Noodtoestand in aardbeviiigsgebied Weg na akkoord vrij voor halvering troepen in Europa Vermogen van Oostduitse PDS geschat op 80 miljard Litouwers hoeven niet meer in Sovjet-leger Cubanen van ambassade overgebracht naar cel 'Hongarije kan in 1995 EG-lid zijn' WOENSDAG 18 JULI 1990 BUITENLAND PAGINA 7 Zeker vijfhonderd doden op Filipijnen MANILA (DPA/Rtr/AFP) - De Filipijnse president Corazon Aquino heeft gisteren na een bezoek aan het aardbevingsgebied de noodtoestand uitgeroepen voor het noordelijke ge deelte van het getroffen eiland Luzon. Het Filipijnse Rode Kruis en de burgerbescherming bevestigden gisteravond dat intussen ongeveer vijfhonderd doden zijn geborgen. Minister van sociale zaken Mita Pardo de Tavera sprak voor de radio over ten minste duizend doden en tienduizend gewonden. WEST-BERLIJN - De West- duitse inlichtingendienst heeft bekendgemaakt dat de PDS, de erfgenaam van de voormalige communistische partij SED in de DDR, schatrijk is. Het vermo gen van de partij wordt geschat op tachtig miljard gulden. De in formatie heeft de inlichtingen dienst vermoedelijk gekregen na verhoor van Honeckers ge vluchte deviezenspecialist Schalck Golodkowski. Een speciale commissie van het Oostduitse parlement is nog steeds officieel bezig om na te gaan hoe groot het bezit van de partijen in de DDR is en hoeveel hiervan rechtmatig is verkre gen. Daarbij gaat het niet alleen om de PDS, maar ook om de partijen die nauw hebben sa mengewerkt met de communis ten, de zogeheten blokpartijen. Met de verkiezingen in aantocht is het een beladen onderwerp in de DDR, omdat de partijen die niet konden profiteren van de innige banden met de SED, niet nalaten om de rijkdom aan de kaak te stellen. De Oostduitse CDU bij voor beeld is rijker dan de Westduitse CDU. De christen-democraten in de DDR hebben de beschik king over een schitterend partij gebouw op een van de mooiste plaatsen van Oost-Berlijn. Vol gens voorlopige berichten zou de DDR-CDU een totaal vermo gen hebben van 100 tot 300 mil joen mark (90 tot 270 miljoen gulden). Naast de partij is een besloten vennootschap opge richt, die het vermogen beheert. "De schade is veel groter dan we verwachtten", zei regeringswoord voerder Tomas Gomez, die met Aquino de ruïnes van een school in Cabanatuan bezocht. Bij het instor ten van het Christian College zijn zeker zeventig kinderen en leraren omgekomen. Reddingswerkers hebben honderd gewonde en ver schrikte leerlingen onder het puin van het vijf verdiepingen hoge ge bouw vandaan gehaald. Maar gis teravond lagen naar schatting nog tussen de vijftig en honderd Linde- ren begraven onder de brokstuk ken. Reddingsteams en wanhopige ouders zochten vanmorgen nog steeds in het puin van het schoolge bouw naar overlevenden. Zij von den alleen doden. Een nieuwe reeks aardschokken leidde vanmorgen tot paniek onder de bevolking. De nieuwe aard schokken hadden een kracht van Hooggerechtshof Israël verwerpt noodplan Sharon JERUZALEM (AP) - Het Israëli sche Hooggerechtshof heeft giste ren de noodmaatregelen van minis ter van huisvesting Ariel Sharon verworpen voor de versnelde bouw van woningen voor de duizenden Sovjet-immigranten die in Israël worden verwacht. Het is de eerste keer in de geschiedenis van Israël dat het Hooggerechtshof het ge bruik van noodmaatregelen afwijst. Sharon, die binnen het kabinet ook optreedt als coördinator van immigratie, wilde een beroep op noodmaatregelen doen om driedui zend prefab-woningen te kopen in Israël of in het buitenland. De rege ring keurde het plan op 1 juli goed. Het drie leden tellende Hoogge rechtshof vond echter dat Sharon beter de goedkeuring had kunnen vragen van het parlement in plaats van tot noodmaatregelen over te gaan. Het liberale parlementslid Abraham Poraz van de Shinui-par- tij had de zaak bij het -Hoogge rechtshof aanhangig gemaakt. Po raz had gezegd dat Sharon nood maatregelen wilde gebruiken op het moment dat het parlement zich het hoofd breekt over het woningte kort in Israël. Vorige week keurde het parlement een wet goed die het afgeven van woonvergunningen be kort. In Israel, waar dit jaar 150.000 Sovjet-joden worden verwacht, worden in alle delen van het land tentenkampen opgezet. Israëlische burgers zeggen dat ze uit hun hui zen worden gejaagd omdat de woonsubsidies die immigranten krijgen de huren veel te hoog zou den opdrijven. Naar verwachting zijn de 20.000 appartementen die in- Israël te huur zijn in september vol. Sharon wilde de prefab-woningen neerzetten in negen steden, voor het merendeel in Galile'a en in de zuide lijke Negev-woestijn. Kaper uitgewezen De 17-jarige Dmitri Semenov, die vorige maand een vliegtuig kaapte om naar Zweden te komen is aan de Sovjetunie uitgeleverd, zo heeft de Sovjet-televisie gisteravond be kend gemaakt. "Een ritje in een Vol vo en een paar goede maaltijden zijn de straf die mij volgens de Sovjet- wet boven het hoofd hangt niet waard", aldus Semenov na zijn aan komst in de hoofdstad Moskou. Middeleeuws Iran is volgens 162 leden van het Amerikaanse Congres een 'middel eeuwse dicatuur' die gebruik maakt van terrorisme om politieke tegen standers uit de weg te ruimen. 100 afgevaardigden en 62 senatoren schrijven dit in een brief aan de lei der van de grootste Iraanse opposi tie beweging. Artillerie-ongeluk Vijf Israëlische reservisten zijn gis teren om het leven gekomen en acht raakten gewond bij een ongeluk op een artillerie-schietbaan. Tijdens het schieten van een stuk geschut belandde een granaat op een heuvel waar een groep soldaten zich klaar maakte voor een oefen-aanval. Sri Lanka In het noordoosten van Sri Lanka heeft het leger bij zuiveringsopera ties tegen separatistische Tamil- guerrillastrijders volgens eigen zeg gen 130 strijders gedood en zelf 3 man verloren. Doodvonnis volbracht in Ameri kaanse staat Texas> Executie In de Amerikaanse staat Texas is vandaag de 33-jarige Mikel Derrick geëxecuteerd, die ter dood was ver oordeeld wegens moord op een man die hem naar eigen zeggen tot seks wilde dwingen. 6,3 op de schaal van Richter, epicentrum lag net als maandag op het noordelijke eiland Luzon. Aquino brengt volgens plan van daag een bezoek aan het toeris tenoord Baguio, dat grotendeels een ruïnenplaats is geworden. Het in de bergen liggende Baguio is door grondverschuivingen, inge storte bruggen en zware schade aan het vliegveld nog slechts met heli kopters te bereiken. Volgens de Fi lipijnse regeringswoordvoerder Gomez dreigt er water- en voedsel tekort. Reddingwerkers hebben bo vendien gebrek aan zwaar red- dingsmaterieel. Het Filipijnse Rode Kruis meldde dat als gevolg van de aardbeving ruim negentienduizend mensen dakloos zijn geraakt. Naar ongeveer duizend slachtof fers, onder wie tal van buitenlan ders, wordt nog gezocht. Het red dingswerk wordt bemoeilijkt door zware regenval en de nabevingen. Nog steeds worden vanonder het puin stemmen gehoord, vertelde een van de coördinatoren van het reddingswerk in Baguio. Reddingsploegen waren vandaag bezig om met behulp van bulldo zers en dynamiet een aantal van de door aardverschuivingen geblok keerde toegangswegen naar Baguio vrij te maken. De stad, waar 120.000 mensen wonen, zat nog altijd zon der elektriciteit. Reddingswerkers beklaagden zich gisteren over ge brek aan materieel om puin te rui men. Verslaggevers meldden dat de reddingspogingen ongeorganiseerd overkwamen en dat er nauwelijks toezicht van de overheid was. Vandaag arriveerde op de Filipij nen een Amerikaanse gespeciali seerde reddingsploeg van twintig mensen om te helpen bij de zoekac ties en het bergingswerk. Ameri kaanse helikopters en vrachtvlieg tuigen van de bij Manila gelegen luchtmachtbasis Clark vervoeren bergingsmaterieel naar de getroffen gebieden en medicamenten voor de zeker zeshonderd gewonden. Lawine doodt 40 bergbeldimmers in Sovjetunie MOSKOU (AP) - Minstens veertig bergbeklimmers, onder wie dertien buitenlanders, zijn in het Pamirge- bergte in de Sovjet-republiek Tad zjikistan omgekomen bij een lawine die was veroorzaakt door een aard beving. Slechts drie klimmers heb ben de ramp overleefd. Het Sovjet-persbureau Tass meldde dat het ongeval vrijdag is gebeurd. De lawine trof een basis kamp dat was ingericht op een hoogte van 5300 meter, onder de. Lenin-top. Het kamp was al sinds 1930 in gebruik en vanaf 1974 bijna permanent bezet door groepen van 100 of meer bergbeklimmers. Van de slachtoffers behoorden er 23 tot een team van bergbeklim mers uit Leningrad. Vier omgeko men klimmers kwamen uit Israël, zes uit Tsjechoslowakije, twee uit Zwitserland en een uit Spanje. De lichamen zijn nog niet geborgen, 30 reddingswerkers zouden de stoffelijke resten op zoek zijn. Volgens Interfax, de informa tiedienst van Radio Moskou, maak ten de bergbeklimmers zich juist op voor de beklimming van de Lenin- top toen de lawine toesloeg. Vladimir Sjatayez, de coach van het comité van Sovjet-bergbeklim mers, zei dat het om de grootste tra gedie gaat uit de geschiedenis van de klimsport in de Sovjetunie en wellicht in de hele wereld. BRUSSEL (AP) - Hongarije denkt dat het mogelijk is om in 1995 als volwaardig lid toe te treden tot de Europese Gemeenschap. Dat heeft de Hongaarse premier Jozsef Antall volgens zijn woordvoerder gisteren gezegd in gesprekken met leden van het Europese Parlement en voorzitter Jacques Delors van de Europese Commissie. "Wij voorzien een volledig lid maatschap in 1995, enige tijd na Oostenrijk, maar vóór de andere voormalige communistische sta ten," aldus woordvoerder Laszlo Balazs. Oostenrijk heeft vorig jaar het EG-lidmaatschap aangevraagd en hoopt in 1994 te kunnen toetre- De EG heeft de landen van Mid den- en Oost-Europa een associatie met de EG aangeboden, om die lan den nauwer bij West-Europa te be trekken, zonder hun het volwaardi ge EG-lidmaatschap te hoeven ge ven. Balazs zei dat Hongarije meteen wil beginnen met de onder handelingen over een associatiever drag, zodat deze niet later dan 1 ja nuari 1992 in werking kan treden. Dit bedrijf Union-GmbH zou 36 handelsondernemingen, 16 produktiebedrijven, 5 kranten uitgeverijen, 4 boek- en kunst handels, 4 vakantietehuizen, 4 partij bungalows, 2 kinderva kantiekampen een hotel en een vertaalbureau hebben. Boven dien is er ruimschoots onroe rend goed voorhanden in de vorm van de vele regionale en plaatselijke partijbureaus. Dat gigantische bezit zit de West duitse CDU niet lekker. Die par tij wil dat de oostelijke broeders en zusters alles wat overmatig lijkt, teruggeven aan de staat. van ruim 3 miljard gulden aan de staat geschonken als een soort aflaat voor het vele dat de SED van het volk had afgepakt. Minister Diestel van binnen landse zaken reageerde toen al ongelovig. Hij vond het een be lachelijk laag bedrag. De Volks- kammercommissie moet nu uit zoeken hoe groot de echte rijk dom is, maar veel bedrijven zijn in de afgelopen tijd losgekop peld van de PDS. De NDPD, een partij die is toegetreden tot de Bond van Vrije Democraten, de Oostduit se partner van de liberale West duitse FDP, had acht'bedrijven, waaronder een krant en een boe- kenuitgeverij. Een andere bond genoot van de FDP, de LDP, be zit ook minstens vijf krantenbe- drijven. Nieuwe partijen als de SPD, de DSU en Bündnis 90 hebben nagenoeg nog geen be zit. Zij moesten in eerste instan tie hun partijruimten tegen een hoge prijs huren van de PDS. MOSKOU (DPA/Rtr) - Het conflict tussen de centrale Sovjet-regering en Litouwen is gisteren verder aan gescherpt. Het Litouwse parlement i wet aan die het mogelijk maakt dat de Litouwse landsverde diging eigen legereenheden instelt. Het Sovjet-leger houdt zich nog steeds het recht voor recruten in de Sovjetrepubliek Litouwen te kun nen werven. Het afgelopen voorjaar was de opkomst van Litouwse dienstplichtigen echter al zeer laag. Niet meer dan twintig procent van de dienstplichtige Litouwers gaf in de eerste helft van dit jaar gehoor aan de oproep van het Sovjet-leger. Volgens de Litouwse wet moeten de dienstplichtigen twaalf maanden dienen. Academici hoeven slechts zes maanden. Litouwers met gewe- tenbezwaren kunnen alternatieve dienstverlening doen. President Vytautas Landsbergis verklaarde gisteren dat gesprekken met Moskou over het streven van Litouwen naar onafhankelijkheid niet vóór september worden gehou- HAVANA (AFP/AP/IPS) - De twaalf Cubanen die in de nacht van maandag op dinsdag uit vrije wil de ambassade van Tsjechoslowakije in Havana hebben verlaten, zijn in voorlopige hechtenis genomen. Dit blijkt uit een communiqué van het Cubaanse ministerie van justitie. De Cubaanse regering is niet van plan strafvervolging in te stellen te gen de twaalf, omdat zij zich on voorwaardelijk en vrijwillig hebben overgegeven, aldus het communi qué. Maar Cuba heeft redenen om aan te nemen dat 'georganiseerde provocatie' ertoe heeft geleid dat de twaalf hun toevlucht hadden ge zocht in de ambassade. De regering wil een onderzoek instellen naar die provocatie en wanneer dat onder zoek is afgerond, worden de twaalf naar huis gestuurd. In het communiqé wordt nog eens herhaald dat het om 'anti-soci ale' elémenten gaat, van wie de meesten een strafblad hebben. De Tsjechoslowaakse ambassade werd ervan beschuldigd zijn boekje te ALTO CINAS/LIMA - Peruaanse boeren hebben hebben zich verenigd in een Congres om het door terrorisme ge teisterde Andes-gebergte te bestrijden. Zij worden getraind door het leger. Guerrillastrijders van vermoedelijk de extreem-linkse groepering Sendero Luminoso (Lichtend Pad) hebben gisteren bij aanvallen in twee steden in het noorden van Peru zeker zeventig boeren gedood. Daarbij kwamen volgeris de autoriteiten ook twee leden van Lichtend Pad om het leven. De gewelddadigheden deden zich voor in de steden Corpanqui en Canas, op 225 km ten noorden van Lima, zo verklaarde gouverneur Domingo Huaman Sanchez van de betrokken provincie Bolognesi. Bolognesi is een van de 54 Peruaarise steden waar de noodtoestand is ingesteld wegens het toenemende geweld in heel Peru. (foto afp) Antall heeft EG-functionarissen laten weten dat een associatie-over eenkomst het democratiseringspro ces en de invoering van een markt economie kan versterken. Antall maakte gisteren bekend dat de Hongaarse ambassadeur in Brussel ook wordt geaccrediteerd bij de NAVO. VS-president Bush zou er bij de Hongaarse regering op hebben aangedrongen diplomatie ke banden met de NAVO aan te gaan. Antall wordt vandaag als eer ste Oosteuropese regeringsleider op het NAVO-hoofdkwartier ontvan gen. Man en vrouw moeten apart zonnebaden ALGIERS (Rtr) - De pas geko zen fundamentalistisch-islami- tische burgemeester van een badplaats in het westen van Al gerije heeft bepaald dat mannen en vrouwen voortaan op aparte stranden moeten zonnebaden. Dat meldde het dagblad El-Mes- sa gisteren. De burgemeester van het aan de grens met Marokko gelegen Marsa Ben Mehidi, die lid is van het Islamitisch reddingsfront (IRF), verbood verder dat man nen en vrouwen in korte broek op straat lopen, aldus de krant. De betrekkelijk kleine bad plaats aan de Middellandse Zee is de eerste die aparte stranden voor mannen en vrouwen instelt nadat het IRF vorige maand in 55 procent van de Algerijnse ste den en dorpen aan het bewind kwam bij de eerste vrije verkie zingen. Het IRF versloeg daarbij royaal het Nationale Bevrij dingsfront, dat nationaal al 27 jaar de enig toegestane partij is. buiten te zijn gegaan door de twaalf te ontvangen. De Cubaanse politie heeft gister morgen een man die het gebouw van de Amerikaanse belangenmis- sie in Havana probeerde binnen te gaan geslagen en opgepakt. Ameri kaanse diplomaten hebben hierte gen bij het Cubaanse ministerie van buitenlandse zaken geprotesteerd. Dat heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken gezegd. Vier Cubanen zijn gistermiddag de woning van de Italiaanse ambas sadeur binnengedrongen, zo meld de het Spaanse persbureau EFE. Ook werd gemeld dat een Cubaans echtpaar met twee kinderen dat eer der die dag zijn toevlucht had ge zocht in de Spaanse ambassade het gebouw had verlaten. De vier had den Cubaanse paspoorten en uit reisvisa. Zij waren volgens EFE naar de Spaanse ambassade geko men om inreisvisa voor Spanje aan te vragen. Drie andere Cubanen die vorige week onderdak in de Spaanse mis sie zochten, zitten daar nog steeds. Vijf asielzoekers bevinden zich sinds vorige week in het apparte ment van de Tsjechoslowaakse zaakgelastigde Jan Doemoek. Weer treinen onder brug bij Kufstein INNSBRUCK (DPA) - Bruggen bouwers kunnen nog niet voorko men dat de half ingestorte brug over de Inn bij het Oostenrijkse Kufstein verder verzakt. "Het lijkt wel alsof de brug leeft", zei een van de op zichters over de brug die afgelopen vrijdag voor het verkeer werd afge sloten. Ondanks het gevaar van nog steeds neerstortend beton rijden sinds gisteren weer passagierstrei- nen onder de brug door. De passa giers werden echter uit voorzorg tussen Kiefersfelden en Kufstein per bus vervoerd. De trein passeer de daarna leeg de beschadigde Inntal-autobrug. Met het goederen vervoer per trein was al eerder be gonnen. Het transport over de weg staat nog steeds voor grote problemen. Toch is de minister van verkeer, Streicher, niet ontevreden over het verkeersverloop in de afgelopen vijf dagen. Noodmaatregelen heeft Oos tenrijk niet hoeven te nemen en dat valt alleszins mee, aldus Streicher. BRUSSEL - Het akkoord tussen Sovjetleider Gorbatsjov en de Duit se bondskanselier Kohl over het Duitse NAVO-lidmaatschap en de omvang van de troepenmacht van het verenigde Duitsland is niet als een verrassing gekomen. Toch heeft het verstrekkende gevolgen voor,de militaire aanwezigheid in Europa. De overeenkomst heeft de weg geplaveid voor het afsluiten van de eerste ronde van de CFE-onderhan- delingen in Wenen over de omvang van de niet-nucleaire strijdkrachten in Europa. Er is voor de Sovjets nu geen enkele reden meer om die on derhandelingen te vertragen, zoals de laatste tijd het geval is geweest. Het eerste CFE-akkoord kan nu op 19 november tijdens de CVSE- top in Parijs, waar wordt gesproken over vrede en veiligheid in Europa, worden gesloten. Maar ook werd duidelijk dat pas in de tweede ron de, die daarna moet beginnen, echt het mes in de Europese strijdkrach ten gaat. Een halvering van de aan tallen soldaten en wapens in Euro pa is niet meer denkbeeldig. Het akkoord over Duitsland was daarvoor een voorwaarde en daar aan is nu voldaan. Daarbij is de toe zegging van Gorbatsjov dat alle Sovjet-troepen binnen drie tot vier jaar Oost-Duitsland hebben verla ten, van zeker zo groot belang als de afspraken over de omvang van de Duitse troepenmacht. De overgangsperiode, waarin de Sovjets op het vroegere DDR-ge- bied mogen blijven, duurt veel kor ter dan eerst werd aangenomen. Het gevolg ervan is dat over drie jaar in Oost-Europa waarschijnlijk hele maal geen Sovjet-soldaten meer zijn gelegerd. Oost-Europa is dan pas echt 'vrij'. Met Hongarije en Tsjechoslowa kije is immers al een akkoord be reikt over terugtrekking van de res pectievelijk 70.000 en 55.000 Sovjet troepen. Naast de 380.000 Sovjets in de DDR zijn er nog 40.000 gelegerd in Polen. Hun terugtrekking is slechts een kwestie van tijd, als de Sovjets eenmaal uit de DDR weg zijn. De Polen zijn de enigen die nog geen akkoord hebben gesloten over terugtrekking van de 40.000 man. Dat heeft alles te maken met de zekerheid over de Duitse militaire macht aan de Poolse westgrens en met de twijfels over de erkenning door dat verenigde Duitsland van die westgrens. Als over enkele jaren Oost-Euro pa geheel Sovjet-vrij is, neemt ook de aandrang tot verdere verminde ring van de aanwezigheid van de Amerikanen in Europa toe. Het ak koord dat de VS en de Sovjets in fe bruari in Ottawa sloten elk 195.000 man in Centraal-Europa is dan immers van geen waarde Natuurlijk is er een verschil tus sen de Amerikaanse en Russische aanwezigheid in Europa. De Rus sen waren min of meer bezetters, de Amerikanen meer 'genodigden'. Bovendien is de NAVO een club van soevereine staten, wat van het door Moskou gedomineerde War- schaupakt moeilijk kon worden be weerd. Onderhandelen Tot nog toe heeft de NAVO nooit over de omvang van troepenmach ten willen praten. Men wilde zo de heilloze discussies over cijfers, defi nities eq controle-methoden vermij den, waardoor de vroegere MBFR- onderhandelingen in Wenen veer tien jaar lang muurvast hebben ge zeten. Ook het Warschau pakt was het erover eens dat beter over tanks, ka nonnen, vliegtuigen en pantserwa gens kon worden onderhandeld. Wanneer die in aantal zouden wor den beperkt, zou dat tegelijk een vermindering aan manschappen tot gevolg hebben. Twee vliegen in één klap dus. En dat werkte. Moskou heeft er echter steeds op aangedrongen ook over de omvang van de troepenmachten te praten. Het laatste voorstel ging uit van 750.000 man elk, en werd meteen door de NAVO weggehoond. Het pi kante van het akkoord van Moskou is nu dat het er straks toch dicht bij in de buurt komt. Moskou heeft daar sterk aan mee gewerkt door ernst te maken met de terugtrekking uit Oost-Europa. De aanvankelijke twijfel bij de NAVO is de laatste maanden snel verdwe nen. Daardooij kon ineens ook de kwestie van de Duitse strijdkrach ten bespreekbaar worden, wat zij aanvankelijk voor de NAVO niet Op 22 juni wees de NAVO nog voorstel van minister Sjevardnadze af om de Duitse troepenmacht in driejaar tot 250.000 man te vermin deren en de 'vreemde' troepen in Duitsland te halveren. Maar de NAVO-landen wilden Duitsland niet isoleren. Dat zou maar prece denten scheppen, was de opvatting. Alleen over de Amerikaanse en Russische legers viel te praten, die waren immers 'vreemdelingen in Europa'. Maar al die andere Europe anen, de Duitsers incluis, horen hier immers thuis. Dat standpunt is nu verlaten. Het Duitse leger wordt ingekrompen. Van de 490.000 Westduitse en 160.000 Oostduitse soldaten wordt straks een Duits leger van eerst 370.000 en later 300.000 man ge vormd, meer dan een halvering dus. Dat dwingt ook de andere landen in Centraal-Europa tot concessies. Het is ondenkbaar dat in een L»uits- land met een gehalveerd leger, en terwijl er geen Rus meer in Oost-Eu ropa is te vinden, nog een groot Amerikaans leger en vele tiendui zenden Britse, Franse, Nederland se, Canadese en Belgische troepen zijn gelegerd. Ook daar moet nu fors het mes in. De Amerikanen houden daar al een tijdje rekening mee. In het Con gres zijn al eerder pleidooien gehou den om de Amerikaanse troepen macht tot 100.000 man terug te bren gen. Gezien wat nu is gebeurd, lijkt zo'n cijfer heel realistisch. In elk ge val blijven Amerikanen in Europa. Een NAVO zonder de transatlanti sche band, bekrachtigd door juist die Amerikaanse en Canadese sol daten in Europa, is ondenkbaar. Voor een groot deel kan troepen- reductie via de verminderingen die het gevolg zijn van de eerste CFE- ronde in Wenen totstandkomen. Maar vooral in de tweede ronde, die begin 1991 van start moet gaan, moeten de drastische verminderin gen worden afgesproken waartoe Gorbatsjov en Kohl nu de aanzet hebben gegeven. Van de ruim een miljoen soldaten die tot voor kort in wat nu nog de Bondsrepubliek heet, waren gele gerd, zijn er over een jaar of vijf niet meer dan een half miljoen over. En aan Oosteuropese kant zal vrijwel l^etzelfde kunnen gebeuren. Daar zijn afgezien van de Sovjets nu nog 870.000 soldaten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7