Thatcher het Duitse volksaard bekijken Minister Ridley opgestapt 'Terrorist Daoud leefde als vorst in Oost-Berlijn' Sovjets lopen massaal te hoop tegen uitkomsten partijcongres In 10 jaar minder armen in Azië, meer in Afrika Stroom Albanezen naar Europa houdt aan STRIJD OVER GOLFBAAN Caravans voor immigranten Gorbatsjov kan blij zijn met nieuwe partijleiding Vrouw steekt kinderen neer Kabinetscrisis in India MAANDAG 16 JULI 1990 BUITENLAND PAGINA Friedrichstrasse in Oost-Berlijn. Palast was voor de DDR-burgers LONDEN (AP/Rtr) - Vlak na het vertrek van minister van handel en industrie Nicholas Ridley is nieuwe opschudding ontstaan over de vermeende anti-Duitse gevoelens van de Britten. Premier Margaret Thatcher heeft in maart een aantal academici bijeengeroepen om de psyche van Duitsland door te lichten en 'Duitse' eigenschappen te onderzoeken als levensangst, intimidatie en eigenwaan, zo heeft de Britse krant The Independent gisteren gemeld. Van onze correspondent Wim Bisschop WEST-BERLIJN De terrorist Abu Daoud, een van de leidingge vende figuren bij het bloedbad tij dens de Olympische Spelen van München in 1972, heeft jarenlang als een vorst in Oost-Berlijn geleefd. Hij zou daar op dit moment ook nog verblijven. Dat meldde het West- twee kamers hebben bewoond, berlijnse ochtendblad Berliner Morgenpost gisteren. Abu Daoud verkeerde, met mede- In de DDR wordt op het ogenblik hij regelmatig slemppartijen onderzocht of de voormalige poli- hield. tieke leiding van het land tot in De inmiddels 52-jarige jurist, die hoogste instantie betrokken was bij lang in terroristische bewe- het opvangen van terroristen die weten van de Oostduitse leiding, tot gingen verkeert, zo volgens het blad het westen werden gezocht. In de harde valuta moest worden betaald. Abu Daoud zou daar doorgaans blonde Oostduitse vriendin de hebben. De aanslag in 1972 geldt nog steeds als een van de bloedigste Palestijnse terreurakties. In Mün chen kwamen daarbij elf Israëli- afgelopen maand zijn inmiddels acht voormalige Rote Armee Frak- tion-leden opgespoord en opge- ontbrekende kennis van de West- duitse opsporingsautoriteiten aan vullen. Van acht andere RAF-leden wordt vermoed dat zij eveneens in de DDR zijn ondergedoken na hun activiteiten in de Bondsrepubliek. De DDR heeft zaterdag voor de derde maal binnen een week een vermeend RAF-lid aan de Bondre publiek uitgeleverd. Sigrid Sterne- beck werd per helikopter naar Karlsruhe gebracht en gisteren aan de Westduitse onderzoeksrechter voorgeleid. In het arrestatiebevel van januari 1989 wordt Sternebeck beschuldigd van lidmaatschap van een terroristische vereniging sinds 1977 en betrokkenheid bij de moord pakt. Vier daarvan hebben verzocht op een Amerikaanse militair e om in Westduitse gevangenissen te bomaanslag op een Amerikaanse sche atleten en een Duitse politie- worden opgenomen omdat zij reke- luchtmachtbasis in West-Duitsland het leven. op strafvermindering als zij Volgens de samenvatting van de bijeenkomst die de krant publiceer de, kwam de denktank van That cher tot de conclusie dat de toe komst onbekend is omdat Duitsers zijn veranderd, zodat we in de tus sentijd "aardig moeten zijn tegen de Duitsers". Dat staat in een samen vatting van de bijeenkomst, die het Britse dagblad The Independent gisteren publiceerde. Politici van de oppositie hebben Thatcher ervan beschuldigd een bondgenoot te hebben beledigd. De schappen", schrijft Powell standpunten van Thatcher stonden publiceerde samenvatting niet in de samenvatting, maar zij heeft haar twijfels over de economi sche macht van een verenigd Duits land. niets verkeerds te zien aan de ge- dachtenwisseling over de implica ties van een historische gebeurtenis lVTif+^r*ar-irl nnrr als de eenwording van Duitsland. ctllLl* 11U^ Wat telt is dat het eindoordeel van i de deskundigen over Duitsland po- geen vermindering aantal kernwapens PARIJS (AP) - President Mitter- De publicatie valt samen met de politieke opschudding over het af treden van minister Ridley die zich in een interview zeer laatdunkend heeft uitgelaten over de Duitsers. Ridley wordt opgevolgd door Peter Lilley, financieel secretaris van het ministerie van financiën. Voor de 46-jarige politicus is het de eerste kabinetsfunctie. Thatcher heeft zaterdag in een brief aan Ridley haar spijt uitge sproken over zijn besluit. In zijn ontslagbrief erkende Ridley zater dag dat hij zich te sterk heeft uitge drukt, maar zei hij dat de voorge stelde Economische en monetaire unie (EMU) binnen de EG "een ramp" zou zijn voor Groot-Brittan- nië en de rest van Europa. Minister van buitenlandse zaken Douglas Hurd, die aan de bijeen komst over de 'Duitse volksaard^ deelnam, heeft de authenticiteit be vestigd van de samenvatting, die is geschreven door Thacher's privé- secretaris Chris Powell. Hurd zei sitief is, zei hij. Het is bijna waanvoorstelling om aan te nemen dat we geconfronteerd worden met een nieuwe Hitler, of een nieuwe Gestapo". "We zijn begonnen met over de rand heeft zaterdag gesuggereerd Duitsers te praten en hun eigen- dat Frankrijk geen vermindering de ge- van zijn kernbewapening zal over- an de wegen voordat de supermogendhe- bijeenkomst. Hij noemde als Duitse den reële vorderingen maken in de eigenschappen "levensangst, agres- verkleining van hun arsenalen. Ook siviteit, inimidatie, eigenwaan, min- zei hij dat de Franse landsverdedi- derwaardigheidscomplex en senti- ging gebaseerd zal blijven op nucle- mentaliteit". aire afschrikking. Mitterrand zei dit "Er was onder de aanwezigen ook in het jaarlijkse interview met tele- een sterke school die meende dat de visiejournalisten na de traditionele Duitsers van vandaag de dag heel militaire parade op de Champs Ely- anders zijn, dat na de Tweede We- see op 14 juli, de herdenking van de reldoorlog het militarisme en de bestorming van de Bastille, dorst naar overwinning zijn ver dwenen". "We hoeven ons om Frankrijk is het niet eens met het hen geen zorgen te maken." Niet al- recente besluit van de NAVO om de le deelnemers aan bijeenkomst wa- strategie van het "aangepaste ant- ren het daarmee eens: "De vraag woord" te verlaten en kernwapens was nog steeds hoe een beschaafd alleen als laatste redmiddel te ge en gecultiveerd land zichzelf heeft bruiken. Franse functionarissen be- toegestaan om gehersenspoeld te nadrukken weer de onafhankelijk- worden tot barbarisme. Als het eens heid van de Franse kernmacht, de was gebeurd, zou het dan niet op- "force de frappe". Frankrijk be hoort wel tot de NAVO, maar maakt geen deel uit van de gezamenlijke commando-structuur van het bond genootschap. r de communistische partij met leuzen Zeker 45 doden tijdens weekeinde in cocaïnestad Mitterrand maakte duidelijk dat nieuw kunnen gebeuren?" Zelfs vandaag nog, stelt de sa menvatting, "wekt de manier waar op Duitsers zich laten gelden in de Europese Gemeenschap dë indruk dat er nog veel hetzelfde is gebleven vermindering van de Franse kern- Het gedrag van Duitsland in de macht van ongeveer 500 koppen en MOSKOU (Rtr/DPA/AFP) - Een de- was de inlichtingendienst KGB het EG - "we betalen, dus we moeten de 470.000 man sterke conventione- monstratie van tussen de tien- en grote mikpunt. De demonstratie gelijk krijgen - werd door sommi- le strijdkrachten voor een deel zal vijftienduizend mensen van opposi- had ook ludieke trekjes: op één gen gezien als een aankondiging afhangen van wapenverminderin- tiegroepen die begon bij het Gorki- spandoek werd om oprichting van gen van de supermogendheden. park in Moskou, is gisteren uitge- „Als zij er werkelijk toe over zijn ge- draaid op een massademonstratie gaan, zal ik niet compleet weigeren van tegen de 100.000 woedende bur- enkele manieren te onderzoeken gers. Op het Rode Plein riepen om de militaire uitgaven te vermin- schande deren," zei Mitterrand. "De interna- communistische partij. tionale situatie is veranderd, de Uit vele spandoeken viel op te gens perestrojka' spanningen zijn minder geworden, maken dat menigeen van het con- Maar de plicht tot waakzaamheid gres meer veranderingsmoed ver van het leger is niet verdwenen". wacht hadden. Behalve de partij de Duitse economische heersing van West-Europa". t partij voor partijveteranen van over de 70 gevraagd, terwijl één de monstrant speciaal een spandoek had meegenomen om dat voor het r het 28e congres van de Lenin-mausoleum in de grond te planten, met de tekst "Gesloten we- 'We zijn hier om onze verachting Dr het partijcongres tot uitdruk- AMSTERDAM (ANP) Het aantal mensen dat onder de armoedegrens ring leeft zal sterk afnemen. Had in 1985 einde nog 33 procent van de wereldbevol- ste in king inkomen onder de armoede grens (een jaarinkomen van 370 dol- die uit te bannen. De verminde- ian het aantal armen tot het van deze eeuw gaat het snel- Azië. Daar zullen 400 miljoen de armoede achter zich kunnen laten. In Afrika komen lar, ofwel 690 gulden), in 2000 zal dat gedurende deze periode 100 miljoen 18 procent zijn. In aantallen gaat de vermindering van 1,1 miljard tot 825 miljoen mensen, zo staat in het 'World Development Report', het jaarlijkse rapport van de Wereld bank over de gang van zaken in de ontwikkelingslanden. Het grootste deel van het zojuist vrijgegeven rapport gaat over de ar moede in de wereld en de methoden MARSEILLE/BONN (AFP/Rtr/D- PA/AP) Het afgelopen weekein de zijn honderden Albanese vluch telingen in onder meer Frankrijk e ben gekregen zes maanden mogen volkslied, en sommigen blijven. Daarna moeten zij beslissen kusten de Franse grond of zij asiel aanvragen in de BRD of weg gingen r Buitenland kort Diplomaten weg Dertig Tsjechoslowaakse diploma ten en hun familie hebben Cuba verlaten. In de Tsjechoslowaakse ambassade in Havana zitten sinds een week veertien Cubanen die het land uit willen. Dé Cubaanse rege ring heeft haar verontschuldigin gen aangeboden voor het feit dat politiemannen vrijdag het terrein van de Spaanse ambassade in Hava na zijn binnengedrongen om een asielzoeker te arresteren. Oppositie weg De voltallige oppositie in het parle ment van Zuid-Korea heeft van daag haar aftreden aangekondigd en gezegd te zullen proberen de re gering van president Roh Tae-woo ten val te brengen. Aanleiding vormt een aantal wijzigingen in de omroepwet, waarmee de regering haar greep op de radio- en televisie media zou proberen te versterken. Securitate terug Voormalige agenten van de opgehe ven gevreesde Roemeense geheime politie, de Securitate, zullen toetre den tot de nieuwe oproerpolitie en inlichtingendiensten. Minister Stanculescu van defensie zei dat de Securitate-leden al zijn gerecru- teerd voor de contra-spionage. Geen doden Bij een luchtaanval met een heli kopter van hét Surinaamse leger op Langatabbetje is vorige week één gewonde gevallen. De woordvoer der in Nederland van het Jungle commando, dat zijn hoofdkwartier op Langatabbetje heeft, sprak be richten dat bij de luchtaanval afge lopen donderdag doden zijn geval len stellig tegen. Duitsland aangekomen. Zo heeft de vluchtelingen maken deel uit De Albanezen die met de Orient Star in Frankrijk arriveerden had den allen hun toevlucht gezocht in De Westduitse regering heeft be- de Franse ambassade in de Albane- de medische con- naar een ander land willen. De troleposten. Alle vluchtelingen, on- dan 30 5 hoofdstad. De vluchtelingen zon- bij. Alleen al om te voorkomen dat de armoede in Afrika toeneemt moet de economie in dat werelddeel met 5,5 procent per jaar groeien, 2 Franse staatssecretaris Kouchner de duizenden Albanezen die deze jaar, procent meer dan nu wordt ge- raamd. Het aantal armen is weliswaar enorm groot, maar toch is er'veel vooruitgang geboekt, aldus de We reldbank. Vooral in enkele Aziati sche landen is de vooruitgang enorm groot geweest. Zo nam de verwachte levensduur toe van 51 tot 62 jaar en steeg het percentage van de kinderen dat naar school gaat van 73 tot 84. Niettemin sterven er in de ontwikkelingslanden nog 15 miljoen kinderen aan oorzaken die in de industrielanden niet dodelijk zijn. Bovendien gaan er 110 miljoen kinderen nog steeds niet naar school. De landen die er het best in zijn geslaagd de armoede te verminde ren hebben dat bereikt via een twee ledige strategie. Aan de ene kant wordt het gebruik van vrijwel het enige bezit van de armen gestimu leerd, namelijk arbeidskracht. Dat wordt gedaan via bevordering van de vrije markt, via sociale en politie ke instellingen, door verbetering van de transport- en communicatie verbindingen en toepassing van hoogwaardige technologie. Aan de andere kant werd gezorgd voor meer en betere gezondheids zorg, qnderwijs en voorlichting over voeding en gezinsplanning. Al leen met de combinatie van stimu leren van arbeidskracht en verbete ring op sociaal gebied kan de ar- moede met succes worden tegenge- MONTREAL - De regering van de Canadese provincie Quebec en verte- gaan genwoordigers van de Mohawk-indianen gaan vandaag opnieuw aan de De Wereldbank pleit er verder onderhandeling staf el zitten om te prober en een oplossing te vinden voor het voor dat buitenlandse hulp meer conflict over een stuk land bij Montreal. Het conflict draait om een stuk wordt verleend aan arme landen die land dat Montreal wil gebruiken voor de uitbreiding van een golfterrein, de tweeledige strategie toepassen, maar dat volgens de indianen aan hen behoort. Al dagen staan bij Oka, 30 Die hulp wordt moet worden toege- JERUZALEM/TUNIS (AFP/Rtr) - Kazernes en politiebureaus in Israël oude, 19 leden tellende Politbureau, zullen worden gebruikt voor de Vijftien leden zitten qualitate qua in mrinTïfowde Mohawks huisvesting van immigranten. De het dagelijks bestuur: dat zijn de kilometer van Montreal, honderden gewapenden agenten en Indianen te- spitst" op' armoedebestrijding via genover elkaar. Ook hebben de Indianen een brug over de rivier de St. Law- verbetering van onder meer de ge- fence versperd die een belangrijke verbinding vormt met Montreal. Zater- zondheidszorg en het onderwijs. De dagavond werd aanvankelijk afgesproken dat de blokkade van de brug Verenigde Staten doen het niet opgeheven zou worden. Maar de regering hield zich volgens goed, want die besteden tachtig n*et aan de afspraak dat het aantal politiemensen bij Oka zou worden te- procent van hun steun pan landen ruggebracht. (foto afp> met middelhoge inkomens zoals - Egypte en de Filipijnen. Voor een vergroting van de buitenlandse steun pleit de Wereldbank niet. der wie er 350 jonger i volgens de Franse auto riteiten gezond. Gedurende het weekeinde zijn in totaal ongeveer 4500 vluchtelingen uit Albanië geëvacueerd met vijf schepen, die door West-Duitsland, Italië en Frankrijk waren gehuurd. Vier schepen zetten de in Durres in gescheepte vluchtelingen aan land in Brindisi, het vijfde voer meteen naar voren van een arm land, gere geerd door een onderdrukkende re gering die overal spionnen heeft waardoor er onder de bevolking een constante angst heerst voor wille keurige arrestaties en executies. Veel vluchtelingen verklaarden dat het hun niets uitmaakte in welk land zij terecht zouden komen, om dat alles beter zou zijn dan het leven in Albanië. "De mensen willen weg. Het communistische regime is een beest," zei Avni Azizi, een 23-jarige kleermaker, kort na aankomst in Heidelberg. Vrijdag hebben volgens het offi ciële Albanese persbureau ATA in de buurt van de diplomatenwijk in Tirana ongeveer 100.000 mensen ge demonstreerd om hun steun aan het communistische leiderschap te be tuigen. Dè vluchtelingen werden 'afvalligen' genoemd die niet repre sentatief zouden zijn voor het Alba nese volk. MEDELLIN (Rtr/DPA/AP) - Bij het aanhoudende geweld dat Co lombia sinds een jaar treft, zijn tij dens het weekeinde in het cocaine- centrum Medellin zeker 45 doden gevallen. Dit heeft de politie meege deeld. Onder de doden zijn zeven jonge mannen die zaterdagavond in de noordoostelijke wijk Playon van Medellin vermoedelijk door een concurrende drugsbende tegen een muur werden gezet en neergescho ten. Vier andere slachtoffers bij af zonderlijke incidenten waren poli- tie-officieren. In Colombia zijn 190 politie-officieren om het leven ge bracht sinds vorig jaar augustus. Andere slachtoffers vielen bij ver scheidene overvallen op bars, waar bij in het wilde weg geschoten werd op bezoekers. De politie stelt dat de moordpartijen in voornamelijk ar me wijken het werk zijn van jeugd bendes, die voor de drugshandela ren werken. Volgens mensenrech tenactivisten zou het echter veeleer gaan om wraakoefeningen van poli tiemensen. De jacht op de leider van het Co lombiaanse cocaïnekartel, Pablo Escobar, gaat ondertussen onver minderd voort. Naar schatting 2000 politiemannen en soldaten kam men momenteel het stroomgebied uit van de Magdalena-rivier, in Cen- traal-Colombia. Volgens de politie houdt de voortvluchtige Escobar king te brengen," nep Sergej Belo- z>ch met enkele lijfwachten in dit serdtsev, een afgevaardigde in het gebied op. parlement van de Russische Fede ratie en een uitgesproken Jeltsenik. Held van de dag werd de voormali ge KGB-generaal Oleg Kalugin, die onlangs zijn medailles moest inle veren na onthullingen over een "dirty tricks"-campagne van de KGB en mislukte geheime opera- WELLINGTON 16 juli (AP) - Een ties in het buitenland van de nog psychisch gestoorde vrouw heeft amper door glasnost beroerde in- vangmorgen in de Nieuwzeelandse lichtingendienst. hoofdstad Wellington onder het Kalugin kreeg een daverend ap- roepen van antisemitische leuzen plaus toen hij zei dat ook hij, "na 33 vier leerlingen van een joodse basis jaar", zijn partijlidmaatschap dit school neergestoken. De vrouw, die weekend had opgezegd. "Noch de schreeuwend het schoolplein was Tataren, noch de tsaristen en zelfs komen oprennen, kon uiteindelijk de nazi's hebben niet zoveel ellende door een onderwijzer worden over- en armoede over hun volk gebracht meesterd. De kinderen, in leeftijd als de CP van de Sovjetunie," zei variërend van 6 tot 8 jaar, moesten Kalugin, blijkbaar refererend aan in een ziekenhuis worden opgeno- de 40 miljoen Sovjetburgers die on- men. Een van de vier moest worden der de armoedegrens leven en die geopereerd. Een kind werd in de zich opnieuw, als in de tijd van Sta- maag gestoken, een ander in een lin, hongerig bij spoorstations be- long en een derde liep een steek- ginnen te verzamelen. wond op in een schouder op. Van onze correspondent sche commando-systeem, is ver- Hans Geleijnse dwenen. De partij zal nu moeten trachten de voorhoederol te vervul- MOSKOU Het nieuwe dagelijkse len in ideologische en politieke bestuur van de Communistische competitie met andere politieke en Partij van de Sovjetunie, zaterdag- sociale groeperingen", aldus Fro- morgen in alle vroegte gekozen lov, een trouwe vazal van Gor- door het al even nieuwe Centraal batsjov. Comité, zal partijleider en president Michael Gorbatsjov weinig proble men bezorgen. De 24 leden die het nieuwe Politbureau telt, staan vol ledig in de schaduw van wat nu het machtigste orgaan in de Sovjetunie is: de Presidentiële Raad, met als voorzitter Michael Gorbatsjov. Uit het oude Politbureau verdwe nen alle kopstukken die hoge niet- partijfuncties hebben: premier Ni kolai Ryzjkov, KGB-chef Vladimir Krjoesjkov, defensieminister Dmi tri Jazov en minister van buiten landse zaken Eduard Sjevardnadze. Voorts sneuvelden de twee expo nenten van de progressieve en de conservatieve vleugel: Aleksander Jakovlev en Jegor Ligatsjov. De laatste is zelfs geen lid meer van het Centraal Comité en zal zich, naar ei gen zeggen, nu onledig houden met het schrijven van een boek. Alleen Gorbatsjov en de nieuwe sous-chef van de partij, Vladimir Ivasjko, zijn overgebleven Interministeriële Immigratiecom missie van de regering, geleid door de met volmachten uitgeruste mi nister van woningbouw Ariel Sharon, heeft gisteren verder be- l dat gemeenten braakliggende partijchefs van de vijftien Sovjet-i publieken, onder wie de conserva tief Ivan Polozkov. De beslissing om deze republieksvertegenwoor digers in de partijleiding op te ne- betekent dat het traditionele terreinen geschikt moeten maken Russische overwicht in de partijtop Onlusten Kirgizië MOSKOU (AP) - In de Centraalazia- AanclnoHicffi tische Sovjet-republiek Kirgizië .n.aiiaiO'g uistu zjjn ^et afgelopen weekeinde bij ge- De regering van de Verenigde Sta- vechten tussen Kirgiezen en Oezbe- i tevoren geïnformeerd ken zeker dertig gewonden geval- de aanslag op een discotheek t West-Berlijn, waarbij twee bezoe- NEW DELHI (AFP) - De Indiase premier Vishwanath Pratap Singh heeft gisteren zijn ontslag ingetrok ken, maar dat heeft andere minis ters er niet van weerhouden zich aan te sluiten bij een ware uittocht uit het kabinet. Hoewel negen ministers zijn al af- kers, onder wie een Amerikaanse militair, om het leven kwamen en 300 mensen gewond raakten, zo zegt het Westduitse weekblad 'Der Spiegel'. De aanslag op de disco theek 'La Belle' door een Libische terreurgroep in april 1986 was voor de VS aanleiding de Libische ste den Tripoli en Benghazi te bombar deren. len. De stad Osj bij de grens met Oe- getreden lijkt het coalitie-kabinet zbekistan wordt volgens persbu- van Singh voorlopig behouden, reau TASS bewaakt door het leger. Maar de machtsstrijd binnen de re- De winkels zijn dicht en het open- gering is niet ten einde. De crisis baar vervoer ligt stil. Behalve in Osj ontstond toen vrijdag drie ministers werd er ook gevochten in Oezgen en hun ontslag aanboden uit protest te- omliggende dorpen. De ongeregeld- gen de terugkeer van Om Prakash heden begonnen volgens de Kirgizi- Chautala als minister-president van sche minister van binnenlandse ken Viktor Gontsjarov tijdens de monstraties tegen het verbod op sa menkomsten. de Indiase deelstaat Haryana. Chautala is de zoon van de huidi ge Indiase vice-premier Devi Lal en moest indertijd onder druk van Singh zijn positie opgeven. Chauta la zou betrokken zijn geweest bij moorden op politieke tegenstan ders tijdens de gewelddadige ver kiezingsstrijd in deze Noord-India- se deelstaat. Volgens de drie afgetreden minis ters, die zaterdag werden nagevolgd door zes andere ambtgenoten, toont de terugkeer van Chautala op het politieke toneel van Haryana dat de premier teveel macht uit handen heeft gegeven, ten gunste van vice- premier Lal. Deze 75-jarige boeren leider en zijn familieden bepalen voor het grootste deel het politieke leven in Haryana. Met de herverkie zing van zijn zoon in Haryana zou Lal openlijk de macht van premier Singh hebben getart. flink is ingedamd. Gevaar Opvallende gezichten onder de ze ven nieuwkomers zijn de gematigd progressieve Moskouse partijleider Li- - gebruik als camping. De regering zal 2500 porteren die niet alleen tijdelijk derdak moeten gaan bieden Sovjetimmigranten (50.000 sinds begin dit jaar), maar ook de meestal jonge Israëlische stellen Prokofiev, de opvolger van die bij duizenden hun huis zijn uit- gatsjov als verantwoordelijke i gezet omdat de immigranten dank- de landbouwpolitiek, Jegor Strojev, zij overheidssubsidies een veel ho- de chef van de officieleyakcentrale, gere huur kunnen betalen. Gisteren kwam in Tunis lementaire Sovjetdelegatie leid door Valentin Tetenov, die de immigratie van Russische joden zal het bespreken met de Palestijnse Be- redacteur Gennadi Janajev, en Galina Sem- par- jonova. Zij is de enige vrouw ir ge- Politbureau en belast met de r portefeuille 'vrouwenzaken' Een andere nieuwkomer, hoofd- vrijdingsorganisatie PLO geringen van Syrië t land dat het meeste partijdagblad Pravda zaterdag dat de sa- Jordanië, het menstelling van het Politbureau de uit- scheiding tussen staat en partij on- lijke Jordaanoever vreest. Ivan Frolov, r de Ooste- derstreept. "De oude situatie met de Het 28ste Partijcongres, dat met twaalf vergaderdagen het langste in de geschiedenis was, heeft daarmee de noodzakelijke duidelijkheid in de topstructuur van van het land ge bracht. De sterke mannen zitten al len in de zestien leden tellende Pre sidentiële Raad van Gorbatsjov. Dat geldt voor Jazov, Kijoesjkov, Sjevardnadze en Ryzjkov, maar ook voor 'mr. Glasnost', Jakovlev. Gorbatsjov zelf houdt als secreta ris-generaal de controle over de par tij, waarvan de leiding kwalitatief niet opgewassen is tegen de leden van de Presidentiële Raad. De on dergeschikte rol van het Politbu reau wordt ook gedemonstreerd door de veranderde vergaderfre quentie: van een keer per week, naar een keer per maand. Dat het Congres ondanks zich zelf, want gedomineerd door con servatieve partij-apparatsjiks, voor een ruk naar links zorgde, werd za terdag nog eens in de Pravda vast gesteld. "Hetzelfde gezelschap klapte voor Jakovlev en Ligatsjov", schrijft de politieke commentator. Zijn conclusie: Gorbatsjov won, omdat een deel van het Congres geen notie had van het politieke ge manoeuvreer en gehoorzaam klapte en stemde. Of deze gehoorzamen echter bij terugkeer in hun plaatselijke partij gebouwen uit het ware perestrojka- hout gesneden blijken, wordt in verschillende dagbladen betwij feld. De besluiten van het Congres, inclusief introductie van markteco nomie en coalitievorming met niet- communistische groeperingen, moeten nu in de praktijk worden uitgevoerd en daarbij kan het 'appa raat' nog voor de nodige problemen zorgen. "Er blijft het gevaar van een con servatieve come-back, als de econo mische situatie verder verslech tert", schrijft Tass-commentator Isasjenkov. En hij verwijt de uit de partij gestapte radicalen dat zij een kans gemist hebben om de Commu nistische Partij om te vormen tot een democratisch-linkse volkspar tij-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5