Indianen graven de strijdbijl op Eisen aan priester mogen niet omlaag REPORTAGE maoÊtmÊÊÊÊÊÊmm CONTRACT Gewapend verzet kenmerkt toenemend zelfbewustzijn PAGINA 2 Wat eens de trotse, oorspronkelijke bevolking van Amerika was, woont nu grotendeels in reservaten. Het is zelden een genoegen deze indianenreservaten te bezoeken. Vooral in het midden van de VS zijn er veel. Als je er in de buurt rijdt en je ziet dat het landschap nog armoediger wordt, de koeien nog scharminkeligerdan weetje eigenlijk al zeker: we zijn weer bij een reservaat aangekomen. Want de blanke kolonisten wisten destijds ook wel wat ze deden: ze gaven de onbruikbare stukken grond weg aan de indianen, en hielden zelf het beste land. Op slechte grond gedijt weinig, mensen ook niet. In veel reservaten woont een totaal gedemoraliseerde bevolking met een slechte gezondheid. Alcohol is er kon ing. Er zijn uitzonderingen. Sommige reservaten doen het prima. Daar zijn coöperaties opgericht die jaarlijks miljoenenwinsten maken. Maa r het beeld over het algemeen is in-treurig. 13 "Maar ik laat je niet in de steek, kerel. Bert klopte me op de schouder. Ik voel me wel wat verantwoorde lijk. Want ik heb je meegenomen naar Moniek. Dat heb ik die kleine inspecteur ook nog eens duidelijk gemaakt, toen hij hier zoéven was. Ik zei: Max wilde eerst niet. Hij heeft ouderwetse ideeën over huwe lijkstrouw. Zo was het toch?" "Denk je dat hij het gelooft dat we samen rond twaalf uur met een taxi zijn vertrokken?" "Hij zal wel moeten, als jij en ik en Moniek dat volhouden". Daar was ik niet zo zeker van. "En als ze de taxichauffeur vin den?" "Sommige taxichauffeurs in die buurt zijn erg vergeetachtig", zei Bert grijnzend. "Wat ik nog steeds niet begrijp", begon ik aarzelend, "is hoe ik daar in dat bed bij die Karin terecht ben gekomen". Bert keek me aan met een meewa rige blik. "Hoe komt een man terecht in het bed van een vrouw. Ik vertelde je Daarom heeft het wel wat als de van allerlei kanten gepakte indianen nu eens de kans krijgen de bleekgezichten terug te pakken. Die situatie doet zich momenteel voor in Canada, maar ook in het plaatsje Salamanca, in de westpunt van de staat New York. In het midden van de vorige eeuw vestigden de eerste blanken zich in de streek rond Salamanca, van EEN AVONDJE STAPPENI Ina Bouman toch al dat er tussen jullie een vonk oversprong, wat zeg ik... een kernre actie plaatsvond..." "Ik herinner me er niets van". "Man! Zelfs als je straalbezopen bent moet je je toch zoiets herinne ren!" oudsher het leefgebied van de Seneca indianen. Wettelijk was al vastgelegd, dat de streek van de indianen zou blijven, maar daar hadden de pioniers niet zo veel mee te maken. De vallei in de streek was als het ware gemaakt voor een spoorweg. Die spoorweg kwam er ook, plus het daarbij horende werk. De spoorwerkers moesten ergens wonen en zo ontstond het plaatsje "Ik herinner me niet eens dat ze binnenkwam". "Moniek belde haar, weet je dat nog?" "Nee". "Ik danste met Moniek..." "Ja, dat weet ik nog..." "Even daarna kwam Karin bin nen. Jullie keken elkaar aan..." Bert lachte. "Het leek verdomme wel een lovestory uit een B-film". Ik voelde me bijzonder onbehage lijk bij dit verhaal. Hoe was het mo gelijk dat ik zo'n gigantische black out had gehad. Had ik zoveel ge dronken? Pils, voor zover ik me her innerde. En thuis het een en ander. Bert en ik hadden hem behoorlijk ge raakt. Jenever voor het eten, pils tij dens het eten en jenever toe. En ik was niet veel gewend. Maar toch... Bert zat me aan te staren. "Hoe kwam ik dan in de flat van Karin?" vroeg ik verder. Ik hoopte op iets, al was het maar een vaag beeld, waardoor ik me tenminste wat kon herinneren. "Max, jongens, hoe is het moge lijk", zei Bert met een ongelovige Salamanca. Dat was illegaal, maar voor een handjevol dollars werden de indianen afgekocht. Ze tekenden voor dat geld overeenkomsten waarbij grond aan de blanken werd 'geleased'-langdurig verhuurd dus. Salamanca groeide uit tot een belangrijk knooppunt voor Amerika's spoorwegnet en toen het Congres zich in 1892 over de vestiging boog, kregen de illegale lease-overeenkomsten kracht van wet. Afgesproken werd dat de 800 hectare waarop Salamanca plus directe omgeving staat, voor een vast bedragje van 17.000 dollar per jaar van de indianen zou worden geleased. De lease zou een looptijd van 99 jaar hebben. Tegen die tijd zouden de indianen toch al lang uitgestorven of weggetrokken zijn. Dacht men. Maar - gefopt! - de Seneca indianen bleven. En de 99 jaar zijn over zeven maanden afgelopen. De indianen hadden nu wat vragen. Ze willen wel eens weten of de bleekgezichten het zelf ook niet een schande vinden, dat hun voorouders de indianen zo enorm hebben belazerd. Wajit 17.000 dollar voor 800 hectare was in 1892 al niet veel meer dan wat spiegeltjes en kraaltjes. Nu, na bijna 99 jaar inflatie, is het helemaal niets meer. De lease kan na februari 1991 wel verlengd worden, maar dan gaat het 800.000 dollar per jaar kosten, een bedrag dat met de landprijzen in de buurt zal meestijgen. En er moet over al die jaren dat te weinig is betaald een vergoeding komen. We hadden 60 miljoen dollar gedacht. En zo zitten de inwoners van Salamanca nu met hun handen in het haar. Nancy o'Brien bijvoorbeeld betaalt voor het stukje grond waarop haar wasserette staat nu maar 24 dollar per jaar. Dat gaat 2000 dollar worden. Makelaar Shirley Weast betaalt nu 7 dollar, en moet straks 4700 dollar ophoesten. Er is niets aan te doen. Allerlei overheidsinstanties hebben gezegd dat de indianen in hun recht staan. Als ze geen compromis willen en vooralsnog willen ze dat niet kunnen de inwoners van Salamanca eigenlijk maar één ding doen: verhuizen. Dat is zielig. Hoewel? VATICAANSTAD (KNA) - De maatschappelijke veran deringen en het tekort aan priesters mogen er niet toe lei den, dat aan kandidaten voor het priesterambt minder hoge intellectuele en menselijke ei sen worden gesteld. Volgens een werkdocument voor de bisschoppensynode over de priesteropleiding, is een syste- matsich onderzoek van de fysieke en psychische gezondheid van priesterkandidaten dringend noodzakelijk. Het document is net door het Vaticaan gepubliceerd. De bis schoppensynode wordt van 30 september tot 28 oktober in het Vaticaan gehouden. De Neder landse RK Kerk wordt vertegen woordigd door kardinaal Simo- Volgens het Vaticaan moet een priester zich na zijn wijding blij ven scholen om de taken en uitda gingen van deze tijd aan te kun nen. Hij moet zich onderscheiden door een bescheiden levensstijl, kuisheid en gehoorzaamheid aan paus en bisschoppen. Het ver plichte celibaat moet hij niet erva ren als 'alleen maar een juridische norm', of 'een zuiver uiterlijke voorwaarde voor de toelating tot de wijding', maar als uitdrukking 'van een ongedeelde liefde voor Christus en Zijn kerk' en als kans om zich ten volle aan het pastora le werk te geven. Het werkdocument noemt nog andere eisen waaraan toekomsti ge priesters moeten voldoen. Zij moeten "rijpe en karaktervaste personen zijn die in staat zijn tot het dragen van pastorale verant woordelijkheid en trouw zijn aan hun zending". Priesterstudenten moeten "mannen met een hart worden, die tot echt mededogen en loyale samenwerking in staat zijn, mannen met vermogen tot oordelen, die gebeurtenissen en personen objectief kunnen bena deren". De opleiding van priesters moet daaraan bijdragen. Zij moet zo'n hoog niveau bezitten, dat priesters het evangelie in een vaak onverschillige wereld weten te verkondigen en ingewikkelde en zich wijzigende situaties kun nen verhelderen. Centraal in het leven van de priester dient het geloof te staan. Zwarte katholieken in Engeland willen bevrijdingstheologie LONDEN (ANP) - Zwarte rooms-katholieken in Engeland en Wales moeten hun eigen be vrijdingstheologie gaan ontwik kelen. Met deze oproep eindigde het eerste nationale congres van zwarte katholieken, dat dezer da gen in Londen werd gehouden. "Onze kerk moet de blanke sa menleving en de Europese struc turen niet tot christelijke norm verheffen. De universele kerk moet ook werkelijk universeel zijn", aldus de 200 deelnemers. "De tradities die wij in de kerk brengen, zijn waardevol en zou den erkend en geaccepteerd moe ten worden". Voorzitter Haynes Baptiste riep de Engelse bisschoppen op strijd te leveren tegen het racis me, dat ook in de RK Kerk 'zeer wijdverspreid' is. De bisschop pen moeten hun beleid meer af stemmen op de ervaringen van de ongeveer 250.000 zwarte katholie ken. Ook zouden zij kunnen be vorderen dat er meer zwarte priesters komen. Volgens Patrick Kalilombe, emeritus-bisschop uit Malawi, is het heel belangrijk dat zwarte ka tholieken zich bezinnen op hun eigen identiteit en hun bijdrage aan de kerk. "Als dat niet gebeurt, lopen zwarten het gevaar stille en onzichtbare kerkleden te worden en gaan hun vele gaven verloren". Over twee jaar komen de zwarte katholieken opnieuw bijeen. Daarom moeten gebed en liturgie en vooral een diep begrip voor wat de eucharistie is, de kern van de opleiding blijven. Vele priesters doen hun werk met groot enthousiasme, maar het werkdocument verheelt niet dat anderen met problemen kam pen. Zij verkeren in een identi teitscrisis of dreigen overbelast te raken door het tekort aan pries ters. Sommige priesters beper ken zich daarom tot de eredienst en verwaarlozen de evangelisatie. In verscheidene Inden wordt de priester om zijn sociaal werk ge waardeerd, maar dat kan tot ge volg hebben dat men vergeet dat hij een 'man van God' is. Mede wegens zijn ongehuwde staat ziet men hem soms als een merkwaar dige figuur. Ook roept zijn volle dig belangeloze overgave aan de naaste bij sommigen ergernis op, omdat zij wordt gezien als stil zwijgende of zelfs provocerende afwijzing van het egoïsme van de geseculariseerde wereld. GOR begint over twee jaar zonder avondmaalstafel GRAND RAPIDS (ANP) - De Gereformeerde Oecumenische Raad (GOR) weet nu al dat de al gemene vergadering die over twee jaar in Athene wordt gehou den, niet met een avondmaalsvie ring geopend wordt. De Raad wil voorkomen dat opnieuw enkele afgevaardigden demonstratief zullen wegblijven. De opening van de vorige as semblee in Harare (1988) wakker de de tegenstellingen alleen maar aan, schrijft secretaris dr. R.L. van Houten in de GOR-nieuws- brief. Vijftien van de ruim hon derd deelnemers vonden het ge zien de polarisatie binnen de GOR 'ongepast' om het avond maal gemeenschappelijk te vie- De tegenstellingen binnen de gereformeerde oecumenische or ganisatie werden gevoed door verschillende standpunten over apartheid, homoseksualiteit en het gezag van de bijbel. De ont wikkelingen binnen de Gerefor meerde Kerken in Nederland (GKN) speelden tijdens de assem blee een dominante rol. Hoewel de zwaarste critici van de GKN, waaronder de Christelij ke Gereformeerde Kerken, de ge reformeerde internationale in middels uit protest hebben verla ten, blijven er onder de dertig an dere lidkerken voldoende kerken over die moeite hebben met de te liberale Nederlandse kerk. Tijdens de assemblee in Athe ne, met als motto 'de navolging van Christus vandaag', zullen de Nederlandse gereformeerden waarschijnlijk opnieuw zwaar on der vuur worden genomen. Tot nu toe hebben zij geen gehoor ge geven aan de oproep van de GOR om hun standpunt over homo seksualiteit te herzien en afstand te nemen van het rapport 'God met ops'. Kerk DDR in nood. De Evange lische Kerk in de DDR heeft drin gend hulp van haar zusterkerk in de Bondsrepubliek (EKD) nodig. De kerk is op vele terreinen op haar personele en financiële gren zen gestoten, zo heeft de EKD verklaard. De kerk in de DDR moet voor een belangrijk deel op draaien voor de opvang van ge handicapten, kleuters en oude ren. Ook op het gebied van het godsdienstig onderwijs en de op bouw van sociale netwerken wor den hoge eisen aan haar gesteld. Beroepingswerk Hervormde Kerk: aangenomen naar IJmuiden-Zuid mw. S. P. Vermeer kand. Leiden. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Wolphaartsdijk A. Bac Bo degraven, voor Hamilton J. J. van Ec- keveld Zeist. WOENSDAG 18 JULI 1 GEESTELIJK LEVEN TORONTO - De gewapende confrontatie tussen Mohawk-indianen en de Canadese politie bij het plaatsje Oka, waarbij vorige week een agent om het leven kwam, is symptomatisch voor de ontevredenheid onder de gehele indiaanse bevolkingsgroep in Canada en een voorbeeld van toenemend zelfbewustzijn en groeiende strijdbaarheid onder de oorspronkelijke bewoners van het Noordamerikaanse continent. Het conflict bij het stadje Oka, 32 ki lometer ten westen van Montreal, heeft als inzet de controle over grondgebied dat de indianen als het hunne beschouwen, maar waarvan de blanke gemeenschap een stukje wil innemen voor de uitbreiding van een golfbaan. Het innemen van door indianen bewoond land is tot op de dag van vandaag een constante factor in de geschiedenis van Canada en de Ver enigde Staten. Vroeger gebeurde het met bruut geweld en tegen woordig door middel van verdragen en contracten tussen indianen en de overheid of bedrijven, die vaak op slinkse wijze tot stand komen en dikwijls ondoorzichtig zijn. De indianen in het reservaat bij Oka "zijn met de rug tegen de muur gedrukt", zegt Matthew Coon-Co me, een opperhoofd van de Cree-in- dianen, een stam die ten zuiden van de Hudsonbaai woont. "En als je doorgaat met mensen naar de rand van de afgrond te duwen, terwijl bo vendien de regering doof blijft voor hun grieven, dan kun je niets anders verwachten dan een gewelddadig protest". Armoede Er leven in Canada ongeveer 450.000 officieel geregistreede in dianen, naast de ongeveer 33.000 es kimo's, en de 2.234 reservaten be strijken gezamenlijk een grondge bied van 2,6 miljoen hectare. Het le ven van de meeste indianen in de re servaten wordt beheerst door een voortdurende strijd tegen armoede, alcoholisme en slechte woonom standigheden. Door de gebrekkige gezondheids zorg is het aantal doden als gevolg van verwondingen en ongevallen vier maal zo hoog als in de rest van Canada. De levensverwachting van indianen is negen jaar korter dan die van de overige bevolking. De in dianen in de reservaten willen zelf bestuur en voldoende grond en middelen om een redelijk inkomen te verdienen en hun levensomstan digheden te verbeteren. Vooral jongere indianen, ook vrouwen, schu wen niet langer het geweld om de laatste stuk jes land waar over ze nog be schikken te ver dedigen. (foto's AP Volgens Robert Mainville, een ad vocaat die de belangen van indiaan se stammen in heel Canada behar tigt, is het incident tussen de Mo hawk-indianen en de politie te wij ten aan de centrale regering, die zich in het algemeen teveel afzijdig zou houden bij controverses tussen indianen en blanke Canadezen. Niet de plaatselijke bestuurders, maar de regering in Montreal zou zich met de kwestie moeten be moeien, vindt hij. Zelfbewustzijn Mainville zegt dat het verzet van de Mohawks bij Oka kenmerkend is voor een groeiend zelfbewustzijn onder Canadese indianen. "De in heemse bevolking is onmiskenbaar anders gaan denken en begint de de onlangs een belangrijke rol bij premier het wegstemmen van een amende- ment te pakken. Geweld wordt vooral ment op de grondwet dat Quebec stond het indiaanse parlementslid op om met een adelaarsveer in de hand om een plechtig "nee" te laten horen. Onder de jonge generatie is de frustratie volgens Mainville het hoogst opgelopen en is er behoefte aan concrete daden. "Zij zien dat die van de regering niet zijn te ver wachten", aldus de advocaat. Het groeiende indiaanse zelfbe wustzijn heeft de afgelopen maan den ook op politiek gebied gemani- i aparte status moest geven bin nen de federale Canadese staat. "Voor het eerst werd het de inheem se bevolking duidelijk dat zij ook politiek haar spierballen kan laten Huorlmmn •/ion" 7D mpont Mainvillp W V Cl ltï V tJIl meent Mainville. Het indiaanse parlementslid ver wierp het amendement met het ar gument dat niet alleen het Fransta lige Quebec, maar ook de indiaanse Voorlopig zijn de blokkades bij Oka nog niet opgeruimd en ligt een in grijpende wetgeving die de positie de indianen op de lange termijn bevolkingsgroep een aparte cultu- verbetert nog ver weg. Afgezien rele gemeenschap vormt binnen het incident rond de Mohawks w Canada. De indianen zouden in de den de meeste conflicten tussen uitdrukking in zijn ogen. "Heb je zo iets wel eens vaker? Geheugenverlies? Je moet er eens naar laten kijken". Ik raakte geirriteerd. Natuurlijk door mijn eigen onmacht, maar ook door de houding van Bert. "Vertel op", zei ik geirriteerd. "Gewoon, man. Die meid was hartstikke geil op je. Ze sleepte je mee naar haar flat. Moniek en ik hebben ons nummer gemaakt. Nou ja, je hebt het wel begrepen, we ken nen elkaar langer dan vandaag. Te gen twaalven had ik het wel gehad en wilde ik weg. Ik liep even langs de flat van Karin. Misschien wil je mee, dacht ik. Maar ik besloot jullie maar met rust te laten. Dat was het". Ik was opgestaan, pijnigde mijn hersens, liep door de kamer en pakte in gedachten iets van de schoor steen. "Komt Moniek wel eens hier?" vroeg ik. "Nee, hoezo?" Ik hield een flesje nagellak om hoog. BERGAMO - Paus Johannes Paulusll geniet, zoals gebruikelijk, in de Italiaanse Alpen van een korte zomervakantie. Vanuit het kleine plaatse Introd maakt hij dagelijks lange wandelingen, waarbij witte stok en pet onafscheidelijk zijn. «oto ap> Rome: kandidaten goed onderzoeken dianen en de blanke bevolking via langdurige gerechtelijke procedu res uitgevochten. Zo strijdt de Cree-stam tegen uit breiding van waterkrachtcentrales op zijn grondgebied en proberen de Haida-indianen aan de westelijke kust een stok te steken voor de bouw van verblijven voor sportvis sers, die volgens hen leiden tot aan tasting van hun oorspronkelijke visrechten. Net als het gevecht te gen de golfbaan in Oka gaat het ken nelijk ook daar om een botsing tus sen belangen van Canadese recre anten en de indiaanse strijd om als minderheid te overleven. Bert had er even niet van terug. "O dat?" zei hij. Toen lachte hij. "Moniek is niet de enige vrouw op de wereld". Daar had hij gelijk in. Ik voelde aan het dopje. Het zat niet vastge- koekt zoals dat is met dit soort flesjes die lang niet gebruikt worden. Ik kende die flesjes. Soms moest ik er een. voor Lizzy openmaken. Vaak had ik daar een tang bij nodig. Ik zette het flesje weer neer. De na gellak kleefde aan mijn middelvin ger. Maar ik lette er niet op. Ik had wel wat anders aan mijn hoofd. Wat me bezighield was dit: Als ik me niets herinnerde van wat er van nacht was gebeurd, hoe wist ik dan zo zeker dat ik niet met die Karin ge vreeën had? Het leek wel of Bert mijn gedach ten raadde, want toen ik naar hem keek zèi hij met een typische uit drukking in zijn ogen: "Je moet niet weer kwaad worden hoor en je kunt me gerust vertrouwen, maar als jij je niets kunt herinneren, hoe weet jij dan zo zeker datje dat mes niet in de rug van Karin hebt gestoken?"

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2