EIDEN 'Het wordt een mooi station' Zeven jaar geëist voor waslijst misdaden 'Je moet maar afwachten wat ervan terechtkomt'' Bekemïngen in Breestraat LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 13 JULI 1990 LEIDEN - Er is nog geen c stemming bereikt met het AZL over de ontwikkeling van het sta tionsgebied. Wethouder Van Rij zei er op te rekenen dat nog voor de zomer een overeenkomst tot stand komt. Hij uitte gisteravond tijdens de vergadering van de commissies ruimtelijke ordening en verkeer indirect kritiek op zijn voorgan ger Van der Molen. "Er was de laatste tijd bestuurlijk niets aan gedaan", aldus Van Rij. Ook wet houder Walenkamp maakte een dergelijke opmerking: "We zijn bezig met het inhalen van een achterstand". Vooral D66-fractieleider Lan- genberg maakte zich boos over het feit dat er nog niets duidelijk is, hoewel Van Rij had toegezegd Wethouder Van Rij: Binnenkort overeenkomst met AZL' de nog r de 2 te informeren. Het PvdA-raadslid Geradts noemde het tot nu toe be reikte resultaat 'teleurstellend'. Volgens Van Rij en Walenkamp is er wel vooruitgang in het over leg met het AZL. Inhoudelijk wil den ze daar vrijwel geen medede lingen over doen, omdat de on derhandelingen in het verleden nogal moeizaam verliepen. "Maar we zijn over het dode punt heen", aldus Walenkamp in een toelich ting. PvdA-raadslid Geradts vroeg nog of het AZL bereid was bij te dragen aan de verkeersmaatrege len aan de voorzijde van het sta tion. Veel raadsleden, onder wie de PvdA'er, gingen er lange tijd vanuit dat het ziekenhuis zou meebetalen aan de aan te leggen tunnels. Maar die hoop boorde Van Rij direct de grond in. "Ik schat de kans dat er een bijdrage komt van het AZL voor de plan nen aan de stadszijde op nul kom- Officier: 'Het was een schofterig optreden' DEN HAAG/REGIO - "Het was een schofterig optreden. Ik heb er geen andere woorden voor", zo zei offi cier van justitie Van den Broek. Voor de waslijst met misdaden van een 29-jarige Katwijker eiste hij gis termiddag bij de Haagse rechtbank zeven jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Vanaf het moment dat de Katwij ker in maart van het vorig jaar uit de gevangenis ontslagen werd is het fout gegaan. In de gevangenis was hij verslaafd geraakt aan de cocaïne en na zijn vrijlating is hij vervolgens in drugs gaan handelen. Volgens de ken, werd onder bedreiging van een officier heeft hij in een jaar tijd voor stengun gedwongen om te zeggen een bedrag van 150.000 gulden ver- waar zijn vader was. De vader die handeld. "En dat was echt niet al- lag te slapen werd ruw wakker ge leen om in zijn eigen behoefte te maakt en gevraagd naar zijn geld. voorzien. Daar was puur geldelijk "Hebt u w( 1 enig benul wat u met gewin in het spel", aldus Van den zo'n actie aanricht bij slachtoffers? Broek. De jongen kv 'am twee weken na het Het ernstigste vond de officier voorval in paniek bij de politie. Er echter de geweldadige beroving op zaten twee mannen in een auto zo 20 september van het vorig jaar in naar hem te kijken. Die jongen durft Noordwijkerhout. Samen met een nu nog de straat niet op", zo vertel- kameraad toog hij naar de woning de Van den Broek, van een bloemenhandelaar. die r r de televisie zat te kij- Bezwaren tegen bouw school afgewezen LEIDEN - De 181 bezwaren tegen het bouwplan voor basisschool Woutertje Pieterse in de Leidse Hout zijn door een meerderheid de raadscommissie ruimtelijke or dening afgewezen. De bezwaren richtten zich vooral tegen de voor spelling van het leerlingental en te gen de aantasting van het park. De meerderheid van de commis sie, de fracties van CDA, PvdA en Groen Links, wees alle bezwaren als ongegrond af. De SP, de WD en D66 wilden wel een deel van de klachten gegrond verklaren. Het ging hen vooral om de verkeersvei ligheid op de Houtlaan. Het Diasconessenhuis, een van de bezwaarmakers, liet weten dat de bereikbaarheid van het hospitaal in gevaar komt door de vele gepar keerde auto's. Bovendien vallen de bezoektijden 's middags samen met het tijdstip dat de school sluit. Dat zal onveilige situaties opleveren. Het ziekenhuis keerde zich ook te gen drempels in de Houtlaan om de snelheid af te remmen. Drempels zouden het ambulancevervoer be moeilijken. "De situatie in de Hout laan was al onhoudbaar en zal alleen maar slechter worden. U moet niet eerst een school bouwen en later be kijken hoe de verkeersproblema tiek moet worden opgelost", zo vond een woordvoerster van het zie kenhuis. Maar een meerderheid van de commissie nam genoegen met de toezegging van wethouder Van Rij dat in het najaar plannen voor de herinrichting van de Houtlaan wor den gemaakt. Daarbij zal worden bekeken of er meer parkeerplaatsen kunnen worden aangelegd. De plannen zullen met de bewoners en het ziekenhuis worden besproken. Het is de bedoeling dat de Houtlaan opnieuw wordt ingericht gelijk met de aanleg van de nieuwe riolering, die in het eerste kwartaal van 1991 wordt gemaakt. Voorwaardelijke straf geëist voor tasjesroof DEN HAAG/LEIDEN - Bij het Haagse gerechtshof is tegen een 20- jarige jongen uit Noordwijkerhout 80 uur dienstverlening en twee maanden voorwaardelijke gevange nisstraf geëist. De jongen was tegen een eerdere veroordeling tot vier maanden tuchtschool in hoger be roep gegaan. De verdachte had in januari 1988 in de Surinamestraat in Leiden sa men met anderen een 65-jarige vrouw met gebruik van geweld van haar tasje beroofd. De vrouw is daarvan zo geschrokken dat ze nog steeds niet de straat opdurft. De raadsvrouw van de man vroeg de rechtbank om een boete op te leggen. Haar cliënt die toen nog minderjarig was, heeft zich volgens haar gebeterd en is niet meer in aan raking met justitie geweest. De jon gen hoopt na afloop van de militaire dienstijd een baan te krijgen. Het hof doet 27 juli uitspraak. Leidse station: door het vele glas zullen de reizigers zich veilig voelen. Winkeltjes voor uw croissantje en uw krantje LEIDEN - Langs de spoorlij- ker is, zal de nen in de omgeving van het z«n- *n he* J*11 nieuwe station komen vrij wel overal geluidschermen. Akoestisch onderzoek leert dat vrijwel overal de toege stane norm van 65 decibels wordt overschreven. "Het is passage licht De bouw begint met de realise- uitsparing ring van de passage. In 1992 is dat gereed, waarna de bouw van de sta tionshal kan beginnen. Naar ver- 1995 gereed. Klap op de vuurpijl was boven dien dat de bloemenhandelaar later door een goede vriend van de ver dachte was opgebeld met de vraag of hij soms nog een wapen nodig had. "Hij wist dat de man overval len en nog steeds bang was. Op die manier wilde het tweetal nog een ei gen industrietje opzetten". De verdachte stond bij de politie al bekend als een 'wapenfreak', ie mand die dol is op wapens. Hij was in het verleden al eens voor vuurwa penbezit veroordeeld en ook bij de laatste huiszoeking werd een vuur wapen gevonden. Bovendien bleek uit verklaringen van getuigen dat hij de laatste tijd verschillende wa pens in bezit en zelfs verhandeld had. De bij de beroving gebruikte stengun was ook van hem afkom stig. Een zekere reputatie had de Kat wijker opgebouwd wegens het ge bruik van fysiek geweld. Ook hier voor was hij al eens veroordeeld. De laatste keer was in januari dit jaar toen hij een burger een gebroken neus had geslagen en later in het bu reau dat herhaalde bij een politie agent. Vandaar dat de officier de opmer king van de Katwijker dat hij niet wist dat zijn compaan een buisje traangas bij zich had, ongeloofwaar- Den Haag die viersporig wordt. De ze werkzaamheden zijn al in volle dig vond. Öp 25 februari probeerde hij met een plaatsgenoot de kluis te kraken van het Leidse café Annies Verjaardag aan de Hoogstraat. Toen Behalve de werkzaamheden aan het dat niet lukte werd extra gereed- het ge- emplacement en het station begint schap uit de auto gehaald en daarbij Transvaal waardoor daglicht kan binnenko men. De perrons zijn bereikbaar gewone trappen, roltrappen of lif- wachting ten, natuurlijk transparant. Aan de kant van het Terweerpark De werkzaamheden o_ komt het bureau voor de spoorweg- bouw lopen gelijk op met verbre- de NS in 1993 met de verdubbeling werd het tweetal door de politie be- politie. Het zit aan het einde van de ding passage waardoor de politiemensen noodzakelijk op grote schaal altijd uitzicht hebben op het loop- dat moet geluidschermen te plaat- Paf, het het emplacement, )90 wordt begonnen. Ook 1995 gereed zijn. Er ko- 7n wrtPlrtP nrnippflpi station in ae gaten Kunnen nouaen. daarvan, sen zo vertelde projectiel- De NS hoopt hiermee de veiligheid gen niet der Bruinsma van de Neder- te bevorderen. De passage is overi- landse Spoorwegen gister- gens 24 uur per dag open. Eerste paal De bouw van het nieuwe station zou eigenlijk al in het najaar beginnen, maar projectleider Bruinsma vertel de dat het doorlopen van alle proce dures nog wel enige tijd zal vergen. totaal tien sporen. Twee duidelijk bleef bestaan daarvan, de sporen zes en zeven, lig- volgen van de verdubbeling perron en worden bewoners van de wijk Transvaal. E: de lijn Leiden-Alphen aan den trapt. Zijn kameraad spoot Rijn. Dat project is nog niet op pa- ontkomen een agent traangas in zijn pier gezet, zodat er gisteravond on- ogen, avond tijdens de presentatie van de plannen voor het nieuwe Leidse station en het emplacement aan de ge meenteraad. et emplacement kost de NS tus- de 120 en 130 miljoen gulden. de ge- kenhuis moest worden behandeld. Het was overigens niet de enige keer dat de Katwijker uit de handen van de politie probeerde te blijven. Na een eerste huiszoeking wist de man nog te ontkomen. De tweede keer probeerde hij dat wederom verhoging van de spoordijk, de door van de eerste verdieping naar kijken dan tegen een keer- beneden te springen. De landing station wand met daarop een geluidscherm was niet helemaal perfect waardoor snelheid tussen de 160 en 200 ki- kende Bruinsma, maar de NS weet lometer per uur Leiden zullen pas- nog niet welke. Een mogelijkheid nuiaige, is net veie gias aai arcnitect *-|- -|- -m Harry Reijnders heeft gebruikt. "De Iti I /^HiP'TÏ reizigers zullen veel zien. Maar veel waait het vaak veel te hard' Het wordt een mooi station, zo con stateerden veel raadsleden. Ken merkend voor het gebouw, dat bij na twee keer zo groot wordt als het huidige, is het vele glas dat architect reizigers zullen v< zien, betekent ook veel gezien wor den. Het kan de sociale veiligheid vergroten", aldus Reijnders, die er op wees dat de stationshal vier keer zo hoog wordt als de huidige. Het station moet de poort van Lei den vormen. Een fraai stationsge bouw met een boogvormig dak ge flankeerd door twee kantoortorens wordt het gezicht van Leiden. Er is overeenstemming bereikt met de projectontwikkelaar Mabon die plannen maakt voor de rest van het gebied en ook de twee kantoorto rens bouwt. De torens zullen 'visu eel met het station worden geïnte greerd', aldus Reijnders. De twee torens tellen veertien verdiepingen en worden veertig meter hoog. "Alles is erop gericht de eerste paal De spoorwegen trekken bovend: r te heien", zo De wand komt op zo'n tien tot hij zijn beide enkels brak. elf meter van de huizen en zal waar- De officier vond zeven jaar ge- schijnlijk worden beplant. De NS rechtvaardigd omdat de verdachte zoekt nog naar de beste oplossing volgens hem helemaal niets van vo- voor dit probleem. rige gevangenisstraffen had ge- LEIDEN - Na enkele afgelastin gen is gisteravond toch een ballon de lucht in gegaan vanuit het Huig park. Aan boord waren drie mensen die per persoon 225 gulden neertel den om de vaart te kunnen meema ken. Het was eigenlijk de bedoeling om drie ballonnen de lucht in te sturen, maar de vaarten van de laatste twee werden afgelast omdat het te hard waaide. Eén was al startklaar toen de start werd afgeblazen. Bal lonvaarder Hillebrands: "Er was voorspeld dat de wind rond 20.00 liggen, hij nam echter 22.00 uur Restaurant De hal van het station wordt veel grootser dan de huidige ruimte. "De alleen maar toe. Pas koffieshop, die nu vijftien vierkante ging het minder hard waaien, maar meter telt, wordt vervangen door toen waren de mensen al weg". een restaurant van vierhonderd De teleurgestelde reacties van de vierkante meter met uitzicht op het deelnemers kan hij wel begrijpen. stationsplein, de hal en de treinen. Er komt eep fietsenstalling voor zesduizend fietsen, drie keer zo groot als nu. Er er komen allerlei winkeltjes voor uw croissantje en krantje", aldus Reijnders. "Voor buitenstaanders doet het r schien wat vreemd aan dat je met zo'n beetje wind niet de lucht in kunt". Volgens Hillebrands was het echt te link om te vertrekken. "Er zaten Onder de perrons komt een brede nogal wat oudere r passage. In tegenstelling tot de hui- sagiers en dan moet je e dige doorgang, die somber en don- ding kunnen maken. Met dit i kan het wel eens uitdraaien op e< sleeplanding van veertig meter dat kun je die mensen niet aa doen". de deelnemers (een Leidenaar en De ballon die wel startte, landde twee Alphenaren) weer naar Leiden in Zoetermeer. Van daaruit werden gebracht. leerd. "In dat geval moeten we het belang van de maatschappij laten voorgaan en verdachte langere tijd gevangen zetten", aldus Van den Broek. De raadsman mr. Sprengers kon op de feiten bijna niets afdingen. Het enige wat hem te doen stond was het wijzen op de gevolgen van zeven jaar gevangenisstraf voor zijn cliënt. "Wat willen we daarmee berei ken? Wanneer nu weer een lange straf wordt opgelegd, weet ik nu al dat het straks weer fout gaat en hij zich door criminelen op sleeptouw laat nemen. Nu is hij lichamelijk af gekickt en wil hij opnieuw begin nen", aldus Sprengers. Vandaar dat de raadsman voorstelde om een groot deel van de straf voorwaarde lijk op te leggen en hem te laten op nemen in een inrichting waar hij verder kan afkicken. De rechtbank doet 26 juli uit spraak. Voetganger gewond LEIDEN - Een 73-jarige man uit Leiderdorp is gistermiddag aange reden door een bromfietser. De man stak rond vijf uur bij de Lammer markt de Langegracht over. Waar schijnlijk heeft hij niet goed uitge keken want de 16-jarige Leidse bromfietser kon hem niet ontwij ken. De man liep gekneusde ribben op en een gekneusd sleutelbeen. LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren bekeuringen uitgedeeld aan 25 automobilisten die vanaf de kant van het Kort Rapenburg de Breestraat inreden, 's Ochtends werden 20 processen-verbaal ge schreven en 's middags 5. De politie controleert de laatste weken stren ger in en rond de Breestraat omdat is gebleken dat veel automobilisten de regels die daar gelden aan hun laars lappen. Dansvoorstellingen in De Burcht LEIDEN - Leerlingen van de Rot terdamse dansacademie geven de komende dagen nog dansvoorstel lingen in de galerieruimte van de Burcht aan de Burgsteeg. De voor stellingen zouden eerst worden ge houden in de 'Drijvende Vrouw', maar deze attractie heeft Leiden niet gehaald, omdat het drijvend ge vaarte in Den Haag is gezonken. De voorstellingen op vrijdag avond, zaterdagavond en zondag avond beginnen om 22.00 en 23.00 uur en worden gehouden in het ka der van de Lakenfeesten. Elke voor- stelling duurt een halfuur. Zondag middag zijn er twee voorstellingen voor kinderen om 15.30 en 16.00 Agent krijgt klap LEIDEN Een Leidse politieagent heeft vannacht rond half twee een klap gekregen van een 21-jarige Lei denaar. Die was voor het portier van een politie-auto gaan staan en sloeg bedreigende taal uit omdat twee van zijn vrienden waren aangehou den. De agent kreeg een klap waar na de Leidenaar werd ingerekend. Daarbij werd geweld gebruikt. De twee vrienden van de Leide naar (een 20-jarige Leidenaar en een 20-jarige Leiderdorper) werden in de Beschuitsteeg aangehouden om dat ze tegen fietsen schopten. Van drie fietsen werden de wielen ver nield. De mannen en de fietsen' zijn meegenomen naar het bureau. Van onze redacteur Janet van Dijk LEIDEN Na een half uurtje gaan ze al weg. Omdat het zo warm is in de zaal en omdat iedereen steeds maar over hetzelfde praat. "Wat is dat nou? Ik heb trek in koffie, in mijn eigen lekkere koffie. Sociale vernieuwing hoeft voor mij.niet. Ik ben al gelukkig in Leiden en al dat praten heeft niet zo veel zin. Je moet daden zien". H. Langerak, schilderes, en M. Dijkgraaf, huisvrouw, zijn niet erg onder de ihdruk van de gebeurte- kerkelijk centrum De Re- Daar werd gisteravond informatiebijeenkomst gehou den over de sociale vernieuwing. Veertig bewoners van Slaaghwijk - voornamelijk mensen die al actief zijn in bewonerscommissies en der gelijke - waren gekomen om met drie wethouders van gedachten te wisselen over problemen en oplos singen daarvoor. Slaaghwijk, Pan- cras-Oost en Leiden-Noord zijn de Praten over sociale vernieuwing in Slaaghwijk gebieden waar de gemeente de soci ale vernieuwing het eerst gestalte wil geven. Morgen tekent Leiden waarschijnlijk in Rotterdam een overéénkomst met het Rijk waarin afspraken worden gemaakt over het project. Langerak en Dijkgraaf hebben geen vragen gesteld, hoewel ze dat wel van plan waren. "We zijn bang dat er een verkeersweg achter onze flat komt en dan is ons mooie uit zicht weg en kunnen we daar niet meer wandelen met onze hondjes". Dat vinden ze belangrijk. En die so ciale vernieuwing, och, "we willen wel weten wat er gebeuren gaat, maar voor mezelf verwacht ik er niet zoveel van", zei Langerak voor dat dé vergadering begon. Mevrouw E. Otte weet dan nog helemaal niet wat ze van de bijeen komst moet verwachten. Wel heeft ze heel duidelijk voor ogen wat er moet veranderen. "Er zijn veel men sen die alleen zijn, bijvoorbeeld ou deren, die sluiten zich erg af. Ik ga weieens bij zulke mensen langs, soms zie ik iemand met tranen in zijn ogen en dan zeg ik: Ik kom van middag even een bakkie thee drin ken. Dat zou meer moeten gebeu ren. Dat vind ik sociale vernieu wing. Ik weet eigenlijk niet wat de gemeente eraan kan doen. Ik denk t het zelf moeten doen, ik heb niet zoveel vertrouwen in de ge meente". De drie aanwezige wethouders, Hans de la Mar van Groen Links, Henriëtte van Dongen van de PvdA en Joop Walenkamp van het CDA doen er van alles aan om dat ver trouwen bij de mensen te wekken. Ze proberen steeds duidelijk te ma ken dat er in het verleden veel fout ging maar dat vanaf nu alles anders zal gaan. Dat ambtenaren niet meer zo langs elkaar heen zullen werken, ,dat bewoners inspraak krijgen, dat problemen sneller 'opgelost wor den, dat voorzieningen voor ieder een goed bereikbaar worden. Er worden ook toezeggingen ge daan. Een flink aantal bewoners is n? ar de bijeenkomst gekomen om- di t ze boos zijn over het feit dat er nog steeds geen kinderspeelplaat sen in Slaaghwijk zijn. Na driejaar praten zou op 4 april zijn toegezegd dat de speelterreintjes zouden wor den aangelegd. En nog kunnen de kinderen nergens terecht. In de zaal hangen twee spandoe ken waarop staat dat de gemeente haast moet maken. Hans de la Mar vertelt dat allereerst geld moest worden gezocht voor de hele aan pak van Slaaghwijk, die totaal tien miljoen kost. "We hadden maar ne gen miljoen en we hadden afgespro ken dat we nergens aan zouden be ginnen voordat we het geld bij el kaar hadden. Ik denk dat de speel plaatsen j.a de bouwvakvakantie wel kunnen worden aangelegd". De bewoners nemen geen genoe gen met die uitleg. Integendeel. "Als pas na de bouwvakvakantie wordt begonnen dan is de schoolva kantie voorbij als het af is. In de Ste venshof zijn die speelplaatsen al lang klaar en wij moeten wachten", reageren de mensen. De la Mar wordt een beetje krie gel. Probeert nog eens uit te leggen waarom het allemaal niet eerder kan. Na de pauze bedenken hij en wethouder Henriëtte van Dongen van de PvdA dat misschien de speeltuin in de vakantie gratis open kan. De la Mar gaat dat uitzoeken. Er worden meer toezeggingen ge daan. Bekeken wordt of heel spoe dig een verkeersdrempel bij de scholen kan worden aangelegd. Er is daar sprake van een heel gevaar lijke verkeerssituatie en al zeven jaar vragen de bewoners om een drempel. Er wordt uitgezocht of het onkruid kan worden verwijderd. Er wordt gekeken of de openbaar-ver- voervoorzieningen kunnen worden verbeterd. De goede wil straalt ervan af, maar de bewoners blijven scep tisch. "Ik geloof wel dat ze het alle maal echt van plan zijn, maar of het ook lukt moet je maar afwachten", is de reactie van een vrouw. En be woner Frits Koningen zegt na af loop: "Ik ben hier met betrekkelijk weinig verwachtingen naar toe ge gaan. En dat is ook wel een beetje uitgekomen. Je moet maar afwach ten wat er van de praatjes terecht komt". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13