Badman is soms net een sociaal werker Kaagweek trekt meer bezoekers dan vorig jaar GENDA Duizend gulden buit bij gewapende roofoverval 'Het weer blijft een risico dat je moet incalculeren' REGIO LEIDEN MAANDAG 16 JULI 1990 MAANDAG 16 JULI Warmond Kaagweek: Warmondse wie lerronde (18.30 uur), sjoelen en spiraal (18.30 uur), bridge-drive UpiDUOii wauw ww Chili', aanvang 21.00 i Sloepie. i Ut toeristenmarkt in het PAC-cen- trum, van 14.00 tot 21.00 uur. bridgen bij bridgeclub De Brug, partycentrum De Roskam, Rijn straat. inschrijven tot 19.45 uur. lezing Maharishi Vedisch Insti tuut: 'Meditatie voor gezondhei en vrijheid van stress', door F. Lame- ris, aanvang 20.00 uur in Tripodia, Hoornesplein, orgelconcert Klaas Jan Mulder op het BStzorgel van de Vredes- kerk, Voorstraat, aanv. 20.15 gur. Leiden telefonisch spreekuur Belan- genburo Gezondheidszorg, voor vrijbijvend advies en informatie, Voorschoten informatieavond over multi functionele accomodatie, aan vang 20.30 uur m De Ontmoeting, Jan Evertsenlaan. gecombineerde xommissiever- gadermg. aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. optreden band The Cream Ex perience', aanvang 21.00 uur in Ut Sloepie. door Wil Brugmans, aanvang 20.00 uur op het Maharishi Ve disch Instituut. Groot Haese- broekseweg 10. WOENSDAG 18 JULI Alphen jeugdinstuif volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur in gymnastiek lokaal van de Zonnebloemschool, Jongkindt Coninckstraat. Katwijk Lelden natuurwandeling IVN, in Pol derpark Cronesteijn, start om 19.30 uur bij waterspeelplaats na- Noordwijk optreden Egerlander Blaaska pel 'De Zeedorper Muzikanten', aanvang 19.30 uur voor De Red- schuur, Koningin Wilhelmina Bou levard. woensdagavondzang mmv Het Katwijks Christelijk Mannenkoor 'Jubilate', aanvang 20.30 uur in de Warmond optreden Gold Horn Hot Dance Society, in de Saloon, aanvang 21,00 uur. DONDERDAG 19 JULI Katwijk open avond in botenhuis KN- ZHRM, Rijnmond, van 19.00 tot 21.30 uur. Leiderdorp bewegingsgym voor dames olv Mensendiecktherapeute, van 12.30 tot 13.15 uur en van 13.30 tot 14.15 uur in Sjelter. zomerbridge-drive Leiderdorp- se Bridgeclub, Bernhardstraat 3, aanmelden voor 19.45 uur. Noordwijk orgelconcert Klaas Jan Mulder, aanvang 20.15 uur in de Grote of St. Jeroenskerk, Voorstraat. strandloop Rabo/Novo, start 19.30 uur vanaf politiepost voor Koningin Wilhelmina Boulevard. Warmond optreden Mikey and the Mashed Potatoes, aanvang 21.00 in de Saloon. Wassenaar skateboard-demonstratie door Californische groep 'Centa Cruz', 20 u. skateboardbaan Hofcampw. WASSENAAR - Bij een gewapende overval op een tankstation aan de Wassenaarse Rijksstraatweg is gis teravond ongeveer 1000 gulden buitgemaakt. De overval werd ge pleegd door drie mannen, gekleed in legerkleding. Een van de mannen pakte de 20- jarige pompbediende hardhandig beet en duwde hem uit het zicht ter- Brand snel geblust door buurman de brandweerman WASSENAAR - Door snel op- treden van buurman de brand weerman, bleven de gevolgen van een keukenbrandje in de Wassenaarse Rodenburglaan gisteravond beperkt tot enkele brandwonden en de nodige rookschade. De 26-jarige vrouw des huizes spoot vanuit de keu ken met een tuinslang haar tuin tje nat terwijl er een pan met bessen op het gas stond. De wind blies de gordijnen in het vuur en toen de Wassenaarse het textiel probeerde te verwij deren, brandde zij haar handen. Het rumoer deed de deskundige buurman toesnellen en hij doof de het vuur met de tuinslang. De buurman van de andere kant, ook een brandweerman, was tij dens de brand afwezig. wijl een mede-dader de werknemer bedreigde, vermoedelijk met een geweer. De derde overvaller ont fermde zich ondertussen over de geldla. Na de overval, die ongeveer vier minuten in beslag nam, reden de circa 20-jarige daders met een bronskleurige Opel Kadett weg in de richting van Leiden. De vijf jaar oude personenauto was eerder die avond gestolen in Den Haag. Op het moment van de overval, rond half tien, waren er geen klan ten in het benzinestation in de wijk Kerkehout. De politie vraagt getui gen contact op te nemen met het bu reau (01751 - 19244). AUTO IN BRAND - Een geparkeer de auto in Leiderdorp is zaterdag ochtend in vlammen opgegaan. De auto stond in een carport naast een woning aan de Florijn. Patrouille rende agenten zagen omstreeks half tien dat ér rook onder de motorkap vandaan kwam. Omdat de auto vlak naast een huis stond is hij door de politie naar de kant gesleept. Daar brandde het voertuig verder uit. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door kortsluiting. SNELLE BOTEN - Acht eigenaren van motorboten kregen dit week einde een bon van de Leiderdorpse politie. Met te hoge snelheid gingen de watersporters over 't Joppe en de Kagerplassen. De Leiderdorpse po litie controleerde de vaarsnelheid vanaf de Zijldijk. Twee gewonden bij aanrijding op provinciale wegen Leiderdorp LEIDERDORP - Op de kruising van de provinciale wegen 5 en 6 in Leiderdorp zijn zondagavond twee mensen licht gewond geraakt bij een aanrijding tussen twee perso nenauto's. Een 80-jarige automobi list uit Alphen aan den Rijn, die in de richting van Leiden reed, gaf geen voorrang aan een 38-jarige man uit Delft die rechtdoor wilde rijden naar Oud-Ade. De twee passagiers van de be stuurders liepen door de botsing lichte verwondingen op. Het 12-jari- ge zoontje van de Delftenaar werd naar het ziekenhuis overgebracht, vermoedelijk met beenkneuzingen. De 80-jarige echtgenote van de Alp- henaar kneusde vermoedelijk enke le ribben. "We hebben liever geen regen, maar het mag wel wat minder wam, zijn", aldus de kermïs-exploitanten M. Boeren en J. Paashuis rechts). (foto Dick Hogewoning WARMOND - "Ik ben gister avond in die feesttent in dat park je geweest. Ik vond het gezellig daar", zegt kermisexploitant M. Boeren. Tijdens de Warmondse Kaagweek die momenteel wordt gevierd, staat er een kleine kermis op De Baan. Boeren en zijn baas J. Paashuis komen uit Boxtel en werken in één van de kramen waar suikerwerk wordt verkocht. Ze staan voor de tweede keer tij dens de Kaagweek in Warmond. Veel tijd om mee te feesten heb ben de kermisgasten vanzelfspre kend niet. Toch blijft er voor de liefhebbers na sluitingstijd, zo tussen elf en twaalf uur 's avonds, wel een uurtje over om te stappen. Boeren heeft daar zaterdagavond al gébruik van gemaakt. Het pro grammaboekje dat hij vorig jaar kreeg, noemt hij erg handig. "Jammer genoeg hebben we dit jaar geen boekje gekregen". Of hij 's avonds weer een kijkje gaat nemen in de grote tent in het park Groot Leerust aan de Burge meester Ketelaarstraat weet hij niet. Dit jaar wordt er voor het eerst een country-avond gehou den, maar Boeren is niet zo'n lief hebber van dit soort muziek. Zijn baas heeft net een wandeling door het dorp gemaakt. Daarvoor heeft hij tijd genoeg, want het is zon dagmiddag erg rustig bij het kraampje vol zuurstokken, noga en reuzenlolly's. "Het is te warm, iedereen ligt aan het strand", denkt Boeren. "Wij hebben liever geen regen, maar het mag wél wat minder warm zijn". Paashuis is berustend. "Als het tijdens de zomer voor de eerste keer een langere periode warm is, gaan de mensen liever naar het strand dan naar de kermis. Als het mooie weer aanhoudt trekt het aantal bezoekers aan. Het weer blijft een risico dat je moet incal culeren", zegt Paashuis. Toch zal hij volgend jaar weer proberen een plekje te krijgen op de kermis, want hij denkt niet dat de geringe klandizie te wijten is aan de War mondse burgers of toeristen. Boeren had in 'dit toeristische plaatsje' meer buitenlanders aan de kraam verwacht. Zijn baas is het niet met hem eens. "Ik vind dat we er toch aardig wat aan de kraam hebben gehad, Duitsers en anderen. Je moet bedenken dat we nog niet in het échte hoogseizoen zitten". Bijdragen: Hans Jacobs, Dorith Ligtvoet. KUSTSTREEK - 'Bezet'. Het bordje kon het afgelopen weekeinde overal langs de kust worden gebruikt. Er viel op enkele minuten afstand van het strand geen parkeer plaats meer te vinden, er was geen strandstoel meer te huur en voor de consumptietenten vormden zich lange rijen. De strandpolitie maakte over uren. Alleen gisteren al wer den langs de kust in Wasse naar, Katwijk en Noordwijk 119 kinderen als vermist op gegeven. Badman Jan van Rooijen was gis termorgen al even na vijven op het Noordwijkse strand. In zijn hand een lange lijst met namen van mensen die vrijdag en zater dag al vooruit hadden gebeld om een badhokje, een windscherm en ligstoelen te huren. "Al voor acht uur waren de eerste klanten op het strand. Even na negen uur was alles uitverkocht", aldus Van Rooijen. Zaterdag was het langs de hele kust al niet anders ge weest. "Eindelijk weer eens een goed weekeinde. Sinds Pinkste ren hebben we niet zoveel drukte gehad, al heb ik het hier nog wel eens drukker meegemaakt", al dus badman Jaap van Roon. Ook het Noordwijkse naakt strand kende gisteren veel bezoe kers. "De mensen weten het zo langzaamaan wel te vinden. Ge lukkig staan er nu ook bordjes, zodat de mensen ook weten waar ze terecht kunnen. Dat was een probleem", vertelt een politie man. Noordwijk heeft overigens niet erg diep in de buidel getast om de nieuwste attractie aan te prijzen. Een flinke bril is nodig om de borden op een vol strand te ontwaren. Van de vorige week met tonnen tegelijk aangespoelde paraffine zijn nog maar weinig sporen te zien, maar de gevolgen van de winterstormen zijn op het strand nog altijd goed merkbaar. Het strand ligt een meter lager dan ge bruikelijk en bij hoog water blijft er slechts een smalle reep over, waarop de honderdduizenden die het afgelopen weekeinde verkoe ling zochten bij het water slechts met veel passen en meten terecht hadden gekund. "Eén geluk, dat het pas 's avonds hoog water is. Anders had ik nog niet geweten waar we alle mensen kwijt had den gemoeten", zegt Van Roon. De badman is de ombudsman van het strandpubliek, dat vanuit Badman Jan van Rooijen: opzichter, ombudsman en sociaal werker op het strand. alle hoeken en gaten van Neder land en de Bondsrepubliek naar de kust is getrokken. Een pleister hier, een advies over de kwaliteit van het zwemwater daar, een ver manende blik voor ravottende jongelui en een uitgestoken hand voor een bejaard echtpaar. Het hoort er allemaal bij. "Ik zou dit werk voor geen goud willen mis sen", zegt Van Rooijen, die met zijn Noordwijkse collega's al met spanning uitkijkt naar het einde van de zomer. Dan moeten wel licht opnieuw de messen gesle pen worden om het 'instituut' van de badman in stand te houden. De badmannen bezien de ver dergaande privatisering van het strand, waar de units van hun pachters r aantal gevallen ook een nieuw ge zicht hebben gekregen, met enige scepsis. Het liefst zouden zij de strandeenheden zelf pachten. "Na 28 jaar op het strand weet je wel hoe zo'n unit beheerd moet worden", meentVan Rooijen. Als een opziener in een 'mierenpark' houdt hij de activiteiten op het strand in de gaten. "Je ziet alles", zegt collega Tjeerd Smit honder den meters verderop. "Je weet precies wie wat heeft gehuurd en wie waar zit. Dat overzicht ont wikkel je vanzelf'. De badmannen in Noordwijk en de strandtenthouders in Kat wijk staan regelmatig in contact met de politieposten. "Soms ben je net een sociaal werker. En een kinderoppas", vertelt Smit wan neer een huilende moeder na lang zoeken haar kind komt afhalen. Het is voor Smit die middag al het zesde verloren schaap. De strand- post van de politie neemt af en toe zelfs het uiterlijk aan van een kin dercrèche. Met suikerklontjes en bekertjes water doen de agenten hun best om de soms luidkeels krijsende peuters tot bedaren te brengen. "Vanochtend hadden we een Duits jongetje dat niet stil was te krijgen. Die hebben we maar even apart gezet", vertelt de poli tieman. Eén meisje wacht maar liefst twee uur op haar ouders, die eerst helemaal naar Katwijk zijn gelopen om het wicht te zoeken. "U kunt maar beter niet zelf gaan zoeken. Tussen al die vindt u het kind toch niet", spreekt de ervaren diender de c ders vermanend toe. "Sommige ouders gaan na aankomst direct plat in de zon en kijken pas bij het vertrek weer naar hun kinderen om", weet badman Van Roon. Afgezien van de verloren kin deren heeft de politie het 'relatief rustig'. Op de boulevards staan de auto's soms vierdubbel gepar keerd, maar gesleept wordt maar weinig: twintig keer in Kat wijk, tien keer in Noordwijk. "Eén dame kon met haar kinder wagen het huis niet uit, maar we echt streng waren opgetreden dan hadden we tien of twintig sleepwagens kunnen gebruiken", aldus een woordvoerder van politie. Helft festiviteiten Warmond zit er op WARMOND - De helft van de Warmondse Kaagweek zit er op. Bijna alle evenementen van de 'droge' week trokken meer deelnemers dan vorig jaar. Vooral de fietspuzzeltocht die gistermorgen werd gehouden was een succes. Er waren 365 deelnemers, 130 meer dan vorig jaar. Alleen de presta tieloop door het Bos van Krantz trok zaterdagmorgen wei nig deelnemers. Vorig jaar waren het er 200, nu 64. De organiserende Vereniging tot Viering van Warmonds Feesten (VWF) denkt dat de vele publiciteit, compleet met kortingsbonnen, heeft geleid tot een extra succesvol le fietstocht. De prestatieloop had minder aandacht gekregen, want het evenement was niet opgenomen in het zogenaamde trimboekje. In dat boekje staan alle prestatielopen vermeld en volgens/J. Kerkvliet kij ken sommige fanatieke lopers al leen in dat boekje. Toch is hij de laatste om te kla gen. Het weer is Warmond tot nu toe heel gunstig gezind. Evenementen als tobbetje steken en eierengooien, waarbij deelnemers steevast nat of vies worden, kunnen altijd op be langstelling rekenen. Maar dit jaar zorgde het zonnetje voor extra feestvreugde Wanneer een onfor- Inbraak bij kapper LEIDERDORP - Uit de kassa van een kapperszaak aan de Santhorst in Leiderdorp is zaterdagochtend 1750 gulden gestolen. Omstreeks zeven uur werd de ruit van de voor deur ingeslagen en de kassa leeg geroofd. tuinlijke deelnemer een tobbe wa ter over zich heen kreeg of het ei erstruif uit de ogen moest vegen. Goedkoop Dat Nederlanders graag goedkoop uit zijn, kon het personeel van de rondvaartboot zaterdag goed mer ken. Als overbrugging tussen 'nat te' en 'droge' Kaagweek bood de VWF het publiek 's middags een gratis tocht over de Kagerplassen aan. De door de watersportvereni ging De Kaag georganiseerde zeil wedstrijden waren vanaf het schip te volgen. "Alleen tijdens de laatste tocht was er nog plaats, maar verder was de boot elke keer afgeladen", aldus Kerkvliet. Het ringsteken bood gistermid dag een prachtig plaatje. De Oudhol landse rijtuigen met de in kleder dracht getooide families streden in de Beatrixlaan om de prijzen. Enke le deelnemers dronken na afloop traditiegetrouw een biertje in de tent in park Groot Leerust aan de Burgemeester Ketelaarstraat. Ze waren'vol lof over de organisatie. "Alles ging dit jaar op tijd en er werd vlot gereden", aldus vader en zoon A. en P. van den Eijkel uit Rijnsburg en H. Grimbergen uit Met een country-uitdossing op de zo\ Voorhout. Ze doen al twintig jaar mee aan het ringsteken. Grimber gen had alle reden om te lachen, want hij werd tweede 'waar het ging om het schoonste geheel'. Vader en zoon Van den Eijkel gunden hem de prijs. "We willen allemaal winnen, maar we zijn eerlijke verliezers. De vriendschap tussen de deelnemers is groot", aldus A. van den Eijkel. Country-avond Terwijl de laatste koetsen nog in het park stonden, kwamen de eerste be zoekers van de country-avond al aan. Dit evenement stond voor het eerst op het programma van de Kaagweek. Wat er volgend jaar zal komen kan de secretaris nog niet zeggen. Wel zal de vereniging er net als in 1989 en 1990 naar streven om de nattè en droge Kaagweek op nieuw te laten samenvallen. Kerk vliet denkt dat de evenementen op deze manier de meeste aandacht trekken. ,dagse country-avond van de Warmondse Kaagweek. (foto Dick Hogewoning) Twee gewonden bij vechtpartij tijdens Warmondse Kaagweek WARMOND - Bij een vechtpartij in Warmond zijn dit weekeinde twee mensen licht gewond geraakt. Een groep jongeren raakte in de nacht van zaterdag op zondag in de Dorpsstraat slaags met een aantal omwonenden. In totaal waren ongeveer twintig mensen bij de vechtpartij betrokken. Omstreeks kwart over drie drukte een van de jongeren de ruit in van een slijterij in de Dorpsstraat. Na sluitingstijd van de cafés wilden de jongeren op deze manier nog wat drank-bemachtigen. Omwonenden merkten de luidruchtige jongeren op en gingen met ze op de vuist. Agenten in burger trokken de partijen even later uit elkaar, waarna de agressie zich op de politie richtte. De politie moest de wapenstok ter hand nemen om een eind te maken aan de ruzie. Een 20- en 22-jarige Sassenheimer moesten met lichte verwondingen naar het AZL in Leiden worden overgebracht. Na behandeling konden ze weer naar huis. Een 19-jarige Sassenheimer en een 50-jarige Warmonder werden voor verhoor naar het politiebureau overgebracht en zijn inmid dels weer vrijgelaten. De politie verwacht in de loop van deze week meer aanhoudingen te zullen doen. De vechtpartij vond plaats na afloop van festiviteiten van de Kaagweek. Het afgelopen weekeinde bleef het verder vrij rustig in Warmond. De Kaagweek duurt nog tot en met woensdag.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8