QTAD LEIDEN Kans op subsidie voor stationsplan neemt toe Wethouder: 'Ik vind het eng wat u zegt' Leidenaar (78) wordt van telefoontjes over dino s LEIDSCH m DAGBLAD Bewoner Leiden-Noord: Sociale vernieuwing is ook buitenlanders spreiden WOENSDAG 18 JULI 1990 Metselaar breekt ruggewervel bij val op gemeentewerf OEGSTGEEST - Bij metselwerk- zaamheden op de Oegstgeester ge meentewerf is een 36-jarige man uit Lochem gistermorgen ernstig ge wond geraakt. Bij een val van zes meter bjak hij zijn ruggewervel en vermoedelijk zijn pols. Ribben raakten gekneusd en gebroken. De man, een eigenaar van een metselbedrijf, is overgebracht naar het AZL in Leiden. Uit een controle van de arbeidsinspectie aan de Haarlemmerstraatweg bleek dat de hoge stek van de metselaar niet be veiligd was. LEIDEN - Een 22-jarige Leidenaar is gisteren naar het AZL gebracht met snijwonden en kneuzingen. De man viel van een hoogwerker die hij had gehuurd om de ramen van zijn woning aan de Kruisstraat te lap pen. Tijdens zijn val klapte hij met een arm door een afdak van draad- glas, vervolgens op een muur en uit eindelijk op straat. Van onze redacteur Janet van Dijk LEIDEN Leidenaar W.F. Beek man (78) wordt er helemaal ziek van, zegt hij zelf. Regelmatig krijgt hij telefoontjes van men sen, die denken dat ze de VW aan de lijn hebben. Beekman heeft al verschillende malen con tact gezocht met de PTT. Uitein delijk kreeg hij het advies om een ander nummer te nemen. En daar maakt hij zich een beetje boos De overlast heeft te maken met de populaire tentoonstelling van dinosauriërs in het Pesthuis, denkt Beekman. Veel mensen bellen de VW om te weten te ko men op welke tijdstippen ze de expositie kunnen bekijken. Gis teren kreeg Beekman een Alphe- naar aan de telefoon, die vertelde dat hij een bandje had gehoord en dat hem via dat bandje werd ge adviseerd eerst een 3 te draaien voor het nummer van de VW. Dat kan iets te maken hebben met het feit dat voor de telefoon nummers in Den Haag tegen woordig een 3 moet worden ge draaid. Het nummer van Beekman be- gint met een 3 en daarna volgen de vijf eerste cijfers van het num mer van de Leidse VW. "Die ten toonstelling is iets wat tot oktober duurt met dit rotte, gevolg voor mij", zegt hij. Het viel hem half juni voor het eerst op dat hij geregeld mensen aan de lijn kreeg die zeiden dat ze een verkeerd nummer hadden ge draaid. Sinds 30 juni houdt hij bij hoe vaak en waar vandaan er wordt gebeld. Sindsdien kreeg hij dertien verkeerde telefoontjes. "Amsterdam, Diemen, Katwijk, Sassenheim Maassluis, Rijswijk, Veendam", geeft hij een kleine opsomming van de woonplaatsen van de bellers. Beekman heeft 'vrij regelmatig' gebeld met de technische dienst van de PTT in Leiden. Hij ging naar de Primafoon in de Haarlem merstraat, zocht contact met de Leidse VVV en kwam uiteinde lijk terecht bij het districtskan toor van de PTT in Den Haag. "Nu wordt me geadviseerd om een ander nummer te nemen. Ik ben 78 jaar, heb een AOW-uitke- ring en ik vind het raar dat ik een ander nummer moet aanvragen terwijl ik in een onmogelijke situ atie zit. Ik heb een stempeltje met mijn naam en adres en telefoon nummer, dat heb ik een keer voor mijn verjaardag gekregen en dat zou ik dan moeten laten verande ren. Ik heb de haam gevraagd van de vrouw, die ik aan de lijn had maar ze zei dat ze het niet nodig vond om haar naam te noemen. Ik vind het smeerlapperij". Hij maakt zich er erg druk om: "Ik heb er slapeloze nachten van". Noemt zijn naam niet meer als hij de telefoon opneemt, zegt alleen nog "Goedemiddag". Bij komend probleem is dat hij een gehoorapparaat heeft aan beide oren en dat hij het apparaat aan zijn rechteroor eerst uit moet zet ten voordat hij de telefoon op neemt. Een woordvoerder van het dis trict Den Haag van de PTT kan zich niet voorstellen dat de man het advies heeft gekregen een an der nummer te nemen en belt hem dus eerst even op voordat hij commentaar wil geven. Vervol gens legt ook hij een verband met de tentoonstelling in het Pest huis. De PTT'er reageert laco niek: "Op 30 juni kreeg de man drie verkeerde telefoontjes en la ter één per dag of helemaal geen en. Het is niet zo dat hij constant wordt lastig gevallen". De woordvoerder wijdt de pro blemen aan 'toevalligheden'. Met het wijzigen van de abonneenum mers in Den Haag heeft dat niets te maken, denkt hij: "Want dat is netnummer 070 en voor Leiden geldt netnummer 071". Hij denkt dat mensen per ongeluk en toe vallig een 3 draaien voor het num mer van de Leidse VW. "Ik kan me best voorstellen dat het minder geslaagd is als je mén sen moet uitleggen dat ze niet ver bonden zijn met de VW. Maar ik vind het in dit geval wel meeval len. Ik ga het wel even voorleggen aan de directie, kijken wat die er van vindt. Als de directie de over last aanvaardbaar vindt, gebeurt er niets en als de directie het on aanvaardbaar vindt, dan worden er misschien maatregelen geno men", aldus de PTT'er, die als voorbeeld noemt dat de Leide naar dan een ander nummer zou kunnen worden aangeboden. Beekman wacht af. "Ik ga toch ook een keertje naar die dino- 3 toe", zegt hij. Leiden optimistisch na overeen komst met AZL LEIDEN - De Leidse wet houder Walenkamp denkt dat Leiden veel subsidie krijgt voor de uitvoering van de plannen rond het station. "Ik ben daar in toenemende mate optimistisch over", al dus Walenkamp gistermid dag tijdens een persconfe rentie die de gemeente sa men met het AZL gaf. Tijdens de persconferentie werd de overeenkomst toegelicht die Walen kamp en zijn PvdA-collega Van Rij Politiek blij met afspraken AZL EIDEN - De Leidse politiek is ver heugd dat er nu eindelijk overeen stemming is tussen de gemeente en het Academisch Ziekenhuis Lei den. Na maanden vruchteloos over leg constateren politici in een eerste reactie dat er voortgang zit in de ontwikkeling van het stationsge bied. De meeste raadsleden willen overigens op korte termijn worden geïnformeerd over de afspraken met het AZL. "Het lijkt me verstan dig dat we zo snel mogelijk in sep tember praten over de afspraken", aldus Groen-Linksfractievoorzitter Laurier. "Ik verwacht dat het college zo spoedig mogelijk alle fracties op de hoogste stelt zodat we niet alleen in de krant hoeven te lezen wat er is gebeurd", reageert T. de Graaf van D66. "Zolang ik geen stuk van het college heb gezien, kan ik niet be oordelen wat de aard is van de over eenkomst. Als het daadwerkelijk gaat om een onomkeerbare deal, dan moet de raad zo snel mogelijk bij elkaar komen. Dat is niet zo gek, de Tweede Kamer komt ook wei eens terug van reces". Dat er overeenstemming is be reikt tussen de twee partijen noemt hij een gunstige ontwikkeling: "Het was ons ook een doorn in het oog dat de zaak zo werd vertraagd". Laurier van Groen Links consta teert dat de vestiging van een Medi- Park afwijkt van de oorspronkelij ke plannen. "Maar het bijt de oor spronkelijke plannen niet", zo meent hij. Ook de PvdA'er Geradts is blij met het terrein voor bedrijven die aan het ziekenhuis zijn verbon den. "Het kan een goede ontwikke ling zijn, zeker in relatie met het bio- sciencepark". Geradts benadrukt echter dat de afspraken met het AZL los moeten worden gezien van de beslissing over de aanleg van de tunnel onder het Stationsplein. Op aandrang van de PvdA besloot de gemeenteraad niet meer dan 15 miljoen gulden in de tunnelplannen te steken. De stel ling van AZL-bestuurder Peters dat de twee tunnels 'onverbrekelijk met elkaar zijn verbonden' deelt Geradts niet. Hij vindt dat er pas een definitieve beslissing over de tunnel onder het Stationsplein kan worden genomen als bekend is wat de kosten voor de gemeente zijn. "Het kan niet zo zijn dat we door ak koord te gaan met deze intentiever klaring impliciet instemmen met de tunnel onder het Stationsplein", al dus de PvdA'er. De WD'er Bakker schaart zich in het rijtje raadsleden dat verheugd is over de bereikte overeenstemming. "Maar hoe gaat het nu met de voor kant van het station. Op zich kun je de ontwikkeling van het AZL-ter- rein niet los zien van de voorkant van het station", zo meent'hij. bereikten met het AZL. In een ver klaring hebben zij vastgelegd dat de Terweetunnel (onder de spoorlijn door) er moet komen, dat er een busbaan komt van de tunnel naar de Rijnsburgerweg over het AZL- terrein en dat het ziekenhuis de kos ten van de busbaan op het eigen ter rein betaalt. Bovendien is de ge meente akkoord gegaan met de rea lisering van een MediPark op het AZL-terrein, een park waar aan het ziekenhuis verwante bedrijven zich kunnen vestigen. Nu de overeenkomst er is, kun nen de NS bij de bouw van het nieu we station direct met de Terweetun nel rekening houden. En dat is veel goedkoper dan de tunnel later aan leggen. De werkzaamheden aan het nieuwe station en het emplacement beginnen in het najaar al. Gunstig Volgens Walenkamp komt de Ter weetunnel in aanmerking voor een forse subsidie van het rijk. Hij ver wacht dat tachtig procent van de be nodigde tien miljoen gulden door het rijk wordt gesubsidieerd. De resterende twee miljoen gulden komt voor rekening van de gemeen te. De CDA-wethouder ziet overi gens voor het hele plan goede subsi diemogelijkheden. "Het feit dat we nu overeenstemming hebben met het AZL is de redding van onze goe de kans op subsidie", meende hij. "Er zijn verschillende steden met prachtige stationsplannen, maar veel hebben forse vertraging opge lopen. Leiden neemt daarbij gunstige positie in, terwijl andere steden achter lopen. Dat soort facto ren Spelen een rol bij de verdeling van de subsidie, een grote rol, denk ik". Hoe de rest van de stationsplan nen eruit zal zien, is nog onduide lijk. Voorzitter Peters van de Raad van Bestuur van het AZL bena drukte dat voor het ziekenhuis de Terweetunnel van groot belang is. "We zijn in de toekomst met de trein, met de bus, met de auto en voor fietsers en voetgangers goed bereikbaar. De ontsluiting via de Terweetunnel is ook goed voor de ontwikkeling van het oude AZL- terrein, wat daar uiteindelijk ook zal komen", aldus Peters, die duidelijk maakte dat een doorgang naar de stad door het ziekenhuis wordt tóe- gejuicht. "Die vervloekte dijk lijkt wel de Berlijnse Muur", zo zei Peters over de spoordijk. "Hij zou eigenlijk moeten worden gesloopt, maar dat kan natuurlijk niet. Een onderdoor gang is dan de beste oplossing". Pe ters benadrukte nog dat wat hem betreft de tweede tunnel onder het Stationsplein een logisch geheel vormt met de Terweeltunnel. "De twee tunnels zijn onverbrekelijk met elkaar verbonden". Walenkamp wilde nog niet zover gaan maar liet doorschemeren dat in zijn ogen de tunnel onder het Sta tionsplein voor auto's er ook moet komen. "Een van de hoofddoelstel lingen van de stationsplannen is de verkeersknelpunten oplossen. De tunnelvariant lost het meest op", zo zei hij. Walenkamp zegde toe in sep tember met een uitgewerkt plan te komen voor de hele verkeersafwik keling waarbij ook de kosten be kend zijn. Stadsadvocaat LEIDEN J. Geelkerken is de nieuwe stadsadvocaat van de ge meente Leiden. Geelkerken volgt de onlangs overleden advocaat J. Linskens op. Dat is vandaag meege deeld. Het is overigens ook nog ondui delijk wat er met het oude AZL-ter rein gebeurt als het ziekenhuis in de nieuwbouw is gevestigd. De wens van het AZL om een MediPark aan te leggen is nu overgenomen door de gemeente, maar Peters kon nog niet vertellen hoe het MediPark er uit zal zien. Er loopt nog steeds een onderzoek 'naar de gewenste vorm en invulling. "In overleg tussen TNO, de medi sche faculteit, de gemeente en na tuurlijk het AZL zullen nu de be leidsmatige uitgangspunten moe ten worden vastgesteld. Of er alleen bedrijven komen, of dat er ook grond overblijft voor woningen die de gemeente wenst, is nog onbe kend", aldus Peters, die wel bena drukte dat het AZL veel grond no dig heeft, ook in de toekomst. "We willen een groot plein voor het zie kenhuis, we hebben veel parkeer plaatsen nodig en we willen het Me diPark". De Leidse wethouder Walenkamp (rechts) en AZL-bestuurder Peters gistermiddag tijdens de persconferentie. "Het AZL is in de toekomst met de trein, met de bus, met de auto en voor fietsers en voetgangers goed bereikbaar", meent Peters. (foto Ellen Martens) Agenten gewond bij vechtpartij in shoarmatent LEIDEN - Bij een schermutseling in een shoarmatent aan de Steen- straat zijn gisteren twee agenten ge wond geraakt. De problemen ont stonden toen de twee een 27-jarige man wilden aanhouden van wie ze vermoedden dat hij illegaal in Ne derland verblijft. De man was al eerder op de mid dag gecontroleerd. Hij overhandig de toen gekopieerde papieren die op het bureau werden nagegeken. Omdat ze de boel niet vertrouwden, keerden de agenten terug naar het eethuis om de man nader aan de tand te voelen. Die voelde hier weinig voor en verschool zich achter de 39-jarige ei genaar en zijn 35-jarige broer. Zij kozen partij voor de verdachte en pleegden hevig verzet. Er volgde een schermutseling waarbij over en weer flinke klappen werden uitge deeld. De agenten bedienden zich van de wapenstok en de tegenpartij mepte er met stoelen en planken op los. Uiteindelijk kon de 27-jarige worden ingesloten. Nadat de verdachte in de auto was geplaatst, vroegen de agenten om versterking en gingen opnieuw de zaak binnen om de twee restau ranthouders aan te houden. Dat ging niet van een leien dakje, omdat ze door de 35-jarige werden be dreigd met een groot slagersmes. Toen de agenten hun pistool trok ken, bedaarden de verdachten. Ze konden worden ingesloten. Net toen ze geboeid in de politiewagen waren gezet, arriveerde de verster king. Een van de arrestanten hield een pijnlijke vinger over aan de vecht partij, de agenten liepen hoofdwon den op en kneuzingen aan vingers. Het meubilair van de zaak werd voor het grootste deel vernield. De politie weet nog niet of de 27-jarige man illegaal in Nederland verblijft. Politie schenkt De Sleutels 5 mille LEIDEN - Vertegenwoordigers van de gemeente- en rijkspolitie hebben gisteren een cheque van 5000 gulden uitgereikt aan de ge handicaptensportvereniging De Sleutels. De politie kreeg het geld vorig jaar als aanmoedigingspremie van de provincie voor acties op ge bied van de verkeersveiligheid. In onderling overleg besloten de korpsen het geld beschikbaar te stellen aan De Sleutels. LEIDEN Verkeersdrempels in de wijk, een betere verdeling van woonruimte, de kwaliteit van hondenuitlaatstroken, het niet- beantwoorden van brieven door de gemeente en de overlast die grote bedrijven veroorzaken. Elk probleem wordt in het kader van de sociale vernieuwing opgelost. Zeker 100 bewoners van de wij ken Groenoord, Noorderkwartier en De Kooi lieten zich gister avond in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade de kans dan ook niet ontgaan om hun klachten rechtstreeks bij de aanwezige wethouders De la Mar en Walenkamp te deponeren. LEIDEN Het hoogste punt van de nieuwbouw van basisschool Het Galjoen werd gisteren bereikt. Reden voor de schoolleiding om alle kinderen op een ijsje te trakteren. Het nieuwe onderkomen van de christelijke school ver rijst aan de Munnikenstraat. De eerste paal werd in februari geslagen en het is de bedoeling dat de school na de herfstvakantie in gebruik wordt genomen. De kinderen krijgen nu les in een gebouw aan de Oosterstraat dat ge deeltelijk wordt afgebroken. <f0to Jan Holvast) Ober bedreigt ontevreden gast LEIDEN - Een 23-jarige Leidenaar heeft gisteren aangifte gedaan van bedreiging en afpersing. De man zat met een vriendin te eten in een res taurant aan het Noordeinde 19. Hij was ontevreden over de kwaliteit van de eerste gang. De Leidenaar liet dit de ober we ten en vroeg of het gerecht van de rekening kon worden geschrapt. De bediende sloot hierop de voordeur af en riep een ander personeelslid. Beiden kwamen even later gewa pend met stok en zwaard op de tafel af en eisten betaling. De gast koos eieren voor zijn geld en voldeed de rekening. Nadat de ontevreden eter het restaurant had verlaten, ging hij rechtstreeks naar het politiebureau en deed aangifte. Wandeling De «afdeling Leiden van het IVN houdt vanavond een wandeling door polder park Cronesteijn. De wandeling begint om 19.30 uur bij de waterspeelplaats bij de spoorbrug aan de Kanaalweg. Tijdens de tocht wordt vooral aandacht geschon ken aan slootdiertjes. Burgerlijke Stand en E.L. Beij; Diede, dv. D.J. Brandt en C.W. Fiolet; Oscar, zv. D.J. Brandt en C.W. Fiolet; Simon Petrus, zv. H.N. Smit en J.M. de Groot; Kevin Ali, zv. W.S. van de Wetering; Jan Anton Poppe, zv. P.J. van Zanten en A.H. Rookma- ker; Thomas Pleun, zv. P. Noordermeer en D.E. Preeker; Mark Quirinus, zv. Q.C.H. On derwater en H. de Vries; Jolein Hendrika, dv. Q.C.H. Onderwater en H. de Vries; Priya Jaga- ranie, dv. T.R. Somaroe en C. Boedhoe; Leo nard Johannes, zv. J.A.A. van der Bijl en B.B. Nix; Victoria Rosa, dv. J.A.A. van der Bijl en Het gemeentebestuur gaat om te horen wat de 'burgerij' van sociale vernieuwing vindt de wijken in. Gisteravond werd de derde en laatste wijkbijeenkomst gehouden in Leiden-Noord. De aanwezigen trokken onge kend fel van leer tegen de twee ge meentebestuurders. Zo werd ver keerswethouder Walenkamp ge vraagd om meer verkeersdrempels in de Os- en Paardelaan en omstre ken, 'want het is niet normaal hoe die BMW's met 70 tot 80 kilomer per door de straat scheuren'. Het antwoord dat al deze proble men straks kunnen worden aange kaart bij de wijkraden die in sep tember worden ingesteld, kon be slist niet alle aanwezigen overtui gen. "Dat is gelul, hoe lang gaat dat duren", klonk het vanuit de zaal. Op vele vragen konden de wet houders ook niet anders antwoor den, dan dat het in de toekomst be ter zou gaan. Wijkbewoners haal den voorbeelden aan dat zij maan den op een reactie van de gemeente moesten wachten, dat brieven hele maal niet werden beantwoord, dat de kwaliteit van de woningen slecht is, dat afspraken tussen bewoners en ambtenaren niet werden nageko men. "U krijgt straks een aan spreekpunt in de wijk, niemand kan zich straks achter een ander ver stoppen", garandeerde De la Mar de aanwezigen. De bewoners vroegen zich echter af, hoe het met de wijkcomités zou gaan die nu al in De Kooi, Groen oord en het Noorderkwartier func tioneren, als die wijkraden er straks' zijn. "Krijgen we straks in plaats van drie comités maar vier bewo ners in één wijkraad?" "De wijkcomités blijven be staan", verzekerde De la Mar zijn gehoor. "Maar ik zit niet in een wijkcomi- té en wil wel in de wijkraad", stelde een bewoner. Duidelijkheid ver schaffen over wie er nu in de wijkra den komen, hoe die vertegenwoor digers worden gekozen en aan wie zij verantwoording moeten afleg gen kon De la Mar oók niet. Slechts een keer ging de wethou der fel in discussie met een van de bewoners. Een van hen bracht naar voren dat er een beter woonruimte- verdelingsbeleid moest worden ge voerd, dat - vooral in Leiden-Noord - 'getto's ontstaan, waar alleen bui tenlanders wonen'. De spreker kreeg applaus van andere aanwezi gen. "We voeren geen spreidingsbe- leid hier in Leiden en dat zullen we ook niet gaan doen. Dat er in Lei den-Noord veel buitenlanders wo nen, komt omdat het aanbod van goedkopere huurwoningen groter is", antwoordde De la Mar. "In De Kieviet in Wassenaar wonen de meeste nationaliteiten en daar hoor je nooit klachten. Ik denk dat veel problemen te wijten zijn aan de kwaliteit van de woningen". De tweede keer toén dit onder werp werd aangesneden verliep de discussie minder vrolijk. "Ik vind het eng wat u zegt", voegde De la Mar de bewoner toe. "Dat komt om dat ik u de waarheid zeg". "Ja, uw waarheid", repliceerde de wethouder. De oproep van de voorzitter van de bijeenkomst, de directeur van de reinigsdienst Anja van Gorsel, om nu een met wat positiefs op de prop pen te komen, vond bij de aanwezi gen nauwelijks gehoor. De beide wethouders besloten de avond dan ook maar met te vertel len wat sociale vernieuwing in elk geval niét is. Walenkamp: "Het be tekent niet dat we opeens veel meer geld hebben". De la Mar: "En ook niet dat er binnen een paar maan den in iedere straat verkeersdrem pels liggen of dat er voldoende par keerplaatsen zijn". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11