Resten ontdekt kasteel Roucoop Verbouwen tweede hobby van Raadslid Ter Aar ontdekt vergeten oorlogsslachtoffers Warmond krijgt Derde-Wereldwinkeltje GENDA 'Jammer dat Valkenburgse meer nog niet wat groter is' I y Markt voor Burkina Faso PAGINA 14 REGIO LEIDEN VRIJDAG 13 JULI 1990 Bij nieuwbouw bedrijf Mobrero VOORSCHOTEN - Er zijn res ten van het Voorschotense kas teel Middelgeest of Roucoop ge vonden bij het bedrijf Mobrero aan de Rouwkooplaan. Tot nu toe was niet bekend waar dit ou de Voorschotense kasteel pre cies heeft gelegen. Er zijn voor al stenen en scherven uit de 17e en 18e eeuw gevonden, maar er zijn ook oudere stenen aange troffen. De resten zijn gevonden achter de hal van het bedrijf. Het kasteel stamt uit de middeleeuwen en is be kend onder de naam Middelgeest of Roucoop. later kwam er een land huis, dat Roucoop werd genoemd. Wat nu is gevonden, is niet het kasteel zelf, maar het zijn resten van buitenmuren. Het kasteel moet meer naar achteren hebben gelegen in de richting van de weilanden. Het kasteel is gebouwd in de middel eeuwen. Later kwam er een buiten plaats voor terug. Inbrekers slaan slag bij slapende bewoners OEGSTGEEST - Een nog onbeken- de hoeveelheid papiergeld is door onbekenden buitgemaakt bij een inbraak in een woonhuis in Oegst- geest. In de nacht van woensdag op donderdag wisten dieven de bene denverdieping van het huis in de Borneostraat binnen te dringen door de keukendeur aan de achter zijde van het pand te forceren. De bewoners hebben niets ge merkt toen de complete beneden woning werd doorzocht. Zij lagen boven rustig te slapen. De ontdekking kwam aan het licht toen het bedrijf een nieuwe hal wilde bouwen. Omdat in archeolo gische kringen al jaren het vermoe den bestond dat de buitenplaats zich in deze buurt zou bevinden, is een archeoloog uit eigen beweging gaan kijken, dei de ontdekkingen deed. Hij is nu enkele weken bezig. Er wordt een tekening gemaakt van al les wat wordt gevonden. Hij wil ech ter geen verdere mededelingen doen. Het bedrijf wil de eerste week van september met de bouw van een nieuwe hal beginnen. Wanneer alles in kaart is gebracht, wordt de plek met een laag zand bedekt. Na de zo mervakantie komt er een hal met een oppervlakte van 1.600 vierkante meter. Het bedrijf verwacht dat de nieuwbouwplannen hooguit enkele weken vertraging oplopen door de ontdekking. Gezien het belang van de ontdekking vindt directeur P. de Groot dat niet erg. Hoewel hij wist dat de spuitgieterij op een oud stuk grond huisde, is hij verbaasd en ver heugd over de ontdekking. Om te voorkomen dat souvenirs jagers de vindplaats ruïneren is een beveiligingsdienst ingeschakeld. De gemeente is pas onlangs op de hoogte gesteld van de vondst. Een woordvoerder kan nog niet zeggen wat er nu gaat gebeuren. Wanneer er geen belangwekkende dingen worden gevonden, wordt de plek al leen in kaart gebracht. "Wanneer de bouwvergunning bij de vondst van echt waardevolle zaken moet wor den opgehouden, horen we dat wel van de archeologische dienst". "De winst van deze ontdekking is dat we nu de locatie van het kasteel weten. En natuurlijk geldt ook dat wanneer er gebruiksvoorwerpen worden gevonden, we iets meer van die tijd afweten". Op de plek waar straks een Roucoop. bedrijfshal zal verschijnen, liggen de resten van buitenmuren i WARMOND - De gemeente War mond krijgt een wereld winkeltje. Elke tweede zaterdag van de maand zullen vrijwilligers van de Stichting Ontwikkelingssamenwerking War mond in het portaal van het oude gymnastieklokaal aan het pleintje bij De Pomp een kraampje beman nen. Daar zijn artikelen uit ontwik kelingslanden te koop en wordt voorlichting gegeven. CDA-wet- houder J. Wassenaar opent de 'mi ni-winkel' morgenochtend om 11.00 "We hebben ontdekt dat er vraag is naar Derde-Wereldprodukten", aldus J. Timmermann, voorzitter van de stichting. "Ook zien we in het openen van zo'n winkeltje de mogelijkheid om onze activiteiten wat meer voor het voetlicht te bren gen". De stichting wil zoveel mogelijk Afrikaanse artikelen verkopen. Al jaren wordt in Warmond geld inge zameld voor projecten in het Afri kaanse Burkina Faso. De stichting wil proberen om artikelen uit dat land te importeren. "Maar dat is heel moeilijk", aldus Timmermann. Voorlopig zal de stichting dan ook haar artikelen betrekken uit de SOS Wereldhandel, die artikelen ver strekt aan alle Derde Wereldwin kels in Nederland. Naast de verkoop van produkten wil de stichting boeken van schrij vers uit ontwikkelingslanden uitle nen. "Dat idee is spontaan ontstaan, omdat mensen van de stichting een groot arsenaal aan boeken hebben". Warmonders kunnen de boeken vier weken lenen tegen betaling van een gulden. Als er veel belangstelling is voor de mini-winkel, wil de stichting in samenwerking met andere organi saties zoals de bibliotheek en de cul turele vereniging Het Oude Raad huis meer activiteiten opzetten. Timmerman: "Je kan denken aan culturele activiteiten in de vorm van muziekoptredens, een mode show met Afrikaanse kleding of een demonstratie haarvlechten". TER AAR - Veel meer mensen dan tot nu toe bekend, zijn in de ge meente Ter Aar slachtoffer gewor den van de Tweede Wereldoorlog. Dit blijkt uit een onderzoek van het gemeenteraadslid mevrouw E. Kraak, die in het Rijksinstituut, voor Oorlogsdocumentatie een brief vond waarin de meeste namen van slachtoffers werden genoemd. Op de gedenksteen in het raadhuis worden slechts drie mensen her dacht. Mevrouw Kraak stelde de raad voor om de ontbrekende 16 na men, waaronder drie slachtoffers van de politionele acties in Neder lands Indië, bij te schrijven, maar voor dat voorstel bestond gister avond tijdens de raadsvergadering geen meerderheid. De inwoonster van Ter Aar was met haar onderzoek begonnen toen het gemeentebestuur voorstelde om straten in een nieuwbouwpro- Forse schade door brandende bouwkeet VOORSCHOTEN - Een bouwkeet op de parkeerplaats aan de Konink lijke Marinelaan in Voorschoten is gistermorgen geheel uitgebrand. Hoewel de brandweer snel ter plaat se was kon zij tegen de vuurzee wei nig uitrichten. De schade bedraagt volgens een eerste schatting ruim 15.000 gulden, omdat in de keet bouwmateriaal werd bewaard. Oor zaak van de brand is volgens de brandweer een ontplofte gasfles. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. ject te vernoemen naar drie slacht offers van de politionele acties en naar de drie Ter Aarders die in de meidagen van 1940 zijn gesneuveld. Mevrouw Kraak werd daarop be naderd door nabestaanden van om gekomen verzetsstrijders en andere mensen die familie verloren in de oorlog met de vraag waarom hun nabestaanden niet werden her dacht. B en W zegden toe de zaak te onderzoeken, maar toen dat te lang op zich liet wachten, ging het raads lid zelf op onderzoek uit. Kunstmarkt in Morsstraat LEIDEN - In de Morsstraat wordt zondag 15 juli in het kader van de Leidse Lakenfeesten een kunst markt gehouden. De markt wordt georganiseerd door de kunstmateri- alenwinkel Towi. Er zijn niet alleen kunstwerken te koop, maar er wordt vooral een overzicht gegeven van vele technie ken die in de kunst te gebruiken zijn. In achttien kraampjes is dat te Een grote attractie is in de Kruis straat te zien waar enkele kunste naars zich zullen uitleven op grote stukken linnen dat aan weerszijden van de straat is gespannen. Het pro ject is bedacht door het cursuscen trum voor beeldende kunst 'De .Ruiftite'. Het project kreeg de naam 'The Battle of the Canvas'. De markt be gint om 11.00 uur. Dienst luchtvaart achterhaalt stuntvlieger SASSENHEIM - De Dienst Lucht vaart heeft de stuntvlieger achter haald die met een vlucht boven Voorhout en Sassenheim afgelopen dinsdag zorgde voor tientallen klachten van geschrokken inwo- De piloot is afkomstig uit Sassen heim en beschikte over een onthef fing om op geringe hoogte te vlie gen. Omdat hij echter veel lager overkwam dan de in de ontheffing genoemde minimum-hoogte van 300 meter, zal toch proces-verbaal tegen de man worden opgemaakt. De politie Sassenheim verzoekt de mensen die hebben geklaagd over het optreden van de piloot zich nogmaals te melden (telefoonnum mer 02522-12048). VRIJDAG 13 JULI Katwijk concert op het Van den Heuvel orgel door Daniel Roth uit Parijs, aanvang 20.15 uur in de Nieuwe Praagse Zomer: Tjechische mziek en poëzie, aanvang 22.30 ur in de Pieterskerk. Noordwijk bridgedrive georganiseerd door de Vuurbaak, inschrijven vanaf 19.15 uur. aanvang 20.00 in De Rank, Golfbaan. feestavond bij S.J.J.O. The Show', Boerhaveplein 10, i.v.m. de Franse Revolutie, aanvang 20.00 uur. [aagweek: o.a. officiële ope- g met muzikale omlijsting (18.30 uur) op het gemeentehuis, tobbetje steken in de Dorpsstraat (18.30 uur), optredens en vuur werk. Wassenaar disco in Time Out, Deijlerweg 153, aanvang 20.00 uur. zomersplotszfeest met diverse optredens, aanvang 20.00 uur op het terrein bij OJC Splotsz, Roe- lofarendsveen. rommelmarkt ten bate van de Kankerbestrijding, van 9.00 tot 16.00 uur in voormalig Expressie gebouw, Hooftstraat 210. orgelconcert Ronald de Jong in de Oudshoornse kerk, vanaf 20.15 uur. optreden vibrafonist Theo Beu kers. jazzcafé Dick'sies, 22 uur. Katwijk duinwandeltocht over diverse afstanden, start tussen 9.00 en 13.00 uur bij strandpaviljoen Kees van Duyn. concert Daniël Roth (uit Parijs), op het Van den Heuvelorgel, aan vang 20.15 uur in de Nieuwe Kerk, Voorstraat. in kader van de Lakenfeesten. wandeling langs kerken (11-17 uur), kermis op de Garenmarkt, straattheater, optredens en vuur- werk (23 uur). Valkenburg midzomerfeest mmv 'Family Kools Company' en spectaculai- i paardeshow, aanvang 19.00 ix in de feesttent, Torenvlietlaan. Warmond Kaagweek: o.a. kermis, bos- loop (11 uur), zomermarkt (11-16 uur), kindermarkt (13 uur) en eie ren gooien (18 uur) in Park Groot Leerust, swingavond in 't Trefpunt (vanaf 21 uur. Wassenaar promenade-orgel-concert door Rijk Jansen, van 15.30 tot 16.00 uur in de Dorpskerk. Woubrugge fancy fair voetbal- en handbal vereniging MMO en muziekvere niging De Heerlijkheid, van 14.00 tot 17.00 uur en van 20.00 tot 24.00 uur in De Schuur, Hoogma- de. Zoeterwoude live-optreden van 'De Begoni a's', aanvang 21.30 uur in Café Landzicht. Verlaatweg. ZONDAG 15 JULI Katwijk Harm Vos (voorgrond) rust uit na ee\ Jeroen Verhoef en Bert de Niet. "Surfen i Katwijker. dag surfen met zijn maatjes een verslaving", zegt de jonge (foto Dick Hogewoning) VALKENBURG - Wat doe je als de schoolvakantie nog niet is be gonnen. Of wanneer het budget i wat voor reden dan ook geen rre reis toestaat? Voor de jeugd uit de regio is het antwoord op die vragen simpel. Het Valkenburgse meer biedt voldoende mogelijkhe den voor vermaak dicht bij huis. "Je kunt me hier elke dag vin den", zegt de rood verbrande Harm Vos. De Katwijker gebruikt zijn vakantiedagen in militaire dienst Vos is gestationeerd op :t marinekamp Valkenburg n te surfen. "Mooi weer hoeft het niet te zijn, als het maar waait. Hoe harder, hoe beter. Bij windkracht vijf wordt het pas echt leuk", zegt Vos. "Jammer eigenlijk dat het meer niet groter is, want verder is het ideaal. Er staat meestal veel wind, meer dan op andere meren i de omgeving. Het is hier hele maal open", zegt Vos enthousiast. Surfen, zwemmen, zonnen, ka- lovaren, frisbee gooienhet Val kenburgse meer mag dan door buitenlanders nog niet zijn ont dekt, getuige de plaatjes op de ge parkeerde auto's en fietsen geniet het recreatiegebied grote bekend heid in de regio. Rijnsburg, Ter Aar, Noordwijk, Leiden en Noordwijkerhout zijn ruim verte genwoordigd. "Je komt hier meestal mensen uit de omgeving tegen", merkt ook Vos op. "Vooral in de weekeinden is het altijd heel druk. Dan zijn er wel honderd of meer surfers op het water". Minder leuk zijn de zoge naamde jetski's, die af en toe het meer onveilig maken. "Laatst wa ren er weer drie aan het crossen. Dan kun je maar beter aan de kant blijven. Als de berijder eraf valt duurt het altijd nog even voor zo'n ding tot stilstand komt", zegt Vos. Vos heeft behoorlijk in zijn hob by geïnvesteerd. "Ik heb wel voor een paar duizend gulden materi aal. Vorig jaar heb ik daar hard voor gewerkt. Het is een versla ving. Ach, zo heeft iedereen wat. Je kunt je geld maar één keer uit geven", bedenkt de Katwijker, die volgende week het scheren over het water verwisselt voor het mar cheren in de Nijmeegse vierdaag se. "Dat levert weer vier extra vrije dagen op. Dan kan ik dus weer lekker gaan surfen". 1 Bijdragen: Kees van Kuilenburg Hans Jacobs WV-directeur Marjolein van der Jagt blij met investeringen in badplaats NOORDWIJK Het wereldkampioenschap voetbal heeft de Duitse toerist thuisgehouden. In Noordwijk waren de afgelopen maand veel minder Westduitsers aanwezig dan in de bloemenbad- plaats in juni en begin juli gebruikelijk is. De campings waren maar voor zeventig procent bezet, terwijl ze eigenlijk mudvol had den moeten zijn. Eenzelfde beeld bij de hotels. Pas begin deze week kwamen er wat meer oosterburen naar Noordwijk en kreeg de badplaats weer het drukke karakter dat het toch in de zomer moet hebben. "Het is een wat vreemde start van het seizoen, waar ook het wissel vallige weer schuld aan is. Vroe ger maakte dat ook niet uit. Nu belt men eerst op om te vragen wat voor weer het is en als je dan regen moet zeggen, blijven de mensen weg", zegt Marjolein van der Jagt, sinds 1 juli de nieuwe di recteur van de stichting VW Noordwijk Promotie. Van der Jagt is de opvolgster van Wim Rovers, die gebruik maakte van de regeling vervroeg de uittreding (vut). Overigens werkt Van der Jagt al twee jaar in Noordwijk. Tot voor het samen gaan van de Stichting Promotie Noordwijk (SPN) met de VW, was zij directeur van de eerstge noemde club. Daarvoor werkte zij bij de VW in Breda, het ministe rie van cultuur, recreatie en mnaatschappelijk werk, de Stich- Veronica zoekt surfers en zeilers NOORDWIJK - Surfers, zeilers en vliegerfanaten worden door de stichting VW Noordwijk promo tie opgeroepen op woensdag 18 juli kleur te geven aan de opna men voor het Veronica televisie programma 'Nederland Muziek land'. Ook zoekt de VW mensen die op het strand grote zandkaste len willen bouwen. Het is de be doeling de televisiekijkers de in druk te geven van een actieve, sportieve badplaats. De strandactiviteiten wil de omroeporganisatie 's middags al filmen. Daarnaast wil Veronica rond het optreden van de arties ten een spandoeken wedstrijd or ganiseren. Gevraagd wordt om originele en pakkende teksten op spandoeken te kladderen, zonder dat er reclameslogans worden ge bruikt. De omroep stelt voor de winnaar een kleine prijs beschik baar. Eenheid Van der Jagt noemt Noordwijk een badplaats met een geheel ei gen karakter. Geheel in overeen stemming met het wat solistisch optreden dat de Noordwijker ei gen is. "Neem nu de horeca. Ik zou daar graag wat meer eenheid zien. Ze kissebissen met elkaar over kleine dingen en verliezen uit het oog dat de concurrentie el ders op de loer ligt". Volgens Van der Jagt is het bittere noodzaak om eerst Noordwijk te promoten en dan pas het bedrijfsleven. "Een conclusie trouwens die niet van mij alleen afkomstig is, maar van een extern bureau dat een imago-onderzoek heeft verricht. Horeca-ondernemers kijken vaak niet verder dan de eigen straat hoek in plaats van over de 'gren zen'. En dan bedoel ik met 'gren zen' de andere collega's in de ver- blijfssfeer. Een foldertje van een hotel uit Noordwijk doet het niet, maar ons magazine met het com plete aanbod slaat enorm aan. Dat is mij de afgelopen weken wel duidelijk geworden". Opvallend in de badplaats is de belangstelling die er bestaat vanuit de DDR. "Er zijn veel aan vragen voor foldermateriaal. Ik verwacht zeker dat Noordwijk daar op korte termijn wat van te rugziet. Vooral ook omdat onze badplaats niet alleen de zee en het strand te bieden heeft, maar voor al de bloemen. Al rond het bollen- seizoen werd duidelijk dat daar hoog mee werd gescoord. Meer dan veertig jaar lang hebben de Oostduitsers dat niet kunnen zien en dat willen ze inhalen. Vandaar dat ik deze zomer, maar zeker vol gendjaar, veel bezoek uit die rich ting verwacht". Uitnodiging Belangstelling die de bloemen- badplaats volgens Van der Jagt zeer zeker zal kunnen verwerken. Marjolein van der Jagt: "Horeca-ondernemers moeten verder kijken dan de eigen straathoek". "Vooral ook omdat het aanbod van verblijfsmogelijkheden voortdurend veranderd. Verbou wen is een tweede hobby van de Noordwijker. Maar dat betekent wel dat je voortdurend inspeelt op nieuwe ontwikkelingen en dat is een goede zaak". Het is de bedoeling van Van der Jagt om de stichting VW Noord wijk Promotie meer in de belang stelling te brengen. Zo kunnen de leden van de raadscommissie voor toerisme binnenkort een uit nodiging in de brievenbus ver wachten om eens een keertje langs te komen. "Dan kunnen ze met eigen ogen zien wat er eigen lijk op het VW-kantoor gebeurt en de meisjes laten uitleggen waar ze mee bezig zijn. Want nu heb ik vaak nog het idee dat som mige mensen niet weten wat er in dat kantoor aan De Grent aan de hand is". Ook de verbetering van het imago van de bloemenbadplaats staat op het verlanglijstje van Van der Jagt. "Kortgeleden was Vero nica bezig met het maken van op namen in Noordwijk. De ope ningszin van de presentator luid de: naast de bekende badplaatsen Zandvoort en Scheveningen heb je ook het wat minder in de be langstelling staande Noordwijk. Dat is natuurlijk flauwekul", meent Van der Jagt. Dijkman) "Het geeft wel aan dat wij zelf denken dat Noordwijk bekend is, maar buiten onze gemeente men er nog weinig van weet. Wat dat betreft is het wel eens goed om in de spiegel te kijken en ons zelf voor te houden dat we er nog lang niet zijn. Dat betekent in de ko mende tijd hard werken en veel aan de weg timmeren". NOORDWIJK - Frère Isidore Tuina uit het Afrikaanse ontwikkelings land Burkina Faso komt morgen naar de evenementenmarkt in de Voorstraat in Noordwijk. Tuina is verantwoordelijk voor schoolprojec ten in Burkina Faso. Die projecten worden ondersteund door Noord wijk. De markt is een onderdeel van de Franse dagen in de badplaats. Op dit moment wordt gebouwd aan een technisch centrum in Bobo- Dioulasso. In het centrum worden de schoolkinderen opgeleid tot on der meer timmerman, metselaar en electriciën. Tuina zal naast zijn be zoek aan de evenementenmarkt in Noordwijk ook praten over de toe komst van het project. Vandaag en morgen is er in het kader van de Franse dagen een brade rie in de Kerkstraat, een autoshow en kunstverkoop op een 'Place du Tertre' in de Voorstraat. Morgen wordt in de Kerkstraat de Bastille 'be stormd' en is op het Lindenplein een kindervrijmarkt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14