LEIDSCH DAGBLAD Vesten omarmt 'Duits akkoord' NODIG! Verenigd Duitsland mag NAVO-lid worden Dodental in )iinen Villa van 1,8 miljoen met stofautomaat stijgt tot 250 'Eerherstel' voor Mottet Vierdaagsen van start in Aiphen en iNijmegen Aruba schrapt streven naar onafhankelijkheid im Straffen tot 8 weken voor Groningse krakers DINSDAG 17 JULI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39293 Prijs fl. 1,35 DEN HAAG/LEIDEN - Het Aca demisch Ziekenhuis Leiden hoeft geen reageerbuisbevruchting toe te passen bij mevrouw A. den Duik. Dat heeft de Haagse rechtbankpre sident mr. A. van Delden vanmor gen bepaald. De familie Den Duik had een kort geding aangespannen tegen het AZL waarmee zij de be handeling wilde afdwingen. Volgens de Haagse vrouw discri mineert het Leidse ziekenhuis om dat haar partner gedetineerd is ge- woest. Het AZL zou het paar wille keurig hebben geweigerd. AZL hoeft vrouw niet kunstmatig te bevruchten aan geweten dat het voorwaarden moet voldoen om aanmerking te komen voor in-vitro- fertilisatie (ivf). neerd is geweest, vroeg het zieken huis naar de redenen van die deten tie. Het paar gaf geen openheid, waarna het ziekenhuis de behande ling weigerde. Volgens Van Delden was het zie kenhuis gerechtigd openheid te vragen, omdat de man het jaar daar voor een alcohol- en drugsprobleem had. "Door het ontbreken van de bepaalde openheid was het ziekenhuis niet in staat te beoordelen in hoeverre in de toekomst op ieder gewenst moment op de partner van de eiseres gere de voorwaarden is dat kend zou kunnen worden", zo moti- Rechter Van Delden oordeelde beide partners meerdere keren bij- veerde Van Delden vanmorgen zijn zijns geen i la minute beschikbaar moeten uitspraak. willekeur. Het paar zijn. Omdat de partner heeft volgens hem van het begin af r Den Duik eind (pagina 11: Ziekenhuis mag zelf be- MOSKOU/BONN/BERLIJN/WASHINGTON/PARIJS (GPD/AFP/DPA/Rtr) - De Wes terse wereld heeft positief gereageerd op het akkoord dat de Westduitse bondskanselier Kohl en Sovjet-leider Gorbatsjov gisteren hebben bereikt over de toekomst van een vere nigd Duitsland. Na aanhoudend verzet gaat de Sovjetunie er toch mee akkoord dat het her enigd Duitsland lid wordt van de NAVO. In ruil blijft het toekomstig Duits leger beperkt tot 370.000 man, en mogen op het gebied van de DDR geen troepen van andere NAVO-lan- den worden gelegerd. DDR-premier Lothar de Maizière noemde het compromis van groot belang omdat nu het zelfbeschik kingsrecht van een herenigd Duits land geen probleem meer lijkt te lijkt alsof de boodschap die de NAVO-top in Londen naar het Kremlin gestuurd heeft, haar uit werking heeft gehad en alsof de Sovjetunie zich er van bewust i Enkele deelnemers aan de vierdaagse begonnen vanochtend aan de deltocht op klompen. De heer Husen uit Vleuten (met wandelstoki plan dat tot het einde vol te houden. /fot zijn. Bondskanselier Kohl sprak de NAVO aan het veranderen is", gisteren zelf over "een fantastisch Zijn Franse collega Dumas toonde resultaat". In de Bondsrepubliekzich ook ingenomen met het ak- heeft ook de oppositie, de SPD, het koord, akkoord toegejuicht. De Amerikaanse president Bush Polen aanvaardt dat de Duitse zei dat Gorbatsjov heeft bewezen eenwording voorafgaat aan het slui- "echt een staatsman" te zijn". "Dit ten van een verdrag over de Duits- klinkt goed", reageerde de Britse Poolse grens, zei de Poolse minister minister van buitenlandse zaken van buitenlandse zaken Skubis- Hurd die in Brussel een vergade- zewski. Polen houdt wel vast aan ring bijwoonde van de EG-minis- een zo kort mogelijk tijdsverloop ters van buitenlandse zaken. "Het tussen de Duitse eenwording en het definitief vastleggen van de Oder- Neisse-grens. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) is "verheugd" over de "heel belangrijke mijlpaal" die Kohl en Gorbatsjov hebben bereikt. Het CDA en de WD zijn van me ning dat het bereikte akkoord geen gevolgen mag hebben voor het Ne derlandse leger in noord-Duitsland. Het eerste legerkorps ligt rond Han nover. Het weren van alle nucleaire bewapening van Duitse bodem is voor het CDA "onaanvaardbaar", zolang de hele NAVO zich daarover niet heeft uitgelaten. Ook de NAVO is blij met de aan kondiging dat Moskou akkoord gaat met het NAVO-lidmaatschap van een verenigd Duitsland. Dat lid maatschap "versterkt de stabiliteit van allen", aldus een woordvoerder gisteren. NIEUWKOOP - Nieuwkoop wordt een miljonair rijker. Al thans, als de nog te bouwen villa aan de Noordenseweg wordt verkocht. Naar aanleiding van advertenties in de landelijke dagbladen heeft een klein aan tal mensen inmiddels interesse getoond voor het 1.780.000 gul den kostende droompaleis. "Veel reacties zullen er niet komen", verwacht de Nieuw- koopse makelaardij Drieman, die het huis aan de man mag brengen. "Het zullen toch men sen zijn met een verscb-ikkelpk grote bankrekening en die lig gen niet voor het oprapen. Het is absoluut een woning die roet kop en schouders boven andere koopwoningen in deze omge ving uitsteekt", aldus mevrouw C. Vollemans van de makelaar dij. Het huis wordt op een schier- eilandje gebouwd en ligt ver scholen tussen het groen, om ringd door water. In totaal een oppervlakte van ruim 1,5 hecta re grond en water. De villa heeft een aantal zeer luxe voorzieningen. Zoals een centraal stofzuigsysteem. Eén druk op een knop en het stof wordt onder de vloer gezogen. MANILA (IPS/AP) - Het dodental na de aardbeving gisteren op de Fi- lipijnen stijgt nog steeds. Volgens officiële opgaven zijn tot nu toe 250 doden geborgen. Verwacht wordt dat dat aantal nog verder zal stijgen, omdat nog vele honderden mensen worden vermist en onder het puin begraven liggen. Het aantal gewonden loopt in de honderden, de schade wordt voor lopig geschat op vele honderden miljoenen dollars. Het Filipijnse in stituut voor vulkanologie heeft ge waarschuwd voor nieuwe aard schokken. Gisteren werden nog meer dan 100 naschokken gevoeld. Het epicentrum van de aardbe ving die het hoofdeiland Luzon trof, lag bij de stad Cabanatuan, 115 kilo meter ten noorden van Manila. Ca banatuan en Baguio zijn de twee steden die het zwaarst getroffen zijn door de beving, die een kracht had van 8 op de schaal van Richter. Ook in Manila is schade aangericht. In Baguio is bevestigd dat 117 mensen dood zijn. Aangenomen wordt dat nog zo'n 1000 mensen be graven liggen onder het puin. In Ba guio zijn 4 grote hotels, fabrieken, een universiteit, het marktgebouw en verschillende overheidskanto ren ingestort. In Cabanatuan vielen zeker 70 doden, onder wie zeker 35 kinderen, toen het 6 verdiepingen hoge gebouw van het Filipijnse christelijke college instortte. De ziekenhuizen in Baguio zijn overvol. Onder de slachtoffers zijn veel buitenlanders, meldde een ra diostation in Manila. De oostkust van Taiwan is van ochtend vroeg door een krachtige aardbeving getroffen. Volgens de eerste metingen had de beving een kracht van 6,3 op de schaal van Richter. Over eventuele slachtof fers of schade was nog niets be kend. (pagina 5: Verwoeste wegen bemoei lijken reddingswerk) FAILLIET - Het Belgische munitie- bedrijf PRB is vandaag door de rechtbank failliet verklaard. De pro- duktie wordt meteen stopgezet. De 1250 werknemers, die extra vakan tie hadden opgenomen om het be drijf te helpen redden, staan op straat. LE^TOUR ALGEMEEN KLASSEMENT achterstand op de gel trui na de 15e etappe Chiappucci (Ita) 62.20.47 Breukink (Ned) 1.52 LeMond (VS) 2.24 Delgado (Spa) 4.29 Pensee (Fr) 4.88 Bugno (Ita) 6.06 Lejarreta (Spa) /.39 Chozas (Spa) 8.14 Alcala (Mex) 8.49 Criquielion (Bel) 9.29 5 min; Charly Mottet en Eduardo Chozas profiteerden gisteren van de stilte voor de storm in de Tour de France. Vlak voor de zware Pyreneeënrit naar Luz Ardiden kreeg de kleine Fransman Mottet met een af getekende etappezege eerher stel voor zijn falen als klasse mentsrenner. De tijdwinst die Chozas boekte, baarde de Tourfavo rieten meer zorgen. In het kielzog van ongevaarlijke vluchters leek de Spanjaard zelfs regelrecht op de gele trui af te rijden. Maar een mon sterverbond van de ploegen van LeMond. Breukink, Del- gado en Bugno bracht de tijdwinst van Chozas terug tot redelijke proporties. De Span jaard klom daardoor 'slechts' op naar de 8ste plaats in het al gemeen klassement. De enige renner aan de top van de ranglijst die tijdwinst boekte, was verrassend genoeg leider Chiappucci. Omdat hij één groep eerder finishte dan zijn naaste concurrenten, ver dedigt de Italiaan zijn gele trui vandaag met 3 seconden extra voorsprong. De renners moeste vandaag de 215 kilo meter tussen Blagnac naar Luz Ardiden overbruggen, met als scherprechter de 2114 meter hoge Tourmaiet. Al vrij kort na de start van de Laura moest de ambulance er aan te pas komen om een gewonde ini Hazerswoude naar het ziekenhuis af te voeren. Hij was op zijn bromscooter in botsing gekomen met e deelnemers van de fietsvierdaagse. (foto b Al uitvaller na 10 meter (pagina 5: 'Sovjetunie kiest v T All "iv T* BAALBERGEN-MEUBELEN KATWIJK en LEIDERDORP 11.000 vierkante meter meubelkeus; en nu volop OPRUIM VOORDEEL. (in Katwijk bovendien veel unieke tapijtaanbiedingen) DEN HAAG (ANP/GPD) - De onaf- zaken) en de Arubaanse premier hankelijkheid van Aruba per 1 janu- Oduber vorige week afgesproken, ari 1996 gaat niet door. De 'status Oduber heeft besloten af te zien aparte' van het eiland wordt ook na van onafhankelijkheid in 1996, om- die datum voortgezet. Dat hebben dat Nederland geen reële garantie minister Hirsch Ballin (Antilliaanse zegt te kunnen geven voor het hand- haven van de democratie NIJMEGEN/ALPHEN AAN DEN Poolse militairen en het gezelschap RIJN - In Nijmegen en Alphen aan Russische burgers fanatiek begroet. Amfptaminp nndprspVient den RÜn begonnen vandaag tegely- Tot de deelnemers aan de Alp- iumetamine onaerscnepi kertijd twee vierdaagsen. In Nijme- hense Laura behoorde opnieuw LONDEN - De Britse politie heeft gen startte een recordaantal van Alphenaar Poedel van Dam, die aüe vandaag 60 kilo amfetamine met 30.492 wandelaars voor de 74ste edi- 43 keren heeft meegereden. Op de een straatwaarde 30 miljoen gulden tie van de wandelvierdaagse. En bij- officiële opening verving burge- onderschept toen de drugs op de na 1200 'Laurianen' vertrokken meester Paats gisteravond Voorzit- - Hp porctp rit van Hp Aln. ter Volwerk die was geveld door een hernia. Paats noemde de Laura een' Speciaal op uitnodiging van de 'feest^van herkenning', wandelsportorganisatie KNBLO ^"T verschenen 30 jonge Poolse militai- i de start in Nijmegen. In to- Theems ter hoogte van Sheerness werden gelost. De motorboot „Me- hense fietsvierdaagse, rulius" vervoerde de drugs vanuit Nederland naar Groot-Brittannië. Volgens de Britse politie gaat het De Laura kende dit jaar een onge lukkig begin. Rond half tien kwam oop het fietspad langs de Rijndijk in „..i de grootste hoeveelheid amfeta- taal lopen er 8000 miitairen uit bin- Hazerswoude, ter hoogte van Culvi- mine die zij ooit in beslag heeft ge- nen- en buitenland mee. Oudste tabv, een van de deelnemers*" nomen. Aan de vangst ging drie deelnemers zijn mevrouw Y. Boi- maanden onderzoek van Britse, Ne- chel (83) uit Den Haag en de heer J. derlandse en Franse politie vooraf. Collé (88) uit Schiedam. Zij lopen respectievelijk de 42ste Natuurkundeleraar: uitstervend vak In Groot-Brittannië zijn in verband daarmee 11 mensen gearresteerd. sing met een wat oudere Hazers- woudenaar op een bromscooter. De man, zelf geen deelnemer, kwam vw ten val en moest naar het AZL wor- 37ste keer mee. Het record staat op den overgebracht. De politie kon van mevrouw Berkhout uit vanochtend nog niet zeggen wat de Botulisme doodt koeien SELLINGEN (GPD) - Zestien koei en van een veehouder uit het Gro ningse Sellingen zijn afgemaakt, nadat de dieren vermoedelijk wa ren vergiftigd door botulisme. Het sterke gif botuline wordt overge bracht door vooral watervogels. Rottende kadavers vomen veelal de bron. i Voorburg. De 75-jarige doet 54ste keer mee. Een man uit Biddinghuizen viel al 10 meter na de start uit. Hij ver zwikte zijn enkel bij een misstap i het trottoir. Het aantal landen de verwondingen van de Hazerwoude- naar waren. "We vermoeden bot breuken", aldus een woordvoerder. Elk jaar komen mensen van hein de en verre om mee te doen aan de oudste fietsvierdaagse van Neder- dat is vertegenwoordigd is minder land- Ook buitenlanders staan dan vorig jaar: 37 tegenover 43. J" 1 Massaal trokken de wandelaars al in de vroege uurtjes via de Nijmeeg se Waalbrug de Betuwe in. Langs de wandelroute werden vooral de de start van de fietstochten over 60, 100 of 150 kilometer. Op het terrein van wielervereniging Avanti is een camping ingericht voor de verre gasten. De rit van vandaag voerde naar de kuststreek. GRONINGEN (ANP) - Slechts 2 procent van alle studenten natuur kunde ziet het beroep van leraar als een reële mogelijkheid na de studie. De meningen van de overige 98 pro cent zijn duidelijk: het beroep de voorwaarden dat houdt geen uitdaging in, je kunt je vakkennis onvoldoende kwijt en het salaris is te laag. Dit blijkt uit een onderzoek van J. Schroder van de werkgroep Didac tiek Natuurkunde aan de Rijksuni versiteit in Groningen. Als er geen ingrijpende maatregelen worden genomen, moet men volgens hem rekening houden met een groot te kort aan natuurkundeleraren in de komende jaren. Sinds de invoering van de twee de-faselerarenopleiding in 1987 is volgens hem een "onthutsend" laag j aantal leraren natuurkunde opge leid. Minder dan 5 procent van de rechtsstaat. Ook kan Nederland geen zekerheden geven voor de de fensie van een zelfstandig Aruba. En het is al helemaal ondenkbaar dat de Arubanen dan het Neder landse paspoort kunnen behouden. Premier Oduber heeft voor zijn veranderde opvattingen de steun van zijn ministers, maar de vraag is in hoeverre zyn eigen MEP ook ach ter hem staat. Een radicale vleugel binnen de partij is hiermee volledig aan de kant gezet. Dat is de groep rond de familie van de overleden politieke leider Betico Croes, die wel degelijk onafhankelijkheid wil. Werkgeversorganisaties op Aru ba hebben intussen opgelucht gere ageerd op het voorstel. Het is goed voor het investeringsklimaat dat het eiland binnen het Koninkrijk blijft, zo vindt secretaris Ponson van de Kamer van Koophandel. Aruba kampt met grote financiële studenten natuurkunde (26 pro- komende jaren honderden miljoe- ?reid is later le- nen guldens nodig om wegen en de dan wel onder luchthaven te verbeteren. Ook de ze een hoger water* en elektriciteitscentrales aanvangssalaris en betere carrière- mooten vernieuwd, en er moeten mogelijkheden krijgen. nieuwe scholen en volkswoningen komen. I* óók voor de stripverhalen □23*319 309 Showroom: Oudeweg 145 - Haarlem Perioden met zon Perioden met zon, maar vooral in het noordoosten ook wolkenvelden. Droog. Minimumtemperatuur omstreeks 13 graden, raiddagtemperatuur ongeveer 20 graden. Matige noordelijke wind. Vannacht in het binnenland weinig wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en roet zondag: Zonnige perioden, maar ook nu en dan wolkenvelden. Droog. Vrij warm, tijdens het weekein de iets koeler. 18 PAGINA'S GRONINGEN (GPD) - De recht bank in Groningen heeft vanmor gen 71 verdachten van de krakers rellen rond het Wolters Noordhoff- complex veroordeeld wegens open lijke geweldpleging. Twee hoofd verdachten, die nog in voorarrest zaten, kregen elk 8 weken gevange nisstraf opgelegd. Volgens de recht bank hebben zij tijdens de krakers rellen een leidinggevende rol ge speeld. Zevenenzestig verdachten kre gen een gevangenisstraf van 6 we ken opgelegd, waarvan 2 voorwaar delijk. Een verdachte kreeg 50 uur dienstverlening en 2 weken voor waardelijke gevangenisstraf. Voor een minderjarige verdachte volgde een geheel voorwaardelijke straf van zes weken. Volgens de rechtbank staat niet vast dat de gewelddadigheden tevo ren gepland waren. Uit verklarin gen van verdachten leidt zy af dat was afgesproken omliggende pan den ongemoeid te laten. Bovendien hebben sommige verdachten later hun afkeuring uitgesproken over de gepleegde vernielingen. De rechtbank sprak alle verdach ten vrij van deelneming aan een cri minele organisatie, zoals bedoeld in artikel 140 van het Wetboek van Strafrecht. Volgens de rechtbank staat niet vast dat de samenwerking tussen de krakers als doel had om gedurende langere tijd misdrijven te plegen. Zij concludeert dat er eer der sprake was van een eenmalige actie. Ook voor het versperren van de straten rond het gekraakte ge bouwencomplex volgde in alle ge vallen een vrijspraak, omdat vol gens de rechtbank niet vaststaat dat dit gevaar heeft opgeleverd voor het verkeer. Officier van justitie mr. Geerds kondigde aan dat het openbaar mi nisterie in alle zaken in hoger be roep zal gaan. Hij noemde de opge legde straffen 'zeer mager'. "Boven dien zyn we het er niet mee eens dat de rechtbank artikel 140 niet van toepassing acht". Tegen alle ver dachten was 9 maanden gevange nisstraf geëist. Raadsvrouw G. Eelsing reageer de daarentegen verheugd op de uit leg. Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15* Wij nemen een iaarabonnement f 285,50" Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken grajis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats. .Tel. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1