LEIDSCH DAGBLAD Lekkeren makkelijk. Strand ernstig: met kaarsvet vervuild -NODIG! Auto huren? Nederland bereid Albanese vluchtelingen op te nemen Onzeker of troep nog voor het weekeinde is opgeruimd Gorbatsjov blijft aan roer partij Onverwacht compromis in G-7 over landbouw iüMultiRent 4.95 Subsidie helpt wao er in grote bedrijven niet aan een baan tf"eenteSw SS óók om op de WOENSDAG 11 JULI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39288 Prijs fl. 1,35 Geen huid en haar uit Auschwitz OVERLOON (GPD) - Honderden telefoontjes met zeer uiteenlopende re acties hebben de directie van het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overloon ertoe gebracht voorlopig geen stukje huid en plukjes haar uit het voormalige vernietigingskamp Auschwitz tentoon te stellen. De begelei dingscommissie van het museum heeft vanochtend besloten rekening te houden met emoties bij nabestaanden. Voorzitter mevrouw A. Fels-Kupferschmidt van het Auschwitz-comité merkte gisteren op begrip te hebben voor de confrontatie die het museum zoekt, maar dat er grenzen zijn. "Een plukje haar kan van iedereen zijn, ve len zullen denken: misschien is het het haar van mijn familie. Ik vind dat te ver gaan". Ook uit andere verzetskringen kwamen in Overloon negatieve èn positieve reacties binnen. "Ik heb gisteren de hele dag aan de telefoon gezeten", aldus Temming. Boer verjaagt twee overvallers RIJPWETERING - Twee mannen hebben gisteravond een ver geefse poging gedaan een Rijpweteringse veehouder aan de Zuid- weg te overvallen. De 58-jarige boer verzette zich zo heftig tegen de twee gewapende overvallers dat die het op een lopen zetten zonder iets mee te nemen. Het tweetal drong de boerderij rond elf uur binnen. Een van de twee overvallers bedreigde de boer met een pistool of revolver. De veehouder aarzelde geen moment en viel de twee aan. Tijdens de worsteling die ontstond, raakte hij licht gewond aan zijn kin. De andere overvaller trok vervolgens een mes en sloeg dreigende taal uit. De veehouder bleef zich echter verzetten en dat was voor het duo het sein het hazepad te kiezen. Klachtenregen over stuntvlieger VOORHOUT/SAS- SENHEIM - De pi loot die gistermiddag boven Voorhout en Sassenheim met een oud Harvard-vliegtuig stunts uitvoerde, wacht waarschijnlijk een proces-verbaal. Tijdens het 'optreden' ter gelegenheid van de officiële opening van de Oosthoutlaan de verbinding tussen de Jacoba van Beieren- weg in Voorhout en de Rijksstraatweg in Sas senheim vloog het vliegtuigje zeer laag boven beide dorpen en voerde tal van loopings uit. Het regende dan ook klachten bij de rijkspolitie in Sassen heim, die binnen een kwartier meer dan 20 geschrokken inwo ners kon noteren. Een zelfde beeld in Voor hout, waar de telefoon eveneens roodgloei end stond en er in een kort tijdsbestek 40 klachten binnenkwa- Van onze verslaggever Monica Wesseling NOORDWIJK/KATWIJK - De Nederlandse kust is over ruim honderd kilometer zwaar vervuild met paraffine-wax. Ongeveer 500.000 kilo kaarsvet is aangespoeld op de kust van Vlissingen tot Zandvoort. De stranden liggen bezaaid met kleine brokjes geelachtig vet. De vervuiling is volgens de directie Noordzee van Rijkswaterstaat 'vervelend' maar niet direct bedreigend voor mens, dier of milieu. Het kaarsvet is volgens J.T. Kra mer, hoofd afdeling bestrijding van de directie Noordzee, afkomstig van een tanker die op zee de ruimen heeft schoongespoten. Omdat het opruimen ervan honderdduizenden guldens gaat kosten, is op verzoek van rijkswaterstaat de onderzoeks commissie delicten Noordzee bij eengeroepen. De commissie, waar in onder meer justitie, rijkspolitie te water en rijkswaterstaat zitting heb ben, is vanmiddag begonnen met een uitgebreid onderzoek. Voor vogels en vissen leveren de gele bolletjes paraffine, die in gigan tische hoeveelheden op het water drijven, geen gevaar op. De balletjes zijn 'niet smakelijk' en als een vogel of vis een balletje inslikt, dan komt dit er gewoon weer uit. De was moe ten echter wel worden weggehaald. Nederland staat aan de vooravond van een van de tot nu toe weinige zomerse weekeinden en naar ver- Man en macht De gemeenten aan zee doen dan ook hun uiterste best nog voor het weekeinde de troep van het strand te halen. In Wassenaar zijn tien man van de gemeentereiniging al sinds gistermiddag druk doende het strand op te' ruimen. Alles wordt met de hand opgeruimd. Ook in Katwijk is een legertje op ruimers uitgerukt. Vandaag wordt geprobeerd de troep met de strand- harkmachine bijeen te halen. Een woordvoerder van de dienst open bare werken kon niet garanderen dat het strand er voor het weekein de weer brandschoon bijligt: "We doen ons uiterste best. maar er komt de hele tijd weer nieuwe rot zooi uit zee". De VW Noordwijk is optimis tisch. De troep zou gisteravond he lemaal zijn opgeruimd. Het opgeharkte kaarsvet wordt bewaard totdat rijkswaterstaat aan geeft wat ermee moet worden ge daan. Het kaarsvet is nog prima te gebruiken. Op het Katiüijkse strand was m vanmorgen koortsachtig bezig de paraffine te verwijderen. (foto Wim Dijkmai I ALGEMEEN KLASSEMENT ;gV| achterstand op de gele trui na de 10e etappe Pensee (Fr) 42.46.04 Chiappucci (Ita) 0.50 Bauer (Can) 1.21 Maassen (Ned) 2.27 Alcala (Mex) 7.02 Ampler (DDR) 9.22 Winterberg (Zwi)+ 9.51 LeMond (VS) 9.52 Kelly (Ier) 9.58 Breukink (Ned) 10.15 w Gele trui wisselt Op zijn 27ste verjaardag plaatste Ronan Pensee zich gisteren in de Ronde van Frankrijk op de voorgrond. Ten koste van Steve Bauer greep de Fransman na de eer ste Alpen-etappe de gele trui. De etappe werd overigens ge wonnen door Claverolat. De Oostduitser Uwe Ampler, lid van de PDM- ploeg, eindigde op de tweede -£JS- PSV-Montpellier GENEVE (ANP) - PSV is in het toernooi van de Europa Cup voor bekerwinnaars gekoppeld aan Montpellier. De Eindhovense club speelt op 19 september eerst uit te gen de Franse club. Bij Montpellier speelt de Nederlander Wilbert Su- vrijn, die voorheen voor Roda JC uitkwam. Op 3 oktober wordt de thuiswedstrijd in Eindhoven afge werkt. In het UEFA Cup-toernooi komt Vitesse uit tegen Derry City uit Noord-Ierland. De Arnhemse club speelt op 19 september eerst thuis. Op 3 oktober is de tweede wed strijd. FC Twente lootte een sterkere te genstander: Bayer Leverkusen uit de Bondsrepubliek. De Enschedese club speelt eerst uit. Roda JC werd aan AS Monaco, de club van Glenn Hoddle, gekoppeld. Honderdduizenden mijnwerkers in staking Engelse clubs weer in Europa Cup BERN (RTR) - Het bestuur van de Europese voetbalunie UEFA heeft gisteren in een speciale zit ting in Bern besloten Engelse clubs weer toe te laten tot de Eu ropa Cup-toernooien. Vijf jaar geleden, na de ongeregeldheden bij de finale van het toernooi van de landskampioenen tussen Ju- ventus en Liverpool, waarbij 39 mensen de dood vonden, be sloot de UEFA de Engelse teams voor onbepaalde tijd uit de toernooien te bannen. Mede gezien het verloop van de strijd om de wereldtitel, waarbij verrassend weinig rel len rond de Engelse supporters uitbraken, en het positieve ad vies van de Britse regering, be sloot de unie de ban op te hef fen. MOSKOU (GPD/AP) - Mikhail Gor batsjov is gisteren door het commu nistisch partijcongres herkozen als secretaris-generaal van de partij. Dat gebeurde na een vlammende re de, waarin hij het conservatisme in de partij scherp veroordeelde. Het was gisteren voor het eerst in de geschiedenis van de communis tische partij dat een congres direct de partijleider koos. Gorbatsjov kreeg 3411 gedelegeerden achter zich, 1116 stemden tegen hem. De enige overgebleven tegenkandidaat was Teimoeraz Avaliani, een partij secretaris uit het Siberische Koez- netsk-kolenbekken en vorig jaar stakingsleider. Avaliani kreeg 501 stemmen. Gorbatsjov heeft het congres van morgen voorgesteld partijleider Ivasjko van de Oekraine tot zijn plaatsvervanger te kiezen. Gor batsjov zei dat ook de conservatie ve voorman Jegor Ligatsjov, belast met de coördinatie van de land bouwpolitiek, kandidaat is. De herverkiezing van Gorbatsjov en diens verzekering dat economi sche en politieke hervormingen versneld worden doorgevoerd, heb ben de mijnwerkers in Siberië en de Oekraine niet afgehouden van de voor vandaag afgekondigde 24- uursstaking. In het Koeznetsk-bek- ken in west-Siberië staken vandaag zo'n 300.000 mijnwerkers, meldde een woordvoerder van het stakings comité in Kemerovo. Van de 130 mijnen zouden 62 worden stilge legd. In Vorkoeta in het verre noor den staan twaalf van de dertien mij nen achter de staking. In het Donetsk-bekken, het grootste kolenwingebied van de Sovjetunie in het oosten van de Oekraine is het personeel van onge veer de helft van de 250 mijnen in staking. Duizenden stakers verza melden zich bij de partij- en rege ringsgebouwen en hielden span doeken omhoog met de teksten "Regering treed af' en "Weg met de In tegenstelling tot vorig jaar, toen de mijnwerkers vooral staak ten om hun economische positie te verbeteren, zijn de motieven dit maal politiek. Zo willen zij ophef fing van de partijcellen in de bedrij ven, ontslag van de regering en di recte verkiezingen van de presi dent. (pagina 2:'Dit congres is voor commu nisten!'; pagina 7: Voor Ligatsjovs heeft partij geen plek meer) Auto- en Motorverhuur Vondellaan 80, Leiden. Tel. 071 - 310001 HOUSTON (ANP) - Na de kelijke scherpe tegenstellingen hebben de ministers van economi sche zaken en van financiën van de zeven belangrijkste industrielan den (G-7) in Houston onverwacht hun fiat gegeven aan een compro misvoorstel om steun aan de land bouw te beperken. De zeven regeringsleiders en staatshoofden hebben echter nog geen definief oordeel over dit com promis uitgesproken. Kringen rond de Amerikaanse regering melden de Verenigde Staten nog niet hele- DEN HAAG/TIRANA (ANP/Rtr/D- PA/AFP/AP) - Nederland is bereid Albanese vluchtelingen op te ne men, die nu verblijven in ambassa des in Tirana. Het gaat daarbij om Albanezen in de ambassades van de Bondsrepubliek Duitsland, Frank rijk, Italië en Griekenland, de vier EG-landen die een ambassade in Ti rana hebben. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken wil Nederland zijn solidariteit tonen met deze EG-partners, die min of meer toevallig de enige EG- landen zijn met een ambassade in Tirana. Nederland behartigt zijn be langen in Albanië vanuit de ambas- Warm zomerweer Droog en perioden met zon. Minimumtemperatuur omstreeks 13 graden. Middagtemperatuur van 20 graden op de Waddeneilanden tot 25 graden in het zuiden van het land. Vannacht weinig wind. Overdag een zwakke tot inatige wind uit noordelijke richtingen. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Zonnig en warm sade in de Joegoslavische hoofd stad Belgrado. In totaal zitten zesduizend Albanezen bassades in Tirana. De ministers van buitenlandse za ten ophalen, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Rome twaalf am- gisteren bekendgemaakt. De vluch telingen zouden worden opgepikt de Albanese zeehaven Durrës en Van onze huistralteur: Tomatensoep, met verse tomaten en 1 QO veel balletjes. 300 ml ®o® Nu J..Z70 Lasagne Verdi, 'n complete maaltijd O QC voor 1-2 personen. 400 gram <s>©® A35 J.v7J Babi Katjangjekker met rijst. Voor 2-3 personen. 400 gram ®<s© 535 Aanbiedingen geldig t/m 14 juli a.s.. Geniet maar lekker van de zomer. ch maal tevreden zijn met het voorstel. Het belangrijkste onderdeel van het compromis is dat de zeven lan den nu akkoord gaan met een ge meenschappelijk stelsel om alle vormen van landbouwsteun te me ten. Het uitdrukken van allerlei steunvarianten, zoals invoerheffin gen, exportsubsidies en binnen landse steunmaatregelen in éën meeteenheid maakt het gemakkelij ker om deze steunvormen vervol gens in één handomdraai te verla gen. In het ontwerp-compromis leg gen de zeven zich ook vast op het verminderen van de exportsubsi dies, waartoe in het wereldhandels- overleg (GATT) ook al vorig jaar is besloten. Nieuw is dat bij het ver minderen van de verschillende vor men van landbouwsteun landen en sectoren in de landbouw, die tot nu toe alle genoemde vormen van steun hanteren, enigszins worden ontzien. Ook mag de voedselvoor ziening van bepaalde kleinere lan den niet in gevaar komen. De EG-ministers hebben in het overleg met de collega's van de an dere zeven landen wel geëist dat zij zich met dit compromis in de hand inschikkelijker moeten opstellen op andere terreinen tijdens de on derhandelingen binnen de Urugu- ay-ronde in het kader van het GATT-overleg. De landbouwpro blematiek vormt één van de meest problematische thema's van de in het kader van de GATT. ken van de twaalf EG-landen be- overgebracht naar Brindisi. Zes Albanezen die in een kleine boot hun land wilden ontvluchten zijn gisteren door een Westduits De Italiaanse regering wil de Al- zeiljacht aan boord genomen en banezen die de vlucht hebben geno- naar het Italiaanse Lecce ver men in de Italiaanse, Franse en scheept. Volgens de Italiaanse auto- Westduitse ambassades in de Alba- riteiten willen de zes asiel nese hoofdstad Tirana per schip la- gen in West-Duitsland. DEN HAAG (ANP) - Subsidies om helpen spelen bij grote bedrijven mensen die gedeeltelijk zijn afge- een ondergeschikte of zelfs geen en- keurd weer aan een betaalde baan te kele rol. In het midden- en kleinbe drijf ligt dan anders. Dat blijkt uit EXTRA 22 PAGINA'S Nü GRATIS bij Denksport een rapport van de adviesbureaus CMG Advies bv en Delphi Semi nars bv. De onderzoekers inventari seerden de problemen bij de terug keer van gehandicapten in het ar beidsproces onder meer in gesprek ken met de personeelschefs van Fokker, Ned-Staal, Unimills, Du- pont en een vertegenwoordiger van de grote metaalwerkgevers (FME). Vacatures staan zonder meer open voor gedeeltelijk afgekeurde mensen, zo bevestigden de perso neelschefs. Maar in de praktijk blijkt dat de Gemeenschappelijke Medische Dienst in Dordrecht er maar mondjesmaat in slaagt om ge deeltelijk afgekeurden aan een be taalde baan bij een nieuwe werkge ver te helpen. Dat ligt onder meer aan de hoge kwalificatie- en oplei dingseisen die de werkgevers stel len. hoogte te PP blijven na JJJ terugkeer van PC een zakenreis ^^^0 Zes dagen per week ÜK5 kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement t 74,15' Ik neem een jaarabonnement 1285.50 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! -■ (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071 -161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1