Lubbers en Kok maken compromis Dales sluit met 13 gemeenten verdrag sociale vernieuwing De 'pitbull' onder de kikkers laat zich geen halt toeroepen Geen straaljagers boven stüteg ■IMIIII I II Alle ministeries bezuinigen Maij-Weggen ruziet met 'conservatieven' in CDA Buurman heeft mogelijk alibi voor verdachte bomaanslag MAANDAG 16 JULI 1990 DEN HAAG (GPD) Minister Ma- ij-Weggen (verkeer en waterstaat) heeft dit weekeinde de aanval ge opend op kritici van haar (auto-) be leid binnen haar eigen partij, het CDA. Ze plaatste ze in de "rechts conservatieve hoek" van de partij en verweet ze een opstelling die "niet spoort met wat de CDA-ach- terban echt wil". Maij-Weggen richtte haar pijlen vooral op het christen-democrati sche Kamerlid Mateman, woord voerder van de fractie in verkeers zaken. Hij viel het beleid van de mi nister onlangs aan in een stuk in het dagblad Trouw. Daarin noemde hij de auto onder meer "een nuttig last dier waar we niet meer buiten kun nen" en kritiseerde hij het ministe riele beleid dat gericht is op het te rugdringen van de auto. Volgens Mateman moeten technische oplos singen worden gezocht voor de on volkomenheden aan auto's waar door het milieu wordt geschaad. Voor de NCRV-radio sloeg me Maij-Weggen, vrouw Maij gistermiddag terug. "Ik heb vroeger ook nogal 's wat kritiek ondervonden uit die rechts conser vatieve hoek van het CDA", zei de minister die zich er absoluut niet van ondersteboven toonde. Ze meende genoeg steun te krijgen om Mateman te kunnen verwijten dat Brieven Het stroomt volgens Maij brieven waarin mensen haar beleid steunen. Mateman, zo zei ze, krijgt veel weer werk. Veel mensen laten weten dat er wat hen betreft ook best wat lang zamer en wat minder gereden mag worden. "Zestig tot 70 procent van de mensen gedraagt zich ook keurig op de weg en houdt zich aan de maximumsnelheid. Het is maar een kleine minderheid, van zo'n 20 tot 30 procent, die te hard rijdt en het gaspedaal rustig tot 140, 150 door drukt. Daarmee overschrijden ze de maximum-snelheid niet alleen maar wekken ze ook veel ergernis bij anderen". Uit ervaringen op spreekbeurten in het land en uit de brieven die zij in groten getale zegt te ontvangen, denkt de minister een bewijs te ha len dat zij het gelijk aan haar zijde heeft in de beoordeling van wie on der de CDA-kiezers de meeste steun geniet. De kritiek van Mateman op haar beleid wordt volgens Maij in elk geval niet door de achterban van het CDA gedeeld. Pilsje Mevrouw Maij meent dat de weer standen in de bevolking tegen ver keersmaatregelen die het milieu moeten beschermen, kleiner zijn dan "bepaalde volksvertegenwoor digers" denken. "We kunnen een grotere uitdaging aan dan sommige Kamerleden willen geloven". In een reactie op de uitlatingen van de minister zei CDA-fractieleider Brinkman dat Maij-Weggen en Ma teman er wijs aan zouden doen als ze hun onderlinge meningsverschil len eens zouden uitpraten "op een terrasje onder het genot van een pilsje". Wat betreft de te volgen koers inzake het verkeers- en open baar vervoersbeleid bestaat er vol gens Brinkman geen verdeeldheid in zijn fractie. Hij wijst erop dat het CDA vorige week in de discussie over de maxi mumsnelheid op snelwegen in de Randstad en over het plan van Maij- Weggen om een snelheidsbegrenzer in vrachtwagens en autobussen in te bouwen een unaniem standpunt heeft ingenomen. Het beleid van de minister heeft volgens Brinkman de steun van de gehele CDA-fractie, mits zij bepaalde maatregelen maar geleidelijk invoert. Dat de discussie tussen Mateman en Maij-Weggen hoog oploopt, wijt Brinkman onder meer aan het feit dat de auto in onze samenleving als "een heilig beest" wordt beschouwd. DEN HAAG (GPD) - Pre mier Lubbers en vice-pre- mier Kok komen samen een compromis om ongeveer een miljard gulden op de rijksbegroting te bezuini gen. Om voldoende steun van de politieke partijen te verkrijgen willen zij alle mi nisteries een klein beetje afromen. De besprekingen over de begroting zitten vast, sinds alle eerder door Kok zowel binnen het kabinet als daarbuiten aangedragen oplossin gen op verzet zijn gestuit. Er is een gat van 800 miljoen gulden in 1991 plus 200 miljoen gulden die minis ter Ritzen (onderwijs) nog zou moe ten bezuinigen. Voor het compromis, waarin ie dereen een beetje moet bijdragen, wordt door het korten op subsidies ongeveer 550 miljoen gulden gevon den in 1991. Dat betreft zowel uitga ven voor gezinnen als bedrijven. Daarnaast zouden enkele ministe ries geld moeten inleveren. Even eens voor een totaal van 550 miljoen gulden. Echt bezuinigen wijzen alle mi nisters als onmogelijk van de hand. Men zegt na de besluiten rond Pa sen, toen de prijscompensatie voor volgend jaar werd ingeleverd en de defensie-uitgaven werden terugge schroefd, genoeg te hebben gedaan. De gedachte aan verhoging van de accijnzen op alcohol en tabak stuit op verzet bij CDA en PvdA en is in middels verlaten. Het verhogen van de btw op be paalde produkten en goederen wijst het CDA af. Het snijden in gezins subsidies wil de PvdA niet. Boven dien heeft het CDA, dat deze weg voorstaat, nog geen enkele bruikba re suggestie terzake op tafel gelegd. Het afromen van bedrijfssubsidies wijzen de CDA-bewindslieden An- driessen (economische zaken) en Braks (landbouw) van de hand, daarin gesteund door hun partij. Welke departementen precies moeten inleveren en welke subsi dies worden aangepakt willen Lub bers en Kok vandaag en morgen met de ministers bepalen. Lubbers en Kok hebben hun plannen nog niet uitgebreid met hun partijen be sproken en zie*h de voorstellen dan ook niet als een definitief bod, waar over niet meer is te onderhandelen. Opvallend genoeg is in het plan Lubbers-Kok geen lastenverzwa ring opgenomen. Hiermee wordt te gemoet gekomen aan een wens van het CDA. Het is echter niet uitgeslo ten dat dit plan in augustus op nieuw binnen het kabinet wordt ge sproken. Dan zal onder meer over de koopkracht worden beslist. De opmars van de vraatzuchtige bruikikker lijkt niet meer te stuiten. Overal in Friesland is al melding gemaakt van 'extreem grote kikkervisjes'. Een natuurlijke vijand ontbreekt. (archieffoto) FRANEKER (GPD) - Het Rijksin stituut voor Natuurbeheer heeft verontrust gereageerd op de om vangrijke aanwezigheid van brui kikkers in Franeker. De toenemen de aanwezigheid van de bruikikker, die in 1987 in Nederland door han delaren is ingevoerd, was bekend. Maar van de explosieve toename in de populatie bij Franeker stond men toch te kijken, zo meldde we tenschappelijk medewerker drs. Anton Stumpel van het instituut. Hij heeft zich op de hoogte laten stellen door de Leeuwarder Stef de Bruin, die de massale aanwezigheid van de bruikikker bij Franeker vast stelde. Volgens Stumpel zijn alle instan ties voor natuurbeheer het er wel over eens dat de bruikikker, of Rana Catesbeiana, bestreden moet wor den. De grote vraag is hoe. De enige natuurlijke vijand van het dier zijn grote loopvogels. In Friesland zijn deze vogels niet op de kikker inge steld. Een giftig middel dat de brui kikker uitschakelt, doodt ook ander leven in de natuur. Bovendien is de reuzekikker aardig gifbestendig. Hij hapt zelfs de meest giftige ko raalslang weg. De Tweede-Kamerfractie van D66 drong vorige maand nog bij mi nister Braks aan op een wettelijk verbod op het in bezit hebben van diersoorten die het inheemse die renleven bedreigen. Dit gebeurde nadat het Wereld Natuurfonds een verbod op de invoer van de bruikik ker eiste. Een dergelijk verbod is al zinloos geworden, oordeelt Stef de Zeiler verdrinkt In de buurt van het eiland Pampus is zaterdag een 42-jarige man uit Utrecht van zijn zeiljacht overboord geslagen. Hij werd uit het water ge red door zijn vrouw, die hem direct nasprong, en een andere opvaren de. Hij overleed echter op weg naar het ziekenhuis. De man, een erva ren zeiler, was door het snel over- zwaaien van de giek in het water ge slagen. Banden in brand Bij een bandenopslagplaats op het veilingterrein in het centrum van Twello is gisteren uitgebrand. Door de enorme rookontwikkeling moes ten de treinen over een nabijgele gen spoorweg langzamer rijden. De grote toeloop van het publiek ver oorzaakte een enorme chaos op de wegen. De oorzaak van de brand wordt gezocht in de tropische tem peraturen van zondag. Rijksluchtvaartschool Het ministerie van verkeer en wa terstaat en de KLM .hebben over eenstemming bereikt over de priva tisering van de Rijksluchtvaart school (RLS) in Eelde. Er werken 160 mensen. Mogelijk wordt het aantal arbeidsplaatsen en het aantal cursisten zelfs uitgebreid. De eigen bijdrage van de leerling-piloten gaat omhoog van 60.000 naar 150.000 gulden. Met de opleiding tot verkeersvlieger is een totaalbedrag van 400.000 gulden gemoeid. Auto tegen koe Een 44-jarige man uit Zutphen is vandaag in De Lutte (gem. Losser) om het leven gekomen, nadat hij de auto waarin hij meereed frontaal te gen een koe botste die uit een wei land was gebroken. De auto kwam m een diepe sloot op een betonnen duiker terecht. De bestuurder, een 40-jarige broer van het slachtoffer, liep lichte verwondingen op. AMSTERDAM (GPD/ANP) De Amsterdammer die ervan verdacht wordt betrokken te zijn geweest bij de bomaanslag op het Auroragebouw in de hoofdstad, zou mogelijk vrijuit gaan. Een buurman van de verdachte beweert met hem gesproken te hebben rond het tijdstip dat de bom moet zijn geplaatst. Dennis Los, de buurman en vriend van de verdachte, zal vandaag bij de politie om een verklaring afleggen. Los wilde vrijdag zijn voor ontlastende verklaring afleggeri voor de rechter-commissaris, maar die liet weten pas woensdag tijd te hebben. Om zijn woonboot aan de Oudeschans in Amsterdam te verlaten, moet de opgepakte buurman over de boot van Los heen lopen. "Ik durf er mijn hoofd niet onder te verwedden", zegt Los, "maar het lijkt me sterk dat ik het niet gemerkt zou hebben als hij was vertrokken. Hij draagt hetzelfde soort zware legerschoenen als ik. Bovendien, ik heb hem twee keer gezien omstreeks het tijdstip waarop de Aurora-bom is geplaatst. De eerste keer was rond half twaalf toen hij bij mij binnenkwam, de tweede keer was om ongeveer twaalf uur. Dat heb ik kunnen reconstrueren aan de hand van de televisieprogramma's waarnaar ik heb zitten kijken. Ik heb op zijn boot in de deuropening een tijdje met hem staan praten. Dan moet hij wel gerend hebben om die bom nog te kunnen leggen. Hij gedroeg zich ook niet vreemd. Hij was exact zoals altijd. Het was een avond zoals alle andere", aldus Los. Bruin, nu de kikker zo wijd ver spreid blijkt te zijn. Vraatzucht Op de Po-vlakte in Italië roeide de bruikikker op sommige plaatsen het overige amfibische leven al vrij wel uit. Ook medewerker Chris Walen van het Fries Natuurmuse um schetst de vraatzucht als het grootste gevaar van de bruikikker. "Hij vreet ze allemaal op, de groene- en bruine kikker (de meest voorko mende boerenslootkikker) tot hij al leen overblijft." Salamaders zijn veilig, evenmin als vissen, jonge ratten en kleine wa tervogels. Kleine larven en jonge bruikikkers houden het op insec ten, wormen, bijen en wespen, vlin ders en libellen. De pitbullterriér onder de kik kers, volgroeid 25 centimter lang en 1 kilo zwaar, pakt zijn prooi door middel van een zweeptong. Dat maakt hem ook zo snel, dat hij zwa luwen vlak boven het water uit de lucht plukt. Zijn sprongkracht maakt hem watervlug. Er zijn sprongen bekend van twee strek kende meters en een meter hoog. Het dier plant zich bovendien zeer snel voort. Het vrouwtje legt 25.000 eieren. Bij een lage watertempera tuur komen ze na twee tot drie jaar uit. De uiteindelijke kikker is groenachtig tot zwart met lichte en donkere vlekken en een vuil-gele buik. In Franeker komen ze in alle fases voor. Van de larven zijn er ze ker 2000. De bruikikker, die nu massaal is aangetroffen bij Franeker, blijkt de afgelopen maanden ook op andere plaatsen te zijn opgedoken. Het Fries Natuurmuseum kreeg ver schillende telefoontjes uit de pro vincie van mensen die extreem gro te kikkeïVisjes hadden gevonden. ROTTERDAM (GPD) - Minister Dales (binnenlandse zaken) heeft zaterdag in Rotterdam haar handte kening gezet onder een reeks af spraken over de sociale vernieu wing met vertegenwoordigers van dertien gemeenten: Leiden, Alk maar, Delft, Dordrecht, Gouda, Haarlem, Hoorn, Middelburg, Nijmegen, Rotterdam, Spijkenisse, Utrecht en Zaandam. De dertien vormen de eerste groep van de 37 steden, die van het kabinet zelf vorm mag geven aan 'het Delta-plan tegen de verpaupe ring'. Gemeentebesturen krijgen meer ruimte voor een samenhan gend sociaal beleid om de werkloos heid, de verpaupering van buurten, de onderwijsachterstanden en het dalende niveau van welzijn van gro te aantallen mensen aan te pakken. Vanaf volgend jaar krijgen de 13 gemeenten een aantal geldstromen van het Rijk gebundeld in één be drag, DAT naar eigen goeddunken aan sociale vernieuwing worden be steed. Voor de banenpools is nog eens aparte subsidie beschikbaar. Overigens moet ook de wet- en re gelgeving nog worden aangepast. Over twee jaar komt het kabinet met de Wet Sociale Vernieuwing, waarna een bijbehorend fonds wordt opgericht. Geld voor de kinderopvang krij gen de gemeenten nog niet via de gebundelde subsidie, maar ze heb ben wel de vrijheid om een gedeelte van de uitkering voor dit doel aan te wenden. Ten behoeve van bijzonde re bijstand en het opstarten van ba nenpools komt landelijk 250 mil joen gulden beschikbaar. Dit najaar bespreekt een commis sie onder voorzitterschap van oud staatsecretaris Schaefer wat er met voorstellen van de gemeenten op terreinen als de jeugdhulpverlening Man probeert tevergeefs zijn flat op te blazen TILBURG (ANP) - Omdat de buren van een 43-jarige inwoner van Til burg van de woningbouwvereni ging eerder een nieuwe woning kre gen toegewezen, heeft deze Tilbur- ger in de nacht van zaterdag op zon dag zijn flatwoning zelf in brand willen steken. Vlak v^or hij de wo ning verliet, ontkoppelde hij een koppeling van de gasaansluiting, stak één van de wanden in zijn wo ning aan en verliet het pand. Door een melding van een onbekend per soon zijn de bewoners aan de Vival- distraat volgens de politie aan "een ramp" ontkomen. Volgens de woordvoerder van de Tilburgse politie had het niet veel langer moeten duren of de woning was geëxplodeerd. Ongeveer twee uur nadat de politie de melding bin nen kreeg, kwam de huurder een kijkje nemen. Hij verklaarde zelf de gasmeter te hebben ontkoppeld en de brand te hebben gesticht, omdat hij al jaren op zoek was naar een nieuwe en betere woning, maar die van de woningbouwvereniging niet kreeg. Bij de mededeling dat zijn buren wel al aan de beurt waren, sloegen de stoppen door. Burgemeester Vos van Utrecht was één van de vertegenwoordigers die met minister Dales haar handtekening onder het verdrag zette, (foto anp> en de bejaarden- en de gezond- meenten verdragen worden afgeslo- heidszorg wordt gedaan. Verder ten, waarna andere belangstellende zullen binnen twee maanden met de gemeentebesturen dezelfde moge- overige van de in totaal 37 startge- lijkheid wordt geboden. Lawaai hindert Schiermomiikogers SCHIERMONNIKOOG (GPD) - Er zijn mensen die het allemaal niets interesseert, weten Ernst Borstlap en Erik Augusteijn. "Die merken er gewoon niets van. Maar dat zijn vaak dezelfde lui die hun gras met een motormaaier knippen of in de auto stappen om een pak koffie te halen." Een overvliegende straaljager kan er dan ook nog wel bij. Zelf hebben ze wel erg veel last van dat lawaai en met hun werkgroep "Geen ge gier boven Schier' proberen ze er dan ook wat aan te doen. Een mooie zomerdag op Schiermonnikoog. De veerboot voert toeristen met honderden te gelijk aan en in het dorp is het even een drukte van belang. Tot dat de bussen en taxi's weer ver trokken zijn en ieder zijn weg zoekt. Schiermonnikoog, Wad deneiland en Nationaal Park, ge legen in een stiltegebied. Domein van de werkgroep "Geen gegier boven Schier', die ten strijde trekt tegen vliegtuiglawaai. Actievoeren tegen laagvliegen mag zich in een toenemende po pulariteit verheugen. Steeds meer mensen verenigen zich in actie- of werkgroepen om de deci- bellenhinder te bestrijden. De omwentelingen in het Oostblok zijn een reden te meer om te pro testeren tegen de militaire vliege rij, zeggen ze. Vorig jaar richtte Borstlap samen met vijf andere Schiermonnikogers de werk groep op. Geluidsmetingen, tel lingen van het aantal vliegbewe gingen en nagaan of de piloten zich wel aan de voorgeschreven routes houden slokken een flink deel van Borstlaps tijd op. 75 meter De twee laagvliegroutes boven Noord- en Oost-Nederland vor men een verbinding tussen twee laagvlieggebieden in West-Duits- land, die door vliegtuigen uit ver schillende NAVO-landen worden gebruikt. Straaljagers mogen op die routes op 75 meter hoogte vliegen, terwijl dat normaal 300 meter is. Volgens de Koninklijke Luchtmacht maken per dag ge middeld zes vliegtuigen' gebruik van de route. Borstlap meent dat het er veel meer zijn. In de laatste week van juni telde hij er 48, vori ge week in vier dagen veertig stuks. Hoewel hij daarbij ook he licopters en burgervliegtuigen meetelt, kan het overgrote deel volgens hem onder militaire luchtvaart worden gerekend. Het is opvallend dat de hele werkgroep bestaat uit mensen die niet van eilander origine zijn. Borstlap en Augusteijn wonen beiden al meer dan tien jaar op Schiermonnikoog, maar komen uit de Randstad. Toeval? "Mis schien niet", zeggen ze. "Kijk, wij zijn natuurlijk niet voor niets ver trokken uit dat gebied. Pernis, fi les, stress, daar hadden we ge noeg van. Het is mogelijk dat je daardoor de rust meer waardeert, maar ook meer hinder hebt van geluiden die daar een inbreuk op maken." Voor Gert Floor, ook aangeslo ten bij de werkgroep, speelt nog iets anders mee. "Ik kan niet uit staan dat de ene minister zegt: we maken van Schiermonnikoog een Nationaal Park en een stiltege bied, en zijn collega zegt: daar moeten we eens lekker over heen vliegen. Bovendien houden de vliegers zich niet aan de regels, want ik zie ze geregeld over het dorp vliegen, terwijl de route ten noorden van het eiland ligt." Borstlap: "Ja, het is voor zo'n jon gen natuurlijk leuker om over zo'n eiland te vliegen dan boven zo'n stom stuk water." Antwoordapparaat Klachten over het laagvliegen worden nauwelijks serieus geno men, meent de werkgroep. "Dan bel je naar Den Haag, krijg je een antwoordapparaat en even later belt er iemand met een hoge rang op om te vertellen dat het goed is dat Nederland lid is van de NAVO, dat Schiermonnikoog zo'n mooi eiland is en dat een he leboel mensen met ons zouden willen ruilen, zelfs inclusief de overvliegende straaljagers." Hebben Borstlap en consorten het idee dat de eilander bevolking achter hun strijd staat? "Ach, een heleboel mensen kan het niets schelen. Zolang het toerisme maar niet in gevaar komt. Maar in feite zou burgemeester Boekho ven zich toch sterk moeten ma ken voor zo'n zaak? Nou, laatst had ik een affiche gemaakt tegen het laagvliegen en dat overal op gehangen. Ook op het gemeente huis. Maar toen Wiegel op bezoek kwam haalden ze het wel gauw weg. Soms word je zo giftig, dan denk ik wel eens: had ik maar een luchtafweergeschut. Maar ja, dat is natuurlijk geen oplossing."

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3