerste en laatste keer zou zijn. Nu ben ik er toch weer". Bij de streekgenoten ook vele getrouwen, die al meerdere kruisjes achter hun naam heb ben. Zoals Henk Teske van korf balvereniging Fides Pacta uit Leiden. "Traditiegetrouw loopt Henk in het gezelschap van vrouwelijke collega's van Fides, maar omdat het wat te lang zaam ging was Teske alvast wat vooruit gegaan en mistte daar door ook de kans om samen met 'zijn' vrouwen op de foto te ko men. Een lot dat overigens velen was beschoren omdat een kran tepagina nu eenmaal niet van elastiek is. Rode Kruis-medewerker Jos van Zijp uit Leiden is aan zijn tweede vier daagse bezig. Weliswaar niet als loper, maar als medisch verzorger. Zo prikt hij dagelijks vele tientallen blaren en verzorgt andere ongemakken die een loper kah overkomen. Als tip geeft de Leidenaar mee: goede sokken, veel trainen en vooral de voeten goed verzorgen. Bas van Rijn uit Rijnsburg stond vier jaar geleden in Nijmegen te kij ken bij het inhalen op de laatste dag van de lopers. "Op een gegeven mo ment liet ik mij ontvallen dat ik dat ook wel zou kunnen. Dan moetje hè, maar nu na drie vierdaagsen zou ik het niet meer willen missen". jaar geleden heeft hij met een meetwiel de route nagemeten en kwam tot de conclusie dat er enkele kilometers aan mankeerde. "Wat was de Organisatie nijdig", zegt de Lissenaar. "Om mijn dagelijkse 50 kilometer alsnog vol te maken loop ik 's avonds maar wat rondjes bij de bar". Ook de PTT Post is van de partij met Cees Fokker en Coen Peet uit Leiden en vader en zoon Gijs en Peter den Hertog uit Hazerswoude. Ondanks dat de vier bij dezelfde baas werken is er een flink verschil in 'beloning'. Peter den Hertog werkt in Den Haag en krijgt twee dagen prestatieverlof, Coen Peet van zijn Katwijkse directeur éen dag en Gijs den Hertog en Cees Fokker, die in Leiden werken, worden tot hun ongenoegen nog steeds met een schou derklopje afgescheept. "Ik ben het spuugzat", roept Elise Verloop uit Noordwijk al van verre. Zij heeft als training in de bergen gelopen en dat bekomt haar erg slecht. "Maar geen kwaad woord, over de vierdaagse, dat is hardstik- ke leuk. Maar mijn benen dat is bar. Ik loop alleen nog maar door om mijn vader te huldigen die vrijdag zijn gouden kruisje krijgt". Buschauffeur Gerrit Konings uit Leiderdorp is samen met zijn vrouw Ri- na voor de tweede keer van de partij. Zij zijn driejaar geleden enthousiast geraakt bij het inhalen van de schoondochter. Nu lopen zij elke week 40 ki lometer en zijn helemaal gek van wandelen. Tekst Kees van Kuilenburg. Foto's Wim Dijkman Han Lalau, Ruud Lorrier en Peter Arkeveld van de 'Wandelsportvere niging Klerks' uit Leiden zijn vier van hun collega's wat vooruit. "Die moesten lossen en wachten doen we niet. Dat krijg je ervan als je niet voldoende traint", aldus sneert grijnzend Lalau. Fluitend komt Cobie Vlasveld uit Oud-Ade voorbij. Zij heeft nauwe lijks getraind en vooraf maar twee tochten van rond de 40 kilometer ge lopen. Toch is haar derde vierdaag se een gemakkelijke klus. "Gewoon de voeten goed verzorgen, dat is al les", geeft zij aan. Cees van Duyn, Hans Schimmel en Simone Baker van de Alphense politie. Zij worden vergezelt door Ria van den Ban en oud-collega Dirk Mulder. "De drie Alphense politiemensen komen als vanouds in de problemen omdat het slapen er toch maar niet van komt. Vriendinnen Angela van Beelen en Greet van Delft uit Katwijk zijn voor de eerste keer van de partij. Zij hebben minimaal getraind, maar dat lijkt ruim voldoende verwachten zij zelf. Zo leer je tenminste je aanstaande schoondochter goed kenn en", zegt Jan- nie van Delft-Den Haan uit Rijnsburg. Samen met Jolanda Ravensbergen loopt zij de vierdaagse. Een bakkie soep. Dat is eigenlijk het enige waar Kees Middelkoop en Cent Wagemaker uit Leiden behoefte aan hebben. Dat is lekker zout en goed om de gang er in te houden. Beide Leidenaars zijn 'wandelgek' en lopen jaar lijks een groot aantal tochten met als hoogtepunt Nijmegen. Op dagelijks vier sneetjes volko renbrood en wat drinken verwacht Stan van der Meer uit Roelof arends veen de klus te klaren. Niet onge traind, want hij had al ruim 400 ki lometer er op zitten voordat hij aan 'Nijmegen' begon. Een fluitje van een cent noemt Otto Verloop zijn tiende vierdaagse. Ook deze Noordwijker verschijnt niet ongeoefend aan de start omdat hij bijna alle zondagen Noordwijk- Scheveningen loopt. In de steek gelaten voelden zich Huub van Egmond, Greet Braxhoven, Bram van Klaveren en Tineke i mond uit Leiden door hun drie 'collega's van de Klerksploeg. "We lopen als team en dan doen zij er alles om maar een kwartiertje eerder in Nijmegen te zijn. Schandalig!".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13