CDA richt vizier op vele subsidies n i i i OPRUIMING biiRa'ez Raadselachtige reis Pronk naar Suriname BVD houdt 'aantal krakers' in het oog 'Verkrachting soms jaren verzwegen' 'Burgers moeten zelf meer betalen' M Duinbrand verwoest 10 hectare bos WOENSDAG 18 JULI 1990 :ii,<uid;iiwia— PAGINA 3 DEN HAAG (GPD/ANP) Het bedrag dat jaarlijks aan subsidies wordt besteed, moet sterk, met ongeveer tien procent, worden verkleind. Burgers moeten zelf meer gaan beta len voor huurwoningen, openbaar vervoer, onderwijs en culturele evenementen. "Het he le subsidie-circuit waarin voortdurend geld wordt rondgepompt, moet ter discussie wor den gesteld", aldus het Terpstra, de financieel woordvoerder van de CDA-fractie in de Tweede Kamer. De overheid deelt aan de bevolking jaarlijks voor ruim 30 miljard gul den aan subsidies uit. Daarnaast gaat er nog eens ongeveer 2,8 mil jard gulden naar het bedrijfsleven. Geen asiel voor leider Filipijnse communisten AMSTERDAM/MANILA (IPS) Het Nederlandse ministerie van jus titie heeft negatief beschikt ovei een aanvraag voor politiek asiel van - - - - de Filipijnse communistenleider bedragen. Dan loopt de discussie Terpstra: "De overheid, die kampt met financiële problemen, verstrekt per jaar dus miljarden consumptie ve subsidies aan gezinnen. Dat bete kent dat de overheid de prijs van be paalde goederen en diensten kunst matig laag houdt. Een zeer groot deel van die subsidies komt terecht bij mensen die toch al een redelijk inkomen hebben. Wat de CDA-frac tie betreft, zijn alle subsidies in principe aan heroverweging toe. Al leen de lagere inkomens moeten worden uitgesloten van zo'n onder zoek", aldus Terpstra. Hoeveel zo'n heroverweging moet opleveren, wil het CDA-ka- merlid niet zeggen. "Ik voel er niets mij vast te leggen op bepaalde Jose Maria Sison. Dat is bekendge- gegarandeerd in de s°eP^ maar als of maakt door de Nederlandse ambas sadeur in Manila. Sison zelf, die offi cieel nog van niets wist, heeft aan gekondigd tegen de beslissing in beroep te gaan. De 50-jarige Sison houdt vol dat hij redenen heeft om te vrezen voor zijn leven op de Filipijnen. Vooral in legerkringen zouden velen hem nog IanS steeds het liefst dood zouden beginnen met cent of tien. Dan kunnen v het een begaanbare weg is, want weten natuurlijk van tevoren dat ei heel wat weerstanden zullen rij- ..--r aandacht niet primair willen rich ten op subsidies die vooral ten goe de komen aan lagere inkomens groepen. Ook het geld dat bedrijven ontvangen in het kader van mat ching (het compenseren van inter nationale concurrentienadelen) wil len we buiten schot laten. Het gaat ons vooral om subsidiestromen waarvan grote delen van de bevol king profijt trekken". PvdA en WD vinden het een goede zaak om de subsidies door te lichten. Maar de PvdA wil onder wijs en openbaar vervoer niet duur der maken. "Onderwijs en open baar vervoer zouden daardoor min der toegankelijk worden. Daar valt met ons niet over te praten", aldus fractievoorzitter Wöltgens. De WD acht het noodzakelijk dat alle subsi dies worden doorgelicht. "Om op voorhand een aantal subsidies van een dergelijk onderzoek uit te slui ten, is onverstandig, omdat het heel AMSTERDAM - Een gevangene van de Bijlmerbajes zag gisteren een ont- goed mogelijk is dat ook daar ineffi- snapping spo ging stranden in het prikkeldraad aan de binnenkant van de ciënt mee wordt gewerkt", aldus muur, waar hij overheen wilde klauteren. Hij moest enige tijd wachten op Het is volgens Terpstra van be- »or te zorgen dat een her- Verder overweging van de subsidies maat- loopt er volgens Sison nog steeds schappelijk wordt aanvaard. "Daar- een uit 1988 daterend arrestatiebe- om ze£ er meteen bij dat we onze vel tegen hem wegens ondermij nende activiteiten. Vorig jaar kwam de Filipijnse communistenleider in toen in Manila affiches het WD-kamerlid Linschoten. zijn 'bevrijding'. DEN HAAG (GPD) De binnen landse veiligheidsdienst (BVD) houdt bepaalde personen en groe pen binnen de krakersbeweging in de gaten. Dat gebeurt met medewe ten van de minister van binnenland se zaken. Er is ook toestemming voor gegeven. De BVD verzamelt over de personen en groepen gege vens waarbij er met name nauwlet tend op wordt toegezien dat de ver zamelde informatie bruikbaar is voor justitiële doeleinden. Minister Dales (binnenlandse za ken) heeft dit het Tweede Kamerlid Willems (Groen Links) in antwoor den op vragen laten weten. Dales wijst de suggestie dat de hele kra kersbeweging door de BVD zou worden gecontroleerd van de hand. De bewindsvrouwe ontkent niet dat de BVD was geïnfiltreerd in de groep krakers die het Wolters- Noordhoff-complex in Groningen tot eind mei bezet hield. Dales stelt wel dat dit soort informatie niet pu bliekelijk bekend hoort te zijn. Op de vraag van Willems of de BVD-in- filtranten niet provocerend zijn op getreden tijdens de ontruiming van het complex in Groningen op 26 en 27 mei zegt Dales dat de BVD nim mer "opdracht" tot provocatie geeft. De rechtbank in Groningen heeft gisteren nog eens 83 verdachten van de krakersrellen rond het Wolters Noordhoffcomplex (WNC) veroor deeld wegens openlijke geweldple ging. Daarbij werd in 77 gevallen een gevangenisstraf opgelegd van zes weken, waarvan twee voorwaar delijk. Drie minderjarigen kregen een geheel voorwaardelijke straf van zes weken. Verder honoreerde de rechtbank het verzoek van drie andere verdachten om waardelijke deel van de straf om te zetten in 50 uur dienstverlening. De uitspraken liggen in de de lijn van de vonnissen, die gisterochtend al werden gewezen. In totaal wer den 127 verdachten berecht. In de resterende zaken is de dagvaarding nietig verklaard of de behandeling aangehouden. De twee mannen die vanwege hun leidinggevende rol acht weken gevangenisstraf hebben gekregen, zullen het komende weekend vrijkomen. Zij hebben dan acht weken in voorarrest geze ten, hetgeen verrekend wordt met de straf. Het feit dat het openbaar ministe rie in alle zaken hoger beroep heeft ingesteld, betekent dat voor het Ge rechtshof in Leeuwardën opnieuw een massaproces zal worden ge voerd. Een probleem daarbij is dat justitie in veel gevallen niet over adressen beschikt. Getuigen pleiten verdachte van Aurora-bom vrij AMSTERDAM (GPD) - In de zaak rond de bomaanslag op het gebouw Aurora in Amsterdam, blijken vier mensen een alibi te kunnen ver schaffen voor de nu nog vastgehou den verdachte. Vandaag worden zij, samen met andere getuigen, voor geleid aan de rechter-c waren opgehangen waarop prijs van een miljoen pesos (90.600 gulden) werd uitgeloofd voor wie hem doodde. Sison, die zei "verrast" te zijn, zal in ieder geval herziening aanvragen van de beschikking. Daarna Jtan hij eventueel nog in beroep bij de Raad van State. Sisons asielaanvraag wordt onder andere gesteund door de Nederlandse afdeling van Am nesty International. Aan teruggaan denkt hij in ieder geval nog niet. Si sons vrouw verblijft eveneens in Nederland. Sison richtte in 1968 de Filipijnse communistische partij op, de drij vende kracht achter de guerrillabe weging het Nieuwe Volksleger (NPA). In 1977 werd hij gevangen genomen door ex-dictator Ferdi nand Marcos en in 1986 .weer vrijge laten door Marcos' opvolger Cora- zon Aquino. Datzelfde jaar verliet hij de Filipijnen en kwam naar Ne derland, na bedreigd te zijn met de dood vanuit kringen binnen het le- Fietsongevallen Letsels veroorzaakt door fietsonge vallen geven meer en langer proble men dan tot nu toe is aangenomen. Dat blijkt uit een onderzoek van G. Passies, werkzaam bij het Acade misch Ziekenhuis in Groningen. Van de mensen die de polikliniek hebben bezocht, blijkt 37 procent na twee jaar nog steeds klachten te hebben. Van de. mensen die opge nomen zijn geweest, heeft 65 pro cent na twee jaar nog klachten. Lijkschouwingen De artsenorganisatie KNMG is be reid haar leden meer informatie te geven over het nut van lijkschou wing (obductie). In het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde schreven de Maastrichtse patho loog-anatoom Bosman en internist Boers dat er iets aan moet gebeuren aan het dalehnde aantal obducties. Die kunnen bijdragen aan kennis vermeerdering van de arts, nieuwe ziekten en het nut van een nieuwe behandelingsmethode aantonen. Golden Ten Mag het Openbaar Ministerie het Golden Ten Casino 'De Veste' in Delft sluiten, nog voordat vaststaat of Golden Ten een kans- of behen digheidsspel is? Die vraag is boor- gelegd aan de rechtbank in Den Haag. Advocaat Winters pleitte voor een proefproces, waarna de Hoge Raad in hoger beroep om een uitspraak wordt gevraagd. Uit spraak 24 juli. Oplichter Inschrijfgeld 85 gulden. Optiegeld 150 gulden. Een maand huur voor uit, oplopend tot honderden gul dens. Woningbemiddelingsbedrijf Sileco van een 31-jarige Rotterdam mer heeft op deze manier zeker 65 Rotterdamse woningzoekenden geld uit de zak geklopt onder de be lofte van een woning. De gedupeer den gaan via een incasso-procedure pogen hun geld terug te krijgen. De man is inmiddels gevlogen en zit in Suriname. Met Suriname heeft Ne derland geen uitleveringsverdrag. Gevangenis De ontruimde vleügel van de nieu we gevangenis De Geerhorst in Sit- tard wordt vanaf vandaag weer in gebruik genomen. In verband met ongeregeldheden werd de vleugel, waar op dat moment 24 gedetineer den verbleven, eind vorige week ontruimd. De gedetineerden protes teerden tegen het in hun ogen te strenge regiem in de gevangenis. Vooral slachtoffers 'oude' misdrijven reageren op tv-spot ROTTERDAM (GPD) - Vanaf begin mei is bijna dagelijks een postbus 51-spot over slachtoffer hulp op de televisie te zien. 'Slachtofferhulp u hebt er recht op' is het motto. De 'campagne' duurt tot half september en spoort slachtoffers aan niet met hun verhaal te blijven zitten, maar hulp te zoeken. Dat werkt. Bij de zestig bureaus voor slacht offerhulp in Nederland komen veel meer slachtoffers langs dan normaal. "Ik hoor van verschillende bu reaus dat er een toeloop is na de postbus 51 spot", zegt de directri ce van het Landelijk overleg slachtofferhulp (LOS), E. Vree burg. De meeste slachtoffers val len niet meteen met de deur in huis, maar bellen eerst met een voorzichtige, concrete vraag, bij voorbeeld over een verzekerings kwestie. "Maar als je dan doorvraagt blijken ze toch met meer proble men te zitten. Mensen hebben soms zelf gewoon niet in de gaten hoe veel iets ze doet. Veel mensen ontkennen in eerste instantie dat ze een probleem hebben, ze on derschatten wat ze overkomen is. Ze zeggen: 'nee, ik heb geen hulp nodig' en vertellen ons dan hun hele verhaal. Zo'n gesprek ein digt altijd opgelucht, wij zijn een uitlaatklep voor veel mensen". Het komt geregeld voor dat mensen, naar aanleiding van de postbus 51-spot, pas najaren ver tellen dat ze het slachtoffer van een misdrijf zijn. "Soms vertelt ie mand voor het eerst over een ver krachting van jaren geleden", zegt Vreeburg. "Ze zien die spot en dat maakt wat los, ze komen er dan eindelijk voor uit. Ook willen ze vaak kenbaar maken dat zij 'ook zo iemand zijn' en hopen met hun verhaal anderen te kunnen helpen. Dit zijn altijd mensen die zwaar leed achter de rug hebben. Ze zijn meestal het slachtoffer van geweld, jaren lange mishan deling of een zedenmisdrijf vaak incest en hebben dat heel lang verzwegen". Vreeburg vervolgt: "Onze boodschap is: blijf er niet mee zit ten, praat erover. Ga die drempel over en probeer je trauma te ver werken. Het komt ook voor dat de mensen na een gesprek met ons alsnog aangifte doen bij de poli tie. Alleen durfden ze dat niet". De bureaus voor slachtoffer hulp zijn er voor de eerste opvang van slachtoffers. "Wij zijn niet therapeutisch", benadrukt Vree burg. "Soms komen er mensen langs met zulke grote problemen, dat we zeggen: daar kunnen we niet aan beginnen. We verwijzen dan naar een professionele in stantie zoals het Riagg. Sommige mensen hebben zulke grote, ge compliceerde problemen en zit ten zo in de knoop dat ze zwaarde re hulp nodig hebben. Bij mensen die al lange -tijd moeilijkheden hebben is het delict vaak de drup pel die de emmer doet overlopen. Die mensen hadden al een delica te balans en kunnen het na een delict gewoon niet meer aan". Twaalf jaar voor verkrachting en moord MAASTRICHT (ANP) - De rechtbank in Maastricht heeft een 21-jarige man uit Schinveld veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest plus tbs en verpleging wegens het verkrachten en ver moorden van een 20-jarige plaatsgenote. De rechtbank acht bewezen dat de man in de nacht van 24 op 25 maart Margot Rademakers heeft ver kracht, ernstig mishandeld en daarna vermoord. In het vonnis zegt de rechtbank dat de dader gedurende een lange periode in de gevangenis dient te verblijven. Volgens psychiater prof. dr. A. van Leeuwen werd de man gedreven door haatgevoelens jegens zijn moeder. Ook het gebruik van het slaapmiddel Rohypnol zou een rol hebben gespeeld. De mooiste Oosterse tapijten nü voordeliger dan ooit! AMSTERDAM: Apollolaan 83 - EINDHOVEN: Nieuwe Emmasingel 21 GRONINGEN: Naberpassage 2 - HEEMSTEDE: Bronsteeweg 2 HILVERSUM: 's Gravelandseweg 27 - UTRECHT: Oudkerkhof 2-4 DEN HAAG Eigenlijk moet minister Pronk (ontwikkelingssa menwerking) het WD-kamerlid Weisglae dankbaar zijn. Het is im mers dit liberale kamerlid dat de af gelopen dagen via de media de aan dacht heeft gevestigd op de vier daagse reis die Pronk zaterdag naar Suriname onderneemt. Wat de bewindsman daar gaat doen, is voor menigeen, inclusief Weisglas, een raadsel. "Oriëntatie", luidt de uitleg van Pronks eigen woordvoerder, gevraagd naar het doel van de onderneming. Dè 'ont wikkelingsrelatie', zoals het zo mooi heet, tussen Nederland en Su riname zal besproken, worden. Daarnaast zal de voortgang op "al lerlei gebied" aan de orde komen. Vage termen, misschien niet eens echt verwonderlijk voor iedereen die die 'ontwikkelingsrelatie' in ogenschouw neemt. Sinds het aan treden van het CDA-PvdA-kabinet Lubbers-Kok is er een drastische wijziging gekomen in het beleid ten aanzien van Suriname. De haast au tomatische 'overbruggingshulp' werd omgezet in financiële hulp op basis van door Suriname met be hulp van Nederland te ontwikkelen plannen. Pronk trok 220 miljoen gulden per jaar uit voor steun op basis van sectorplannen. Basis voor alle sec torplannen diende een door Surina me zelf op te stellen macro-econo misch plan te zijn voor de langere termijn. De sectorplannen zelf dien den onderverdeeld te worden in projecten, waarbij steeds een toet sing moest plaatsvinden pasbaarheid binnen de sche ontwikkeling. Er zou gestart worden met de sectoren gezond heidszorg en onderwijs. Stil In maart kreeg Pronk het groene licht van de Kamer voor zijn nieuwe denkbeelden. Sindsdien is het stil geworden. Ook in Suriname ,zelf. Van een economische aanpassing in het land zelf, een sanering om or de op zaken te stellen wil de hulp vanuit Nederland hervat kunnen worden, is tot nu toe geen sprake. Het macro-economisch plan voor de lange termijn is er niet. De sec torplannen gezondheidszorg en on derwijs zijn niet uitgewerkt. Aan de opstelling van andere plannen (bij voorbeeld landbouw, industrie, bouw) is nog niet eens begonnen. Waarom dan toch Pronks reis? Volgens zijn zegsman om de Suri naamse regering duidelijk te maken dat men zelf eens aan de slag moet gaan en niet moet klagen, zoals pre mier Arron recent deed, dat de Ne derlandse regering met haar terug houdende opstelling de jonge de mocratie in Suriname de nek draait. "Suriname moet zelf eens tot handelen overgaan", luidt de stel- lingname in Den Haag. Het praten over meer geld voor het land heeft volgens Pronk en zijn medewerkers geen zin. Dat is "niet aan de orde" nu de 220 miljoen gul den die dit jaar beschikbaar is bij lange na niet opgaat, juist omdat Suriname zelf geen zekerheid kan geven dat het geld goed besteed kan worden. Zekerheid die weer alleen op basis van het macro-economisch plan, de economische aanpassing in het land zelf en de sectorplannen gegeven worden. Dat de Surinaamse machtheb bers ineens het licht zien en Pronk straks verblijden met keurig geor dende plannen en ideeën lijkt wat al te veel gevraagd. Maar ook al zou dat wel het geval zijn, dan is er nog een tweede probleem: de rol van het leger onder leiding van Bouterse in het algemeen in Suriname en meer specifiek de situatie in het binnen land waar het leger in gevecht is met het jungle-commando van de tijdelijk in ons land verblijvende 'leider' Brunswijk. Vredesproces Formeel wil Pronk zich niet in het spel Bouterse-Brunswijk-Neder- land mengen. Dat laat hij aan zijn collega Van den Broek (buitenland se zaken) over. Wel zal hij zich "op de hoogte stellen van de ontwikke lingen in het binnenlandse vredes proces", aldus zijn zegsman. Daar naast wil Pronk gaan praten over uitbreiding van de noodvoedsel- hulp vanuit Nederland aan de inwo ners van Oost-Suriname, met ook een vergroting van het gebied waar in voedselhulp wordt verleend. Daarbij heeft Pronk vooral de situa tie van de bosnegerbevolking en de indianen op het oog. Op de vraag welke verwachtin gen Pronk van zijn bezoek heeft, wil zijn woordvoerder geen antwoord geven. Weisglas wilde wel een me ning geven. "Wij twijfelen aan het nut van de reis en zien niet in wat de bewindsman daar moet gaan doen". Een vierdaagse reis alleen om de Surinaamse top tot actie aan te zet ten, lijkt inderdaad wat overdreven. Misschien is het wel zo nuttig om wat ontwikkelingsgeld te steken in een goede telefoonverbinding tus sen Den Haag en Paramaribo. Afgelopen vrijdag verklaarde een buurman van de verdachte, Dennis Los, dat de man de bomaanslag on mogelijk kon hebben gepleegd. Op het moment van de explosie op za terdagavond 30 juni was de ver dachte volgens Los bij hem op be zoek. Volgens de advocaat van de verdachte, mr. P. Tijsterman, zijn er nog drie getuigen die bij de rechter commissaris een voor de man ont lastende verklaring zullen afleggen. Een van die drie is een overbuur man, die zegt dat de verdachte op de 29e juni nooit foto's van het Aurora- gebouw kan hebben gemaakt, zoals justitie beweert. "Die dag heb ik hem 's morgens om kwart over acht uit zijn bed gebeld voor een verhui zing naar een bedrijfsverzamelge bouw. Daar zijn we de hele dag aan het werk geweest. Ikzelf en ook an deren die daar aan het werk waren, hebben hem daar tot 's avonds kwart over tien nog gezien. Daarna is hij met een van die jongens nog iets gaan drinken". Vanmiddag zou de verdachte worden geconfronteerd met getui gen die zeggen hem op 29 of 30 juni te hebben gezien in de omgeving van het Aurora-gebouw. SCHOORL/CAMPERDUIN (GPD) Een felle brand heeft gistermid dag 10 hectare bos verwoest in het Noordhollandse Camperduin, nabij Schoorl. Zestig brandweermensen en 200 burgers waren twee uur lang bezig de vlammenzee, die tot ver in de omgeving te zien was, te bestrij den. Door de harde noordwesten wind grepen de vlammen bliksem snel om zich heen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, wel bleken veel burgers, die de brandweer te hulp schoten, last te hebben van de rook ontwikkeling. Omdat talrijke vrij willigers zich onbeschermd in de strijd tegen het vuur stortten, werd bij Hargen een ambulance paraat gehouden. Omdat de rookontwikkeling van de brand vanaf grote afstand te zien was, ontving de politie aanvanke lijk meldingen van drie duinbran den. Een politie-patrouille door kruiste het bedreigde duingebied om ingesloten fietsers en wande laars in veiligheid te brengen. Het bedreigde gebied werd daarna her metisch afgesloten. Om het vuur tot staan te brengen heeft de brandweer een onbekend aantal bomen gekapt. Verschillen de brandweerauto's, waaronder een voertuig met grote bluscapaciteit uit Alkmaar werden ingezet om de begroeiing vóór het aansnellende vuur nat te spuiten, hetgeen succes had. Volgens de Schoorlse brandweer commandant G. Visser wijst, alles in de richting van brandstichting. Het is de vierde keer binnen één week dat de duinen in Camperduin bran den. Zondag woedden op vrijwel dezelfde plaats twee duinbranden kort na elkaar. Daarbij gingen drie auto's van toeristen in vlammen op. Ook in het voorjaar was het al raak. Telkens begon het vuur op dezelfde plek. De brand van gisteren is veruit de grootste met tien hectare ver woest dennehout. De andere waren minder omvangrijk, hierbij ging vijf hectare duinbos verloren. "Iedereen, ook bij de brandweer, verwachtte iets. Een soort voorge voel dat een grote brand eraan stond te komen. De hele regio was erop ingesteld", aldus Visser. Bos wachter F. Nieuwenhuizen spreekt van een ramp voor flora en fauna in de Schoorlse duinen. "Ik moet er niet aan denken hoeveel zeldzame duinhagedissen zijn verbrand".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3