LEIDSCH DAGBLAD EXT RA Geen hogere accijnzen op drank in '91 NODIG! Fokker voert tests uit op Valkenburg PIET KERKHOF Aftreden Ridley verwacht C WC Verkopen van namaak straks stevig beboet Gevreesde chaos op wegen rondom Kufstein blijft uit Stroom valt in groot deel van Noordwijk uit Kabinet wil extra bezuinigen ZATERDAG 14 JULI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39291 Prijs fl. 1,35 VALKENBURG/DEN HAAG - Vliegtuigfabrikant Fokker mag het marine-vliegkamp Valkenburg ge bruiken voor testvluchten. Staats secretaris Van Voorst tot Voorst heeft hiervoor gisteren toestem ming gegeven. De vliegtuigfabriek wijkt naar Valkenburg uit omdat ze de ruimte op Schiphol, waar de vluchten nu worden gehouden, wil gebruiken voor de produktie van Fokker 100's. De fabriek kan gedu rende maximaal twee jaar op het vliegkamp terecht. Volgende week beginnen de voorbereidingen. In Valkenburg krijgt Fokker een hangar tot haar beschikking. Daar worden verschillende prototypes van de '100' en '50' aangepast aan de wensen van klanten. Met deze ge wijzigde toestellen worden vervol gens boven de Noordzee proef vluchten gemaakt om op die manier een luchtwaardigheidsbewijs te krijgen. Door deze tests zal het aantal vluchten van en naar het vliegveld met maximaal 300 per jaar toene men. Het ministerie van defensie verwacht hierdoor geen toename van de overlast in de omringende gemeenten. De '100' en '50' zijn vol gens het departement twee van de meest geluidsarme toestellen ter DEN HAAG (GPD) - Degene die opzettelijk valse merken of waren op de Nederlandse markt brengt^ kan in de toekomst tot 1 jaar gevan-" genisstraf en/of een boete van 100.000 gulden worden veroor deeld. Ontstaat er door de actie ge vaar voor personen of goederen dan kan de gevangenisstraf maximaal 4 jaar worden. Dit blijkt uit een wetsvoorstel van de staatssecretarissen Bukman (economische zaken) en Kosto (jus titie) dat gisteren bij de Kamer is in gediend. Op jaarbasis zou de schade door illegale namaak van produk- ten wereldwijd zeker 200 miljard gulden belopen. Bukman en Kosto willen eigena ren van merken, tekeningen en mo dellen wettelijk de kans geven bij de rechter op te treden tegen na- maakprodukten. De eigenaren, en soms ook licentiehouders, kunnen bij de rechter het inleveren, on- bruikbaarmaken of vernietigen van de namaakprodukten eisen. Daarbij kan ook beslag gelegd worden op de gebruikte produktiemiddelen. De eigenaren» kunnen de rechter tevens verzoeken om de gedaagden te bevelen bekend te maken wat hij of zij weet over de herkomst van de namaakprodukten. Bukman en Kosto verwachten dat hun wets voorstel zeker in het begin extra werk voor de rechters zal opleveren. Op termijn zal dat afnemen omdat dan de preventieve werking effect heeft. ZEGMAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION wereld. De hinder die ze veroorza ken zal hoogstwaarschijnlijk wor den gecompenseerd door de ver mindering van het aantal vluchten, die de Koninklijke Marine tijdelijk heeft doorgevoerd. Overigens mag Fokker alleen overdag vliegen. De gemeente Valkenburg heeft eerder fel geprotesteerd tegen de komst van Fokker, juist omdat ze bang is voor overlast. De gemeente was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense huisarts P. Hertzberger vindt het onverantwoord zijn praktijk aan de Hooftstraat voort te zetten als de overlast van cafés in zijn straat niet afneemt. Door een gebrek aan nachtrust kan hij niet goed functioneren als huis arts. Daarom heeft Hertzberger de Inspectie voor de Volksge zondheid ingeschakeld om een oplossing te zoeken voor de on rust, vooral in de weekeinden. De noodroep van Hertzberger wordt ondersteund door de Alp hense huisartsen R. Luining, C. Boss, J. Klein Haneveld, P. Wijn- maaien en Th. Eradus. Zij maken zich ernstige zorgen ovr de om standigheden waaronder hun col lega Hertzberger zijn praktijk moet uitoefenen en dringen bij de inspectie eveneens aan op een op lossing'. Alphense arts dreigt praktijk te sluiten door café-overlast "Ik ben nu inmiddels 16 jaar in deze straat woonachtig en met na me de laatste 5 jaar is het leefmil ieu zodanig verslechterd dat mijn gezin en ik daar nauwelijks meer kunnen wonen. Ik word geregeld in de nacht in mijn rust gestoord door het lawaai van komende en gaande cafébezoekers. De zaak dreigt duidelijk zowel bij mij als bij de buurtbewoners te escale ren" aldus Hertzberger in de brief. Enkele weken geleden bereikte de toestand een dieptepunt voor de arts. Toen hij in een zaterdag nacht drie jongemannen maande te stoppen met plassen tegen zijn huispui en vervolgens een emmer water over de beplaste plek gooi de, werd Hertzberger in zijn eigen praktijk in elkaar geslagen. "U kunt zich voorstellen dat mijn ge zin en ik hieraan onder door gaan". Als woordvoerder van de bewo ners van de Hooftstraat protes teert de huisarts al jaren tegen de aanwezigheid van cafés in zijn straat. "Het overmatige lawaai van cafébezoekers, het bevuilen van de panden door urine en braaksel en vooral het gestoord worden in de nachtrust heeft het college er nooit van weerhouden vergunningen af te geven aan kroegbazen". BR1NDISIIATHENE (DPA/AFPIRtr.) - Een gevlucht Albanees echtpaar met hun kind arriveerde gisteren op de luchthaven van Athene met nog 26 anderen die hun toevlucht hadden gezocht in de Griekse ambassade in de Albanese hoofdstad Tirana. In de Italiaanse havenstad Brindisi liepen gisteren vier veerboten bin nen met vluchtelingen. De evacuatie van ongeveer 4.500 Albanese vluchte lingen uit buitenlandse ambassades in Tirana is gisteren nagenoeg vol tooid. Alleen in de Hongaarse ambassade bevonden zich gisteravond laat nog 40 vluchtelingen die Albania in het weekeinde per vliegtuig zullen ver laten. (foto AP) (pagina 2: Gevluchte Albanezen uitgeput naar de vrijheid) KUFSTEIN (GPD) - Houdt de brug het, of stort ze in? Die vraag houdt de inwoners van het Oosten rijkse plaatsje Kufstein bezig. De enorme brug over de rivier de Inn, de belangrijke schakel in het ver keer tussen Oostenrijk en Italië met het noorden van Europa, dreigt in elkaar te storten. NOORDWIJK - Een kwart van Noordwijk heeft vannacht zonder stroom gezeten. Om half één ont stond kortsluiting in een elektrici teitshuisje en dit bracht in het net een dermate grote reactie teweeg, dat de stroom in Noordwijk aan Zee en een stukje Vinkenveld uitviel. Het uitgaansleven van de badplaats kwam daardoor in het gedrang. Maar met kaarsjes wisten de hotel- en bareigenaars het toch nog gezel lig te maken. De politie heeft tijdens sluitings tijd extra gepatrouilleerd, omdat men vreesde dat baldadige jonge ren van het duister gebruik zouden maken om vernielingen aan te rich ten. Bijzonderheden deden zich, al dus de politie, echter niet voor. Om drie uur vannacht was de storing weer verholpen. Zonnig Zonnig, maar in het noorden ook enke le wolkenvelden. Middagtemperatuur van 20 graden op de Wadden tot 25 gra den in het zuiden van het land. Matige wind, uit richtingen tussen noord en oost. In het zuidelijke kustgebied af en toe vrij krachtig. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Eerst zonnig met mid- dagtcmpcraturen rond 26 graden. Na het weekeinde koeler en kans op een 40 PAGINA'S Gisteren in de loop van de dag is de 50 meter hoge pijler die was gaan schuiven opgehouden te bewegen. De ene vrachtwagenlading stenen na de andere werd aan de voet van de steunpilaar in de rivier gestort. Het scheuren van de brug gebeurt op een ogenblik dat de grote toeris- tenstroom op gang komt. Niet al leen Nederlandse toeristen trekken massaal naar de zon, ook in Duits- Het verkeer in de buurt van Kufstein werd gisteren met borden omge leid. (foto AP) div. modellen 37-41 45. DEN HAAG (GPD/ANP) Een verhoging van de accijnzen op alcohol en tabak volgend jaar is van de baan. Minister Kok (financiën) had dit voorstel gedaan als mogelijkheid om een gat van circa 800 miljoen gulden dat hij nog op de rijksbegroting voor 1991 heeft, te dekken. CDA en PvdA keerden zich tegen dergelijke tariefsverhogingen. Het kabinet probeert nu een deel tekort van 800 miljoen gulden te van de 800 miljoen bijeen te krijgen dekken. Dinsdag moeten definitief door extra bezuinigingen op de de- knopen worden doorgehakt, alhoe- partementale begrotingen. Verder wel een besluit over hogere btw ook wordt gehoopt op wat gunstiger economische ontwikkelingen vol gend jaar dan tot nu toe werd voor speld. Dit zou meer opbrengsten be tekenen waardoor het gat van 800 miljoen vanzelf gedeeltelijk ver dwijnt. In de ministerraad wordt er nu naar gestreefd om tenminste een deel van de 800 miljoen gulden te dekken door het korten op subsi dies, zowel aan gezinnen als aan be drijven. Gedacht wordt daarbij aan een bedrag van 300 tot 400 miljoen gulden. voorstel-Kok op tafel om btw-tarie- op bepaalde goederen en dien- augustus geschoven kan Met de controle op kinderdagverblijven is het in Nederland magertjes gesteld. Garages, afgedankte friettenten en te kleine slaapkamers worden omgebouwd, met als enige doel veel winst te maken met weinig middelen. Er zijn exploitanten van commerciële kinderdagverblijven, die wel de lusten, maar niet de lasten van hun activiteiten willen pakken. "Je duwt die kinderen af en toe een in vette jus gedompelde gehaktbal in de mond, en een kind kan de was doen", is zo ongeveer de slogan van deze vrije jongens en meiden onder de kindervrienden'. Het GESOL MET HETCRÈCHE-KIND. De Matterhom werd 125 jaar geleden voor het eerst bedwongen, maar nog altijd vinden bergbeklimmers deze 'puntmuts' een onvervalste TOPPER. Alsof er niets aan de hand is met het milieu knoeien sommige garagehouders en slopers er lustig op los met olie, en andere milieuvervuilende produkten. Inmiddels is besloten deze praktijken strenger aan te pakken. De jacht op de OLIEDOMME SMEERPOETS is geopend Het Nederlandse bedrijfsleven wordt al geruime tijd overspoeld door de fusie- c.q. reorganisatiegolf. Duizenden werknemers, die zich tot voor kort zeker waanden van hun werkplek, verkeren thans in onzekerheid. ONRUST OP DE WERKVLOER. DENKWIJZER: Tuig van de richel. Ondanks excuses voor beledigen Duitsers LONDEN (AFP/DPA/GPD) - Het complot smeden om een greep te WK duidde 's lands grootste krant, aftreden van de Britse minister van doen naar de (economische) macht The Sun, de Westduitsers steeds Daarnaast ligt nog steeds het handel, Nicolas Ridley, waarschijn- in Europa. aan met 'Krauts' of met 'Franz's - lijk nog in het^weekeinde, lijkt on- De als excentriek beschouwde (Beckenbauer) Hundingers'. Het vermijdelijk. Dit ondanks het feit minister, die tevens als naaste poli sten in 1991 te verhogen en daarmee dat hij inmiddels zijn excuses heeft tieke vertrouwling van Margaret gaan land is dit weekeinde de vakantie aangebroken. Van de beschikbare alternatieve routes kan slechts spaarzaam ge bruik worden gemaakt. Caravans zijn op twee van de drie routes in de buurt verboden. Volgens de politie in Kufstein is het advies om via Frankrijk te rijden redelijk opge volgd. De totale chaos die werd ge vreesd, bleef uit. „Het viel wel mee", aldus de woordvoerder. De ANWB adviseert vakantiegangers naar Oostenrijk en Italië pas maan dag te vertrekken. Over de oorzaken van de plotse linge bewegingen in de brug wordt nog in het duister getast. Geruchten als zou een lichte aardbeving de oor zaak zijn worden door seismologen ontzenuwd. niet te wachten tot 1993 als de hoging toch moet als gevolg van een harmonisatie van belastingtarieven in de EG bij het wegvallen van de grenzen. Gisteren hebben premier Lub- bers en vice-premier Kok afzonder- Gem^nscSD vlrgrfeek met°PeSe lijke gesprekken gevoerd met alle ^emeensch?P vergeleek met bewindslieden, waarbij overeen stemming werd bereikt over de in vulling van alle bezuinigingen, be- halve die bij Onderwijs. Minister TWEE DODEN Ritzen moet nog 200 miljoen gulden keersongeluk zien te vinden. gemaakt en zijn uitspraken officieel Thatcher geldt, heeft ook de pre- heeft ingetrokken. mier flink in de problemen ge- De positie van Ridley is onhoud- bracht. Thatcher verklaarde in het baar geworden na een interview parlement dat zij Ridley niet wil met het weekblad The Spectator, ontslaan, omdat hij niet de opvat hij het overdragen van Brit- ting van de regering heeft weerge- Nijmegen-Venlo Bij een ver- de rijksweg het Noordlim- haar helemaal niet. Aan dat laatste wordt echter ge twijfeld, aangezien Thatcher gere geld duidelijke bezwaren uitte te- gen de ontwikkelingen in Duitsland J^jtairtT buitenland is er om op vakantie te handel mee te drijven, maar never, never' om de Britse soevereiniteit aan op te hangen. Nog geen maand geleden publi ceerde een landelijk dagblad een ar tikel onder de kop 'Waarom wij de Fransen haten (en waarom dat ge voel wederzijds is)'. Veel Britten zijn bang dat een nieuw Duitsland tot Europese over name leidt, zij het dit keer niet met met economische heeft d^preSter rich ookveelS ™il?,dele,n' ,Toch vertegenwoordigt scher over de ontwikkeling in 5 tot r de claims burgse dorp Well is gisteravond een Duitsland uitgesproken dan zij offi- draagt 71 Ridley slechts een minderheid. Vol de meest recente opiniepeiling enkele wens van een bewindsper soon gehonoreerd. Premier Lub bers haalde een claim voor zijn de partement, Algemene Zaken, van vijf miljoen gulden symbolisch van tafel. Het ziet ernaar uit dat alleen minister Hirsch Ballin (justitie), die 130 miljoen meer gevraagd heeft voor politie en rechterlijke macht, een deel krijgt van het gevraagde geld (30 miljoen). Dit weekeinde zullen Lubbers en Kok een voorstel op hoofdlijnen maken voor de overige ministers. Dit zal uitgaan van extra bezuini gingen en lastenverzwaring om het 'VS moeten 50.000 militairen uit Europa weghalen' W ASHINGTON (Rtr/UPI) - De de fensie-commissie van de Ameri kaanse Senaat wil drastisch snijden in de door de regering-Bush ge wenste uitgaven in 1991 voor wa pens en troepen. Volgens voorzitter Nunn, een vooraanstaand Democraat, is de commissie er voorstander van 50.000 Amerikaanse militairen uit Europa terug te trekken (ongeacht of er een conventioneel wapenak koord is gesloten) en de uitvoering te vertragen van belangrijke wapen programma's. In totaal wil de com missie zo'n 35 miljard gulden bespa ren op de door de regering voorge stelde defensie-begroting van 1991 die ongeveer 600 miljard gulden be draagt. 1 toe geen 75-jarige echtpaar uit Venlo ge dood. De bestuurder wilde omzeilen en botste tegen een tegen ligger. Ford moet tien miljoen betalen aan uitvinder DETROIT (Rtr) - Het Ameri kaanse autoconcern Ford moet de uitvinder Robert Kearns tus sen ruim 10 miljoen gulden be talen omdat het een patent op de intervalschakelaar voor ruite- wissermotoren op auto's heeft gestolen. Advocaten van beide partijen hebben laten weten dat er een regeling is getroffen van 60 cent voor elke auto met deze voorziening die Ford tussen de jaren 1972 en 1988 heeft ver kocht. Het patent van Kearns liep in 1988 af. Kearns vertrouwt er op dat hij andere zaken tegen 27 Ameri kaanse, Japanse en Europese autofabrikanten ook kan win nen. De intervalschakelaar is in middels op vrijwel alle auto's een standaardvoorziening. Advocaat Wheeler liet weten dat Ford opgelucht is. Kearns had namelijk 280 miljoen gul den schadeloosstelling geëist. Het juiste aantal auto's dat in de gewraakte periode met de inter valschakelaar is uitgerust moet nog worden vastgesteld. cieel toegeeft. Het vertrek van Ridley zou een nieuwe slag zijn voor Thatcher, na dat het afgelopen jaar drie ministers uit het kabinet stapten: Nigel Lawson (financiën), Sir Norman Fowler(arbeid) en Peter Walker (Wales). Ridley's vooroordelen over Euro pa en Duitsland en zijn niet nieuw of uniek. De Britse populaire pers bevestigt ze elke dag. Tijdens de Europese eenwording een warm hart toe. In 1988 was dat nog 61 pro- LVarunq Tamadnda VOOR UW INDISCH ETEN Machinefabriek West-End BV Lisse, tel. 02521-19048 LEIDEN (bU Groenoordhallen) Haarlemmerweg 41 Tel.:07l-213222 Door neushoorn gedood BASEL (AP) - In de dierentuin van Basel is gisteren een 29-jarige vrouw door een neushoorn gedood. De vrouw klom om nog onduidelij ke redenen over de muur rond het neushoorn verblijf, liep op een neus hoornkoe toe en aaide het dier enige tijd. Toen het kalf verscheen wer den de moederlijke instincten klaarblijkelijk gewekt en ging zij tot de aanval over. Aanvankelijk trachtte de vrouw zich nog met hulp van een oppasser in veiligheid te brengen, maar toen de neushoorn haar voor de tweede maal aanviel werd zij dodelijk gewond. Machinebouw en -reparatie engineering motorrevisie óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 U Wij nemen een kwartaalabonnement f 74 15* Wij nemen een jaarabonnement f 28550 Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratisi (aankruisen wat van toepassing is) Postcode Woonplaats. k - - Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook hellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1