Ontwerpers reiken elkaar hand Orlando Festival bouwt voort op succesformule Beslag banlo-ekening Christie's opgeheven Hoogtepunt Exposities Concerten Theaters Oost ontmoet West in Sonsbeek Arteentre Geen boek over oorlogsverleden Appel Twee boeken VRIJDAG 13 JULI 1990 KUNST PAGINA 23 Twee weken lang kamermuziek van uitzonderlijk niveau Van onze correspondent Jos Frusch KERKRADE Na een jaar, waarin het Orlando Festival het qua uitstra ling en aandacht moest afleggen te gen het Wereld Muziek Concours, staat het jaarlijks terugkerend ka mermuziekfestival dit jaar weer volop in de belangstelling in Kerk- rade. Het Festival heeft in de negen jaar van zijn bestaan dan ook een inter nationale reputatie opgebouwd en een gemiddeld kwaliteitsniveau ge presenteerd, dat uitzonderlijk mag mogen worden genoemd. En dit jaar van 15 tot en met 29 juli zal het niet anders worden. De formule, die vanaf het begin is uitgestippeld door de leden van het Orlando Kwartet - met cellist Stefan Metz als artistiek leider en de Vereniging voor Huismuziek, de organisator, is beproefd en goed be vonden en ziet er als volgt uit: over- Van onze correspondent Henk Meutgeert ARNHEM Wie het begrip Japans ontwerp hoort, denkt waarschijnlijk het eerst aan de succesvolle im- mitaties van westerse pro- dukten waarmee het land de rest van de wereld heeft overspoeld en waaraan het zijn succes voor een deel heeft te danken. Dat het te genwoordig met die naaperij wel wat anders gesteld is be wijzen bijvoorbeeld de Ja panse autofabrikanten. Weliswaar met hier en daar hulp van westerse ontwer pers heeft de Japanse auto in korte tijd een eigen gezicht gekregen, dat bovendien zijn invloed heeft op auto mobielen die elders worden geproduceerd. Kijken watje van elders kunt halen, dat zelf vervolmaken en er iets eigens aan toevoegen, lijkt het credo. Met dat gegeven in het achterhoofd is er met de tentoonstelling 'East meets West in Applied Arts and Design', na New York nu te zien in het Arnhemse Sonsbeek Internatio nal Art Centre, wat vreemds aan de hand. De expositie is een gevolg van een ontwerpwedstrijd voor desig ners, kunstenaars en architécten die in hun ontwerpen iets van die ontmoeting tussen Oost (Japan) en dag wordt door de docenten in de abdij van Rolduc les gegeven aan ensembles van beroepsmusici, vak studenten en amateurmusici, 's avonds concerteren de docenten in het Wijngrachttheater in Kerkrade. Een belangrijk onderdeel van het festival wordt gevormd door mas- terclasses voor professionele en sembles, waarvoor speciale toela tingscriteria gelden. In de eerste week van het festival van dit jaar wordt deze masterclass gegeven door Milan Osskampa, voormalig altviolist van het Smetana Kwartet en in de tweede week door Earl Car- lyss, voormalig violist van het Juilli- ard Kwartet. Tijdens speciale workshops wordt aandacht besteed aan Haydns strijkkwartet op. 64 nr. 4, het pianotrio van Fauré en het blaaskwintet van Taffanel. In totaal zijn negen ensembles, afkomstig uit Engeland, China, West- en Oost- Duitsland, Roemenië, Tsjechoslo- West (VS en Europa) moesten laten blijken. De prijzen en de eervolle vermeldingen zijn, ondanks het feit dat het Japanse design zoveel wes terse invloeden toelaat, vooral naar westerse ontwerpers gegaan. Dat laat wat zien van de hegemonie en de invloed die er nog steeds van het design in de VS en Europa uitgaan. Lege ruirrrte Op de expositie is voor het meren deel toegepaste kunst te zien en dat is in zekere zin jammer. Het gebied waarop Japan een heel eigen ge zicht heeft, de architectuur, is slechts vertegenwoordigd door een dia-programma. Het kan niet an ders. In die architectuur gaat het vooral over een 'driedimensionale leegte', zegt jurylid Yoshiko Ebiha- ra in de catalogus. Die definiëring van lege ruimtes blijkt ook bij veel van de ontwerpen uit de wedstrijd, en dan ook vooral bij de westerse bijdragen, belangrijk. Voorbeelden: Een tafel van de Amerikaan Paul Haigh met door zichtig glazen blad dat steunt op een geometrisch, aan de architectuur ontleend, frame. Of een staande lamp van Lorenzo Porcelli, op dun ne ijle pootjes, waarin de lichtbron wordt getemperd door Japans rijst papier. Doorzichtigheid en lichte eenvoudige constructies bepalen deze ontwerpen. Maar er zijn ook relaties die nog duidelijker liggen. De Amerikaanse Trudy Borenstein maakte twee eet stokjes van zilver, die bekroond worden door een Grieks ionisch ka piteeltje. Japan, de wortels van de Westerse cultuur en het zilver als materiaal waarvan duur westers ta felgerei wordt gemaakt, komen in wakije en Polen, tot de masterclas- ses toegelaten. Grote belangstelling, zowel van deelnemers als van publiek van bui tenaf, bestaat er sinds de beginjaren voor de concertserie, die in een voor kamermuzikale begrippen fantasti sche ambiance vaak in een uitver kocht huis— wordt gepresenteerd. Concerten, die het allerbeste te bie den hebben, wat er in de wereld op het gebied van kamermuziek te be luisteren valt. Dat heeft niet in de laatste plaats te maken met de gerenommeerde solisten en ensembles, die ieder jaar weer in Kerkrade te gast zijn en die het gemiddelde niveau tot unieke hoogte weten op te voeren. Dit jaar zijn dat naast de musici van het Or lando Kwartet onder meer de leden van het Guarneri Trio, de altviolist James Craitz, klarinettist Sjef Dou- wes, cellist Milos Badlo (eerste alle eenvoud bij elkaar. Prijswin naar Urbain Muikers uit België speelt hetzelfde spel door gespleten bamboe stokken te bekleden met landkaarten. Ze kunnen gebruikt worden als een scheidingswand waarin oost en west, maar ook zuid en noord, elkaar letterlijk ontmoe ten. Dronken fles De Japanners Shuya Kaneko en Masaharu Takahata wonnen een prijs met hun fles voor rijstwijn. Het land kent nog maar 100 jaar glas in massaproduktie, maar de twee slaagden erin traditie en industrieel ontwerp te combineren. De fles ver toont een lichtvloeiende knik. Het melkglas doet denken aan het ge temperde licht in een Japanse ka mer, de knik aan een vrouwelijke fi guur uit traditionele houtdrukken en zelfs de naam van de fles, 'Koma- ko', komt uit een liefdesverhaal. Voor de Japanners ligt de associatie met het melancholische en in een zaamheid drinken wellicht voor de hand; voor de westerse kijker lijkt het ontwerp meer op een dronken, waggelende saké-fles. De ontwerpwedstrijd werd al in het midden van de jaren tachtig uit geschreven. Vandaar ook dat de tentoonstelling weinig baanbreken de ontwerpen oplevert. Het gebruik van ijle constructies als dragers voor een lamp of tafel bijvoorbeeld is al jaren gemeengoed net als het ontwerp van de Belgen Ingber en Hermans (een trap-achtig bouw werkje met twee laden en met tre den van elastiek) een zoveelste vari atie op een thema is. Zo ook de schaaltjes van Tetsuji Kawamura, zelfs goed voor een eerste prijs, die week) en de hoboïst Maurice Bour- ge, fluitiste Catherine Cantin, vio list Jean-Jacques Kantorow en cel list Alain Meunier (tweede week). Deze musici zullen ook als docent tijdens het negende Orlando Festi val werkzaam zijn. Verder zal er door o.a. de mezzo sopraan Dinal Bryant, de pianisten Bruno Canino en René Eckhart, harpist Osian Ellis, altvioliste No- buko Imai en de leden van het Aure lia Saxophone Quartet en het Marti- nu Quartet worden geconcerteerd. Frans Centraal in de concertserie staat de Franse kamermuziek: de verfijnde creaties van o.a. Debussy, Ravel, Fauré, Chausson, Caplet, Boulan- ger en Franck worden afgewisseld met de klassieke meesterwerken van Schumann, Haydn, Mozart en Beethoven. Tijdens het openings concert op zondag 15 juli zal door het Orlando Kwartet een blauw van gelamineerd papier kunnen worden gevouwen. In Nederlandse cadeauwinkels liggen al jaren van dergelijke schaaltjes die zelfs geen touwtjes nodig hebben om in model te blijven. De tentoonstelling in het Sons beek Art Centre wordt als altijd be geleid door een verkooptentoon stelling en daarin is het centrum nog steeds uniek in ons land. Uit gangspunt bij deze presentatie is dat de te koop aangeboden toege paste kunst als meubelen, vazen en tapijten moet aansluiten bij de hoofdexpositie. In dit geval moet er dus sprake zijn van invloeden uit het oosten. Wie (behoorlijk wat) geld op zak heeft kan bijvoorbeeld een aantal stoelen van Berlage ko pen, of een theeset van Jan Eissenl- oeffel aanschaffen. East meets West in Applied Arts and Design. Tot en met 10 septem ber in het Sonsbeek International Art Centre, Park Sonsbeek Arn hem. Open: woensdag tot en met zondag van 13 tot 17 uur. Catalo gus: 45 gulden. AMSTERDAM (GPD) - De schrij ver en kunsthandelaar Adriaan Ve- nema ziet af van zijn voornemen een boek te publiceren over het oorlogs verleden van de kunstenaar Karei Appel. Venema, die met vergelijk bare onthullingen over onder ande ren Bert Voeten en Ed. Hoornik de laatste tijd voortdurend in opspraak is, zegt deze beslissing onder druk genomen te hebben. "Daar mag ik verder niets over zeggen. Het is een moeilijke zaak, waar ik zes jaar aan heb gewerkt. Het gaat niet zozeer om wat Appel in de oorlog gedaan heeft - dat valt wel mee maar om de manier waarop hij zich daar na de oorlog over uitliet. Dat was het gebruikelij ke verhaal". North Sea Jazz Festival, gehoord op 12 juli in het Congresgebouw Den Haag met o.a. Ray Anderson, Illinois jaquet, Paul Bley en Bob Stewart. DEN HAAG - De jazzliefhebber is - met twee festivals achter elkaar - zelden zo aan zijn trekken geko men als dit jaar. Een onverwacht vroeg hoogte punt viel gisteravond tijdens Nor th Sea te beluisteren bij het kwar tet van de Amerikaanse trombo nist Ray Andeson. Een geboren entertainer, die niet bang is om populaire muzikale structuren te verbinden aan serieuze jazzbeoe- fening. Helaas was niet de aange kondigde Pheeroan Ak Laff als slagwerker meegekomen, maar dit werd meer dan goedgemaakt door de aanwezigheid van de hier niet zob ekende Japanse pianist Fumio Itabashi, misschien wel de grootste verrassing van gisteren. Hij is niet bang om de meest on verwachte wendingen in zijn so- -lo's op te nemen, ondewijl hier en daar refererend aan Cecil taylor, druk worden gegeven van aaigene, wat op het komend festival te horen zal zijn: het Strijkkwartet in d, KV 173 van Mozart, het Strijkkwartet in G, opus 64 nr. 4 van Haydn, het Strijkkwartet in g, opus 10 van De bussy en het Strijkkwartet van de uit Roemenië afkomstige compo nist en dirigent Marius Constant,, die praktisch zijn hele leven in Frankrijk woont en werkt. Speciaal voor het Orlando Festival 1990 com poneerde hij dit werk, dat in pre mière zal worden uitgevoerd. Tijdens het festival zullen in Ven- lo en Maastricht vier satellietcon certen worden gegeven, verspreid over de provincie. De uitvoerenden zijn jonge, professionele ensembles die aan de masterclasses van het Or lando Festival deelnemen. De concerten tijdens het Orlando festival hebben plaats in het Wijn grachttheater, Theaterpassage 2 te Kerkrade, 045/454141 en beginnen om 20.30 uur. Venema wil zijn onderzoek nu op een 'journalistieke manier' presen teren. Geconfronteerd met het 'be lastende materiaal', ontkende Ap pel vier jaar geleden alles. Zelf werd Venema vorig jaar door Het Parool beschuldigd van handel in valse Appels, maar de krant kon dat uit eindelijk niet hard maken. Venema noemt de beschuldiging "een traumatische ervaring die mijn besluit om binnenkort met schrijven te stoppen heeft bespoe digd". Begin december begint hij een kunsthandel aan de Amster damse Prinsengracht. De zaak gaat 'Wending' heten. Onder dezelfde naam had Venema van '79 tot '84 een goedlopende galerie aan het Ro- kin. Venema wil zich richten op wat Thelonius Monk en Don Pullen. Daarbij legt hij een grote indivi dualiteit aan de dag, gekoppeld aan energie-uitbarstingen die we in Europa sinds de jaren zeventig niet meer gewend zijn. Ondanks de ernstige versterkingsproble men van bassist Mark Dresser, bracht het kwartet van Anderson een boeiend en compact pro gramma dat uitging van de recen te jazztraditie, van Monk tot New Orleans swamp music. Zelfs het zangwerk van de leider in 'Let's fall in love' was onderhoudend en bij vlagen spannend. Hierdoor opgekikkerd, was het interessant om te kijken hoe het ervoor stond met de toch al aardig op leeftijg gekomen Illinois ja quet, die met een stevige big band naar het festival was gekomen. De egocentrische tenorsaxofo nist heeft nog niet al zijn streken verloren, maar af en toe was de vorm toch aanzienlijk belangrij- AMSTERDAM (ANP) - De vor dering op het veilinghuis Chris tie's wegens wanprestatie moet als te weinig kansrijk worden be oordeeld om het beslag op de bankrekening te rechtvaardigen. Dit is gisteren bij een uitspraak in kort geding bepaald door de pre sident van de Amsterdamse rechtbank. Het geding was aange spannen door het veilinghuis. Het beslag op de bankrekening was gelegd door de eigenaren van de pastel 'Fleurs des Champs' van Odilon Redon (1840-1916). De pastel werd op 22 mei door de Umeda Gallery uit Osaka gekocht voor een bedrag van 1,1 miljoen gulden. De richtprijs was tussen de 250.000 en 350.000 gulden. De eigenaren eisen uitbetaling van de koopprijs door Christie's. De koper heeft het veilinghuis tot nu toe niet betaald, maar wil hij noemt "de kleine avantgardis- tische schilders na Cobra". Daarbij denkt hij aan kunstenaars als Wil lem Hussem, Jan Cremer en Jan Sierhuis. Kunsthandel is voor Venema "een verslaving". "Ik ben een aantal jaren verslaafd geweest aan het schrijven van boeken. Wat research voor mijn serie over schrijvers, uit gevers en hun collaboratie betreft, heb ik de ergste tijd nu achter de rug. En dan ga je weer eens om je heen kijken. Maar het is natuurlijk redelijk provocerend om na alles wat ik over die wereld geschreven heb, nu zelf weer een kunsthandel te beginnen. Maar zo zit ik nu een maal in elkaar". ekr dan de muzikale inhoud. De toon van de 67-jarige blazer mag er in de langzamere stukken nog steeds zijn, maar in de snellere passages vervalt hij in een dun ge neuzel. het ego van de leider liet ook niet toe dat er optimaal ge bruik werd gemaakt van het uit stekende orkest achter hem. Het Gil Evans orchestra onder leiding van Miles Evans, de zoon van de overleden arrangeur, had met an dere problemen te kampen. Het orkest was op weg naar Europa zijn partituren kwijtgeraakt, zo dat men het moest hebben van de oude routine van de bandleden. Een kort bezoek aan het McCoy Tyner Trio met als gasten Freddie Hubbard en Ralph Moore leerde dat als artiesten van dit niveau het van routine moeten hebben, het alleszins prettig luisteren kan zijn. De laatst spelende band was die van Bob Stewart, solide mo derne muziek die een goede af sluiter vormde voor een in elk ge val muzikaal geslaagde avond. KEN VOS eerst het resultaat van nieuw on derzoek naar de authenticiteit van de pastel afwachten. De Fon- dation Wildenstein uit Parijs had in 1974 en 1975 laten weten de pastel te zullen opnemen in een overzichtscatalogus van het werk van Redon, maar deelde na eerder telefonisch contact op 18 juni ook schriftelijk mee daarvan af te zien na studie van foto's en documen ten. Christie's heeft de koper daar van in kennis gesteld en de eige naren voorgesteld de pastel voor onderzoek aan Fondation Wil denstein ter hand te stellen. "Zo lang gedaagden weigeren aan Christie's toe te staan onderzoek te laten verrichten, kunnen zij zich te goeder trouw er niet op be roepen dat zij door de mededeling van Christie's schade lijden", al dus de uitspraak. Ella Fitzgerald morgen naar huis DEN HAAG (GPD) - Ella Fitz gerald vliegt morgen naar huis terug. Begin deze week werd de Amerikaanse jazzvocaliste in het Haagse Bronovo-ziekenhuis opgenomen met aanvankelijk ernstige hartstoornissen en uit puttingsverschijnselen. Fitzgerald kon daardoor woensdag niet optreden op een speciaal gala ter gelegenheid van het derde lustrum van het North Sea Jazz Festival in Den Haag het belangrijkste evene ment in zijn soort. Ella's lijfarts, dr. Booker, gaf haar te kennen dat ze vandaag al terug mocht, maar Norman Granz, de promotor met wie The First Lady of Jazz jarenlang sa menwerkte tijdens de Jazz at the Philharmonic-tournees achtte het verstandiger als ze nog een extra dagje rust nam. Festivalorganisator Paul Acket kon Ella gisteren enkele honderden beterschapswensen overhandigen, afkomstig van gasten die het openingsgala hadden bijgewoond. Acket: „Ze zag er beter uit dan bij haar aan komst. Ze was echt verrukt van het idee dat andere artiesten haar job hadden overgenomen en dat het gala aan haar was op gedragen. Ze dankt iedereen die haar het beste heeft toege wenst". Salman Rushdie aangekondigd LONDEN (AP) - De uitgever van Salman Rushdie heeft de verschij ning van twee nieuwe boeken van de schrijver aangekondigd. De eer ste boeken sinds wijlen de Iraanse ayatollah Khomeini het doodvonnis over hem uitsprak vanwege zijn ro man 'De Duivelsverzen'. De boeken zijn de roman 'Haroun and the Sea of Stories' en de essay bundel 'Imaginary Homelands'. De roman die Rushdie voor zijn zoon heeft geschreven, gaat over een ver halenverteller die zijn spraak ver liest, maar deze van zijn zoon terug krijgt. De roman verschijnt op 27 sep tember en de essay-bundel in het voorjaar. Beide boeken worden uit gegeven door Penguin Books in sa menwerking met Granta Books, een van de best lopende literaire tijdschriften in de Engelse taal. Rushdie is na het doodvonnis in februari vorig jaar ondergedoken. Hij heeft sindsdien wel gedichten en verscheidene essays en boekbe sprekingen gepubliceerd. René Diekstra Denk nog wijzer Psychologische schetsen, eerder verschenen in de dagbladen van de Gemeenschappel ijke Persdienst. 188 blz - 25.00 In de boekhandel AMBO LEIDEN - Veel publiek onder een zwoele zomeravond. Het heldere weer leende zich gisteravond uitstekeiid voor een show met laserstralen in de omgeving van de Stille Mare. De binnenstad kreeg hierdoor een feeëriek aanzien, waarin het optreden van de pianisten Patrick Hopper en Savka Knjkisick met werken van Dvorak en Mozart uit stekend paste. f 7uvdprduln) KIJK-UIT Leiden Koninklijk Penningkabinet - Rapenburg 28, 'Geld van het Koninkrijk', Nederlands geld van 1814-1990, t/m jan '91; di. za. 10-17 uur, zon- en leestd. 12-17 uur, Rijksmuseum van Oudheden - Rapenburg 28, 'Mozaïek de Antieken; oog in oog met Grieken, Etrusken en Romeinen', t/m 2/9; di t/m za 10-17 uur, zo 12-17 uur. Rijksmuseum van Volkenkunde - Steen straat 1, tentoonstelling 'Schilderkunst uit Bali, t/m 19/8; di t/m za 10-17 uur, zo 12-17 Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie - Hooglandse Kerkgracht 27, Milieu-ten toonstelling EEG, tot eind sept; ma t/m vr 10-17 uur, zo 14-17 uur. Pesthuis - Pesthuislaan, 'Dinosauriërs in Leiden', 8 verschillende soorten dino sauriërs op ware grootte, t/m 28/10; dag. 10- derlandse geïllustreerde boeken uit de ze ventiende eeuw, tot 20/8; ma t/m vr van 8.30 -17 uur, za 9.30-12.30 uur. 't Huys Benee - Nieuwe Rijn 3, permanente tentoonstelling van werk Leny Noyen, vr 14- 16 uur en za. en zo. van 12-16 uur Het Achterhuis - Nieuwe Rijn 38, permanen te expositie; Vijf eeuwen mode in miniatuur, di t/m za. 10-16 uur. Signaal, Studio voor Vormgeving - Groenesteeg 10, ontwerpers en vormge vers tonen diverse ontwerpen, tevens pre sentatiemappen, do 12-21 uur, vr 12-18 uur, za 12-17 uur. Stichting Beeld en Grafiek - Stationsweg 243, werk van Feng, Erik-Jan Kuiper en Cees van den Oever, nadere informatie tel: 146024. Sociëteit Quintus - Korte Mare 34, tentoon stelling van leden van Quintus in de vorm van schilderij, druk, foto, tekening of beeld. Atelier Jeanmarie Mersman - Oude Rijn 89, Frank Borst, Robin Akkerman en Jean Ma rie Mersmans, verschillende technieken, el ke eerste zondag van de maand open. Antiquariaat L. Van Paddenburgh - Dief- steeg 14, Italiaanse tekeningen van Henriet- te Heidstra, t/m 15/7, di. t/m vr. 13-18 uur, do 19-21 uur, za 12-17 uur. Galerie Amber - Hooglandse Kerkgracht 8, miniaturen uit Kishangarh Art Centre, en aardekleurige kommen en schalen van Jan van Houdt, t/m 19/8. De Waag - Aalmarkt, "Waagstuk '90', expo sitie van acht Leidse galeries, t/m 15/7; ma t/m vr 12-17 uur, za en zo 11-16 uur. Katwijk Galerie 'De Witte Duif' - Koninginneweg 12a, verkoop-expositie van moderne kunst met extra aandacht voor o.a. Karei Appel, Corneille en Theo Wolvecamp, verder de map 'Hommage aan Vincent van Gogh', vier zeefdrukken door Kees Salentijn, elke za terdag van 11-13 uur en van 14-17 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - Statendaalder, expositie van leden van de Kunstkring Leiderdorp, t/m 12/8; ma t/m vr van 9-17 uur, woe ook van 18.30-20 uur. Lisse Museum voor de Bollenstreek - Heereweg 219, permanente tentoonstelling, elke e ste zondag van de maand rondleiding om en om 15.30 uur. Noordwijkerhout Bibliotheek - Herenweg, Heide Weslheide met aquarellen en Doris Lorenzen met kera miek, tot 28/8; tijden openingsuren van de bibliotheek. Oegstgeest De Beukenhof - Terweeweg 2-4, Zomerex- positie: 'Beelden in de Tuin 1990', werk van Mattheus Germann, Helen Nagel en Joke Crul, tot 1/9; ma t/m vr van 10-12 uur en van 15-18 uur. Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg - Oude Vliet- weg 6, permanente tentoonstelling 'De an dere Middeleeuwen', thema tentoonstelling: "Wintersalon van Oost Europese kunste naars, een brug tussen Oost en West', vr. 19-21 uur, za. 10-16 uur. Warmond Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat 36, foto's en waterlandschapppen van Dicky de Nie- Reedijk, keramische eenden van Irene Maas, schemerlampen van Lies Rottier Eer- Wassenaar Raadhuis De Paauw - Raadhuislaan 22, te keningen van Kees Buurman, van 17/7 t/m 9/9; di t/m vr 10-16 uur, za en zo 13-17 uur. Klassiek De Franse organist Daniel Roth treedt van avond en morgenavond in de Nieuwe Kerk in Katwijk aan Zee op. Van César Franck wordt vanavond 'Six Pieces' uitgevoerd. Francks Trois Pièces' en Trois Chorals' ko men morgenavond aan de beurt. Aanvang 20.15 uur. Albert de Klerk bespeelt vanavond het orgel van de Hooglandse Kerk in Leiden. Hij voert op deze derde avond van de K&O-serie zo- merorgelconcerten een orogramma uit met werken van zeventiende en achttiende- eeuwse componisten als George Muffet, Joh. Pachelbel en Joh. Seb. Bach. Boven dien speelt De Klerk noG de Piéces d'Orgue van de achttiende-eeuwse componist Alexandre Boêly. Aanvang 20,15 uur. De laatste uitvoeringen van de muziekpro- duktie 'Praagse Zomer' worden v en morgenavond gegeven in de Leidse Pie terskerk. Het programma omvat Tsjechi sche muziek en poëzie. Uitgevoerd worden werken van Martinu, Smetena, Janacek en Dvorak. Voorts is er Poëzie van Kundera, Seiffert en Havel. Aanvang 22.30 uur. De wekelijkse orgelbespeling op zaterdag middag in de Hooglandse Kerk in Leiden wordt ditmaal verzorgd door Hans Stehou- wer (Koedijk). Aanvang 13.30 uur. Den Haag Nederlands Congresgebouw vr 13. vanaf 17.00 uur; North Sea Jazz Fes tival met o.a. Dave Brubeck Quartet, Herbie Mann Jasil Brazz, Miles Davis en vele ande ren. za 14. vanaf 17.00 uur; o.a. Stan Getz, Maïhilde Santingh Ensemble, Rita Reys en Trio Pim Jacobs, Jan Akkerman Big Band, Deep River Quartet e.a. zo 15, vanaf 15.00 uur; Dizzy Gillespie Uni ted Nation Orchestra, Lionel Hampton Big Band, Bobby Watson Horizon, Blues Bro thers Band, Dutch Swing College Band e.a. Amsterdam Carré dag (beh.ma.) 19.30 uur, wo en za ook 14.00 uur; familievoorstelling: Hllde de Mildl e.a. in 'Sneeuwwitje en de zeven dwergen', naar de gebroeders Grimm. Concertgebouw vr 13, za 14, zo 15, 20,15 uur; Mozarllesti- val. Radio Kamerorkest olv Leopold Hager, mmv Bella Davidovich, piano (vr); Dagmar Schellenberg-Ernst, sopraan (za); Young Uck Kim, viool (zo). di 17, 20.15 uur; Concert Daniel Wayen- berg, piano, werk van Chopin en Liszt do 19, 20.15 uur; Hungarian Virtuosi olv Ja mes Brooks Bruzzese, mmv Miklós Szenl- helyi, viool, werk van Boccherini, Barber, Barlók en Vivaldi. Stadsschouwburg wo 18, do 19, 20.15 uur; Theater Condal 'Dancing'. Rotterdam De Doelen Het melkglas doet denken aan het getemperde licht in een Japanse kamer, de knik aan een vrouwelijke figuur. Maar de westerse kijker denkt meer aan een dronken, waggelende saké-fles. <foto gpd» Adriaan Venema weer in de kunsthandel

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23