Krachtcentrales naast speenvarken-imitaties Bouw filmstudio's in Almere vordert Tweede jazzfestival Acket in Maastricht Weinig hoogtepunten op North Sea Jazz, wel veel genoeglijks César Franck dynamisch op orgel verklankt Tekening Margaret Lockwood overleden maandaCT^ULHWU PAGINA 17 Dizzy Gillespie: moeite met het beheersen treden van de Bill Frisell Band, die uit drie man bestond. Naast basgita- rist Kermit Driscoll was dat Joey Baron die op onnavolgbare wijze de gitarist ondersteunde in zijn roman tische verkenningen. Dat juist deze band in de immense Statenhal stond (capaciteit ca. 15.000 perso nen) is alleen maar leuk, als je be denkt dat deze hal meestal is voor bestemd voor populaire pop- en fu sion-acts. Frisell trok zich daar niets van aan en maakte optimaal ge bruik van de overtrokken dynami sche contrasten van de hal om zijn overpeizingen op de gitaar kracht Hij te zetten. Soms leek het alsof er een lieflijke country western hit werd gespeeld, een ander moment was de beer los met keiharde, dwar se geluiden. Misschien dat Joey Ba ron de in groten getale gekomen fu sion-drummers voor eens en voor altijd duidelijk heeft gemaakt hoe het wel moet. Een strak ritme spe len, en dat op willekeurige momen ten, zo lijkt het, onderbreken met even zo strakke breaks. In memoriam Terecht was er op de vrijdag ook ruim tijd gereserveerd voor de for maliteiten rond de uitreiking aan en de concerten voor de winnaars van de zogeheten 'Bird'-prijzen. De Ne derlandse laureaat Ruud Brink was helaas overleden. Maar de andere twee winnaars waren er wel. Het waren de Belgische gitarist Philips Catherine, een makkelijke r GPl>) die net zo makkelijk met andere musici lijkt samen te spelen als hij met zijn gitaar weet om te gaan, en tenorsaxofonist Stan Getz, die met het Peter Herbholzheimer Orkest, meteen liet horen waarom hij die prijs verdiende. Een bijzonder mo ment brak aan toen Catherine en Getz en ontroerend in memoriam voor Ruud Brink als duo opdroegen in de vorm van 'Goodbye', een on derschatte compositie van Gordon Jenkins. Dat soort emoties zijn aan Getz wel toevertrouwd. De vrijdag avond werd afgerond door een tweede optreden van het 'Arkestra' van Sun Ra, die op donderdag nog een voorproefje had mogen geven. Gelukkig vond de orkestleider niet dat hij precies hetzelfde program ma moest afdraaien. Veel trommel- werk en enigszins oudbakken avant-garde warmden de overigens smakelijke kliekjes van de vorige dag op. Davis Miles Davis is een jaarlijkse terug kerend fenomeen geworden in Den Haag. Ditmaal speelde de maestro zelf niet zoveel, veel werd overgela ten aan de bandleden. De nadruk lag op uitgekiende overgangen en tempowisselingen, iets waarmee de nieuw keyboardsspeler van de band wel raad wist. Kei Akagi, een Japanse, was een van de smaakma kers van het Miles Davis-concert met haar virtuoze spel en snelle wis selingen, die welhaast schizofreen aandeden. Ook door het solide spel van Kenny Garrett (saxofoons) kon den de Miles-liefhebbers tevreden huiswaarts keren. Glasnost-jazz De zaterdag stond vooral in het te ken van de drukte, die overal was, behalve waar die, althans voor de echte liefhebbers, er zou moeten zijn, bij de nieuwe of niet eerder in Nederland spelende artiesten. De organsiatie had de Paulus Potter- zaal verklaard tot gebied voor de zo genaamde 'glasnost-jazz', muziek uit Oost-Europa. Een leuk initiatief, wel wat voor de hand liggend, en verkeerd aangeduid, want de mees te van de Oosteuropese acts ontwik kelden hun concept reeds in het Brezjnjev-tijdperk. Van deze forma ties waren de interessantste de Bul gaarse en Oostduitse afvaardigin gen, respectievelijk het Raicho Ivanov Rock-Jazz Orchstra en het Helmut 'Joe' Sachse Quartet. De Bulgaarse trompettist speelt mu ziek die griezelig veel op die van vroegere edities van de Miles David Band lijkt, compleet met de rug naar het publiek. Desondanks was het optreden op zich al zeer do moeite waard. De Duitse gitarist Sachse kan in eigen land tot het establishment gerekend worden. Waarom dat was, bewees hij met saxofonist Manfred Heling door moeiteloos staaltjes van hun tech nisch kunnen te presenteren. Speenvarken Was de zaterdag duidelijk de zwakst samengestelde van de vier dagen, de zondag beloofde het een en an der. Allereerst was er het kwartet van Herbie Hancock, Pat Metheny, Dave Holland en Jack DeJohnette. Vooral Pat Metheny bekoorde door zijn onbevangen vindingrijkheid, zowel op elektrische als akoestische gitaar in concert, dat moeilijk te ca tegoriseren valt wat stijl betreft. Het ene moment dacht met publiek, evenals bij Marsalis vooral op de na men afgekomen, dat het een soort fusion betrof, het andere ogenlik werd het tegen wil en dank gevan gen door het eerlijke improvisatie- werk van de bandleden. Een tegen valler was achteraf gezien het optre den van het Dizzy Gillespie United Nation Orchestra. Eerst werden en kele oude stukken ten gehore ge bracht ('Tin Tin Deo' en 'A Night in Tunesia'), vervolgens werden aan iedereen solo's uitgedeeld behalve aan de leider zelf, die kennelijk moeite heeft met het beheersen van zijn instrument. Desondanks waren er ook licht puntjes in het vrij lang uitgevallen concert van de trompettist met zijn /grote orkest. Zo was er de ontwape nende percussie-solo van de Brazi liaan Airto Moreira, en de enigszins voor de hand liggende schelpen-so lo van trombonist Steve Turre. Het is jammer dat Gillespie zelf niet in zulke goede doen is. De trompet- honneurs werden vooral waargeno men door de Cubaan Artiro Sando val, die in een wedstrijd speenvar ken-imitatie Maynard Ferguson er met het grootste gemak uit zou kun nen spelen. Ook al routineus was het optre den van het Horace Silver Quintet; goedbedoeld en naïef als immer. Het Art Ensemble of Chicago was ook al niet in beste doen, hoewel het een en ander bijgetrokken werd in het tweede deel van het optreden, dat op zich niets nieuws in zich had. De bijna legendarische drummer anders te brengen dan opgewonden Max Roach probeerde met zijn dub- geïmproviseer op bop-akkoorden. belkwartet (vier strijkers, sax, trom- Het resultaat was bijzonder aange- pet, bas en drums) tenminste iets naam en mooi om naar te luisteren. misschien af en toe gekunsteld, om dat de improvisatiecontext sterk gereguleerd werd. In de kleinere za len was er gisteravond heel wat te genieten bij de bands van Von Chico Freeman, Marcus Roberts en Roy Haynes. Vooral de laatste liet merken dat hij in zijn veertigjarige carrière weinig van zijn drum-trucs verloren heeft. Krachtcentrale Een van de mogelijke apotheoses was een optreden van het trio van Cecil Taylor (er waren twaalf zalen tegelijk in gebruik). Taylor is ook nu nog de moderne pianist, waaraan anderen gemeten worden. Waarom dat zo is, werd al spoedig duidelijk. De man is een emotionele kracht centrale, die zich elke keer volledig geeft en niet bang is om risico's te nemen. Hij heeft een geheel eigen piano-vocabulaire ontwikkeld. To ny Oxley, de Britse slagwerker, lijkt overigens een ideale partner voor dergelijke concerten met zijn enigszins nerveuze, maar zeer adap tieve spel. Het North Sea Jazz Festi val is elke keer een uitdaging voor de energie van de muziekliefheb ber. Vier dagen lang in een dergelij ke opzet is wat aan de lange kant. Natuurlijk, hoe meer, hoe groter de kans datje iets goeds hoort, maar de vraag is hoe goed je je nieuwsgierig heid in bedwang kunt houden. Je zou het een supermarkt kunnen noemen, maar het heeft meer weg van een tijdelijke stad. Het festival - is een instituut geworden, waar Jan tan Getz: in en Alleman graag op afgeeft, dus tot memoriam voor volgend jaar. Ruud Brink. KEN VOS Drummer Art Blakey, Hollands Hollywood over half jaar in gebruik ALMERE (GPD) Een definitieve naam voor de filmstudio's van First Floor Features, de produktiemaatschappij van Dick Maas en Laurens Geels, is nog niet gevonden. Wel is op het bedrijventer rein De Vaart in Almere-Buiten het gigantische achttien meter ho ge houten geraamte, waarin onder meer de studio's komen, inmid dels klaar. Op de rest van het complex moeten de produktiekanto- ren, geluidsstudio, werkplaats en kleedkamers gerealiseerd wor den. Het North Sea Jazz Festival 1990 met onder meer Branford Marsalis, Art Blakey, Bill Frisell, Miles Davis, Sun Ra, Stan Getz, Philip Catheri ne, Joe Sachse, Tomasz Stanko, Von Chico Freeman, Herbie Hancock, Pat Metheney, Dizzy Gillespie, Art Ensemble of Chicago, Max Roach, Roy Haynes en Cecil Taylor. Gehoord op 13,14 en 15 juli in het Congresgebouw, Den Haag. DEN HAAG - Het is weer achter de rug. Vooral op zaterdag had de festi valbezoeker het af en toe moeilijk, toen de vele gangen van het grote Congresgebouw hopeloos verstopt konden raken door bezoekers die de zalen binnenwilden en bezoe kers die er juist uit wilden. Echte hoogtepunten waren er niet veel, maar het kan ook zijn dat deze re censent door het grote aanbod juist de leukste dingen gemist heeft. Ge noeglijks was er in ieder geval vol doende te beleven. Na de rustige donderdag was het vrijdag als vanouds. Die vrijdag be gon zoals een goed festival te begin nen, met een heuse verrassing, waarvan er dit keer toch te weinig waren. De organisatie mag gepre zen worden voor de keuze van een Australische band, Clarion Fracture Zone geheten. Deze groep is om twee redenen belangwekkend. Niet alleen komen de musici uit het ver re zuid-oosten en zijn zé nog jong, het repertoire is, behalve misschien dat van het Sun Ra Orkest tijdens het festival, het meest gevarieerde dat je je kunt voorstellen. Een front line van een mannelijke en vrouwe lijke rietblazer gekoppeld aan een veelzijdige toetsenist bracht een programma van originals dat het ene moment tot de minimal music gerekend kon worden, het andere ogenblik tot de neo-bop. Het Bran ford Marsalis Quartet daarna stelde zeker niet teleur, al kon niet gezegd worden dat Marsalis extra risico's man met het overigens goed klin kende materiaal. Even integer, als voorspelbaar was het spel van de Dave Bartholomew Band die per fecte New Orleans dansmuziek bracht voor een publiek dat kenne lijk steeds minder van experimen ten houdt. Het gaat erop lijken dat de rhy thm blues en fusion de 'echte' jazz tijdens het festival subsidieert, een effect dat de familie Acket waarschijnlijk al vijftien jaar gele den voor ogen stond, toen het eerste North Sea festival voor veel minder publiek georganiseerd werd. Die zelfde vrijdag kon men overigens ook getuige zijn van een weinig in spirerende Gary Burton en banale fusion van saxofonist Brandon Fiel ds. Evenmin schokkend was het op treden van het Billy Childs Quartet; vakmanschap was het eerste woord dat mij te binnen schoot. De manier waarop de Britse saxofonist Court ney Pine in de Engelse pers wordt omhooggeschreven deed het ergste vrezen voor zijn optreden. Geheel onterecht was die vrees, want Pine bracht stevige kost in de volle Paulus Potterzaal, de hyperac tieve drummer Mark Mondesir ten spijt. Zoals verwacht kwam ook dit maal de wereldmuziek om de hoek kijken; 'black consciousness' hier, Indiase invloeden daar. Pine liet het in ieder geval als bevlogen tenor- en sopraansaxofonist niet afweten. Nog onderhoudender was het op- 'Hommage César Auguste Franck', con cert door Daniel Roth op het Van den Heu vel-orgel. Gehoord 14 juli in de Nieuwe Kerk in Katwijk aan Zee. KATWIJK Afgezien van enke le belangrijke stukken voor orgel en piano zijn de meesterwerken van César Franck uit de laatste twintig jaar van zijn leven. Mid denin het hoogtepunt van zijn scheppen (o.m. zijn 'Trois Cho rals') stierf hij aan de gevolgen van een ongeluk op straat. Hij had nog maar kort tevoren voor het eerst enig succes geboekt met zijn strijkkwartet. Door een paar vrienden slechts werd hij tijdens zijn leven gewaardeerd, o.a. door d'Indy, Duparc en Ropartz. Dit gebrek aan belangstelling ligt vooral aan het Franse muziek leven van zijn tijd, dat voorname lijk ingesteld was op de opera. Hoewel Franck's bijnaam 'Maltre angélique' was, was hij bepaald geen 'ei' om het maar eens op zijn Hollands uit te drukken. Ook hartstochtelijk of heroïsch kon Franck uitpakken, zoals in zijn fascinerende, helaas enige, Sym- phonie in d klein en in zijn 'Pièce héroique en si mineur', het laatste deel van 'Trois pièces' (1878) za terdagavond nog te horen op het Van den Heuvel-orgel in Katwijk. Het is ongeveer honderd jaar geleden dat César Franck stierf, om precies te zijn 8 november 1890. Philip Roth, hoofdorganist van het Cavaillé-Coll orgel jn de St. Sulpice in Parijs, gaf vrijdag en zaterdag twee concerten, ge heel gewijd aan deze componist, met vier magistrale werken van zijn hand. Aandachtige luiste raars volgden zijn spel nauwge zet, verscheidene orgelliefheb bers zelfs met potlood en parti tuur voor zich. Wat mij opviel aan Roth's inter pretatie was zijn groot gevoel voor dynamiek, steeds subtiel zijn fortes en piano's doserend. Klagelijke bijna weke melodie- lijnen naast fors geplaatste ak koorden, met genuanceerd ge bruik van het zwelwerk. Een or ganist die niet uit is op excessen, maar die zich steeds laat leiden door de muziek zelf, wat hem niet altijd even makkelijk werd ge maakt door de nu eenmaal wat droge akoestiek van de Nieuwe Kerk en de niet al te grote eigen heid van de orgelklank. Het op voeren van een zekere spanning bij rusttekens, nét niet al te lang of te kort (ook hier weer het sub tiele doseren), zoals in de derde koraal in la mineur, of het uitge balanceerde poétische spel direct in het eerste deel van de 'Trois pièces' de 'Fantaisie' in la majeur hield de luisteraar tot het laatst toe in de ban. Niet voor niets be haalde. Roth de 'Premier grand prix de Chartres 1971' voor o.m. interpretatie. L VAN DER SPEK DEN HAAG (GPD) - Beeldend kunstenaar en galeriehouder Wil lem Snitker uit Heemstede voelt zich de koning te rijk. Niet alleen heeft hij de afgelopen vier dagen tij dens het North Sea Jazz festival be langrijke jazzacts als Max Roach en John McLaughlin mogen presente ren in het Tuinpaviljoen, maar hij ontmoette ook zijn persoonlijke held Miles Davis. Snitker heeft alle werktekenin gen die hij in de loop van zijn carriè re als voorstudie heeft vervaardigd vergaard in werkboeken. De kun- stenaar-annonceur: "Ze dragen alle maal het opschrift 'To Miles', zo gek ben ik al jaren van die man. Paul Acket luisterde toevallig naar een kunstprogramma op de radio toen ik dat vertelde en zei: die vent moet ik hebben. Dat was al mooi, maar het idee datje Miles ontmoet is een droom. Ik gaf hem één van mijn werkboeken cadeau, en vroeg hem een ander voor mij te signeren. Hij bladerde erin, zei-'That's beautiful, man' en maakte voor mij zelf een te kening". In het vervolg zullen Snitkers werkboeken niet langer het op schrift 'To Miles' dragen. "Je be grijpt dat deze gebeurtenis de ware apotheose was". Willem Snitker met de tekening van Miles Davis. (foto gpd> DEN HAAG (GPD) - Het gloed nieuwe Maastrichtse MECC-ge- bouw wordt op 2, 3 en 4 november van dit jaar het decor van de eerste editie van het Europe Jazz Festival. Organisator Paul Acket, verant woordelijk voor het North Sea Jazz Festival, zet daarmee zijn tweede jaarlijkse jazzevenement van inter nationale omvang in ons land op. Acket werkt voor het Europe Jazz Festival samen met de Limburgse provinciale overheid en de gemeen te Maastricht in een nieuw op te richten stichting. Eerder deed de provincie Limburg al krampachtige pogingen om het Holland Festival naar het zuiden te lokken. De 69-ja- rige Haagse impresario noemt acht tot negen zalen van het MECC-ge- bouw goed bruikbaar, waaronder twee grote hallen. Acket: "Europe Jazz krijgt een forse omvang, welis waar niet zo groot als North Sea, maar toch... Desnoods wijken we ook deels uit naar Valkenburg". In het najaar omvat het Europese jazzcircuits al festivals van formaat in Berlijn (de Jazztage) en Parijs, maar is het kleiner in omvang dan Opdrachtgevers Maas en Geels bo den pers, financiers en Filmmakers vrijdagmiddag de gelegenheid een kijkje te nemen in het 'toekomstige Hollywood van Almere'. Laurens Geels noemde het gebouw ,,nog im posanter dan op de maquette". Hij toonde zich zeer tevreden over het tot nu toe bereikte resultaat. Het is de bedoeling dat de filmstudio, de kosten bedragen ongeveer tien mil joen gulden, begin 1991 klaar is. Het totale gebied van First Floor Productions op De Vaart is drieën eenhalve hectare groot. Het groot ste deel van het terrein zal gebruikt worden voor de buitenopnamen. De grootste studio krijgt een afme ting van 35 bij 45 meter. De nok is achttien meter hoog. Het bassin in in de maanden juni en juli. Acket heeft juist in de zomerperiode con currentie gekregen van het Drum International Jazz festival in Am sterdam. "Voor Limburg kies ik voor het najaar; juist om te bewijzen dat het dan ook kan", zegt Acket veelbetekenend. Voor het festival in Maastricht staatook ondermeer Miles Davis op zijn verlanglijst. het midden is al klaar en kan wor den gebruikt voor de wateropna- De andere studio is 25 bij 35 me ter. Vanuit een centrale, ruim vier meter brede overdekte gang, de zo geheten werkstraat, zijn alle ruim ten toegankelijk. Het hele complex kan onder alle weersomstandighe den worden gebruikt, waardoor het Filmbedrijf continu kan functione- Architect D. Peek toonde zich eveneens tevreden met de uitvoe ring van zijn ontwerp tot dusver. In eerste instantie had hij een ontwerp gemaakt voor een plek in Amster dam, maar door de aantrekkelijker grondprijzen in Almere hebben Geels en Maas uiteindelijk voor de polderstad gekozen. Het ontwerp is toen door archi tect Peek aangepast. Ook de stilte van het gebied is voor de Filmma kers een reden geweest om de stu dio in Almere te laten bouwen. De eerste speelFilm die in Almere zal worden opgenomen wordt waar schijnlijk The Missing Diaries. Een spectaculaire avonturenFilm van Dick Maas, waarvoor hij, volgens Geels, de ruimte buiten hard nodig zal hebben. Regisseur Dick Maas is bekend geworden door de Films De Lift, Flodder en Amsterdamned. Begin volgende maand begint het duo Maas en Geels met de opnamen van Oh Boy, een komedie van Orlow Seunke. De hoofdrollen zullen ge speeld worden door o.a. Kees van Kooten en Orlow Seunke. LONDEN (Rtr/AFP) - De Britse Filmactrice Margaret Lockwood is gisteren overleden in een zieken huis in Londen. Zij werd volgens een woordvoerder van het zieken huis 73 jaar. Volgens een filmency clopedie echter werd zij in 1911 ge boren. Lockwoods carrière besloeg meer dan vijftig jaar en zestig films, maar bij het publiek werd zij bekend met haar rol als vrouwelijke struikrover die autowegen onveilig maakt in de film .Wicked lady' met James Mason uit 1945. De actrice viel op met haar mooie, heksachtige ver schijning en haar decolleté, wat er toe leidde dat in de Verenigde Sta ten de censor eiste dat de film op nieuw werd opgenomen. De film werd in 1983 i gemaakt met Fay Dunaway. Lockwood, die in Karachi werd geboren en studeerde aan de Royal Academy of Dramatic Art in Lon den, speelde haar eerste theaterrol in 1928 in ,A Midsummer night's dream'. In 1980 stond ze voor het laatst op het toneel in Londen. Andere bekende Films waarin Margaret Lockwood optrad waren Lorna Doone', ,The Lady vanishes' van Alfred Hitchcock, ,Night train to Munich' en .The stars look down'. In 1975 vertolkte zij de rol van de stiefmoeder van Assepoester in ,The slipper and the Rose'. Lock wood trouwde één maal, en scheidde veertig jaar geleden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17