Maximumsnelheid blijft zorgenkindje 'DISK eenzijdig' JOURNAAL I REPORTAGEi VRIJDAG 13 JULI 1990 GEESTELIJK LEVEN Van onze correspondent Jos Heymans DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie ziet de bui al han gen. De controle op de hand having van de maximum snelheid moet worden ver scherpt en dat betekent een hoop extra werk voor poli tie, officieren van justitie en rechters. Want autorijdend Nederland heeft lak aan de voorschriften. Nu al worden jaarlijks meer dan 200.000 bekeuringen uitgedeeld we gens te hard rijden en dat zullen er bij verscherpte controle ten minste 300.000 worden. Toch blijven we met z'n allen het gaspedaal te diep indrukken. De controle op de maximumsnel- heid is al jaren een zorgenkindje van de overheid. Ondanks alle toe zeggingen van de kant van Justitie is er tot nog toe weinig van terecht gekomen. Het was dan ook geen verrassing dat de Tweede Kamer deze week weigerde minister Maij- Weggen het groene licht te geven om de maximumsnelheid op de au tosnelwegen in de Randstad terug te brengen tot honderd kilometer. Zorg eerst maar dat de pakkans van snelheidsovertreders wordt ver groot, oordeelde de Kamer. Dat de weggebruikers zich wei nig gelegen laten liggen aan de maximumsnelheid heeft de over heid volledig aan zichzelf te wijten. Tot de eerste oliecrisis van 1973 kende ons land geen limieten op de snelwegen. Den Uyl greep de crisis aan om de maximumsnelheid aan banden te leggen. Honderd kilome ter werd de limiet, niet alleen van wege een dreigend tekort aan benzi Bij het prins Clausplein in Den Haag is gisteren begonnen met het plaat sen van borden die het publiek op suggestieve wijze waarschuwen tegen te wel op tegen snelheidsovertreders, maar dat verwaterde steeds meer. Toch hield de overheid hardnekkig vast aan de vastgestelde limiet. Pas in 1988 kw wie te hard reed, fors zou worden aangepakt. Paradoxaal "Het was een paradoxale situatie", de jarenlange discussie, telkens op- zegt woordvoerder Dellebeke angekaart door de WD, de maximumsnelheid te verhogen. Uiteindelijk zwichtte het kabinet op het merendeel de Algemene Verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen. "De snelheid werd verhoogd, de overheid aanvanke- In mei 1988, de eerste de nieuwe snelheden heid te bevorderen. Er waren maar weinig weggebrui kers, die zich er iets van aantrok ken. In het begin trad de politie nog dat plechtig. Wekenlang 'werden de 100-km-baanvakken weggebruikers met advertenties be- 98,7 «"ometer. stookt: 120, de uiterste limiet! Er mocht geen twijfel VQ11 de wegge- moesten wel langzamer gaan rij- deelten mocht voortaan 120 kilome- den" T°c}} de advertentiecam- ter worden gereden, op voorwaarde Pa8ne T dat de politie streng zou controle- s"c uicigcuu tcAuitaau uciur ren. De toenmalige minister van ook om de verkeersveilig- justitie, Korthals Altes, beloofde ?°iden' [eed d® automobilist op de - 1 ftn-km-baanvakken gemiddeld kilometer. iji De maand daarvoor was dat nog 'bestaan dat 109'L Het verbeterde gedrag was louter een gevolg van de dreige menten van de overheid. Overal in het land zou de politie strenger con troleren en de boetes zouden niet mals zijn. Bovendien werden langs verschillende wegen kasten ge plaatst, waarmee de snelheid auto matisch kon worden gemeten. En de hardleerse bestuurder die uitriep dat hij binnen de korste keren wel zou weten waar die kasten stonden, kreeg te horen dat ze telkens zou den worden verplaatst. Onverbeter lijke snelheidsduivels zouden geen schijn van kans meer hebben. De kasten kwamen er en de boe tes werden inderdaad verhoogd. Victor Holtus, woordvoerder van het ministerie van justitie: "Een overschrijding tot 30 kilometer wordt afgedaan met een transactie. Die varieert dan van vijftig tot 195 gulden, afhankelijk van de snelheid van betalen. De bestuurder kan de bekeuring binnen de gestelde ter mijn via een acceptgiro betalen. Doet hij dat niet, dan krijgt hij nog een transactiemogelijkheid van de officier van justitie, maar die is na tuurlijk wel hoger. Wordt die ook niet betaald, dan volgt er een eis voor de rechtbank". Wie meer dan 30 kilometer te hard rijdt, betaalt zes gulden per te hard gereden kilo meter. Bovendien eist de officier dan een extra boete van honderd gulden. Als ooit de wereld vergaat, hoop ik in Griekenland te zijn, want daar zal ik het twintig minuten later horen op de televisie. Of dertig, of veertig, want de nieuwsberichten hier zijn van onbestemde duur. Ze beginnen zonder pardon met het nieuws uit eigen land. En als een Griekse premier uitvoerige verklaringen heeft afgelegd, kan dat aardig uitlopen. Voordat men aan het wereldgebeuren toe is, hebben we ontelbare items uit Griekenland gezien, waarbij het altijd weer opvalt hoevelen ervan dit zo levendige en ongedurige volk deze dag weer netjes in rijtjes naar een achtenswaardige spreker hebben zitten luisteren. Maar ook Griekse kijkers worden wel eens wat ongeduldig. "Waar blijven nu de Falkland Eilanden? hoorde ik ooit dorpelingen in een café mopperen toen ze na een half r nog steeds met al die Griekse Maar dan begint er op de achtergrond een driftige, stampende muziek, als een signaal dat het nog sneller moet, het moet uit wezen, en voor we het weten zijn we ook door het nieuws uit de Sovjetunie en de Verenigde Staten heen. Tot voor kort had ik nog wel fiducie in het nachtelijke weerbericht, waarmee het bulletin eindigt, maar dezer dagen merkte ik dooreen technische fout dat dit al eerder wordt ingeblikt. Het allervreemdste bij het Griekse tv-nieuws is echter het vermijden van geluid. Van begin tot het eind is de nieuwslezer (es) aan het kakelen alleen een enkele Griekse politicus horen we zo nu en dan met zijn eigen stem. Het stemgeluid van de grote wereldleiders heeft het Griekse publiek nog nooit gehoord, bij gebrek aan ondertitels. Maar ook typische geluidseffecten signalen van onder de grond na irdbeving, het zingen hard rijden. De Amsterdamse politii voor de fel realistische aanpak. nen veel automobilisten dat de pak kans nog steeds gering is. "Op de baanvakken van 120 km. houden de bestuurders zich behoorlijk aan de maximumsnelheid. In 1988 reden ze daar gemiddeld 108,5 km, in 1989 111,8 en dit jaar 11*2,8. Het loopt wel iets op, maar blijft nog steeds bin nen de limiet", zegt Dellebeke. Dat geldt echter niet voor de baanvak ken, waar niet harder dan honderd mag worden gereden. "In mei 1988 reed men daar gemiddeld 98,7 kilo meter. Een jaar later was dat al op gelopen tot 102,8 km en dit jaar tot 105,2 km". Uitbreiding Het zijn dus juist de 100-km-baan vakken, waarop voortdurend te hard wordt gereden. Uitbreiding van dat aantal baanvakken, waar minister Maij op aan stuurt, bete kent automatisch meer bekeurin gen. Toch wil het kabinet dat het aantal snelheidsovertredingen blijft beperkt tot de 300.000 van dit jaar, al was het alleen maar om de werk druk bij de justitiële autoriteiten niet verder op te voeren. Want ook al betalen de bekeurden snel, het aantal administratieve handelingen Enige tijd terug luidde het Open baar Ministerie in Den Bosch de noodklok: het aantal snelheidsover tredingen was zo opgelopen, dat de achterstand niet meer was weg te werken. "We hebben toen een groot aantal zaken geseponeerd", vertelt een medewerker van het parket. "Maar de hoofdofficier heeft die be slissing, door de commotie die daar over ontstond, weer snel terugge draaid". De Tweede Kamer ziet geen heil kiest met de campagne '50 was te snel' in de uitbreiding van het aantal 100- km-baanvakken, als de weggebrui kers niet overtuigd raken van de noodzaak hun snelheid te minde ren. Het justitiële apparaat is im mers niet in staat de enorme hoe veelheid bekeuringen binnen een redelijke termijn te verwerken. Op aandrang van het parlement wil mi nister Hirsch Ballin eerst de nale ving van de huidige snelheidslimie ten afdwingen, voordat verdere (noodzakelijke) beperkingen wor den opgelegd. Dat moet gebeuren door een nieuwe, actieve voorlich tingscampagne, een nog scherpere controle en een verhoging van de boetes. Werkdruk In de plannen van het kabinet is daarvoor een bedrag van negen mil joen gulden uitgetrokken. Het geld zal vooral worden gebruikt om het justitiële apparaat uit te breiden. "Er komen negentig extra arbeids plaatsen bij de politie en de parket ten. Het is dé bedoeling dat er in Utrecht een centrale verwerkings- dienst komt voor de processen-ver baal. Op die manier wordt die last weggehaald bij de arrondissemen ten", zegt de woordvoerder van Jus titie. Bovendien wordt op 1 september de Wet Mulder ingevoerd, die de werkdruk bij de rechtbanken nog verder moet ontlasten. "Wil iemand zijn zaak voor de rechtbank behan deld zien, dan zal hij eerst de boete moeten betalen. Het is een soort griffierecht. Daarmee wordt dit na jaar in Utrecht begonnen, bij wijze van experiment. Later zal het sys teem ook in andere arrondissemen ten worden ingevoerd". ceremonies werden geconfronteerd, za^r die wordt terwijl de Engels-Argentijns De laatste nieuwsuitzending, van middernacht, is ronduit surrealistisch. Ook dan krijgen we eerst al het Griekse nieuws, een kwartier, twintig minuten. Vervolgens komt de rest van de wereld nog even aan bod, begeleid door een nieuwslezer met e herdacht worden ons onthouden. We zien de scène alleen maar, we horen niets, de nieuwslezer blijft lezen. Menigmaal is er trouwens geen enkel verband tussen de vertoonde beelden en wat er allemaal wordt afgekletst. De Griekse tv-kijker blijft voortdurend in het ongewisse, ook bij beelden die worden gebisseerd, en andere bizarre gewoonten. Op een avond zat ik in een taxi e snauwende, commanderende stem. hoorde de Griekse nieuwsberichten Elk onderwerp duurt aanvankelijk op de radio. Ze kwamen me erg hooguit 40 seconden de val i het staatshoofd van aangrenzend Bulgarije, de crisis van het regime van aangrenzend Albanië, het wordt er allemaal razendsnel doorgejaagd. bekend voor. Het bleek dat ik ze vlak tevoren precies zo op de televisie had gezien, maar ze konden even goed voor de radio worden gebruikt. Grieks televisienieuws is radio met hier en daar enig beeld. De betalingsbereidheid is over het algemeen groot, zo blijkt uit cijfers van Justitie. Zo'n 85 procent van de snelheidsovertredingen wordt meteen betaald; de overige vijftien procent wordt doorgestuurd naar de officier van justitie. Op die twee de aanmaning reageert tachtig pro cent door te betalen. De rest wordt leidt tot een zitting van de recht bank. Dat zijn toch nog altijd zo'n zevenduizend zaken per jaar. De Algemene Verkeersdienst van de rijkspolitie controleerde in 1988 bijna vier miljoen voertuigen. Er werden 234.000 processen-verbaal opgemaakt. "Dat is heel wat meer dan in het jaar ervoor, toen snel heidsovertredingen nog ooglui kend werden toegelaten", vertelt Dellebeke. Vorig jaar werden ruim 200.000 bekeuringen uitgedeeld en voor dit jaar wordt een aantal van 300.000 verwacht, inclusief de snel heidsovertredingen binnen de be bouwde kom. Ondanks het intensievere politie optreden (Dellebeke: "We controle ren nog steeds evenveel als bij de in voering van de 120 kilometer") me- Gemiddeld gereden snelheid op wegen waar 100 is toegestaan V'APRIL 1988: Gemiddeld gereden snelheid op wegen waar 120 is. toegestaan ME! 1988: DIT KOST TE HARD RIJDEN aantal kilometers te hard boetes 0t/m14km. a: f. 50,- b:f. 65,- c:f. 75,- 15t/m20km. a:f. 80,- b:f.110,— o:f.130,— 21 t/m 25 km. a: f.120,- b: f.155,- c: f.180,- 26 t/m 30 km. a: f.140,- b: f.175,- c: f.195,- 31 km. of meer: zes gulden per te hard gereden a - schikkingsvoorstel politie b - transactie officier van justitie c eis voor rechtbank kilometer GPD-infogrttwk Rwnoud Sijttma Ik zoog mijn onderlip naar bin nen en keek starend naar het moni- torscherm dat meldde dat John Al ders, de eerste naam in het adressen- boekje van de vermoorde ex-call- girl, op zijn privé-rekening nog een tegoed van achttienduizend gulden had. Tussentijds was er niets bijge stort. Als hij Karin nog eenmaal zou hebben uitbetaald, zou hij dicht in de gevarenzone van een persoonlijk faillissement zijn beland. Had dat feit van hem een wanhopig man ge maakt? Zo wanhopig dat hij had be sloten de chantagepraktijken van zijn vroegere liefje met een messteek te beëindigen? Daar zou ik moeten proberen achter te komen. Ik drukte mijn handen tegen mijn zij en leunde naar achteren, net zo lang tot een van mijn collega's mijn kant opkeek. Ik, op mijn beurt, keek bedroefd terug en schudde mijn hoofd. "Ga toch naar huis", fluister de hij me toe. Drie kwartier later stond ik voor de deur van Alders 'Import in een straat die er iets minder armoedig uitzag dan de straten die ik op mijn wandeling-door het oude stadsdeel had doorkruist. In het souterrain van het pand was een kroeg geves tigd. Op de eerste etage waren de gordijnen dichtgetrokken. Alders EEN AVONDJE STAPPEN Import bevond zich op de tweede, onder het puntdak. Na twee keer vergeefs aanbellen, koos ik voor de kroeg. Zes treden leidden naar beneden, een zwak gelig licht en de reuk van verschraalde drank binnen. Ik nam aan de bar plaats en gaf mijn bestel ling op. Een jus. Een magere man met een platgehamerd gezicht schonk het sap uit een pak. Ik keek om me heen. In de hoek zat een slank. donkerharig meisje weggedoken in een honkbaljack. Ze had het gezicht van een dromer. Hoe begin je een on derzoek? vroeg ik me af. Ik verza melde al mijn moed en wachtte tot de barkeeper mijn kant opkeek. "Die Alders", begon ik, "die hierbo ven zit. Spreek je hem wel eens?". De barman grinnikte. "Ben je van de belasting of van de politie?". Hij hield zijn hoofd een beetje schuin en tuitte zijn lippen. "Nee", zei hij ten slotte. "Zo doortastend zie je er niet uit". Ik lachte met hem mee als de spreekwoordelijke boer met kies pijn. "Weet je", zei hij, "je bent van daag al de derde die naar hem vraagt". "En hoeveel waren het er gisteren?". "Twee, Schuldeisers. Eergisteren, de dag waarop hij de benen nam, waren het er minstens vijftien. Ik had die dag een omzet waar ik normaliter niet aan toe kom". "Wat deed hij precies?", wilde ik weten. De barman kwam voor me staan en steunde met zijn ellebogen op de toog. "Kijk, we staan hier nu wel te praten alsof we hier al eerder hebben gestaan en elkaar hebben ge sproken, maar ik weet nog steeds niet wat ik aan je heb". Die vraag, hetzij in deze, hetzij in een andere vorm, zou me tijdens mijn privé-onderzoek vaker worden gesteld. Dus deed ik er beter aan er voor eens en altijd een antwoord te kiezen. "Wij deelden dezelfde vrien din", zei ik naar waarheid. "Over haar wilde ik hem spreken". Toen hij hartelijk begon te lachen en zodoende zelfs de aandacht van het meisje in de hoek trok, gingen mijn wenkbrauwen iets omhoog. "Weetje wel wat hij deed?", vroeg de barkeeper zodra hij was uitgela chen. "Hij importeerde", zei ik een beetje onnozel. "Maar je weet niet wat hij importeerde". Het klonk als een vaststelling, niet als een vraag. "Nee". "Vrouwen. Voornamelijk uit Thailand. Vandaar dat ik daarnet zo moest lachen. Hé". Een vette knip oog. "Snap je?". Ik zei dat ik het snapte. "Het probleem met dat soort im portzaken is dat ze verboden zijn", vervolgde hij. "Je krijgt last met de vreemdelingenpolitie en als er dan ook nog eens een aantal van je im portartikelen een boekje over je opendoen, kun je beter benen ma ken. En dan wordt het rennen als ook nog eens uit je boekhouding blijkt dat je de Mercedes waarin je rijdt nooit en te nimmer van een le gaal inkomen hebt kunnen financie ren". "Eergisteren", zei ik, en vroeg: "Ging hij er toen vandoor?". "Pre cies". Ik tuurde naar mijn sap. "Geef me toch maar een borrel". Het zou natuurlijk mogelijk zijn dat Alders een poosje bij Karin was ondergedoken, dacht ik op weg naar huis, maar waarschijnlijk leek het me niet. Sommige dingen weetje ge- Toen ik de sleutel in het slot van de huisdeur stak, concludeerde ik dat ik niet erg slim was geweest om niet na te gaan of niet nog meer namen in het boekje een rekening bij de bank hadden. Nu zou ik het morgen 'opnieuw moeten proberen' en voor de tweede keer met rugklachen naar huis moeten gaan. Vanachter de ge sloten vitrages zag ik Bert zijn auto voor de deur parkeren. Even later werd er gebeld. Ik haastte me naar de deur. "Hé", begon ik. "Wat ben ik blij". "Mij weer te zien?", vroeg Van Dam. De politieman lachte, een beetje spottend. "Ik denk het niet, meneer De Klerk. Vanochtend deed een vrouw namelijk aangifte van een aanrijding waarbij uw auto be trokken was. Ze noteerde uw kente kennummer. Dat was na twaalven. Volgens uw verklaring van vanoch tend. ging u vannacht samen met uw buurman op huis aan. Toch?". Chr. Geref. Kerk uit bedrijfspastoraat VEENENDAAL (ANP) - De Christelijke Gereformeerde Kerken hebben hun lidmaat schap van het Centraal Inter kerkelijk Bureau voor het Be drijfsleven (CIBB), de protes tantse sectie van DISK, opge zegd. Zij vinden het CIBB te eenzijdig maatschappij-kri tisch. Ook signaleren de christelijk-ge- reformeerden steeds meer opvat tingen uit de bevrijdingstheolo gie bij DISK. Dat hebben de des kundigen Kerk en Bedrijfsleven meegedeeld. De christelijk-gere- formeerden waren sinds 1969 bij het CIBB aangesloten. Het CIBB en de (rooms-katholieke) Stich ting Bedrijfsapostolaat Neder land (SBN) werken samen in DISK (Dienst in de Industriële Samenleving vanwege de Ker ken). r Simonis: ...heel verdeelde kerk... Simonis: Geen zicht op eigen katholiekendag UTRECHT (ANP) - Kardinaal Simonis denkt dat Katholieken dagen, naar Duits voorbeeld, de Rooms-Katholieke Kerk in Ne derland goed zullen doen. Maar hij ziet het er voorlopig niet van komen, "want wjj zijn helaas toch wel een heel verdeelde kerk". "Wij zijn een kerk met twee par tijen, en als we zoiets zouden or ganiseren dan gaan die partijen erom strijden", zegt Simonis in het informatiebulletin 1-2-1 van de RK Kerkprovincie. De kardi naal was in mei een van de weini ge Nederlanders onder de 130.000 bezoekers van de Katholiekenda gen in Berlijn. Simonis merkte daar ook wel dat niet alles koekoek-een-zang was, maar ontdekte tegelijk dat dé Duitse katholieken zich veel meer betrokken voelen bij de offi ciële kerk. "Ook al zitten ze niet allemaal op dezelfde lijn, ze staan opener ten opzichte van de kerk, de paus en de bisschoppen". De bisschoppen hebben wel eens overwogen of zij het initia tief zouden moeten nemen voor Nederlandse Katholiekendagen, aldus Simonis. Uit vrees dat het initiatief gedwarsboomd zou wor den, zagen zij ervan af. Ook de gi gantische organisatie en de enor me kosten vormden belangrijke obstakels. In de eerste helft van deze eeuw zijn er in totaal acht officiële Ka tholiekendagen in Nederland ge houden. Na de herdenking van 100 jaar kromstaf in 1953 kwam er een einde aan de massaal bezoch te bijeenkomsten. Sinds enkele jaren zijn ze weer in zwang, getui ge de grote opkomst tijdens mani festaties van de Acht Mei Bewe ging en haar tegenhanger, het Contact Rooms-Katholieken. Auschwitz Comité tegen bijbeltekst op monument in kamp AMSTERDAM (ANP) - Het In- ternationale Auschwitz Comité (IAC) is fel tegen het gebruik van een tekst uit het bijbelboek Job op het internationale monument voor de Holocaust in Birkenau. Het idee van de bijbeltekst was afkomstig van de Poolse commis sie die het staatsmuseum Kamp Auschwitz, waaronder Birkenau valt, gaat renoveren. Deze com missie verwijderde begin dit jaar, zonder overleg met het IAC, de oorspronkelijke tekst. Deze luidde: 'Oord van marte laarschap en dood der vier mil joen slachtoffers van de nazi moordenaars 1940 1945'. Vol gens de commissie, inmiddels vervangen door een 'wetenschap pelijke raad', is het getal van vier miljoen niet juist. Het IAC kan zich verenigen met de aanduiding 'miljoenen'. Volgens voorzitter A. Fels van het Nederlands Auschwitz Comité zijn er in de kampen zeker miljoe nen mensen omgekomen en van hen was het merendeel jood. Aan die beide aspecten moet in de nieuwe tekst duidelijk worden gerefereerd, eist het IAC. Gebeurt dat niet, dan "moet het comité de eigen positie herzien", aldus Fels. "We gaan natuurlijk niet op de* knieën". De deskundigen vinden, dat CIBB te weinig oog heeft voor technologische en sociaal-econo mische ontwikkelingen in de sa menleving en de relatie met de plaatselijke kerken te weinig sti muleert. Ook is het hun een doorn in het oog, dat industriepastoraat binnen CIBB en DISK steeds meer tot arbeidspastoraat ver wordt. Daardoor gaat eenzijdig al le aandacht naar werknemers en ex-werknemers. Binnen de Christelijke Gerefor meerde Kerken bestond al langei kritiek op het CIBB en DISK. Volgens algemeen secretaris drs. J.N. Noorlandt van het eigen Dia conaal Bureau ontbreekt het het CIBB en DISK steeds meer aan visie op de plaats van de kerk in het bedrijfsleven. In juli vorig jaar besloten zij daarom hun participatie in het CIBB op te schorten. Een gesprek met het bestuur van deze organi satie in maart dit jaar leverde geen nieuw perspectief op, zodat nu is besloten een einde te maken aan de samenwerking met de an dere protestantse kerken in het industriepastoraat. De christelijk-gereformeerden beschikken over één industrie- predikant: J.M. Aarnoudse in Ro zenburg. Deze zet zijn werk 'met enthousiasme' voort, zo laten de deskundigen weten. Hij zal in dien nodig ook met andere ker- kén samenwerken. Directeur drs. H.J.G.M. Crijns van DISK wijst het verwijt, dat zijn organisatie de relatie met de kerken verwaarloost, van de hand. DISK heeft de kerken de afgelopen jaren herhaaldelijk be zworen de banden met het indus triepastoraat zowel financieel als inhoudelijk te versterken. Boven dien hebben de kerken mede on der druk van DISK de afgelopen jaren brieven over sociale kwes ties gepubliceerd en hebben zij grote aandacht besteed aan de nieuwe armoede in ons land. Volgens Crijns, die zeer teleur gesteld is over het besluit van de Christelijke Gereformeerde Ker ken, heeft DISK zeker ook oog voor de positie van de werkge vers. Maar DISK ziet het als haar bijbelse opdracht vooral te letten op de mensen aan de onderkant van de samenleving en daar zijn werkgevers zelden te vinden. Crijns vindt het verwijt, dat DISK zich steeds meer laat leiden door de bevrijdingstheologie, niet terecht. De meeste bedrijfs- pastores zijn opgeleid aan een door de kerken erkende theologi sche instelling waar de bevrij dingstheologie slechts een van de vele te bestuderen theologieën is. Theologen vrezen dat rk verbod op voorbehoedmiddel een dogma wordt TUBINGEN (KIPA) - Vooraan staande rooms-katholieke theolo gen vrezen dat paus Johannes Paulus II een encycliek voorbe reidt waarin het verbod op voor behoedmiddelen tot dogma wordt verheven. Zjj schrijven dat in de 'Verklaring van Tübingen' die gisteren is verschenen. De verklaring is een reactie op de 'instructie over de kerkelijke roeping van de theoloog' die het Vaticaan eind juni uitgaf. De on dertekenaars, onder wie prof.dr. E. Schillebeeckx, noemen de in structie "een aanval op de vrij heid van de katholieke theologie en daarmee een aanval op de vrij heid van het hele volk Gods". De theologen roepen de paus op om "de kerk niet nog meer schade toe te brengen". Het hoofd van de kerk moet "afzien van een nieuwe encycliek over omstreden morele kwesties, zolang de daar mee samenhangende theologi sche problemen nog niet zijn op gelost". De vraagstukken die het Vati caan in de instructie aansnijdt, zouden volgens de theologen in alle openheid behandeld moeten worden op een bisschoppensyno de. Ook moet er een "vakkundige commissie" komen die de "on feilbaarheid van de paus in sa menhang met zijn leer over ge- boortenbeperking" gaat onder zoeken. De Vaticaanse instructie waar schuwt theologen die zeggen dat ze van de pauselijke uitspraken over geboortebeperking kunnen afwijken, omdat deze nooit tot dogma zijn verheven. De paus ontving immers "goddelijke bij stand" toen hij deze uitspraken formuleerde, aldus het docu ment. Ds. Smaling. Ds. G. F. Smaling neemt zondag afscheid van de hervormde gemeente van Rijns burg, tijdens een dienst in de Gro te Kerk die om vy f uur begint. Ds. Rijnsburg vertrekt naar Leiden. Pater Hessing. Pater H. Hes- sing van Voorschoten gaat naar Eindhoven en neemt daarom za terdag afscheid van de Lauren- tiuskerk en zondag van de Moe der Godskerk. Zondagmiddag om half vijf is er een receptie in het bondsgebouw. Beroepingswerk Hervormde Kerk: aangenomen naar Leiden mw. H. J. Dekker- Keiler Apeldoorn-'t Loo; bedankt voor Arnemuiden drs. W. Chr. Hovius Katwijk aan Zee.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2