PORT De Tour op een fiets van zeewater 'Pin-piiT en de kans van zijn leven Rooks In de Ronde Een anti-held op het podium DINSDAG 10 JUL11990 PAGINA 13 Edbergweer langs Becker bezemwagen BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD GENEVE „Zo, is dit nou die afgekeurde fiets?" vroeg de verslaggevende 'Herman Finkers van 't noorden' de renner naar de bekende weg. „Het lijkt wel een ultramoderne auto ped. En kun je d'r ook etappes op winnen?" Het was Tour de France in Besan- con. De vraag viel als een klamme handdoek tussen de kastanjes op het startplein. Martin Schalkers, Tourdebutant, 28, de naar Leider dorp verhuisde Katwijker, maar vooral: de man van de magnesium- fiets. De tv-registratie van TVM-ren- ners in deze 77ste Tour is tot nog toe mondjesmaat, maar Schalkers heeft door zijn speciale fiets in ieder geval al het Tour-journaal gehaald. En daar is het de fabrikant van de 'wa terfiets', co-sponsor Kirk, nu pre cies om begonnen. De Kirk-kaders waren al ge showd tijdens de luidruchtige pre sentatie van de ploeg in een Wern- houts prethuis. Het moest dé revo lutie worden op materiaalgebied van de jaren negentig. Zeewater Kaders, gewonnen uit duizend liter zeewater. Het magnesium gefilterd, een mal gemaakt, en na 51 seconden had je een fiets. Een frame kon op die manier de helft of eenderde gaan kosten van wat er tot dan voor moest worden betaald. Maar, hoe stond het er eigenlijk mee? Er was sinds die januaridag niet veel meer van vernomen. En opgeblazen zaak, een luchtballon, een stunt die al was gesneuveld voor het publiek ernaar had kunnen kijken? „O nee", zegt TVM-ploegleider Cees Priem, „er hebben al verschil lende jongens op gereden. Maar het probleem is, dat ze nog niet in ie ders maat kunnen worden gemaakt. Ze zijn al in produktie, maar slechts in één maat. Een maat, die eigenlijk alleen past bij Schalkers. Er moet nog heel wat aan worden geschaafd le^tour St. GERVAIS MONT-BLANC 116 Gtappö MegèveQ*0 Flumeto* 9.5 km J 21 km O Albertville 43.5 km I O Bonneval f 70,5 Km 11 juli 182,5 km 'ea6Hadeleine XP St. Etienne Ie Glandon tf de Cuines 109 km 130 km "Pn'^L'ALPE i D'HUEZ I IS Bourgd'Oisansi66,5km voor ze verder gaan met andere mal- lematen". De belangstelling voor het mag nesium karkas is nog niet bijster groot onder de renners. Carbon, dat vinden ze prima, maar koersen op een residu van zeewater - kan ie mand anders dat niet even doen? En zo is het gekomen, dat Schal kers werd aangewezen als 'Magne sium Martin'. Min of meer onvrij willig. „Priem heeft me voor de Tour gezegd: als jij de Tour rijdt, dan is dat op een magnesiumfiets. Heel enthousiast was ik daar niet over, maar ik vond het allang mooi, dat ik een Tour kJn rijden. Dus ik ben ermee akkoord gegaan". Het frame wijkt sterk af van het alledaagse. Als je er oog voor hebt, kom je ook wel werkbanken uit een hobbykit van zo'n zelfde vorm te gen. Is er soms iets ernstigs mee ge beurd? Maar, er kunnen twee wie len in, een stuur op, een trapstel, een ketting en een derailleur aan ge monteerd. Het voordeel? De ploegleider is er verder in gevorderd dan de renner. Priem: „Het kader is veel lichter, en veel sneller te produceren". Maar schiet je er ook iets mee op in de koers? Schalkers: „Het is een rede lijk goeie fiets. Maar ik stap onder weg nogal eens over op m'n oude model". Er is de afgelopen maanden heel wat gesleuteld aan het prototype. Priem: „Train je er mee dan begin je te corrigeren: achterstuk steviger, de vcrk rechter - want die vibreerde, de versnellingen anders gezet, de kabels beter laten lopen. Je kent 'm bijna niet meer terug. Je hebt ge woon een jaar nodig voordat-ie goed is". Steviger Schalkers: „Ik had er nog niet eer der op gereden dan hier in de Tour. Ik ben gevraagd of ik al m'n ervarin gen wil overbrieven, dan kunnen ze er hun voordeel mee doen. Hij is al beter dan in het begin, maar van vo ren mag-ie van mij nog steviger, want met sturen vind ik 'em nog geen honderd procent". Een paar Franse manneke's tonen interesse in de speciale fiets Schalkers is ook niet tevreden met de manier waarop de versnel- lings handles nu weer op de 'buizen' zijn gemonteerd. „Ik was net ge wend aan dat geïndexeerde sys teem, met die kliks bovenin de rem men. En dat mis ik nu. Ook verve lend vind ik, dat er maar één bidon op kan". Schalkers erkent, dat hij vooral wordt uitgespeeld als proefkonijn. Fiets laten zien bij het vertrek, poos je op koersen, en dan snel terug naar 'oud'. „Maar LeMond expri- menteert toch ook met zijn stuur? En als er een Fransman met een nieuw zadel komt, heb je het over hetzelfde". Priem: „Dat er nog niet onze ploeg mee rijden, komt echt al leen door die ene beschikbare maat. Van Loenhout rijdt er thuis rond, en na de Tour komen er nog twee bij. Maar een Skibby, Anders on en Ducrot zijn gewoon te lang. Ik weet zeker, dat als ik het Anderson zou vragen, hij het zou doen, maar hij zal zich er niet lekker op voelen". Hoewel Schalkers het niet meteen uitstraalt, is Priem content met de coöperatieve houding van zijn proefrijder. „Ik heb er eerst zelf 't nodige aan helpen veranderen. Maar ik merk bij Schalkers dat hij er achter staat. Hij komt steeds met nieuwe dingen, met tips". „En daar is het uiteindelijk om begonnen. Het kader op zich is sterk genoeg om al in produktie te nemen. Maar om te koersen heb je veel meer perfectie nodig. Een toe rist merkt niet snel of iets niet goed is. Maar in een wedstrijd valt een coureur over het kleinste dingetje". GPD) Martin Schalkers hoort weer ie mand een spottende opmerking maken over zijn magnesium model. „Zo gaat het de hele dag. Belang stelling tonen, of de draak steken. Logisch, hij is niet mooi, maar wel apart. Ik raak er al aan gewend". Vorig jaar kwam LeMond met zijn triathlonstuur, dit jaar reden vier op de vijf renners er hun tijdrit mee. Volgend jaar ook een soortge lijke doorbraak voor de 'water fiets'? Schalkers: „Voor de stadsfiets of de mountain bike wel. Maar ik denk niet, dat je er ooit een heel peloton mee zal zien rijden. Het is een puur commercieel produkt". "Eindelijk, de zon. De Tour ziet er ineens heel anders uit. Echter. Ik bedoel, de Ronde van Frankrijk in regen en kou, dat past niet bij elkaar. Maar het is wèl wennen. De ene dag in de regen, de volgen de dag is het bloedheet. Je spieren reageren direct. Ook de verande ring van het vlakke naar de ber gen vergt behoorlijk wat omscha keling. Van het rijden op de macht naar het soepele draaien en keren. Dat gaat niet ineens. Je kunt merken dat iedereen daar last van heeft. Het gaat allemaal nogal moeizaam. Ik had ook geen beste dag. Gelukkig is die weers- verbetering op tijd gekomen. De etappe naar Genève was toch nog een aanloopje naar het echte werk. Op deze manier verloopt die overgang perfect. Ik pakte mijn eerste puntjes voor de bolletjestrui. Zeven puntjes, ach, het is een begin. Nee. die gele trui heb ik nog lang niet uit mijn hoofd gezet. Waarom zou ik? Maar mocht dat op welke ma nier dan ook mislukken, heb ik tenminste nog iets achter de hand. De bolletjestrui dus, toch een aar dig alternatief Daarom sprintte ik ook mee voor de punten. Voor de rest had die etappe natuurlijk niets om het lijf. Eén bergje van de derde categorie en één van de tweede. Even de benen testen, maar dat is alles. Je kunt op basis van zo'n etappe ook niet zeggen hoe de concurrentie er voor staat. Natuurlijk kijk je wel even uit je ooghoeken, probeer je te bespeu ren of er soms renners met zwakke momenten tussen zitten. Eigenlijk heeft het geen zin, daar is i etappe te licht voor, maar je doet het toch onwillekeurig. De komende dagen zullen echter veel duidelijk maken. Aan het eind van de laatste Alpenrit mag je de balans pas gaan opmaken. Niet eerder. Want iedereen kan een slechte dag krijgen. Daarom blijf ik voorlopig heel voorzichtig, ook in mijn uitspraken. Ik wil geen valse hoop wekken of straks gewoon op m'n bek gaan. Het zal heel moeilijk worden. Ik heb ook weinig steun te i wachten van de ploeg. We hebben nog maar zeven man in koers. Daar zitten ook nog een paar sprinters tussen; die kun je na tuurlijk wel afschrijven. Ik zit daar niet mee. In de bergen sta je d'r toch alleen voor. Lemond had vorig jaar ook geen ploeg om zich heen en toch wint hij de Tour. Het heeft ook geen zin om tevoren je tactiek te bepalen. Dat wordt i onze ploeg ook niet gedaan. Het hangt van zo veel factoren af. Bo vendien is een ploegleider in de koers gewoon machteloos. Hij ziet geen moer van de wedstrijd, hij heeft alleen een radiootje in de to. Ook aat hindert niet. Ik rijd mijn eigen koers, zonder me veel van anderen aan te trekken. Dat heb ik altijd al gedaan". MONACO (ANP) - Stefan Ed- berg mag zich door zijn over winning op Wimbledon ander maal de nummer twee van de tennis-wereld noemen. De Zweed wisselde weer eens van positie met de door hem versla gen Westduitser Boris Becker. De Tsjechoslowaak Ivan Lendl bleef op de eerste plaats. Van de Nederlanders blijft Paul Haarhuis veruit de best ge klasseerde. De Eindhovenaar, die de derde ronde op Wimble don bereikte, staat nu 36ste. Mark Koevermans, die het zelfs tot de laatste zestien bracht, klom naar de 58ste plaats. Mi- chiel Schapers, ooit het boeg beeld van de vaderlandse ten niswereld, is pas op de 158ste positie terug te vinden. De wereldranglijst van de ATP luidt 1. Lendl (Tsj), 2. Edberg (Zwe), 3. Becker (BrD), 4. Gomez (Ecu), 5. Agassi (VSt), 6. Gilbert (VSt), 7. Muster (Oos), 8. Krickstein (VSt), 9. Emilio San chez (Spa), 10. Jaite (Arg), 11. Tsjesnokov (Sov), 12. McEnroe (VSt), 13. Berger (VSt), 14. Cou rier (VSt), 15. Aguilera (Spa), 36. Haarhuis (Ned), 58. Koevermans (Ned), 152. Schapers (Ned) Ajax niet aan bod BERN (AN) - Het dagelijks be stuur van de Europese voetbal unie zal zich vandaag, bij een ex tra bijeenkomst over de mogelij ke terugkeer van de Engelse teams, Manchester United (EC 2) en Aston Villa (EC 3), in de Europa Cup-toernooien, niet be zighouden met de zaak 'Ajax'. Dat heeft een woordvoerder van de UEFA gisteren medege deeld. Over het opheffen van de ban van de Engelse teams moet van daag een besluit vallen omdat een dag later de loting voor de drie toernooien op het program ma staat in Genève. sec is echter ook maar eens mens, voor wie een ongeluk in een klein hoekje kan zitten. De nieuwe hoop van Frankrijk is, hoewel nog maar 27, al in hele diepe dalen verzeild geraakt. Op 8-jarige leeftijd verloor hij zijn vader en moeder bij een verkeersongeval. Bij ouders van vrienden werd hij zo goed en zo kwaad als het ging opge vangen. Toen al vond hij troost in het fietsen. Pensee: „Je moet een doel hebben in het leven, anders is het waardeloos". Het deed hem zeer dat hij door zijn omgeving werd nagewezen als een ordinair straatjoch, dat geen manieren kende. Pensee: „Als tie ner werd ik gezien als een nietsnut, GENEVE - Ronan Pensee is vandaag 27 jaar geworden. Zijn sponsor, de kinderkledingfrabrikant Roger Zannier, Verloopt alles volgens plan, dan zullen deze verjaardagen niet slechts door het onvermijdelijke 'lang zal hij leven' worden opgeluisterd. Nee, er zit voor Pensee en meneer 'Z' méér feestelijks in het vat. De gele trui. „Dat lijkt me een heel passend ca deau", zegt Pensee aan de voor avond van de eerste bergetappe, die op de top van de 1400 meter hoge Le Bettex zijn beslag krijgt. „Ik moet die 17 seconden, die Bauer en mij scheiden, goed kunnen maken. Dat moet niet zo'n groot probleem zijn, want ik ben een betere klimmer dan Bauer". Wielrennen is soms net voetbal. Gelijk de bal is ook het wiel rond en kan het derhalve raar lopen. Dik een jaar geleden, na een vierde plaats in Milaan - Sanremo, meldde Pensee dat hij zich voortaan maar beter op klassiekers kan richten. Als ronde- renner zag hij nog maar weinig per spectief omdat hij aan dezelfde kwaal leed als Steven Rooks, een zwakke tijdrit. Doch wat gebeurt er? Min of meer bij toeval gaat Pen- sec mee in de eerste de beste ont snapping van de Tour 1990. Die vlucht blijkt een gouden slag te zijn en het is nog altijd de vraag of de aanvallers van het eerste uur, met name Pensee en Bauer, voor Parijs nog zullen worden achterhaald. Eindzege Hoe dan ook, Pensee heeft er gewel dige 'moraal' aan overgehouden. Zoveel zelfs, dat hij in de lange tijd rit zichzelf overtrof en nu opeens als een van de voornaamste kandida ten voor de eindzege wordt be schouwd. Pensee kan het zelf ook nog nauwelijks bevatten: „Ik had verwacht dat ik op een man als Bauer tussen de twee en drie minu ten zou verliezen. Maar ik was zelfs een paar seconden (17 - red.), snel ler". Waarmee Ronan Pensee alsnog de ronderenner is geworden die hij als beginnend prof beloofde te wor den. De Breton, om onverklaarbare redenen van d$ bijnaam 'Pin-Pin' voorzien, maakte als 23-jarige een fraai debuut in de Tour de France. Hij arriveerde als nummer zes op de Champs Elysees. Frankrijk had weer eens een 'jeune premier'. Pen- die als een ketter rookte en zoop als een dragonder. Terwijl ik dat als wielrenner juist helemaal niet deed. Ik trok alleen maar op met vrienden die dat wèl deden. Dat was voor mij ook de drijfveer om te slagen als wielrenner, prof te worden dus. Ik wilde al die provocateurs per se la ten zien wie Ronan Pensee werke lijk is". Imago In de wielerwereld draagt hij het imago van een punker. Met zijn ex pressieve, Herman Brood-achtige kop, die hem soms verwoestend doet uitkijken, lijkt Pensee meer ge schikt voor een rol in het heavy me tal-circuit. Zijn kleding wijkt ook af van die van de 'normale' coureur. Hij pleegt in zijn vrije tijd altijd wij de broeken te dragen, overhemden met veel tierelantijnen en absurd grote vlinderstrikken. Pensee: „Daardoor word ik als een fuifnum mer gezien. Dat komt ook omdat ik niet de indruk wek serieus te zijn. Wat niet waar is overigens. Maar ik hou inderdaad van punk. Dat wil niet zeggen dat ik de levensvisie van punkers deel. Zij willen alles ver nietigen en zien niets in de toe komst. Nou, dat is niet mijn pakkie Het Franse wielerpubliek mag die Pensee wel, ook toen hij nog niet zo op de voorgrond trad zoals momenteel. Uit een, door de sport krant l'Equipe in 1988 gehouden po pulariteitspoll, kwam Pensee als meeste geliefde wielrenner tevoor schijn. In datzelfde jaar deed Pen- sec's ploegleider, Roger Legeay, de volgende prognose: „Pensee is een potentiéle Tourwinnaar, zeker we ten". Pensee is zaterdag, na de tijdrit tussen Vittel en Epinal, ook tot dat besef gekomen. „Dit is de kans van mijn leven". GENEVE - Er waren gisteren in Genève mensen die Massimo Ghirotto de zege in negende etappe van de Tour de France misgunden. „Dat is toch geen gezicht op een podium", luidde de discutabele argumentatie. Inder daad is de Italiaan met zijn kalende hoofd en giraffenek moeders mooiste niet en had de lokale rondemiss het beter kunnen treffen, maar dat was Ghirotto een zorg. De 29-jarige renner, nog volgens de klassieke wielertra ditie opgegroeid in het boerenbedrijf, liet zich de hulde die tijdens dit Zwitserse uitstapje ten deel viel met een gulle lach welgevallen. Het was al de tweede keer dat hij zich in het Tour-zonnetje reed. Eerder had hij dat in 1988 gedaan, waar hij als niet-klimmer nota bene het eerst boven was op Guzet-Neige, een bergtop in de Pyreneeèn. Aan die triomf ging het smakelijke tragi-komedie vooraf. Slachtoffers daarvan waren de Schot Robert Millar en de destijds als coming-man aangeschreven staande Fransman Philippe Bouvatier. Zij werden, toen zij druk doende wa ren met hun eindrush, door een politieagent verkeerd gestuurd. Ghirotto, de goedmoedige reus, was de zich een kriek lachende derde. Een van de vele historische krenten in de Tour-pap. Gisteren liet Ghirotto, in elke etappewedstrijd wel een keer of wat in de frontlinie te vinden, zien dat hij ook wel een etappe kan winnen zonder de hulp van een slapende gendarme. En nog wel in de snelste etappe tot dusver, want de heren renners hadden opmerkelijk veel haast. En dat met het hooggebergte voor de deur. Wandeletappes lijken tot het verleden te behoren. Ghirotto werkte de 196 kilometer van Besancon naar Genève af met een moyenne van ruim 41 (41.102 om precies te zijn) kilometer per uur. Ijln dat op geaccidenteerd parcours, dat leidde door de mooiste delen van de Jura. Ghirotto kreeg daarbij de steun van de Spanjaard Eduardo Chozas. Aan de voet van de Cóte des Rousses vonden zij elkaar en hielden tot aan de meet, zeventig kilometer verder gelegen, vol. Veel scheelde het niet of alle moeite was voor niets geweest. De eerst achtervolgende renner, de Fransman Christophe Lavainne, kwam slechts zestien seconden tekort. "De schuld van Chozas", zei Ghirotto. De tv-beelden spraken echter andere taal. Als een volleerde 'linkebal' taxeerde de geroutineerde Italiaan, die steeds zuinig kop over nam, zijn kansen. Alleen in de laatste paar honderd meter liet hij zich ongewild de leiding voor de sprint opdringen. Zo had Moser, zijn eerste leermeester, dat hem niet geleerd. Ghirotto kon die fout echter zonder al te veel moeite herstellen omdat Chozas zich een anti-sprinter toonde. Massimo Ghirotto GENEVE - TVM en Panasonic raak ten gisteren in de etappe van Besan- Geneve ieder een Belgi sche sprinter kwijt. Cees Priem zag na 30 kilometer Johan Capiot, winnaar van de Om loop het Volk, afstappen. Zijn land genoot Eddy Planckaert verdween drie kilometer verder uit de 77ste Tour de France. Dorpen en steden die de Tour karavaan binnen hun grenzen wil len hebben, moeten dik betalen. De bedragen lopen jn de honderddui zenden guldens, zonder de extra in vesteringen die gedaan moeten worden. Saint Gervais Mont Blanc, waar het peloton dinsdag voor het eerst in de Tourhistorie aankomt, heeft een miljoen gulden aan extra onkosten gemaakt om de wegen in het ski-oord van een nieuwe asfalt- laag te voorzien. Eddy Planckaert stopt na vol gend jaar met wielrennen. De 31-ja- rige Belg, dit jaar goed voor vier overwinningen, waaronder Parijs- Roubaix, vindt het na bijna twaalf jaar en meer dan honderd zeges wel letjes. Alain Vigneron maakt weer deel uit van het peloton. De vroegere ploeggenoot van Bernard Hinault is manager van de Helvetia-formatie van de Zwitser Paul Köchli. Jean Luc Vandenbroucke heeft zijn contract met Lotto, de Belgi sche tegenhanger van de Neder landse sporttotalisator, met vier jaar verlengd. De Belg debuteert dit jaar als ploegleider in de Tour de France, waaraar. hij als renner acht keer deelnam. Het commerciële TV-station ABC zet dagelijks 72 mensen in voor een reportage van vijf minuten in de immens populaire ontbijt- show 'Good Morning America'. Met twee auto's en twee motoren wordt de koers gevolgd. ABC kocht vorig jaar de tv-rechten voor 1,3 miljoen gulden ten koste van concurrent CBS, die tot 1989 600.000 neertelde. Mart Smeets is geblesseerd ge raakt. De tv-verslaggever kwam maandag met zijn linkervoet onder de achterband van de NOS-auto. Smeets stond bij een tussenstop in Gex aan de zijkant van zijn voertuig toen zijn al jarenlang trouwe chauf feur en oud-wielrenner Edgar Sor- geloos achteruit reed. Met een ge zwollen voet moest de commenta tor zijn verslag van de negende etappe doen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13