LEIDSCH DAGBLAD 'Miljarden nodig voor regenwoud' jpaihifOiD" NODIG! Kleurstof vruchtwaterpunctie beschadigt embryo tweelingen Onderzoek: geen bewijs voor visahandel Brazilië wil financiële hulp Nieuwe code milieu-aspecten in de reclame Gasunie straks niet meer enige gasleverancier DAKLOZEN ISRAEL IN DE KNEL AZL gebruikt ander merk vloeistof MEUBEL-OPRUIMING Post zonder postcode komt dag later aan Leidse piloot onder invloed de lucht in DONDERDAG 12 JULI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39289 Prijs fl. 1,35 BRASILIA (AP) - De Braziliaanse regering heeft verklaard dat jaarlijks ruim vier miljard gulden van de geïndustriali seerde landen nodig is om de afbraak van het tropische re genwoud in het Amazonegebied een halt toe te roepen en over te gaan tot herbebossing. Minister van wetenschap en tech- verdwijning van stukken bos wordt nologie Jose Goldemberg zei van- weer minder kooldioxyde aan de morgen dat het geld nodig is voor lucht onttrokken, herbebossing van de kaalgekapte Daarom is volgens Goldemberg gebieden, voor herhuisvesting van financiële hulp van geïndustriali- de mensen die zich in het gebied seerde landen geen liefdadigheid hebben gevestigd en voor beveili- 'maar een bescherming van de ei- ging van het Amazonegebied tegen gen belangen van die ontwikkelde de zogeheten 'slash and burn' land- landen'. bouwmethode. Deze methode Sinds 1978 sneuvelt in het Ama- houdt in dat boeren de bomen kap- zonegebied per jaar bijna 22.000 pen en het terrein kaal branden, om- vierkante kilometer tropisch regen dat er vruchtbare grond onder zit. woud. Als de grond na een tijdje is uitge- Goldemberg sprak de beschuldi- put, trekken de boeren verder naar ging tegen dat de vernietiging van het volgende stuk bos dat dezelfde het regenwoud de grootste veroor- behandeling ondergaat. Niet alleen zaker is van het broeikaseffect. Vol- in het Amazonegebied, maar over gens hem bedraagt de uitstoot van de hele wereld is dit de voornaam- kooldioxyde in Brazilië slechts 5,1 ste factor die de vernietiging van procent van de 6,6 miljard ton die 'kantiesï~Die het tropische regenwoud veroor- per jaar over de hele wereld in de zaakt. lucht wordt uitgebraakt. De Vere- De landbouwmethode levert ook nigde Staten leveren met 20 procent dubbele bijdrage aan het broei- de voornaamste bijdrage, de Sov jetunie is tweede met 16 procent en China volgt op de derde plaats met 14 procent. DEN HAAG (ANP) - Het tonen tan milieu-onvriendelijk gedrag in re clame moet worden vermeden. Ab solute claims als schoon, groen en milieuvriendelijk zijn alleen onder strikte voorwaarden toegestaan. De bewijslast daarbij rust bij de adver teerder. Deze regels heeft de Stuurgroep Reclame gisteren uitgevaardigd voor het maken van reclame waarin op vermeende milieu-vriendelijk heid van produkten wordt gewezen. Ze zijn voor invoering aangeboden aan de stichting Reclame Code. De recente wildgroei in reclames waarin de aandacht voor het milieu als verkoopargument naar voren wordt geschove kaseffect: door het kaalbranden stukken bos komt meer kooldioxy de in de lucht terecht en door de WASSENAAR - De Dag van het paarddie gisteren op Duindigt is gehouden, heeft naar schatting zo'n 5000 bezoekers getrokken. Volgens de directie van de renbaan waren dat er iets minder dan in voorgaan de jaren. Ze wijt dit aan het 'onge lukkige' tijdstip van het evenement. Normaal heeft de Dag van het paard plaats tijdens de schoolva kanties. Die waren gisteren echter de nog niet begonnen. Het publiek kon tijdefis de dag genieten van onder meer een défilé van verschillende paardenrassen, een dressuur van Friezen en een wedstrijd tussen vol bloeds. (foto Loek Zuyderduin) ten- en milieu-organisaties een doorn in het oog. In individuele ge vallen heeft de Reclame Code Com missie al meermalen klachten te recht bevonden. Met de regels be schikken de commissie en de media nu over richtlijnen die misleiding moeten voorkomen. De consumenten en milieu-orga nisaties vinden het voorstel een goede aanzet voor verdere discussie binnen de Stichting Reclame Code, maar zij hebben toch enkele kantte keningen, aldus hun reactie. Zo be treuren ze het dat er nog geen sys teem is waarbij de adverteerder van te voren moet aantonen dat zijn uit latingen juist zijn. WEEKAANBIEDING KORTINGEN TOT 50% Botermarkt 14, Leiden AMSTERDAM/LEIDEN - Een tot nu toe onschadelijk geachte kleur stof, die werd gebruikt bij vrucht waterpuncties bij tweelingen, blijkt verantwoordelijk te zijn voor darm- verkleving bij een van de baby's. Deze ontdekking werd gedaan in STRAATSBURG (ANP) - Dè Gas unie dreigt haar monopolie-positie op de Nederlandse markt vanaf 1993 kwijt te raken. Het Europees Parlement stemde gisteren in met het voorstel om handel, transport en distributie van aardgas vrij te ge- Het voorstel is nog niet definitief, de ministers van energiezaken moe ten zich er nog over buigen. Als zij in het najaar hun fiat geven kunnen de twaalf lidstaten niet meer onder deze regeling uit en moeten zij hun wetgeving aanpassen. De EG-Com- missie wil alle belemmeringen op de gasmarkt wegwerken in verband met het opheffen van de grenzen bi- nen de EG in 1992. DE BEGONIA'S neemt nieuw plaatwerk op en mixed daar doorheen jouw liefdesverklaring aan de stuntelige frontman Toon Walschots. Spreek deze week je originele boodschap 'p in op nummer 070-3479951 worden geopereerd om het afgeslo ten stuk dunne darm weg te ne- Dode bij ongeval in Voorschotens bedrijf VOORSCHOTEN - De 55-jarige Ha- 6enaar W. Banwari is gistermiddag i het leven gekomen bij een be de zwangerschap drijfsongeval in Voorschoten, de achttien moe- De Hagenaar moest in zijn vork- JERUZALEM Dakloze Israëliërs raakten gisteren tijdens een demonstratie in Jeruzalem slaags met de politie Zij protesteerden tegen het gebrek aan woonruimte dat is ontstaan door het toenemend aantal joden uit de Sov jetunie dat zich in Israël vestigt. (zie ook pagina 2: Op straat door komst het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam. Daar en in andere ziekenhuizen in Noord-Holland werden de afgelopen vier jaar acht tien tweelingen geboren, van wie telkens een baby een darmverkle- ving had. Bij onderzoek bleek dat van de achttien moeders van de tweelin gen er zeventien een vruchtwater punctie hadden ondergaan, waarbij de kleurstof methyleenblauw was gebruikt. De achttien baby's moes ten allen worden geopereerd. In het Academisch Ziekenhuis Leiden waar eveneens vruchtwater puncties worden uitgevoerd, wordt hiervoor een andere vloeistof (indi gokarmijn) aangewend. Voorzover het AZL heeft kunnen nagaan heb ben zich geen problemen in de vorm van darmverkleving voorge daan. Het Leidse ziekenhuis heeft ooit methyleenblauw gebruikt, maar stapte zeven jaar geleden over op indigokarmijn. Niet vanwege problemen, liet een woordvoerder vanmorgen weten, anders was dat zeker onder de aandacht van andere centra gebracht. Volgens prof. P. E. Treffers, hoofd van de afdeling gynaecologie van het AMC, gaat het om een ern stige aangeboren afwijking. "De verkleving zorgt ervoor dat de dun- nügraatenf' ne <^arm n*et meer doorgankelijk is. Het kind moet kort na de geboorte kaar te kunnen onderscheiden. Op het moment waren zestien ders ouder dan 36 jaar. Gezien deze heftruck op het bedrijfsterrei leeftijd vermoedde het AMC een een houtverwerkingsbedrijf aan de verb^djtusiendegfvonden afwlj- Industrieweg een uitwijkmanoeu- ,„u*. j.„ maken voor een andere vorkhef- king en de vruchtwaterpuncties die zwangere vrouwen van 36 jaar en ouder gewoonlijk ondergaan. Dit in verband met het verhoogde risicc op genetische (mongooltje) afwij kingen. truck. Toen zijn truck daarbij kan telde probeerde hij nog uit de stuur- cabine te springen, maar kwam daarbij gedeeltelijk onder het val lende gevaarte terecht. bijBAALBERGEN Katwijk en Leiderdorp Daar verdient U nu vlug een flink brok van Uw vakantiegeld terug. Op 11.000 vierkante meter, de grootste keus uit de SS MEUBELPROMENADE KATWIJK MEUBELPLEIN LEIDERDORP Zonnig 'Nederlandse ambassade Paramaribo corrupt' Heldere nacht met weinig wind en enckcle mistbanken en een minimum temperatuur van ongeveer 12 graden. Overdag zonnig. Middagtempcratuur van 22 graden in het Waddengebied tot 26 graden in het zuiden. Zwakke tot matige noordoostelijke wind De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Tijdens het weekeinde warm en zonnig bij een middagtempc ratuur van ongeveer 26 graden. Daarna wolkenvelden, mogelijk een bui en DEN HAAG/PARAMARIBO (GPD) - Een on derzoek van de rijksrecherche naar vermeende misstanden bij het verlenen van visa door de Nederlandse ambassade en het consulaat in Pa ramaribo, heeft juridisch niets opgeleverd. De bevindingen van het begin dit jaar uitgevorde onderzoek zijn recent via justitie bij buitenland se zaken terechtgekomen. Het onderzoek werd gedaan naar aanleiding van geruchten dat wordt geknoeid met de vi sumverstrekking op de Nederlandse ambassa de en het consulaat in Suriname. Vooral drugs koeriers zouden daarvan profiteren. Deze verklaringen waren afkomstig van de vorig jaar opgepakte Surinaamse drugskoerier B. Hij zei zijn visum binnen een dag gekregen te hebben, terwijl anderen drie maanden moeten wachten. In een gisteravond uitgezonden reportage van Veronica's Nieuwslijn liet een«als 'Steve' aange duide getuige weten dat er op de Nederlandse ambassade en het consulaat in Suriname sprake is van corruptie. Medewerkers zouden voor geld visa sneller afhandelen. Ook zouden stempels worden ontvreemd, dossiers verdwijnen en aan vraagformulieren voor visa bewust foutief wor den ingevuld. Volgens 'Steve' is de ambassade- top van deze praktijken, die al sinds 1984 gaan de zouden zijn, op de hoogte. Een zegsman van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag liet weten dat 'Steve' nooit op de ambassade of het consulaat heeft ge werkt en dat het gaat het om een gefrustreerde Surinamer die langer dan gebruikelijk op een visum heeft moeten wachten. Ambassadeur Hoekman in Suriname behandelt alle klachten over de behandeling van visumaanvragen zelf, aldus de woordvoerder. Tot nu toe is altijd een bevredigende oplossing gevonden. Het WD-kamerlid Weisglas heeft inmiddels in schriftelijke vragen aan minister Van den Broek opheldering gevraagd over de gang van zaken op de ambassade. Daarbij zou de be windsman ook gegevens over het rapport van de rijksrecherche moeten overleggen, aldus de liberaal. óók om te weten waar ik m'n voor deeltjes kan halen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74.15* Ik neem een jaarabonnement f 285.50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 Hausse in aanbod valse rijbewijzen DEN HAAG (GPD) - Er worden bij de gemeenten steeds meer valse buitenlandse rijbewijzen aangeboden ter omwisseling voor een Nederlandse. Dat zegt de Centrale Recherche Informa tiedienst (CRI). In de eerste zes maanden van dit jaar zijn 500 (voornamelijk valse) rijbewijzen ter controle doorgestuurd naar de CRI. De ondeugdelijke exemplaren komen uit Afri kaanse en Zuidamerikaanse lan den. De ANWB heeft onlangs gewaarschuwd voor het enorme aanbod van valse rijbewijzen door mensen die met een Neder lands rijbewijs aan een door de meeste landen aanvaard identi teitsbewijs proberen te komen. DEN HAAG (GPD) - De PTT gaat brieven waarop geen postcode is vermeld, met ingang van 1 januari vertraagd bestellen. Dit voornemen is al bij de invoering van de postco de, elf jaar geleden, aangekondigd. Een brief waarop de postcode ontbreekt, zal in de toekomst pas na 48 uur worden bezorgd. Dagelijks moet de PTT 350.000 brieven handmatig verwerken, om dat de postcode niet is vermeld. Met dat werk zijn 150 personeelsleden belast. Het gaat voornamelijk om privépost. De zakelijke post. ongeveer 70 procent van het dagelijkse aanbod van 18 miljoen poststukken, is bijna altijd voorzien van de postcode. Veel mensen zijn niet in staat de postcode te vermelden, omdat zij niet beschikken over een actueel postcodeboek. Bij de invoering van de code heeft elke woning een post codeboek ontvangen. Later zijn er aanvullingen uitgegeven, die bij het postkantoor kunnen worden afge haald. Maar veel mensen komen daar niet toe. De Consumentenbond dringt er bij de PTT op aan om een nieuw postcodeboek uit te geven. ROTTERDAM (ANP) - Een 39- jarige beroepsvlieger uit Lei den is gisteren onder invloed van alcohol twee keer met een vliegtuig de lucht ingegaan vanaf luchthaven Zestienho ven in Rotterdam. Dit heeft de Dienst Luchtvaart Rijkspoli tie meegedeeld. De man kreeg dinsdagnacht van de politie in Den Haag een rijverbod van twaalf uur opge legd. De Leidenaar mocht door een verkeerscontrole niet r verder rijden in zijn z De Haagse politie tipte gis terochtend de Dienst Lucht vaart Rijkspolitie over het rij verbod van de piloot. In een kantoor van de dienst op Zes tienhoven bleek dat de man twee vluchten had gemaakt in de periode dat het rijverbod nog gold. Hoewel de Dienst Lucht vaart Rijkspolitie tegen de Leidenaar proces-verbaal heeft opgemaakt, ontbreekt volgens de woordvoerder in de luchtvaartwet een artikel, waarin staat dat het piloten verboden is om tijdens vluch ten onder invloed van alcohol te verkeren. Over deze zaak is al overlegd met justitie. Bugno blijft Breukink voor Ditmaal geen Nederlandse etap pezege op l'Alpe d'Huez. Toch was Erik Breukink de man van de laatste vier kilometer. Als enige troef van de ploeg-Gisbers had hij zich in de frontlinie gemeld, en leek hij Bugno en LeMond te ver rassen. Maar de Italiaan was de snelste, voor het eerst op die plek sinds Fausto Coppi in 1952. Kort achter de kopgroep hand haafde zich Ronan Pensee, die, schitterend gesteund door ploeg maat Millar, vrijwel niets hoefde inleveren bij de concurrentie-op- afstand. Een bittere prestatie le verde Steven Rooks: hij zei last te hebben van een rib en kwam bin nen met vijf minuten achterstand. ALGEMEEN KLASSEMENT achterstand op de gele trui ia de 11e etappe Pensee (Fr) 48.24.43 Chiappucci (Ita) 1.28 LeMond (VS) 9.04 Breukink (Ned) 9.28 Bugno(lta) 10.39 L Delgado (Spa) 11.05 Criquielion (Bel) 11.29 Alcala(Mex) 11.55 Hampsten(VS) 13.45 Philipot (Fra) 13.49 i

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1