Mogelijk akkoord hulp aan Sovjetunie Reclame van Houston voor zichzelf slaat alles Rijke Zeven werken aan compromis Snoepfabriek Tonnema blij met suikeroom CSM Slecht eerste Wartaal voor Oost-Europa 'Kernenergie nodig tegen broeikaseffect' Kabinet wil af van levenslange aww-uitkering ECONOMIE PAGINA 5 SNEEK (GPD) - Snoepjesfabriek Tonnema in Sneek lijkt goed onder dak te zijn bij de nieuwe eigenaar, de Centrale Suiker Maatschappij. De CSM is groot geworden in de suiker en verwerkt bijna de helft van de Nederlandse bietenberg tot suiker en andere zoete produkten. Van de vorige eigenaar, Sara Lee/Douwe Egberts, kan dat niet worden gezegd. Sara Lee/DE heeft immers als voornaamste kernactiviteiten kof fie, thee, tabak en persoonlijke ver zorging. De produktie van zoetwa ren, voor Tonnema is dat King-pe- permunt, Rang-snoepjes en Italia- jaren een groei in de zoetwarenpro- Directeur De Vries van Tonnema duktie. En daarin zal Tonnema ze- ziet het geschetste gevaar niet zo. ker meedelen, aldus directievoorzit- Het voordeel van een groeiende ter ir. Van Loon. produktie binnen CSM is voor hem Toch zitten er aan de overname het belangrijkste. Hij is er van over- ook schaduwkanten. Behalve op de tuigd dat de overname a's, past daar niet zo goed bij. De Tonnema's groei zinspeelde Van Loon i biedt aan het Sneekse bedrijf. de nettowinst 90 miljoen gulden. Dat is 14 mijjoen gulden meer dan het jaar daarvoor. Met een jaarlijkse omzet van ongeveer 1,5 miljard gul den is de CSM kleiner dan de coöpe ratieve Suiker Unie te Groningen, die in' hetzelfde jaar een omzet van 1,8 miljard gulden boekte. De afzonderlijke omzetten van drie van de vier CSM-divisies groei den de afgelopen jaren behoorlijk. De suikerdivisies zijn met een om zet van 670 miljoen gulden veruit de grootste. Alleen in de zoetwarendi- visie, waartoe straks ook Tonnema zal behoren, daalde vorig jaar de omzet. Dit werd veroorzaakt door Sneekse fabriek kwam r bij toeval in het bezit van Sara Lee/DE door de overname van Van Van onze correspondent Henk Dam HOUSTON De zeven rijke Westerse landen die meedoen aan de Economische Top in Houston werkten gisteren aan een compromis over hulp voor de Sovjetunie. Over dat Sn^van Steden vraagstuk is tot dusver veel onenigheid geweest. Volgens verschillende woordvoer- hulp te rechtvaardigen. "Zij hebben Mulroney maakte duidelijk, dat zijn ders van deelnemende landen is een gaten in hun zakken". Engeland verklaring in de maak, waarin staat Japan zijn het helemaal met Bush leiding van de CSM kort geleden dan ook op het Utrechtse hoofdkan toor van Douwe Egberts aanklopte, had dit concern niet zoveel proble men met de verkoop. De snoepjes eigenlijk toch al een vreemde suikeroom ook Voor de zogenaamde 'steekproduk- de verkoop van drie kleinere bedrij- ten' (King) en hard, candy (Rang e ano) beschikt Tonnema ovi veel modernere fabriek dan de divisie een stijging van zowel omzet Redband-groep. Volgens De Vries als winst. In dit licht moet dan ook op het overhevelen ciële en administratieve afdelingen Italiano) beschikt Tonnema naar Breda, waar het onder de vleu gels van de Redband-leiding zou komen. Daarmee zou Sneek het heeft Tonnema binnen CSM een de versterking met Tonnema veel sterkere positie. "Bij Sara andere bedrijven worden bezien. hart van het bedrijf verliezen. Zoiets gebeurde enkele jaren ge- Lee/DE i wij slechts 0,4 pro- Amerkaanse president Bush zei gis- ten land wel commerciële kredieten de Sovjetunie wil verlenen, r geen leningen of schenkin- eend in de bijt. aar de tegenstanders Schaduwkanten hulp aan de Sovjetunie heeft Het ziet er op termijn goed uit leden ook bij Douwe Egberts in cent van het geheel. Binnen CSM Joure, date afdelingen De ondernemingsraad van Ton- i wil heeft duidelijkheid aantal hoogwaardige dat 10 procent. Een heel andere situ- de plannen van CSM met het be- Utrecht zag atie". dat de individuele landen zelf gen weten op wat voor manier zij de Daar tegenover staan West-Duits- gen. zieke economie van de Sovjetunie land, Frankrijk en Italië, die vinden Als gebaar dat Gorbatsjov wel nu al moet wor- van hulp aai.HIP_.,~0w 'en met leningen, kredie- Sovjet-woordvoerder Gerasimov Tonnema, zo blijkt uit de optimisti- Het beleid werd bijgesteld en Joure teerd. Na de overname telt het dwijnen. De ondernemingsraad x-i j vreesde dat het bedrijf daardoor zou vjeZOna degraderen tot produktievestiging CSM wordt gezien als trok - met succes aan de bel. gezond bedrijf" teravond dat van een ontluikend ge- le hulp. West-Duitsland lanceerde meenschappelijk actieplan geen enkele weken geleden het voorstel dat de hulp sprake is. Maar dat vindt de Ameri- 15 miljard dollar in de Sovjet-econo- afnemen, kaanse regering niet erg, zo zei hij, mie te pompen. "omdat de deelnemende landen De Franse president Mitterrand hun eigen weg moeten kunnen gebruikte zijn eerste toespraak gaan". Eerder zei de Westduitse de besprekingen van maandag woordvoerder Vogel nog, dat zijn ook voor hulp te pleiten. "Als wc regering met een dergelijke uit- geen besluit nemen over hulp financië- verklaard dat de militaire uitgaven sche toonzetting drijf. Hamvraag is wat er op termijn gaat gebeuren met de commerciële en administratieve afdelingen van financieel Tonnema. De ondernemingsraad is op de beurs geno- tegen een een eventueel vertrek uit Sneek van die afdelingen, iets v de Sovjetunie zouden dalen i Cuba langzaam 2 niet ineens zal v dwijnen. tie. Zij voorspelt 1 komst geen genoegen de Sovjetunie, dan i geringsvertegenwoordiger weten dat Tokyo na de top in Houston het groene licht geeft voor een aantal 1 grote kredieten, die vorig jaar wegens het verslechterde politieke klimaat kreeg twee hoogwaardige divisiedi- cern 4035 werknemers. In het afge- op door de £SM-directie is gez- recties. lopen boekjaar (1989-1990) bedroeg inspeeld. GENEVE (UPI/KRF) De indus- ropa(ECE) van de Verenigde Naties de ECE een handelstekort bere- tus of september met olieschaarste, 1 de studentenopstand 1 kracht zijn. "Wij willen een gezamenlijk initia- kans dat er geen hervorming tiefzei hij toen. Maar tijdens de ge- het politieke systeem van de Sov- China waren geblokkeerd. De ande- sprekken die de regeringsleiders jetunie komt", zo waarschuwde hij. re landen handhaven hun van Amerika, Canada, Japan, West- Canada zit min of meer tussen sche sancties, die sinds het Duitsland, Engeland, Frankrijk en voor- en tegenstanders van finan- slaan va Italië gisteren hielden, werd duide- ciële hulp in. De Canadese premier rig jaar 1 lijk dat zo'n gezamenlijk initiatief er absoluut niet inzit. Amerika voert de tegenstanders aan. President Bush heeft de afgelo pen weken meerdere malen gezegd dat de Sovjet-economie eerst meer naar kapitalistisch model moet wor den omgebouwd, alvorens financië le hulp zin heeft. De Amerikanen vinden boven dien, dat de Sovjetunie minder geld aan hun defensie moeten uitgeven en moeten stoppen met het geven van 5 miljard dollar per jaar aan hulp aan Cuba, voor er sprake kan zijn van Amerikaanse hulp. Chef-staf Sununu van het Witte Huis voerde daarbij tevens als argu ment aan het feit dat dat de helft van al het graan dat in dè Sovjetunie wordt geoogst, verrot door foutieve opslag-methoden. En de Britse mi nister Hurd van buitenlandse zaken verklaarde dat de Sovjetunie nog te weinig heeft gedaan om westerse DEN HAAG (ANP) - De energie bedrijven denken dat het tegengaan van het broeikas-effect alleen haal baar als gebruik wordt gemaakt van kernenergie. Dat zegt directeur ir. N.G. Ketting van de SEP (Samen werkende Elektriciteits-produktie- bedrijven) in het blad 'Onderne ming' van de werkgeversorganisa tie VNO. Voor tegengaan van het broeikas effect is terugdringing van de uit stoot van kooldioxide (co2) noodza kelijk. Gestreefd wordt naar een vermindering van drie tot vijf pro cent van de co2 uitstoot in het jaar 2000. In 1988 kwam 22 procent van de co2 uitstoot in ons land uit de schoorstenen van de elektriciteits centrales. "Zo lang we moeten stoken op fossiele brandstoffen stoten we kooldioxide uit", aldus Ketting, die het zwak vindt van het kabinet dat in zijn milieuplan (NMP-plus) geen woord aan kernenergie wijdt. De Europese Commissie heeft gisteren juist aangekondigd het ge bruik van aardgas voor de opwek king van elektriciteit te willen ver- DEN HAAG (GPD) - Het kabinet overweegt de duur van uitkeringen aan weduwen, weduwnaars en we zen te beperken tot één jaar. De hoogte van de uitkeringen wordt af hankelijk van het inkomen van de weduwe of weduwnaar. Dat blijkt uit voorstellen van minister De Vries en staatssecretaris Ter Veld van Sociale Zaken. De bewindslieden willen af van het levenslange karakter van de aww (algemene weduwen- en we zenwet). Nabestaanden krijgen in hun voorstellen voortaan een uitke ring van één jaar. Verlenging is als de nabestaande kinderen heeft van achttien jaar of jonger. Of als het om ouderen gaat die op de arbeids markt geen kans meer maken. Daarbij denken de bewindslieden aan nabestaanden van boven de 45 of 50 jaar. In het voorstel is nog geen leeftijdsgrens opgenomen. Voor nabestaanden met kinderen bedraagt de hoogte van de uitkering 50 procent van het minimumloon. Afhankelijk van de eigen inkom sten komt daar een toeslag bovenop van 30 of 40 procent van het mini mumloon. Het ministerie van Soci ale Zaken hoopt zo jaarlijks 500 mil joen te besparen. De herziening van de aww ge beurt omdat verschillende EG- richtlijnen het onderscheid maken tussen mannen en vrouwen. In de oude aww kwamen alleen wedu wen (en weduwnaars dus niet) in aanmerking voor een uitkering. Sinds gerechtelijke uitspraken moet ook aan mannelijke nabe staanden een weduwnaarspensioen De Westduitse bondskanselier Kohl (l) en de Franse president Mitterand worden betaald. De kosten daarvan (r) werden vóór de topconferentie van de Rijke Zeven vergast op een para de van het derde infanterieregiment van de Verenigde Staten, (foto afp) 1 voorlopig rapport laten we- kend van 70 miljoen dollar. ten. De VN-commissie schrijft dat de De Sovjetunie zag haar export landen van Oost-Europa in de eer met zeven procent verminderen. De ste drie maanden van dit jaar alleen import daarentegen nam toe met maar hebben geworsteld om hun zes procent. Hét tekort op de balans economie draaiende te houden, van de handel met het Westen "Het enige dat dat zeker lijkt te zijn import met 5,8 procent, zo heeft de kwam in het eerste kwartaal van dit is dat de recessie in Oost-Europa en Economische Commissie voor Eu- jaar uit op 3,8 miljard dollar. Polen de Sovjetunie nog lang niet voorbij boekte met zijn handel met het Wes- is", aldus het rapport. ten had in de eerste drie maanden De Sovjetunie, 's werelds groot een overschot van 576 miljoen dol- ste olie-exporteur, kampt in toene- lar. De export was tien procent gro- mende mate met een tekort aan olie ter dan in het eerste kwartaal van door een achteruitgang in de olie- triële produktie in de landen Oost-Europa en in de Sovjetunie is in het eerste kwartaal van dit jaar af genomen met 13,4 procent ten op zichte van het eerste kwartaal van het afgelopen jaar. De export ver minderde met 14,2 procent maar de tekorten duiken nu eerder op dan ooit". De directeur schatte dat het olietekort in het tweede kwartaal van dit jaar 1,2 miljoen ton bedroeg, terwijl in het derde kwar taal een tekort van meer dan 3,1 mil joen ton zal ontstaan. Alleen al de hoofdstad Moskou ontvangt per dag 1000 ton minder van het zwarte goud dan was voorzien. Behalve de verouderde industrie in de Sovjetunie wordt ook de poli tieke onrust in de olieprovincie Azerbeidzjan (Bakoe) verantwoor- 9, terwijl de import met negen- produktie. In de eerste zes maanden delijk gehouden voor de teruggang tien procent verminderde. van dit jaar was de produktie 1 Tsjechoslowakije en Hongarije procent lager in vergelijking met hadden ook een overschot op de ba- dezelfde periode vorig jaar, dit lans van hun handel met de wester- schrijft de directeur van olieleverin- se landen, van respectievelijk 52 gen van de Russische Federatie, V. miljoen en 79 miljoen dollar. Bulga- Yurov in het Russische dagblad rije moest genoegen nemen met een Trud. tekort van 415 miljoen dollar en "Er bestaat een crisissituatie Roemenië met een tekort 1 1 138 op de Russische olievelden. Volgens deskundigen heeft de Sovjetunie olie-export hard nodig om zo Westerse valuta te krijgen. Maar de eigen economie ontvangt bij een groei van die export niet ge noeg brandstof om goed te functio- De olie-uitvoer in 1989 werd miljoen dollar. Voor de DDR heeft sproken kampen we pas in augus- olie-industrie. Normaal ge- al met 11,7 procent teruggebracht ADVERTENTIE tot 127,3 miljoen ton, terwijl ook de verkoop van olieprodukten aan het buitenland met 5,8 procent daalde tot 57,4 miljoen ton. Wijziging Commissie vergaderingen Commissie voor Onderwijs, Kuituur en Emancipatie, Commissie voor Financiën, Automatisering en Welzijnszorg. Woensdag 11 juli a.s. van 19.30 tot 20.30 uur in de Raadszaal van het Stadhuis. Agenda: experiment kinderopvang onderwijs- LEIDEN naar een andere organisatie van de samenwerking onderwijs en jeugdgezond heidszorg. Aansluitend van 20.30 uur tot 21.00 uur vindt de reguliere commissie OKE plaats. Agenda: twee jarenplan CBB 1990-1991 voortgangsrapport homo- lesbisch eman cipatiebeleid. Vanaf 21.00 uur gezamelijke Commissiever gadering OKE, EVB, PWS, SZM, SV en VRO, ABA Agenda: Evaluatie doelgroepenbeleid. Braks: proef met mestfabrieken van belang voor EG DEN HAAG (ANP) - De bouw van grote proeffabrieken voor mestver werking is, gelet op mest- en milieu problemen waarmee de EG-lidsta- ten te maken kunnen krijgen, voor de hele EG van belang.. Daarom zou moeten worden aanvaard dat de Ne derlandse overheid een bijdrage le vert aan de investeringskosten, waarbij in belangrijke mate aan het beginsel 'de vervuiler betaalt' wordt voldaan. Dit stelt minister Braks van land bouw in een brief aan de Europese Commissie over de financiële steun van de overheid aan mestverwer king. De Europese Commissie heeft vorige maand aangekondigd dat zij laat onderzoeken of die steun niet in strijd is met EG-concurrentieregels. Nederland heeft voor de periode 1990-1995 256 miljoen gulden uitge trokken voor steun. In 1988 waren de krachtcentrales in de EG voor 12 procent van hun energiebehoefte aangewezen op aardgas, tegen 52 procent steenkool en 18 procent aardolie. De Neder landse regering wil niet meer aard gas voor stroomopwekking gebrui ken. Top rijke industrielanden 'gelukje' voor Texaanse metropool Economie kort HOUSTON - De Amerikaanse pre sident Bush droeg laarzen van struisvogelleer met daarop de kaart van Texas, premier Mulroney van Canada had een spijkerbroek aan en de kleine Japapse premier Kaifu stal de show door z'n hoofd goed deels schuil te laten gaan onder een reusachtige cowboyhoed. Zo maakten de deelnemers van de Economische Top van de zeven rijkste industrielanden (G-7) Opgelicht Het Eindhovense adviesbureau Bu- voro heeft een aantal beleggers op gelicht voor ongeveer twee miljoen gulden. De politie heeft de eigenaar dagavond op hun eigen wijze duide- en drie medewerkers aangehouden, lijk zich heel best in Houston, Ze hebben een bekentenis afgelegd Texas, thuis te voelen. De stad had en zijn in afwachting van hun be- daar ook de nodige moeite voor ge rechting in vrijheid gesteld. Het bu- daan. reau bemiddelde telefonisch bij be- Gefinancierd door miljoenen dol- leggingen op de goederentermijn- lars van het stedelijke bedrijfsleven markt in de Verenigde Staten. had de stad een echte Texaanse bar- r,„„„,„„1.1becue - met 4000 kilo vlees in de Grenswachten hoofdrol - annex rodeo annex Het Oostduitse ministerie van de- country en western show op touw fensie zal 15.800 van de 20.000 grens- gezet. Plaats van handeling: de gi- wachten ontslaan, zo heeft voorzit- gantische Astrohall. Aanwezigen: ter Kuhla van de vakbond voor grenswachten bekend gemaakt. 4.200 grenswachten worden ingezet voor een nieuwe grensbewaki: voornamelijk aan de Poolse Tsjechoslowaakse grens. Wwv-aanvraag De overgangstermijn die in het verleden werkloos wer den maar toen geen recht hadden op een verlengde werkloosheidsuit kering (wwv) om die WWV-uitke- ring alsnog te claimen, wordt a le museum-wijk uit de grond ge stampt, die werd gevuld met uit de hele wereld bijeengesleepte kunst werken. Aan die 'boom' kwam vanaf het midden van de jaren 80 een drama tisch einde. De recessie in de olie-in dustrie trof Houston hard. Meer dan 225.000 banen gingen in een paar jaar verloren, een achtste deel van het totale aantal arbeidsplaatsen. De eens zo trotse stad, die de verge lijking met erkende wereldsteden als New York en Los Angeles mak kelijk dacht aan te kunnen, knakte. gen, al was het alleen maar omdat Houston in de zomer een hels kli maat heeft. De temperatuur komt zelden onder de 30 graden Celsius, en de vochtigheidsgraad is meer dan 90 procent. Niettemin, Houston heeft de top in huis, en haalt alles eruit wat erin zit. Geen bezoeker krijgt de gele genheid informatie te ontlopen als: 80 procent van de bij de recessie verloren gegane banen hebben we weer teruggewonnen, het aantal faillissementen was het afgelopen jaar 32,5 procent lager dan het jaar Vanaf eind 1987 keerde het tij daarvoor, de huizenprijzen stegen evenwel andermaal. Er werd wat nieuwe industrie aangetrok ken, die keer niet direct afhankelijk was van de olie, de werkloosheids cijfers verbeterden geleidelijk en de huizenprijzen daalden niet meer. In 1988 vond Houston al dat het weer helemaalop de goede weg was. In dat jaar waren er presidents verkiezingen, en algemeen 1 kleine 5000 r ge de top naar het hete Houston wa- 1 getrokken, onder wie 3700 jour nalisten. De sfeer was meeslepend. Van de aanwezige regeringslei ders verscheen slechts de Britse premier mevrouw Thatcher als zichzelf, dat wil zeggen: zonder mal le laarzen of malle hoed of mal jasje. Maar van de Iron Lady is nu een maal niets anders te verwachten. De kranten van Houston felici- - teerden gisteren de stad uitgebreid De pogingen van de stad or met het geslaagde feest. Geen van druk te maken blijken onder 1 lengd. Staatssecretaris Ter Veld van hen verzuimde te melden, dat veel uit de 2,5 kilo aan platenboeken sociale zaken stelt dat voor in een aanwezigen hadden gezegd dat het over Houston die elke journalist wijziging op haar wetsvoorstel dat hier veel leuker, veel minder stijf heeft gekregen, d® 20.000 bloemen President Bush (r) en voorzitter Delors van de Europese Commissie deel- Texas verwacht dat Houston de den in de feestvreugde in Houston door aan een enorme barbecue deel te ne- gaststad voor zeker een van de twee 1 stijl gekleed droegen zij daarbij grote partijconventies a afp) Maar Houston greep Amerika te vinden die zo gretig op zoek zijn naar erkenning als een van 's werelds echte metropolen als Houston. Alle steden die een media circus als de Economische Top in huis krijgen, proberen een beetje re clame voor zichzelf te maken. Maar Houston slaat dat wat betreft alles. De recente geschiedenis is een worden, 5. De De mocraten hielden hun conventie in Atlanta, en de Republikeinen de oorzaken van deze behoefte de New Orleans. Socioloog Steve Kli- gasten in te pakken. Houston neberg van de Rice Universiteit in te weinig schoot in de jaren 70 en vroege jaren Houston: "Dat kwam keihard 80 in de vaart der steden omhoog, De mensen hier in zuid-Texas rijk als de stad aan het worden was door de vele olie onder de grond vai] Texas. In die jaren werd wild gebouwd, Het'hele centrum kwam vol glan zende wolkenkrabbers te staan. De gen den toch al dat dacht krijgen. Dit voor hen". Maar Houston had w luk: dat George Bush de verkiezin- vorig jaar met 5,4 procent. Houston, aldus het propagan damateriaal, is een van de wereld leiders op het gebied van medische wetenschap, ruimtevaart, milieu techniek en energie. Maar wat Houston vooral hoopt over te bren gen, is dat de stad bij uitstek is uit gerust voor.'business', bedrijven, kantoren. Contrasten Dat zal allemaal wel waar zijn. Maar er is ook een ander Houston, dat de komende dagen uitgebreid zal wor den belicht bij The Other Economie Summit, die wordt georganiseerd door plaatselijke actievoerders op het gebied van onder meer het milieu en armoe. Wie daar luistert, hoort dat in de dedoodsklap zwarte en spaans-talige delen van Houston, de armoewijken, de ge- 1988 één ge- zondheidszorg op een peil staat dat alleen maar met de Derde Wereld Hij beschouwt Houston kan worden vergeleken. Je hoort e bank na de andere oliemaat- als zijn thuis-stad (dat wil zeggen: ook, dat veel industrieën, met schappij kwam met plannen om hij heeft er permanent een hotelka- die rond de olie, vrij het milieu kun- die rechten met terugwerkende nog hogere, nog duurdere en nog mer) En het i i Bush te danken nen vervuilen omdat Houston als bij de vorige Economische die de afgelopen weken ijlings zün opvallender kantoorgebouwen neer dat Houston de Economische Top weinig regels kent. kracht regelt. Het gaat om mensen Top, die van Parijs. geplant, en de meer dan een miljoen die voor 23 december 1984 werkloos Daarmee raakten de kranten een kilo rommel die in anderhalve week werden maar geen kostwinner wa- obsessie die typerend is voor Hous- door een leger van 10.000 vrijwilli- ton. Er zijn maar weinig steden in gers van de straten is geplukt. te zetten. Toen het verwijt k lemaal wel mooi, maar weinig cultu- keus: Washington of desnoods New Wat dat betreft hoort Houston reel was, werd als antwoord een hé- York had meer voor de hand gele- ieder geval bij. n, dat het al- mocht organiseren. Dat was geenszins Elke wereldstad is een studie in logische contrasten, wordt wel eens gezegd. Hoge prijzen en tekorten in DDR 'kinderziekten' BERLIJN (Rtr) - De invoering van de Westduitse mark en de beginselen van een vrije-markt- economie hebben in de DDR in de eerste week na de eenwor ding tussen beide Duitslanden geleid tot chaos en prijsopdrij ving in de winkels. Er liggen grote verschillen tussen de prij zen van levensmiddelen, terwijl ook de aanvoer van gebied tot gebied verschilt. De vroegere staatsmonopo lies krijgen het verwijt te horen dat ze niet reageren op de veran derde marktsituatie. Veel Oost duitsers zijn hun boodschappen in de Bondsrepubliek gaan doen. Woordvoerder Gehler van de Oóstduitse regering, ver klaarde dat de overheid de zor gen van de bevolking over de ontwikkeling van de prijzen deelt. Hij noemde de hoge prij zen en de tekorten 'kinderziek ten'. Volgen Gehler gaan de twee grote voedselketens in de DDR, HO en Konsum, willekeurig en zonder soepelheid te werk bij het vaststellen van hun prijzen. De twee staatsondernemingen komen in oktober in particulie re handen. De prijzen van levensmidde len lopen op het ogenblik sterk uiteen. Zo kosten 2,5 kg aardap pelen in de ene stad 1,69 mark en in de andere stad 5 mark. Voor een kilo varkensvlees moet in Weimar 8,90 mark wor den betaald en in Rostock 16,50 mark. De overheidsrichtlijn dat een supermarkt tweederde van zijn produkten uit de DDR haalt en eenderde uit de Bondsrepubliek wordt vaak niet nageleefd. Vol gens Werner Jurich van het Oostduitse ministerie van han del verplichten de grote leveran ciers uit de Bondsrepubliek de Oostduitse winkelketens West duitse produkten af te nemen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5