Kijken in de Hallen van Parijs met de ogen van de chefkok de wasmachine maar zolder ni 1439 N EE R L U K E Z A A.lt AEG Zelf water zuiveren Wecken alleen geschikt voor fruit en pickles WOENSDAG 18 JULI 1990 SHARP CMS-N SO hCD systeem met platenspeler - digitale tuner met voorkeuze - autoreverse cassette deck - programmeerbare CD speler - boxen - uitvoering: wit. NU 599.- (j) nio'vcxn PIONEER S-9990 - Hoogwaardig audio systeem met mogelijkheden die u doorgaans alleen in geluidsstudio s zal aan treffen en toch zeer gebruiks vriendelijk Zonder boxen. nu 29" - philips; De kwaliteit van een diner valt of staat met de kwaliteit van de ingrediënten. Een waarheid als een koe. Escoffier deed niet anders dan er op hameren dat alleen het allerbeste vlees, de allerbeste vis kan leiden tot het ultieme genieten van eten. Het beeld van de chefkok is dan ook 'rondkijken op de plaatselijke markt'. door Huub Klompenhouwer Het beste van het beste betekent he den ten dage dat de gast niet meer tèvreden is met uitsluitend het loka le aanbod. Als die Italiaanse toma ten toevallig meer smaak hebben dan de Nederlandse, dan wil de chefkok Italiaanse. De internationa le markt in Parijs, Rungis, brengt al die produkten uit de hele wereld bijeen. En de rol van de chefkok, die niet iedere dag even naar Parijs kan rijden, wordt op dat moment over genomen door de internationale versmarkten, die hun inkopers ge regeld met de boodschappenlijst op pad sturen. Inkopen met de ogen van de chefkok. Achtduizend Een wekker die in Parijs om half twee 's morgens afgaat is geen pretje. Half twee is een tijdstip waarop menig toerist in Parijs nog volop geniet. Maar in het hotel vlak bij die Parijse hallen komt het leven al op gang. Een flesje mineraalwater en een kop sterke espresso, jas aan, auto in en op weg naar de hallen. Marcel Coulier en Marcel Elias zijn twee van de 8000 inkopers die dagelijks op de hallen op zoek gaan. Het duo werkt voor de VEN Inter nationale Versmarkt in Amsterdam (Diemen). Een dag eerder zijn ze af gereisd naar Parijs. Vis ruiken Achter de slagbomen van Rungis liggen de hallen. Voor de leek een gigantisch complex hallen, waar al leen de stoplichten nog ontbreken om er een echte stad van te maken. Om twee uur 's morgens ligt een deel van het complex er nog vrij rustig bij. Maar de hallen waarin vis is aangevoerd ogen als een bijen korf. Koeltransporten rijden af en "Kom je aan uur later, dan kun je het wel vergeten", zegt Marcel Cou lier. "De beste vis is dan weg". Hij pakt een vis beet, ruikt achter de kieuwen en legt hem weer terug. De verkoper kijkt hem vragend aan. Maar Marcel schudt nee. "Echt verse vis ruikt achter de kieuwen naar de zee", legt hij uit. „Deze niet". En hij doceert verder: „Het eerste kijkje naar de ogen. Die moeten helder zijn. Ligt een vis wat langer, dan worden die ogen troe bel. Kijk je achter de kieuwen, dan let je op het slijm. Hoe meer slijm, hoe verser de vis". Alle soorten Een paar standplaatsen verderop worden wel zaken gedaan. De beide Marcellen kijken nauwkeurig of al le gekochte vis ook dezelfde kwali teit heeft. Waarom eigenlijk de vis in Parijs gekocht terwijl we toch ook een puike visafslag in Neder land hebben? Marcel: "Het is niet zo dat we alle vis alleen maar uit Parijs halen. Maar het grote verschil is dat de aanvoer in Nederland vooral af komstig is van grote schepen, die lang op zee blijven. Hier in Parijs is vrij veel aanbod van nachtvissers. Die zijn kort weg en de vangst is snel in Parijs. Bovendien vind je hier het aanbod van vis zowel uit de Noordzee, de Middellandse Zee als de Atlantische Oceaan. Je komt hier dus vrijwel alle soorten tegen en ook nog in hoeveelheden die een se lectie op kwaliteit mogelijk ma ken". Niet overdrijven Een kop koffie in een van de 37 res taurants op het complex. De chauf feur die de vis naar Nederland moet krijgt instructies. Wat geintjes maken met de collega-in kopers van andere Nederlandse be drijven en en op weg naar de groen ten. Nog een keer lopen we de vis- hallen door. Het bewijs ligt er. Hoe wel er verder niks mis is met de vis, blijken de meest mooie en verse vis sen toch schaars te zijn geworden. "Je moet dat niet overdrijven", relativeert Coulier. Wat er nu nog ligt, is even zo goed en van een pri ma kwaliteit. De hallen zijn ooit ge bouwd om Parijs van voedsel te voorzien. En als die vis vandaag nog in een restaurant of in de winkel komt, is er niks mis mee. Maar voor ons geldt het nadeel van de afstand. Om dat nadeel weg te werken, is al leen het allerbeste voor noeg". Groenten Het is half vier als de groentenhal- len bezocht worden. Het eerste wat opvalt is het gigantische aanbod van paprika's uit Holland. Glan zend in alle kleuren en verpakt in fraaie dozen. Maar de paprika's staan niet op het boodschappen lijstje. Wel frisee-sla. Waarom? "Het voordeel van veel van het aanbod hier is dat het van de koude grond komt. Soms nog wel onder plastic, maar toch beduidend beter van smaak dan veel van de kasproduk- ten". spectie onderworpen. Een prachtig ogende krop wordt toch afgewezen. "De structuur van het blad is niet fijn genoeg. Marcel Elias laat tussen de bedrijven door een notensla proeven. Alweer een nieuwe varië teit. Wat wordt er vooral in Parijs ge kocht aan groenten? "Het aanbod hier is heel breed. De keuze aan champignons bijvoorbeeld. Padde stoelen. Maar ook postelein, koren aarasperges, en bijvoorbeeld porno- dori, of Roma-tomaten. Dat zijn to maten met een zo mooie smaak, daar kunnen de Nederlandse toma ten niet tegenop. Verder de sei zoensgebonden fruitsoorten als ker sen, paprika's en nectarines. En ui teraard de subculturen. Die mini- mais, mini-bloemkooltjes. Dat is een fenomeen dat sterk in opkomst is. We hebben hier zelfs al mini- bietjes en mini-prei gezien". Kipaanbod In de hallen waar wild en gevogelte te vinden is, is het een drukte van je welste. Alleen al het aanbod schar- relkippen met een Label Rouge, een certificaat van kwaliteit zoals in de wijn algemeen bekend is, is enorm. Opvallend ook het groeiende aan bod van kwartels. "Je ziet overigens dat ook hier steeds meer wild en ge vogelte bewerkt worden aangebo den. Dus in delen en klaar om zo ge bruikt te worden". Voor kaasliefhebbers is Rungis een dorado. Hollandse kaasmeisjes van Franse origine en dus op gym pen en hoge hakken, laten de net ge arriveerde meikaas proeven. Organen Rungis biedt meer. Met als twee ui tersten het aanbod aan delicatessen en de organenhal. In die laatste hal len liggen organen en ander runder- afval, dat in Nederland soms zelfs niet verhandeld mag worden. Lan- Tegen elven, de twee inkopers ge rijen gebleekte koeiekoppen kij- hebben er dan al een dag van negen ken de bezoekers leeg aan. Herse- uur opzitten, is het tijd om de papie- nen, pens, net als de Chinezen we- ren in orde te maken voor het trans ten de Fransen van alles wat groeit port en de douane. Daar zijn ze nog en graast wel eten te maken. wel een uurtje zoet mee. Sores, die de chefkok op de lokale markt bspaard blijft. "Tja, als je vindt dat kwaliteit op tafel belangrijk is, moet je er ook wat voor over hebben om die kwaliteit te vinden". ADVERTENTIE FRIGID AIR R 1520 L Halfautomatische ontdooing -traploos instelbare koeltemp. - uitneembare groenteladen - afgesloten boter en kaasvakken - netto inhoud 146 liter - energie verbruik in kWh/24h: 0,8 - afm.: H85 x B55 x D60 cm. NU 499,- IMiIPH U zegt het maar, Swaak plaatst en installeert probleemloos uw was, droog, koel, vries ol kook apparatuur op de door u gekozen plekl Onze service afdeling staat voor u klaar. IGNIS ARF 432 TWEEDEURS KOELVRIESKAST 240 LITER Royale 4-sterren diepvriesruimte - koelgedeelte met volautomatisch ontdooisysteem - draagrekken op iedere hoopte stel baar, - opklapbaar gedeelte voor extra flessenberging - deuren links- of rechtsdraaiend te monteren -afmetingen in cm: 139h x 55 b X 58,5 d. NU 699,- BAUKNECHT WA 6600 u KEMA-keur - kinderveilige deur vergrendeling - kapaciteit 4,5 kg - centrifugetoerental 500 omw./min. - spaartoets - spoelstop - roest vrijstalen trommel en kuip - onder houdsvrije pomp - 2,95 kWh stroomverbruik - als beste getest. NU 999,- AEG WASAUTOMAAT LAVAMAT TYPE 650 WIT MET ÖK0-SYSTEEM Max. 5 kg - centrifugetoerental 1000 omw./min. - E-, 1/2- en kort- programma's - automatisch water- dosering - trommel en kuip van ^roestvrij edelstaal Afm.: 85x60x60 NU 1499.- Voor koffie en thee gebruiken we water uit de kraan, maar af en toe vraag je je af of dat nog wel kan zon der gevaar voor de gezondheid. Schadelijke stoffen belasten ons drinkwater in steeds grotere hoe veelheden, terwijl de smaak van wa: ter negatief wordt beïnvloed door de hardheidsgraad en het chloorge- halte. Met behulp van het Aclimat-ap- paraat voor drinkwaterzuivering van Melitta, kunt u zelf het nitraat gehalte en de hardheidsgraad om- laagbrengen. Het kraanwater gaat in een soort koffiemachine met een hardheids- en een nitraatfilter in een. Het apparaat kan per keer 1,3 li ter water filteren. Na ongeveer 60 li ter is het filter om de hardheid te re duceren uitgeput, het nitraatfilter moet na elke filtering van een ge heel gevuld apparaat worden ver vangen. Het filteringsproces maakt het water veiliger en smakelijker drink baar. Door de hardheidsgraad te verlagen heeft men als bijkomend voordeel dat er minder ketelsteen wordt gevormd en koffiezetters dus minder snel dichtslibben. Het verla gen van het nitraatgehalte is vooral belangrijk voor het bereiden van babyvoeding. Voor meer informatie: Melitta Ne derland, Veenendaal, tel. 08385-64545. Van onze medewerkster Ineke Volkers, diëtist Voorlichtingsbureau voor de Voeding Het stond altijd zo gezellig, die hele rij weckpotten in de kelder. De overvloedige voorraad garandeerde een winter lang iedere dag appel moes... En dan de bedrijvigheid van moeder in de keuken. Zaten de dek sels wel goed op de potten? Hoe stond het met de temperatuur in de weckketel? Langzamerhand zijn veel lege weckpotten richting rom melmarkt verdwenen. De diepvrie zer heeft de weckketel grotendeels verdreven. Eigenlijk is dat maar goed. Want aan wecken kleeft een aantal be zwaren. Er is een bacterie die het weckproces overleeft en daardoor ziekte kan veroorzaken. Had men daar vroeger dan geen last van? Ook wel. Maar ten eerste werd de vergif tiging niet altijd als,zodanig her kend en ten tweede bezat men koele kelders, waar de betreffende bacte riën het te koud vonden om verder te groeien. Waarschijnlijk is er een hele gene ratie die niet meer weet hoe het wecken in zijn werk gaat. Welnu, nei ie conserveren produkt (groen te, fruit of vlees) wordt in de weck- pot langdurig verhit (bij 100 graden C.). Daardoor worden zo goed als al le aanwezige bacteriën en schim mels gedood. Zij kunnen alvast geen bederf meer veroorzaken. En nieuwe micro-organismen kunnen er niet meer bij. Wat men vroeger echter niet wist is dat de sporen van sommige bacte riën, bijvoorbeeld die van de Clost ridium botulinum, pas bij 110 a 120 graden C. worden gedood. En wat het nog erger maakt is dat zij zich juist ontwikkelen in een omgeving zonder zuurstof, dus in de weckpot. Intussen verandert er niets aan ui terlijk, geur, kleur en smaak van het produkt, wat zeer verraderlijk is. De bacterie produceert tijdens haar groei een giftige stof, het botuli- num-toxine. Dit is de veroorzaker van botulisme, de ernstigste vorm van voedselvergiftiging, die in het uiterste geval tot de dood kan lei den. De gifstof is overigens niet be stand tegen koken. Veiligheidshal ve moeten geweckte groenten en vlees daarom voor het gebruik tien minuten worden gekookt. Dat bete kent wel dat zo goed als alle vitami nes verloren gaan. Wat wel zonder bezwaar geweckt kan worden is fruit, omdat dat van nature voedingszuur bevat, én groenten die met zuur aangemaakt zijn (pickles). De bacterie Clostridi um botulinum kan namelijk niet groeien in een zure omgeving. Gebleekte koeiekoppen kijken de bezoekers leeg aan.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9