'Fokker maar 2 jaar op Valkenburg' 'Je kan niet doorlopend meer vragen van je hulpverleners' DE Tim KRONIEK OVER VAN TOENTTB*™ Statenlid maakt zich zorgen over herstel van duinafslag Verontwaardigde gemeentebesturen stellen eisen aan proefvluchten BOUWGROND HARTEBRUGKERK DOOR LIST VERKREGEN MAANDAG 16 JULI 1990jtV.': Directeur Riagg voorspelt steeds langere wachtlijsten Van onze redacteur Monica Wesseling LEIDEN "Ik kan niet garande ren dat de kwaliteit van de ambu lante geestelijke hulpverlening op hetzelfde peil blijft als deze nu is. De vraag groeit en groeit en de toe name van het aantal hulpverleners blijft daarbij achter. De dreiging van wachtlijsten hangt ons levens groot boven het hoofd. Mensen op hulp laten wachten kan echt heel ernstige gevolgen hebben". Dat zegt B. Samsom, directeur van de Riagg (Regionale Instelling Ambulante Geestelijke Gezond heidszorg) in Leiden en waarne mend voorzitter van de Nederland se Vereniging voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (nvagg). Samsom reageert op de ge gevens uit het onlangs gepubliceer de statistisch jaarboek van het nvagg waaruit blijkt dat er de laatste jaren steeds meer mensen om psychiatrische en psycho-socia- le hulp aankloppen bij de riagg's. Uit het verslag blijkt dat tussen 1978 en '88 het aantal aanmeldingen met 60 procent is gestegen. Het aan tal hulpverleners is met 40 procent uitgebreid, maar daar staat weer te genover dat het aantal contacten tussen hulpverlener en cliënt met 80 procent is toegenomen. Samsom haast zich vast te stellen dat het niet alleen kommer en kwel is: "Het voordeel van de toegenomen vraag is dat het riagg zich een eigen plaats heeft weten te verwerven". Werklast Hoewel hij zegt dat het niet meer dan vermoedens zijn, geeft Sam som wel vijf mogelijke oorzaken voor de gigantische stijging van het aantal aanvragen om hulp. De over tuiging dat hulp bij een psycho-so- ciaal of psychiatrisch probleem kan helpen, neemt toe. Bovendien wordt de riagg steeds bekender en zijn huisartsen en andere hulpverle ners meer alert op geestelijke pro blemen. "Daar komt nog eens een demo grafische invloed bovenop. Er ko men steeds meer jongeren uit etni sche groepen en bekend is dat juist zij vaak geestelijk in de problemen raken. Ook de stijging van aantal ouderen zorgt voor een grotere vraag". De maatschappij individua liseert waardoor volgens Samsom niet langer automatisch familie, bu ren of vrienden klaar staan om hulp te geven. Niet alleen het aantal aanvragen, ook de ernst van de problematiek neemt toe. Zo melden zich, doordat het taboe enigszins is doorbroken, steeds meer mensen met incest. "En die mensen zijn niet met een paar keer therapie geholpen". De in verhouding tot het aantal hulpverleners onevenredige stij ging van de vraag, is binnen de riaggs enigszins opgevangen door efficiënter te gaan werken. De effi ciëntie zit volgens Samsom even wel nu aan het plafond: "De werk druk dreigt een werklast te worden. We hebben de afgelopen jaren een zware wissel getrokken op de hulp verleners. Je kan niet doorlopend méér vragen. Er is een eind. Ik word nu al kwaad als ik bedenk hoe zwaar zij het hebben". Crisisteam Meer vraag om hulp noopt om uit breiding van het aantal mensen bij de riaggs. Door een nieuwe wijze van financiering die sedert januari van dit jaar geldt, waarbij niet het aantal inwoners van een regio maar het aantal hulpaanvragen bepalend is voor het geld dat de riagg krijgt, biedt al enig soelaas, maar lost vol gens Samsom zeker niet alles op. Hij kan niet anders dan conclude ren dan dat er weinig reden is voor optimisme. Het overgrote deel van de mensen die voor hulp aankloppen, is binnen enkele weken 'aan de beurt'. Op dit moment zijn er alleen voor mensen die op grond van een fobie of tic ge dragstherapie zouden moeten vol gen, een wachtlijst van twee tot drie maanden. Hoewel het slechts negen of tien wachtenden betreft, ligt Samsom deze wachtlijst toch dui delijk zwaar op de maag. "Mensen met een probleem waarvoor ge dragstherapie de geëigende weg is, hebben veel te lijden van gedwon gen wachten. In de tussenliggende tijd verergert hun probleem meestal". Voor mensen die in een psychia trische crisis verkeren, is elk uur wachten er volgens Samsom een te veel. De riagg heeft dan ook bij de drie vestigingen (Leiden, Alphen, Katwijk) een crisisteam bestaande uit een psychiater en een sociaal psychiatrisch verpleegkundig inge steld. Ook minder urgente proble men op psychiatrisch gebied dul den volgens Samson evenwel nau welijks uitstel. Dubbel werk "Dat is dus een probleem, want er is een tekort aan personeel. Om man kracht vrij te maken, hebben we sommige mensen met psycho-soci- Riagg-directeur B. Samson: "De werkdruk dreigt een werklast te worden. Ik wordt kwaad als ik bedenk hoe zwaar onze hulpverleners het hebben". (foto Loek Zuyderduin) ale problemen al teruggezet van twee keer per week therapie naar een keer per week. Voor die mensen zelf is dat beslist niet goed, maar we konden niet anders". Efficiëntieverbetering en nog ver dere beperking van de therapiën zijn voor Samsom absoluut niet wenselijke oplossingen voor het personeelstekort. Wat volgens de directeur nog enig soelaas kan bie den is een betere intensivering van de samenwerking van andere in stellingen die zich met geestelijke gezondheidszorg bezighouden. "Er wordt in Nederland nog heel wat werk dubbel verricht". Een wijziging van de werkwijze biedt volgens Samsom echter een betere en meer blijvende oplossing. "Ook in de geestelijke gezondheids zorg moet er een verschuiving ko men van curatief naar preventief. Door bijvoorbeeld schooldecanen heel goed voor te lichten over suïci de bij schoolkinderen, kunnen pro blemen worden voorkomen. En dat geldt voor veel meer psycho-sociale problemen. Ook de geestelijke ge zondheidszorg moet er vanaf alleen maar in actie te komen als het al spaak gelopen is. Gelukkig wordt her en der al een voorzichtig begin gemaakt met preventie, maar uit breiding van deze activteiten lijkt me uiterst lonend". vliegveld te gebruiken voor het tij delijk testen van twee nieuwe vlieg tuigen tot het nieuwe onderkomen op Schiphol klaar is. Volgens het departement leidt dit tot een toena me van driehonderd extra vluchten per jaar. De drie gemeenten zijn overigens niet zo best te spreken over het be sluit van Van Voorst tot Voorst. Al vorens hij zijn beslissing zou ne men, zou er nog overleg plaatsheb ben over het aanscherpen van de voorwaarden. De staatsecretaris heeft een brief van het 'drietal', al dus burgemeester C. Sinke van Val kenburg, vooralsnog naast zich neergelegd en beslist dat Fokker zijn gang kan gaan. Burgemeester Sinke noemt dat een 'spijtige' zaak die, voor wat de afhandeling van de ze kwestie betreft, zeker niet in aan merking komt voor de schoon heidsprijs. Indien de staatssecretaris de ge vraagde garantie aan zijn laars lapt, heeft de gemeente Valkenburg als 'hard middel' het bestemmingsplan dat bepaalt dat het marine-vlieg kamp een militair vliegterrein is. Wat er nu gebeurt, reageerde burge meester Sinke vanmorgen op de be slissing van de staatssecretaris, is strikt formeel genomen in strijd met het bestemmingplan. Dus ook in strijd met de wet. "Formeel kun nen we verbieden dat Fokker vlieg tuigen in Valkenburg gaat testen. Of dat materieel ook werkelijk kan, vraag ik me af'. Of een formeel verbod wordt over wogen kon burgemeester Sinke niet vertellen. De drie gemeentebe sturen gingen ervan uit dat er van een verbod geen sprake hoefde te zijn als de voorwaarden goed wa ren. Er was goed overleg, benadrukt de burgemeester van Valkenburg. Overleg waarmee de betrokken ge meenten blij waren. "We betreuren het wel dat we in het weekeinde met een voldongen feit zijn geconfronteerd zonder dat er over onze aangescherpte voor waarden overleg is geweest". In de loop van deze week wordt de 'kwes tie Fokker' in het college van B en W besproken. Op voorhand verwacht Sinke niet dat er een formeel 'nee' wordt uitgesproken. Op de gang van zaken hebben de gemeenten wel kritiek. Burgemees ter Sinke zegt dat het 'wat hoffelij ker was geweest als de staatssecre taris eerst met hen over die voor waarden had gesproken en daarna pas zijn besluit kenbaar had ge maakt'. Een woordvoerder van defensie reageerde vanmorgen verbaasd op de uitspraak van burgemeester Sin ke. Hij zei dat er volgens hem goed overleg had plaatsgehad en dat er wel degelijk rekening is gehouden met de wensen van de gemeenten. In een brief, gedateerd 25 juni, zijn hun de voorwaarden van defensie aan Fokker meegedeeld. Misschien, zo dacht de woordvoerder, heeft de burgemeester dat schrijven gemist. Werknemers van reisorganisatie voeren actie voor eigen cao SCHIPHOL (GPD) - Werknemers van de reisorganisatie Holland In ternational hebben vanmorgen vroeg actie gevoerd op Schiphol voor een eigen CAO. Op Schiphol deelden zij aan vertrekkende va kantiegangers pamfletten uit waar in aandacht voor hun zaak wordt ge vraagd. Holland International is met elf honderd werknemers de grootste touroperator van Nederland. Het actievoerende personeel eist dat de werkgever niet langer de arbeids voorwaarden eenzijdig dicteert, af hankelijk van de behoeften van het bedrijf. De dienstenbonden FNV en CNV en de Unie BLHP steunen de actie. Passagiers die hun reis bij Holland International boekten, is vanmor gen gevraagd een vakantiekaartje aan de directie van de touroperator te sturen met de tekst 'Mondige werknemers verdienen een CAO, ook bij Holland International'. Studiedag Randstad LEIDEN - In de aula van de Techni sche Universiteit Delft wordt op 10 oktober een studiedag gehouden met als titel 'Naar een inrichtings plan voor de Randstad'. Centraal staat de vraag of er in de Randstad nog voldoende ruimte is om de voornemens (stedelijke en econo-' mische uitbreiding) te realiseren die de regering in diverse plannen heeft opgenomen. Sprekers zijn onder meer de mi nister van vrom H. Alders, prof. R. in 't Veld (Erasmus universiteit), ir. V. de Groot (ministerie Verkeer en Waterstaat) en de Noord-Hollandse gedeputeerde M. de Boer. "Wij zijn maar een klein land en we moeten goede waarborgen heb ben dat de zee niet nog meer land van ons wint". Het CDA-statenlid W. van den Berg maakt zich zorgen. Hij vreest dat de duinafslag die door de stormen in februari van dit jaar plaatsvond, niet is hersteld wanneer in het najaar wellicht nieuwe stormen het strand zullen teisteren. Van den Berg heeft het college van gedeputeerde staten daarover vragen gesteld. "Concrete aanwijzingen dat het niet goed gaat, heb ik niet", aldus Van den Berg. "Maar als ik de verhalen uit Noord- Holland hoor, dat het zand dat is aangebracht bij een stormpje van enkele weken terug door de zee werd afgeslagen of verstuift, wil ik weten of wij hier dezelfde kant op gaan. Kortom, zijn wij op tijd klaar voor de najaarsstormen"? Van den Berg wijst er nog eens ten overvloede op dat het beleid is dat de huidige kustlijn tenminste moet worden gehandhaafd. "Ik wil niemand bang maken maar als je dan ook de verhalen leest over de stijging van de zeespiegel die ons te wachten staat, vind ik toch dat je in dit soort zaken heel adequaat moet reageren". Vandaar dat Van den Berg vindt dat de zeewering voordat de herfst aanbreekt weer op Delta-hoogte moet zijn gebracht. Mocht Rijkswaterstaat niet in staat zijn de zeewering voordat de herfst aanbreekt op Delta-hoogte te brengen, moeten GS ingrijpen, vindt het statenlid. Daarbij kan worden gedacht aan het beschik baar stellen van meer materiaal of meer geld. VALKENBURG - De ge meentebesturen van Val kenburg, Wassenaar en Kat wijk willen van staatssecre taris Van Voorst tot Voorst (defensie) de garantie dat het testen van de 'Fokker 50' en 'Fokker 100' op het marine vliegveld Valkenburg een eenmalige zaak is. Boven dien mag het testen van de nieuwe vliegtuigen niet lan ger dan maximaal twee jaar duren. Als de staatssecreta ris bereid is die stringente voorwaarden te garanderen, zijn de drie gemeentebestu ren bereid mee te werken. Een brief van die strekking gaat morgen naar het ministerie van de fensie. Het is een reactie van de drie gemeenten op het besluit van de staatssecretaris om Fokker toe stemming te geven het marine- MANAGER EN MILIEU - In Den Haag wordt op dinsdag 4 september het symposium 'Manager en milieu' gehouden. Doel van het symposium is een discussie te starten tussen po litiek, wetenschap en bedrijfsleven over milieumanagement. Sprekers zijn de Zuid-Hollandse gedeputeer de J. van der Vlist, prof. Jonkhart (president-directeur van de nationa le investeringsbank) en drs. Blan- kert (bestuurslid VNO en NCW). Honderd jaar geleden stond er in de krant: - De „Société des Wagons-Lits" heeft een spoorwegrijtuig laten bouwen, waarin men gedurende de reis....een bad kan nemen. Een gedeelte van dezen wagen is bestemd voor berging van baga ge, terwijl het andere gedeelte tot eene badkamer is ingericht, welke aan alle eischen, die men aan eene behoorlijke badkamer kan stellen, voldoet. In welke ex- prestreinen en op welke trajec ten deze rijtuigen zullen loopen, is nog niet bepaald. - Aan de redactie van het „Utr. Dbl." werd eene jonge kat ver toond met twee staarten en een dubbelstel achterpooten, alles goed gevormd. Van het midden van de rug begint die tweeledige vorming en daar ter plaatse vindt men van boven ook nog twee poten, die onnutte aan hangsels vormen. Zij doet dus denken aan de hazen van Mun- chenhauseen, met een viertal po ten op den rug, die geschikt wor den als de onderste moede ge- loopen zijn. Vijf en twintig jaar geleden: - Lezers schrijven. Politieke leu zen. Het schrijven van leuzen op muren en schuttingen e.d. maakt inderdaad een smerige indruk. Maar dat dit verboden moet worden omdat de regering van de Ver. Staten z.g. beledigd wordt, kan ik niet begrijpen. Laat iedereen in geschrifte zeg gen wat hij wil: dat de Russen uit Hongarije moeten gaan, de Amerikanen uit Vietnam, de Verenigde Naties uit Kongo of dat we een Amerikaans spion- nenechtpaar van de electrische stoel willen redden. Wij zijn de mocraten en willen dit ook to nen, zelfs wanner onze bondge noten daardoor geprikkeld wordt. Maar ontsiert uw stad niet door witkalk-klodders. Hoogachtend, G. Telens. Na de Reformatie, in 1572, namen de protestanten de grote katholie ke stadskerken in gebruik. Kloos tergebouwen en andere bezittin gen werden verbouwd tot bij voorbeeld weeshuizen en de ka tholieken moesten hun toevlucht zoeken in zogenaamde schuilker ken. Toen zij in 1795 eindelijk vrijheid van godsdienstbeoefe- ning kregen, moesten de katho lieken in korte tijd veel nieuwe kerken bouwen. Na 1815, toen ko ning Willem I aan de macht kwam en de protestanten hoopten op herstel van de situatie van na de Reformatie, werd de vrijheid van godsdienstbeoefening gehand haafd. Op grond van het Konink lijk Besluit van 1824, werden de meeste nieuwe katholieke kerken zelfs door of onder toezicht van ingenieurs van Rijkswaterstaat gebouwd. Deze kerken werden alle in eenzelfde neoclassicis tische stijl gebouwd die spottend 'waterstaatsstijl' werd genoemd. De Kuipersteegkerk In de middeleeuwen hadden Franciscanerbroeders een kloos ter ten oosten van de huidige He rengracht bezeten. In 1572 werd het kloostercomplex vernield en de paters verborgen zich bij loy aal gebleven Leidenaars. Vanaf 1669 kregen ze een huis op de hoek van de Haarlemmerstraat en de Kuipersteeg in bezit, waar ze een schuilkerk inrichtten om er, aanvankelijk nog in het diepste geheim, hun missen op te dragen. Vanaf 1830 werd de Kuipersteeg kerk geleid door pastoor Jacobus Goofers die al direct na zijn komst zag dat de kerk te klein was voor de tweeduizend paro chianen. Goofers liet er geen gras ovér groeien en besloot tot uit breiding. Aanvankelijk wilde hij alle huizen aan de Kuipersteeg opkopen, maar toen dit onmoge lijk bleek ging hij onderhandelen over een pand aan de Haarlem merstraat om in die richting te kunnen uitbreiden. De onderhan delingen met de eigenaar waren nog maar net begonnen toen een andere pater meldde dat het huis op de hoek bij de Hartebrug te koop stond. Goofers zag wel wat in deze lokatie, die evenwel eigen dom was van de protestantse pro fessor Donckermann. Deze zou het perceel nooit verkopen wan neer hij wist dat men plannen had om er een katholieke kerk te bou wen! Men moest het perceel dus met een list in handen zien te krij- de bouwkundige toestand van hun huizen laten onderzoeken op scheuren. Hun klachten werden door het Gouvernement van Zuid-Holland afgewezen. Tijdens de bouw van de toren schrok men nogal van de hoogte en men be dacht dat de schoorstenen hier door minder goed zouden trek ken en dat de huizen daarom in waarde zouden dalen. Ook deze klacht werd afgewezen. De kerk kon na al deze moeilijkheden op 28 november 1837 worden gewijd en 'teneinde orde te bewaren en alle wanorde te beletten', werden tegen betaling toegangskaartjes verkrijgbaar gesteld bij de com missie (tot opbouw van de kerk, red.). Bij de ingebruikname was het interieur nog niet voltooid. Pas na het vertrek van pastoor Goofers in 1857 kon onder leiding van zijn opvolger, pastoor Welters het interieur van de kerk worden afgewerkt. Uitbreiding In 1896 kreeg de Delftse architect J.H. Tonnaer opdracht de kerk te verbouwen. De ingrijpendste ver andering was de bouwvan een koorapsis en in 1897 kon het nieu we hoofdaltaar, ook naar een ont werp van Tonnaer, worden ge wijd. In 1903 werd de kerk door de Amsterdamse schilder Traut- wein gepolychromeerd. Deze kunstenaar had ook de beschilde ring van de Gouden koets ver zorgd. Pas bij een verfbeurt van het exterieur in 1904 werd de fra se: 'HIC DOMUS DEI EST ET PORTACOELI' (dit is het huis des Heren en de poort van de he mel) aangebracht. Sindsdien heet de kerk in de volksmond Koelie- kerk. Helaas zijn Trautweins be schilderingen bij een algehele schilderbeurt in 1955 verdwenen. Men vond het tekostbaar ze te res taureren vooral omdat ze toch geen deel uitmaakten van het authentieke interieur. In de loop van dez eeuw hadden nog enkele verbouwingen en kleine uitbrei dingen plaats. Van 1978-1981 werd de kerk gerestaureerd. In 1986 verscheen ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Hartebrugkerk een boekje van de hand van Paul A.M.Onderwater over de kleurrijke geschiedenis van het bouwwerk. Dit boekje waaraan de meeste informatie in dit artikel is ontleend, is nog altijd te koop. BIANCA VAN DEN BERG Zicht op de ooit omstreden Hartebrugkerk, tegenwoordig een markant monument in de Leidse buinenstad. gen: twee Noord-Brabantse paro chianen deden zich voor als geïn teresseerde bierbrouwers die hun brouwerij hier wel wilden vesti- sen om de indruk te wekken dat men hier voorbereidingen trof met het oog op uitbreiding van de bestaande kerk. Uiteindelijk i LEIDSE gen. Donckermann wenste eerst met zijn familie te overleggen maar intussen namen de geruch ten over een op die plaats te bou wen katholieke kerk hand over hand toe. Om die geruchten de kop in te drukken, liet Goofers de onderhandelingen met de eige naar van het huis aan de Haarlem merstraat gewoon doorgaan en liet hij bovendien het kerkorgel door twee timmerlieden verplaat- /GEDANE ZAKEN stemde defamilie Donckermann in met de verkoop, maar de schrik was groot toen de koper pastoor Goofers bleek te zijn. Hartebrugkerk Na aankoop werden de twee op het perceel staande huizen en een theekoepel gesloopt. Intussen werd een 'Commissie tot opbouw van de Kerk' opgericht, bestaan de uit vier parochianen: een ren- (foto Wim Dijkman) tenier, een tingieter, een slijter en een tabaksverkoper. Men gaf ar chitect Th. Molkenboer opdracht de nieuwe kerk te ontwerpen. Molkenboer was een beroemd ar chitect die vooral veel opdrach ten van katholieken kreeg. In Lei den bouwde hij de door brand verwoeste Petruskerk aan de Langebrug (1836) en de eveneens verdwenen Mon Père-kerk aan de Haarlemmerstraat (1839). Alle drie de kerken bouwde hij in de zogenaamde waterstaatsstijl: een portiek met zuilen en een fronton, een koepeltorentje en een interi eur met zuilen en gestucte gewel ven of plafonds. Voorafgaand aan de bouw deden zich nogal wat problemen voor met de omwo nenden en ook stadsarchitect Sa lomon van der Paauw wist de voorbereidingen telkens te trai neren. De omwonenden protes teerden tegen het heien en wilden

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9