Geen proeven met vrije winkeltijden Het ei van 'De Zoew' is gelegd en niet stuk gevallen Duitse tol tot na de zomer opgeschort 'Mijnbouwconcern heeft Zuid-Afrika in handen' Werkloosheid in DDR en Polen stijgt explosief WK voetbal stuwt omzet Grundig 46 procent op Voorstellen De Zeeuw belangrijk voor landbouwoverleg VRIJDAG 13 JULI 1990 ECONOMIE PAGINA 3 Compromis kabinet over winkelsluitingswet DEN HAAG (GPD) Gemeenten mogen niet experimenteren met vrije winkelsluitings tijden. Een plan daartoe is definitief uit een wetsvoorstel gelicht, waarin een aantal over heidsregels voor provincies en gemeenten worden geschrapt. Dat heeft premier Lubbers gisteren verklaard na afloop van de ministerraad. De PvdA had, gesteund door WD en D66, het kabinet gevraagd om de experimenten toch door te zetten, ondanks een met alle betrokkenen bereikt akkoord over de sluitingstij - van Economische Zaken op de ge meenten af te schaffen. In plaats van de bestaande mogelijkheid tot vrijstelling wegens plaatselijke om standigheden, komt er een geineen den. Het compromis, waardoor de telijke mogelijkheid tot vrijstelling, beeld Amsterdam, winkels een half uur langer open Die kan verband houden met toeris me, grensovergangen en een be perkte avondverkoop in avondwin kels, overeenkomstig de situatie gen binnen zoals die nu al bestaat in bij' JOHANNESBURG (IPS) - In Zuid-Afrika is grote beroering ont staan door de mededeling van de president van het Zuidafrikaanse mijnbouwconcern Anglo American dat zijn bedrijf een derde van de aandelen bezit van alle aan de beurs van Johannesburg genoteerde on dernemingen. Anti-apartheidsgroe- pen en vakbonden hebben onmid dellijk aangekondigd dat zij zullen aandringen op anti-monopolie maatregelen. De mededeling van Anglo Ameri can president Julian Ogilvie- Thompson kwam niet geheel vrij willig. De uitgever van de publicatie 'Who owns who' in Zuid-Afrika be weerde dat Anglo American 45 pro- cent van alle aandelen op de beurs van Johannesburg bezit. In reactie daarop zei Ogilvie-Thompson dat zijn bedrijf 'slechts' dertig procent van de aandelen in eigendom heeft. Dat betekent wel dat het bedrijf ver regaande controle heeft over de he le Zuidafrikaanse economie. Anglo American staat bekend als gigant met enorme investerin- buiten Zuid-Afrika, or het eerst dat de i het in Zuid-Afrika Volgens het a Anglo Ame- dat ope- werkelijke omvang van de bezittin- duidelijk worden, laatste jaarverslag rican heeft het reert via negen dochtermaatschap pijen, het grootste deel van zijn in vesteringen in de winning van goud en uranium, 27,4 procent van het to taal, gevolgd door investeringen in mijnbouw (23,4 procent) en de win ning van diamanten (19,2 procent). Daarnaast heeft Anglo American grote belangen in landbouw, verze keringen en industrie. Voorname lijk via zustermaatschappij Minorco heeft Anglo American belangrijke investeringen in het buitenland waaronder andere Afrikaanse lan den, Zuid-Amerika en de Verenigde Staten. Erfenis Oppositiegroepen als het een mil joen leden tellende Congres van Zuidafrikaanse Vakbonden (Cosa- tu), het ANC en de Communistische Partij (CP) zijn geschokt door de cij fers. Volgens hen heeft Zuid-Afrika de meest gemonopoliseerde econo mie in de wereld. De secretaris-generaal van Cosa- tu, Jay Naidoo, noemt het enorme vermogen van Anglo American "een erfenis die is gecreëerd door de warme co-existentie tussen apart heid en het bedrijfsleven". Een post-apartheid regering zal maatre gelen moeten nemen om deze sche ve verhoudingen in te dammen, al dus Naidoo. Als de beweringen kloppen heeft Anglo American vol gens de Cosatu-topman een vermo gen van 130 miljard rand (ruim 100 miljard gulden). Tito Mboweni van de economi sche afdeling van het ANC zegt per soonlijk ervan overtuigd te zijn dat de bewering van McGregor klopt en dat Anglo American niet 30 maar 45 procent van de aandelen bezit. "Maar zelfs al is het 30 procent, dan is dat nog te veel", aldus Mboweni. Volgens Mboweni is de almacht van Anglo American een voorbeeld bij uitstek van de concentratie van eco nomische macht in een minderheid van de blanke bevolkingsgroep, die op zichzelf weer een minderheid is in het land. Mboweni zei dat het ANC over weegt voorstellen te doen om mo nopolievorming te voorkomen, maar dreigde niet met nationalisa tie. "Je kan niet zomaar hun kan toor binnenlopen en heel Anglo American nationaliseren", aldus de ANC-woordvoerder. "Zij (Anglo American) vormen een belangrijk deel van de economie en zijn niet onze vijanden", aldus Mboweni, die aankondigde dat alles in overleg met Anglo American zal gebeuren Ogilvie-Thompson verdedigde de omvang van zijn bedrijf door te stel len dat het nodig is om groot te zijn wil een bedrijf kunnen concurreren met buitenlandse concerns. Hij stel de bovendien dat hij overheidsdeel- neming in de mijnbouwindustrie toe zou juichen. is door het kabinet goedge- inmiddels in de wet opge- Het akkoord was voor het CDA reden zich fel tegen experimenten te verzetten, mede omdat daarmee het winkelen op zondag mogelijk zou worden. "En dat ligt heel gevoe lig bij ons", aldus een CDA'er Schartman, die het gedrag van de coalitiegenoot veroordeelde. Eerder dit jaar organiseerden de vakbonden stakingsacties om latere winkelsluitingstijden tegen te hou den. Dit mondde uit in afspraken dat het uiterste tijdstip van sluiting kan worden verschoven van zes uur tot half zeven op werkdagen en van vijf uur tot zes uur op zaterdag. Daarnaast voorziet het wetsont werp in de mogelijkheid om de ope- ningsduur per week uit te breiden van 52 tot 55 uur. Ook wordt voorge steld het toezicht van het ministerie Heftige reactie beurs Amerika WASHINGTON (Rtr/KR- F/UCN/ANP) - Uitlatingen van de voorzitter van de Amerikaanse fe derale banken, Alan Greenspan, hebben de koersen op de rentege- voelige obligatiemarkten zeer snel doen stijgen. De Dow Jones op de Newyorkse beurs Wall Street be reikte gisteren een recordhoogte (2969,80) met een winst van 15 pun ten in de eerste uren van de handel. In de Newyorkse valutahandel viel de dollar bijna drie cent terug naar 1,8430 gulden. Op de Europese wis selmarkten moest de dollar twee cent vanochtend twee cent een ver lies accepteren. De verklaring van Greenspan is volgens handelaren een teken dat plan ontvangen. Vier de beperkingen op het lenen van geld worden versoepeld, een lang verwachte stap van de federale ban ken. Greenspan verklaarde voor het bankcomité van de senaat dat de fe derale banken meer geld in het ban- kensysteem moeten pompen om het aantrekken van de rentetarie ven te voorkomen. Na deze opmer king konden de koersen op de obli- gatiemarkt zeer sterk stijgen en koopprogramma werden geacti veerd in laatste handelsuren. De 'Fed' houdt de «ituatie op de kredietmarkt in de gaten om te voorkomen dat de tarieven hoger worden dan dat de federale bank zou wensen. Greenspan zag geen al gemene kredietverlu-apping optre den, maar vond wel enkele aanwij zingen in de vorm van het duurder worden van commerciële leningen. Ook de stijging van de olieprijzen had een positief effect op de koer- WARSCHAU/BERLIJN (Rtr) De werkloosheid in Oost-Duitsland en Polen stijgt explosief. Het aantal werklozen in Oost-Duitsland stijgt dramatisch nu de verouderde industrie na de economisch eenwording vanaf 1 juli het moet opnemen tegen de moderne wes terse. De werkloosheid nam in juni toe met 50 procent tot meer dan 142.000, maar volgens autoriteiten moe ten deelarbeid en herscholing deze cijfers een halt toeroepen voordat de Duitse eenheidsverkiezingen in december plaats vinden. De meeste ontslagen vonden in de industrie plaats (66.799), gevolgd door de landbouwsector (19.505) en handel (18.475). Verder werden er 7144 personen ont slagen die werkzaam waren in het verkeer, zijn er 13.083 bouwvakkers werkloos geworden, en moesten 5769 arbeidsplaatsen in de gezondheidszorg verdwij nen. In de andere bedrijfstakken gingen 51.000 banen verloren. De Oostduitse regering heeft honderdduizenden werknemers buiten de werkloosheidscijfers weten te houden door bedrijven te betalen om hen in dienst te houden. Volgens een medewerker van het Oostduitse ministerie van arbeidszaken, Max Daehne, ontvingen 222.000 werknemers een overheidspremie terwijl nog eens 240.000 een aanvraag voor een dergelijke deeltijd- premie hadden ingediend. De werkloosheid in Polen is in juni met 125.000 ge stegen tot 570.000 mensen. Daardoor is de werkloos heid omhoog geklommen tot 4,2 procent van de be roepsbevolking. Volgens het ministerie van arbeid zullen binnenkort nog eens 300.000 mensen hun baan verliezen bij zo'n 7000 bedrijven. Aan het eind van dit jaar heeft Polen naar schatting 1,5 miljoen mensen zonder werk. Voor de invoering van het bezuinigingsprogramma begin dit jaar ston den nog geen 10.000 personen ingeschreven bij de ar beidsbureaus. Volgens het ministerie zal een op de drie families steun van het in oprichting zijnde sociaal ier van de 11 miljoen gezinnen kun- profiteren van het op 52 miljoen dollar begrote so ciaalprogramma dat aan het eind van 1990 moet zijn ingevoerd. De bezuinigingsmaatregelen van de door Solidari teit geleide regering hebben wel succes op het gebied van de inflatie. In juni is de inflatie gedaald tot 3,4 pro cent tegenover 5 procent in mei en 8,1 procent in april. BERLIJN Oostduitse boeren protesteren tegen de daling van de levensstandaard, door varkens los te laten bij het parlement. Zij kunnen hun produkten slecht kwijt als gevolg van de economische hervormingen en de eenwording. (foto ap> Economie kort Straalvliegtuig Fokker onderzoekt of er een markt bestaat voor een straalverkeers- vliegtuig met zestig tot zeventig stoelen. Het nieuwe vliegtuig, in de ze fase FAJ (Four Abreast Jet) ge naamd, bestaat echter nog niet eens op papier. De Four Abreast Jet (vier stoelen op een rij) is zo ongeveer het enige vliegtuig dat Fokker nog in haar marktsegment kan bouwen. Deeltijdwerkers Deeltijdwerkers die minder dan eenderde van de normale arbeids uur werken, kunnen in de toekomst toch aanspraak maken op het wette lijk minimumloon. Het kabinet heeft donderdag besloten een wets wijziging van die strekking naar de Raad van State te sturen voor ad- HP/De Tijd De vertrekkende directeur van het Holland Festival, Ad 's-Gravesande, wordt zeer waarschijnlijk de' hoofd redacteur van de nieuwe weekblad combinatie HP De Tijd. 's-Gra vesande bevestigde gisteren dat hij interesse heeft voor deze post en dat hij daarover inmiddels gesprekken heeft gevoerd met delegaties van de redacties. Telewerken Er komt bij het ministerie van ver keer en waterstaat waarschijnlijk geen tweede experiment met tele werken (thuiswerken met behulp van moderne communicatie-appa- ratuur), zo blijkt uit het personeels orgaan Profiel van het ministerie. Aan de eerste proef, die enkele maanden geleden bij de rijksin spectie voor het vervoer (RI\0 van start ging, is bijna het hele beschik bare budget van 750.000 gulden op gegaan. BRUSSEL (ANP/DPA) - Het Eu ropese Hof van Justitie in Luxem burg heeft gisteravond de Bondsre publiek Duitsland opnieuw bevo len de speciale vrachtwagentol op te schorten. Daarmee bevestigde het Hof zijn uitspraak van 28 juni. De uitspraak is nog geen definitief oordeel over het al dan niet rechts geldig zijn van de Westduitse tolhef fing voor vrachtwagens. Pas na de vakantie zal het Hof in een procedu re 'ten gronde' die rechtsgeldigheid beoordelen. De speciale vrachtwagentol had op 1 juli moeten ingaan. Maar voor het zover was, wendde de EG-com- missie zich tot het Hof met het ver zoek de Westduitse vrachtwagenbe lasting op te schorten. De Commis sie voerde aan dat de tolheffing dis criminerend was omdat de West duitse vervoersbedrijven een stuk .van de tol gecompenseerd zouden krijgen via een verlaging van de we genbelasting. EG-commissaris Van Miert voor transportzaken kwam gisteravond onmiddellijk met een reactie. Hij toonde zich uiterst tevreden met de uitspraak van het Hof. De Commis sie lo-ijgt hierdoor de mogelijkheid om op politiek niveau zeer snel een oplossing te vinden voor de gelijk trekking van de accijnzen op brand stoffen en van de wegenbelasting, zo zei hij. Bonn wilde met het instellen van de speciale vrachtwagenbelasting de Gemeenschap dwingen snel werk te maken van het op één lijn brengen van de brandstofaccijnzen en de wegenbelastingen in de twaalf lidstaten. De Westduitse re gering is van mening dat die uiteen lopende accijnzen en belastingen oneerlijke concurrentie in het Eu ropese wegvervoer tot gevolg heb ben. "Ons geschil met de Westduitse regering gaat niet over het principe om de kosten voor de wegeninfra structuur en de schade aan het milieu aan te rekenen aan de ver bruiker, maar wel over het feit dat men de bestaande ongelijkheden tussen de lidstaten niet kan weg werken op een unilaterale en discri minerende manier, zoals de West duitse autoriteiten dat wilden doen", aldus Van Miert. De Westduitse minister Zimmer- mann van verkeer zei dat de rege ring in Bonn de uitspraak van het Hof voor kennisgeving aannemen. Zij zal zich op de eerstvolgende ka binetsvergadering van 18 juli over haar verdere stappen beraden. Daarbij zal de regering rekening houden met de belangen van de Westduitse transportsector als met de capaciteit van de infra structuur en de noodzaak om het milieu te beschermen. Op de Eu ropese Commissie en de Minister raad van de EG rust volgens minis ter Zimmermann nu meer dan ooit de plicht 'de kernkwestie van het kunnen functioneren van het ver keer in Europa' op te lossen. LENINGEN De Amerikaanse overheid heeft de banken in de Ver enigde Staten opgedragen hun le ningen aan Argentinië en Brazilië drastisch te beperken. De banken hebben de opdracht gekregen hun toegezegde leningen aan Brazilië met 2,9 miljard dollar te korten en die aan Argentinië met 11 miljard dollar. NURNBERG (GPD) - De Duitse fabrikant van audio- en video-appa- ratuur Grundig weet de stijgende lijn vast te houden. De wereldkam pioenschappen voetbal hebben in de afgelopen drie maanden voor een toename van de omzet gezorgd van niet minder dan 46 procent. Me de dank zij lagere belastigen steeg de winst in het boekjaar tot 1 april 1990 met 5 procent tot 147 miljoen mark bij een omzet van bijna 3,8 miljard mark. De vrij gunstige cijfers van de ra dio- en televisiefabriek Grundig la ten zich moeilijk vergelijken met de situatie bij Philips in Eindhoven, zo waarschuwt de voormalige Philips- directeur Van Tilburg bij de presen tatie van het jaarverslag. Terwijl Grundig dit jaar de omzet tot boven Premier China: verzachten sancties gaat niet ver genoeg PEKING (Rtr/IPS) - De Chinese premier, Li Peng, heeft voorzichtig gereageerd op het besluit van de ze ven geïndustrialiseerde landen in Houston om de sancties tegen Chi na te handhaven. In commentaren daarentegen wordt een wat harder standpunt ingenomen. Zo noemde het officiële nieuwsagentschap Nieuw China de slotverklaring van Houston een inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van China. Li Peng zei gisteren op een minis tersbijeenkomst dat "de regering nota heeft genomen van de bereid heid van de G-7 om in de toekomst de sancties tegen China te verzach ten". Hij voegde daar evenwel aan toe dat deze stap niet ver genoeg gaat. Westerse landen kondigden een jaar geleden sancties tegen China af uit protest tegen het militaire ingrij pen tegen de studenten op het plein van de Hemelse Vrede. De gevolgen waren dat er een eind kwam aan of ficiële leningen, militaire samen werking en bezoeken op hoog ni- De bijeenkomst van de G-7 be sloot overigens wel leningen aan China toe te staan om te voorzien in de eerste levensbehoeften van het Chinese volk. De Japanse premier Kaifu nam op de topconferentie een enigszins afwijkend standpunt in en kondig de aan dat Japan leningen aan Chi na tot een bedrag van 5 miljard dol lar die in 1988 al waren overeenge komen, tussen 1990 en 1995 zal ver strekken. De Bondsrepubliek zal waar schijnlijk begin volgend jaar finan ciële en technische hulp aan China hervatten, aldus de Westduitse mi nister Warnke voor economische samenwerking gisteren. de 4 miljard mark denkt op te stu wen, zijn deze cijfers voor 90 pro cent gebaseerd op de verkooop van consumentenelektronika. Op het gebied waar Grundig in Europa ac tief is, is de omzet van Philips we reldwijd vier keer zo groot en wordt nog bijna driekwart van de omzet op andere terreinen geboekt. Toch is al met al het rendement op de omzet bij Grundig dit jaar gezakt van 4,1 naar 3,9 procent een percentage waar Philips al jaren naar streeft. Van Tilburg geeft ech ter toe dat dit rendement zo'n 2,5 procent zou zijn, wanneer geen ge bruik gemaakt had kunnen worden van belastingcompensatie voor eer der geleden verliezen. Philips stuurde als grootaandeel houder in Grundig (31,6 procent) halverwege de jaren 80 de eigen cri sismanager H. Koning naar Nurn- berg om zoals nu al drie opeen volgende jaren blijkt de Duitse firma van bankroet te redden. De overige aandelen zijn in handen van de Max Grundig Stichting (familie en banken). Van Tilburg ziet een stimulans voor groei in Oost-Duitsland. In de eerste paar weken sinds de mone taire eenwording van de beide Duitsland op 1 juli werd in de DDR al voor 10 miljoen mark. De behoef te tv's en vooral videorecorders zal voorlopig aanhouden, verwacht Van Tilburg. De Nederlander denkt ook in Oost-Duitsland marktleider te worden, evenals in Westelijke deel. Apparaten doen slroomgebruik weer toenemen ARNHEM (ANP) Het stroomver bruik per huishouden is vorig jaar na twee jaar van stabilisatie weer gestegen, zo blijkt uit het jaarver slag van de VEEN, de vereniging van distributiebedrijven van elek triciteit. Lag het verbruik per huishouden in 1987 en 1988 nog op gemiddeld 2860 kiloWattuur, vorig jaar was dat gemiddeld 2890 kilowattuur, een stijging van bijna één procent. Doordat ook het aantal huishou dens toenam steeg het stroomver bruik van alle huishoudens vorig jaar met ruim twee procent tot 15,9 miljard kilowattuur. Het stroomverbruik per huishou den daalde gestaag tot 1987. Een woordvoerder van de VEEN schrijft dat toe aan het kleiner wor den van de gezinnen. De stijging van het afgelopen jaar komt vooral door het aanschaffen van elektri sche apparatuur als afwasmachi nes, magnetrons en droogtrom- mels. GENEVE In Houston, waar eer der deze week de regeringsleiders van de zeven rijke landen (G-7) in de wereld bij elkaar waren, hebben de 'De Zeeuw-papers' een belangrijke rol gespeeld. De naam van 'De Ziew' of 'De Zoew' ging de wereld rond. Of er een doorbraak komt is nog de vraag, zeker is wel de de voorstellen van de Nederlandse landbouwdeskundige dr. Aart de Zeeuw een belangrijke rol zullen spelen in de gesprekken over de al heel lang bestaande handelsconflic ten over de landbouw. Vooral de Amerikanen hebben hartelijk zijn discussiestuk omhelsd. De Zeeuw is voorzitter van de landbouwgroep binnen de GATT, het in Genève gevestigde instituut waar landen internationaal afspra ken maken over de handel en over de tarieven en andere (dikwijls be schermende) maatregelen die daar in gelden. De landbouw is één van de veertien sectoren waarover 'de GATT-landen nog dit jaar overeen stemming hopen te bereiken. De Zeeuw: "Je hebt toch altijd je twijfels als je zo'n stuk hebt ge schreven. Je hebt gepraat met aller lei mensen, met de beleidsmakers en met de boeren zelf in tal van lan den. Heb je ze allemaal wel goed be grepen? Heb je alle aspecten vol doende naar voren laten komen? Dat is dan toch je grootste zorg. Als dan een aantal landen jouw stuk als uitgangspunt wil nemen voor de verdere onderhandelingen, dan is dat heel bevredigend". Kroon De Zeeuw zal het ook als een kroon op zijn carrière beschouwen als op basis van zijn werk een doorbraak wordt bereikt in de wereldhandel in agrarische produkten. Als direc teur-generaal van het ministerie van landbouw heeft hij meer dan 15 jaar meegewerkt aan de Europese landbouwpolitiek. Sinds 1982 zit hij al de landbouwgroep binnen de GATT voor. In 1985 ondertekende De Zeeuw de aanbeveling die mede de basis werd voor de GATT-vergadering in Punta del Este (de Uruguay-ronde), waarin inderdaad werd afgespro ken dat aan de handel eh vooral aan de handelstarieven en andere maat regelen moest worden gesleuteld. Drieënhalf jaar is men nu verder sinds Punta del Este en voor het einde van het jaar moeten er in alle veertien groepen afspraken zijn ge maakt. Op 22 juli moeten de voorzit ters van alle groepen met een stuk komen op basis waarvan de GATT- landen later dit jaar afspraken kun nen vastleggen. De Zeeuw heeft de gisteren be gonnen vergadering waarin hij steun zoekt voor 'papers', geen een voudig stuk voorgelegd. De instem ming van de EG-landen in het G-7 beraad om in het slotcommuniqué^ naar de 'De Zeeuw -papers' te ver wijzen was maar zeer betrekkelijk. En in de gisteren begonnen bijeen komst van de landbouwgroep van de GATT toonde zich ook menigeen ongelukkig met de voorstellen. Veiligheid Toch verwacht De Zeeuw een door braak. Hij gelooft ook sterk in het nut van wat hij heeft voorgesteld. Globaal komt het erop neer dat thans bestaande maatregelen om de eigen landbouwbedrijven te be schermen, geleidelijk aan worden afgebroken. Subsidies op export zouden allengs verder moeten wor den verlaagd en heffingen op in te voeren goederen zouden moeten worden verminderd en mogelijk zelfs moeten verdwijnen. Daarnaast zou er moeten worden gesleuteld aan dat soort zaken als garantieprij zen, minimumprijzen die een boer altijd ten minste voor zijn produk ten kan krijgen. Het pleidooi is dat deze op de pro dukten gerichte steunmaatregelen worden omgezet in, waar nodig, on dersteuning van de boer zelf. Meer inkomensondersteuning als het echt te dol zou worden, maar geen, althans minder, produktgerichte steun. Ook De Zeeuw beseft dat steun nooit helemaal zal kunnen verdwij nen. Hij voelt best aan wat de Ja- De Zeeuw: "Boeren hoeven niet bang te zijn". (fot panners niet rijk landbouwgrond bedoelen als ze een aantal van hun handelsbelem- merende bepalingen zeggen te wil len beschermen. Voor de helft uit overwegingen van 'voedsel veiligheid', van voedsel-zekerheid graag zo houden. Zo zal men er ook begrip voor moeten hebben dat de Finnen hun zijn voedselvoorziening is Japan af- boeren boven een bepaalde breed- hankelijk van importen. Voor de an- tegraad niet graag zullen zien ver dere helft kunnen de Japanners dwijnen. Door het klimaat kunnen voor zichzelf zorgen. Dat willen ze ze in die streken maar een zeer be perkte tijd iets telen en nauwelijks concurreren tegen de wereldmarkt. Maar uit milieu-overwegingen, bij voorbeeld om te voorkomen dat een gebied compleet verloedert, is het ook volgens De Zeeuw alleszins verantwoord om deze boeren een steuntje in de rug te geven. Zwiepend De Zeeuw is ervan overtuigd dat de prijzen op de wereldmarkt veel sta bieler worden dan nu, wanneer ex portsubsidies, importheffingen en - beperkingen worden verminderd en misschien zelfs afgeschaft. Dat geeft de boeren ook meer zeker heid. Ze zullen niet overgeleverd- zijn aan op en neer zwiepende, la biele markten en daarop geldende prijzen. Volgens De Zeeuw hoeven de boeren geen angst te hebben. En als er wat verandert, zullen daar lan ge overgangstermijnen aan verbon den zijn. Hij denkt daarbij zelf aan vijf tot tien jaar. De Zeeuw is zelf zijn grootste twijfels over zijn voorstellen al kwijt. Hij heeft zijn ei gelegd en het is niet stuk gevallen. Volgende week hoopt hij te weten of zijn idee ën door de GATT-leden worden ge steund. In Houston is het aanbevo len als uitgangspunt voor verdere onderhandelingen. Maar een bekro ning op een carrière zou het zijn wanneer de belangrijkste onderde len eruit de hoofdelementen wor den voor het beleid van de GATT.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5