Mooi van binnen en van buiten Nieuwe geuren eerder flop dan succes PAGINA 16 MAANDAG 16 JULI 1990 Een dagje in een beauty centrummet modderba den, kleimaskertjes, uren lange lichaamsmassages en schoonheidsbehandelin gen voor het gezicht. Zou dat nou écht leuk zijn, of meer een 'noodzakelijk kwaad' voor vrouwen met tijd en geld in overvloed? Ze zijn er in soorten en ma ten: super-de-luxe, met a la carte-restaurants en voor iedere deelneemster een volledig ingericht appar tement. Maar ook eenvou diger, met alleen een ka mertje voor wie in de lan delijke sfeer van de beau tyfarm een nachtje wil overblijven. Het centrum roor huid- en li chaamsverzorging Chiyono op het Drentse platteland is nog bescheidener van opzet. Geen heilzame thermische bronnen in de buurt, geen zwembad of bubbelbaden in de achtertuin, geen compleet ingerichte fitness-studio en al helemaal geen logies met ont bijt. Chiyono moet het heb ben van de persoonlijke aan dacht, de plantaardige grond stoffen en de verzorgingspro- dukten waaraan geen dier proef te pas is gekomen. De vrouwen die getweeën of in groepjes van maximaal vijf komen voor de specialiteit van Chiyono, de troeteldag, weten zeker dat ze de hele dag het rijk alleen zullen hebben. Landelijkheid Het oogt als een gewopn huis in een rustige straat.'Alleen een bescheiden bordje naast het huisnummer verraadt dat hier een schoonheidscentrum is gevestigd: Chiyono, cen trum voor huid- en lichaams verzorging. Komend vanuit de overvolle Randstad had al leen al de naam van het Drent se dorpje een oase van rust en landelijkheid opgeroepen: Geeuwenbrug. Een luie kat, fluitende vogels en de bloei ende tuin passen perfect in dat beeld. Eigenares Alok Smit staat al op de stoep om de gasten rond tien uur 's ochtends te verwelkomen. My-hong Huang (schoonheidsspecialis te en visagiste) en Matti Dik- kerboom (masseuse, ver pleegkundige en verantwoor delijk voor de inwendige mens) zitten in de kamer klaar met thee, (bamboe)koffie en een schaal vol lekkernijen. Rijstpapieren lampen, boed- dha-achtige wandversierin gen en gamelan-klanken zor gen voor een oosters sfeertje. Voor de twee vriendinnen die zichzelf trakteren op deze troeteldag is alles nieuw: de kleimaskertjes, de li chaamsmassages en de z.g. es sentiële oliën. Als kleding en pumps verwisseld zijn voor de pastelkleurige badjassen van Chiyono en de van thuis meegebrachte pantoffels, is de enige vraag nog: wie gaat TROETELDAGJE VOL INNERLIJKE RUST EN EERLIJKE COSMETICA Schoonheidscentra schieten als paddestoelen uit de grond. Met één- of meerdaagse arrangementen in een prachtige omgeving trekken ze een almaar groeiende cliëntèle die voor zo'n 'troetelvakantie' flinke bedra gen neertelt. Maar het kan ook eenvoudiger. Bij 'Chiyono' op het Drentse platteland ligt de nadruk evenzeer op innerlijke schoonheid. Onder een mas ker van 'eerlijke' cosmetica is het daar goed toeven. door Marjolein Voorberg het eerst in het kruiden- en/of modderbad om daarna bijna anderhalf uur lang te worden gemasseerd? Dan begint de ander met het voetenbad en krijgt die daarna een uitge breide schoonheidsbehande ling voor het gezicht. Na de lunch zullen de rollen worden omgedraaid Wennen Het ligbad is iets kleiner dan dat van thuis, maar even comfortabel. Zeker met het opblaasbare kussentje in de nek. De drijvende thermome ter geeft 38 graden aan. De ideale temperatuur, zegt Alok: "Het beste is er onge veer 25 minuten in të blijven. Als het afkoelt moetje er maar wat heet water bij doen. Wil je nog een sapje? En zal ik iets te lezen brengen?" Ze keert terug met leesvoer, aardbeiensap en kersenbon bons. Alles wordt binnen handbereik neergezet. Over de verwarming hangt een gro te, rulle badhanddoek klaar. De luxe ten top, maar dat zwarte water is even wennen. De kruidige geuren die eruit opstijgen zijn heerlijk, maar modder in het badwater is sinds de kleuterjaren wat on gebruikelijk geworden. Toch voelt het weldadig aan, en als het goed is, wordt het huidje er perzik-zacht van. Voetenbad In een luie stoel in de kamer zit de andere helft van het duo intussen met steeds rozer wordende onderdanen in een speciaal voetenbad, dat schoonheidsspecialiste My- hong heeft aangezet. Het is een soort stalen bak met een apparaatje dat ervoor zorgt dat. de watertemperatuur langzaam stijgt tot zo'n 45 gra den. "Kijk maar hoe lang je het volhoudt", zegt My-hong. "De meesten zetten 'm af bij 42 of 43 graden". Dat het water warmer wordt in plaats van kouder zoals bij 'gewone' voetenba- den heeft een gunstige in vloed op de bloedsomloop en de hormoonhuishouding, ver telt ze. Afvalstoffen worden beter afgevoerd doordat het bloed sneller gaat stromen. Ook bij huidkwalen en reu matische aandoeningen zou het bad zijn diensten al heb ben bewezen. Om de heilzame werking nog te versterken heeft My-hong vooraf de voe ten ingesmeerd met 'essentië le oliën'. Maar bij 42 graden is het mooi geweest. Warm genoeg voor een beginner. Nee, van zelf de voeten afdrogen is geen sprake: My-hong snelt al toe met handdoeken. Het is tenslotte een troeteldag! Dan naar boven, naar een van de twee tot schoonheids salon omgebouwde slaapka mers, voor een grondige reini gingsbeurt van gezicht en hals. De. badjas gaat uit en er wordt plaatsgenomen in een soort tandartsstoel die met warme handdoeken is bedekt. Ook het lichaam wordt met handdoeken toegedekt. Een voetenzak tot halverwege de kuiten, nog een extra deken tje, en wil de gast soms een warme kruik op de buik? Ge woon, om nog beter te ont spannen? Ook dit is even wen nen: niet ziek, toch een kruik. Alleen maar voor het lekker. Het enige geluid dat te ho ren is zijn de fluitende vogels buiten, en binnen zachte oos terse muziek. Loom word je ervan, loom, en zo ontspan- 0e enige marteling Met vaardige vingers mas seert My-hong gespannen spieren in hals en nek en bij de slapen. En ze reinigt de huid. Met lotions, met warme doekjes, met een soort hand douche vol stoom. Dan volgt het groene kleimasker dat met een kwast wordt aange bracht. Watjes op de ogen en een laagje folie over het hele gezicht, zodat het mengsel lekker broeien kan. Het moet een potsierlijke aanblik bie den. Maar wie ziet het? Alleen My-hong, en zij lacht er niet om. Ze neemt haar werk seri- "Krijg je het nog steeds niet koud?", vraagt ze bezorgd ter wijl ze folie, watjes en klei ver wijdert. Dit blijkt de inleiding op de enige marteling van de hele dag: het epileren van de wenkbrauwen en het verwij deren van ongerechtigheden in de huid, zoals meeëters en 'gerstekorrels', talgbobbeltjes die door de huid worden afge sloten. Pijnlijk, zeer pijnlijk af en toe, maar ja, wie mooi wil zijn... Als My-hong de behande ling heeft voltooid, mag het resultaat er zijn: de huid is werkelyk schoon. En de rim peltjes, lijken die ook niet een stuk minder? In de kamer is voor twee personen de tafel gedekt. Om mooi te worden hoef je dus geen hongerkuren te volgen. De vegetarische lunch bestaat uit champignonsoep, ver schillende soorten vers brood, kazen, zelfgemaakte eiersala- de, dito jam en een schaal met salade en vruchten. Natuur lijk staat er een kan vers fruit sap klaar en, op verzoek, een pot thee in plaats van koffie. De gasten hebben alleen maar aan te schuiven. Dan in badjas nog even re laxen in de tuin, voordat de volgende behandelingen be ginnen. Jammer dat de zon verstek laat gaan: een bruin tintje hoort immers ook bij het schoonheidsideaal. Maar in Chiyono passen geen zon nebanken. In dit schoon heidscentrum gaat het niet al leen om de buitenkant. Dat maakt ook het verhaal achter de naam duidelijk. Verminkt Chiyono was een Japanse vrouw die leefde rond 1750. Ze was beroemd om haar schoonheid. Maar zelf was ze meer geïnteresseerd in schoonheid, harmonie en groei van binnen. Ze wilde graag non worden, maar werd in ieder klooster geweigerd omdat ze te mooi was. In haar wanhoop heeft ze toen haar gezicht verminkt. Ze werd verschrikkelijk om te zien. Pas toen werd ze toegelaten tot een Zen-klooster, waar ze uiteindelijk de staat van ver lichting heeft bereikt. "Het tragische is dat Chiyo no zich moest verminken voordat ze aan haar innerlijke schoonheid kon toekomen", zegt Alok Smit, die het cen trum samen met haar vriend Evert van Loon runt. "Ik ge loof dat innerlijke en uiterlij ke schoonheid wèl samen kunnen gaan, en dat is waar we hier aan willen werken." Dat ze het diploma sociale academie bezit komt niet als een verrassing. Wèl dat ze ja renlang gewerkt heeft in de wereld van de popmuziek, waar ze onder meer concerten organiseerde. Ze stopte ermee toen ze sanyassin werd, volge linge van Baghwan, en ging aan de slag in een jongeren centrum. Op haar drieënder tigste besloot ze meer met haar handen te gaan werken. Ze begon een opleiding voor schoonheidsspecialiste, aan vankelijk met het plan later op een 'kamertje boven' een praktij kje te beginnen. De studie boeide haar zo dat ze vervolgens cursussen li chaamsmassage en 'touch for health' ging volgen. Ze ver diepte zich ook in alternatieve geneeswijzen als Bach-reme- die en aroma-therapie. En het 'kamertje boven' kwam er, bij een natuurvoe- dingszaak in Assen. Binnen een jaar was ze eruit gegroeid. Haar alternatieve aanpak sanyassin was ze inmiddels niet meer, maar allerlei vor men van spiritualiteit en be zinning bleven haar inspire ren trok de aandacht. Het idee van een schoonheidscen trum waar uiterlijke en inner lijke schoonheid zouden sa mengaan nam steeds vastere vormen aan. Buitenkant Twee jaar geleden bouwden Alok en haar vriend hun woonhuis om tot werkruimte. Zelf gingen ze in een pandje erachter wonen. Behalve voor schoonheids- en acné-behan delingen en massages kan men er nu ook terecht voor anti-stress remedies, medita ties en dans- en muziekbijeen- komsten. Alok:"De schoonheidsin dustrie is sterk op de buiten kant gericht. Er wordt inge speeld op het feit dat bijna geen vrouw tevreden is met haar uiterlijk. Onderzoeken hebben zelfs aangetoond dat zes a zeven op de tien vrou wen ervan overtuigd zijn dat ze vroeger tot de lelijkste meisjes van de klas behoor den. Toch is de drempel van een schoonheidssalon nog ta melijk hoog. Veel vrouwen blijken bang te zijn dat hun daar letterlijk van alles wordt aangesmeerd." Het is dan ook niet toevallig dat het overgrote deel van de klanten die voor het eerst bij Chiyono komt, geen enkele ervaring heeft met massages of schoonheidsbehandelin gen. Volgens Alok is het juist de persoonlijke aandacht voor de klant die haar cen trum onderscheidt van beau typaleizen en -farms. "Wij be perken onze troeteldagen be wust tot groepjes vriendinnen van twee tot maximaal vijf personen. Alleen dan kunnen we er helemaal zijn voor de klant. Het is hier rustig en stil: we proberen de gast een De dames van schoon heidscentrum 'Chiyono' in het Drentse Geeuwenbrug. V.l.n.r. Alok Smit, Matti Dikkerboom en My-hong Huang. (foto GPD) beetje innerlijke rust te bezor gen." De massages en schoon heidsbehandelingen worden alleen aan vrouwen gegeven. Alok, kijkend naar de roze rol gordijnen: "De hele sfeer is hier typisch vrouwelijk. Des ondanks behandelen we een doodenkele keer een man, maar dat moet dan wel een goede bekende zijn van een van onze Jdanten. Niet dat er veel animo voor is. Bij de meeste mannen staat een rei nigingsbehandeling kenne lijk niet bovenaan het ver langlijstje. We hebben een paar maal in dagbladen gead verteerd voor ons centrum. Toen kregen we heel wat reac ties van mannen. Maar ze ble ken bij ons niet aan het juiste adres. Wij houden namelijk gewoon onze kleren aan als we een klant Ontspannen Tegen zessen loopt de troe teldag ten einde. Word je nu mooier van zo'n dagje Chiyo no? Absoluut. De huid voelt zachter, de gezichten zijn diep gereinigd en prachtig opge maakt. Je voelt je super ont spannen, gezond en energiek. Want alleen al een dagje ver troeteld worden in een vrien delijke en rustgevende omge ving, dat maakt je mooi. Daar kan geen smeerseltje tegenop. Een Troetcldagje kosten onge veer 160 gulden, afhankelijk van het aantal deelneemsters. Chiyono is gevestigd aan de Tol weg 18, Geeuwenbrug, gemeente Dwingclo. 'Met de geur van een idool verkoop je een illusie' Parfum: zoet, zwoel, zacht of exotisch? De fabrikant twijfelt niet. Probeert gewoon alles uit. Jaarlijks verschijnen er vijftig nieuwe geurlijnen op de Nederlandse markt. Vijfenveertig floppen er. De markt is verzadigd en miljoenen gaan verloren. Maar van verspilling wil de fabrikant niet weten. Experimenteren met geuren is zijn vak. En: hij wist ook niet dat Nederlanders wel naar Lee Towers willen luisteren, maar ruiken naar hun idool afschuwelijk vinden. door Carine Neefjes Voortdurend een grote grijns op zijn gezicht. Het type vlotte manager. Duur pak, voorzien van bijpassend pochet. Een echte Van Gils-man, zegt hij zelf. Al jaren werkt Rob Sel- horst als verkoopleider bij de parfumfabriek Koninklijke Sanders. Hij praat over top pers en floppers. Maar met een lach, ook al gaan er ton nen verloren in de geurtjes- makerij. Selhorst kan er niet om treuren. Het is nu eenmaal zijn vak. De verkoopleider be denkt regelmatig een nieuwe geur. Moeilijk, want de consu ment is onvoorspelbaar. Dat bleek vorig jaar. Selhorst dacht veel geld binnen te ha len met de introductie van Lee Towers-parfum. Uit marktonderzoek blijkt dat de ze Rotterdamse zanger bij 96 procent van de Nederlanders waanzinnig populair is. "Ie dereen houdt van Lee. Een geur van deze persoonlijkheid zou een klapper worden", dacht Selhorst. Al gauw bleek dat de ver koopleider er flink naast zat. Het parfum bleef stoffig op het plankje van de drogist staan. Fans wilden niet ruiken naar Lee. "Een lekker geurtje past kennelijk niet bij de for se, uitgelaten zanger", zegt Selhorst, terwijl hij met een stotende elleboog de zanger nabootst. "En met de geur van een idool verkoop je een illu- De flop kostte Koninklijke Sanders ruim zeven ton. De verkoopleider treurt er niet om. Die kent zo zijn trucjes. Met pretoogjes zegt hij: "We hebben de geur van Lee in een ander jasje gestoken. Een nieuw stickertje op de fles en het parfum doet het nu fantas tisch". Overspoeld De Nederlandse markt wordt overspoeld met geuren. Per jaar vijftig zwoele, zoete, zach te of exotische luchtjes, waar van vijfenveertig hun intro ductie niet overleven. De mis lukkingen komen voorname lijk voor in de goedkopere lij nen, menen de makers. Dure geuren als Chanel of Dior, floppen niet. Alles wat daar onder zit, heeft een korte le venscyclus. Een jaar op de plank van de drogist is lang voor een modieus luchtje als Van Gogh of Lambada. Van verspilling willen de makers niets weten. Zoiets noemen ze handel drijven. En een parfum is nu eenmaal een kunstwerk, vinden de ken ners. "De markt werkt net zo als die van schilderijen of el pees. Die worden ook bij bos jes gemaakt en mislukkingen zijn talrijk". Een groot aanbod is nood zakelijk, menen de fabrikan ten. De consument wordt steeds kritischer. Vroeger wa ren dames met één dure geur op de kaptafel dik tevreden. Tegenwoordig willen vrou wen èn mannen zich onder scheiden met een extravagant parfum. Daarom bieden de geurtjes- fabrikanten een steeds groter assortiment. En daarin ken nen de makers geen grenzen. EINDREDACTIE HENK HOUTMAN EN HENRIÉTTE v.d. HOEVEN Rob Selhorst:"Geurjes maken, een vak apart". Want tegenwoordig kan iede re bekende Nederlandse ar tiest z'n naam verkopen aan een parfumfabrikant. Nog niet iedereen ziet daar echter handel in. Directeur W. van Rooyen van General Cosmetics vindt het belachelijk en 'zonde van zijn geld'. "Zo'n parfum heb je niet in de hand. Stel dat een beroemdheid ontucht pleegt of plotseling tegen een boom rijdt, dan kun je de verkoop van je geur wel vergeten". Hij ondervindt weinig con currentie van Koninklijke Sanders die veel contracten aangaat met beroemde Neder landers. Het marktaandeel van General Cosmetics be draagt 25 procent. "Wij leve ren veel aan warenhuizen en drogisterijen, de wat goedko pere parfums. Een Van Gogh of Lee Towers is voor ons te duur. En nogmaals: ik geloof er niet in. De consument wil een trendy geur en geen Lee Towers". Verzadigd Voor de producent een hob by, maar voor de detaillist is het overvloedige aanbod van parfums een ramp. Dat vindt adjunct-directeur commercië le zaken P. van Leeuwen van de DA-drogisterijen. In totaal telt de DA-keten duizend filia len. geuren worden niet op de markt gebracht om wille van de consument, meent Van Leeuwen. Die ge dachte wordt gesteund door cijfers uit het jaarverslag van de Nederlandse Cosmetica Vereniging waaruit blijkt dat de omzet in parfum nauwe lijks stijgt. "Tja, slechts met twee procent", zucht de DA- man, "maar dat loont niet". Zijn stem klinkt bezorgd. Op de verkoop van parfum wordt verlies geleden. De ro de cijfers wil hij niet noemen. In tegenstelling tot de geur tjesmaker waakt Van Leeu wen voor verspilling. "Winke liers moeten op hun hoede zijn. In deze branche zwerven veel beunhazen rond. Ze ko men met een aantrekkelijke geurtje bij de drogist, maar De produktie van 'Vincent van Gogh', draait op volle toeren. kunnen het produkt niet on dersteunen". Want een parfum is meer dan een lekkere geur in een chique fles, benadrukt de ad junct-directeur. Een goede re clame, monstertjes voor de verkoopsters en leuk materi aal voor de etalage maken of breken het produkt. "En dat kunnen die beunhazen vaak niet waarmaken", zegt Van Leeuwen. De drogist die stoffige pro- dukten op de plank over houdt, is de dupe. De Bond van detaillisten in de parfu merie detailhandel (Bodepa) doet weinig om zijn leden te beschermen tegen de beunha zerij. "Als een drogist verkeer de produkten inkoopt, is hij een slechte ondernemer", zegt voorzitter Marianne van der Zee. Lol De markt is nog niet verza digd, meent directeur Van Rooyen van General Cosme tics. En zeker niet in Neder land. Uit een NlPO-onder- zoek uit oktober 1986 blijkt dat veertig procent van de be volking nog nooit een geur heeft gebruikt. "Hele volks tammen weten niet wat het is om lekker te ruiken". Nederland loopt achter als het gaat om een goede verzor ging. Ieder jaar wordt er per hoofd van de bevolking 140 gulden besteed aan cosmeti ca. In onze buurlanden ligt dat bedrag op 250 gulden. Nog ruimte genoeg voor nieuwe produkten, meent Van Rooyen. Maar die moetje wel op een doordachte manier aanbie den, benadrukt Van Leeuwen van de DA-keten. Want vol gens hem is de markt verza digd. "En onze winkels zijn niet van elastiek. Als er een nieuw parfum op de markt komt, moet de drogist ook de deodorant, de zeep en de bad- schuim in z(jn winkel zetten. Zo hadden enkele drogisterij en alles van Jerney Kaagman en Björn Borg, in de etalage staan. De zangeres verdween van het toneel en de tennisser presteert niet meer. Ruimte wordt in beslag genomen door parfums die floppen". Het cosmeticablad Kosme- tiek maakt zich zorgen over het voortbestaan van de klas sieke parfums. Een tabel geeft aan dat de laatste jaren nau welijks meer spraakmakende geuren als Dior, Chanel en Anaïs Anaïs, op de markt ko men. Die worden verdrongen door Lambada, Van Gogh en Jerney Kaagman. En zullen meisjes door het overschot (foto GPD) aan pulp ooit overgaan op een klassieker? Verkoopleider Selhorst van Koninklijke Sanders, glunde rend: "Als ik in een restaurant eet, doe ik altijd even een steekproefje. Dan vraag ik aan de serveerster wat voor par fum ze gebruikt. En echt waar hoor: naast de trendsetter Van Gogh staat ook een echte Cha nel op de kaptafel. Je weet wel, eentje voor speciale gele genheden". Inpak-ideetjes te kust en te keur Er zyn winkels waar ze het fantastisch doen, je cadeautje inpak ken, maar als je het gekochte geschenk toch iets 'eigens' wilt ge ven moet je zelf aan de slag. 'Geschenkverpakkingen en Wen- senkaarten' is een boek dat iedereen die zelf aan de slag wil een schat van ideëen aan de hand doet. Of je nu wilt leren hoe je een moeilijk vorm netjes inpakt, hoe je zelf cadeaupapier en bijpas sende label kunt maken of hoe je zelf orginele wenskaarten ont werpt, het staat er allemaal in. Naast heel veel instructieve foto's bevat het boek ook basis patronen voor bijvoorbeeld allerlei vormen van dozen, een wenskaart met ballonnen en telpatronen voor geborduurde kaarten. Gcschcnkverpakkingcn cn Wenskaarten (ISBN 906590 401 8) is ge schreven door Rosalind Biirdctt en Annette Claxton. Het kost 34,50 cn is uitgegeven bij MP. Een bock om (fraai ingepakt) cadeau te krij gen of te geven.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16