In Enkhuizen leven Urkers weer als in 1905 'Grote orkesten naar Stadsgehoorzaal Speervis op zoek naar congeralen VISSPORT Naar Turkije om zeldzame vogels te zien VRIJDAG 13 JULI 1990 is is steeds op zoek naar uitdagingen. En de sport visser maakt daarop geen uitzon dering. Keer op keer zal hij speu ren naar nog betere visstekken en zal hij een voorgaande record vangst opnieuw proberen te over treffen. Grensverleggend bezig zijn dus. Zijn we op dat punt in het binnenwater al snel aan limie ten gebonden, bij de zeevisserij liggen nog belangrijke terreinen braak. Ze zijn nog niet of nauwe lijks ontgonnen. Ook op het punt van de vismethoden valt waar schijnlijk nog veel te verbeteren. DOOR BRAM VAN LEEUWEN Het is nog niet eens zo heel heel erg lang geleden dat ontdekt werd dat in de buurt van wrakken op de zeebodem veel vis te vinden was. Kolossale zeebaarzen en gro te kabeljauwen waren de verras sende vangsten die werd geboekt door pionierende wrakvissers. In middels worden nu geregeld vis- expedities vanuit Nederlandse havens ondernomen naar restan ten van eens vergane schepen om daar soms zeer verrassende vang sten te boeken. Dat pionierswerk heeft dit jaar een nieuwe impuls gekregen via het zogenaamde Speervis Pro ject. Een aantal grote bedrijven uit de watersport- en hengel sportsector heeft besloten twee jaar lang een buitgewone zeevis boot in de vaart te houden. En met die boot, die is uitgerust met zeer geavanceerde elektronische hulpmiddelen, zal dit en volgend jaar onder meer baanbrekend on derzoek op de Noordzee worden gedaan. Uitvalsbasis is de jachthaven in Stellendam en de Roompot Mari na in Kamperland. Dat opent de mogelijkheid om via de Room- De met de laatste moderne snufjes uitgeruste boot i Project. potsluis snel de Noordzee te be reiken. De vaste bemanning be staat uit Jan en Jeroen Schoon- dergang en de initiatiefnemer Jan van Gent die in ons land een grote naam heeft opgebouwd als het gaat om nieuwe vismethoden op Het trio gaat zich onder meer richten op de vangst van de con ger of zeepaling. Met die zeeslang die gewichten kan bereiken tot 100 kilo is iets heel merkwaardigs aan de hand. Voor onze kust wor den maar zeer zelden congers ge vangen. En als dat al eens gebeurt zijn het meestal kleintjes. Niet voor niets staat het Nederlandse hengelrecord op 4 ons. Aan de andere kant van de Noordzee, aan de Britse kant daarentegen worden wel gere geld enorme exemplaren gevan gen. Soms van tientallen kilo's zwaar. Via het Speervis Project zal uitgezocht worden waar nu ongeveer de grens in de Noordzée ligt waar congeraal nog wel een regelmatige verschijning is, en waar niet meer. Er zal tijdens speciaal geplande vistochten worden onderzocht op welke wrakken op de Noordzee wel conger huist en op welke niet. En het trio is ervan overtuigd dat men in die twee jaar betrouwbare gegevens zal kunnen verzamelen. Een ander onderzoek richt zich op de aanwezigheid van haai. Tot dusver wordt er door zeesportvis sers die vanuit Nederlandse ha vens opereren niet vaak op haai gevist. En diegenen die dat wel doen vangen meestal niet meer dan de relatief kleine grondhaai- tjes. Zo tot een meter lang. Maar de jongens van het Speervis Pro ject zijn ervan overtuigd dat met het gebruik van speciaal vismteri- aal het ook mogelijk moet zijn echte, hoogzwemmende roofhaai van meerdere meters lengte te vangen. Dat zal onder meer gebeuren via het vissen met zogenaamde 'downriggers'. Een Amerikaanse vistechniek die het mogelijk maakt om met behulp van een zwaar gewicht en een klemme chanisme kunstaas maar ook na tuurlijk aas slepend aan te bieden op elke gewenste diepte. Om snel grote afstanden op zee te kunnen overbruggen heeft men de beschikking over een on- zinkbare 6,5 meter lange boot die is uitgerust met een 175 pk motor. En om snel scholen vis of wrak ken te kunnen opsporen heeft men een zeer moderne kleurvi- deo visvinder aan boord. Het hele project heeft ook nog een regionaal tintje want bij de jachthaven Poelgeest in Oegst- geest werden de meeste op-, aan- en inbouwwerkzaamheden aan de boot verricht. Behalve het pionierswerk heeft het Speervis Project nog een ander doel. En dat is het promoten van de recrea tieve visserij. Daarom zal op de boot op gezet te tijden ook een plaatsje worden ingeruimd voor vips zoals buiten landse politici, popsterren en top sporters, die hun werk of training even willen onderbreken voor een dagje rustig vissen op de Noordzee, of wanneer de weergo den dat niet toelaten: de Ooster- schelde. Bovendien zullen er in samen werking met Zuid-West Neder? land, de grootste vereniging van zeebootvissers van ons land, spe ciale vistrips worden georgani seerd voor jeugdige vissers om ook de jeugd enthousiast te ma ken voor de zeesportvisserij. Met zo'n boot is het weer eens iets heel anders als een zomers dagje ma kreel takelen aan de reling van een van de sportvisschepen, die dagelijks vanuit onder meer Scheveningen en IJmuiden hun dagvistrips ondernemen. "Moetje bij mij zijn?" De man in het zwarte pak kijkt ons door ronde brilleglazen een beetje wantrouwend aan. Tja, wat moeten we nu zeggen? "Eh...we willen graag even bij u binnen kijken." Het antwoord is blijkbaar bevredigend, want hij gaat ons voor. "Kom er maar in, wij zijn gastvrije mer We stappen over de drempel kleine huisje, maar voelen on: echt op ons gemak. door Roelof Hoekman Onze gastheer is niet alleen ouderwets gekleed, hij praat ook alsof hij in het verleden leeft. Maar dat is ook precies de bedoeling. We bevinden ons in het Urk van 1905 en Lubbertje Hoefnagel, zo zegt de bewoner van het authentieke huisje te heten, heeft het over gebeurtenissen en situaties die toen actueel waren. Wie een hedendaags onderwerp aansnijdt, stuit bij Hoefnagel op een muur van onbegrip. Een vervreemdende ervaring, die je vanaf 1 juli dagelijks op kan doen in het Zuiderzeemuseum, prachtig gesitueerd in Enkhuizen. In de Urker hoek van het openluchtmuseuni dat een beeld geeft van de vissersplaatsen rond de voormalige Zuiderzee omstreeks 1900, huizen nog meer personen die net als Hoefnagel in woord en gedrag de klok 85 jaar terugdraaien. De weduwe Marretje Romkes en haar dochter Oale bijvoorbeeld en ook de visser Riekelt Weerstand, bijgenaamd 'de Puttespringer'. Lubbertje Hoefnagel is 'de Eymonder', want hij is niet 'van Urk'. "Ik kom van het vasteland, maar mijn ouders zijn hier als maaiers blijven hangen". En tegen één van zijn bezoekers: "Waar kom je vandaan? Uit Den Haag? Dan ben je zeker met de schuit van Amsterdam gekomen. Dat is toch In Nederland loopt het Zuiderzeemuseum voorop met het opvoeren van levend verleden in menselijke gedaante. Omdat in eigen land vergelijkingsmateriaal ontbreekt, moet het Urker project als een proef worden beschouwd. Slaat het experiment aan, dan kan er eventueel worden uitgebreid, blijkt de aanpak niet te werken, dan zullen de Urkers van 1905 in 1991 waarschijnlijk niet terugkeren. Pilgrim Fathers Het Zuiderzeemuseum vond de nieuwe weg op het gebied van museumpresentatie in Amerika. Publiciteitsman Ruud Visschedijk: "Wij waren van oordeel dat in ons museum het sociale leven ontbrak. Het gaat om dood materiaal en bij het demonstreren van oude ambachten blijft het in feite bij het laten zien van technieken. Bij een bezoek aan Amerika hebben we in Massachusetts gezien hoe het moet. Daar hebben ze een nederzetting uit 1627 van de Pilgrim Fathers nagebouwd. Daar leven veertig Pilgrim Fathers net als in die tijd". Drie maanden lang zijn de vijftien uit negentig aanmeldingen geselecteerde vrijwilligers getraind om hun rol waarheidsgetrouw te kunnen vervullen. De personages zijn gecreëerd op basis van historische gegevens en interviews met bejaarde Urkers. In het Zuiderzeemuseum zul je overigens niet geconfronteerd worden met acterende inwoners van Urk. Dat lijkt opmerkelijker dan het is. Visschedijk: "De Urkers hebben uiteraard een eigen visie op hun verleden en we hebben liever mensen die onbevooroordeeld open staan voor de informatie die ze krijgen. En wat ook meespeelt is dat de Urkers vanwege hun geloof niet op zondag kunnen worden ingezet". In het Zuider pen mensen in de huid van de Ur ker uit 1905, een idee dat is afgekeken van de Pilgrim Fathers in Massa chusetts. (foto GFD) verschillende uitvoeringen van Lubbertje Hoefnagel), hebben zich niet alleen de levensgeschiedenis en het karakter van een vroegere Urker laten aanmeten, maar hebben ook gesprekstechnieken aangeleerd. Want het is natuurlijk wel de bedoeling met de bezoekers Dat lukt niet altijd. Wanneer iemand de woning van Riekelt Weerstand binnen wil gaan terwijl deze zelf op straat is, krijgt hij te horen: "Hé, wat wil je in mijn huisje?" Een natuurlijke reactie, maar de aangesprokene keert geschrokken op zijn schreden terug en houdt het verder voor gezien. Het gebeurt vaker dat mensen in hun schulp kruipen of niet weten wat ze met de situatie aanmoeten. Overigens is het de bedoeling binnenkort bij de entree van 'Urk' een soert mededelingenbord te pfaatsen zodat de bezoeker zich enigszins kan instellen op wat hem te wachten staat. Voor vogelliefhebbers is teel Turkije het ware paradijs in Eu ropa. Vrijwel nergens anders wordt in zo'n rijk geschakeerd landschap zo'n overvloed aan vogels aange troffen. Daarbij zijn vele soorten die elders in Europa zeldzaam zijn. Pe likanen, ooievaars, kaalkop-ibissen en diverse reigerachtigen vormen slechts een kleine greep uit het aan bod. Geen wonder dus dat Turkije in toenemende mate het reisdoel is van vogelaar-excursies. In Zuid- laarderveen is een op non-commer ciële basis werkend reisbureau dat dit soort excursies verzorgt. Niet al leen trouwens voor vogelliefheb bers, ook andere studiedoelen zoals archeologie en cultuur zitten in het pakket. Alles is gericht op Turkije. Het bureau heet Kernet-reizen en is een initiatief van de aardrijkskun deleraar Roelof Schaank (42). Be halve de organisatie van reizen naar Turkije verzorgt hij ook lezingen over dit land. Roelof Schaank is bevriend met een Turk met wie hij het plan voor een reisbureau op poten zette. Zelf doet hij al het voorbereidende werk in Nederland, in Turkije neemt zijn kennis het over. Tijdens een van de- ze studiereizen kwam Schaank in Istanbul in contact met de bioloog Kees van Berkel (37) uit Gasselte, in het dagelijks leven verbonden aan het ministerie van Landbouw in As- Deze ontmoeting van twee Dren ten in den vreemde leverde de eer ste Kernet-vogelreis op, waarbij Van Berkel optreedt als gids. De reis wordt deels per vliegtuig, deels per bus gemaakt. Van Berkel leidt zijn gezelschap langs een aantal uitgelezen plekjes. In Turkije ziet de kenner vele vo gels die eigenlijk tot de Aziatische inventaris behoren. Het land heeft alles mee: het klimaat, bergachtig binnenland waar imposante vogels als de arenden en de lammergieren huizen, hoogvlakten en enorme deltagebieden aan de kust. Het land vormt een brug tussen Europa en Azië, ook voor de vogels, die het Turkse luchtruim als poort tussen twee continenten gebruiken. De vogelreizen zijn geen onbe kommerde vakantie-uitstapjes. Er is een programma samengesteld dat weliswaar ruimte biedt aan eigen initiatieven, maar voor de rest is het wel de bedoeling dat er het een en ander wordt opgestoken. Vogelaars vormen echter een gemotiveerd pu bliek, zo zeggen de reisleiders: geen mensen die na een doorwaakte nacht met veel feestgedruis daarin, des morgens tot vervelens toe uit een veel te diepe slaap moeten wor den gehaald. Van Baarle wil snel muziekcentrum annex congresgebouw aan de Breestraat Van onze redacteur Jan Rijsdam LEIDEN - Vijfjaar geleden verklaarde de toenmalige secretaris van de Raad voor de Kunst, Yvonne van Baarle, tijdens een forum in Leiden dat deze stad iets van landelijke betekenis zou moeten krijgen. Ze kon toen niet vermoeden dat ze ooit zelf (mede- Iverantwoordelijk zou worden voor de profilering van Leiden als 'culturele hoofdstad' van Nederland. Sinds 1 maart is Van Baarle het veel meer gebeuren nieuwe hoofd van de directie kunst komst", verzekert ze. en cultuur van de gemeente Leiden. Een beleidsterrein dat de afgelopen (aren het speelveld was van tumul- - tueuze ontwikkelingen. De politie- derne kunst bij de Lakenha en «n. "ke discussie mondde uiteindelijk bruisende Stadsgehoorzaal staan Een centrum voor beeldende kunst, een nieuwe vleugel i de toe- afgelopen jaren ook gelukt. De ja ren negentig worden het decenium i de kunst". uit in de nota 'Samen op zoek vaarde'. Een epistel het verder moet met de kunst cultuur in Leiden, dat bol staat van hoogdravende plannen die met el kaar gemeen hebben dat het prijs- kaartje geld ervoor ontbreekt. Rampenplan moeten -Enigzins ingewerkt doet Yvonne kei), van Baarle deze week verslag van -de stand van zaken. Wat opvalt, haast de schone wensen, zijn de op het verlanglijstje van de politiek, hoê "Ik ben blij dat er zoveel zijn", pareert Yvonne van Baarle als ze wordt herinnerd aan een vroege re uitspraak dat de politiek vaak de uitvoering van het [te denken. "Natuurlijk Lakenfeesten Dat het culturele klimaat in Leiden onder haar leiding zal opstoten in de vaart der volkeren vindt Yvonne van Baarle teveel eer. "Leiden heeft al landelijke betekenis", zegt ze. "Er zijn prachtige rijksmusea. De Leid- se Schouwburg heeft, qua program mering, een zeer goede naam. Daar heeft Frans Boelen voor gezorgd. kan het niet allemaal tegelijk. We En daal. komt f k d Stadsge; mnoton oor» rvri/-iri+oi+or»lnctio ma. hoorzaal nog bij prioriteitenlijstje stappenplan ontwikke- tities over de werkdruk, de grote termjjn„ Akl* achterstand in het behandelen subsidieverzoeken en postzaken, de Van Baarle spreekt tegen dat een aantal zaken pas op de zeer lange] worden gereali- ?eerd "Aan het eind van de jaren programmering"öp tel 90. Nee. dat is te laat reageert ze. zal niet ten koste gaan 'We zijn met de Stichting Evene mentenfonds bezig om het inhou delijke aspect van de Lakenfeesten voor volgend jaar te verbeteren [door meer kunsten cultuur in de m. Dat andere activiteiten. Het kan heel goed beleidsondersteuning die veel' te "Ik ga er vanuit dat de wensen die Hgj| ffi IICC1 wensen overlaat, de gaten die Van de ,nota z,Jn geformuleerd binnen naast eikaar gebeuren. Zoiets Baarle tijdelijk moet dichten omdat de huidige collegeperiode, dus vj|| opstappen (waarnemend directeur schouwburg, waarne mend directeur De Lakenhal). Dit lijkt niet meer op een beleidsnotitie dende kunst maar-op een rampenplan. "Het is een toekomstplan", verbe tert Yvonne van Baarle vriendelijk doch beslist. Ze dat de zaken nog niet zo snel ciënt gebeuren als ze zou willen. "Momenteel ben ik nog het enige personeelslid °tie kunst en cultuur. De bedoeling dat de directie musea en de directie culturele zaken zo snel mogelijk, ik denk aan 1 september, in de nieuwe sterkt elkaar alleen Leidèn 1995. in uitvoering komen. Inclusief moet jaarlijks ook een aantal bijzon. grote projecten als de uitbreiding dere projecten krijgen bijiOOI, Lakenhal en het centrum voor beel- hppM or, hpt öpK;Pf, f* met een zaal voor 1000 mensen. Dat uniek in Nederland. Die grote zaal qua sfeer zich een grotere daadkracht, dat er op het gebied van de beleids ondersteuning meer mensen moe- »vorden aangetrokken Sponsors "De Stadsgehoorzaal moet al vrij kerngëzondr'sh"atle" achte te"iï- niet verhullen snel aangepakt worden meent ten. "Als is dat over een aantal jaren Van Baarle. Dat moet een goed - - J functionerend muziekcentrum an nex congresgebouw worden. Ik dirëV- denk dat dat heei goed mogelijk is Spanningsveld Voor de Wiardi Beekman Stichting akoestiek, heel bij- (het wetenschappelijk bureau van "de PvdA) schreef Van Baarle ooit een boekje over de functie van kunst, hoe cultuur moet worden op gevat en waarom de overheid hier mee bemoeienis heeft. Heeft ze de Stadsge- daaraan iets in haar huidige werk? "Het is mijn geestelijke bagage", zegt ze. "Er zijn een aantal uitgangs punten die bij elke beslissing en overdenking steeds w.eer van be lang blijken. Zoals bij de vraag wat de taak is van ambtenaren, zondfr Leiden kan geen Amster- directie opgaan. Dat betekent op dam of Den Haag worden met een eigen orkest weet Van Baarle. "Maar het zou fantastisch zijn als al le grote orkesten van Nederland de programmering dent. Waar ik nu voor moet oppas- hoorzaal opgenomen kunnen sen is dat ik niet zelf dingen ga uit- den voeren. Daar ben ik niet voor inge huurd. Mijn taak is beleid te maken, er voor te zorgen dat de kunst in Leiden nog zichtbaarder wordt". Yvonne van Baarle zou het huid 'We zullen sponsors moeten aan trekken om onze plannen te kunnen realiseren", meent Van Baarle. "Of dat lukt? Ik ben daar niet pessimis tisch Ondernemers hebben politiek, i heel veel belangstelling voor kunst- ge culturele klimaat.in Leiden zeker sponsoring. Van mij mag de grote niet willen typeren als die van een middelgrote provinciestad. "Ik vind dat er heel veel gebeurt in Lei den. Momenteel de Lakenfeesten, 4iet Oude Vest-tival, de activiteiten vat je i de kunste- j de Stadsgehoorzaal straks de naam van een onderneming dra gen, net als de Anton Philipszaal in Den Haag. Ik ben er zeker van dat we er in zullen slagen voldoende ex- de Waag. Ik kom tijd tekort om al- terne gelden aan te trekken. In de danks de gesignaleerde problemen, les te kunnen zien. En er gaat nog sport en andere sectoren is dat de heel leuk te vinden. "Wat ik van r zelf overlaat. Daartussen tijd een spanningsveld aanwezig. Dat kom ik in mijn huidige functie ook tegen". Yvonne van Baarle laat er geen misverstand over bestaan de kunst- cultuursector in Leiden, I i de Lakenfeesten", zegt kunst vooral leuk vind' is de combi- kunnen omgaan. Ik vind eigenlijk natie van nadenken en gevoel, emo- dat kunstzinnige vorming verplicht tie... Dat vind ik heerlijk om mee te thuis hoort in het onderwijs zodat leven en om te zetten in beleid zodat mensen kunnen leren er later in zoveel mogelijk mensen met kunst vrijheid mee verder te gaan". Verkoop sexartikelen zonder vergunning: 400 gulden boete DEN HAAG/LEIDEN - Een 27-jari- ge Leidenaar heeft boete van 400 gulden gekregen wegens het ver handelen van sex-artikelen zonder vergunning. De man heeft al sinds 1975 in Den Haag een winkel waar sex-lingerie en -bladen wordt ver kocht. Hij heeft zich destijds wel in geschreven bij de Kamer van Koop handel, maar volgens hem is nooit verteld dat voor het verkopen van vergunning sex-artikelen ook nodig is. Inmiddels is de man wel begon nen met een opleiding waarmee de benodigde vergunning verkregen kan worden. Inmiddels heeft - de Leidenaar nog steeds geen vergun ning en kan hij elke keer wanneei een ambtenaar van de economische controledienst langs komt een boe te krijgen. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars, Van der Meer, Tan, Zwij- nenburg, Meijer. Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: H. M^yer/C.E. van de Meer, tel: 215510, Stokroos 1. zo 8 uur tot 24 uur: M.A. van Schie. tel: 177100, Rijnsburgerweg 96. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Tay- telbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Bergmeijer, de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Rus, tel: 132500, Middelstegracht 129. zo 8 uur tot 24 uur: dr. Middendorp, tel: 212025. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruij- ne, J. de Bruijne, Huibers, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: F.M.M. Huibers, tel: 125820, Burggraveiilaan 102. zo 8 uur tot 24 uur: H.P. Jurgens, tel. 125820, Burggravenlaan 102. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Horn, tel: 766123, Zocherstraat 1. zo 8 uur tot 24 uur: J.S. de Kanter, tel: 311414, Ina B. Bakkerplein 3. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooij- man, De Jong, Prince, Reinders, D. Ham- merstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Witpaard, tel: 217477. zo 8 uur tot 24 uur: H.J.H.R. Prince, tel: 761754, Vondellaan 58. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: C. Juffermans/D. Koster. Haag- weg 41, tel: 315900; via dokterstëlefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za en zo: S.P. Ouwerkerk. tel: 891037; spreekuur: Florijn 10, tel: 891000 (uitslui tend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: J.W. de Haan. Oranjelaan 26,170605. Voorschoten za: A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel: 2118; zo: E. Schotanus, Leidseweg 305, tel: 2356. Warmond L. Lempers, Churchilllaan 13, Voorhout, tel. 02522-10140. Wassenaar za: J.N. Vonk, tel: 79676, Wittenburger- weg 106; zo: J. Huls, tel: 13027, Hofcamp- weg 65. voude nde Wouw: R. Koster, Narcisstraat 47, Voorschoten, tel: 01717-3836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 156161; of D.J. Brandt. Homanstraat 1. Rijnsburg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk, De Kempenaerstraat 21. Oegstgeest. tel: 071-176761. TANDARTSEN De weekenddienst-voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: C. Mokveld, Oude Singel 210, Leiden, tel: 071-226040; spreekuur om 13.00 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeter- woude-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar J. Klaver, Gezondheidscentrum Hof- campweg 65, tel: Ö1751-18221. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59, tel: 120144; na 17.00 uur en in het week end uitsluitend bereikbaar via dokterste lefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Holland*,, werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreekuur tijden, tel: 01720-74951. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor dringen de hulp buiten kantooruren, tel: 06- weekenddienst APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 13/7 tot vr. 20/7 door: Apotheek Zuider, Lammenschansweg 7, Leiden, tel: 071-123553. Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31r Oegstgeest. tel: 071-173330 Apotheek Schoolstraat, Schoolstraat 83, Voorschoten, tel: 01717-7957. Wassenaarse Apotheek, Stadhouders- plein 35, Wassenaar, tel: 01751-12402. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling. Helder.' Roest (Leiden en omstreken): G. Roest, Ockenrode 14, Leiderdorp, tel: Stijldansen De stijldanscursus voor 55-plussers in buurthuis Vogelvlucht zit dringend verle gen om mannen. De 15 lessen tellende cursus start in het najaar. Belangstellen den kunnen zich tot en met vrijdag 20 juli opgeven bij Tony van der Haar. Tel. 313648. Hier kan ook informatie worden ingewonnen over de cursussen verga dertechniek en filigraan die in september starten. Gouden pet Rijnland radio doet zondag 15 juli groten deels rechtstreeks verslag van het straatmuziekconcours De Gouden Pet. De finale begint om 18.00 uur, Rijnland is er vanaf 19.00 uur bij. Het programma is te beluisteren op 88.1 FM kabel en 105.7 FM ether. Cursussen De Ouderen Activiteiten Commissie Zuid-West wil in het najaar beginnen met een cursus 'Duits voor beginners1. De cursus loopt door tot in 1991. Verder wordt bij voldoende belangstelling ge start met een wekelijks zanguur in het verzorgingstehuis Van de Willigenhof. De kosten van beide activiteiten bedra gen 3,50 gulden per maand. Belangstel lenden wordt gevraagd zich zo snel mo gelijk aan te melden. Informatie bij het Dienstencentrum Zuid-West, Bevrij dingsplein 60. Tel. 768711 op werkda gen van 9.00 tot 12.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16