TAD LEIDEN Verrekmijn huis staat er niet meer 'Meer verkeer op Noordeinde' LEIDSCH m DAGBLAD Kwijtschelden 31 mille kost gemeente 50 mille Ruim 180 bezwaren tegen bouw Woutertje Pieterse Festival rond Oude Singel museum Omwonenden Pesthuis boos over nieuwbouwplannen Japanner geeft demonstraties caOigrafie Pens Discussie over monumentale waarde Parmentier in raad DINSDAG 10 JULI 1990 Reinigingsrechten 1 september omhoog LEIDEN - Het kwijtschelden van 31.000 gulden aan reinigingsrechten kost de gemeente Leiden 50.000 gul- stemde tegen omdat zij vindt dat door het snel invoeren van geschei den inzameling van huisvuil de den administratiekosten. De kosten hoging kan worden voorkomen. De worden gemaakt om 1400 gezinnen te ontzien bij de verhoging van de reinigingsrechten die op 1 septem ber ingaat en dit jaar 22,36 gulden bedraagt. De stijging is een gevolg van de sluiting verbranding. De gemeenteraad ging gister avond akkoord met de tariefsverho ging. Alleen de Socialistiese Partij Brand bunker vuilverbranding aangestoken LEIDEN Het is vrijwel zeker dal de brand in een bunker van de Leid- se vuilverbranding op 25 april is aangestoken. Dat antwoordt hel college van B en W op schriftelijke vragen van de WD-fractie. Bij de brand kwam een enorme hoeveelheid rook vrij, maar volgens het college zijn geen nadelige gevol gen voor milieu en gezondheid be kend. "Metingen van de provincie Zuid-Holland en de Leidse brand- hebben geen giftige stoffen rest van de raad oordeelde dat de verhoging onontkoombaar is. De WD probeerde nog wel de mogelijkheid tot kwijtschelding van de reinigingsrechten uit het de Leidse vuil- voorstel te schrappen. De liberale woordvoerder Geertsema zei dat de WD geen inkomenspolitiek wil voeren en vond het bovendien on juist 50.000 gulden aan kosten te maken om 31.000 gulden terug te geven aan 1400 gezinnen met een minimuminkomen. Hij stelde voor het totale bedrag van 81.000 gulden te verdelen over alle huishoudens. De stijging van de reinigingsrech ten zou daardoor dit jaar iets meer dan twee gulden per gezin lager uit vallen. Maar ook voor dat voorstel voelde de rest van de gemeenteraad niets. tweerichtingsverkeer. (foto Wim Dijkman) Van Gend Loos Wethouder De la Mar (Groen Link s/milieu) vertelde gisteravond dat het voor '99'8 procent zeker is' dat het huisvuil via een overslagstation bij het huidige Van Gend Loos terrein zal worden afgevoerd naar de VAM in Wijster. Volgende week zal de buurt worden geïnformeerd over de activiteiten aan de Haag- weg. Het is de bedoeling dat het vuil in dan de gemeente stelt. De hoeveel heid stikstofdioxide die wordt uit gestoten is zo hoog dat waarschijn lijk regelmatig - bijvoorbeeld in de spits en als een andere straat is afge sloten - de in de brief. De prognoses waren 'aan de zeer lage kant en stroken niet met de realiteit'. Een onderzoeker van de Weten schapswinkel zegt dat hij gebruik LEIDEN Er zijn 181 bezwaar schriften ingediend tegen het plan van de gemeente om het nieuwe on derkomen voor basisschool Wou tertje Pieterse te bouwen op het sportveld op de hoek van de Anto- nie Duycklaan en de Houtlaan. Omdat de bezwaarmakers geen nieuwe argumenten hebben aange dragen is het volgens een ambte naar zo goed als zeker dat de bezwa- LEIDEN - In het kader van de La- kenfeesten wordt zaterdag 14 juli aan de Oude Vest en Oude Singel het 'Between the sheets-festival' ge houden. Het evenement is georga niseerd door de cafés Linea Recta, De Spons en de Droomfabriek. Het festival begint om 14.00 uur met een roeiwedstrijd met hinder nissen voor medewerkers van de or ganiserende cafés. Er wordt gestart bij Linea Recta aan de Oude Vest en de finish ligt bij de Droomfabriek aan de Oude Singel. Om 15.00 uur wordt bij De Spons aan de Korte Mare een reuze Vier op Rij gespeeld. Iedereen kan te- kleine vergoeding mee- aangetoond op leefniveau", aldus B containers per vrachtwagen den worden overschreden. die daarvoor gel- heeft gemaakt van gegevens v gemeente, die uitgingen de 8000 i W, die benadrukken dat moge lijk wel schadelijke stoffen zijn uit gestoten 'die rechtstreeks lucht zijn gekomen'. Na een brand op 28 december 1980, die vermoedelijk ook is aange stoken, zijn twee blusleidingen aan gebracht in de installatie. Die wor den op dit moment nog steeds ge bruikt, antwoordt het college op de vraag van de WD wat is gedaan om nieuwe branden te voorkomen. Woordvoerder Van Oosten van de brandweer verklaarde vanochtend dat geen diepgaand onderzoek is verricht naar de oorzaak van de brand. "We hebben alleen geconsta teerd dat het vuur is ontstaan op een plaats waar normaal gesproken ab soluut geen vuur kan aanwakkeren. Dan blijft er maar één mogelijkheid Bij deze constatering is het geble ven. Volgens van Oosten was er geen reden om een groot onderzoek uit te voeren naar de oorzaak. "Dat het terrein wordt gebracht. Op het Van Gend Loosterrein zal de con- de tainer op de trein worden gezet en naar Drenthe worden vervoerd. Het huidige terrein van de vuilverbran dingsinstallatie wordt de plek waar het vuil in de container wordt ge stopt. gemeenteraad. Het comité baseert tellingen blijkt dat r zich op de uitkomsten derzoek van de Wetenschapswin- den. kei. "De uitstoot Het besluit van de gemeente om het eenrichtingsverkeer in de straat op te heffen en er weer tweerich- per etmaal over het Noordeinde rij- koolmonoxide stikstofdioxide ligt binnen de Maar die zijn heel zuinig opgesteld", aldus de onderzoeker. In de brief schrijft het comité dat de mensen in de straat 'dagelijks worden geconfronteerd met een on- een houdbaar ongezond buitenleefmil- gen ieu'. De bewoners willen dat de de doen. gemeente spoedig maatregelen neemt om de situatie te verbeteren. Ook vragen zij zich af wanneer de Prat's the Wroblem, G-Zone metingen naar luchtverontreini- Huub en z'n Maatjes, ging in de huizen worden verricht. Consumpties worden verkocht via een stempelkaart, waarmee bij de ieder deelnemend café een drankje kan worden verkregen. Met vier gt zich af of dat ooit zal gebeu- stempels en een slogan wordt de "Het is heel moeilijk om dat te kaart automatisch een lot waarmee :n reis naar Parijs is te winnen. De opbrengst van de spelletjes lat naar Greenpeace. meten, bovendien zouden die tingen gedurende een heel lange pe riode moeten worden verricht". Van onze redacteur Jan Rijsdam LEIDEN - Bewoners van een negental woningen aan de Pesthuislaan hebben bij de opening van de tentoonstelling 'Dinosauriërs in Leiden' de schrik van hun leven gekregen, gezien de geringe schade niet <je kolossale, brullende reptielen brachten hen tot belangrijk' Nieuw instituut voor Egyptologie wanhoop, maar het nieuwbouwplan voor het Nationaal Na tuurhistorisch Museum dat naast het eeuwenoude Pesthuis moet verrijzen. Volgens de huidige plannen moeten de pit toreske huisjes aan de Pesthuislaan voor de beoogde nieuwbouw wijken. Alle omwonenden van het Pesthuis kregen onlangs een uitnodiging voor de opening van de tentoonstel ling 'Dinosauriërs in Leiden'. Een leuk gebaar van de museumdirec tie, vonden de Pesthuislaanbewo- ners. Opgetogen gingen zij op de middag van de 27-ste juni naar de spectaculaire expositie die sinds de opening vele duizenden enthousias te belangstellenden heeft getrok ken. Voor de bewoners van de Pest huislaan werd de feestelijke ope ning van de tentoonstelling even wel een drama. Bij binnenkomst ieuweinsui.uuiii.ie kregen zij een glanzende brochure groeiende behoefte jn hBander; gedr® kt waarjn de plan. nen voor een Nationaal Natuurhis torisch Museum breeduit stonden uitgemeten. In een tekening werd de toekomstige situatie rond het Pesthuis duidelijk uit de doeken ge daan. Daaruit bleek onmiddellijk dat de nieuwbouw ten koste zou gaan van een aantal fraaie wonink- LEIDEN - Leiden wdrdt het lande lijk centrum van een nieuw insti tuut tot cultuurspreiding. Het on langs opgerichte Leids Instituut voor Cultuurstudies (LIC), heeft in alle regio's van het land Egyptolo- gie-studies opgezet. Geïnteresseer den krijgen hier les van diverse aan universiteiten opgeleide Egyptolo gen. Gedurende tien avonden en een museumrondgang krijgen deelne mers 22 colleges over onder meer geschrift, taal, godsdienst en tem pels van de oude Egyptenaren. Doel van het nieuwe instituut voldoen aan kennis over het oude Egypte Voorts zien de initiatiefnemers er een goede oplossing in voor het werkloosheidsprobleem onder Egyptologen. Het instituut wordt geleid door de Leidse archeoloog Maarten Kersten en manager Peter Zirkzee. De kos ten van een cursus bedragen 300 gulden. Inlichtingen bij het LIC, President Steijnstraat 14 Leiden. Tel. 124545. LEIDEN - De Japanner Suho Inagaki geeft vrijdag 13 en zaterdag 14 juli om 14.00 en 15.00 uur een de monstratie calligrafie in het Rijks museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat. In het museum is van 13 juli tot en met 19 augustus onder de titel 'Te kens van betekenis' een tentoon stelling te zien over hedendaagse Japanse calligrafie. Met de exposi tie wordt de tweede fase van de re novatie van de Azië-vleugel van het museum afgesloten. In Japan houden meer dan twin tig miljoen mensen zich bezig met deze vorm van kunst, waarbij met zwarte inkt lijnen worden gezet op een vel wit papier. De calligrafie ba seert zich in Oost-Azië op Chinese karakters. De expositie is samengesteld door de Japan Calligraphic Art Aca demy. er zijn 109 werken geselec teerd. Donderdag 12 juli wordt de tentoonstelling geopend door am bassadeur K. Fujita van Japan. jes. Geschrokken "Verrek, mijn huis staat er niet meer", dacht Marga van Beek ge schrokken toen zij de ambitieuze plannen onder ogen kreeg. "We wis ten natuurlijk wel dat er nieuw bouw zou komen naast het Pest huis, maar dat onze huizen daarvoor met de grond gelijk moeten worden gemaakt, had niemand ons ooit ver teld. We zijn ons echt rot geschrok ken. Ik begrijp niet dat de verant- desgevraagd weten dat hij" woordelijke instanties ons op deze schillende overlegsituaties steeds met de plannen hebben heeft verklaard dat, voordat de hier vooral oudere mensen, die al bijna hun hele leven aan de Pest huislaan hebben gewoond. Die zijn helemaal over hun toeren". Eén van de oudere bewoners is de schoonmoeder van Marga van Beek. Zij laat ons vanaf haar vakan tieadres, elders in het land, weten ontzettend geschrokken te zijn. Me vrouw Van Beek woont sinds haar kinderjaren in dezelfde woning aan de Pesthuislaan. "Mijn man en ik hebben ons leven lang hard ge werkt. Nu zijn we samen thuis, we hebben het huis leuk gemaakt en hebben het gezellig samen. En nu doen ze dit met ons. We zijn er hele maal kapot van", aldus een door tra nen verstikte mevrouw Van Beek. "De manier waarop de bewoners van de Pesthuislaan nu op de hoog te zijn gebracht van de sloopplan- nen vind ik beneden alle peil", ver klaart één van de jongere bewoon sters, Marian Monteba. "Als we de gemeente, in de persoon van ambte naar L. Meijer, om nadere informa tie vragen worden we afgescheept, de Woningbouwvereniging Leiden, die de woningen beheert, geeft niet thuis. Niemand van de woning bouwvereniging wil or den te woord staan, de het museum weten er helemaal geen raad mee en kijken angstvallig te andere kant op als ze ons zien". ren ongegrond worden verklaard. Volgende week donderdag buigt de raadscommissie zich over de be- Een groot aantal bezwaarmakers, 174 mensen, heeft een standaard brief ondertekend. Daarin staat dat het bouwplan niet mag doorgaan omdat het groen in de Leidse Hout erdoor wordt aangetast en omdat er verschillende alternatieve locaties zijn. Bovendien hebben deze be zwaarmakers twijfels over de ur gentie van het bouwplan. De standaardbrief is niet alleen ondertekend door mensen uit Lei den, maar ook door inwoners van regiogemeenten. Er is zelfs iemand uit Maastricht die zijn handteke ning onder het bezwaarschrift plaatste. Ook korfbalclub De Alge- meene heeft de brief ondertekend. Zeven instanties en personen hebben een eigen bezwaarschrift ingediend. Het Diaconessenhuis vreest een toename van de parkeer overlast op de Houtlaan. In andere bezwaarschriften, van onder meer de Vereniging Vrienden van de Leidse Hout, wordt gewezen op het feit dat de gemeente zou hebben toegezegd dat de Leidse Hout niet zou worden bebouwd. Verder wordt getwijfeld aan de prognose van het leerlingenaantal van Wou tertje Pieterse. De school is thans gehuisvest in een gebouw aan de Antonie Duycklaan maar dat is te klein ge worden. Leidenaar krijgt tien maanden cel voor ontucht LEIDEN - Een 42-jarige Leidenaar is vanmorgen door de Haagse recht bank veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf waarvan vijf maan den voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Hij werd schuldig bevonden aan het plegen van on tucht met zijn twee nichtjes van 8 en 11 jaar in de eerste helft van de jaren '80. De Leidenaar pleegde de on tucht terwijl de meisjes bij hem lo geerden. Tegen de man was twee weken geleden anderhalf jaar geëist waar van zes maanden voorwaardelijk. De rechtbank bepaalde ook dat de man zich onder psychiatrische be handeling moet stellen. Mogelijk kort geding tegen terras Fandango LEIDEN Bewoners van de Nova Passage spannen mogelijk een kort geding aan tegen de gemeente om te bereiken dat het terras van cocktail bar Fandango wordt verwijderd. Er is een advocaat ingeschakeld die uitzoekt of gerechtelijke stappen zin hebben, aldus een van de bewo- De zes bewoners van de Nova Passage klagen al geruime tijd over de overlast die wordt veroorzaakt door bezoekers van het terras. Vol gens het bestemmingsplan is een terras op die plaats niet mogelijk, maar door de gemeente wordt de si tuatie gedoogd, aldus de c Omwonenden Gisteren hebben politie en ge-| meente na een melding van omwo nenden een einde gemaakt aan bouwactiviteiten op het terras. De eigenaar van het café wil een schuur bouwen maar heeft daar geen ver gunning voor. Enige weken geleden werd de bouw ook al stil gelegd. Duivenberichten Oplossing Gemeente-ambtenaar Meijer laat kunnen confronteren. Er Collectes van Chili-front Leiden LEIDEN - De duiven vlogen afge- tot op he- lopen zaterdag vanuit St. Niklaas en zondag vanuit Ruffec. De uitslagen ^PvLTdSdorp: zaterdag 1. Gebr Na de mislukte j vouwende Disteveld; 2. P. Sloos; 3. G. van Vel- zen; 4. J. van Laar zn; 5. Comb. B.en G. zondag 1,2. R. van de Nieu- wendijk; 3. H. Flippo; 4. J. van Laar zn; 5. Comb. B en G. PV De Vriendenclub: zaterdag 1,2 L. Polane; 3. H. Vogelenzang; 4. draak van de brandweer tijdens de peurbakkentocht een vuurspuwen de brandweercommandant Mark. Citaat uit het Leidsch Dagblad van 6 juli: "Het zijn niet allemaal brand weerlieden die in de boot zitten", vergoeilijkt Mark. "Wie is die vent LEIDEN - De gemeenteraad praat Van der Nat betreurde het boven vanavond alsnog over de vraag of dien dat er nu geen beslissing wordi nieuwbouwplannen naar buiten zouden komen, de bewoners op de hoogte moesten worden gebracht van de situatie. "Ik ben er steeds van uitgegaan dat dat op het heidsstudie werd gepresenteerd (deze week, red.). Tot mijn grote LEIDEN - Het Chili-front Leiden verrassing kreeg ik bij de opening houdt in de week van 9 tot en met 14 van de dinosauriërstentoonstelling, juli de jaarlijkse collectes. Mede- twee weken gelden, ook een folder werkers gaan huis aan huis en op in mijn handen gedrukt waarin de straat geld ophalen voor projecten plannen al breeduit stonden uitge- van volksorganisaties in het Zuid- meten". Amerikaanse land. Volgens Meijer moet in gesprek- Vanuit Leiden worden met name ken een aanvaardbare oplossing ge- de volkshuizen in Santa Cruz en La vonden worden voor de nood van Serena ondersteund. Daar werken de Pesthuislaanbewoners. Meijer jongeren en ouderen samen om bij- meent dat de gang van zaken tot voorbeeld het onderwijs en de ge- dusver niet erg gelukkig is geweest, zondheidszorg op te zetten in k^ot- Interim-directeur De Caluwé van tenwijken. het toekomstige Nationaal Natuur- Wie de collectanten misloopt kan historisch Museum noemde de geld overmaken op girorekening sloop van de huisjes gistermiddag 3374086 van het Chili Front Leiden, 'jammer, maar onvermijdelijk'. R. Noordermeer; 5. A. SS 1. L. Koopman; 2,3. W. van de Kooy; 4. Th. Dongelmans; 5. W. Siera jr. moment dat de haalbaar- Verboden toegang i/ltA urn. „nnfArAntnnrrl LEIDEN Acht personen hebben gisteren schriftelijk te horen gekre gen dat ze niet meer in bepaalde ge legenheden mogen komen omdat ze daar herhaaldelijk een diefstal zouden hebben gepleegd. Voor zes mensen is de Hema voortaan verbo den terrein, één persoon mag niet meer in de bibliotheek komen en een ander niet meer in een winkel aan de Hoogstraat. Afschriften van de brieven wor den tegenwoordig door de eige naars van de winkels verzonden paar de politie, die kan optreden als dikke'mensën de persoon in kwestie toch binnen komt, aldus voorlichter D. Grave- land. dikke pens' is mijn zwager en reeds zes weken' bij de brandweer als brandkranencontroleur werkzaam. Komt 'bobo' Mark wel in de kazerne of is dat te min voor 'bobo's'? Kent hij zijn ondergeschikten niet? Vraag is: mag iemand op zo'n po sitie zo laagdunkend over mede mensen praten? Brandweer of niet, men praat niet over vent of dikke pens. Ik zeg toch ook niet dat brand genomen over sloop van het be staande pand en de eventuele vesti ging van de Koets-o-theek aan dt Lammermarkt. Hij noemde het 'ui termate vervelend voor de belang hebbenden' die door het uitstel lan ger in onzekerheid blijven. Wethouder Van Rij (PvdA) meen de echter dat uitstel op dit punt d< besluitvorming ten goede kan ko men. Na de commissievergadering van vorige week donderdag wa: dat het college geeft aan de minister hem gebleken dat sommige raadsle van cultuur over de beschermwaar digheid van de laatste textielfabriek die Leiden nog heeft. Het college vindt dat het pand kan worden gesloopt en een meer derheid van de raadscommissie volkshuisvesting en ruimtelijke or dening steunde dat standpunt. het Parmentierpand aan de Lam mermarkt op de rijksmonumenten lijst moet komen. Dat gebeurt op verzoek van de WD-fractie. Gisteravond constateerde een verbaasde WD-fractieleider Van der Nat aan het begin van de raads vergadering dat het Parmentier pand niet op de agenda van de ver gadering stond. "Iedereen is ervan Ter informatie: 'die vent met die uitgegaan dat het vanavond weercommandant Mark dronken Maar volgens de WD kunnen de Of hij dat nu wel of niet is, of verhoudingen in de gemeenteraad Nu hoop ik dat er geen brand bij mij uitbreekt, want dan wordt er misschien niet geblust, omdat ik •ver de vloer heb. A. van der Zon, Beethovenlaan 193, Leiden. wel eens anders liggen en daarom werd verzocht het B en W-advies alsnog aan de agenda toe te voegen Het is namelijk de laatste raadsver gadering waarin over het stuk kar worden gesproken. Op 5 augustus moet het advies bij de minister lig gen. LEIDEN De politie heeft gisteren processen-verbaal opgemaakt te gen twee mensen die illegale mu- ziekcassettes verkochten in een benzinestation aan de Haagweg. Het tweetal, een 50-jarige Leids- chendammer en een 43-jarige man uit Voorschoten, wordt verdacht van overtreding van de auteurs recht. Er werden dertig bandjes in be slag genomen. Bij de actie van de politie was een medewerker van de auteursrechtenorganisatie Buma Stemra betrokken. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9