Van Maurik piekt precies Alain Prost streeft ploeggenoot voorbij Italië krijgt Oranje klein Nelli Cooman: moeizamer dan ooit Late start Wereldspelen voor Gehandicapten Alphians zet OWOop zijn nummer Nationale titel en evenaring persoonlijk record MAANDAG 16 JULI 1990 PAGINA 15 Maiisell mag niet winnen op Silverstone SILVERSTONE (Rtr/SID/DPA) Het rood van de Ferrari's heeft bij de Grote Prijs van Groot-Brittannië de 150.000 toeschouwers op Silverstone een waas voor de ogen bezorgd. De schuld kreeg winnaar Alain Prost, die zijn ploeggenoot en favoriet Nigel Mansell 21 ronden voor het einde voorbijreed en rechtstreeks naar zijn derde opeenvolgende Grand Prix-zege koerste. Toen de verbaasde Prost, die in de WK-rangschikking zijn Braziliaan se rivaal Ayrton Senna van de eerste plaats verdreef, uit zijn wagen klom en van het applaus wilde genieten, bleek dat te worden overstemd door gefluit. Het publiek was de mening de aan een inhaalrace kon begin nen. Gerhard Berger, die later door mechanische malheur ver terug zou vallen, nam zijn taak als strijdmak ker van Mansell over. De Brit kroonde zich halfkoers ook in dit duel als winnaar. Hij had echter niet moeten laten. Dat de Fransman, die vierde wereldtitel lijkt af te steve nen, voor eigen kans ging, was toch goed geschat. Mansell moest zijn Ferrari tot overmaat van ramp in de slotfase met een ontregelde versnel lingsbak in de berm achterlaten. Achter Prost kon de Belg Thierry Boutsen daardoor tweede worden. Zijn achterstand bedroeg 39 secon den. Senna, die nu twee punten ach terstand heeft op Prost (41 om 39), rukte nog op naar de derde plaats. Hoewel hij slechts lopend over de finish kwam, ging de meeste eer toch uit naar Nigel Mansell. De Brit maakte in de beginfase de race en vooral zijn strijd met Senna was bij zonder. De Braziliaan was het snelst weg en werd twaalf ronden lang ver beten achterna gezeten door Mansell. Diens tweede inhaalpo- ging slaagde. Verrukt over die pres tatie zwaaide de Brit op het rechte eind met een vaart van 270 km/uur naar het enthousiaste publiek. Senna raakte van dit vertoon van macht zo onder de indruk, dat hij een fout maakte, uit de baan vloog en na een noodzakelijk geworden bandenwissel vanuit de achterhoe- Zeelenberg en Spaan vervullen hun plicht ZOLDER (ANP) Hans Spaan en Wilco Zeelenberg hebben hun plicht vervuld bij de vierde nationa le kampioensrace. Op het autocir cuit van Zolder (Bel), waar de races werden gecombineerd met de wed strijden om de Benelux-cup, hiel den de beste Nederlandse coureurs hun score van honderd procent in respectievelijk de 125cc- en de 250cc-klasse overeind. De Belgische crossers domineren in de strijd om de wereldtitel in de 500cc-klasse. Jackey Martens won gisteren in Goldbach beide man ches, zijn landgenoot Eric Geboers kan de wereldtitel nauwelijks meer ontgaan. Hij verstevigde zijn leiden de positie door in de eerste manche als tweede en in de tweede manche als vierde te eindigen. Schockemöhle ziet geen kwaad in gewraakte trainingsmethode MUHLEN (DPA/SID) - In de affai re rond Paul Schockemöhle zijn de standpunten in het weekeinde ver hard. Tijdens een discussie in het programma Aktuelle Sportstudio van het ZDF zaterdagavond stond de mening van oud-Europees kam pioen bij de springruiters Schoc kemöhle, die beticht is van dieren mishandeling, lijnrecht tegenover die van Wolfgang Apel namens de Dierenbescherming. Schockemöhle kreeg vrijdag avond bezoek van enige recher cheurs, die een tijd lang zijn stallen in Mühlen doorzochten. Daarbij werden 200 paarden, ongeveer de helft van de hele stapel, bekeken op verse verwondingen. Het openbaar ministerie van Oldenburg had Schockemöhle daarna gemachtigd te verklaren, dat zijn dieren in op perbeste staat en goed verzorgd werden aangetroffen. Tegelijk deel de de officier van justitie echter mee, dat het onderzoek voortgezet zou worden. De hele zaak kwam halverwege de week aan het rollen toen op de Duitse televisie een film werd ver toond waarin Schockemöhle en een medewerker bezig waren met het zogenaamde barreren van paarden. Daarbij wordt het dier nog voor het neerkomen na een sprong in de trai ning met een stok tegen de benen getikt om het het besef bij te bren gen de volgende keer hoger te sprin gen om een pijnlijke aanraking te voorkomen. Barreren tijdens con coursen is verboden, tijdens trai ningen is geen controle. De dieren bescherming reageerde geschokt en diende een aanklacht in. Schockemöhle, .die geen enkel kwaad ziet in het barreren ("het is een vorm van opvoeden, net als men dat doet met een kind om te voorkomen dat het de handen brand aan de kachel"), beschouwt de hele kwestie als een doelbewuste poging om stemming te kweken rond zijn ruiters en zijn stal. De ge wraakte filmbeelden zijn afkomstig van videospecialist Horst Lorenz, die jarenlang voor Schockemöhle gewerkt heeft, maar enige tijd gele den de contacten verbroken zag worden. Hij overhandigde de film aan het weekblad Stern. "Schockemöhle moet uitgeran geerd worden", zei Lorenz zaterdag voor de televisie. De 45-jarige ex- ruiter reageerde daarop in Welt am Sonntag aldus: "Het is onbegrijpe lijk, dat het tegenwoordig nog mo gelijk is dat een verklikker, die plot seling voor veel geld dierenliefde bij zichzelf bespeurt, mij met oude filmbeelden zo te kijk kan zetten." Volleybalteam nog steeds een eenheid OSAKA (ANP) Het hart van Ron Zwerver klopt zeker tot en met de Olympische Spelen van Bar celona voor de nationale volleybalploeg. Dat van Rob Grabert hapert. Beiden waren blij met de twee de plaats in de eerste World League en hun beloonde individuele prestaties, maar denken sinds het aangekondigde vertrek van Peter Blangé verschillend over de toekomst. Zwerver en anderen be krachtigden de mondelinge verklaring van drie maanden geleden, om tot de Spelen bij elkaar te blij ven, in Osaka met een krabbel, vraagt Grabert enige bedenktijd. Ondanks het gepraat over en weer, verliet de ploeg Japan voor de tweede keer in drie maanden met de tweede plaats. Die van het B-WK werd verzilverd in de finale van de World League. Italië won. Berger meegeslopen en sloeg op het op zijn juiste moment keihard toe. "Dit is de grootste teleurstelling uit mijn loopbaan", zei Mansell. "Ik snap er niets van. Ik wist dat ik on danks schakelproblemen kon blij ven rondrijden. Maar wat doe je, als geen enkele versnelling het meer doet? Ik moet voorzichtig zijn met wat ik zeg, maar het is wel vreemd dat die andere Ferrari wel perfect loopt." De teleurstelling van Mansell kreeg een extra accent, toen hij ruim na afloop meldde te zullen stoppen aan het einde van het sei zoen. Adelaide op 4 november is zijn laatste Grand Prix. "Deze be slissing heeft overigens niets te ma ken met het uitvallen op Silversto ne", zei de 35-jarige Mansell. "Ik ge last ook geen pauze in, maar stop definitief met de formule 1. Na dit seizoen komt voor het eerst jaren mijn familie op de eerste plaats. Zelf hoop ik als zakenman aan de slag te komen". Mansell debuteerde in 1980 in een Lotus en reed tot nu toe 141 Grand Prix's, waarvan hij er vijftien won. Zijn huidige teamgenoot Prost was op Silverstone aan zijn 161ste toe en aan zijn 43ste overwinning, die hem op koers zette naar de de vierde we- ASSEN (ANP) De eerste de beste wedstrijd van de Wereldspelen voor reldtitel in zes jaar. Een record van Gehandicapten begon veel te laat. De openingscermonie in het Asser IJs- Ricardo Patrese, die in Engeland stadion Triantha liep zaterdag een uur uit, waardoor de rolstoelbasketbal- zijn 200ste Grote Prijs reed, kreeg sters van het Nederlandse team er niet in slaagde tijdig in de belendende weinig glans. De Italiaan tolde met hal te arriveren. de Williams in het rond en moest te De twee uren tussen het feitelijke einde van het kleurrijke openings- f De Amerikaan Terry Pickinpaugh vanuit e al die met et onc*erdeel kogelstoten. Op de knappe zege van 3-0 tegen Brazilië, waarmee Nederland de eindstrijd bereikte, volgde de ne derlaag met dezelfde cijfers tegen Italië. Toch mocht de ploeg van Brokking tevreden zijn, niet alleen omdat na de 185.000 gulden van de groepsduels nog eens een kwart miljoen gulden werd verdiend. Een afgang als in de halve finales van de Europese titelstrijd vorig jaar, toen Nederland slechts twaalf punten haalde, bleef uit. Integendeel. In de tweede set, na een voorsprong van 13-8, en de derde reeks had Neder land reële winstkansen. De onrust die vóór de afreis ont stond werd gedeeltelijk weggeno men, niet alleen dankzij de twee goede wedstrijden. De veelbespro ken contracten werden vrijwel alle maal getekend, wat bondsvoorzitter Piet de Bruin bevestigde. De Bruin vertelde dat de 'kwestie Blangé' de ze week in het bestuur verder wordt besproken. Alleen Grabert twijfelt of hij blijft. De geboren Limburger is gaan denken na het afhaken van Blangé, die mondeling zijn woord had gegeven aan het team. De 26-jarige Grabert wil nog een of twee weken bedenktijd, om te voorkomen dat hij spijt krijgt van zijn keuze. "Het wegvallen van Pe ter betekent dat binnen een jaar drie van de zes basisspelers (Posthuma, Zoodsma en Blangé) vertrekken. Dat is een aderlating voor het team, het betekent in elk geval teruggang. We zitten nu vier jaar aan de top, vallen regelmatig in de medailles. Ik heb geen zin om voor plaats vijf tot en met acht te spelen". sen, door de geringe lengte van Se- linger. Tegen Brazilië speelde de laatste, net als het hele team, fantas tisch. Nederland won afgetekend: 15-7 15-7 en 15-10. Tegen de Italia nen, die in lengte en kracht niet voor de Nederlanders onder doen, liep het minder, hoewel Selinger in de openingsfase in het achterveld geweldige reddingen verrichtte. Blangé verving Selinger in de loop van de eerste en tweede set en stond in de derde reeks in de basis. Bondscoach Harrie Brokking na af loop: "Met de lange Blangé is het te gen de Italianen gemakkelijker blokkeren Na diens vertrek zal nnP wp ntfl veiu 111 "eL SVU1 ipai MoKKeren. Na diens vertrek; zal nog De BijJen had het in de be. ALPHEN AAN DEN RIJN - Al phians heeft twee rake klappen uit gedeeld aan het Amsterdamse OWO. Zaterdag hadden de Alp- hense honkballers acht innings no dig om OWO te verslaan (19-8), gis teren deklasseerde Alphians in slechts zeven innings de zwak acte rende thuisclub: 2-17. Op het eigen veld in het sportpark blokkerend werk gedaan f J £emakkelijk. Een 6rVer' honkslag, een gestolen honk, een veldfout en uiteindelijk zelfs een homerun leverden na de eerste helft Volgens Brokking is Nederland van de eerste innings een 0-3 achter redelijk op weg in de voorbereiding stand op. De Amsterdamse pitcher op de wereldtitelstrijd, die in okto- had het echter in de gelijkmakende ber wordt gehouden in Brazilië. Al- slagbeurt regelmatig aan de stok leen Cuba en Italië zijn beter, is hij met he scheidsrechter, kreeg vier- van mening. Nederland, het gast- maal achtereen vier wijd tegen en land, Zweden en misschien de Sov- werd van de heuvel gehaald. Al- jetunie zijn kandidaten medaille. "Alle spelers moeten topvorm zijn, willen Cuba voet terug naar de pits. Dopingcontrole De eerste dopingcontrole in de for mule 1-autosport heeft louter nega tieve resultaten opgeleverd. Het c feest, dat werd bijgewoond door 20.000 toeschouwers, en het aanvangstijd- stip van de wedstrijd waren kennelijk niet voldoende. De Canadese tegen standers, die wel op tijd waren, en de honderd tribuneklanten stond niets dnders te doen dan ruim een uur te wachten. De Canadezen werden uitein delijk voor hun geduld beloond. Ze wonnen met 30-28. De enigszins valse start van de Spelen, officieel geopend door prinses derzoek werd uitgevoerd na de Margriet, werd gistermorgen gevolgd door vertragingen bij de atletiek. Die knokt. Dan Franse Grand Prix vorige zondag hadden vooral te maken met het vernieuwde indelingssysteem dat in As- op Le Castellet. sen wordt gebruikt. De eerste vier in de uitslag wer- Het aantal categorieën waarin gehandicapte sporters met elkaar strijd le den gecontroleerd op verboden sti- veren is verminderd door het toepassen van de zogeheten functionele clas- mulantia. Het waren de Fransman sificatie. Tien procent van de in de Drentse hoofdstad aanwezige sporters Alain Prost en de Brit Nigel Mansell werd opnieuw ingedeeld. Omdat een aantal ploegen pas zaterdag aan- alsmede de Italianen Ivan Capelli kwam, waren niet alle startlijsten tijdig gereed, waardoor de vertraging en Pier Luigi Martini. ontstond. i Bar- Aanpassen Na het vertrek van Blangé (en Zoodsma) zal Nederland zich vooral in de blokkering moeten aanpas- phians had door de controleproble men bij OWO inmiddels de stand Italië of 0p 4.3 gebracht en liep in de tweede innings uit naar 10-4. De sterk wer- perende Huib Interna raakte in de Tegen Italië, met zijn favoriete ba- zesde innings in de problemen, sis Tofoli, Lucchetta, Cantagalli, OWO kreeg onverwacht vat op zijn Bernardi, Gardini en Zorzi, hield ballen en Alphians-coach Robert Nederland in de eerste set tot 7-7 ge- Maat moest ingrijpen. Bij een 10-8 lijke tred, alvorens geen punt meer stand kwam Anthony Rayer Interna werd gehaald. In de tweede ging op de heuvel aflossen. Raver maak- een voorsprong van 13-8 verloren, te het karwei keurig af en Alphians (14-16), in de derde werd terug ge- liet er in de resterende innings geen knokt van 11-14 achter, waarna het twijfel over bestaan welke ploeg het dat niet no- mede door de weg vloeiende kracht sterkste was. In de achtste innings geven. Dat toch 16-14 werd voor de Europees maakte Remco Collé met een home kampioen, die door de playoffs in 's runi met Anthony Rayer aan boord, lands competitie pas in Osaka voor een einde aan de wedstrijd: 19-8. het eerst kon beschikken over de Gisteren bakte OWO er niets beste spelers. Dat maakte Andrea Van. Alhoewel na drie innings de viel Volgens Zwerver dig. "Ik zal nog m moet, het kan, het is een uitdaging. Robbie kan dat ook. Vier jaar gele den heb ik gezegd dat ik 1992 wil ha len. Dat gevoel komt uit mijn hart, niemand houdt dat tegen. Als het Zorzi, uitgeroepen tot waardevolste stand nog dubbelblank volleyballer van het weekeinde, ook tot één van de sympathiekste spe lers. Teun Buys heeft als record-inter national afscheid genomen van de nationale volleybalploeg. De 30-jari- ge inwoner van Oostzaan speelde in de Finale van de World League in Osaka tegen Italië zijn 311de en laatste interland. ROTTERDAM Ruud van Maurik (AAV'36) heeft gisteren tijdens de Nederlandse kam pioenschappen atletiek voor senioren voor een verrassing gezorgd door het goud op het onderdeel 110 meter horden te veroveren. In een close finish met James Sharpe en Robert de Wit evenaarde de Alphense atleet voor de vierde maal zijn persoonlijke recordtijd. Yvonne van Dorp (AV Holland) liep twee jaar kampte ik ook met i voetblessure, daar ben ik nu hele maal van af'. Onttroond Yvonne van Dorp werd in Rotter dam door Gretha Tromp (tevens winnares van de 200 meter en de 400 meter horden) onttroond als Neder lands kampioene op de 400 meter. De Leidse sprintster was echter •toch zeer goed geluimd doordat zij met 53,16 haar tweede tijd ooit liep weliswaar de allerhoogste trede het ereschavot mis, maar haar ra zendsnelle tijd op haar onderdeel, de 400 meter, gaf een extra glans aan de behaalde zilveren medaille. Laura Bosman (AAV'36) plaatste zich tijdens het NK op de Nenijto at letiekbaan van AVR voor de finale van de 800 meter die zij besloot met een vierde plaats en een nieuw per soonlijk record. Ruud van Maurik mag zich voor de tweede maal in zijn atletiekcar- rière Nederlands kampioen op de 110 meter horden noemen. Deze eer viel hem namelijk in 1987 in Leiden voor het eerst ten deel. Vorig jaar tij dens het NK in Hengelo kwam Van Maurik in de finale ten val over de laatste horde, maar in Rotterdam wist hij de twee PSV-mannen Ja mes Sharpe (14,26) en Robert de Wit (14,28) voor te blijven met zijn win nende tijd van 14,21. "Ik probeer al tijd te pieken op de Nederlandse kampioenschappen. Vorig jaar ben ik vrij ongelukkig gevallen, maar dit beschouw ik als een goede re vanche". De kenners hadden vooraf James Sharpe getipt als mogelijke winnaar, maar Van Maurik stak daar gisteren een stokje voor. Vol- jarige Alphense liep gens de 26-jarige Alphenaar zit er 800 meter finale nog veel meer in. "Een tijd van 13,80 moet mogelijk zijn, daar acht ik me zelf wel toe in staat. Ik heb alleen ge regeld wedstrijden waarin niet alles optimaal verloopt. De afgelopen derlandse top kruipt, knabbelt het gehele seizoen al secondes van haar persoonlijk record af, zo ook tijdens dit NK. Haar tijd van 2.05,00 bezorg de haar net geen medaille, maar wel weer een persoonlijk èn een clubre cord. Peter van Noort (De Spartaan) be haalde bij het kogelslingeren zijn achtste Nederlandse titel. Van Noort die dit jaar als 'aftrain-jaar' beschouwt, slingerde de kogel naar 1 afstand van 63,28 en zei volgend op dit onderdeel. "Ik ben heel tevre- jaar te zullen ontbreken op de deel den, tot nu toe was mijn beste zoenstijd 54,41. Ik had gehoopt op een tijd van 53,50 dus dan is deze tijd mooi meegenomen. Mijn zelf vertrouwen is weer helemaal terug. Natuurlijk had ik liever mijn titel behouden maar aan de tijd van Gretha (52,35) kan ik momenteel nog niet tippen". De 24-jarige atlete nemerslijst. Op het onderdeel hink- stapspringen behaalde Perry Vrise- koop (De Spartaan) een vierde plaats door zijn sprong van 14,19. De finale van de 1500 meter "bracht twee Bataven-atleten aan de start: Mare Borghans en Jan Jansen. Borghans werd achtste met een tijd van 3.48,28 en Jan Jansen, die dit Seoul Olympisch deelneem- jaar op de 1500 meter tijdens de NK geniet van een groeiende Indoor te Den Haag nog Nederlands kampioen werd, faalde in Rotter dam door met 3.52,13 als elfde te eindigen. Jansen bezat niet de vorm die nodig was voor dit kampioen schap. Op de 20 km snelwandelen behaalde veteraan Dirk Maassen van de Brink (AV Holland) een ze vende plaats (1.45.23.20). AAV-at- leet Arno Maassen bereikte de halve finales 110 meter horden te berei ken en liep daarin een tijd van 15,42, nadat hij in de series 15,30 had gelo pen. Regina van Duijn (AV Holland) ster i wat mindere periode Deze vorm hoopt zij uit te bouwen tijdens in het verschiet liggende in ternationale wedstrijden. Laura Bosman ontbrak het op de zonovergoten Nenijtobaan in het geheel niet aan goede vorm. De 22- zeer goede zij met te genstand van het hoogste kaliber te maken had. Niemand minder dan Ellen van Langen (ADA) won deze afstand met een tijd van 2.01,57. Bosman, die langzaam naar de Ne- het aanvallend sterke spel i Alphians te merken dat er klappen zouden gaan vallen. In een voor de thuisclub desastreuze vierde in nings - bij Alphians traditioneel aangeduid als 'famous four' - kwa men alle Alphenaren aan slag. On danks een aantal pitcherswissels bij OWO viel Alphians niet meer te gen te houden. De 0-9 tussenstand na de vierde innings werd in het vervolg van de eenzijdige vertoning uitgebouwd tot 2-17. Op de heuvel gooide Jeroen Hollander een gede gen partij. De softballers speelden twee to taal verschillende wedstrijden te gen Koedijk. De eerste partij begon Alphians met een 3-0 voorsprong, omdat het een vervolg was van een aantal weken geleden verregende partij. Alphians kon met Ray Finies als werper die stand handhaven en toen Danny Krijnen met een home run voor 5-0 zorgde, was de eerste zege een feit. In de tweede wedstrijd van de dubbel kwam Alphians er niet aan te pas. De 0-1 achterstand na de eerste innings was nog wel te overzien, maar toen pitcher Lyndon de Jong in de tweede innings aan al le kanten geraakt werd en zijn veld geen bal kon pakken, was het 0-11 na twee innings. Ook Ray Finies kon daarna het tij niet meer keren. Alphians kreeg met 2-18 een gena deloos pak slaag. EWOUD VAN WINSEN renners na Sierlijk zweeft Mieke springen. liep in Amsterdam een 800 meter in 2.15,2 wat voor haar een persoonlijk record betekende. Met deze tijd leg de zij beslag op de eerste plaats. Jan der Kolk naar de nationale titel bij het (foto ANP) Dirk Hazeleger (AV Holland) kwam in Amsterdam uit op de 5000 meter die hij aflegde in 14.59,3. ELLEN LIJZENGA Swift- val in ziekenhuis LEIDEN - Erik van Niekerk en Ri chard van Kempen zijn op een be langrijk ogenblik van het seizoen uitgeschakeld. Net nu de promotie van Swift-Casba naar de promotie competitie kan worden veilig ge steld, gingen de twee amateurs za terdag onafhankelijk van elkaar on deruit in de open klassieker van Kamerik. Beiden belandden in het ziekenhuis. Leon Rekelhof reed de door valpartijen ontsierde koers wel uit. Hij eindigde als 27ste. Erwin van Diest legde gisteren in Alkmaar be slag op de zesde plaats. Tom van Eijk (Bollenstreek) eindigde bij de liefhebbers als derde. Petra Grim bergen behaalde zaterdag in Aker sloot een derde plaats. Karei Teeu- wen (Bollenstreek) won bij de vete- Frans en Stan Paardekooper kwamen biij de liefhebbers/vetera nen zowel zaterdag (Kwintsheul) als gisteren Achterveld) tot identieke klasseringen: tweede respectieve lijk derde. ROTTERDAM (GPD) - In een weekeind dat Erik Breukink de Tourkoorts in Nederland weer naar grote hoogte doet stijgen, spreekt Hans Fiere van het 'Breu- kink-effect van vorig jaar' bij Nel- li Cooman. In een poging de ern stige vormcrisis van zijn echtge note en pupil te verklaren, maakt hij de vergelijking met de nu uit blinkende wielrenner. "Ze wil ontzettend graag, maar het lukt gewoon niet. Iedereen verwacht dat ze presteert, terwijl ze er men taal niet toe in staat is. Net als Breukink het afgelopen jaar. De enige manier om uit het dal te klauteren is rustig doorgaan en je niet gek laten maken. Dan komt het vanzelf weer goed". De resultaten bij de nationale titelstrijd (goud op de 100 meter, vijfde op de dubbele afstand) ster ken Hans Fiere en Nelli Cooman in hun overtuiging, dat ze op de weg terug is. Al konden de twij fels over de naaste toekomst, en met name de Europese titelstrijd, eind augustus in Split, niet wor den weggenomen. De doorgaans zo vastberaden sprintster oogt kwestbaarder dan ooit. Ze wordt heen en wéér ge slingerd tussen hoop en vrees. Een test in Papendal heeft on langs aangetoond dat ze lichame lijk topfit is, maar geestelijk maakt ze een moeilijke periode door na het overlijden van haar vader, ruim twee maanden gele den. "Na zo'n gebeurtenis denk je even niet meer aan atletiek", pro beert Nelli Cooman haar gevoe lens onder woorden te brengen. "Je vraagt je af waar je het alle maal nog voor doet. Andere din gen zijn dan belangrijker. Mijn moeder, mijn familie. Natuurlijk, het leven gaat door. Iedereen ver werkt zo iets op zij eigen manier. Ik had, en heb, er erg veel moeite "Ik heb even met de gedachten gespeeld om te stoppen, maar ik heb het gelijk weer uit mijn hoofd gezet. Ik moet lopen, mijn vader vond het schitterend. Hij was mijn grootste fan, hij steunde me door dik en dun. Hij motiveerde me, pepte me op. Ook als het min der ging. Voor hem was ik altijd de beste". Hans Fiere vindt dat de proble men op het mentale vlak liggen. "Als trainer ben je vrij machte loos. Het gaat niet om iets tast baars. Fysiek en trainingstech- nisch is er niets aan de hand, het zit tussen haar oren. Daar kun kun je geen pasklare oplossing voor aanreiken. Ik heb het gevoel dat het om een klein knopje gaat, dat omgedraaid moet worden. Het is alleen verdraaid moeilijk om bij dat knopje te komen". Daarom kijkt hij niet te ver vooruit en waagt hij zich zeker niet aan een voorspelling over de Europese kampioenschappen. Vier jaar geleden werd Nelli Cooman bij de EK in Stuttgart nog derde op de 100 meter in de nationale recordtijd van 11,08 se conden, dit seizoen is ze nog niet verder gekomen dan 11,55. Fiere: "Eind deze maand gaan we naar Sankt Moritz, voor een tiendaagse hoogtestage. Normaal gesproken loopt Nel daarna in Hengelo en de Grand Prix's van Zurich en West-Berlijn. In die wedstrijden zal moeten blijken of ze klaar is voor de de EK. Als ze niet onder de 11,40 gaat lopen, is het sowieso zinloos om naar Split af te reizen. Dan heeft ze daar niets te zoeken en kan je haar be ter tegen zichzelf in bescherming Maar ik ga er vooralsnog i uit het met Nel wel in orde komt. Ik denk dat ze het diepste punt in het dal is gepasseerd". Hetzelfde geldt voor Achmed de Kom. De eigenzinnige Amster dammer maakt op de Nederland se titelstrijd zijn rentree na een af wezigheid van een jaar. Bij de vo rige NK baarde De Kom het meeste opzien door jurylid Jen- neke Ekkelboom knock-out te slaan, na geruzie om een flesje fris. Hij werd voor negen maan den geschorst, maar li^p pas za terdag zijn eerste wedstrijd. De Tsjechoslowaak Jan Zelezny heeft zaterdagavond in Oslo tij dens de Bislett Games het we reldrecord speerwerpen mannen gebracht op 89 meter en 66 centi meter. Dat is acht centimeter ver der dan het oude record, dat sinds 2 juli in Stockholm met 89,58 op naam stond van de Brit Steve Backley.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15