'Sovj voor etunie kiest de realiteit' Sovjetunie zwicht voor Duitse marken Milieuramp in Siberië na breuk pijpleidingen 'Onafhankelijk' Oekraine wil zich niet afscheiden Verwoeste wegen bemoeilijken reddingswerk Cubaanse vluchtelingen vrijwillig uit ambassade DINSDAG 17 JULI 1 Gorbatsjov door NAVO-verldaring overstag Van c i correspondent Hans Geleijnse MOSKOU - "Of we het nu leuk vinden of niet, het moment komt dat Duitsland lid zal zijn van de NAVO. Als Duitsland die keus maakt, kan het tot op zekere hoogte samenwerken met de Sovjetunie". Sovjet-leider Gorbatsjov verklaarde dat gisteren in het Zuidrussische kuuroord Mineralnje Vody op een rechstreeks uitgezonden persconferentie na afloop van de tweedaagse 'mini-top' met bondskanselier Kohl en minister van buitenlandse zaken Genscher. Gorbatsjov zei gisteren dat hij van strijdkrachten zijn ingekrompen tot gedachten was veranderd door de 370.000 man. De Sovjetunie had aanvankelijk 250.000 geëist, Bonn Van IPS-correspondent Tabibul Islam DHAKA - Vrouwenorganisaties in Bangladesh protesteren tegen een grondwetswijziging waardoor der tig parlementszetels speciaal voor vrouwen worden gereserveerd. Zij vinden dat de vrouwelijke parle mentsleden direct moeten worden gekozen, in plaats van te worden be noemd door de zittende parlement sleden. Bovendien vinden ze dat vrouwen recht hebben op zestig ge garandeerde zetels. Het huidige parlement telt drie vrouwelijkse parlementsleden die direct zijn ge kozen. De organisaties wijzen erop dat door de voorgestelde indirecte ver kiezingen alleen vrouwelijke kandi daten van de regerende partij wor den gekozen. "Alleen incapabele en Vrouwen Bangladesh zijn tegen gereserveerde parlementszetel incompetente vrouwen zullen in aanmerking komen", zegt Sufia Kamal, maatschappelijk werkster en dichteres. Zij vreest dat vrouwen afhankelijk worden van de welwil lendheid van de partijtop en meer tijd besteden aan het vleien van hun weldoeners dan dat ze zich inzetten voor de onderdrukte en verwaar loosde Bengalese vrouwen. Hoewel veel Bengalezen, zowel leeftijd en moeten vaak voor grote gezinnen zorgen. Dat belemmert vooral vrouwen op het platteland om een betaalde baan te vinden. De regering van president Hos sein Mohammad Ershad heeft een plan voor positieve actie gelanceerd om daarmee de achterstelling te ke ren. Zo kunnen vrouwen nu ambte naar, politieagent of militair wor den. Tien procent van de functies bij de overheid is nu gereserveerd voor vrouwen. Bij onderwijzerspos- id3n.Vandëtotaiè ten in heUager onderwUs is dit per- 30 miljoen centage 50 procent. tergestelde vrouwen snel verbetert. Weliswaar is de deelname van vrouwen aan het economisch pro ces in de afgelopen jaren toegeno men, maar het aantal werkende als de i beroepsbevolking mensen is slechts 3,2 miljoen vrouw. Dat wordt veroorzaakt door het lage opleidingsniveau organisatiegraad onder de vrouwenorganisaties delen, is het volgens hen uitgesloten dat de positie van de in veel opzichten ach- Voorheen uw. de zetels d'eïagê gereserveerd voo ouwen dat system werd in 1987 verlaten. Door de wijziging van de grondwet Van de mannen kan 23 procent le- zullen vrouwen bij de volgende al- 1993 Weer cent. Vrouwen trouwen op jonge slechts 13 pro- gemene verkiezingen i vaste plaats verzekerd zijn. NAVO-verklaring wordt steld dat de Sovjetunie niet langer wilde 390.000. vijand wordt beschouwd. Tot gisteren wilde Moskou overgangstijdperk var vorens definitief over status van Duitsland beslist. Voor West-Duitsland brengt het akkoord ook verdere financiële ver- vijf jaar, al- plichtingen met zich mee. Kohl de militaire heeft toegezegd dat het verenigde zou worden Duitsland de verplichtingen die de DDR had tegenover de Sovjetunie Duitsers 'niet helemaal hadden ge- sloten tussen Bonn en Moskou. kregen waarop ze rekenden, wij evenmin. Maar we hebben ons realistisch opgesteld. Onze onder handelingen waren gericht op menwerking binnen beschaving'. De Duitse concessie is, behalve fi Een deel van de onderhandelin gen werd zondag gevoerd in Gor- batsjovs vroegere woonplaats Sta vropol. Gisteren week het gezel Europese schap uit naar Mineralnje Vody (Mi neraalwater) aan de voet Noordkaukasische bergen. Kohl de nanciering van gefaseerde terug- Gorbatsjov maakten trekking van de Sovjet-troepen, i limiet aan de omvang van het ni< 2 Duitse leger. Binnen drie tot v infor- jaar moeten de gezamenlijke Duitse tuums bleven in de garderobe. stuursfunctionaris, aan die 'de ernstige situatie vraagt ciale maatregelen'. Roketski sprak niet i: Reddingsploegen Tjoemen MOSKOU (UPI/DPA) - Een groot olieveld in het Siberische gebied Tjoemen staat in brand nadat een pijpleiding is opengebarsten. Daar door moest de produktie bij 27 olie bronnen worden gestaakt en is 400.000 ton ruwe olie verloren ge gaan. Bij een ander ongeluk in het- - zijn per helikopter zelfde gebied is na een breuk van een gaspijpleiding 21 miljoen ku bieke meter gas ontsnapt. Dit heeft het Sovjet-persbureau TASS giste ren gemeld. Het persbureau maakte geen mel ding van slachtoffers bij de onge lukken die zich in het afgelopen weekeinde voordeden, maar haalde wel L. Roketski, een plaatselijke be- Van onze correspondent landse politiek gillen Hans Geleijnse MOSKOU - Het door communis ten beheerste parlement van de Sovjet-republiek Oekraine heeft gisteren de onafhankelijkheid uit geroepen. In de" verklaring, aange nomen met 355 tegen 4 stemmen en 1 onthouding, wordt onder meer ge steld dat de 'Socialistische Sovjet republiek Oekraine' het recht op een eigen leger, oproerpolitie en veiligheidsdienst moet hebben. Het Oekrainse parlement gaat handelingen over een daarmee een stap verder dan het verdrag. Russische, maar is minder radicaal dan het Litouwse. In de Oekrainse verklaring wordt, evenals het Rus sische parlement dat eerder deed, niet gerept over afscheiding van de Sovjetunie. De Oekraine, aldus het parlement, behoudt zich het recht voor een eigen muntsoort in het le ven te roepen. Bovendien zou de re publiek een zelfstandige buiten- Gorbatsjov liet het onthullen van de details van de Sovjet-Duitse overeenstemming over aan zijn voortdurend gelukkig glimlachen de gast. Kohl zei onder meer dat na de Duitse eenwording de verant woordelijkheid van de vier gealli eerde mogendheden over Duitsland tot het verleden behoort. Het is aan Duitsland zelf om vrij te beslissen tot welk bondgenootschap het wil behoren. Kohl voegde daaraan toe dat dit de NAVO is en sprak zijn ver trouwen erin uit dat dit ook de me ning van de DDR is. Duitsland zal vervolgens een ver drag met de Sovjetunie sluiten over terugtrekking van Sovjet-troepen (rond 380.000 man) uit de voormali ge DDR. Die operatie moet binnen drie of vier jaar zijn voltooid. Het grondgebied van de voorma lige DDR blijft buiten de militaire NAVO-structuur zolang de Sovjet troepen nog niet zijn teruggetrok ken. Maar Westduitse troepen die niet onder het NAVO-commando vallen, mogen wel in de DDR wor den gestationeerd, meende Kohl. De troepen van de westelijke ge allieerden mogen in Berlijn blijven, zolang de Sovjet-troepen nog niet uit Oost-Duitsland zijn teruggetrok- dat ken. Hierover moet een speciaal ak koord worden afgesloten met het Berlijnse stadsbestuur, aldus Kohl. milieuramp, hoewel nog Verder is afgesproken dat een vere hoe groot de scha- nigd Duitsland afziet van het produ ceren en het bezitten van atoom-, materieel biologische en chemische wapens treedt toe tot het verdrag meel gebeuren van: beide heren toonden zich aan de pers in 'sportie ve' kleding, stropdassen en kos- Reddingswerkers zoeken tussen de puinhopen van een ingestort schoolgebouw in Cabanatuan naar overleven den van de aardbeving. Afgelopen nacht zijn nog honderd leerlingen levend onder het puin vandaan gehaald. (foto AFP) Overstromingen China eisen bijna duizend levens PEKING (AFP) - Het regenseizoen in China, dat nog maar net is begon nen, heeft sinds het begin van deze maand al aan 915 mensen het leven gekost. Zeven provincies zijn ge troffen door de hevige regens, zo meldde het Chinese Volksdagblad gisteren. De zware slagregens en de daar opvolgende overstromingen heb ben tot nu toe voor 1,56 miljard gul den schade aangericht, aldus de partijkrant die zich baseert op gege vens van het Bureau voor de strijd tegen Overstromingen. Rond 210.000 huizen zijn vernield en 1,75 miljoen hectare bouwgrond is ver woest. Vooral de provincies in het midden en oosten van het land heb ben de afgelopen twee weken veel te lijden gehad. De Chinese regering heeft meer dan 21 miljoen gulden noodhulp ter beschikking gesteld, dat is zo'n acht miljoen gulden meer dan gemid deld in de voorafgaande jaren. Elk jaar vallen in juli en augustus bij de overstromingen in China duizen den slachtoffers. Filipijnen kampt met tekort aan medicijnen gestuurd. Tjoemen levert eenderde het niet verder spreiden van kern van de hele olie- en gasproduktie wapens (non-proliferatieverdrag). van de Sovjetunie. De export van ruwe olie en gas vormt de belang rijkste bron van inkomsten in wes terse valuta voor Moskou. Het olielek in het gebied Belozer- neft is veroorzaakt door aantasting van het metaal, meldde TASS, de olie vlam vatte. MANILA (IPS/AP/Rtr) - Het red- Filipijnen. Ongeveer duizend men- DDR geeft toe: terrorist Daoud kreeg onderdak OOST-BERLIJN (AP) - De voorma lige Oostduiste communistische lei ders hebben onderdak verleend aan Abu Daoud, de man die wordt ver dacht van de aanslag op elf Israëli sche atleten bij de Olympische Spe len van 1972. Dat heeft het Oostduit- se ministerie van binnenlandse za- 'neutrale staat'. De Oekraine heeft ken gisteren meegedeeld. dingswerk voor slachtoffers aardbeving op de Filipijnen wordt aanzienlijk bemoeilijkt doordat we gen en verbindingen met het ramp gebied zijn verwoest. De stad Ba- guio is vrijwel volledig van de bui tenwereld afgesloten en alleen nog bereikbaar per helikopter. De Fili- pijnse luchtmacht en de Ameri kaanse luchtmacht op de Filipijnen hebben helikopters ingezet. Ook het Rode Kruis is betrokken bij red dingsactiviteiten. Er is een groot tekort aan bloed, medicijnen en reddingsapparatuur. De Verenigde Staten, Japan, Cana da, Thailand, Zwitserland en Zuid- Korea hebben inmiddels hulp aan geboden. De beving van gisteren i zaten in Baguio vanmorgen nog ingesloten in door de aardbeving scheurden, renden duizenden in pa- getroffen gebouwen. Het Ameri- niek de straat op. Ook patiënten1 honden naar de Filipijnen gestuurd, met zich mee dragend. Zeven Onder de slachtoffers zijn schijnlek ook Amerikanen. In Ba guio zijn militairen uit de VS gele gerd. Bovendien werd er in de stad een conferentie gehouden waaraan Amerikaanse ontwikkelingswer kers deelnamen. President Corazon Aquino, die op het moment van de beving in be spreking was met haar ministers en dekking zocht onder een tafel, is vanmorgen naar Cabanatuan gevlo gen. Zeker 35 scholieren vonden stig zieken op de intensive care-af- deling overleden door een tekort aan zuurstof omdat de beademings apparatuur waaraan zij waren ge koppeld uitviel door een stroomsto ring. Zeker zes bruggen in het noor den van Manila en 150 woningen werden verwoest waardoor 200 fa milies dakloos raakten. MEXICO-STAD/HAVANA eigen zetel in de Verenigde Na ties, maar gaf nooit dan Moskou. Waarnemers in Kiev i Het hoofd van de politie van andere opi- ministerie, Wolfgang Elstner, dat volgens documenten de Oekrainse communisten hun te genstrevers de wind uit de zeilen proberen te neme le verklaring, die dan een papieren. Het wach- i dat voormalige geheime politie Stasi die bekend staat onder de Abu Daoud in 1978 toegang met deze radica- tot de DDR heeft gekregen en sinds- i de praktijk niet dien verscheidene malen in het land 'is teruggeweest. Volgens Elstner namelijk op de door Sovjet- geen arrestatiebevel uitgevaardigd, leider Gorbatsjov beloofde onder- Daoud is een belangrijke functiona- Jnie- ris van de Fatah-organisatie binnen krachtigste sinds veertien jaar opde ^nlere^lagenTanmoïgen nog foep Cubaanse vluchtelingen die begraven onder het puin van een in- de ambassade van Tjechoslowakije gestort schoolgebouw. Militairen en bezet hield, heeft het gebouw van- reddingswerkers die de hele nacht vrijwillig verlaten. Eerder doorwerkten, slaagden erin met be- hadden die vluchtelingen nog ge- hulp van een kraan honderd leerlin- dreffd dat *e de ambassade zouden gen te bevrijden. De ziekenhuizen opblazen. Ook hielden ze een paar uur lang zes Tsjechoslowaakse di plomaten als gijzelaars. De bezet- wonden buiten moesten worden be- *ers risten een vliegtuig1 Irak laat Britse verpleegster vrij LONDEN (Rtr/AFP) - Irak heeft gisteren de Britse verpleegster Daphne Parish vrijgelaten, die we gens medeplichtigheid aan spiona- veroordeeld tot vijftien jaar handeld. Aquino heeft alle scholen de 80.000 inwoners stellende stad gisteravond zo vol, dat ge- gevangenisstraf. Zij is inmiddels gesloten e -„..w de Verenigde Staten hadden Filipijnse hulporganisa- willen gaan. nog Buitenland kort Nieuwe partij Twee bekende leiders van het Pool se vakverbond Solidariteit, Wladys- law Frasyniuk en Zbigniew Bujak, die zich afzetten tegen vakbonds- MOSKOU - Even viel Helmut Kohl uit zijn ingetogen rol. Bovenaan de vliegtuigtrap van het Luftwaffe-toe- stel dat hem van Mineralnje Vody naar Bonn zou terugvliegen, maak te hij het overwinnaarsgebaar dat we nog kennen van de eretribune in het voetbalstadion van Rome: de ar men gekruist boven het hoofd, rechtervuist om de linkerpols. Tot dat moment had Kohl zich be- voorzitter Lech Walesa, hebben gis- perkt tot een permanent aanwezige teren de partij Democratische Actie bijna gelukzalige glimlach. Na twee opgericht. Deze regeringsgezinde dagen onderhandelen was de buit partij wil dat dit jaar nog een presi dent wordt gekozen door het Poolse volk. Socialistisch De Communistische Partij van Ser vië heeft zich gisteren omgedoopt in Socialistische Partij na te zijn sa mengegaan met de zusterorganisa tie Socialistische Alliantie. Kantoor EG De Europese Gemeenschap (EG) opent een vertegenwoordigende missie in de door Israël bezette ge bieden. De permanente EG-verte- genwoordiger heeft tot taak toe te zien op EG-projecten in de bezette gebieden. Dat heeft de EG-minis- terraad gisteren in Brussel beslo ten. Rode Khmer Een paar honderd guerrillastrijders van de Rode Khmer hebben, gewa pend met automatische wapens, een trein overvallen in midden- Kampuchea. Zij doodden ongeveer 30 passagiers en verwondden circa 200 anderen. Boycot De Arabische landen hebben giste ren besloten ondernemingen en in stellingen die joden helpen by emi gratie naar Israël te boycotten. binnen: als het moet en de bevol king kiest ervoor mag het nieuwe Duitsland van Sovjet-president Gorbatsjov lid van de NAVO wor den. Een blokkade op de weg naar Duitse eenwording werd daar in de Kaukasus geruisloos en in hemds mouwen verwijderd. Anderhalve maand geleden pro beerde de Amerikaanse president Bush in Washington hetzelfde. Maar Gorbatsjov werkte tijdens de top in de Amerikaanse hoofdstad niet echt mee. Er lag nog een com munistisch partijcongres in het ver schiet. En zou het de nieuwe Eu ropese verhoudingen niet beter on derstrepen, wanneer een Duits poli ticus het geschenk zelf in ontvangst kwam nemen? Binnen de communistische partij is Michail Gorbatsjov de almachtige eerste onder alleen in theorie gelij ken. Daarbuiten is zijn positie veel zwakker en dat geldt zeker op het internationale toneel. Zonder Sov jet-concessies aan het Westen op zo'n cruciaal punt als de Duitse een wording, blijft de westerse geld kraan dicht en is perestrojka ge doemd te mislukken. Dus moesten partij en bevolking psychologisch op de salto mortale in de Sovjet-po litiek worden voorbereid. Het vroe gere 'rijk van het revanchisme', van 'herlevend neo-nazisme', 'bolwerk van het zwartste imperialisme' kreeg binnen een maandje of acht een politieke face-lift tot betrouw- Tsjechoslowaken in Havana. De vrijgelaten diplomaten vertelden dat de groep gisteren een deur had neergehaald om zich bij vijf ande ren vluchtelingen te voegen. Ook deze vijf, volgens de Tsjechoslowa- ken 'erkende dissidenten', werden als gijzelaars gehouden. Over de zeven vluchtelingen die gisteren in opstand kwamen, had den de diplomaten altijd al hun twij fels gehad, zo vertelden ze. Daarom waren alle Cubanen die na de eerste vijf dissidenten hun heil in de am bassade waren komen zoeken, apart gehouden. De Tsjechoslowaken vonden het uiterst verdacht dat de mensen in kwestie binnen hadden weten te ko men, ondanks de verscherpte bewa king van de Cubaanse politie rond de ambassade. Hun vermoeden werd het afgelopen weekeinde tot op zekere hoogte bevestigd, toen twee van die nieuwe vluchtelingen het vrijwillig de ambassade verlieten. van buitenlandse zaken Doebrovs- ky 'radicale veranderingen' in het - bondgenootschap aan. "De strijd- Ze werden door de politie meegeno- i de bondgenoten val- voor verhoor, kwamen len niet langer onder het geallieerde onmiddellijk weer op vrije voeten, (lees Sovjet) commando vallen, da* terwÜl hun actie, ^politiek maar onder gen", zei hij. Kredieten Sovjet-minister Sjevardnadze geerde onlangs verontwaardigd op de suggestie dat Moskou wel zc toegeven aan westerse wensen ruil voor financiële steun. Maar Ko hl rammelde voor zijn komst naar NEW DELHI (Rtr/UPI/AFP) - Met de Sovjet-Unie al duchtig met de het ontslag van de regeringsleider marken. In Houston was hij de gro- van de noordelijke deelstaat Harya- te buitenlandse aanhanger van Gor- na. Om Prakash Chautala, lijkt de batsjov, de Sovjet-leider die met crisis in het Indiase nationale kabi- westers geld van een politieke on- net bezworen. Chautala behoudt dergang moest worden gered. wel zijn functie van algemeen secre- Die kredieten gaan nu ongetwij- taris van de regerende Janata Dal- feld komen. Duitse marken zullen partij, zo maakte partijvoorzitter het Kremlin verlossen van de S.R. Bommai gisteren bekend. Crisis bezworen in Indiase regering hoofdpijn over de huisvestiging en banen voor de honderdduizenden uit Oost-Europa te repatriëren mili tairen en hun gezinnen. 'Met blijdschap' kondigde Bom mai aan dat Chautala, de oudste zoon van vice-premier Devi Lal, op zijn verzoek 'in het belang van de partij en om de regering te redden' zUn omslag had genomen n wnr o ar*na omon on Noch Devi Lal noch Zijn Kohl (links) luistert i het nieuwe Europe- bleek onmogelijk. Vervolgens zei genoten' van de nucleaire super- Moskou 'njet' tegen Duitse eenwor- macht Sovjetunie echter gen worden de appartementen Sov jet-Unie/Duitsland naast elkaar er op een verdieping gesitueerd in hel nieuwe Europese Huis. Het buren gerucht komt vermoedelijk van de andere etages. Schoksgewijs De val van DDR-leider Honecker, het is allang geen geheim meer, is door Gorbatsjov zelf in de hand ge werkt. Na zijn bezoek vorig jaar sep- muDhuu J»jci ICKC1I JJUHSC CCUWOf- iiiav.111 ouvjcimiic ctuwi \jinvti. 14 u. i ding Daarna werd dit standpunt Het Warschaupact werd militmr verlaten. Alleen zou een nieuw ontmanteld, de Sovjet-terugtrek king uit Oost-Europa begon, zonder woonde de partijvergadering bij. De Indiase premier Vishwanath Pratap Singh wekte het afgelopen weekeinde enorme beroering door na een machtsstrijd met zijn plaats- Jarenlang immers hebben wes- vervanger Lal zijn ontslag Duitsland absoluut niet tot tember Gisteren zei Gorbatsjov in het open- Ook aan dit 'dogma' werd vervol- baar wat hij reeds lang moet hebben Berlijn stortte het gens duchtig getornd. Toen Gor batsjov eind mei voor de top in Was hington arriveerde, had hij een tus- compleet met Muur. Maar aan de senvoorstel op zak: Duitsland net van de NAVO' schoksgewijze veranderingen in het als Frankrijk politiek bij de NAVO, Sovjet-beleid daarna kan worden maar militair niet. En dan waren er geen lange-termijn- nog varianten met overgangstermij- inclusief lidmaatschap van bei geweten: "Of we het nu leuk vinden of niet, het moment breekt aan dat herenigd Duitsland lid wordt kondingen. Overigens trok hij dit later weer in. De strijd tussen Singh en de vice- premier ontstond nadat de laatste zijn zoon opnieuw tot premier van Haryana had benoemd zonder de partijleiders te raadplegen. De par- tij had Chautala twee maanden ge- Een Tass-commentaar. verspreid leden tQt ^den gedwongen in op Mineraalwaterdag onder de verband met de gewelddadigheden houden dat Amerikaanse kernwa pens in Europa nodig waren, omdat het strategische doel van het Krem lin was de Westeuropeanen te schei den van hun machtige Atlantische bondgenoot. afgezien, dat planning Eerst heette het dat de DDR als de bondgenootschappen, NAVO socialistische staat, maar dan wel Warschaupact tegelijk, geleid door moderne hervormers, De perestrojka-stor moest blijven voortbestaan. Dat Oost-Europa raasde, blies de'bond- kop: Een kernoorlog in de volgende eeuw? "Alles veranderde, en snel ook, op het internationale toneel de coramls51e v,n ue par,u oe- reoepstadpeteUnttOCht -iniS'"S' aan toe: als het (Duitse volk) dat wil. In Praag, waar een ministeriële commissie van de landen van het gelijke kop Warschaupact vergaderde, kondig- commentaar De perestrojka-storm die door de ongeveer gelijktijdig de deelstaat rond de verkiezin gen. Een commissie van de partij be- aanleiding 1 de partijtop. Tijdens de perikelen 1 Tsjechoslowaakse onderminister genlyk?' dot een toekomstig deze zogenoemde 'opstand Hoe vredelievend loyalisten' boden veertien leden van kabinet-Singh hun ontslag aan. Europees zijn de Amerikanen

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7