LEIDSCH DAGBLAD braadpan gezocht. herdachte (33) van bomaanslag gepakt 6.99 NODIG! Acht jaar cel voor vader in gruwelijke incestzaak Harde botsing VS en EG over steun boeren Genetische proefvelden aardappelen vernield Albanese vluchtelingen aangekomen in Praag Chamorro zet in Nicaragua r na staldngsrellen leger in FIORELLA Gehakt half-om-half, DINSDAG 10 JULI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39287 Prijs fl. 1,35 Grote namen in de bres voor Ella DEN HAAG (GPD) - Ella Fitz gerald, de 72-jarige Amerikaanse di va van de jazz die morgenavond met een gala de 15de editie van het Nor th Sea Jazz Festival zou openen, is gisteravond met hartklachten opge nomen in het Bronovo-ziekenhuis in Den Haag. Grote artiesten, onder wie Cab Calloway en een speciale combinatie van George Benson en het Count Basie Orchestra, sprin gen voor haar in de bres. De lichamelijke conditie van Ella Fitzgerald is inmiddels gestabili seerd. Ze wilde morgen toch optre den, maar haar artsen hebben het haar verboden. Zodra haar toestand het toelaat keert ze terug naar haar huis in Beverley Hills. Fitzgerald draagt al enkele jaren een pacemaker en treedt slechts bij hoge uitzondering op. Het gala is nu omgedoopt tot 'Heart Love for El- la'. Verwacht wordt dat vele artiesten die in de zaal zijn ook spontaan zul len mee-jammen. ARNHEM (ANP) - De Arnhemse rechtbank veroordeelde een 58-jari- ge man uit 's Heerenberg vandaag tot 8 jaar cel voor het mishandelen en plegen van incest met zijn nu 16- jarige stiefdochter. Officier van jus titie mr. Buist noemde het één van de gruwelijkste voorbeelden van in cest uit de geschiedenis. De man misbruikte zijn pleeg dochter 5 jaar lang, vanaf haar ze vende jaar. Vaak werden eerst por nofilms gedraaid, waarna de vader en een kennis de situaties naspeel den met de stiefdochter. Ook de broers van het meisje misbruikten haar. De vader mishandelde zijn stief dochter geregeld door haar te be werken met scheermesjes en te slaan met een leren riem. Ook sloot hij haar dagenlang op in een kast, waarbij zij boterhammen met wc- papier moest eten. Bovendien druk te hij meestal zijn sigarettenpeuken uit op haar lichaam. De zaak kwam aan het rollen, toen het meisje na uithuisplaatsing haar relaas vertelde aan haar pleegouders. Uit psychiatrisch on derzoek is gebleken dat zowel de stiefvader als zijn stiefdochter zwakbegaafd tot debiel zijn. Het slachtoffer verblijft inmiddels in een psychiatrische kliniek. AMSTERDAM (ANP/GPD) De Amsterdamse politie heeft een 33-jarige inwoner van de hoofdstad aangehouden in verband met de bomaanslag op het kantorengebouw Aurora aan de Overtoom op zaterdag 30 juni. Hij wordt ervan verdacht de tas met de bom te heb ben geplaatst voor de ingang van het complex, waarin onder andere de Spaanse lucht vaartmaatschappij Iberia is gevestigd. De man werd aangehouden naar gearresteerde ook betrokken is bij verantwoordelijk is voor de twee aanleiding van bij de politie binnen- de tweede bomaanslag, vorige week aanslagen. Of de aanhouding van de gekomen tips, aldus politiewoord- vrijdag, op het fdiaal van de Spaan- man op andere motieven wijst, wil- voerder Wilting, die daar verder se bank Bilbao Vizcaya aan de He- de de politie gisteravond niet zeg- niets aan wilde toevoegen. Kort rengracht. De Haagse politie ver- gen. voor de arrestatie deed de politie leent assistentie, aldus politie- -r alnrm huiszoeking ih twee woonboten aan woordvoerder Wilting. J-iUUb dlcUlll de Oude Schans. Wilting wilde niet De bomaanslag op Aurora veroor- De Amsterdamse politie werd giste- zeggen of dat onderzoek meer resul- zaakte grote schade aan het pand en ren viermaal opgeschrikt door valse taten heeft opgeleverd. Met een aan omliggende gebouwen. De bommeldingen. Na een loos alarm speurhond werd een auto onder- tweede aanslag was voor de politie om half 3 maandagmiddag bij het zocht, die voor verder onderzoek aanleiding om verscherpte bewa- Amerikaans consulaat, moesten de naar het hoofdbureau van politie is jóng in te stellen van Spaanse in- bomverkenners rond 3 uur koers meegenomen. stellingen. Het vermoeden bestaat zetten naar de hoek van de Keizers- De politie onderzoekt nog of de dat de Baskische organisatie ETA gracht en de Hartenstraat. Volgens HOUSTON (GPD) - Leden van de Amerikaanse regering hebben gis teren bij de Economische Top in Houston in ongebruikelijk harde bewoordingen van de Europese lan den geëist, dat zij akkoord gaan met een geleidelijke afschaffing van de landbouwsubsidies. De landen van de Europese Ge meenschap (EG) verzetten zich fel tegen afschaffing van de landbouw subsidies. Zij vrezen dat twee tot drie miljoen van de elf miljoen boe ren in de EG werkloos raken. Wat dat betreft is er een heel andere situ atie in de VS, waar maar twee mil joen boeren zijn die werken op ge middeld aanzienlijk grotere stuk ken land. Afschaffing van alle landbouw subsidies zou de Amerikaanse boe ren, juist door de grotere omvang van hun bedrijven, geweldig kun- j 1* - l i i u j nen helpen. Zij zouden veel beter te- De eerste Albanese vluchtelingen uit de Tsjechoslowaakse ambassade in Flirnnp<.p rniiPaa'e kunnen Tirana kwamen vanochtend per vliegtuig in Praag aan. Ze maakten het V- JSS voor iÏÏSXS teken en zwaaiden met het portret van president Havel. LEIDEN - De noodkreet die deze sauriër slaakt ïs afkomstig van bewoners van een aantal woningen aan de Pesthuislaan. Zij zijn geschrokken van de nieuwbouw voor het nieuwe Nationaal Natuurhistorisch Museum die naast het Pesthuis moet verrijzen. De pittoreske woninkjes moeten voor de ze nieuwbouw wijken. De bewoners, onder wie een aantal echtparen die al hun leven lang aan de Pesthuislaan wonen, zijn ten einde raad. Zie ook pa gina Leiden. <foto Loek Zuyderduin) Leids bedrijf de dupe van actie LEIDEN/EMMELOORD/EDE (ANP) - Actievoerders die zich 'De Woedende Escorts' noemen, heb ben in Ede en Emmeloord veld proeven met genetisch gemanipu leerde aardappelen vernield. De groep protesteert daarmee tegen het manipuleren met levend materi aal. De risico's van genetische mani pulatie zijn volgens hen niet te over zien, de multinationals krijgen een steeds grotere grip op de voedsel- produktie. Het ging om materiaal van het Leidse biotechnologische bedrijf Mogen International. Volgens di recteur ir. Breure is de schade nog niet te becijferen: "Een tragische zaak. Het levert vertragingen op en is een forse verspilling van investe ringen. Maar het is niet onoverko melijk, want wij hebben voldoende gegevens", aldus Breure. De veldproeven met de aardap pelrassen bintje en escort werden uitgevoerd onder toezicht van de Plantenziektekundige Dienst. In Emmeloord ging het om het'testen tegen een aardappelvirus. In Ede om een nieuw ras. Mogen claimt met behulp van genetische manipu latie een nieuw ras te hebben ge- Hogere temperatuur Vrijwel overal droog en vooral in de kustgebieden perioden met zon. Mini mumtemperatuur ongeveer 11 graden. Middagtemperatuur omstreeks 19 gra den. Westelijke wind, matig, in het Waddengebied later af en toe krachtig. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Zonnig, maar op donderdag nog wolkenvelden. Middag- temperaturen oplopend van 22 graden maakt. Het bedrijf heeft dit aange meld bij de Raad voor het Kwekers recht die opdracht heeft gegeven voor de veldproef om hetr bewijs te leveren. Mogen kan bij een positief resultaat patent aanvragen bij het Europees Octrooibureau. De actiegroep vindt dat erfelijk materiaal van genetisch gemanipu leerde planten zich in de natuur on controleerbaar kan verspreiden door overdracht naar andere orga- telefoontje zou er binnen vijf minuten een bom ontploffen. De rijkspolitie te water kwam in actie om waterfietsen met toeristen terug te sturen. Een verdacht pakketje werd onderzocht, maar dat leverde niets op. Nog tijdens het onderzoek aan de Keizersgracht kwam een derde bomalarm binnen, bij een school in Amsterdam-Oost, dat eveneens vals bleek te zijn. Even later volgde een vierde bommelding, ditmaal op nieuw bij het zakencomplex Auro ra. De Amsterdamse politie zegt 'doodziek' te worden van de valse meldingen. "Maar we moeten dit soort zaken toch serieus behande len", aldus politiewoordvoerder Wilting. Asko stoot pakket Ahold-aandelen af ZAANDAM (ANP) - Een consor tium van banken onder leiding van de Amro Bank en de Deutsche Bank heeft een pakket van 3.083.952 aandelen van het Zaanse Ahold- concern overgenomen van Asko Deutsche Kaufhaus. De banken plaatsen het belang van 13,1 pro cent in Ahold vandaag ondershands door. Gestreefd wordt naar een zo breed mogelijke spreiding. In verband daarmee werd de Ahold-notering op de Amsterdamse beurs vandaag opgeschort. Daar mee komt een einde aan de poging van Asko om de Nederlandse su perkruidenier in te lijven. Vorige maand sprak de rechter al uit dat de plaatsing van preferente aandelen door Ahold om zich Asko van het lijf te houden rechtmatig was. PRAAG/TIRANA (AP/AFP/Rtr/U- duitse ambassade PI) - Een eerste groep van 51 Alba- kind zijn geboren nese vluchtelingen, die ii Tsjechoslowaakse ambassade verbleef, is vannacht Albanië heeft gezegd dat alle Ti- vluchtelingen het land uit mogen, dat sommige ambassades hun aangekomen. Volgens de Tsjechi- vertrek ophouden. Bij de Westduit- sche minister van buitenlandse ken Dienstbier wil het merendeel Bondsrepubliek bereid naar de Verenigde Staten, Het vrij snelle vertrek v ste groep vluchtelingen kwam wijst niets er op dat de i zijn de Albanezen op te nemen. Volgens Joegoslavisch dagblad zouden Albanese politiemannen gebruik verwacht. Waarnemers verwacht- hebben gemaakt a ten dat het dagen zou duren r de warring e de grote ibedrag 200 benodigde reisdocumenten klaar leka (ongeveer 70 gulden) de vluch- zouden zijn en de uitreis geregeld, telingen hebben geholpen de bui duizenden Albanezen bevinden, meer tijd in beslag zullen nemen. Inmiddels is het aantal vluchte lingen dat zich in de buitenlandse ambassades stegen tot r Albanese vluchtelingen in de am- Tirana ophoudt ge- bassades zeggen dat in diverse ste- a 5000. In de West- den de afgelopen weken doden zijn gevallen bij rellen. De vluchtelin gen zeggen dat onlusten in de pro vincie met harde hand zijn onder drukt, zo liet een een Europese di plomaat weten. Op gezag van het presidium van de Volksassemble hebben nog eens 4 Albanese ministers hun functie neergelegd, zo meldde het officiële Ook kinderen uit ons land door sekte in Spanje misbruikt Vorige jaar richtte een actiegroep voor miljoenen guldens schade aan in een proefveld aardappels in Wa- geningen. Onlangs werd bekend dat de BVD had geprobeerd te infil treren in deze actiegroep uit vrees voor herhaling. BAALBERGEN-MEUBELEN KATWIJK en LEIDERDORP 11.000 vierkante meter meubelkeus; en nu volop OPRUIM VOORDEEL (in Katwijk bovendien veel unieke tapijtaanbiedingen) HILVERSUM - De Spaanse tak Albanese persbureau ATA, van de internationale sekte 'Kinde- ren van God' gebruikt ook een tien tal Nederlandse kinderen voor prostitutie. De politie van Barcelo na heeft gisteren een inval gedaan in een pand van de sekte, maar de Nederlandse kinderen zijn niet ge vonden. Vanochtend berichtte KRO-radio dat de Spaanse politie het bewuste pand al geruime tijd in het oog hield. Bij het afdraaien van video opnamen bleek een aantal van de 22 jonge kinderen, die door de sekte werden vastgehouden, Nederlands te spreken. De kinderen die werden aangetroffen varieerden in leeftijd van elf maanden tot veertien jaar. Pagina 2: Kinderprostitutie als seksuele missie. Blik doperwten in keuken ontploft OTTERLO (GPD) Een 30- jarige Inwoonster van Otterlo heeft gistermiddag rond etenstijd de schrik van haar leven gekregen. Even nadat de vrouw een blik doperwten op het niet brandende gasfornuis had gezet in de keuken ont plofte het blik. De Otterlose waarschuwde de brandweer, die constateer de dat het blik doperwten 'spontaan' uit elkaar was ge spat. De inhoud droop als moes langs muur en plafond. Het gasfornuis en de erboven han gende afzuigkap waren beide verbogen als gevolg van de kracht van de ontploffing. De vrouw bleef ongedeerd. Het is vrij uniek dat een blik groente ontploft. Waarschijn lijke reden is dat de inhoud niet goed is gesteriliseerd. Daardoor gaat het blik bol staan en kan het op een zeker moment uit elkaar spatten. LEPTOUR ALGEMEEN KLASSEMENT achterstand op de gele trui Bauer (Can) 39.18.47 Pensee (Fr) 0.17 Maassen(Ned) 1.06 Chiapucci (Ita) 1.07 Alcala(Mex) 7.19 LeMond(VSt) +10.09 Ampler (DDR) 10.14 I Kelly (Ier) +10.15 HWnteröerg(Zwi)+ 10.26 |Ekimov(SU) 10.26 miljoenen dollars meer kunnen af zetten. De VS zeggen dat de EG-landen jaarlijks 10 miljard dollar aan ex portsubsidies voor landbouwpro- dukten geven, tegen Amerika 500 miljoen dollar. Woordvoerders van de EG stellen daar tegenover dat Amerika zelf onder meer zuivel en pinda's met grote bedragen steunt. Eerste Alpen-rit Het peloton in de Tour de France warmde zich gisteren in de Jura letterlijk en figuur lijk op voor de Alpen-cols die vanaf vandaag op het pro gramma staan. Na de regen van de eerste week scheen ein delijk de zon en ondanks de beproevingen die nog staan te wachten, hadden de renners in de etappe naar het Zwitserse Geneve grote haast. Het ging snel. Zo snel dat de 186 overge blevenen ruim voor het krap ste tijdschema binnen waren. Winnaar werd de Italiaan Massimo Ghirotto die zijn me de-vluchter Chozas in de eind sprint versloeg. Frans Maassen klom weer naar de derde plaats in het algemeen klasse ment. UITVERKOOP tot 50 korting o.a. Oilily, In-Wear, Soap-Studio, Bogie Burgsteeg 4-5, Leiden. Telefoon 071-134314. Wageninger praat garagebedrijven miljoenen uit zak HAZERSWOUDE/WAGENINGEN Een 61-jarige zakenman uit Wa- geningen heeft in de afgelopen ja ren bij het handelen in auto's een groot aantal bedrijven voor in totaal 4 miljoen gulden opgelicht. De zaak is aan het rollen gebracht door een garagebedrijf uit Hazerswoude- Rijndijk, dat voor 1,6 miljoen gul den werd opgelicht. In totaal kreeg de politie 23 aangiftes binnen. Bijna allemaal van autohandels, onder an dere uit Leiden en Leiderdorp, maar ook elders in het land. De man kocht de auto's bij de ga ragebedrijven, maar betaalde in veel gevallen niet. Op die manier dupeerde hij veel ondernemers. Lange tijd wist hij zijn praktijken vol te houden, omdat hij volgens de politie over een 'zeer vlotte babbel' beschikte. Zo wist hij bedrijven steeds aan het lijntje te houden. Uit eindelijk kon de politie na een on derzoek van maanden de man vori ge maand aanhouden. Om de inge wikkelde zaak uit te pluizen, was een speciaal rechercheteam ge vormd, waarin ook rechercheurs van de rijkspolitie Hazerswoude za ten. Het onderzoek, zal nog enige tijd duren, alvorens het kan worden afgerond. Pagina 11: Hazerwouds garagebe drijf opgelicht voor 1.6 miljoen gulden RIJKSTE MAN - De Japanse spoor- wegmagnaat en projectontwikke laar Yoshiaki Tsutsumi is voor het vierdejaar achtereen door het Ame rikaanse blad Forbes uitgeroepen tot de rijkste man ter wereld, met een persoonlijk bezit van 32 miljard gulden. De Japanse projectontwik kelaar Taikichiro Mori is tweede. 500 gram 5^53.99 kilo @®o® I&49" 18 PAGINA'S 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbieding is geldig t/in zaterdag 14 juli a.s. MEXICO-STAD/MANAGUA - (GPD) De nieuwe Nicaraguaanse presidente Violeta Chamorro heeft gisteren, na een dag van straatge vechten tussen stakers en aanhan gers van haar bewind, het leger op dracht gegeven de rust en orde te herstellen. Bij de rellen zijn 3 doden en zeker 12 gewonden gevallen. De sandinistische vakbondsleiders zijn vastbesloten om met hun staking door te gaan. Duizenden, vooral jonge mensen, barricadeerden de belangrijkste doorgangswegen in de hoofdstad Managua. Eerder had de regering gedreigd alle ongeveer 85.000 sta kers te ontslaan als ze niet direct aan het werk zouden gaan. De nog «(ltijd door sandinisten geleide op roerpolitie had de grootste moeite stakers en studenten gescheiden te houden van de hen belagende aan hangers van Chamorro. De presidente zelf moest een na tionale redevoering uitstellen om dat studenten de installaties van het officiële radiostation en het officiële tv-kanaal bezet hielden. Toen ze uit eindelijk via de radio toch aan het woord kwam, maakte Chamorro be kend dat ze het leger opdracht had gegeven om onmiddellijk alle be zette gebouwen te ontzetten en alle barricaden af te breken. Verscheidene sandinistische vak bondsleiders riepen hun volgelingen op door te staken tot de belangrijkste eisen zijn ingewilligd, zoals een mini mumloon van 200 dollar (380 gulden) per maand en een herziening van de economische politiek. De stakers - die elektriciteit, wa ter en telefoon hebben afgesneden en het openbaar vervoer verlamd vormen op zich een minderheid. Veel Nicaraguanen vinden dat de twee maanden geleden aangetreden Chamorro een kans moet krijgen om het land op poten te zetten. KIND VERBRAND - Een 3-jarige is vannacht bij een brand in een woon boerderij in het Drentse Rogat om het leven gekomen. De moeder kon alleen haar vier weken oude zoontje uit de vlammen redden. Ook een hond kwam om. De moeder liep zelf brandwonden op. óók voor de stripverhalen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en ^35 trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15* Wij nemen een jaarabonnement 1285.50" Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonpta; IDeze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1