TAD LEIDEN Leidse Lakenfeesten zijn groot succes LEIDSCH m DAGBLAD Evenement trok 350.000 bezoekers naar de binnenstad Zilveren dienblad voor lamskoteletten met mosterdsaus en beekforel papillotte Haagse blues band De Lubbers wint straatmuziekconcours De Gouden Pet Politie maakt einde aan actie van vegetariërs Fietsster opzettelijk aangereden Muzikanten aangehouden in de Kloksteeg s MAANDAG 16 JULI 1990 LEIDEN - De Leidse La kenfeesten zijn wederom een groot succes geworden. iets als 3 oktober. A1 zeggen wij dan altijd nog dat 3 oktober echt voor de 'Leienaar' is en de Lakenfeesten toeristen te trekken. Maar Organisator Hugens kijkt te- gelukkig gaat de Leidnaar ook vreden terug op het tien da gen durende festijn, dat in totaal zo'n 350.000 bezoekers trok. Grootste publiektrekkers saai naar de Lakenfeesten", Het was gisteren minder druk in de Leidse binnenstad dan vorig week zondag toen eveneens een Laken- markt werd gehouden. "Het weer is eigenlijk te mooi", gaf Hugens di- ook dit jaar weer de twee zondagse reet de oorzaak aan. "Maar voor de Lakenmarkten die in de hele bin- marktkooplui is dit beter. Het is iets nenstad werden gehouden, Leiden minder druk, waardoor mensen be ter bij hun kramen kunnen komen en waardoor ze meer verkopen". Redelijk druk was het ook op de kunstmarkt op de Morsweg waar vele kunstenaars hun werken expo seerden en demonstraties gaven. Op grote linnen doeken schilderden kunstenaars in de Kruisstraat. En natuurlijk trokken de vele activitei ten rond de horecagelegenheden op de Beestenmarkt en bij de kroegen De Bijlen en De Grote Beer ook veel Culinair en het straatmuziekcon cours De Gouden Pet, zo consta teert Hugens. "Het is een echt Leids volksfeest aan het worden, net zo- 'Ontdek je plekje' trekt 350 mensen programma Ondek je plekje door' Pubhek. Leiden gelopen. De wandeling werd uitgezet door de Leidse VW en voerden de wandelaars onder meer over het Pieterskerkplein waar op dat moment Leiden Culi nair aan de gang was. Terugblikkend op de afgelopen tien dagen is Hugens heel content. "De Lakenfeesten zijn nog steeds niet aan hun eind. De formule is goed, die moeten we ook vasthou den. Maar er komen steeds dingen bij en dat moet ook zo blij ven. Het moet zo worden dat we moeite hebben om de activiteiten in tien dagen te persen", aldus Hu gens, die bij voorbeeld het straat theater veel verder zou willen uit breiden. Toleranter Hugens hoopt wel dat de organisa tie van de Lakenfeesten in de toe komst de contacten met de gemeen te kan verbeteren en dat sommige Leidenaars wat toleranter zijn. Hij doelt daarmee op de klachten die bij voorbeeld zijn geuit over de kroeg De Grote Beer, waar in een grote tent elke avond activiteiten waren. "Ik hoop dat de horeca blijft mee doen", zegt Hugens. "De horeca staat onder grote druk. De toleran tie van de bevolking is niet meer zo groot. Maar de Lakenfeesten duren slechts tien dagen. Tien dagen, wat is dat nou op een mensenleven?" "Hetzelfde geld eigenlijk voor de politie. Bij de Swatch-show bij Mo len de Valk moesten we ook al na klachten stoppen. Het duurde iets te lang, dat geef ik toe, maar de poli tie reageert vrij snel op elke klacht. Zij zijn niet altijd even soepel. Ik zou willen dat ze dat wel waren". Restaurant De Koornbrug 'wint' Leiden Culinair LEIDEN - "Ik ga niet alles eten. Anders weeg ik straks 120 kilo", zegt de eigenaar van het beroem de Rotterdamse restaurant Beau Rivage, Cock Bronsgeest, beslist. Hij is voorzitter van de drie man tellende jury die het beste restau rant tijdens het eetfestijn Leiden Culinair mag aanwijzen. Samen met chef-kok Van Fulpen en sous-chef De Bont, beiden van het Oegstgeestse De Beukenhof, laat hij zaterdagmiddag uiteinde lijk de keus vallen op het Leidse restaurant De Koornbrug. Het zilveren dienblad, de prijs voor het restaurant dat zich het best presenteert op het drie dagen durende feest bij de Pieterskerk, is een gewild object. Telkens als de jury in gezelschap van de orga nisatoren een eetkraam nadert, is een ongewone activiteit merk baar. Snel wordt vers eten bereid, alles wordt nog even rap op de plaats gezet. De herkenning leidt ertoe dat de drie juryleden uitein delijk alleen op stap gaan om op die manier een beter beeld te krij gen van de deelnemende restau rants. De drie keurmeesters zijn ach teraf best tevreden. Ze hebben niet alle spareribs, saté en andere gerechten geproefd. "Je let op de manier waarop het wordt klaarge maakt, de kwaliteit en de presen tatie. En of het vers is natuurlijk", zegt sous-chef De Bont. Het eer ste hapje - gebakken inktvis - valt direct buiten de boot. Hoewel lekker bereid, is het afkomstig uit de diepvriezer. En dat bevalt de topkoks niet. "Wat ik toch wel een beetje mis"; zegt chef-kok Van Fulpen, "is dat de mensen er iets meer van maken. Leg een verse zalm neer op de toonbank als je verse zalm moten verkoopt". Van Fulpen en De Bont zijn die zaterdag zelf zo'n twee en een half uur eerder de eigen keuken inge gaan. 's Avonds zit de Beukenhof, getooid met een Michelin-ster, weer vol en de gasten mogen niets tekort komen. Beau Rivage in Rotterdam bezit geen ster, maar eigenaar Bronsgeest deert dat niet. "Het is een vrij klein res taurant. Zo'n 40 tot 45 stoelen. We zitten elke avond al vol. Als je een ster krijgt, betekent dat altijd ex tra toeloop. Dan zou ik veel te vaak nee moeten verkopen", zo zegt de restaurateur, die ook nog directeur van een hotelketen is. De uiteindelijke beslissing van de jury is unaniem en valt in het voordeel uit van het nog jonge restaurant De Koornbrug. De lamskotellen met mosterdsaus, de beekforel papillotte en de parfait van drie smaken worden als uitstekend beoordeeld, even als de presentatie van het restau rant. Mede-eigenaar Pieter Stein reageert dolenthousiast. "Dit is zo'n belangrijke steun voor ons. Ik ben apetrots". Een eervolle vermelding krijgt hét oosterse restaurant Warung Tamalinda. "Kijk, wij weten best wel wat goed eten is. En wat dit restaurant serveert is goed. Maar wij zijn natuurlijk geen kenners van de oosterse keuken", zo ver klaart Bronsgeest desgevraagd de eervolle vermelding. Ook cocktailbar Fandago wordt ge roemd. Bronsgeest: "Hoewel hij weet dat hij niet in aanmerking komt voor het dienblad, heeft hij heel veel zorg aan de presentatie besteed". boek lezen tijdens Leiden Culi- 'Zagen, zagen, wiede wiede wagen', was het motto van straatmuzikant Karei Oedekerk. Hij was aangekondigd als bespeler van een mondorgel gewone zaag en een plankje was voor hem ook voldoende. Oedekerk wist het publiek te Dempsey uit Leiden op derde plaats LEIDEN - De Haagse blues en band uit Duitsland aan. De ouder- opgevallen dat er veel grote groe- rock 'n rollband De Lubbers heeft wetse straatmuzikant met zijn Pen hadden deelgenomen De De Gouden Pet gewonnen. De band won behalve de pet ook 750 gulden er, maai voor het winnen van het Nationaal met zijn Straatmuziekconcours dat traditie getrouw wordt gehouden op de laatste dag van de Lakenfeesten. De Lubbers speelde vrolijke mu ziek en zorgde voor de nodige hu mor in het optreden, humor die de jury bij andere bands zo had gemist. Tweede in het concours werden twee Leidse en een Haagse jongen, die optraden onder de naam Hij-Jazz. Een gitarist, bordspeler en vooral draaiorgeltje of trekharmonica Gouden Pet. Zowel de B-kapel als ook" Karei* Oedekerk "die De Bluffers trokken grote aantallen zijn 'originele Oosten- publiek bij hun straatoptredens, rijkse koeienbellen' en zijn mond- Maar zorgden er ook voor dat de harmonica het publiek probeerde te eenzame solist, die een paar hon- vermaken. Het lukte deelnemer 28 derd meter verder speelde, nauwe- regelmatig. Zijn valse gezang ter- lijks hoorbaar was, zo stelde de jury. wijl hij weer een stukje v< plank stond te zagen, leverde ge schaterlach op, maar onvoldoen de punten voor een prijs. LEIDEN - Een actie tegen de ver koop van vlees in de Albert Heijnsu- permarkt is zaterdagmiddag beëin digd door de Leidse politie. Zo'n vijftien actievoerders van de Neder landse Vegetariërsbond plakten in de winkel stickers op verpakt vlees. Op de stickers stond de tekst: 'Waarschuwing, dit produkt bevat bestrijdingsmiddelen, zware meta len, kalmeringsmiddelen, hormo nen, antibiotica, lijkvocht en dood dier'. De bedrijfsleider van de super markt heeft de actievoerders ge sommeerd de zaak te verldten en waarschuwde de politie. Uiteinde lijk werd het plakken van stickers gestaakt en deelden de actievoer ders alleen nog voor de winkel fol ders uit. LEIDEN Een 13-jarig meisje uit Leiden is volgens de politie gister middag vermoedelijk opzettelijk aangereden toen ze over de Rijndijk fietste. Het meisje fietste daar naast haar vader. Van achteren naderde een bromfietser, die tegen haar fiets aanreed waardoor het meisje viel. Ze liep een ernstige hoofdwond op en schaafwonden en is opgenomen in het ziekenhuis. De bromfietser ging er met twee vrienden die bij hem fietsten vandoor. Het ongeluk gebeurde rond kwart voor zes. Leidse verkracht door huisgenoten LEIDEN Een 16-jarig meisje heeft zaterdagmiddag bij de politie aangifte gedaan van verkrachting, door twee huisgenoten. Die vergre pen zich eind juni aan haar in een pand aan het Levendaal. Het slachtoffer wordt volgens po litiewoordvoerder Langendoen eerst onderzocht in het AZL, daarna worden de verdachten onder vraagd. Gokkast leeggehaald LEIDEN Drie Leidse jongens, twee van 18 en een van 17 jaar oud, zijn in de nacht van vrijdag op zater dag aangehouden in de parkeerga rage aan de Ir. Driessenstraat. Ze hadden biljartkrijt bij zich en een zak met bijna 1800 gulden. Het geld bleek afkomstig te zijn van een biljartgelegenheid aan de Oude Rijn. Het drietal had daar de gokkast opengebroken, aldus de politie. Duivenberichten LEIDEN - De duiven vlogen I weekeinde uit Epernay, Oudenaarde, Chantilly en Deinze. De uitslagen uit Epernay v\ Leidse Postduivenvereniging De Vrienden club: 1 W. Siera jr.; 2 W. de Wit jr.; 3 J.J. De gen; 4 C.P. Gijsman; 5 Th. Dongelmans. Postduivenvereniging De Rijnklievers: 1 A. de Mey; 2 B. van Mil; 3 M. Hoogenboom; 4 A. de Vries; 5 J. Zevenhoven. A.P.S. 't Centrum: 1 J. Heinen; 2 en 3 Gebr. Heinen; 4 H. Sassen en Zn; 5 B. Hoogervorst. Alphense Vriendenclub: 1 en 2 A. Straathof; 3, 4 en 5 Verkerk en Zoon. De Leidse Postduiven Club: 1" A. Witteveen; 2 J. Staffleu; 3 en 4 J. de Wolf; 5 A. Compier. De Reisduif: 1 A. v/d Dop en Zn; 2 P. Mooren; 3 A. Singeling; 4 N. de Groot en Zn; 5 W. Kop. Postduivenvereniging Het Oosten: 1, 2, 3 en 4 Comb, van Putten van Weeren; 5 A. Pracht. De uitslagen vanuit Oudenaarde: Postduivenvereniging De Rijnklievers: 13 en 5 B. van Mil; 2 F. Kiel; 4 J. Kok. Postduivenvereniging De Blauwkras: 1 R. van der Geer; 2 P. Landensbergen; 3 F. van de Wetering; 4 Comb. Nieuwendijk; 5 Comb. Van der Blom. De Leidse Postduiven Club: 1 C. van de Horst; 2 P. Schlagwein; 3 L. Engel; 4 J. Boelee; 5 W. Groenendijk. De Leidse Postduivenvereniging De Vrienden- Diers- De Reisduif: 1 en 2 J. Smit; 3 D. Albers; 4 W. Kop; 5 N. de Groot en Zn. De Alphense Vriendenclub: 1 T. Groenendijk; Woning gekraakt LEIDEN De woning aan de Lin- Ook de B-kapel, een veertien destraat 4 is gekraakt. Zaterdag een was- mans/vrouws-formatie uit Roelo- werd bij de politie bekend dat het uitsteken- farendsveen, en De Bluffers, 25 mu- pand wordt bewoond door een 24- de*vioTiVt"spêkde"n tijdens de finale zikanten uit Leiderdorp, kwamen jarige Hagenaar en door twee ande- het publiek in de tent op het Arse- niet verder dan een finaleplaats die re krakers. naalplein volledig plat. Vijfhonderd recht gaf op een optreden in de tent De woning stond al enige tijd bij De Grote Beer. Het was de jury leeg. piek konden zij verdelen. Derde werd Dempsey uit Leiden, een tweemansformatie die folkmu ziek bracht. De derde plaats werd gehonoreerd met 250 gulden. Het zelfde bedrag kreeg Boula. Deze y j percussiegroep, die Afro-Antilli- LEIDEN De Leidse politie heeft aanse muziek speelt, bleek de lieve- gisterochtend om tien uur twee En- ling van het publiek en kreeg dus de êelse muzikanten aangehouden die publieksprijs. f11?1 in het bezit bleken te zijn van de Het Leidse concours trok dit jaar juiste papieren. 42 deelnemers, die allerlei soorten muziek brachten. Zelfs trad er een I; 3 J. Saathof; 4 C.1 Uit Chantilly: Postduivenvereniging De Zwaluw; 1 H. van der Kooij; 2 N. Meeuwenoord; 3 P. van Wissen en Zn; 4 P. Verhoork; 5 P. van Leeuwen. Uit Deinze: Postduivenvereniging De Zwaluw: 1 N. Meeu wenoord; 2 P. van Leeuwen; 3 P. van Wissen en Zn; 4 J. Heyne; 5 G. van Leeuwen. Het tweetal maakte stampei bij een woning aan de Kloksteeg. Ze hadden de bewoner om koffie ge vraagd maar die weigerde dat te ge ven. Toen begon het tweetal muziek te maken en volgens de bewoner te schreeuwen. De bewoners van het pand stelden daar geen prijs op om dat er een ziek kind in het huis lag. Omdat de muzikanten niet weg gingen, haalde de bewoner een pook. Hij wilde het tweetal te lijf gaan en volgens de politie vielen er over en weer enkele klappen. Nie mand raakte gewond. Kunst in de Kruisstraat. Terwijl in de Morsstraat in tal van kraampjes kunst werd getoond en verkocht, m de hoek schilders actief. vindt organisator Hu ifoto's Loek Zuyderduin) Straattheater is een van de onderdelen die in de toekomst moeten worden uitgebreid, gens van de Lakenfeesten. Op de foto het straattheater Sjon. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7