Bouw in Groene Hart kan het milieu sparen Slechte economische situatie in Leiden brengt veel randgroepjongeren voort Onderzoeker van Amsterdamse universiteit: Omgeving Schiphol onveilig Ziekenhuizen testen aids-remmer DDI Geen vakantie voor politie VRIJDAG 13 JULI 1990 'DO/STA PAGINA 15 REGIO Langs de hele Neder landse kust is het mogelijk om zonder gevaar voor de gezond heid te zwemmen. Dat heeft re-, cent onderzoek door Rijkswa terstaat naar de kwaliteit van het zeewater uitgewezen. Al leen het water tussen de pieren van IJmuiden is volgens Rijks waterstaat van mindere kwali teit. Een zwemverbod is echter niet langer nodig, omdat bij zwemmen geen onaanvaard baar risico voor de gezondheid bestaat. Bij de analyses werd speciaal Zeewater langs hele kust schoon gelet op de bacteriologische verontreiniging van het water. Gemeten werd de aanwezig heid van ziektekiemen die een risico kunnen betekenen voor de gezondheid van zwemmers. Ook de chemische verontreini ging, de aanwezigheid van zwa re metalen in het zeewater, gaf geen reden tot het afraden van Een woordvoerder van Rijks waterstaat zei vanmorgen dat de mate van verontreiniging van de zee zeker niet is verer gerd: "We kunnen zelfs van een lichte verbetering spreken". In totaal is het water op zeventig plekken onderzocht. Voor het eerst heeft Rijkswa terstaat een speciale brochure samengesteld over de kwaliteit van het zeewater. De brochure is verkrijgbaar bij VW-kanto- DEN HAAG/LEIDEN/ALP- HEN - Om het milieu te spa ren moet het Groene Hart in Zuid-Holland gedeeltelijk worden bebouwd. Deze, op het oog tegenstrijdige, con clusie trekt de Vrije Univer siteit in Amsterdam na een onderzoek naar de economi sche mogelijkheden van de Leidse en Alphense regio. Volgens de universiteit kun nen de beide regio's zich enorm ontwikkelen wan neer de huidige ideeën over het Groene Hart worden los gelaten. is daar echter onvoldoende ruimte voor, en die ruimte zal onvoldoende blijven als rijk, provincie en ge meenten blijven vasthouden aan de huidige omvang van de groene buf ferzone in de Randstad. Volgens onderzoeker Bruinsma hebben de ideeën over het Groene Hart de ontwikkeling van de Leidse en Alphense regio de afgelopen twintig jaar ernstig belemmerd. Als raers en bezoekers gebruik zal ma ken van het openbaar vervoer. Dat betekent dat een betrekkelijk groot deel van het gebied gereserveerd moet worden voor parkeerplaatsen en wegen. Belangrijk is ook de aan leg van een glasvezelnet in de Leid se regio. Veel ondernemers in dit gebied verwachten een flinke groei van de werkgelegenheid wanneer dergelijke hoogwaardige tele- In het blad Bedrijvig Beleid van de provincie Zuid-Holland schrijft on derzoeker F.R. Bruinsma van de VU dat veel plaatsen in de Leidse en Alphense regio zijn 'verworden' tot slaapsteden. De werkgelegenheid is er te klein om iedereen een baan te bieden ook al is de economie in de beide gebieden de afgelopen jaren enigszins is gegroeid. Veel mensen zijn daardoor aangewezen op werk elders, wat een enorme hoeveelheid XEIDSCHENDAM - De zand' wat meer de ruimte krijgen, kun- communicatie-structuur wordt nen de twee gebieden uitgroeien tot J hèt distributiecentrum van de Randstad. Alphen zou daarbij een hoofdrol kunnen spelen in de trans portsector. Leiden, waar de hoe veelheid grond hoe dan ook beperkt blijft, zou zich nog meer dan nu het geval is kunnen toeleggen op de za kelijke dienstverlening. Glasvezel De bouw van grootschalige kan toorcomplexen rond het Leidse sta tion wordt door de onderzoeker toe gejuicht. De gemeente moet er dan wel rekening mee houden dat slechts een gering aantal werkne- Willen de twee regio's werkelijk een kans maken, dan zal de aanleg van de rijksweg 11-west en -oost snel moeten plaats hebben. Voorts moet de capaciteit van de provincia le weg tussen Alphen en Schiphol worden uitgebreid en het spoor tus sen Leiden en Worden worden ver dubbeld. Het volgens Bruinsma 'vrij wilde plan' om een goederen- spoor aan te leggen Alphen en Schiphol, is zo gek nog niet, stelt de onderzoeker. De overslag per spoor is vrij goedkoop en vergt weinig ex tra tijd, en kan de wegen van en naar Schiphol belangrijk ontlasten. 'Zandwinning in Meeslouwerpolder stoppen' forenzenverkeer en dus milieu-v vuiling met zich meebrengt. Wil de overheid dat verkeer terug dringen, dan zal zé bedrijven de mo gelijkheid moeten bieden zich uit te breiden of nieuw te vestigen in één van de twee regio's. Op dit moment ning in de Meeslouwerpolder Dat schrijven milieugroeperin gen aan de provincie Zuid-Holland. Leidschehdam moet worden stop- Volgens hen is er niets terecht geko- gezet zolang r de zeldzame i de toezegging dat HAARLEM In delen van nenburg onder de onveilige Zwanenburg, Aalsmeer en Am- norm komen te vallen. Een stelveen is de kans om bedolven woordvoerder van de provincie te worden onder neerstortend Noord-Holland zei gisteren dat vliegtuig groter dan de kans de cijfers aanleiding geven een slachtoffer te worden van een nader onderzoek in te stellen, industrieramp. Deze gebieden Paniek over het resultaat is vol- in de directe omgeving van gens hem voorbarig, omdat er Schiphol halen niet de veilig- officieel nog geen veiligheids- heidsnorm die voor woongebie- norm bestaat voor de omgeving den in de omgeving van indus- van luchthavens. Hij wijst er op trieën wordt gehanteerd. Voor dat voor verkeerswegen een industrierampen wordt een norm wordt aangehouden van kans van een op de honderddui- één op tienduizend. "Als je zend als redelijk risico aan- Schiphol daarmee vergelijkt, vaard. Bewoners van de omge- zijn de cijfers veel minder dra ving van Schiphol lopen dus matisch", aldus de provincie- meer gevaar. woordvoerder. Dat is een van de conclusies van het onderzoek dat in het ka- Ten aanzien van de luchtver- der van de uitbreiding van ontreiniging rond Schiphol Schiphol is gehouden. In de nog wordt verwacht dat bij verdub- voorlopige conclusies worden beling van de capaciteit van de de uitkomsten van het onder- luchthaven de concentratie van zoek 'dramatisch' genoemd. Bij het schadelijke stikstofdioxide de komst van een vijfde baan (N02)^mogelijk zal verdrievou- zou een groter deel van Zwa- digen. gels geen alternatieve opvang is. Er vervangend natuurterrein, de is nog maar een klein stukje vogel- gelpias Starrevaart, zou worden aangelegd. De plas is pas voor een kwart gerealiseerd. De natuurbe schermers vinden dat er met de winning moet wordt gewacht totdat deze helemaal af is. Als compromis hebben zij nu voorgesteld dat de zandwinning wordt voortgezet zo dra vaststaat dat de vogelplas bin nen een jaar is voltooid. LEIDEN/UTRECHT Het Acade misch Ziekenhuis Leiden is een van de vijftien regionale aids-centra waar vanaf half augustus het nieu we aids-remmende middel DDI (di- deoxynosine) wordt getest. Bij de centra komen in totaal ongeveer honderd aids-patiënten voor behan deling met het middel in aanmer king nu dit voor Nederland is vrijge geven doof fabrikant Bristol-Myers. Het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam coördineert het onderzoek, zo maakte de Amster damse internist J. Lange gisteren bekend. Het onderzoek moet uitwij zen welk effect het medicijn heeft en wat de beste dosis is. Het AMC zorgt ook voor de distributie van DDI. Voor het onderzoek komen mensen in aanmerking die de ziekte aids al hebben - of die wel klachten hebben maar nog geen aids - en die AZT (ook een aids-remmer) niet goed verdragen door de bijwerkin gen. Ook AZL bij onderzoek betrokken Overigens beslist het ministerie een dezer dagen over de oprichting van het Nederlands 'trial-centrum', dat dergelijke onderzoeken moet gaan coördineren. De patiëntenverenigingen 'Act UpJ' en de HIV-Bond hebben er steeds - onder druk van acties - bij de fabrikant op aangedrongen dat DDI ook in Nederland beschikbaar komt. Die toezegging is gisteren ge komen. Volgens de Nationale Com missie Aids-Bestrijding hebben bei de organisaties een belangrijke rol gespeeld bij die uiteindelijke toe zegging. DDI is net als AZT een middel dat het virus in zijn ontwikkeling af remt. Het zijn een soort fopmolecu- len die zich inbouwen in het erfelijk materiaal DNA van het virus en de verdere aanmaak van DNA stop pen. DDI en AZT zijn dus geen ge neesmiddelen.' AZT is het enige middel dat geregistreerd staat voor behandeling van het aidsvirus HIV. Bijwerkingen De Verenigde Staten begonnen vo rig jaar met onderzoek naar de wer king van DDI. Eerste proeven ble ken succesvol en leverden minder bijwerkingen op dan AZT. Dat laatste bleek later echter niet waar. DDI heeft wel degelijk ernstige bij werkingen zoals zenuwontstekin gen en ontstekingen van de alvlees klier (pancreatitis). In de Nederlandse proef wordt nu gekeken welke dosis de beste is. Pas later komen ook combinaties met AZT aan de orde. De internatio nale wetenschap gaat zich in de strijd tegen het aidsvirus steeds meer richten op dergelijke combi naties van middelen. Volgens Lange is nog steeds on duidelijk waarom AZT geheel ande re bijwerkingen heeft dan DDI. DDI wordt toegediend in de vorm van een drankje maar in de toe komst worden dat pillen. De Neder landse proef maakt deel uit van een internationaal onderzoek waarbij ook het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Zwitserland en Australië zijn betrokken. De actiegroep 'Act Up!' is er zeer gelukkig mee dat DDI nu ook in Ne derland beschikbaar komt voor aidspatiënten. De actiegroep dringt er echter sterk op aan dat het Neder landse trialcentrum er snel komt. "Daardoor kunnen ook patiënten uit Maastricht aan het onderzoek meedoen en niet alleen uit Amster dam", aldus een woordvoerder. Ook internist Lange wacht met smart op zo'n centrum, dat vermoe delijk in het Amsterdamse AMC wordt gehuisvest. Het geld voor zo'n centrum moet bij het ministe rie van WVC vandaan komen. Een woordvoerster van dat departement zei gisteren dat een dezer dagen de beslissing zal vallen. "We staan po sitief tegenover de plannen." LEIDEN/REGIO - Nederland telt meer en meer zwerfjongeren. Kinderen die geen vaste woon- of verblijfsplaats en geen vaste bron van inkomsten hebben. Kinderen voor wie het leven weinig meer heeft te bieden dan rondhangen op straat. De meeste zwerfjongeren 'wonen' in Den Haag, Amsterdam en Utrecht. Leiden en de regio ken nen nauwelijks echte zwerfjonge ren. Het aantal zogeheten rand groepjongeren is in de universiteits stad en de omliggende dorpen ech ter aanmerkelijk hoger dan het lan delijk gemiddelde. R. Bochardt, coördinator van het Leidse Jongeren Advies Centrum (JAC), heeft wel een verklaring voor het geringe aantal zwerfjongeren maar de reden van de stijging van het aantal randgroepjongeren is hem niet exact bekend. Randgroep jongeren hebben in tegenstelling tot zwerfjongeren nog enige zeker heid in hun léven. Zij hebben een dak boven hun hoofd al wisselen ze nogal eens van verblijfplaats. Ook hun inkomstenbron wisselt vaak maar zij hebben tenminste geld. Dat Leiden geen zwerfjongeren kent ligt volgens Bochardt voor de hand. "Er is hier simpelweg geen ruimte voor deze jongeren. Op het station of in de Haarlemmer- of Breestraat kun je 's avonds niet in een kartonnen doos gaan slapen zonder dat het opvalt. Ook ont breekt het bij het centrum aan flats met portieken waarin je je lekker kunt verschuilen". Leiden kent bo vendien ook geen echt prostitutie- circuit, voor veel zwerfjongeren el ders een middel van bestaan. Achterstand Randgroepjongeren zijn er des te meer. Naar de oorzaak hiervan kan Bochardt alleen maar gissen. "Lei den is aangewezen als onderwijs- voorrangsgebied omdat sommige onderwijs hier nogal te Hulpverlening volgens JAC aanzienlijk verbeterd JAC-coördinator R. Bochardt: "In de Breestraat of de Haarlemmerstraat, kun je r in een doos liggen slapen". l eenmaal niet onopgemerkt wensen overlaten. Bovendien is de economische situatie van veel ge zinnen niet echt florissant. Een en ander leidt tot relatief veel kinderen met opvoed- en leerproblemen". Bochardt schetst hoe een kind een randgroepjongere wordt. "Een kind dat op school niet best kan meekomen, haakt af als hij op geen lisme" enkele manier een duwtje in de rug krijgt. Er zijn op school weinig mo gelijkheden voor ondersteuning omdat de klassen te groot zijn, het onderwijs te veel prestatiegericht en het aantal plaatsen in het spe ciaal onderwijs te klein". Zolang een kind thuis wordt ge stimuleerd zijn best te doen of in elk geval naar school te gaan, gaat het meestal nog wel goed. Bochardt: "Randgroepjongeren komen echter veelal uit gezinnen waar de struc tuur ontbreekt. Zij krijgen geen re gels aangeleerd, het ontbreekt hen aan waarden èn normen. Van enige stimulans vanuit de ouders is .geen sprake. Zodra zo'n kind op school niet meer kan meekomen en de leer kracht bemoeit zich er niet mee, laat zo'n kind het erbij zitten. De ouders, voor zover al aanwezig en ervan op de hoogte, vinden dat wel best". De vraag is of de aanwezigheid van randgroepjongeren nu wel zo erg is. Bochardt denkt van wel. De jongeren zitten zichzelf in de weg. Zij hebben er zelf niet voor gekozen randgroepjongere te zijn, maar zijn dit door omstandigheden gewor den. De maatschappij ondervindt bovendien nadeel van de 'bijver schijnselen' van het aanwezig zijn van randgroepjongeren. Kleine cri minaliteit en vandalisme komen veel voor. Bochardt: "Ze hebben niet van huis uit begrippen als mijn en dijn leren onderscheiden. Dat leidt tot diefstalletjes. Verveling en opgekropte woede jegens de maat schappij uit zich dikwijls in vanda- Hoewel de jeugdhulp verleners zoals het JAC het nodige voor de randgroepjongeren doen, dient vol gens Bochardt een aantal zaken be hoorlijk op de helling te worden ge zet om tot een goed 'hulppakket te komen'. Bochardt: "Hulpverleners en onderwijsinstellingen moeten niet alleen in hun eigen straatje den ken als het gaat om de opvang van en hulp aan jongeren met proble men. Door onderling overleg kan er een netwerk om de jongere heen worden opgezet. De kans dat hij of zij verloren loopt, wordt hiermee veel kleiner". Bochardt geeft een praktijkvoor beeld: "Een randgroepjongere is niet in een keer uit de problemen als je hem onderdak biedt. Hij moet ook een bestaan kunnen opbou wen. Daarvoor is scholing of een werkervaringsplaats nodig. Soms heeft zo'n jongere ook behoefte aan geestelijke begeleiding. Al die ver schillende hulpverleners moeten min of meer gaan samenwerken". De politiek moet zijns inziens de rechtspositie van de jongeren ver beteren. Een 16- of 17-jarige heeft volgens hem ten onrechte geen recht op een uitkering. Het JAC is al begonnen met de 'nieuwe manier van werken'. Zodra een randgroepjongere zich aan meldt neemt het JAC contact op met de ouders en de school. "Dat is niet om te dreigen, maar heeft uit sluitend tot doel de jongere van alle kanten te ondersteunen". Er breken, zo schetst de coördina tor, betere tijden aan. Leiden geldt als onderwijsvoorrangsgebied wat betekent dat een aantal scholen meer mogelijkheden hebben om jongeren die achterblijven op te vangen. De sociale vernieuwing geeft de jeugdhulpverlening en ini tiatieven zoals het spijbelopvang project meer (financiële) armslag. Al met al is de coördinator optimis tisch gestemd. "De jeugdhulpverle ning is de laatste vijfjaar al aanzien lijk verbeterd. Met dKe extra moge lijkheden kunnen we nog weer een hele stap voorwaarts doen". 0uö iteutoté Honderd jaar,geleden stond er in de krant: - Op last van de rijksveearts wordt door ambtenaren en poli tie gewaakt tegen de ont scheping van een karbouw (buf fel), die zich aan boord bevindt van het stoomschip „Gelder land" der Rott. Lloyds in de Spoorweghaven. Deze maatre gel wordt genomen op grond van dat de buffel uit Indië komt, waar besmettelijke veetyphus heerscht. Het (Her is bestemd voor de Rotterdamsche dier gaarde. - Aan het stationsgebouw van de Holl. Spoorweg te Schiedam wordt een kunststuk verricht. Daar het gebouw door den slap pe grond was verzakt, heeft men het aan vier kanten ontgraven ter diepte van de funderingspa len; thans is men bezig om het ge- heele gebouw, door middel van vijzels, gelijkmatig op zijn nor male hoogte te brengen, wat reeds voor een gedeelte met gun stige uitslag is geschied. - Bij het schuttersfeest te Berlijn is een beker gewonnen door een Hagenaar, den bekenden schut ter Van Wijngaarden. Vijf en twintig jaar geleden: - De 100.000 voor 15 bejaarden. Grote opwinding heerste er gis teren in het Nieuw-Sint-Antho- ny-Gasthuis in Leeuwarden, na dat bekend was geworden dat vijftien bewoners - allen heren van boven de zeventig - de hon derdduizend hadden gewonnen in de staatsloterij. Het lot was gekocht door de 76-jarige heer S. ter Horst, die al 55 jaar mee speelt in de Staatsloterij, maar slechts éénmaal een prijsje van vijf gulden had gewonnen. Hij verklaarde (nog een beetje be duusd): „Ik weet nog niet wat we met het geld doen moeten..." In het vakantieseizoen telt Noordwijk bijna 100.000 'inwoners'. Daar buiten bezoeken gemiddeld 15.000 mensen de vaak overvolle cafe's in ae badplaats. foto Loek Zuyderduini Badplaats heeft te veel cafés en te weinig agenten NOORDWIJK - De badplaats Noordwijk heeft in de zomer te weinig agenten in dienst om het hoofd te kunnen bieden aan wat genoemd wordt 'recreatiecrimi- naliteit'. Het probleem wordt nog eens verergerd omdat Noordwijk gezien zijn omvang te veel recrea tiegelegenheden heeft. Dat zegt korpschef E. Wegman van de Noordwijkse politie in een reactie op een onderzoek naar de bestrij ding van deze vorm van criminali teit. De politieman wordt in zijn me ning gesteund door de plaatselij ke bestuurders V. Salman (loco- burgemeester) en P. Barnhoorn (toerisme). Volgens hen hebben meer badplaatsen last van balda dige jongelui, maar vinden ge meentebesturen en andere be trokkenen het vervelend om dat al te hard in het openbaar te roe pen. Barnhoorn: „We willen de zaak goed in beeld krijgen. Er is een platform geïnstalleerd waarin behalve gemeente en politie ook bewoners en ondernemers mee praten over het bedenken van op lossingen. We hopen dat we over een klein jaartje een aantal sa menhangende maatregelen kun nen uitvoeren." De bestuurders en de plaatselij ke korpschef zijn het er roerend 5 dat te velende kanten is het dorp in zijn ogen nog immer een „badplaats met allure". Loco-burgemeester Salman voegt er ironisch aan toe: „Nee, het is hier heus nog geen nig politiepersoneel op de been gebracht kan worden. Van het 53 koppen tellende korps zijn er in de weekeinden 18 mensen paraat. Soms krijgen ze assistentie van reservisten, maar bijstand uit an dere korpsen is minimaal. Salman: „In de zomer kunnen we eigenlijk geen politieman op vakantie laten gaan. Op sommige momenten zou je bij wijze van spreken graag een blik agenten opentrekken, maar het blik is er gewoonweg niet." Zijn collega valt hem in de rede dat het niet al lemaal hel en verdoemenis is in Noordwijk. Want ondanks de ver- Hinderlijk Wegman heeft soms de indruk dat andere plaatsen hun moeilij ke jongeren in het weekeinde en tijdens zomervakanties naar Noordwijk „exporteren". Niet dat Noordwijk in criminaliteit on dergedompeld wordt, maar, zo betoogt de politiebaas, geheel on bekend is men niet met het feno meen. „Wat wil je ook", zegt Weg man op lichtelijk verongelijkte toon, „in de acht zomerweken zijn hier tussen de 75.000 en 100.000 mensen, terwijl Noordwijk maar 25.000 inwoners heeft. Eigenlijk heeft Noordwijk voor zijn om vang te veel horecagelegenheden. En in de wintermaanden komen er ook gemiddeld 15.000 op zaterdagavond." De gemeente Noordwijk be hoort met veertien Zeeuwse ge meenten, vier Waddeneilanden en Barneveld tot de plaatsen waar via een project dat de criminoloog Beke ontwikkelde. getracht wordt de recreatiecriminelen te gengas te geven. Momenteel pro beert een onderzoekster van het bureau-Beke de aangiftebereid heid van de Noordwijkers te ver hogen, zodat er een beter beeld ontstaat van het vandalisme. In Noordwijk komt het volgens Wegman echter zelden tot ernsti ge geweldplegingen. „Meestal gaat het om diefstalletjes, bloem bakken omgooien, vernielingen in de bus, geluidsoverlast. Maar wel vaak en heel hinderlijk. En hoewel je in de buurt van cafés nooit een grafstemming zult aan treffen, moeten we wel proberen dit soort problemen efficiënter aan te pakken", vindt de politie-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15