T De gele trui daagt voor Breukink Wie is Claudio Chiappucci? Rooks io de Ronde 13e etappe Onbekende Italiaan in de voetsporen van Moser Vitesse vindt weer sponsor Raoul Alcala blijft vrolijk VRIJDAG 13 JUL11990 PAGINA 17 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD VILLARD-DE-LANS - Rino Negri, de gezaghebbende nestor van de internationale wieler- journalisten en ondanks zijn pensioengerechtigde leeftijd (66) nog vol overgave dagelijks in de slag voor de Gazetta dello Sport, weet het zeker. „Het is Erik Breukink die deze Tour gaat winnen, let maar op", voorspelde Negri op een ietwat samenzweerderige toon, toen gisteren de balans van de klimtijdrit naar Villard-de-Lans werd opgemaakt. Een mening van iemand met 39 jaar Tour-ervaring dient uiteraard te worden gerespecteerd, maar is toch ook niet veel meer dan koffie- dik-kijkerij. Zonneklaar is in elk ge val wèl, dat de Tour als een donder slag bij heldere hemel weer open is geworden door de geweldige klap die Pensee in zijn gele trui heeft ge kregen. En dat er voor Erik Breu kink, na zijn (zoveelste) gave de monstratie van macht als tijdrijder, gele perspectieven dagen. Euforie Voorlopig heeft de Italiaan Chia- pucci het heft in handen genomen. Er is echter niemand in de karavaan die hem als winnaar in Parijs ziet ar riveren. Zelfs de oude Negri niet. De euforie van zijn Italiaanse collega's kreeg geen vat op hem. Veelzeg gend was het afwerende gebaar toen de kansen van zijn verrassende landgenoot ter sprake kwamen. Ne gri: „Chiapucci... ach, die kan dat nooit houden. Ik denk dat hij in Luz Ardiden (dinsdag finishplaats van de eerste Pyreneeënrit - D.H.) die trui al weer kan inleveren. Bij Breu kink. Die is als renners veel comple ter en heeft ook een veel betere ploeg achter zich staan". Ook Breukink zelf, ziet in Chia pucci geen serieuze concurrent. Evenals hij Pensee geen potten meer ziet breken breken. Breukink: „Die heeft zo'n tik gekregen, dat ik hem afschrijf als kandidaat voor de eindzege"... De Fransman, danig ge demoraliseerd, lijkt de afgelopen dagen teveel 'jasjes te hebben moe ten uitgetrokken'. Met wat gefor ceerd aandoende grootspraak poog de hij zichzelf moed in te praten. Pensee: „De Tour is voor mij hele maal nog niet verloren. Ik denk dat ik Chiapucci in de Pyreneeën wel weer terug kan pakken". Delgado Breukink, de woensdag - bij ont stentenis van diens Mexicaanse col lega Alcala - op l'Alpe d'Huez ge kroond kopman van PDM, zal zijn aandacht vooral op Delgado en Le- Mond richten. „Delgado moet nu in de Pyreneeën, toch zijn terrein, ze ker nog wat gaan ondernemen. En LeMond kennen we ook allemaal. Dat is een Amerikaan die alleen aan winnen denkt. Nu Pensee is inge stort, zal hij ongetwijfeld zelf gaan rijden om te winnen". De Yank en de Spanjool zullen flink in de bus moeten blazen om Breukink van het vinkentouw te krijgen. De Nederlander barst van dé 'moraal' nu hij in supervorm uit de Alpen tevoorschijn is gekomen. Na zijn fraaie voorstelling op l'Alpe d'Huez, volgde weer een imposant hoogstandje in de klimtijdrit. Het parcours was, dat moet gezegd, ook op zijn lijf geschreven. Niet alleen de afstand (33.5 km.) paste precies in Breukink's straatje, ook het pro fiel was op maat gesneden. Een mooie geleidelijke klim in de eerste 15 kilometer, van 210 naar 860 meter tegen een stijgingspercentage van ruim vijf procent. Vervolgens een stuk vals plat en tot slot en besluit een klimmetje van 2.5 kilometer (ruim 6 procent). Op voorhand wist Breukink dat hij hier zou moeten kunnen scoren. „Ik ken dit par cours goed, werd hier twee jaar ge leden vierde. En toen was ik lang zo goed niet als nu, was ik de dag tevo ren zestiende geworden op l'Alpe d'Huez. Daarom had ik me voorge nomen dit keer te winnen". Als een soort van oppepmiddel had Breukink zich 's morgens niet geschoren. Hij was zelfs van plan dat ook niet meer te doen alvorens hij zijn topvorm in deze Tour had verzilverd met een etappezegé. En hoewel hij niet gauw van zijn stuk te brengen door enig succes, maakte Breukink gisteren toch een beetje de indruk de koning te rijk te zijn. „Maar", legde hij uit, „een etappeze ge in de Tour is ook niet zo maar 14 juli 149 km SAINT ETIENNE 149 km la Croix de Chaubouret - ^AvQColOTbiGMZtton ponten I «s: T E 1 51 km VILLARD DE LAND) laOoi*-de-Chauboufel^_ 3 oa-oe-wiauooure^«J Breukink is niet bang dat de rust dag vandaag in Villard-de-Lans hem uit zijn ritme haalt en concur renten, die wonden (Pensee) c.q. wondjes (Delgado en LeMond) moeten likken, bevoordeelt. Breu kink: „Nee, dat zie ik niet zo. Zo'n dag is voor iedereen hetzelfde, een beetje trainen en verder wat rus ten". Aan het winnen van de Tour denkt hij ook nog niet. „We zullen wel zien. Je kunt wel zeggen dat je hier even gaat winnen, maar zo zit ik niet in elkaar. Ik ben al lang blij dat ik voor het eerst eens een goede Tour rijd. Maar we zijn er nog lang niet. En je ziet het aan Pensee en Al cala, als je even wat minder bent, ga je onherroepelijk terrein verliezen. Kan ik deze vorm echter ook in de Pyreneeën vasthouden, dan ben ik nergens bang voor". Voor Peter Post moet de opmars van Breukink in deze Tour wel heel erg bitter van smaak zijn. De big boss van Panasonic wisselde zijn jeune premier (25) vorig jaar in voor het duo R T (Rooks en Theunis- se). Een (miljoenen) transactie die voor Post op een enorme flop dreigt uit te draaien, zeker als Breukink, als beginnend prof tot opvolger van Zoetemelk uitgeroepen, in staat blijkt de Tour wel degelijk te, kun nen winnen. Breukink is er de man niet naar om na te trappen. Toch gaf hij onlangs aan waar het bij Post aan schort. Geduld. Breukink: „Post kijkt alleen maar naar het re sultaat. Als het links even tegenzit, moet het rechts tevoorschijn ko- Peperduur Rooks en Theunisse hadden daar voor moeten zorgen. De één (Theu nisse) is evenwel vanwege een sur plus aan,testosteron voor een jaar in de ban gedaan, terwijl de ander (Rooks) in deze ronde simpelweg verzuimt te doen waarvoor hij een Rooks nog een hele toer worden om peperduur contract heeft gekregen, de top-10 binnen te fietsen. Het De Noordhollander herstelde zich klassement, waarin hij nu als num- na het echec op l'Alpe d'Huez rede- mer 15 staat genoteerd, interesseert lijk met een vijftiende plaats, al was hem echter niet zoveel meer. het een stuk minder dan vorig jaar. Rooks: „Ik ga me narichten op een Toen won hij de klimtijdrit naar etappezege. Dat kan deze Tour voor Orcières-Merlette. Het zal voor mij nog een beetje goedmaken". "Dat ging niet slecht. Ik hen best tevreden over die tijdrit. Dat mag tegenstrijdig klinken - vorig jaar won ik immers de klimtijdrit en nu niet verder dan een vijftiende plaats - maar ik hen toch redelijk hersteld van die dreun op Alpe d'Huez. Dat is voor mij een enor me opluchting. Ik voelde me in ie der geval beter. Langzaam maar zeker kijk ik weer vooruit. Naar de Pyreneeën. Als ik daar nou eens met de besten mee kan, dan is een plaats bij de eerste zeven, acht nog haalbaar. En dan héb ik er toch nog wat van gemaakt. Ik kan me de teleurstelling van iedereen wel voorstellen na die klap op Alpe d'Huez. Peter Post bijvoorbeeld, zal ongelooflijk heb ben gebaald. Van mijn prestatie, maar nog meer van die van Erik Breukink. Ik bedoel, hij heeft 'em vorig jaar min of meer afgestoten. Zag het niet meer in hem zitten. En uitgerekend Breukink rijdt als een trein. Steelt de show op Alpe d'Huez en pakt een dag later ook nog eens de tijdrit. Hij zegt het niet, maar ik weet dat Post baalt als een stekker. Het zal hem pijn doen. Maar het ligt vaak niet aan de ploegleider, het zit 'em bijna al tijd in de renner zelf. Toch zal Post het er moeilijk mee hebben. Woensdag was hij chagrijnig, stil ook. Ik kan me dat best indenken. Veel contact heb ik niet met Post. Gewoon, eigenlijk. Na Alpe d'Huez is hij even in mijn kamer geweest. Hij zei dat ik ook maar een mens was en vertrok weer. In het verleden heb ik nogal met Post overhoop gelegen. Dat was in een andere tijd. Ik ben veranderd, hij is veranderd. Maar dikke vrien den zullen we nooit worden. Dat hoeft ook niet. Ik ga mijn eigen gang, hij doet wat hij moet doen. Bij de tijdritten rijdt Walter Planckaert met de auto achter me.' Post koos voor Ekimov. Dat is niet gebruikelijk, maar ik vraag hem niet waarom. Dat interesseert me ook weinig. De tijdrit van gisteren heeft weer veel favorieten een aardige deuk opgeleverd. Bugno viel sterk terug. En PenseeIk denk eerlijk gezegd dat het over is. Hij heeft? verschrikkelijk veel moeten ge ven. De motor is op. En als dat een maal het geval is, is het vaak ge beurd. Ik zie hem zelfs nog uit stappen als hij niet goed herstelt. Het is toch opvallend hoeveel fa vorieten er dit jaar afvallen of een slechte dag voor hun kiezen krij gen. Fignon, Bernard, Roche, Al cala, Bugno, Pensee. Ze kregen al lemaal een tik. Wat dat.betreft ben ik niet de enige. Waar het aan ligtIk weet het niet. Deze Tour is beslist niet zwaarder dan voor gaande jaren. Integendeel. Het kan met het weer te maken heb ben. Ik bedoel, we hebben een hele week in regen en kou moeten rij den. Het was niet zo dat je op de fiets bevroor, maar bevorderlijk voor de vorm is het zeker niet. Nor maal wordt de eerste week van de Tour gebruikt om er een beetje in te komen, het ritme te pakken. Dat was nu een stuk moeilijker. Mis schien dat daardoor de favorieten achter elkaar een tik krijgen. Ik denk dat ik mijn slechtste pe riode nu achter de rug heb. Verder herstellen op de rustdag, een bijna vlakke etappe en dan hoop ik voor de Pyreneeën weer honderd pro cent te zijn". VILLARD DE LANS Wie is Claudio Chiapucci, de eerste Italiaanse gele truidrager sinds vijftien jaar? De coureur, die eindelijk in de voetsporen treedt van Francesco Moser? Moser, de laatste Italiaan in het geel, vijf etappes lang in 1975, vanaf de Charleroi-proloog tot aan de ochtendrit in Merlin Plage, ARNHEM-Na j der een hoofdsponsor te hebben gespeeld heeft Vitesse voor ko mend seizoen een eenjarig con- tract afgesloten met de Luxem- s burgse commerciële zender I CTL/RTL Veronique. Beide par- I tijen hebben de intentie uitge- I sproken voor een langere perio- I de te gaan samenwerken. Een I en ander zal onder meer afhan gen van nieuwe ontwikkelingen rond Veronique en het komend j seizoen in het Europa Cup-III-. j tournooi debuterende Vitesse. S Het bedrag dat met het contract j j is gemoeid werd niet bekendge- I maakt. I Een uitvloeisel van de over- eenkomst is dat Veronique de S uitzendrechten heeft verworven voor de Europacup-wedstrijden 8 van Vitesse. Ook is het de be- doeling dat lopende het seizoen j drie oefenwedstrijden van Vi- j tesse tegen internationaal gere- I J nommeerde teams door Veroni- I f que zullen worden uitgezonden. 8 I De Sovjetrussische voetbal- I international Aleksei Michailits- 8 j jenko heeft gisteren een drie-ja- rig contract getekend bij de Ita- liaanse club Sampdoria. De 27- j J jarige middenvelder, die we- gens een blessure de eindronde j van de strijd om de wereldtitel I miste, kost de winnaar van de I Europese beker voor bekerhou- J I ders zo'n 9 miljoen gulden. De Tsjechoslowaakse voet- J balinternational Miroslav Kad- 8 i lec heeft een twee-jarig contract getekend bij Bundesligaclub FC I I Kaiserslautern. Kadlec neemt I bij Kaiserslautern de libero- I J plaats over van Reinhardt 3 Stumpf, die voor Leverkusen j gaat spelen. De Tsjechoslowaak, I die in eigen land uitkwam voor j Vitkovice, speelde bij de 'Mondiale' vijf keer voor het na- 8 tionale team. Zelfs de Italiaanse wielerjournalis- ten moesten heel diep in hun geheu gen om wat kleur te geven aan de carrière van de 27-jarige, in feite ge legenheids-kopman van de Carrera- ploeg, die gisteren Ronan Pensee èn de Fransen een enorme desillusie bezorgde door de Breton te deklas seren in de Vercors. „Ik weet eigenlijk niet één leuk verhaal over hem", zei de een. „Dit is de grootste verrassing sinds de dag dat Gimondi de Tour won in 1965", zei de ander. Ambities De bruinogige, zwartharige, grap pig gedrongen, serieus sportende 'Kjapoetshie' moest het daarna zelf maar komen vertellen. Over zijn vier profzeges, over zijn ambities, over zijn gevoelens voor na de rust dag. Voor de zoveelste maal een Ita liaan, dit jaar. Italië, wederom wielerland. En toch al zó lang zonder grote kam pioen in de Ronde van Frankrijk. Gevolg allemaal van het isolationis me van de Italiaanse coureurs, ver liefd als zij èn hun sponsors waren op de eigen wielertraditie. Het FICP-klassement heeft de in geslapen 'corridori' echter flink wakker geschud. Ze realiseerden zich, dat het echte wielrennen zich vooral èlders afspeelde. En wilden ze de slag om de populariteit met sporten als voetbal, Formule I en basketbal niet definitief verliezen, dan diende er voortaan ook ver over de grenzen worden gekeken. Het voorlopige resultaat, dit jaar, in willekeurige volgorde: Bugno winnaar van de Giro, Bugno nr. 1 op de wereldranglijst; Argentin win naar van Ronde van Vlaanderen en Waalse Pijl; Giovannetti winnaar van de Ronde van Spanje; Argentin, Ghirotto en Bugno winnaar van mooie Touretappes; Chiappucci nu in de gele trui. Initiatief Claudio Chiappucci behoorde die gele trui in feite ook toe. Hoe lang zijn rijk zal duren, kan niemahd in deze krankzinnige Tour voorspel len. Maar het was de man uit Ubol- do, een dorpje nabij Varese, Lom- bardije, die op die gedenkwaardige zondagochtend 1 juli al na 6 km het initiatief nam voor de ontsnapping met vier, die deze Ronde tot nog toe in een bijna-houdgreep heeft gehad. Na Bauer en Pensee was het terecht ook de beurt aan hem. Chiappucci begon jong met wiel rennen, daartoe aangezet door een neef, behoorde tot een goede gene ratie amateurs, werd prof in 1985, kwam onder de hoede van David 'Boifava, de ploegleider van het im mer internationaal opererende Car- rera, en viel vooral op door zijn de gelijkheid en plichtsbesef. Boifava: „Hij,had een moeilijk be gin, want in het jaar dat hij met zijn fiets brood wilde gaan verdienen, kwam zijn vader te overlijden, de man die hem altijd had gesteund in zijn sport". Als een van de oorzaken van het achterblijven van de Italiaanse wie lersport wordt ook steeds de bege leiding van de topamateurs ge noemd. Korte wedstrijden, weinig buitenlands werk, maar wel verzor ging als een prof. Sinds een paar jaar is die luxe behandeling zijn franje ontnomen. En ook dat heeft meegewerkt aan het opstaan van de generatie Bugno-Fondriest-Chia- pucci. Chiappucci had alleen wat langer tijd nodig dan de anderen. Een ern stig ongeluk in de derde etappe van de Ronde van Zwitserland, 13 juni 1986, lag daaraan ten grondslag. Auto Chiapucci maakte deel uit van een kopgroep van 22 renners, die een minuut voorsprong had. De politie van Porrentruy in het kanton Jura liet een auto door, die recht op de kopgroep inreed. Gevolg: drie ren ners naar het ziekenhuis, Perini, Maini en Chiapucci. De laatste met een gebroken sleutelbeen en een af gescheurde achillespees. Claudio Chiappucci verscheen vorig jaar voor het eerst in de Tour de France. Het werd afzien, hij ein digde als 81ste op bijna twee uur van LeMond/Fignon. „Een Tour is voor een Italiaanse renner ver schrikkelijk lastig. Veel zwaardere bergetappes, veel betere rennèrs. Maar ik kwam er oersterk uit. In het najaar plukte ik er de vruchten van; ik won de Coppa Placci en de Giro del Piemonte". De overwinningen in de Placci en Piemonte waren geen loos alarm ge weest, bleek al snel in de eerste koersen van 1990: etappezege in de Siciliaanse Wielerweek, etappezege in Parijs-Nice. In de Rit naar de Zon pakte hij ook de bergtrui, en hij deed hetzelfde in de Ronde van Ita lië, die hij als twaalfde beëindigde. Zijn oorspronkelijke doel in z'n Opperste gelukzaligheid bij de tweede Tour was dan ook het berg- klassement. Maar toen hij in Futu- roscope plotseling tien minuten op de grote favorieten bijeen gaarde, stelde hij zijn ambities hoger. Na de tijdrit, voorbije zaterdag in Epinal (15e), waren alle ogen gericht op Al cala en Pensee, maar Chiappucci had ook een gedurfde uitleg. Toen: „Ik weet, dat ik nog steeds groei als ronderenner. Vorig jaar verloor ik in de tijdrit 5 minuten op Bauer, dit jaar maar 6 seconden. Ik beschouw mezelf als een kansheb ber in Parijs. Het is geen waanzin van de gele trui te dromen nu ik zo kort sta. Ik hoop alleen dat de regen ophoudt en dat het wat wordt". gele truidrager Claudio Chiappucci. De bede van Chiappucci werd verhoord, en hij zelf hield woord. Hij had verwacht al te zullen toe slaan in de twee Alpenetappes, maar Pensee, en vooral: diens ploeg, was ijzersterk en (nog) niet aan te pakken. Aan de voet van l'Al pe d'Huez maakte Chiappucci de fout te snel te willen aanvallen; hij moest rap terug in zijn hok. Waarheid De tijdrit naar Villard-de-Lans 2000 bracht de waarheid echter boven. Chiappucci: „Het was voor mij geen verrassing, dat ik zover bij Pensee kon wegrijden. Een .individuele tijdrit, bergop ook nog eens, is nu eenmaal geen Trofeo Baracchi, zoals Pensee op Alpe d'Huez reed met Millar". Het is gebleven bij toekomstmu ziek, maar voorlopig gehuld in geel. Wat zijn Chiappucci's verdere am bities? Zijn bokserneusje trilde, de p.r.-man van Carrera zette onhandig een pet op zijn hoofd (hoewel het gesprek al twintig minuten bezig was...), en hij zei heel gewaagd: „Er zit eigenlijk nog maar één moeilijk heid in deze ronde: de rit naar Luz Ardiden, volgende week dinsdag. Als ik daar niet al te veel op Breu kink en Delgado verlies, moet ik de Tour kunnen Door Peter Ouwerkerk en Dick Heuvelman VILLARD-DE-LANS - Raul Alcala is mentaal niet te knakken. Gisteren had hij slechts een uur nodig om de klap na de lijdensweg naar l'Alpe d'Huez te verwerken. De Mexicaan accepteerde zonder morren dat Breukink de nieuwe kopman is van PDM. „Dat manneke blijft vrolijk, woensdag hebben we hem een uur gegund de teleurstel ling te verwerken. Het eerste dat de Mexicaan daarna zei was: Ik neem in de Pyreneeën Breukink aan mijn wiel, en flik al die anderen. Dat is nou typisch Alcala. Niet kapot te krijgen. Altijd positief', loofde Jan Gisbers zijn renner. De winnaar van de tijdrit tussen Vittel en Epinal heeft de laatste da gen last van irritatie aan het kraak been onder de knieschijf. Volgens PDM-arts Wim Sanders het gevolg van het constant fietsen met de gro te versnelling. Met fysiotherapie en veel rust wordt geprobeerd de blessure te ge nezen. „Het is een geluk dat het zo warm is. Bij een weertype zoals vo rige week zou hij meer last van het gewricht hebben", aldus Sanders. Wanneer Ronan Pensee de Tour de France wint, gaat hij zichzelf een mooi cadeau geven: een antieke au to. De gele-truidrager twijfelt nog tussen een Jaguar E Cabriolet mo del 1963 of een Cadillac Cabriolet uit 1949. Tijdens de passage van het Tourpeloton op de Glandon heeft een van de toeschouwers een hart aanval gekregen. De medische hulpdienst van de Tour was snel ter plaatse, maar kon het leven van de man niet meer redden. Pedro Delgado heeft een boete van 75 gulden gekregen, omdat hij al rijdend een plas deed waar-veel publiek langs de weg stond. Laurent Fignon ondergaat van daag in Parijs een laatste test die duidelijk moet maken wanneer de Fransman de training kan hervat ten. Fignon verliet de Ronde van Frankrijk in de vijfde etappe omdat hij teveel last had van een valpartij in de Giro.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17