Regels voor tandartsen bepleit Gestrafte werknemers in de zaak Kemp voelen zich geofferd aan publieke opinie Duizenden duiven spoorloos 0 ufr ilicntos Jaarlijks verdwijnt 2600 kilo kwik in 'spuugbakje' Onderzoek autobom op rijksweg 4 vlot niet Wesp is er dit jaar vroeg bij DONDERDAG 19 JULI 1990 Van onze redacteur Meindert van der Kaaij DEN HAAG/REGIO - Alle be trokkenen in de zogeheten zaak 'Kemp' hebben beroep aangete kend tegen de straffen die hen twee weken geleden door de Haagse rechtbank werden opge legd. De advocaten vinden dat hun cliënten moeten boeten voor de publiciteit rond milieuschan dalen en dat zij te zwaar zijn ge straft voor hun overtredingen. De algemene mening is dat het open baar ministerie en de Haagse rechtbank met deze geruchtma kende zaak een voorbeeld heeft willen stellen. De hoogste straffen kwamen te recht bij de 40- en 38-jarige ex- werknemers van de Hazerswoud- se vuiltransporteur Simon Kemp, die respectievelijk 2,5 en 2 jaar in de gevangenis moeten doorbren gen. Beide mannen werden door de rechter verantwoordelijk ge houden voor het illegaal storten van miljoenen kilo's chemisch af val, onder meer in het Belgische plaatsje Mellery. "Toen ik het vonnis las gingen bij mij de haren rechtovereind staan", zegt raadsvrouw Mr. Van Boxel die samen met een collega de verdediging van de 40-jarige ex-bedrijfsleider uit Rotterdam voert. "Zeker het vonnis van de doodzieke 62-jarige Zoeterwou- denaar deed me gruwen. De rechtbank verklaarde ijskoud dat 'niet was gebleken dat hij de straf van zes maanden niet zou kunnen uitzitten'. Dat is absurd". Van Boxel zegt de zware straf fen wel te hebben zien aankomen. Het is de eerste zaak rond vuil- transporteurs in Nederland. "Tot nu toe waren er alleen de strafza ken voor vervuilde bedrijfsterrei nen. Nu lijkt er een nieuw hoofd stuk te zijn aangebroken". Bitter weinig Volgens Van Boxel, die ook raadsvrouw is van ex-transpor teur Kemp, doet dit weinig goeds vermoeden voor de strafzaak te gen deze hoofdverdachte. "Ik vrees dat tegen Kemp wel eens een straf van zes a zeven jaar of Ik denk dat de overheid zich op deze manier wil schoonwassen' Onderzoek op de vuilstort in Alphen zelfs nog wel meer geëist kan worden", voorspelt Van Boxel. Ze is niet bang dat haar uitspra ken de zaak die op 8 oktober voor komt, nog kan schaden. "Wat ik straks tijdens de zitting ook zal aanvoeren, ik heb het gevoel dat het allemaal bitter weinig zal uit een belangrijke rol spelen in de zwaarte van de straffen is volgens haar duidelijk. Van Boxel maakt een vergelijking met de valsheid in geschrifte die bij transportbe drijven wordt gepleegd. Chauf feurs rijden langer dan volgens het rijtijdenbesluit is toegestaan. Ze rommelen met het register, maar dat heeft tot gevolg dat loon zwart moet worden uitbetaald. "Wanneer werkgevers daarbij tegen de lamp lopen, wordt dat praktisch altijd met een boete of een voorwaardelijke straf afge daan. Ik heb daarmee nu tien jaar ervaring, het is nooit anders ge gaan. De mensen in de Kemp zaak krijgen voor dezelfde over treding, valsheid in geschrifte, echter een gevangenisstraf. Ja, het is een kwestie van: Barbertje moet hangen". Twee voormalige ambtenaren van het vuilverwerkingsbedrijf De Meerlanden uit de Haarlem mermeer, kregen, conform de eis van de officier, drie maanden ge vangenisstraf en een boete van 2500 gulden. De twee inwoners van Rijsenhout hadden van Kemp smeergeld geaccepteerd en facturen onjuist ingevuld. Chauffeurs van Kemp konden zo chemisch afval bij De Meerlan den storten. De raadsman van de portier van het vuilverwerkingsbedrijf, mr. Van Vulpen, vindt de straffen overtrokken. "Het staat natuur lijk buiten kijf dat mijn cliënt en zijn collega fout zijn geweest. Ze hebben zich voor een paar dui zend gulden laten omkopen. Maar daarvoor zijn ze al admini stratief gestraft, want de bedrijfs leider is ontslagen en mijn cliënt is in rang teruggezet", aldus Van Vulpen. Hij vindt ook dat de overheid tot nu toe een zeer hypocriete houding aanneemt. Volgens Van Vulpen moest de portier zaken controleren die niet te controle ren waren. "Moest hij dan tegen chauffeurs zeggen: 'kiep die con tainers met 40 kuub maar even leeg voordat u het stort, want dan kan ik het controleren'. Dat gaat niet. Dat is de macht van de mas- Van Vulpen geeft toe dat zijn cliënt wakker had moeten wor den toen hij geld kreeg toegestopt van Kemp. "Natuurlijk, want dat gebeurt niet zomaar. Hij had toen een onderzoek en/of aangifte moeten doen. Dat heeft hij na gelaten". Schoonwassen De raadsman zet daar echter te genover dat Kemp een bijzondere positie bekleedde, ook bij de di rectie van De Meerlanden. "Kemp had een sleutel van het terrein om daar containers neer te zetten. De directie wist van de handel en wandel van Kemp op dat bedrijf. Maar de directeur wordt met de vut gestuurd en het lagere personeel kan hangen. De straf van het tweetal is absoluut niet gerelateerd aan de omstan digheden". Dat de overheid boter op het hoofd heeft blijkt volgens de raadsman uit het feit dat wél goed werd gevonden dat chemisch af val over de grens naar België ver dween. "Ik vind het terecht dat veel aandacht wordt besteed aan het milieu en dat schandalen in de toekomst moeten worden voorkomen. Ik denk dat de over heid niet alleen een voorbeeld wil stellen, maar zich tevens wil schoonwassen", aldus Van Vul pen. "Een hard gelag", vindt mr. Brands, de advocaat van de 62-ja- rige Zoeterwoudenaar die een ge vangenisstraf van 6 maanden kreeg opgelegd en de 9600 gulden aan ontvangen steekpenningen moet terugbetalen. De ex-werk- nemer van het Academisch Zie kenhuis Leiden, die nu ernstig ziek is, vulde op afleveringsbon nen van Kemp een groter aantal lege vaten in dan in werkelijkheid werd geleverd. Het AZL liep hier door een schade op van ongeveer twee ton. Brands vindt de twee jaar die zijn cliënt op zijn veroordeling heeft moeten wachten, veel te lang en vroeg de rechter de man van rechtsvervolging te ontslaan. In plaats daarvan kreeg de Zoe terwoudenaar nog eens drie maanden meer gevangenisstraf dan was geëist. Wanneer het be roep niets uithaald, wil Brands in verband met de ziekte gratie vra gen. DEN HAAG Met eenvou dige maatregelen kunnen de zesduizend tandartspraktij ken in Nederland het lozen van kwikhoudend amal gaam praktisch geheel aan banden leggen. Nu lozen de tandartsen jaarlijks onge veer 2600 kilo kwik, waarvan het merendeel in het riool bezinkt. Driehonderd kilo komt in het oppervlaktewa ter terecht. De totale lozing van 2600 kilo kan tot zo'n 150 kilo per jaar worden terug gebracht, heeft de Coördina tiecommissie Uitvoering Wet Verontreiniging Opper vlaktewater uitgezocht. De CUWVO zegt dat de lozingen aan de bron, in de tandartspraktij ken, moeten worden aangepakt door de vaste amalgaamstroom (hiermee worden gaatjes in het ge bit gevuld) in te zamelen en voor eventueel hergebruik aan te wen den. De kosten die hiermee zijn ge moeid liggen naar schatting tussen de zeshonderd en duizend gulden per praktijk per jaar. De maatregelen, die de CUWVO voorstelt kunnen worden opgeno men in een verordening van de ge meente waarin het lozen aan regels wordt gebonden. Maar in de toe komst, wellicht over drie tot vier jaar, moeten er wettelijke regels van kracht worden. Vooruitlopénd daarop moet er een convenant wor den gesloten waarin het terugdrin gen van de kwiklozing wordt gere geld. Volgens het CUWVO moet dat convenant worden gesloten tussen de ministers van verkeer en water staat en volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieubeheer, de Vereniging van Nederlandse Ge meenten en de Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Tand heelkunde. Vakbond bezorgd over sluiten Ursula Kliniek UTRECHT (ANP) - D.e christelijke vakbond CFO 'is bezorgd over de personele gevolgen van de voorge nomen sluiting van het algemeen psychiatrisch ziekenhuis Ursula Kliniek in Wassenaar. De directie maakte onlangs bekend de kliniek op termijn te willen sluiten. De eer ste paviljoens zouden over vier jaar dichtgaan, aldus de vakbond giste- De sluiting houdt verband met de reorganisatieplannen van de Ro- bert-Fleury Stichting, die het be heer en de exploitatie uitvoert van de kliniek en van psychiatrisch cen trum Schakenbosch in Leidschen- dam. Schakenbosch moet in de toe komst als hoofdvestiging van de stichting ruimte .gaan bieden aan 400 patiënten. Verder wil de stich ting twee dépendances bouwen: een nieuw psychiatrisch ziekenhuis in Gouda (120 bedden) en een vesti ging in Zoetermeer (72 bedden). Voor het bedrijfsleven worden de touwtjes steeds strakker aangetrok ken als het lozen van kwik aan de orde is. De industrieën saneren ook, omdat kwik een stof is die op de zwarte lijst staat. Naarmate de be drijven minder van het schadelijke goedje uitstoten, wordt de bijdrage vanuit de tandartspraktijken rela tief groter, zegt G.J. van Nuland van rijkswaterstaat. Hij was voorzitter van de commissie die het onder zoek heeft uitgevoerd. "Kwik is be lastend voor het milieu", stelt hij. "Kun je op de één of andere 1 voorkomen dat het daarin terecht komt, dan moetje dat ook doen. Ze ker als het op een vrij eenvoudige kan plaatshebben als waar- de tandartsenpraktijk sprake Chemisch afval Voor afvangen van het amalgaam hebben de onderzoekers bij tand artsen over de landsgrenzen geke ken, met name in West-Duitsland en Zweden. De dental-industrie heeft instrumehten ontwikkeld die kunnen verhinderen dat de duizen den kilo's kwikhoudend amalgaam via het 'spuugbakje' in de praktijk worden weggespoeld en vervolgens deels in het riool en oppervlaktewa ter terecht komen. De apparatuur houdt het afval vast. Van Nuland noemt dat sanering bij de bron. Hij zegt: "Eens in de zo veel tijd kan het amalgaam worden ingezameld om als klein chemisch afval te worden verwerkt. Niet al leen dit wordt gevangen, maar ook een hoeveelheid zilver, koper en tin. Deze drie stoffen worden jaarlijks in een hoeveelheid van meer dan drieduizend kilo weggespoeld. Ze zijn óók schadelijk voor het milieu. Samen met het amalgaam kan het worden verzameld". Van Nuland denkt dat over het in zamelen van de stoffen contracten met de makers van de instrumenten moeten worden afgesloten. Voor de tandarts is dat wel prettig, denkt hij, omdat die dan altijd met één en de zelfde te maken heeft. De kosten per praktijk (jaarlijks tussen de zeshonderd en duizend gulden) vindt Nuland van dien aard dat ze acceptabel zijn om de te ne men maatregelen dwingend voor te schrijven. Het bedrag dat de tand artsen hieraan kwijt zijn wijkt nau welijks af van dat wat de industrie jaarlijks moet betalen. De Neder landse Maatschappij tot bevorde ring der Tandheelkunde ziet geen onoverkomenlijke problemen en, aldus Van Nuland, beziet thans op welke manier deze extra kosten in de behandelingstarieven kunnen worden doorberekend. Met de CUWVO is de NMT overeengeko men dat op basis van voorlichting een begin wordt gemaakt met het invoeren van de saneringsmaatre gelen. Indien dat goed verloopt valt wellicht de noodzaak van een wette lijke regeling weg of wordt minder urgent. De aanbevelingen die het onder zoeksteam doet, zijn inmiddels ter hand gesteld van minister Maij- Weggen (verkeer en waterstaat). Een reactie hierop heeft zij nog niet gegeven. PAGINA 11 Prijzen wbningen gestabiliseerd DEN HAAG - De prijzen van be staande koopwoningen zullen de komende tijd niet veel verder stij gen. Daarmee komt een eind aan de sterke prijsstijging van de afgelo pen jaren. Dat verwacht de Neder landse Vereniging van Makelaars (NVM) op grond van haar cijfers over de eerste helft van dit jaar. De gemiddelde prijs van een koopwoning bedroeg de afgelopen zes maanden 176.200 gulden. In het eerste halfjaar van 1989 was dat 169.800 gulden. Dat betekent een prijsstijging van 3,5 procent. De prijsstijging in 1989 ten opzichte van 1988 bedroeg echter 6 procent. Omdat ook de verschillen tussen de vraagprijs en de verkoopprijs van koopwoningen teruglopen, denkt de NVM dat er sprake is van een sta bilisatie van het prijsniveau. Ook de verkoop van het aantal koopwoningen loopt terug. In 1987 werden 59.000 bestaande koopwo ningen verkocht, in 1988 waren dat 61.000, vorig jaar 62.000. Dit jaar zal het aantal vermoedelijk iets lager uitvallen. De afgelopen zes maan den zijn volgens een NVM-woord- voerder enkele honderden wonin gen minder verkocht dan het eerste halfjaar van 1989. Volgens de NVM betekent dit dat de woningmarkt na het topjaar 1989 weer terug komt op het niveau van 1988. In de regio Leiden bleef het aantal verkochte huizen nagenoeg gelijk. In de regio Haarlem, waar een deel van de bollenstreek onder valt, was een lichte teruggang in de verkoop merkbaar. Wegvallen trein Alphen-Den Haag onontkoombaar DEN HAAG/ALPHEN - De pro vincie Zuid-Holland zegt het te be treuren dat de enige directe trein verbinding in de ochtendspits tus sen Alphen en Den Haag is opgehe ven. Het wegvallen, voegt zij er on middellijk aan toe, is veroorzaakt door werkzaamheden aan het sta tion in Leiden. Overleg op korte termijn met de NS over de ontstane sitiuatie heeft geen zin, zegt de provincie, omdat de werkzaamheden in Leiden het herstellen van de directe verbin ding tussen Alphen en Den Haag in de weg staan. Het provinciebestuur zegt wel de noodzaak in te zien dat op niet al te lange termijn verbete ring in de verbinding komt, aldus antwoordt het provinciebestuur op vragen van het D66-statenlid H. van Woerden. De peperdure auto waardonder de bom was gemonteerd. LEIDERDORP Het Gerechtelijk Laboratorium heeft aangetoond dat de aanslag op de 39-jarige Rotter damse hoedenfabrikant M. Heus op de rijksweg Amsterdam-Den Haag, ter hoogte van Roelofarendsveen, met een bom is gepleegd. De Rotter damse zakenman ontsnapte eind ju ni aan de dood toen de achterkant van zijn auto explodeerde. De poli tie sluit niet uit dat van een vergis sing sprake is. De rijkspolitie in Leiderdorp die het onderzoek leidt, zei vanmorgen dat er inderdaad springstof is ge bruikt waarvan sporen zijn terugge vonden. Wat voor soort explosieven er onder de auto waren aange bracht, heeft het Gerechtelijk Labo ratorium niet kunnen achterhalen. De politie zegt nog altijd geen aanwijzingen te hebben in welke richting de daders moeten worden gezocht. Twee oproepen (in de krant en via de radio) om getuigen leverden niets op. Merkwaardig, zegt de politie, omdat er op het tijd stip van de explosie veel verkeer op de rijksweg aanwezig was. Boven dien moet er sprake zijn geweest van een enorme knal. Motieven over het waarom van de aanslag zijn er nog altijd niet. Daar richt het onderzoek zich nu in hoofdzaak op, aldus de politie woordvoerder vanmorgen. Maar over aanknopingspunten beschikt de rijkspolitie niet. Hierdoor wordt gericht zoeken bemoeilijkt. Het on derzoek beweegt zich over een breed terrein, mede omdat de hoe denfabrikant zelf ook niet kan aan geven wie het op hem zou kunnen hebben gemunt. Hoewel de politie niet uitsluit dat de bom onder de verkeerde auto is gemonteerd, zegt zij niet over aanwijzingen in die richting te beschikken. De woord voerder ontkent dat het onderzoek vast zou zitten. Jaarlijks spoelt 2600 kilo kwik door het spoelbakje van de tandarts LEIDEN/REGIO Twee zachte winters en een mooie zomer zorg den er voor dat de Noorse wesp 'Dolichovespula Norwegicka' flink in aantal is toegenomen. Ook de Vespula Vulgaris (gewone wesp) en Vespula Germanica (Duitse wesp) gedijen prima. De wespen zijn dit jaar groter en vroeger, het aantal nesten is niet veranderd. De Noorse wesp is volgens C. van Achterberg van het Nationaal Natuur Historisch Museum in Leiden, beduidend minder agressief dan de normale 'limonade'wesp. Zij nestelt in bomen en tegen de i huizen. Doordat de Noorse wesp slanker en donkerder is Volgens Achterberg wesp flink toegenomen. Alleen een koningin kan een nest laten ma ken en meer koninginnen betekent dus een groter aantal nesten. Bestrijding van de dieren is volgens de conservator bijna nooit no dig. "Ze steken alleen als ze echt worden getergd. De meeste^nesten hangen niet direct binnen handbereik en confrontaties inet de Noorse wesp zullen dus niet zo vaak voorkomen". Een werknemer van het Noordwijkse bestrijdingsbedrijf Plug is opgevallen dat er meer nesten van deze grote wespesoort zijn. Ook meer wespen. "Wel twee keer zo veel". De reinigingsdienst van Lei den en die van Alphen zijn niet bekend met een uitzonderlijk groot aantal wespen. De Leidse dienst ruimt in deze tijd dagelijks gemid deld 12 nesten (op verzoek en tegen betaling) op. REGIO - Tijdens een vlucht vanuit het Belgische Deinze zijn zaterdag zo'n 16.000 jonge duiven verdwe nen. Vele honderden duivenhou- ders uit de Duin- en Bollenstreek, de Haagse regio en de Zuidholland se eilanden zijn hierdoor gedu peerd. Gemiddeld zijn deze duiven- sporters 40 tot 50 procent van de meegestuurde duiven kwijt. De oor zaak van de verdwijning is voorlo pig een raadsel. Enkele vluchten met oudere duiven, die tegelijker tijd werden gelost, verliepen per fect. In Deinze zijn zaterdag door de af deling Kuststrook in Zuid-Holland ongeveer 43.000 duiven gelost. De vogels waren rond een jaar oud vlo gen allemaal voor het eerst een groot 'concours'. Aan het eind van de dag waren er slechts 27.000 dui ven op hun thuisbasis 'terugge keerd. De overige zijn vermoedelijk verspreid geraakt over heel Neder land. Duivenliefhebbers zijn inmid dels gevraagd naar deze dieren uit te kijken en ze eventueel terug te la ten bezorgen bij hun eigenaars. Peter Tolk, voorzitter van de Noordwijkse postduivenvereniging 'Steeds Sneller', heeft op die manier één van zijn verloren duiven terug Niet teruggekeerd van lossing in België gekregen. Het dier dook gisteren op bij Rozenburg, in de buurt van Rot terdam. Hij wacht echter nog steeds op 14 van de 22 duiven die hij zater dag heeft meegestuurd. Niet dramatisch "Dat is een flink verlies", zegt hij. "De meesten van onze vereniging zijn er iets minder kwijt. Gemiddeld ligt het verlies op zo'n 40 tot 50 pro cent, heb ik begrepen. Sommigen wat meer, sommigen wat minder. Maar iedereen heeft wel een paar jonge duiven verloren", aldus de Noordwijkse voorzitter. Tolk noemt de gang van zaken triest, maar wil er ook niet al te dra matisch over doen. "Dit soort din gen kunnen gebeuren. Gelukkig niet al te vaak, want anders zou het snel zijn afgelopen met de duiven sport. Maar je moet er rekening mee houden", stelt hij. Ondanks het flin ke verlies, meent Tolk dat zijn scha de redelijk binnen de perken is ge bleven. "Ik heb zaterdag de helft van mijn jonge duiven achtergehouden, zo dat ik het 'hok' nog altijd opnieuw kan opbouwen. Mensen die dat niet hebben gedaan, duivenhouders die alles hebben meegegeven, ja, die zitten natuurlijk flink in de proble men. Maar dat zijn er niet zo veel". Vervoersleider A. van den Berg van de afdeling Kuststrook, zegt nog volledig in het duister te tasten over de verdwijning van de duiven. "Toen de dieren werden gelost, was het weer prachtig. De hemel was straalhelder en de vooruitzichten waren goed. De dieren waren ook in een goede conditie en heel erg on rustig. Wat een goed teken is, want ze willen dan als een speer naar huis". Inversie Tolk beaamt de verklaring van Van den Berg. "Bij de lossing zijn perti nent geen fouten gemaakt. Wat ook wel blijkt uit het feit dat de oudere duiven die in België en Noord- Frankrijk zijn losgelaten goed zijn teruggekomen. Ik hou het er maar op dat een kleine atmosferische sha ring de dieren parten heeft ge speeld. Dat, èn hun onervarenheid. En misschien zijn zaterdag nog ver der in de war geraakt doordat aller lei andere vluchten hebben ge kruist. Ik weet het niet. Het blijft gissen voorlopig". De Voorhoutse duivenliefhebber F. Meeuwenoord, die zelf acht dui ven is kwijtgeraakt, zegt nog nooit zo'n rampvlucht te hebben meege maakt. "Er is altijd wel één keer per jaar of één keer per twee jaar een vlucht waarbij je wat duiven kwijt raakt. Maar ik heb nog nooit gezien dat mensen zoveel dieren tegelijk missen". Veel hoop dat hij zijn ver loren duiven nog terugkrijgt, heeft Meeuwenoord niet. "Meestal ko men ze niet meer". Ook Meeuwenoord zoekt de ver klaring in atmosferische omstan digheden. "En misschien het milieu, wie zal het zeggen". Van den Berg voert als mogelijke oorzaak een zogeheten 'inversie' naar voren; een verschijnsel dat optreedt wan neer een warme en koude luchtlaag over elkaar schuiven. Daarbij kan een soort luchtspiegeling ontstaan, waardoor de zon - die de duiven als oriëntatiepunt nemen - net iets ho ger of lager lijkt te staan dan ze in werkelijkheid doet. De dieren kun nen op die manier flink uit koers ra ken. "Ook dat is echter een gissing. Het KNMI had iets dergelijks trou wens niet voorspeld", zegt Van den Berg. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Twee vrouwen stonden heden morgen om half elf op den Ouden Rijn, zooals dat wel meer met vrouwen het geval is, met elkan der te pratèn. De eene had een kinderwagen bij zich, waarin gezeten waren een jongetje van vier en een meisje van twee ja ren. De wagen stond losdan liep het gesprek beter. Een rukwind voerde hem mee en, voordat de pratenden het konden verhinde ren, lag het voertuigje in het wa ter. Zekere J.V., die zich gekleed te water begaf redde achtereen volgens het meisje en de jongen, daarna werd de wagen uit het water gehaald. De vrouwen, de eene in het bijzonder, die beide wel erg geschrikt zullen hebben, mogen den redders voor hunne prijzenswaardige welwillend heid wel altijd dankbaar blij- Vijfen twintig jaar geleden: - Duur gebaar. Volgens „Die Welt" is in de Westduitse plaats Hamm een automobilist tot een boete van 750 Mark veroordeeld, ommdat hijtegen een andere au tomobilist met een vinger tegen zijn voorhoofd tikte. - Op Kennedy's graf gedenkte ken van 7 1/2 miljoen. Op het graf van president Ken nedy, op de Amerikaanse natio nale begraafplaats, in Washing ton, zal een gedenkteken worden gebouwd, dat onder meer zal be staan uit een terras, een muur en een wandelgang rondom een eeuwig brandende vlam. De bouwkosten zullen ongeveer 7 112 miljoen gulden bedragen. Het werk aan dit gedenkteken zal nog deze maand beginnen en het zal veertien maanden duren. Bezoekers zullen het graf van de vermoorde president in die tijd toch kunnen bezoeken. Het aan tal personen, dat het graf na de moord, in november 1963, heeft bezocht, wordt op tien miljoen geschat.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11