Bedrijfsleven werft scholieren om vele vacatures te vervullen 'Va een jaar werkloosheid ben ik wel uitgeslapen 'De arts is geen robot die de patiënt moet gehoorzamen' in /ief /lbo Latijnse wapenspreuk blijft gehandhaafd (Duö flirutiis Personeel Ursula schort overleg met directie op Meer vrouwen in politiek WOENSDAG 18 JULI 1990 REGIO PAGINA 13 Statenlid in het latijn terecht gewezen DEN HAAG 'Viri nobilis Jon- gii inquisitio apud collegas Pro- vinciae senatores*. Zo begint het antwoord van gedeputeerde staten van Zuid-Holland op de vraag van PvdA-statenlid A. de Jong over het nut van en de ken nis over de in het Latijn gestel de wapenspreuk van de provin cie. De Jong vindt de spreuk 'Vi- gilate Deo Confidentes' (Weest waakzaam en vertrouwt op God) niet meer van deze tijd. Gedeputeerde Günther heeft 'voor de verandering' eens in het latijn geantwoord op de schrif telijke vragen van het PvdA sta tenlid. De vertaling van het ant woord is op aanvraag bij de pro vincie verkrijgbaar. Met een voor de leek volstrekt onbegrijpelijke tirade ('een veelal theatraal of retorisch uit gesproken omslachtig geheel van woorden dat op het eerste gehoor indrukwekkend is, doch bij nadere ontleding zonder veel inhoud blijkt te zijn', aldus Van Dale), zet Günther in ant woord op De Jong uiteen dat naar de mening van het provin ciaal bestuur de spreuk onver kort kan worden gehandhaafd. De Jongs bezwaar tegen het ge bruik van latijn wijzen GS af: dit doet juist recht aan het his torisch besef. De levensbeschouwelijke kant van de spreuk, stuit De Jong tegen de borst. GS kennen echter aan de levenbeschouwe- lijke boodschap van de spreuk geen bijzondere betekenis toe. De Jong hoeft er zich volgens GS dan ook niet aan te ergeren. Om kort te gaan: GS nemen de suggestie van De Jong om de spreuk te wijzigen in 'Waak zaam en dienstbaar', dit al dan niet vertaald in het latijn, niet over. Al zal het het PvdA-sta tenlid de nodige tijd gekost hebben om deze simpele bood schap uit het antwoord van GS te begrijpen. Honderd, jaar geleden stond er in de krant: - De -perziken schijnen in Leiden omstreken dit voorjaar voor spoedig te zijn. Meldden we de zer dagen dat ze in het begin de zer week op „Cronestein" wer den gepinkt, thans deelt men ons mede dat verscheidene dier schoone vruchten jl. Zaterdag reeds op de buitenplaats „Groenhoven", aan den Witten Singel, rijp waren. - In een bosch bij Latsch, in Oos- tenrijksch Tyrol, ontdekten de zer dagen twee jonge mannen, die planten zochten, een arend nest op den rantd van een af grond. Hoog in de lucht zweef den twee arenden, de ouders der vogels, die in het nest zaten. Een der jonge mannen liet zich, ter wijl de ander boven de wacht hield, aan een touw zakken en vond in het nest twee prachtige jonge arenden, waarbij een mannetje van bijna zes voet vlucht, en verder de beenderen van een gems en een lam. De bei de vogels werden buitgemaakt en in triomf naar het dorp mede genomen. Vijf en twintig jaar geleden - Tekening van Van Gogh blijft in ons land. Naar wij van de heer H.J. Nolte uit Curaqaowinnaar van de te kening van Van Gogh, „Man met hark", die als onderdeel van de jubileum-actie van het Prins Bemhard Fonds in Amsterdam werd verloot, vernamen, heeft deze besloten de tekening voorlo- pig in Nederland te laten. De heer Nolte heeft deze beslissing genomen na overleg met de pen ningmeester van de Stichting Prins Bernhard Fonds Ned. An tillen, de heer J.A. van Helsema. Het is de bedoeling van de heer Nolte de tekening in bruikleen te geven aan een museum in Ne derland. Actie moet afvalbak'imago van beroepsonderwijs verbeteren Nog geen besluit Leidschendam over nieuwe vuiloven LEIDSCHENDAM - De gemeente Leidschendam heeft nog altijd geen besluit genomen over de plek waar de nieuwe vuilverbrandingsinstal latie voor deze regio moet komen. De gemeente schortte in april haar medewerking op omdat het minis terie van vrom niet opschoot met de voorbereidingen voor de aanleg van de Verlengde Landscheidingsweg. Het rijk komt daarmee zijn ver plichtingen niet na, vindt de ge meente. Om wat meer druk op de ketel te zetten, heeft ze zichzelf voorlopig ontslagen van haar ver plichtingen. Een definitieve overeenkomst tussen Rijk en gemeente over de Verlengde Landscheidingsweg is er nog steeds niet. De SAVA, het sa menwerkingsverband dat de nieu we vuilverbranding wil bouwen, blijft echter optimistisch. Ze ver wacht dat in oktober alsnog een be sluit over de plaats van de installatie zal vallen. Leidschendam is de enige ge meente die door de SAVA is 'uitver koren'. Behalve aan de voorberei dingen voor de nieuwe vuiloven, heeft Leidschendam ook haar me dewerking opgeschort aan de ver breding van de rijksweg 4 en de bouwlocatie Leizo. Vrijwilligers werken aan vaste baan in natuurbeheer Van onze redacteur Monica Wesseling WASSENAAR/GOUDA - "Na een jaar werkloosheid ben ik wel uitgeslapen. Ik wil weer gewoon, net als iedereen, vroeg op staan om aan het werk te gaan. Het vrij willigerswerk in de groene sector bevalt me prima. Het is helemaal mooi dat ik nu de mogelijkheid krijg gratis een opleiding te vol gen met een dikke kans op een echte baan". De 31-jarige Henk Blokzijl is een van de 100 werklozen die bij de Zuidhollandse stichting Na- tuur- en Landschapsbeheer vrij willigerswerk doen. Hij maakt in Wassenaar de (vleermuis)bun- kers in de duinen schoon en knapt landgoederen op. Hij is ook een van de 30 vrijwilligers die dit najaar beginnen met een oplei ding die door de stichting is opge zet. De stichting heeft op uitdruk kelijk verzoek van de werklozen een opleiding tot (assistent-)vak- kracht in het kader van het leer lingwezen uitgewerkt. Stich- tings-medewerker Johan Beze- mer: "Vrijwilligerswerk is een mooie tijdsbesteding maar eigen lijk relatief uitzichtloos. Je werkt niet in een rechte lijn naar een vaste, betaalde baan toe. Dat breekt nogal wat werklozen op. Een betaalde baan krijg je echter niet zomaar. Daar moetje een op leiding voor hebben". Uniek aan het onderwijspro ject, waarbij de stichting nauw sa menwerkt met de gemeenten, de sociale diensten en de arbeidsbu reaus, is dat de deelnemers bijna allemaal na het eerste jaar al een vaste baan krijgen. Overigens kunnen niet alleen vrijwilligers KATWIJK - Het bedrijfsle ven zit te springen om jonge arbeidskrachten die be roepsonderwijs hebben ge volgd. Steeds meer leerlin gen kiezen voor een anders oortige opleiding. De Kamer van Koophandel gaat samen met het Contactcentrum On derwijs Arbeid Zuid-Hol land Noord in Rijnland actie voeren om die tendens om te buigen. "Het imago van het beroepsonder wijs is slecht. Vaak wordt het nog gezien als afvalbak. Als een kind nergens meer voor deugd, dan kan het altijd nog in het beroepsonder wijs terecht. Dat beeld is onjuist. Ook vanuit het lager beroepsonder wijs zijn er goede mogelijkheden om verder te komen", zegt adjunct- secretaris F. de Jongh van de Ka mer van Koophandel. De organisatoren zijn er niet op uit de jeugd voor een bepaalde be drijfstak te interesseren."Bij elk middelgroot bedrijf vind je ver schillende beroepen. Van portier en receptioniste tot monteur of metaal bewerker. Die beroepen zijn via het beroepsonderwijs goed toeganke lijk. Dat wordt tegenwoordig vaak vergeten". Door middel van publiciteitscam pagnes worden de leerlingen van de basisscholen bekend gemaakt met het beroepsonderwijs. In Katwijk wordt in het najaar een begin ge maakt met de promotie-activiteiten. "De bedoeling is om goede voor lichting te geven. Aan leerlingen, ouders en leerkrachten. We hebben de indruk dat het beroepsonderwijs er nog wel eens bij inschiet", zegt De Jongh. Het project in Katwijk vormt de eerste aanzet tot een campagne die in een later stadium ook gevoerd gaat worden in de Bollenstreek, de Alphense regio en in Leiden. "We haken hiermee in op een landelijke 20 miljoen De sluiting van de Ursula-kliniek leuk, zeker omdat je het geleerde de dag daarna al in praktijk kan brengen. Bovendien weet ik dat er na een jaar leren een vaste baan op me wachten. En dat is natuur lijk heel wat waard". Er zijn twee opleidingen opge zet; voor assistent-vakkracht en voor vakkracht. Mensen zonder vooropleiding kunnen assistent- vakkracht worden, diegenen met minimaal lbo of mavo kunnen het tot vakkracht brengen. Op beide niveaus kan een keuze worden gemaakt tussen de studierichtin gen landschapsbouw, natuurbe heer, beheer van groen in de woonomgeving en ijpcreatie- groenbeheerder. De opleiding wordt betaald door de overheid. "Uniek aan onze opleiding is. dat de werkloze na een jaar al zo ver gevorderd is, dat hij of zij voor een werkgever aantrekkelijk is. We verwachten dan ook bijna alle deelnemers na het eerste jaar een vaste en betaalde baan te kunnen aanbieden. Het praktijkdeel van het tweede en laatste jaar van de opleiding is dus al een betaalde baan", zegt Bezemer. Voor de vrijwilligers die in september met hun opleiding beginnen, zijn al banen geregeld. "Het aantal vaca tures in de groensector is bedui dend groter dan het aantal ge schikte werkzoekenden". WASSENAAR - De onderne mingsraad van de Ursula-kliniek in Wassenaar heeft het overleg met de directie opgeschort. De OR is vol- ges raadslid C. Spaans, nooit offi cieel op de hoogte gesteld van de voorgenomen sluiting van de Was- senaarse kliniek. Eind vorige week werd bekend dat de kliniek, sedert anderhalfjaar samen met het psychiatrisch zie kenhuis Schakenbosch in Leids chendam deel uitmakend van de Robert Fleury Stichting, over vijf jaar dicht moet. Er werken 200 men sen in Wassenaar. Het personeel van de Ursula-kliniek en van Scha kenbosch in Leidschendam is een week geleden wel officieel inge licht. De directie treedt de wet op de ondernemingsraden met voeten door de raad niet vroegtijdig bij de plannenmakerij te betrekken, zo beoordeelt Spaans het gedrag van de directie. Maandag gaat de OR met het personeel van Ursula om de tafel zitten om verdere maatregelen uit te stippelen. Spaans: "De vol- gende stap is het volledig opzeggen van het vertrouwen in de directie. Het personeel moet zich daar maar over uitspreken". Directeur A.T.M. Cools weigerde vanmiddag commentaar te geven op het besluit van de OR. maakt deel uit van een ingrijpende operatie bij de Robert Fleury Stich ting. De bedoeling is het psychia trisch ziekenhuis te concentreren op het terrein van Schakenbosch in Leidschendam. Een deel van de be staande gebouwen daar wordt ver vangen door nieuwbouw. In Zoeter- meer en Gouda komen dependan ces van de Robert Fleury Stichting. Het totale aantal bedden wordt met enkele tientallen verminderd tot 641. De Directie heeft het perso neel meegedeeld dat er geen ar beidsplaatsen zullen verdwijnen. Wel zal een deel van het personeel op een andere plaats komen te wer ken. Met de totale operatie is een be drag van circa 20 miljoen gulden ge moeid. De definitieve verwezenlij king van de plannen kan nog tien jaar in beslag nemen. Leiden en Alphen boven gemiddelde DEN HAAG/LEIDEN Vrouwen hebben hun positie in de ge meentelijke politiek door de raadsverkiezingen in maart flink we ten te versterken. Was vier jaar geleden nog 'slechts' 19 procent van de gekozen raadsleden een vrouw, nu ligt het landelijk gemiddelde op 22 procent. Dat blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In de provincies Noord- en Zuid-Holland, Flevoland en Utrecht ligt het percentage vrouwelijke raadsleden boven het landelijk ge middelde. Limburgse gemeenten hebben het minste aantal vrou wen in de raad (gemiddeld 15 procent). In de 17 grote steden (meer dan 100.000 inwoners) zitten de vrouwelijke raadsleden steviger in het zadel. Den Haag is koploper met 44 procent. In Leiden is 28,2 procent van de raadsleden vrouw en Alphen aan den Rijn is met 24,2 procent vrouwelijke raadsleden ook niet vrouwonvriendelijk. Onder de 1697 wethouders in Nederland zijn 287 vrouwen. Dat is 17 procent, 4 procent meer dan in 1986. Groen Links heeft de meeste vrouwelijke wethouders, het CDA naar verhouding het laagste aantal. Niet alle partijen schuiven even makkelijk vrouwen naar voren op de kieslijst. Bij het CDA is nog niet een op de vijf raadsleden vrouw. Groen Links scoort het hoogst met een percentage van 39 procent. De scores van de PvdA (29 procent), D66 (28 procent) en WD (25 procent) liggen daar ruim onder. Johan Bezemer (rechts) en Henk Blokzijl in de Wassenaarse duinen: "Vrijwilligerswerk is een mooie tijdsbe steding maar eigenlijk relatief uitzichtloos". (foto wim Dijkman) die pu al voor de stichting wer ken, zich aanmelden voor de op leiding. Iedere werkloze kan zich via het arbeidsbureau inschrij- Er is bewust gekozen voor een on derwijsvorm waarbij de 'leerlin gen' (veelal tussen de 25 en 35 jaar oud) maar een dag in de week naar school hoeven (in Dordrecht of Rotterdam) en drie tot vier da gen in de praktijk werken. Blok zijl vindt vijf dagen in de week in de schoolbanken ook niet op te brengen: "Eén dag is echter wel Van de 100 vrijwilligers die nu bij de stichting werken, hebben zich er 30 opgegeven voor de op leiding. Dat meer dan twee/derde zich niet voor d< opleiding heeft opgegeven, vei haast Bezemer niet: "Een flink heel van de vrij willigers is gee telijk helemaal niet aan een echt j baan toe". Ethica Dupuis over weigering kunstmatige bevruchting in AZL Van onze redacteur Jan Westerlaken LEIDEN De meeste hulpverleners zullen opgelucht zijn dat artsen, mits goed gemotiveerd, 'nee' mogen zeg gen tegen vrouwen die door middel van kunstmatige bevruchting - in vitro fertilisatie - in verwachting willen ra ken. Zo reageert prof. dr. Heieen Dupuis, hoogleraar ethische vraagstukken aan de Leidse universiteit, op de uit spraak van de Haagse rechtbank waarin het Academisch Ziekenhuis Leiden in het gelijk is gesteld dat het een verzoek van een Haagse vrouw om kunstmatige bevruchting terecht heeft geweigerd. Ethisch Een vrouw die middels een reageer buisbevruchting een kind ter we reld wil brengen, kan dat, ethisch gezien, worden geweigerd? Met an dere woorden, is kunstmatige be vruchting een recht of een gunst? Prof. Dupuis zegt er dit over: "Zo'n weigering zal niet vaak voor komen, denk ik, maar het kan wel. Ongewoon is het in elk geval niet, omdat het wel eens meer is ge beurd. Echt opmerkelijk is het dus niet. Wanneer weiger je? In dit con crete geval was de vader niet be schikbaar. Onder normale omstan digheden komt een bevruchting op natuurlijke wijze tot stand. Wan neer dat kunstmatig moet gebeuren zit de arts er tussen, die zichzelf een mening mag vormen". "We moeten zeker niet naar een situatie waarin de patiënt om iets vraagt en de arts daar als een soort robot maar gehoor aan geeft. Te al len tijde houdt de arts zijn eigen ver antwoordelijkheid. In dit Leidse ge val heeft de arts niet alleen het ver zoek om kunstmatige bevruchting in overweging genomen, maar te- vens naar de psychische- en sociale Prof. Dupuis: "De nieuwe technieken roepen allerlei nieuwe problemen omstandigheden van de Haagse op". (foto Holvast) De folder waarmee leerlingen worden uitgedaagd om beroepsonderwijs te volgen. actie. Vorig jaar is er al proefge draaid in Gouda. Daar was een goe de respons. Het project wordt dit jaar ook voortgezet", vervolgt De Jongh. Enthousiast Met excursies naar bedrijven wor den de kinderen uit de groepen ze ven en acht van het basisonderwijs dit najaar vertrouwd gemaakt met het brede scala van beroepen dat het bedrijfsleven heeft te bieden. In Katwijk nemen alle basisscholen deel aan het project. Ook scholen uit Valkenburg en Rijnsburg doen mee, waardoor er in totaal zo'n 600 kinderen op pad gaan. "We hebben dertig tot veertig be drijven nodig die hun deuren open stellen", zegt T. Raats, die zich in de kustplaats met de promotiecam pagne bezighoudt. "Ik denk niet dat het een probleem zal opleveren. Het bedrijfsleven is erg enthousiast. De bedrijven hebben er natuurlijk ook belang bij want er is sprake van een toenemend gebrek aan jonge ar beidskrachten die via het beroeps onderwijs zijn opgeleid". De Jongh beaamt dat. "We maken ons zorgen over het personeelsbestand in de nabije toekomst". De kinderen krijgen op school gastlessen van mensen uit het be drijfsleven. "We willen op de scho len laten zien dat je met beroepson derwijs veel kunt bereiken", vat De Jongh het programma samen. De actie richt zich ook op ouders en leerkrachten. "Die spelen bij de uit eindelijke keuze van voortgezet on derwijs natuurlijk een belangrijke rol", zegt De Jongh. Er zijn speciale folders gemaakt en ook op andere manieren zal het beroepsonderwijs onder de aan dacht van leerlingen en hun ouders worden gebracht. In een later stadi um zullen ook de leerlingen van het voortgezet onderwijs bij de promo tiecampagne worden betrokken. "We moeten oppassen dat we nu niet te veel ineens doen. De groep uit het basisonderwijs is groot ge noeg", meent Raats. Prof. Dupuis noemt de weigering begrijpelijk, omdat er problemen waren tussen de vrouw en de artsen. Volgens haar was er geen vertrou wensrelatie. Bovendien is weige ring toelaatbaar indien er sprake is van psycho-sociale problemen. Dat was in dit geval ook inderdaad zo. Voor de artsen kan dat een reden zijn om niet aan kunstmatige be vruchting mee te werken. Prof. Dupuis: "De arts kan niet zo maar 'nee' zeggen. Maar als hij zich houdt aan de richtlijnen van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschap pij tot bevordering der Genees kunst (KNMG) en de Gezondheids raad, dan heeft de arts het recht zo'n belastende behandeling te weige ren. Meewerken aan het afbreken van een zwangerschap (abortus), een sterilisatie of een einde maken aan uitzichtloos lijden (euthanasie), hoeft hij ook niet. In dit rijtje past eveneens kunstmatige bevruch ting". vrouw. En op grond daarvan is be sloten de behandeling niet uit te Prof. Dupuis geeft aan dat er ver schillende belangen in het spel wa ren: de vrouw zelf en het toekomsti ge kind. "Waarom wel de vrouw haar zin geven en niet aan het kind denken? Moreel vind ik het te ver dedigen, dat een arts op een gege ven moment zegt: 'Ik doe het niet. Nogmaals, mijn mening is dat de patiënt niet altijd maar moet kun nen zeggen: 'Ik wil'. En de arts ver volgens de opdracht uitvoert". Twintig procent Een vrouw wenst zwanger te wor den en roept daarvoor de hulp in van een arts om dit kunstmatig tot stand te brengen. Heieen Dupuis geeft toe dat de hulpverlener dan wel eens voor een dilemma kan ko men te staan. Net zo goed als hij te hulp wordt geroepen bij het voortij dig afbreken van een zwanger schap. "De nieuwe technieken roepen allerlei nieuwe problemen op", zegt de Leidse hoogleraar. "Dit is er weer een voorbeeld van. Een vrouw kan wel om kunstmatige bevruch ting vragen maar van alle gevallen slagen er twintig procent: anders gezegd één op de vijf vrouwen raakt zwanger. Ondanks het feit dat een vrouw ivf wenst hoeft dat zeker niet te betekenen dat ze in verwachting raakt. Bijna niemand realiseert zich dat. Zwanger worden door in vitro fertilisatie eist stabiliteit van de vrouw in kwestie. Alles moet pre cies volgens de regels gebeuren en dat vergt nogal wat van de vrouw. Ontbreekt stabiliteit dan mislukt ivf'.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13