Verkeer loopt vast op auto- èn spoorweg Seksuele delicten jeugdigen niet vergoelijken' Bodem Waddenzee behoorlijk vervuild 'Soort bij soort' huisvesten A2 kan groei niet meer aan Onrust bij organisatie Nijmeegse vierdaagse Te lang in cel ONTRUIMING NA OPSTAND Betere behandeling van leukemie lijkt mogelijk sas» cskSS t&ZerT e'Ster0ChtenP\,ZrIZ ra?ieh:ntoeYoSgeber„gtekP,> Ouders getroffen tweelingen willen belangenvereniging VRIJDAG 13 JULI 1 UTRECHT (ANP) - Zowel de snelweg A2 als de spoorlijn tussen Utrecht en Amsterdam zijn nu al zo zwaar belast, dat gezien de snelle toename van het verkeer verdubbeling noodzakelijk is. Dat blijkt uit de notitie voor de Csrridor- studie op het traject Amsterdam-Utrecht, die gisteren in Utrecht is gepresenteerd. NIJMEGEN (GPD) - Donkere wolken pakken zich samen boven de Nijmeegse Vierdaagse. De goede relatie tussen de wandelsportorga nisatie KNBLO en de gemeente Nijmegen heeft een flinke deuk op gelopen nu het stadsbestuur een toegangsprijs van 2,50 gulden heeft ingesteld voor de vlaggenparade. "Daar zijn wij zeer kwaad over", al dus de woordvoerder van de KN BLO. "Die vlaggenparade is be doeld als welkom voor onze wande laars". Duidelijk is dat het bestuur van de KNBLO geen goed woord over heeft voor het besluit van de ge meente. Voorgaande jaren konden duizenden vierdaagselopers, op vertoon van hun deelnemerskaart, gratis de vlaggenparade op maan dagavond bijwonen. Chris Bos, die dit jaar de functie van marsleider in ere herstelt: "De gemeente wil de kosten van de Vierdaagse omlaag brengen. In de kosten voor de inzet van de politie, het reinigen van de stad en het inzetten van de dienst publieke werken valt niet te snij den. Die toegangsprijs is een com promis. Het hele misverstand gaat om 30.000 gulden. Wij hopen dat dit een eenmalige vergissing is van de gemeente Nijmegen". Achter de schermen heerst echter meer wrevel. Bos: "De gemeente Nijmegen heeft nooit onderzoek ge daan naar de baten van de Vierdaag se. Maar dit evenement brengt jaar lijks tussen de 50 en 60 miljoen gul den in het laadje. Het gemeentebe stuur heeft nu eindelijk toegezegd dat daar een officieel onderzoek naar komt". Toch is de KNBLO (nog) niet van plan de Vierdaagse naar een andere stad over te doen. De 75e editie, die volgend jaar gehouden wordt, staat gewoon voor de Waalstad gepland. Ondanks alle bestuurlijke ver wikkelingen bereidt Nijmegen zich voor op een mogelijk nieuw record in de geschiedenis van de vierdaag se. Dinsdag zullen waarschijnlijk meer dan 30.000 wandelaars starten. Slechts een enkele keer eerder werd dat aantal gehaald en wel in 1988. De organisatie baseert die verwach ting op het aantal inschrijvingen dat woensdagavond al verwerkt was: 28.752. "Onze ervaring is dat op maandag altijd nog zo'n 1500 tot 2000 mensen zich inschrijven", zei de marsleider. Het aantal landen dat dit jaar ver tegenwoordigd is, staat nu op 37. Vorig jaar waren dat er nog 43. Dat aantal lijkt dit jaar niet haalbaar. "Dat is verklaarbaar", zo legde Chris Bos uit. "Landen als IJsland en Argentinië waren vaak vertegen woordigd door een persoon. Als die persoon wegblijft, is er dus ook een land minder". De militaire zijn dit jaar ruimschoots aanwezig: naar schatting 8000 (afkomstig uit onder meer Amerika, Canada, Scandina vië en Frankrijk). LEEUWARDEN (GPD) - Hals- over-kop is vanmorgen een veertig jarige man uit de Leeuwarder straf gevangenis De Marwei ontslagen, omdat hij al sinds 17 mei ten on rechte door het openbaar ministerie van zijn vrijheid bleek te zijn be roofd. De man is het slachtoffer ge worden van een administratieve fout bij het parket van de procu reur-generaal in Amsterdam. Pas door dreiging met een kort geding tegen de staat kon 's mans advocaat, de Leeuwarder mr. W. Anker, Justi tie tot het ontslag bewegen. De ge vangene uitte vorige week zelf twij fel aan de rechtsgrond van zijn op sluiting. De notitie dient als basis voor een studie naar een samenhangende aanpak van het verkeer en vervoer op één van de belangrijkste en drukste tracé's in Nederland. De on derzoekers denken eind volgend jaar een compleet beeld te kunnen geven over hoe het sterk toenemen de auto- en treinverkeer (zowel per sonen als goederen) en de binnen vaart over het Amsterdam-Rijnka naal tot het jaar 2010 kan worden verwerkt. In 1987 verplaatsten zich in het drukste spitsuur van de dag tussen Amsterdam en Utrecht 9.000 perso nen. Per trein en bus waren dat er 3.500. De laatste (optimistische) plannen van de overheid gaan, voor wat de komende twintig jaar betreft uit, van een toename van het perso nenvervoer over de weg met 3 pro cent en per spoor met 120 procent. De opstellers van de notitie, verte genwoordigers van Verkeer en Wa terstaat en de NS, vragen zich af of een zo sterke beperking van de groei van het autoverkeer wel mo gelijk is. De opstellers zijn enigszins be perkt in hun mogelijkheden, omdat het kabinet Rail 21 (het NS-plan voor verdubbeling van het aantal reizigerskilometers in 2005) en Rail 21 Cargo (sterke uitbreiding van het goederenvervoer per spoor) al heeft verwerkt Ln het Structuurschema Verkeer en Vervoer. In Rail 21 en Rail 21 Cargo is voorzien in de ver dubbeling van het aantal sporen tussen Duivendrecht en Utrecht. Daar valt niet meer aan te tornen. Volgens de voorzitter van de stuurgroep die de studie begeleidt, mr. J. Danhof, zullen de eerste re sultaten nog zeker tien jaar op zich laten wachten. Op kortere termijn zijn echter al enkele maatregelen te verwachten. Danhof denkt daarbij aan ontsluiting van industrieterrei nen door het openbaar vervoer en technische maatregelen die de toe voer van autoverkeer naar de A2 moeten doseren. DEN HAAG (GPD) - Zeis als nu zou worden gestopt met de lozing van zeer schadelijke stoffen, dan zal het nog enkele tientallen jaren duren voordat de bodem van de Wadden zee schoon is. "Verdergaande sane ring van de bronnen van zware me talen, pcb's, pak's en ocb's is drin gend gewenst", aldus het pleidooi van de opstellers van het rapport 'Verontreinigingen in sedimenten van de.Noordzee en Waddenzee', de dienst getijdewateren van Rijkswa terstaat. Daaruit blijkt overduidelijk, dat de verontreiniging van de bodem van de Waddenzee samenhangt met de verontreiniging van de rivieren: de verontreiniging van het westelij ke deel van de Waddenzee is veel groter dan van het oostelijke. Ge constateerd is ook, dat de afname van de mate van verontreiniging van de Waddenzeebodem zich in DEN HAAG (ANP) - Medewerkers van TNO in Rijswijk en van het Aca demisch Ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam hebben een mogelijke verklaring gevonden voor het feit dat leukemie-patiënten veelal niet reageren op geneesmiddelen. Dit biedt volgens TNO uitzicht op een betere behandeling van mensen met bloedkanker. Volgens de onderzoekers van het TNO Instituut voor Toegepaste Ra diobiologie en Immunologie en de afdeling Hematologie van het Rot terdamse ziekenhuis kunnen in leu- Binnenland kort Corruptie WD-parlementariër Weisglas wil dat de Tweede Kamer zo snel moge lijk inzage krijgt in het rapport van de Rijksrecherche naar»vermeende corruptie op dé Nederlandse am bassade in Suriname. Weisglas de poneert die eis in schriftelijke vra gen aan minister Van den Broek (buitenlandse zaken). De WD'er vraagt opheldering over beschuldi gingen dat een Nederlands en Suri naams ambassadepersoneel geld aan zou nemen in ruil voor een su persnelle visumbehandeling. Opheffing Minister Ritzen (onderwijs) gaat drie van zijn belangrijkste adviesor ganen opheffen. Als het aan de be windsman ligt, zullen de ARBO (Adviesraad Basisonderwijs), de ARVO (Adviesraad Voortgezet On derwijs) en de ARHO (Adviesraad Hoger Onderwijs) op 1 augustus 1991 niet meer bestaan. Pompmoord Officier van justitie mr. H. Vos heeft gisteren dertien jaar gevangenis straf geëist tegen een 23-jarige Ha genaar wegens de overval op 30 juni 1987 op benzinestation Knorrestein bij Zoetermeer, waarbij pomphou der C. Rossel werd gedood. Daar naast zou de man 1.500 gulden moe ten bijdragen aan de materiële kos ten die de weduwe van de pomp houder heeft geleden. Misbruik Het kabinet gaat paal en perk stel len aan misbruik van de wet vermo gensbelasting. Het gaat daarbij met narrie om directeuren/grootaandeel houders die minder of totaal geen vermogensbelasting betalen door hun belastbare inkomen periodiek te verlagen danwel tot nul te redu ceren. Dat gebeurt door toepassing van de zogeheten 80-procentsrege- ling. Aaw Het is afgelopen met het automatis me dat eenmaal afgekeurde ambte naren tot hun pensioen zijn ge doemd tot de Algemene arbeidson geschiktheidswet (aaw). Er komt een verplichte keuring en het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds ABP gaat vaker periodieke herkeu ringen uitvoeren. Het kabinet is gis teren akkoord gegaan met dit be sluit van minister Dales (binnen landse zaken). kkoord ..l de achterban van de vakbon- n AbvaKabo en CFO betreft kun- n de cao's in het ziekenhuiswezen t -13.000 werknemers) en de bejaar- ntehuizen (70.000 werknemers) den getekend. De leden scharen achter de principe-akkoorden Ie vakbonden in deze sectoren gen weken van actievoeren be- kemiecellen mechanismen aanwe zig zijn die de toegediende genees middelen versneld de cel uitpom pen. Anti-kankermiddelen kunnen dan hun werking niet uitoefenen, zodat de therapie mislukt. Het was reeds bekend dat zo'n re sistentie tegen geneesmiddelen op kon treden bij zwaar behandelde patiënten met een bepaalde vorm van acute leukemie. De betrokken onderzoekers H. Herweijer, P. Son- neveld, F. Baas en K. Nooter ont dekten echter een vergelijkbaar re- sistentiemechnisme bij patiënten met andere vormen van bloedkan ker, die nog niet behandeld werden. Dit betekent volgens de onderzoe kers dat de resistentie als het ware van nature aanwezig is. Uit het onderzoek, dat is gepubli ceerd in het laatste nummer van de Journal of the National Cancer In stitute, blijkt voorts dat er bepaalde stoffen bestaan die zeer goed ge bruikt kunnen worden om de pompwerking van de leukemiecel- len kunnen blokkeren. Beide ontdekkingen bieden vol gens TNO interessante perspectie ven voor de behandeling van leuke mie-patiënten. Deze zou wellicht verbeterd kunnen worden door de mensen gelijktijdig pompremmen- de middelen en anti-kankermedica- menten toe te dienen. SITTARD - Gevangenis De Geer- horst in Sittard waar gisternacht met een grootscheepse ontruimings actie een eind werd gemaakt aan de bijna twee dagen durende opstand in de gloednieuwe penitentiaire in richtingen De Geerhorst in Sittard. Alle 22 langgestrafte gedetineerden uit de A-vleugel van het complex werden geboeid afgevoerd naar di verse strafinrichtingen elders in het land. Volgens Geerhorst-directeur J. Gorissen ging het om "gedetineer den die niets anders wilden dan knokken en de zaak opblazen. Een verbetering van het leefklimaat (het eigenlijke doel van de opstand) was hen kennelijk niet Oplossing Nationale Woningraad voor burenruzies Dat heeft T. van der Lans. districts-directeur West-Nederland van de Nationale Woningraad, gis teren bepleit bij de presentatie van een publicatie over de aanpak van burenruzies. Volgens Van der Lans is in de af- ÏÏ-' Inmiddels zoude^de^spanr^n- V6e' ,-i/ni in nner, /inW/iwi ui/u /1/1I „a,./ 7/m/i Leem Hli r die bewoner Een afweging den gesteld bij huji eigen soort te of de leefstijl van de bewoner wel past in de buurt wordt evenmin ge maakt. Volgens Van der Lans is het mis plaatst te denken dat mensen overal willen wonen. Daardoor zijn vol gens hem te vaak buurten ontstaan zonder een eigen identiteit. Door r lang- ken op dat moment niet of het huis Waarschijnlijk meerdere daders bij bomaanslagen in hoofdstad AMSTERDAM (ANP) - Het is niet erg waarschijnlijk dat de 33-jarige verdachte van de bomaanslag op het Aurora-gebouw in Amsterdam oojc de tweede bom bij de Banco Bilbao Vizcaya aan de Herengracht in Amsterdam heeft geplaatst. Dat duidt op meerdere betrokkenen bij de aanslagen op Spaanse doelen in de hoofdstad. Dat verklaarde giste ren de Amsterdamse persrechter Slagter in een nadere toelichting op de voorlopige hechtenis van de De verdachte werd al voor 6 juli, de dag van de tweede aanslag, door de politie in de gaten gehouden. Dat gebeurde op grond van herkenning en informatie door de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI). Getuigen menen bovendien te hebben gezien dat de verdachte in gezelschap van een andere man op de dag voor de eerste aanslag op 30 juni foto's heeft gemaakt bij het Aurora-gebouw op de Overtoom. De verklaringen van deze getuigen worden nader onderzocht. rekening te houden met speci fieke wensen kunnen buurten een eigen karakter krijgen. Corporaties moeten om de bewoner goed te kunnen informeren buurtprofielen vervaardigen. De districtsdirecteur tekende daarbij aan dat een gemeente dan wel moet accepteren dat er sociaal zwakke wijken ontstaan. Wijken waar bijvoorbeeld overwegend ge kleurde mensen wonen, kunnen vervolgens een aan de eigen behoef te toegesneden voorzieningeniveau krijgen. Hij verwacht dat in derge lijke wijken minder conflicten tus sen allochtonen en autochtonen ontstaan. In opdracht van de gemeente Den Haag heeft het plaatselijke meld- en registratiepunt discriminatiezaken een draaiboek geschreven voor de aanpak van burenruzies waarbij et nische tegenstellingen een rol spe len. gelijke conflicten veelvuldig voor en laat de aanpak daarvan te wen sen over. Problemen worden niet zelden onvoldoende herkend, waar door bewoners niet worden gehol pen. In het draaiboek wordt een beeld geschetst hoe woningcorpo raties, welzijnswerkers en politie in goede samenwerking bewoners daadwerkelijk kunnen bijstaan. een veel langzamer tempo voltrekt dan in het water van de grote rivie ren. De zogeheten omwoelingspro- cessen in de bodem van de zee heb ben een vertragende werking op veranderingen in de gehaltes in de bodem. Overigens lijkt de aanwezigheid van zware metalen in de Waddenzee geen groot effect te hebben op het ecosysteem. In mosselen bij voor beeld zijn geen sterk verhoogde ge haltes gevonden. Het eten van die lekkernij levert geen gevaar voor de gezondheid op. De ophoping van organische microverontreiniging (PAK's en PCB's) is daarentegen van een dusdanig gehalte, dat het wel gevolgen heeft voor het eco systeem in de Waddenzee. De ach teruitgang van het aantal zeehon den moet hier tenminste voor een deel aan worden toegeschreven. De bodem speelt een belangrijke rol in het bestaan van een groot aan tal organismen. Ze leven op of in de bovenste laag van de bodem. Maar ook dieper is de bodem verontrei nigd. De bodem is een opslagplaats voor verontreinigingen van vroeger en tevens een graadmeter voor de waterkwaliteit en de effectiviteit van saneringsmaatregelen. In de in het verleden opgeslagen bodemver ontreinigingen kunnen nog zeer ge ruime tijd naar het oppervlak wor den opgewoeld en beschikbaar blij ven voor opname in de voedselke ten via bodemorganismen. Aange zien er nog maar weinig bekend is van de effecten van de in de bodem opgeslagen verontreinigingen op organismen in zout water, wordt in het rapport vervolgonderzoek be pleit. AMSTERDAM (ANP) - Een ouder-, de helften van zeker achttien twee paar van wie de baby een darmver- lingen een darmverkleving is opge- kleving heeft opgelopen als gevolg treden als gevolg van het gebruik van een vruchtwaterpunctie uitge- van de kleurstof methyleen-blauw. voerd in het AMC, overweegt een Die stof wordt bij vruchtwater belangenvereniging op te richten puncties gebruikt om de kinderen - voor benadeelde ouders en kinde- die in verschillende vruchtzakjes Een dergelijke vereniging kan zitten - van elkaar te kunnen onder onder meer de mogelijkheden schadevergoedingen onderzoeken of het verkrijgen van nadere medi- scheiden. Tot nu toe werd aangenomen dat de kleurstof geen schadelijke bij- sche gegevens bevorderen. De ad- werkingen had. Methyleen-blauw vocaat van de ouders, K. Tijster man, heeft dat gisteren meege deeld. wordt al meer dan vijftig jaar ge bruikt in de gyneacologie, onder tijdens onderzoeken r Woensdagavond werd door het stoppingen in de eileiders. Het ge- Academisch Medisch Centrum in bruik van de kleurstof bij vruchtwa- Volgens de gemeente komen der- Amsterdam bekend gemaakt dat bij terpuncties is inmiddels gestaakt Project 'jeugdige zedendelinquenten' beoogt herhaling te voorkomen UTRECHT - De Utrechtse kin derpsychiater en seksuoloog Frits Bruinsma vindt het ge vaarlijk dat minderjarigen die een zedenmisdrijf hebben ge pleegd, in Nederland vaak voor hun gedrag worden geëxcu seerd. De praktijk leert name lijk dat volwassen zedendelin quenten vaak al op jonge leef tijd voor een seksueel vergrijp met de politie in aanraking zijn gekomen. Daarom nam hij twee jaar geleden het inititatief voor het project 'Jeug dige Zedendelinquenten'. In sa menwerking met de politie, de Raad voor de Kinderbescherming en het openbaar ministerie in Utrecht bezoekt Bruinsma sinds 1 april '88 iedere minderjarige zeden delinquent direct na zijn aanhou ding op het Utrechtse politiebu reau. De psychiater/seksuoloog praat met de jeugdige verdachten, tot nu toe alleen jongèns, en maakt daarna een rapport op met een eventueel behandelingsadvies. Het doel daarvan is herhaling van het misdrijf voorkomen en dejongen zo nodig te helpen met zijn problemen. De behandeling kan ambulant of klinisch zijn, vrijwillig of opgelegd door Justitie. Volgens Bruinsma is het project 'Jeugdige Zedendelinquenten' het eerste project in Nederland dat een vroege aanpak van de jonge seksue le delinquent behelst. Het is, vindt hij, ook noodzakelijk dat de jonge ren een specifieke behandeling krij gen, gericht op het seksuologisch aspect van hun zaak. Als voorbeeld wijst de psychia ter/seksuoloog op een 19-jarige jon gen uit Hoorn, die vorige week door de Zwolse rechtbank is schuldig be vonden aan de zogeheten 'Kamper moordzaak'. De jongen was bij een willekeurige studente binnenge drongen, had haar verkracht en ver volgens vermoord. Hij is voor deze moord en twee verkrachtingen in Hoorn veroordeeld tot 15 jaar ge vangenisstraf en terbeschikking stelling (tbs) met verpleging. Tij dens de rechtszaak is gebleken dat hij in 1987 wegens een eerdere ver krachting was geplaatst in De Dreef, een inrichting voor jeugdi gen in Wapenveld,. "Toen ik dat in de krant las, vroeg ik me af of die nieuwe misdrijven niet te voorkomen waren geweest", aldus Bruinsma. "Als ik die jongen op zijn zeventiende had gezien, had ik misschien toch in kunnen grij pen. Het gaat erom datje de gevaar lijke momenten voor die jongen herkent; wanneer krijgt zo'n jongen seksueel gewelddadige impulsen. De gedachten die daarop volgen moet je doorbreken, waardoor je kunt voorkomen wat anders daarna zou gebeuren. Ik denk dat in De Dreef niet specifiek is gekeken naar het seksuologisch aspect, zijn waar schijnlijk afwijkende seksuele ont wikkeling; wel naar z'n verleden, zijn sociale achtergrond enzo voort". Verlegen "Maar het gaat om de vraag waarom die jongen op dat moment dit seksuele delict heeft gepleegd. Meestal geven we daarop het ant woord dat hij zo'n moeilijke jeugd heeft gehad, veel tekort is gekomen en verlegen is naar meisjes toe. Op grond daarvan krijgt hij als straf een training sociale vaardigheid of een alternatieve straf, maar dat is niet vaak voldoende. Als iemand op zo'n drijf heeft gepleegd, zegt de kinder rechter al gauw dat het wel zal ho ren bij het experimenteren op seksueel gebied in de puberteit. Maar de escalatie kan wel toenemen en als hij een paar jaar later iemand verkracht, klimt iedereen terecht in de gordijnen. Daarom vind ik het gevaarlijk om het seksuele gedrag van jeugdigen te vergoelijken". Bepaalde prikkels van buitenaf zetten volgens Bruinsma bij zeden delinquenten seksuele fantasieën in gang. Als zij over die fantasieën geen controle krijgen, kunnen ze tot uitvoering worden gebracht en dus leiden tot een zedenmisdrijf. "Zo'n prikkel is bij voorbeeld dat de jon gen zich uitgelachen, bedreigd of vernederd voelt", legt hij uit. "In eerste instantie trekt hij zich dan te rug en voelt zich door iedereen ver laten. Daarna bedenkt hij hoe hij kan laten zien dat hij sterker is dan iedereen. Op die fantasieën kan hij masturberen, wat hem voor even een goed gevoel geeft". "Als hij niet masturbeert en zijn fantasieën niet onder controle heeft, kan dat leiden tot een zeden delict. De jongen kan zich daarbij machtig en succesvol voelen en la ter enorm schuldig. Hij schaamt zich kapot en zegt dat hij zoiets nooit meer zal doen. Maar als je daarin als buitenstaander meegaat, doe je mee in de onderdrukking van de gebeurtenis die hij zich eigenlijk niet meer wil herinneren. Daarom ontkennen de meeste jongens het delict ook in eerste instantie". Uitgelachen Kinderpsychiater Frits Bruinsma: Seksuele delicten jeugdigen beslist uitoefenen. Want anders treden de niet vergoelijken'. (foto cpdi zelfde meehanismes weer in wer- king als hij zich opnieuw uitgela- jonge leeftijd een zedenmisdrijf steeds verder in die richting ont- chen voelt en kan daarop een nieuw pleegt en hij wordt daarvoor verder wikkelen". zedenmisdrijf volgen". niet behandeld dan kan hij zich "Bij een jongen die een zedenmis- In de ruim twee jaar dat het pro ject 'Jeugdige Zedendelinquenten' inmiddels loopt had de psychiater op het politiebureau contact met 47 jongens tussen de tien en negentien jaar. Zo'n tien procent wilde niets met Bruinsma te maken hebben en hield stijf de mond dicht. Bijna de helft van de jongens had ontucht ge pleegd met kleine kinderen. Uit de taxatierapporten die Bruinsma na zijn gesprek schreef, blijkt dat veel van de jeugdige zedendelinquenten problemen thuis en op school heb ben en zich onzeker en eenzaam voelen. De Raad voor de Kinderbescher ming nam in de meeste gevallen het advies van Bruinsma geheel of ge deeltelijk over. De betreffende jon gens gingen in behandeling, maar het was niet altijd makkelijk ze er gens onder te brengen. Bij hulpver leningsinstanties als het Riagg wordt volgens Frits Bruinsma nog te weinig gekeken naar de seksuele kanten aan de zaak. Bij de Rutgers- stichting zijn nauwelijks mogelijk heden voor mindeijarigen. En op et nische jongeren en op de groep min der begaafden blijken de hulpverle ningsinstanties al helemaal niet te zijn ingericht. Inmiddels heeft de Utrechtse psychiater/seksuoloog daarom een subsidie-aanvraag ingediend voor de oprichting van een specifiek cen trum voor jeugdige zedendelin quenten voor de provincie Utrecht. Daarin zou de taxatie, opvang en be handeling moeten gebeuren van de ze groep. De twee jaar dat het project nu loopt is te kort om iets te zeggen over een eventuele verminderde kans op herhaling van het zeden misdrijf na tussenkomst van de hulpverlening. Maar tot nu toe is, op een enkele uitzondering na, geen van de door Bruinsma onderzochte jongens opnieuw aangehouden voor een zedenzaak.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3